Binnenkort verschijnen Casanova's memoires in oorspronkelijke vorm N.V. Leidsche Wasscherij Grand seigneurlevensgenieter speculantbedrieger en auteur Cognac-oorlog" ontbrand tussen West-Duitsland en Frankrijk Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 24 maart 1960 Tweede blad no. 30003 Tien jaar Werkgemeenschap „De Ratel" Voordrachtavond Freek Sachs In het kader van het 10-jarig bestaan van de werkgemeenschap „De Ratel" vertelde en speelde gisteravond in de grote zaal van het Leidse Volkshuis de jonge amateur-voordrachtkunstenaar Freek Sachs één van de verhalen uit de bekende verzameling „Duizend-en-één nacht". Freek Sachs heeft zich, sinds hij in 1957 als één der winnaars van het „Cabaret der Onbekenden" opviel, o.m. toegelegd op het spelen van .solotoneel" en brengt dit sinds geruime tijd met succes voor het voetlicht. Zijn voorkeur gaat duidelijk uit naar bekende volks verhalen, die hij als het ware herontdekt en herbewerkt en waarin hij de hoofd personen door zijn spel van woorden en mimiek zichtbaar maakt. Zo verplaatste hij gisteravond zijn toeschouwers naar het oude Perzië, waar in de stad Isba- ham, volgens één van Scheherezade's „duizend-en-één-nacht" vertellingen om streeks 800 na Chr., Achmed en Sittara, de arme schoenlapper en zijn vrouw, beiden langs elkaar heen leefden en toch zochten naar het geluk; Achmed door hard te werken, Sittara in haar streven om bewonderd te worden. De vertelling, waarin Achmed door zijn vrouw tot haar eigen meerdere praal en glorie gedwongen wordt zich uit te geven voor „toekomstvoorspeller" en „sterrenkijker", waarbij hij er o.m .in slaagt overigens geheel zonder eigen toedoen de 6 gesto len kisten met goud van de koning terug te bezorgen, hetgeen hem tot hof-toe- komstvoorspeller" promoveert, is vrijwel algemeen bekend. De humor en de tra giek wisselen voortdurend en de wijze waarop Freek Sachs één en ander brengt mag voortreffelijk heten. Duivenbodeschool hield ouderavond In de Duivenbodeschool werd gisteren een ouderavond gehouden. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer J. Se- lier, heette allen hartelijk welkom in het bijzonder de gem.-inspecteur voor het onderwijs, de heer B. Swanenburg en de heer Regeer, secretaris van de Ouder raad. De heer Swanenburg, die als eerste spreker het woord voerde, wenste de heer D. Cossee, die m.i.v. 21 maart j.l. is benoemd tot hoofd van de school, geluk met zijn benoeming. Voorts deelde hij mede, dat de Duivenbodeschool de laatste aprilschool thans is omgezet in een septemberschool. De heer Cossee legde hierna de na druk op de noodzakelijkheid van samen werking tussen ouders en school. De op voedende taak van de ouders wordt im mers tijdens de schooluren voortgezet door de school. Nadat de jaarverslagen waren uitge bracht en twee leden van de Oudercom missie waren benoemd, nam de heer v. d. Bos namens de ouders afscheid van de voorzitter, de heer Selier, die ge durende tien jaar zitting had in de Oudercommissie. Een geschenk werd aangeboden, terwijl mevr. Selier met een boeket bloemen werd verrast. Na een dankwoord van de voorzitter, was er voor de ouders gelegenheid het werk van hun kinderen en de nieuwe leermiddelen te bezichtigen. Ook konden de onderwijsresultaten worden bespro ken. Enkele films werden deze avond vertoond. Alg. Ned. Grafische Bond VROLIJK FEEST MET O.A. CORRIE BROKKEN EN DE SPELBREKERS „Heel de wereld, moet ik mijn geheim vertellen".Corrie Brokken, die ons land met dit lied op het Eurovisie-songfesti- val-1958 vertegenwoordigde, „vertelde" dit geheim gisteravond nogmaals in de vrijwel geheel met grafici gevulde Stads gehoorzaal. Het was de afdeling Leiden van de Algemene Ned. Grafische Bond, die hier haar jaarlijkse ontspannings avond