SAMSON*"" De vriendelijke oude heer Eerste bovengrondse christelijke kerk stond in Glastonbury Ntemeijer 'tM.. oittté... xtuM Jozef van Arimathea bracht er de Heilige Graal Bloedrood beekwater smaakt naar wijn (Bijzondere medewerking) Wie ook maar enigszins bekend is met de christelijk cultuur en de Europese litteratuur, heeft wel gelezen of horen spreken over de heilige graal. Dichters herschreven de verhalen, die sedert het begin onzer jaartelling met dat gewijde voorwerp werden verbonden. Menig epos is aldus ontstaan, dat tot de meesterwerken der Westerse beschaving behoort. Mag het dan verwonderlijk heten, dat een tocht door het Land van de Heilige Graal voor zeer velen een bijzondere bekoring heeft? De Oude Tijd ONS relaas zowel als zo'n tocht be gint op het met kiezelstenen be zaaide strand van Marazion in Cornwall, niet ver van Land's End, Europa's westelijkste punt. De naam Marazion, een verbastering van Mar- ket-Zion, betekent letterlijk „Markt der Joden". Het is een historische naam, want in de grijze oudheid kwa men de Phoeniciërs per schip naar Cornwall om handel te drijven met de rauwe Britten, die toen in Cornwall woonden. Deze mensen ruilden de delf stoffen van hun land tegen zijden stoffen en mooi vaatwerk. Zo verleen den zij kleur en beschaving aan hun primitieve, lemen of van takken ge vlochten, woningen. Er zijn voorts his torische aanwijzingen, dat er ook tus sen het Palestina der Joden en Corn wall omstreeks het begin onzer tijd rekening tamelijk hechte handelsrela ties bestonden. Een der Palestijnse kooplieden, die naar Cornwall, naar Mazarion kwam, was Jozef van Ari mathea, de vrome man, die zorgde voor Jezus' graf na de kruisiging. Er zijn zelfs veel mensen, die menen dat Jezus zelf in zijn jonge jaren in gezelschap van Jozef van Arimathea in Cornwall is geweest. Voorts bestaat er een hard nekkige overlevering, volgens welke Jozef, toen hij van koopman tot ver kondiger des geloofs was geworden, de door Jezus gebruikte kelk van het Laatste Avondmaal naar de tegenover Marazion gelegen St.-Michels Heuvel heeft gebracht. Dit zou gebeurd zijn omstreeks 44 n. Chr., en die kelk zou zijn geweest de beroemde Heilige Graal. Nu moet men weten, dat deze St.- Michels Heuvel uit zee oprijst als ware hij een betoverd eiland. Geen wonder dus, dat hij van de oudste tijden af als het ware gedrenkt was in legenden en romantische verhalen. Eens leefde op die heuvel de verschikkelüke reus Cor- morand. Hij werd er ook gedood, en wel door een der helden die de Engelse kinderverbeelding bevolken, door Jack de Reuzendoder. Uit de geschreven ge schiedenis weten wij, dat in de 16de eeuw een aantal stoutmoedige boeren op die heuvel koning Hendrik VIII trotseerden en daarvoor op last van de vorst op de St.-Michels Heuvel ter dood werden gebracht. Tegenwoordig woont in het slot boven op de heuvel Lord St. Levan en is het kasteel een bij toeris ten in trek zijnde bezienswaardigheid. NAAR deze heuvel (wij volgen de legende) bracht Jozef de graal eerst en vervolgens trok hij er mee over de sombere heidevelden en door de moerassen van het oude Corn wall naar Camelford en Tintagel. Ten slotte bracht Jozef van Arimathea de graal naar Glastonbury in het graaf schap Somerset. Een fraaie foto van de kathe draal in Wells (Somerset). Met de bouw ervan werd in 1174 be gonnen. De westelijke gevel is versierd met het fraaiste middel eeuwse beeldhouwwerk van ge heel Engeland; het omvat meer dan 300 figuren. Een der meest gewijde plaatsen voor gans de christenheid is sedert welhaast twintig eeuwen Glastonbury nabij het strand van Marazion. Daar immers verrees in het jaar 50 de eerste bovengrondse christelijke