•raël wenst zich nog altijd niet oor de VAR te laten beschieten 40ct WINKELEN IN ZWEDEN is een hele kunst en 'n bittere noodzaak 'tvergeefs wachten de Israëliërs op een duidelijke verklaring tin een der grote mogendheden Tgdelyk 10 ceij. voordeel per bus Veri geet met om een nummer van de wand te nemenwant anders komt u niet aan de beurt Amerikaanse Senator beschuldigt Sovjet-Unie van antisemitisme gericht 1 maart 1860 Donderdag 24 maart 1960 Vijfde blad no. 30008 (Van onze correspondent in Jeruzalem, Mirjam Gerzon) er tekenen zijn, die erop wijzen, dat een hoogst explosieve jtie in het Nabije Oosten veranderd is in een uiterst ernstige toe- J, is het nuttig tijdens deze adempauze de oorzaken en de aanlei- van de verslechtering op politiek en militair gebied aan een {rzoek te onderwerpen. raël houdt zijn leger paraat, zij het niet gemobiliseerd, alhoewel de pcnconcentraties van Egypte en Syrië aan zijn grenzen menig Israëliër een slapeloze nacht geven. !e Israëliërs, die hun geschiedenis en derhalve ook de voorgeschie- svan de militaire operaties kennen, hebben niet veel geloof gehecht de gezamenlijke actie en mobilisatie van de legers va® de V.A.R., twie iets in zijn schild voert doet dit in het geheim. En waarom president Nasser van de V.A.R. dezelfde tactische fout van voor jinai-oorlog van 1956 begaan, toen zijn legers door de Israëliërs ie Sinai-woestijn omsingeld, uit elkaar geslagen en verdreven langrijke reis van mier Ben Goerion e wedervraag hebben wij herhaal- als antwoord op onze vraag ver- Eover de mogelijkheden van acuut sseweld. Echter, tijdens de Israë- ïctie van 1956 werden de Israë- =s**und door de opmars der Fran- Engelsen en werd Nasser in de selaten door heit Syrische leger, aar ook dat men in politieke 3 inderdaad gelooft dat president in de uitvoering van welk plan k, allereerst op de enthousiaste en steun der Syriërs moet kunnen De serie van grensincidenten kilometer lange Israëlisch- grens en de triomfale tocht 'ssser door Syrië, waar hij het te einde van Israël en de heilige unkondigde, zijn voor Israëls po en aanduiding, dat er stellig van ter patroon en systeem en van een »an van oorlogs/beloften en be- :«en van Israëlische boeren en ean de Syrische grens sprake is ing de beschietingen nog plaats is het directe oorlogsgevaar niet n. Want Israël is blijkbaar niet in zich te laten beschieten, aan- tiet meent, aldus in de kaart van nt Nasser te spelen. De vraag a (hoeverre Nasser uit prestige- gingen (bij de herhaalde Israëli- igenaotie op een der miltair ver en geheel of gedeeltelijk verlaten e dorpjes op Israëls grondgebied #>t oorlogsgeschuit moet optreden, iël op zelfstandige wijze een klei- ïtaire actie binnen haar grenzen «mt. Want diit is gebeurd, toen «loot „dat de leeuw van Juda grommen en met een zwaai van azijn klauwen een zwerm lastige *eg moest slaan, die herhaalde- i?end en stekend op hem neer- a". Waar kwamen zij neer? On- <r aan 't meer van Kinnereth of iWh zoals de bijbelse naam luidt, «durende de afgelopen dagen de ft de gebruikelijke gren&inciden- vanuit de Syrische militaire 'i. Topografisch voordeel ft de heuveltoppen welke de Sy- Jltten strijken rij neer op de boe- rissers in het dal. Zij snijden de 5ftten kapot, mitrailleren vissers- n bekogelen of beschieten boeren. topografische voordelen hebben 1 enorm militair-tactisch over- de Israëliërs. Vele honderden a van beide zijden bereiken de ftstandscommisie (M.A.C.) der !de Naties, die in deze onrustige «r waarnemers op verscheidene bezit. De Israëlische zienswijze !t herhaaldelijk van die der waar- en zeker van die der Syriërs. tiet hier in de MA.C. niet de dt, die