hield. Voorzitter Langezaal, die allen harte lijk welkom heette, deelde mee, dat het afdelingsbestuur besloten had om de totale opbrengst van deze avond entreegelden af te staan voor een sociaal doel, t.w. f. 350.voor de aan koop van speelgoed van het kindertehuis en f. 120.voor het z.g. „bloemenfonds". Voorts vroeg hij aandacht voor het mor genavond te geven concert van het Metropole-orkest, waarvoor K. en O. en de drie vakcentrales zich sterk interes- Het Theaterbureau Anova, dat deze avond voor het amusement zorgde, dien de hierna een vrolijk en gevarieerd pro gramma op, Peter Piekos, bekend door zijn „En die van mij zei toenwas een uitstekend conferencier, die vooral ook met zijn imitatie van kinderstem metjes groot succes oogstte. Verder waren er deze avond de Spelbrekers goede wijn behoeft geen krans Co van der Heide Wijma, een vlot en kundig pianist, Scott en Black met humoris tische acrobatiek en Willy Ré, een charmant accordeoniste, die muziek in haar vingers heeft. Gezamenlijk zorgden zij voor een vrolijk programma, waar mede men zich kostelijk amuseerde. MET AUTO GESLIPT Gisteraivond omstreeks 10 uur is een 20-jarige slager met zijn auto geslipt in de booht van de Maresingel ter hoogte van de Mauritsstraat. De auto. welke over de kop sloeg, kwam tot stilstand tegen de pui van de percelen Maurits- straat 2 en 2a. Hoewel de bestuurder slechts lichte verwondingen aan zijn handen opliep, werd de auto, de gang van beide percelen en de voordeur van het pand Mauritsstraat 2a beschadigd. Vooral in de slotscène, waarin Achmed en Sittara, dank zij de intrige van de vrouw van Houssin, de voormalige „hof- toekomstvoorspeller" in ongenade zijn gevallen en in de gevangenis zijn ge worpen, stygt de spanning ten top. Als de 6 dieven van de goudkisten uit solidariteit voor Achmed's stilzwij gen hen uit de gevangenis komen bevrijden en na hun vlucht over de grens, Achmed en Sittara, arm zijnde als voorheen, uiteindelijk toch het geluk vinden, zijn ook de toeschouwers geluk kig. Dat zij vooral ook dankbaar waren voor hetgeen Freek Sachs heeft ge bracht, bewees het langdurig applaus, dat de woorden van dank, uitgesproken door de voorzitter, de heer C. L. Marks, onderstreepte. Advertentie In ons steeds groeiend bedrijf kun nen nog voor de mangel- en strijk- zaal MEISJES en GEHUWDE DAMES geplaatst worden, tegen zeer aantrekkelijke lonen. Aanmelden aan het kantoor Haarlemmerweg 49 - tel. 20291 VOORLOPIGE MONUMENTENRAAD Tot leden van de Voorlopige Monu- mentenraad zijn o.a. benoemd ir. G. Friedhoff te Wassenaar, dr. A. Klasens te Voorhout, dr. J. J. P. Oud te Wasse naar, dr. Ph. Pott en dr. W. D. van Wijngaarden alhier. Gieren op 't veilig nest TIMDELERCLUB VOERDE EEN KLUCHTIG BLIJSPEL OP „Gieren op 't Veilig Nest". Zo luidde de titel van Harold McPherson's blijspel in drie bedrijven, dat gisteravond in het St.-Antonius Clubhuis werd opgevoerd. De Chr. Toneelgroep „Timdelerclub" speelde dit vrolijke stuk met veel en thousiasme onder de regie van Herman Kres. Zij oogstte er veel succes mee, ge hoord de spontane reacties in de geheel gevulde zaal. De ene kolderieke situatie volgde op de ander en vooral in het laatste bedrijf was het een en al dwaas heid wat de klok sloeg. Geen wonder eigenlijk, dat de voorstelling veel te vroeg naar de zin van de meeste aanwezigen afgelopen was. Het gaat in dit blijspel om enkele misdadigers, die rust komen zoeken in een op een stil eilandje gele gen hotel. Er is onder deze lieden een ernstig conflict gerezen, waardoor een bloedbad in de ontvangkamer van het hotel dreigt. Zij trachten elkander zo tussen het drinken van een groot aantal borrels door uit te roeien, maar de hotel houders en twee eerzame gasten weten gelukkig een drama te voorkomen. Van de