kerk op aarde. De Heilige Graal vond er een schuilplaats. Hij werd de kern van vele graal-legenden en graal-sagen. Zij spelen goeddeels in de streek van Glastonbury, in het Land van de Heilige Graal. De Graal DE vroegere middeleeuwen (400— 900) hulden Engeland in nevelen van onwetendheid en waren een tijdperk van bloedige gebeurtenissen. Alle geschreven bronnen nopens Corn wall's vroegste verleden gingen in die jaren verloren. Niettemin is bekend, dat de bevolking van Cornwall af stammelingen van de oude Britten een zware strijd moesten leveren tegen vreemde invallers en dat hun heldhaf tige koning Arthur bij hen hoog in aanzien stond. Tegenover het geweld der vreemdelingen stelde koning Ar thur zijn ridderlijkheid en moed. Toen deze strijd geschiedenis was geworden, begon de menselijke verbeelding haar borduurwerk en weldra zongen de min- streels, dat koning Arthur zijn gunste ling Sir Lancelot uit stuurde om de Glastonbury GEEN wonder, dat Tennyson enige tijd in Glastonbury wilde verwijlen, want dit stadje is een brandpunt van sagen, legenden en tra ditie. In de grijze oudheid was Glas tonbury een eilandje en hier verrees omstreeks 50 n. Chr. dus toen de christenen in Rome hun godsdienst nog beleden in de Catacomben een kerkje, dat als de allereerste boven grondse christelijke kerk op aarde geldt. Jozef van Arimathea was de bouwheer. Het materiaal bestond uit leem en twijgen. Jozefs eerste bekeer- Graal, die immers alles wat edel is symboliseerde, te gaan zoeken. Lance lot echter, bezoedeld door zyn zondige liefde voor Arthur's gemalin Guine vere, beleefde wel veel avonturen, doch van de Graal niet. Zijn zoon Sir Gala had, eveneens een van Arthur's rid- der's, slaagde wel, omdat zijn hart rein was. Groot waren de bekoring en de aan trekkingskracht, die van de oudste ty- den af de graal-legenden hadden voor de Engelse schrijvers en dichters. Ma lory verzamelde heel veel schriftelijk en mondeling overgeleverde verhalen, toen de minnezangers der middeleeu wen de geschiedenis van de Graal reeds in geheel Europa bekend hadden ge maakt. De bekende dichter Swinburne reisde in de tijd van Koningin Victoria naar Tintagel. Hier liggen de ruïnes van Arthur's slot. Een geestelijke in Cornwall sprak dagen lang met Swin burne over Arthur en de Graal. Swin burne maakte toen prachtige verzen. Later kwam G. K. Chesterton naar de „Smuggler's Inn" in Camelford, waar hij gegevens bijeenbracht voor zijn laatste grote werk, een helaas on voltooid gebleven gedicht over Ko ning Arthur. De beroemdste Graal- dichter echter was Tennyson, die eerst naar Tintagel toog en vervolgens naar Glastonbury om inspiratie op te doen en gegevens bijeen te brengen. Super kwaliteit halfzware shag in plastic shagbeurs. Altijd vers en lekker tot de laatste sigaret ~k Spaar de sportemblemen lige Doorn van Glastonbury zien, naar men zegt een nakomeling van de boom, die op wonderbaarlijke wijze ontsproot uit de staf, die Jozef van Arimathea in de grond stak nadat hij voet aan wal had gezet. Ieder jaar omstreeks Kerst mis bloeit de Heilige Doorn van Glas tonbury. NOG steeds is de ruïne van de grote middeleeuwse abdij in Glas tonbury een trekpleister voor toe risten en pelgrims. In 1303 werd die abdij voltooid. Hendrik VIII hief het klooster in 1539 op en sedertdien ge raakte het bouwwerk in verval. Glas tonbury ook wel geheten Avalon of Appeleiland was het punt. waar Ko ning Arthur's gedachten zich op con centreerden, toen hij gewond terneer lag bij de stille wateren van de Poel van Dozmare op de heide van Bodmin. En nog heden ten dage ziet men in Glastonbury voor het vervallen hoog altaar een open boomstamgraf, waarin in 