verhinderen kan dait het leven aam Israëls zijde van de ?ortgang vindt, zonder een „zui- ftctie van Israëlische zijde. De ks van het wapenstilstands- tussen Syrië en Israël zijn dus- [ecompliceerd, dat zii voor een %e uitleg vatbaar kunnen zijn, jtrvan Israël en Syrië dan ook •delijk gebruik maken. Ondanks de V.N. semene opinie is, dat Israël niet DJ. maar ondanks de Verenigde de ontwikkelingsplannen aan neen ot uitvoer brengt. Een Is- vergeldingsactie kan nimmer ^tiding tussen Israël en zijn na- I:«n regelen. Observatiepost der Verenigde Naties aan de Israëlisch-Syrische grens. Dat heeft men hier terdege beseft, toen een Israëlische legereenheid het verlaten en als miliaire vesting gebouw de dorpje „Tawfik" binnen Israëls gren zen opblies. Dit. Arabisch dorpje, van- waaruit herhaaldelijk beschietingen hadden plaatsgevonden, lag in de zoge naamde gedemilitariseerde zone, waar Israël noch Syrië legereenheden mogen bezitten. Echter de trieste lijst van do den en gewonden aan Israëlische zijde, plus de coördinatie van Nassers boute oorlogsverklaringen tegen Israël en zijn „plagerijen" aan Israëls noordoost-grens gaven hier de doorslag. Israëls l,zuiverings"aot-ie was een uiting van Israëls politieke standpunt, dat generaal Dayan, 24 j-uli 1959 in een artikel als volgt vertolkte: „Zullen wij de vrede naderbij brengen door middel van de politiek van onze vijanden, waar door het mogelijk is. dat zij op hun ge mak en op een voor hen gunstig tijd stip vijandigheden jegens ons te begaan, zonder dus de angst van een vergel ding?" Niets doen is namelijk voor me nig Israëliër ook een vorm van activiteit en het effect hiervan is. volgens hem, dat men de huidige situatie accepteert. Niet toezien Dit wellicht was de oorzaak van Is raëls besluit om aan zijn grenzen niet in ledigheid toe te zien, temeer, daar men de hernieuwde beschietingen van de Israëlische boeren en vissers vanuit de Syrische stellingen, enige honderden meters van het meer van Kinnereth vandaan, als d'e gevolgen zag van het opvlammen der politiek-militaire ambi ties van president Nasser. Men volgt hier nauwkeurig de radio- en persberich ten uit de Arabische landen, waaruit volgens de Israëliërs onder meer bleek, dat kleine triomfen aan de Syrische - Israëlische grens en grote beloften over de verdeling van Israël voor Nasser no dig waren om de ontevredenheid in be paalde Syrische kringen te overwinnen Zijn argumenten en plannen tijdens de zittingen van de Arabische Liga, wel ke in februari plaats vonden, betekenen voor Jordanië amputatie en voor Israël vernietiging. Volgens de Israëlische zienswijze werd de Israëlische leeuw door Nasser bijtijds getergd om, onder de ba nier van het aniti-zionisme, hegemonie onder de onderling verdeelde leden der Liga tot stand te brengen. Het opslok ken van een stuk Jordanië en het door sneden van de Israëlische Negeb-woes- tijn, zouden Nasser de gelegenheid heb ben gegeven, de geografisch van elkaar gescheiden troepen van de VAR te ver enigen. Men heeft hier eigenlijk uitgekeken naar een verklaring van tenminste een der grote mogendheden. Want men her innert zich Amerika's veroordeling van Israëls strafexpeditie tegenover Egypte in 1956. Deze werd gevolgd door de eis der Verenigde Naties dat Israëls leger zich uit de Sinai zou terugtrekken. Men herinnert zich tevens de daadwerkelijke Amerikaanse hulpverlening aan het on derling verdeelde Libanon, enige jaren geleden en de komst van Britse troepen, toen de jonge koning Hoessein van Jor danië zich door zijn Arabische buur staten bedreigd voelde. Bitter en ver ontrust is men over het vooral in Ame rika heersende standpunt, dat