spelers noemen wij er slechts een, n.l. Kees Schutte, die een (dank bare) dubbelrol voor zijn rekening had genomen. De gehele groep was rolvast, maar de souffleuse was af en toe tot ver in de zaal te horen. Hoe het ook zij een vermakelijke vertoning was het in ieder geval! PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Een Staatsrechtelijk Labyrint", de heer J. v. d. Poel, geboren te Groenlo en thans wonende te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Univeristeit is geslaagd voor het kand. examen geschiedenis de heer J. W. K. van Wandelen (Den Haag). Arminius-herdenking in Amsterdam en Leiden De Remonstrantse Broederschap in ons land zal, ter viering van de vier honderdste geboortedag van de vader van het remonstrantisme, Jacobus Ar- minius, op 4, 5 en 6 augustus een sym posium houden. Een gedeelte van de bijeenkomsten, waaruit dit symposium zal bestaan, namelijk die op 4 en 5 augustus en in de ochtenduren van 6 augustus zal in de Arminiuskerk te Amsterdam worden gehouden. De mid dagbijeenkomst van de zesde augustus wordt gehouden in het auditorium van de Leidse Universiteit. Tijdens de bijeenkomst zal het woord worden gevoerd door dr. G. J. Hoender- daal. dr. G. F. Nuttall, dr. G. O. McCul- loh, prof. L. J. van Hoik en prof. J. L. Adams. HERDENKING BEVRIJDING De jeugdavond in de eerste plaats voor leerlingen van de twee hoogste klassen van de middelbare en soortge lijke scholen welke de afdeling Leiden van de Expogé in# verband met de a.s. herdenking van de bevrijding in de Stadsgehoorzaal belegd, wordt; niet hedenavond, doch maandagavond gehou den. Advertentie EEUWFEEST GEBOORTE MGR. DR. ALFONS ARIENS Op 29 april zal te Utrecht het eeuw feest van de geboorte van mgr. dr. Al- fons Ariëns worden gevierd. Aan deze eeuwfeestviering gaat een pontificale hoogmis vooraf, welke wordt opgedragen door kardinaal Alfrink. Kroesjtsjef overhandigde De Gaulle op de eerste dag van zijn bezoek aan Frankrijk een model van de Loenik II. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Patricia, dr van H. Gottmer en C. J. Meijers. Hugo Paul, zn van P. Verver en P. A. M. Spek. Paul Hugo, zn van P. Ver ver en P. A. M. Spek, Robert Charles Pe ter, zn van P. Ouwehand en T. Gene- mans, Antonius Franciscus Gerardus Wilhelmus, zn van A. F. G. W. Nljs en H. Kühler, Hendricus Gerardus Cornells Maria, zn van G. P. C. de Winter en P. H. Devilee, Jeremias, zn van J. H. Meijers en F. C. Looij, Jacoba, dr van A. J. van der Meij en J. S. Voorzaat, Jacob, zn van H. Kroneman en D. A. van Putten, Caro line Elizabeth, dr van A. Thomassen en M. C. Lagaaij, Rense, zn van A. Glasber gen en M. E. Meijer, Theodoor Adolf, zn van J. J. Hamming en L. Cleton, Mela- nia Petronella, dr van J. A. M. Bokern en M. M. Nleuwesteeg. OVERLEDEN H. Azier, 63 Jaar. echtgenote van H. van Bakkum. J. M. Rozier, 58 Jaar, echtgeno te van P. C. Bik, M. A. C. Schouten, 44 jaar, echtgenote van S. F. van Ruiten, C. Voorbij. 85 Jaar. echtgenote van J. J. van de Vllst, M. S. den Blaauwen, 79 Jaar, vr. BROMMERS 29Se»309 Ffl HO RE'VRRRS TR.6 LEIDEN V) (Van onze correspondent in Bonn) Eind februari j.l. belegde de oude heer dr. Hans Brockhaus, directeur van de befaamde uitgeverij Brockhaus (vroeger Leipzig, thans te Wiesbaden) een bijeenkomst met ongeveer tien personen, die allen één ding gemeen hadden: zij hadden in hun leven hetzij een literair boek, hetzij een wetenschappelijke studie over de Venetiaan Giacomo Casanova, genoemd De Seingalt, geschreven. In die bijeenkomst maakte dr. Brockhaus bekend, dat zijn uitgeverij nog altijd in het bezit is van de oorspronkelijke memoires van Casanova, en dat de eerste uitgave van deze originele tekst in april a.s. zal verschijnen. Voor het eerst, na 140 jaar. Origineel nog