1177 een slanke, edele krijgsman werd gevonden naast het lijk van een goud-blonde vrouw. Deze beide men sen aldus gelooft men in Glaston bury en omgeving waren Koning Ar thur en zijn lieftallige gemalin Gui nevere. Slotakkoord Zo groot is de bekoring van Glas tonbury en het omliggende land, dat men er node afscheid van neemt. Veel, heel veel zelfs ware over die streek nog te vertellen. Nog geen tien kilo meter van Glastonbury ligt het oude stadje Wells met een der mooiste nog bewaard gebleven middeleeuwse kathe dralen. Vlak bij deze kathedraal staat het, door een gracht omgeven, bis schoppelijke paleis. Eveneens nabij Glastonbury liggen de geheimzinnige grotten van Wookey Hole met hun on deraardse pracht en hun mysterieuse onderaardse orgels en stemmen En dan is er nog.Doch genoeg ditmaal. Glastonbury is gelegen in het Land van de Heilige Graal, in een streek, die geladen is met traditie, overleveringen, sagen en legenden, en die de „invals poort" was van de christelijke leer in Groot-Brittannië. (NADRUK VERBODEN) 'n Brink-produkt Het romantische eilandje St.- Michales Mount in Cornwall, waar volgens de legende de Hei lige Jozef van Arimathea de Heilige Graal brachtligt een halve mijl uit de kust tegenover het dorpje Marazion. Het kasteel op de top behoort toe aan Lord St.-Levan en mag het gehele jaar door tweemaal per week door het publiek worden bezocht. lingen waren zowel Romeinse soldaten als mensen uit de streek. De soldaten legden hun wapenen op de dam, die langs het kerkje liep. NU nog weet men, waar die dam lag, namelijk waar tegenwoordig de hoofdstraat van Glas tonbury loopt. Merkwaardige dingen zijn er in en nabij Glastonbury te zien. Nabij het stadje ligt Chalice Hill (de Kelk- of Graalheuvel). Hij heet zo, omdat er een stroompje met bloedrood water ontspringt, dat naar wijn smaakt, zo zeer zelfs, dat men de wijnsmaak nog proeft uren nadat men van het water gedronken heeft. In de tuinen van Glastonbury's Abdy kan men de Hei- door Alons Bischof De vriendelijke oude heer in het lijn- vliegtuig Kaapstad-Londen was er op een of andere manier in geslaagd zich bij al zijn medereizigers bemind te maken. Niet dat hij daar nu speciaal zijn best voor had gedaan. Het was allemaal eigenlijk vanzelf gegaan. Hij was een cavalier van de oude school en bij tussenlandingen in Leopoldville. Rabat, Lissabon, Madrid en Parys vonden de oudere dames hem bijzon der galant en de Jongere dames ro mantisch. De vriendelijke oude heer zweeg niet over zijn rijke levenservaringen. Hij vertelde charmant en geestig en ver hulde geenszins dat hy koopman was geweest en zich nu eindelijk uit de za ken had teruggetrokken. Een lang ge koesterde wens was nu in vervulling gegaan. Hij was op weg naar zyn in Londen wonende zoon en kleinkinde ren. Over zijn kleinkinderen raakte hij niet uitgepraat. Hij liet foto's van hen zien en beschreef hun eigenaardighe den, die hij heel goed kende, omdat zyn zoon hem er vaak over had ge schreven. De vriendelijke oude heer had na tuurlijk - naast allerlei andere dingen - een bijzondere verrassing voor zijn kleinkinderen bij zich. Voor ieder van hen - er waren vier kleinkinderen - had hy een luchtballon meegenomen. Natuurlijk geen gewone luchtballon. Neen. Ze hadden de vorm en kleur van een Amerikaanse neger. Ze waren pikzwart, hadden dikke, rode lippen en witte ogen. Ze zagen er wild en krijgs zuchtig uit. De vriendelijke oude heer stelde zich bijzonder veel voor van deze presentjes en hij bewaakte de vier balonnen als zijn oogappel, als'vier oogappels. Toen het vliegtuig op Londen Air- port neerstreek, omklemde de vriende lijke oude heer de touwtjes, waaraan de balonnen bevestigd