een wa pen-embargo in het Nabije Oosten ge wenst is. Want men beseft, dat het mili taire evenwicht in dit gebied een illusie is, zolang Russische wapens plus experts gratis de VAR blijven binnenstromen! Wie zijn Israëls vrienden Men gaat er hier van uit, dat een krachtig en militair sterk Israël een ga rantie voor de status quo in het Nabije Oosten is omdat geen Arabisch land en zeker Nasser niet zioh een oorlog met een militair sterk Israël veroorloven kan. Israëls belang in de status quo aan Zijn grenzen is trouwens destijds in direct een waarborg voor het voortbe staan van Koning Hoessein van Jorda nië geweest. Wie zijn Israëls ware vrien den. vraagt men zich hier af. De reis van premier Ben Goerion en anderen langs de hoofdsteden van het. Westen zal voor Israël doorslaggevend wezen. Zal hij verstrekkende garanties, politieke belof ten en militaire en economische hulp verlening verkrijgen teneinde de wed loop met Nasser met suoces vol t-e hou den. Zolang de Israëlische regering geen vertrouwen heeft in het Westen, zal men weinig geneigd' zijn om, zoals in het ge val van een blokkade van het Suezka- naal voor Israëlische vrachtgoederen, volgens de spelregels van „quiet diplo macy' te blijven meespelen. Ned. Comité vluchtelingenjaar H.M. de Koningin heeft gistermiddag in Amsterdam de bestuursvergadering van het Nederlands Comité Vluchtelin genjaar 1959/60 bijgewoond. Met belangstelling nam H.M. kennis van de resultaten die in de afgelopen tien maanden van het vluchtelingenjaar door het comité zijn bereikt. Blijkens ter vergadering gedane mededelingen zijn thans nog de volgende activiteiten ten behoeve van het vluchtelingenjaar gaan derde zojuist begonnen nationale bevrij dingsmanifestatie 1960, de provinciale collectes, de actie onder het bedrijfsle ven (f 1.- per werknemer) en de afron ding van de actie voor de jeugd „Doe Open". HM. de Koningin nam actief deel aan de discussies rond het vluchtelingenpro bleem en sprak tot slot tegenover de voorzitter jhr. C. G. C. Quarles van Ufford de hoop en verwachting uit, dat Nederland in de laatste twee maanden van het wereldvluchtelingenjaar zich net zo of zo mogelijk nog meer zal inspan nen voor het welslagen van deze unieke actie. (Van onze Scandinavische correspondent) Wij hebben dikwijls de neiging om het leven in Zweden en misschien wel in heel Scandinavië te idealiseren. Wij denken graag aan al het schoons, dat dit dak van Europa biedt: van de onbedorven romantiek der machtige Noorse berg- en fjordenwereld af tot de geraffineerde meubelkunst der Denen en Zweden toe. Wij stellen ons daarbij voor, dat het wel een voorrecht moet wezen om bijv. in Zweden huisvrouw of huisvader te zijn. En dat is eigenlijk ook wel zo, ofschoon Als we nu eens met het begin beginnen, dan missen wij, Nederlan ders, heel erg het paard van de groenteman. Niet alleen omdat we het met een warm tevreden gevoel ons oude brood plachten te schenken, maar vooral omdat wij hier zelf gedwongen zijn aardappelen, groenten en fruit op de markt of in de winkel te gaan halen. Een groenteboer „komt er niet aan de deur", in Zweden noch elders in Scandinavië. En grootmoeder in Nederland hoeft Pietje, die in Stockholm geboren is, met Kerstmis geen prentboek met een groentekar er in te sturen, want daar zal het joch erg onwennig tegenaan zitten kijken! er bedaagde dames met visitehoedjes op en in een pels gekleed snel mee door de straten glijden. Dit vervoermiddel, als wij het zo mogen noemen, is een nogal labiel sleetje, gemaakt van twee lange ijzers met een zitje er boven en een dwarsstang of boom om zich aan vast te houden. De ijzers steken ver naar