altijd in liet bezit van de firma Brockhaus Het is zowel met Casanova zelf als met zijn memoires een vreemde ge schiedenis. Op 2 april 1725 werd Giacomo Geronimo Casanova in Venetië geboren als zoon van een ontrouwe toneelspeel ster en een onbekende vader. Hij had een moeilijke jeugd en bleek al spoedig een begaafd jongeling te zijn, met een neiging tot een zekere oneerlijkheid Een opleiding tot geestelijke brak hij af, maar hij zou later wel de doctorstitel in het canonieke en wereldlijke recht heb ben behaald. Hij was een kenner van Griekse en Latijnse literatuur en ook van de Italaanse letterkunde van Dante af. Hij toonde zich een erudiete persoonlijkheid, die zowel over Descartes als over Leibniz met gemak wist te oreren. Casanova was na een breuk met zijn filosofische opleiding en zijn literaire scholing zowel spion van de Venetiaanse politie als organisator van een Parijse loterij. Hij bracht het tot een redelijke rijkdom om vervolgens zijn laatste penning te ver liezen. De beruchte loden gevangenis van Venetië kende hij evenzeer als de 18de eeuwse hoven meth un lakeien, heersers en kamermeisjes. Rond 1760 verbleef hij 00': in ons land. Casanova was een grand seigneur, een reiziger langs de Europese lioven, een zwendelaar en bedrieger, wiens amou reuze avonturen berucht waren in de ruime kring van hovelingen en bankiers in het oude achttiende-eeuwse Europa. In 1785 gaf de graaf Von Waldstein Wartenberg hem, op zyn slot te Dux in Bohemen, een baantje als bibliothecaris; van dat jaar af tot zijn dood, op 4 juni 1798 wijdde Casanova zich aan zijn memoires. Weggelaten en toegevoegd Er is geen twijfel aan, dat Casanova een schrijver van allure is geweest. Hij was daarnaast een genieter van het leven, voor wie geen remmen bestonden. Een erotomaan ook, een speculant, een onbetrouwbaar sujet. Dit alles komt tot zijn recht in de memoires, die niet slechts een beeld geven van Casanova's amoureuze avonturen, maar ook een cultuurhistorische waarde hebben als spiegel van een bepaalde zijde van het 18de-eeuwse Europese leven. Met die memoires is gesold. Casanova's achter neef, Carl Angiolini, verkocht ze in 1821 aan de stichter van de uitgeverij. Brock haus, Friedrich August Brockhaus. voor het schamele bedrag van 200 daalders. Brockhaus liet het manuscript door de Fransman Laforgue „zuiveren", opdat al te erotische passages niet in de uit gave als boek zouden verschijnen. In stee daarvan „genoot" Laforgue zo zeer van de liefdesavonturen van Casanova, dat hij zich niet ontzag het geheel aan te dikken; ter andere zijde schroomde hij niet om passages, die hij niet kon lezen, uit de eerste uitgave der memoi res weg te laten. Het geheel werd, toen in 1826 de z.g. Originalausgabe van de memoires verscheen, dan ook een zowel quantitatief als qualitatief onvol ledige uitgave. De „eerste" Brockhaus kreeg er reeds in 1827 moeilijkheden mee: men viel hem over de inhoud aan, men riep hem, de Pruisische reserve-officier, zelfs wegens de uitgave van het boek, op het hoogste militaire matje. Kortom, plezier had Brockhaus bepaald niet van deze ver valste „Originalausgabe" van Casanova's memoires. Oorlogen staken telkens een spaak in het wiel Brockhaus II wilde, vlak voor de eer ste wereldoorlog eindelijk de echte originele tekst publiceren, maar het uit breken van de oorlog verhinderde dat. Brockhaus III poogde dat zelfde te doen in de jaren '30, maar de tweede wereld oorlog kwam er tussen. Het manuscript, zoals Casanova dat van 1785 tot zijn dood in 1798 had geschreven in duide lijke maar onrustige letters, rustte in middels in Brockhaus' uitgeverij te Leip zig. Het doorstond Geallieerde bombar dementen in de tweede wereldoorlog en het werd tenslotte, met andere waarde volle papieren van