waren, zó stevig dat het wel leek of hy een schat be waarde. Op zijn gezicht lag een glim lach. Het was kennelyk de voorpret die hij al had Enkele oudere dames wierpen hem spijtige blikken toe. Zij hadden geen spijt, dat zy de vriende lyke oude heer hadden leren kennen, maar juist dat de tijd, die zy samen hadden doorgebracht, nu ten einde liep. Zag hij er niet uitstekend en hartveroverend uit? En was hij geen cavalier uit een school, wier vertegen woordigers steeds zeldzamer werden? De passagiers begaven zich naar de douane, maar ook nu konden enkele oudere dames nog steeds niet hun blikken van de vriendelijke oude heer afnemen, die zijn luchtbalonnen - naast een reistas en koffertje - vast hield als vormden zij een huweiyksge- schenk. De douanebeambte glimlachte, toen de vriendelyke oude heer voor de balie verscheen om zijn koffer en reis tas te laten onderzoeken. Ongevraagd vertelde hij op enthousiaste toon waar om hij die vier ballonnen met zich meesjouwde. Ik wil de kleinkinderen niet zo maar wat speelgoed geven, dat overal te koop is, zei de vriendelyke oude heer. - Ik wilde wat origineels voor hen meebrengen, iets dat hen aan het zwarte werelddeel doet denken. U weet misschien wel hoe dat zo gaat. Heeft U zelf kinderen? De douanebeambte knikte. Vriende- lyk keek hy de oude heer aan. Ja, antwoordde hy. Hy haalde de sigaar, die hij ondanks het verbod aan het roken was, uit z'n mond. Ja, ik heb twee Toen gebeurde het. Misschien had de douanebeambte de sigaar iets te haastig uit z'n mond ge nomen, misschien ook was één van de balonnen van de oude heer iets naar voren of iets naar opzij gezweefd en was daardoor te dicht bij de branden de sigaar gekomen. In ieder geval klonk er plotseling een korte, doffe plof en waren er in plaats van vier nog slechts drie balonnen. Énkele passagiers, die achter de vriendelyke oude heer stonden, mom pelden wat. enkele anderen uitten hun verontwaardiging vrij luid. Men toonde duidelyk oprecht mede lijden met de vriendelyke oude heer te hebben. Hy zelf was volkomen van z'n stuk gebracht door het verlies van de ballon. De douanebeambte, die hier de schuld van had. begon zich al te ver ontschuldigen, maar plotseling bleven de woorden hem in de keel steken. Uit de resten van de vernielde bal lon viel iets op de grond. Het leek als of kleine kiezelsteentjes over de vloer rolden. Automatisch bukte de douane beambte zich. maar toen hij zich en kele seconden later, met de kiezel steentjes in de hand weer oprichtte, vertoonde zyn gezicht ontstemde trek ken. Diamanten!, zei hy met hese stem. Het klonk byna als een vraag. Diamanten!, herhaalde hy. Toen verscheen er plotseling een eigenaar dige blik in z'n ogen. De hand, waar mede hy de sigaar vasthield, bewoog zich snel twee-, driemaal. Drie doffe knallen klonken pal achter elkaar. In de daarna invallende stilte hoorde men het gerucht van een milde regen van kiezelsteentjes, van diamanten.... De vriendelyke oude heer was bleek geworden. Hy maakte zinloze gebaren met de handen, omklemde krampach tig de touwtjes, waaraan de resten van de balonnen bungelden, opende zyn mond, maar kon geen woord uitbren gen. Tenslotte liet hy zich door de douanebeambte, wiens glimlach verre van vriendelyk was geworden, willoos wegleiden. En zelfs toen keken nog twee oudere dames - medereizigsters - de vriende lyke oude heer spy tig na Alle Formule meubelen kunt U dagelijks van 9-5 uur bezichtigen in Kempkes meubeltoonzalen Oude Schans 73-75-77 Amsterdam telefoon 020-222166 of te Waddinxveen formule meubelen 'n Kempkes product Levering uitsluitend via de erkende meubdhandel

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 21