achteren en met u ene voet staat u op een ijzer terwijl u zich met de andere, tussen de ijzers in, afstoot als op de autoped uwer kinderjaren. U kunt er een behoorlijke vaart mee ontwikkelen, vooral als het bergaf gaat. U moet er echter mee zijn opgegroeid. Dus als u niet zo piepjong meer bent, doet u verstan dig er niet meer aan te beginnen. Geen boeren' aan de denr als ten onzent Een joodse visser aan het Meer van Genesarcth haalt zijn netten in. Herhaaldelijk worden Israëli sche vissersnetten kapot gesneden door Syriërs en worden vissers boten beschoten. Pietje zal al evenmin de slogan „het ligt voor de hand in bakkersmand" be grijpen. Want daar komt ook geen bak ker aan de deur. Zo hij al zou zijn ge komen, dan zou hij stellig de door me vrouw uitverkoren waren met een tang hebben overgereikt, net als hij dat in dè winkel gewend is te doen. Maar, zoals gezegd, hij laat verstek gaan. En mijn heer of mevrouw of de kinderen moeten er maar weer op uit omdat in Nederland zo voor de hand liggende voedsel in de winkel in te slaan. We nemen dan met een maar even de melkflessen of de meer en meer in zwang komende kegel vormige melkkartons uit de melkzaak mee. Want de melkboer bezoekt ons toch ook niet. We sjouwen en we sjouwen dus maar en we denken met enige wee moed aan onze diverse Nederlandse „boeren", die hier met de term „man" of „handelaar" worden aangeduid. We wandelen winkel in winkel uit. Soms, in een grotere zaak op het land (het niet „platte" land) kunnen we dit alles te zamen met wat de slager te bieden heeft in 'n winkel-met-diepvrieskast bemach tigen en daar kunnen we gemeenlijk ook nog petroleum, bloembollen en zijden bloesjes bij inpakken als we dat zouden willen. Maar in de steden speelt een en ander zich niet zo onder een dak af. Overigens kennen we geen drogisten en de sigarenbaas verkoopt voorname lijk kranten, prentbriefkaarten en hoest- tabletten. De kiosken hebben dat ook. Zij hebben de grootste omzet in cho colade. In de winkels gaat chocolade heel goed samen met fruit. Enkele Neder landse merken komt men daar altijd te gen, zij het wel wat duurder dan thuis. De Zweden zijn niettemin een volk, dat van orde en netheid houdt. Geen tram zal er ooit zo uitzien als lijn 2 in Rotterdam om 9 uur 's morgens. Tegen Drukte na kantoortijd Omdat vele Zweedse gehuwde vrou wen op kantoor, fabriek of school wer ken, zult u zich kunnen voorstellen, dat de run op de winkels na kantoortijd groot is en dat ook de heer des huizes boodschappen zal doen. Vele mensen, die op het uitgestrekte land wonen, doen alleen op zaterdag of vrijdag inkopen en wij hebben wel gezien, dat men brood voor de hele week kocht. Wel gezond, maar u zult een vers kadetje toch pre fereren. Ook in Zweden heeft men thans me dicinale margarine, men haalt ze ook daar in de apotheek, omdat zij goed is voor lijders aan hart- en vaatkwalen! Deze margarine bevat 45 pet onver zadigde vetzuren, een hoedanigheid, die de aderverkalking niet bevordert. Daar Zweden een land Is met naar verhou ding veel meer ouden van dagen dan Nederland, wordt veel aandacht aan ouderdomskwalen, waar de verkalking toe behoort, besteed. Elk land heeft zo zijn bijzonderheden, zijn voor- en nadelen. Een van de voor delen van het winkelen in modezaken is. dat een goede verkoopster u nooit een das zal aanpraten, die niet bij u of uw kostuum past. en dat ze geen vestie zal verkopen, dat niet precies bjj uw bloesje kleurt. Het komt niet in haar hoofd op. Zij zal zelfs eigener beweging zoiets afraden als men nog aarzelt. De Zweden staan bekend om hun groot gevoel voor kleur en zo komt het, dat een winkel juffrouw u nooit