Brockhaus, in 1945 naar het Westen getransporteerd. In Wiesbaden heeft de thans 72-jarige dr. Hans Brockhaus dan nu bekend gemaakt na 140 jaren deze originele tekst zal worden uitgegeven, zonder de tiere lantijnen van Laforgue, op wiens valse originele uitgave in de 19de eeuw en in deze eeuw alle andere uitgaven over Casanova's avonturen alsmede een reeks biografieën en literaire besprekingen berusten. Samen met de Fransen In april a.s. zal Brockhaus samen met de Franse uitgeverij Pion het eerste deel op de markt brengen van „Jacques Casanova de Seingalt Venetiën: histoire de ma vie, edition integrale", in het Frans dus, de taal waarin Casanova zijn memoires heeft geschreven. Brockhaus zelf nog altijd blijkbaar geschrokken van de slechte faam die zijn uitgeverij rond 1830 had naar aanleiding van Laforgue's uitgave, weigert zelf een Diiitse uitgave te verzorgen. Dat moet, heeft dr. Hans Brockhaus verklaard, een andere Duitse uitgever maar doen Het is gebleken, dat het originele manuscript, zoals Casanova dat schreef, bepaald anders van toon is dan wat Laforgue met zijn „Originalausgabe" er van maakte in 1826. De rooms-katholiek Casanova heeft zich in de tekst niet verloochend (Laforgue was een Franse Jacobijn). Casanova's eigen tekst is grover dan wat Laforgue er van maakte. De Westduitse schrijver Thilo Koch, die zelf een boek over Casanova heeft ge schreven, noemt de oer-tekst „realisti scher, eenvoudiger, meer geloofwaardig" dan die van Laforgue. Vele verdacht makingen tegen de bijzondere levens kunstenaar, die Casanova was, blijken onjuist te zijn. Bijna al zijn amoureuze avonturen zijn echt gebleken, evenals zijn ontmoetingen met grote mannen uit zijn tijd als Voltaire, Frederik de Grote, e.a. Dat Brockhaus er dan eindelijk toe is gekomen het origineel van de memoires uit te geven, nadat schrijvers van naam de uitgeverij wegens het achterhouden Wei n brand'-fa hri kan ten zijn afhankelijk van de invoer van Charente-wijnen (Van onze correspondent in Bonn) Op de Westduitse markt is sedert korte tijd een kleine „cognacoorlog" aan de gang. De bekende Franse cognacfabrikanten Martelle en Hennessy verlaagden namelijk, tegen de verwachting in, de prys per fles van 28.50 tot 19.50 mark. Daarmee staan de Westduitse „Weinbrand'-producenten voor een gevaarlijke aanslag op hun aandeel op de eigen markt. De gewone Westduitser, die cognac wil drinken, houdt het bij de Duitse, z.g. Weinbrand. een produkt van dezelfde wijnen als waaruit de Franse cognac wordt gemaakt, dat voor de kenner bepaald minder in kwaliteit is, maar voor de gemiddelde gebruiker zeker een uitstekende drank vormt. Goede Weinbrand kost in de Bondsrepubliek 14.50 per fles. Het betreft hier merken als Asbach-Uralt, Scharlachberg, Both en Dujardin. Goedkopere Weinbrand, bijv. die van Chantré, kost 9.50 per fles, maar is iets scherper in smaak. Franse prijzen zijn sterk verlaagd De Duitse producenten is het na ja renlange strijd gelukt voor deze Wein brand een eigen plaats op de Duitse markt te veroveren. Men noemt hun winst redelijk, maar de enorme reclame campagnes getuigen van de verbitterde strijd, die nog iedere dag gevoerd wordt Daarbij komt straks de Europese Eco nomische Gemeenschap met haar ver laging van het invoerrecht met 20% per 1 juli as. en een zelfde verlaging over een jaar, die beide de Franse cognac- invoer kunnen begunstigen. Tenslotte voelt men een zekere tegenwerking van Franse zijde. In de Charente schijnt men zelfs alles te willen ondernemen om de uitvoer van Charente-wijnen naar Duitsland te verhinderen of te be moeilijken.En van die wijnen zijn de Duitse Weinbrandfabrikanten afhan kelijk! Tegenstelling verdwenen Thans hebben de Franse cognaopro- ducenten een belangrijke prijsverlaging