lelijk zal aankijken als u niets bij haar koopt. „Een aangename prijs Daar ls nog een ander verschijnsel, dat soms wel aangenaam kan zijn maar dat Nederlanders dikwijls vreemd aandoet. Het is bij de wet verboden dat de fa brikant de winkelprijs vaststelt, tal van goederen hebben dan ook heel verschil lende prijzen al zullen deze zich wel rond de zogenaamde richtprijs schikken. Maar ook vóór deze wet was het al mogelijk, zelfs in grotere en „betere" za ken om af te dingen, al zal men dat woord niet moeten noemen. Men doet dit ook niet te rechtstreeks. Maar aarzelt men lang en dubt men over de prijs, dan wil het einde nog wel eens zijn, dat de bediende op eigen gezag of na overleg met de chef meedeelt dat men het begeerde wel tegen "et hyggligt pris" (een aangename prijs) zou kunnen deelachtig worden. Dit is dan een eufe misme voor een lagere prijs! Nederlanders plegen over het alge meen zo rechtstreeks, zo op de man af te zijn. De Zweden emballeren hun wen sen en zijn aanvankelijk hoffelijk gere serveerd. In deze vertonen zij een groot verschil met hun Deense, Noorse en Fin se broeders al zijn ook die beslist niet onhoffelijk. Maar als men zich even aan hun wezen heeft aangepast, zal men vrienden voor het leven onder deze in den beginne wat vormelijk aandoende mensen vinden. Joden slachtoffer van politiek, die een fysieke en culturele volkerenmoord is Pluim voor Adenauer De Democratische Senator Thomas J. Dodd heeft de Sovjet-Unie ervan be- dat de Floriade opent mag "men er de I schuldigd de jongste wereldomvattende antisemitische golf to hebben opge- bezem wel eens doorhalen want vele Zweden zullen dan Rotterdam-waarts gaan. En maar sjouwen Vanwege de orde zult u in Zweden in vele winkels een nummer van de wand moeten nemen. Ze worden door het per soneel afgeroepen en gedrang naar vo ren en kwade gezichten worden voor komen. Wanneer U een vreemdeling en een nieuweling in dit Jeruzalem bent, dan gaat u misschien argeloos tussen de winkelende menigte staan. Op goed va derlandse wijze houdt u scherp in het oog wie na u zijn gekomen. In uw con centratie van ongemerkt opdringen en opletten heeft u echter de werking van het nummersysteem niet opgemerkt en aangezien u wellicht het Zweeds niet machtig bent, hebt u het afroepen van de nummers ook niet begrepen. Dan komt het fatale moment, dat die mijnheer, die heel beslist na u is ge komen, vóór u wordt geholpen. En dan is Leiden in last. Want dat neemt u niet men behoeft u niet te laten staan omdat u vreemdeling bent. U heeft allang genoeg (met een bank achter u) van het ene been op het an dere staan hangen. De omstanders be heersen hun verbazing maar vragen zich wel af uit welke uithoek der aarde u zou komen. De bediende wijst u laconiek de stok met nummers. U haalt verlicht adem en kunt deze ordening toch wel waarderen, vooral in uw vakantie. Vreemd vindt u het alleen, dat nie mand u er even op attent maakte, dat u sel- Maar dit ..gebrek wordt, volgens stookt. Dodd, die tijdens de Neurenber- ger processen in 1945-'46 aanklager was, verdedigt West-Duitslands kanselier Adenauer en prijst het denazificatiepro- gramma van de Bondsregering. De Senator, afkomstig uit de Staat Connecticut, zegt in zijn analyse, dat de joden in de Sovjet-Unie „de slachtoffers zijn van een politiek, die alleen maar kan worden omschreven als fysieke en culturele volkerenmoord." HU zegt, dat de Sovjet-Unie ten aanzien van de jo den een politiek voert die „sterke gelij kenis" toont met de nazi-Duitse politiek van voor de tweede wereldoorlog. In de redevoering, die Dodd niet zelf uitspaak wegens ziekte, maar die door zijn collega George Smathers uit Flori da werd voorgelezen, stelt de Senator dat de misdaden van het Russische anti semitisme niet worden veroorzaakt door heethoofden of door jeugdige delinquen ten, maar door de Sovjetrussische staaft zelf, eerst onder leiding van Jozef Sta lin en nu onder leiding van de huidige premier Nikit-a Kroesjftsjef. Volgens Dodd was er maar weinig ver schil te zien tussen „de hardheid van het Russische antisemitisme en dat van de nationaal-socialisten". Het enige wat er in de Sovjet-Unie niet en in nazi- Duitsland wel was, is het gaskamerstel- een nummertje diende te nemen. Handig vervoermiddel Eigenlek vindt u het winkelen wel leuk, althans in de zomer. Maar 's win ters? Dan is het sjouwen door de sneeuw of door de modderbrei met tassen en flessen en blikken en dozen. Als de sneeuw een mooie vaste laag heeft gevormd en u woont in een dorp of in een klein stadje, dan zou u na tuurlijk de sparkstött kunnen nemen. Dat is echter wel een voertuig, waar u mee moet kunnen omgaan, ook al ziet u Dodd, in ieder geval ten dele opgevan gen „door het exploiteren van joden in Siberië en door de executiepelotons, die als vervangend doodsinstrument die nen". Volgens Dodd heeft de communistische propagandamachine op volle toeren ge draaid om de regering te Bonn aan te vallen tijdens de hakenkruisincidenten. Het doel was, zo stelt Dodd. de Weste lijke alliantie uiteen te doen vallen waar door West-Berlijn als een rijpe appel in de «communistische) schoot zou vallen. Hij prees de na-oarlogse regering van Adenauer en zei, dat de algemene rich ting van haar beleid anti-nazistisch is geweest. Maar in de communistische Landen zijn geen pogingen gedaan om voormalige nazi's van regeringsposten t-e weren. Hij vond dat de Westelijke wereld veel verschuldigd is aan Adenauer voor „het staatsmanschap en de menselijk heid van hem' 'in het verwijderen van het nazidom uit West-Duitsland. Hij bracht ook hulde aan de burgemeester van West-Berlijn Brandt en zijn voor ganger Ernst Reuter. Dodd schatte dat minder dan 2.5 van de Westduitse bevolkingsactie anti semitisch en pro-nazistisch is en dat de regering opvallend succesvol is geweest in het verwijderen van ex-nazi's uit openbare ambten. Er blijft echten- nog veel te doen. „Ten aanzien van minister Oberlander en minister Schroder heb ik ernstige twijfel. Beiden hebben zich ster ke tegenstanders betoond van de neo nazibeweging. Maar het blijft een feit, dat zij tot de nazipartii en niet tot de tegenstanders ervan hebben behoord. Aan de andere kant heb ik, wat het ge val van dr. Hans Globke. secretaris van de Bondskanselarlj, betreft, de documen ten onderzocht -welke mij van zijn on schuld hebben overtuigd, aldus Senator Dodd. Intrekking boterwet Bij de Tweede Kamer ls een wetsont werp ingediend tot Intrekking van de boterwet 1900. In zijn toelichting merkt minister Marijnen op. dat de boterwet strekt tot voorkoming van bedrog in de boterhandel. Blijkens haar inhoud be oogt zö de produkten zuivere room boter en margarine ten opzichte van el kaar scherp af te bakenen, zodat de consument niet in onzekerheid zal kun nen verkeren of hij met de ene dan wel jde andere waar te maken heeft. Nu inmiddels de PBO een wezenlijk element is geworden in ons maatschap pelijk en staatkundig bestel, is er reden zich af te vragen, of het niet in de lijn der ontwikkeling ligt de regeling van de in de boterwet vervatte onderwerpen over te laten aan het publiekrechtelijk georganiseerde bedrijfsleven, dat dan ter zake van deze materie desgewenst van zijn autonome bevoegdheid gebruik kan maken, aldus de toelichting.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7