ingevoerd. Onder de invloed van de enor me cognacinvoer in het Saargebied. na de economische aansluiting van dit ge bied bij de Bondsrepubliek doorgesijpeld naar West-Duitsland, was er een tegen stelling ontstaan tussen de prijzen van cognac, ingevoerd uit Frankrijk en de prijzen van cognac, die via het Saarge bied in Duitsland belandde. Die tegen stelling bestaat nu niet meer: echte Franse cognac, tot voor kort een luxe drankje als whisky (25-30 mark per fles), kost nu slechts 5 mark meer dan de beste Duitse Weinbrand. De ccg- nac-oorlog zal in volle hevigheid voort woeden. Daar de kosten aan invoerrech ten, belasting e.d. bij invoer van cognac neg altijd zeer hoog zijn, zullen de Fran se exporteurs aan hun Martel!, Hennes sy, Martin e.d. niet veel kunnen verdie nen. Nog afgezien van de vraag of men twintig martc op de toonbank wil leggen voor een fles cognac. Ter andere zijde: het „Wirtsohaftswunder" staat voor niets „Sterrenslag" aan de gang Naast deze strijd om cognac en Wein brand is een .sterrenslag" ontbrand. Vlak voor de prijsverlaging voor Franse cognac kwam er nl een cognac op de Westduitse markt, die versierd was met de naam „Napoleon" en met vele ster ren. De gemiddelde cognacdrinker heeft wei een idee, dat veel sten-en garant staan voor „oud" en „goed". Maar meest al weet hij niet, dat iedereen in staat is Franse cognac met zoveel sterren als hij maar wil. te verkopen. De naam cognac is sedert 1919 beschermd als zijn de afkomstig van wijnen uit het gebied van Cognac en Jarnac in het Franse de partement Oharente. Zij is daar ook ge destilleerd. En dit alles is in de gehele wereld beschermd. Maar de fijnste cognac heet nog altijd „fine champagne" en is gemaakt van wijnen uit de gebieden Grande Cham pagne. Petit Champagne en Borderie. Cognac, die 12 tot 17 jaar oud is, heeft drie sterren, het symbool voor de aan duiding VSO (very superior old). Cog nac, die 18 tot 25 jaar oud is, heeft vier sterren: VSOP (very superior old pale) Cognac, die 25 tot 40 Jaar oud is, heeft vijf sterren: WSOP (very, very superior old pale). Maar wat zeggen sterren als iedereen zoveel sterren op zijn cognac- flessen kan zetten als hy wil In West-Duitsland, waar met de wel vaart ook de begeerte naar de goede drank is gestegen, is om dit alles een strijd aan de gang: een strijd om prij zen, sterren, wijnen en invoerrechten. Bonn staat „principieel" achter plan-Hallstein (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering begroet prin cipieel het plan-Hallstein tot versnel ling van het tempo ter bereiking van de gemeenschappelijke markt (Euromarkt), zo werd gistermiddag op een persconfe rentie in Bonn bekendgemaakt. Zij wil voorts alles doen om de politieke doel stellingen van de EEG te verwezenlijken maar meent ook dat onderhandelingen met de landen van de Kleine Vrijhan delszone (EVA, Europese Vrijhandels associatie) gevoerd moeten worden. Van reële stappen zal worden afgezien tot Bondskanselier Adenauer uit Japan in Bonn is teruggekeerd. Tegen dit principiële besluit keerde zich gisteren zowel het Verbond van de Westduitse industrie als de socialisti sche oppositie-partij, de SPD. In Bonn zelf gelooft men dat deze regeringsuit spraak tot Adenauers terugkomst een einde zal maken aan de „vete" tussen enerzijds de minister van Economische Zaken Erhard en anderzijds Adenauer, Von Brentano (Buitenlandse Zaken) en Etzel (Financiën). De laatste dagen was het in de Westduitse hoofdstad tot een onverkwikkelijk gevecht om het plan- Hallstein gekomen tussen Erhard en Et zel. Nadat Erhard met cijfers had dui delijk gemaakt dat verwerkelijking van het plan zou leiden tot verhoging der Duitse invoerrechten en tot een bredere kloof tussen de Europese Economische Gemeenschap en de Kleine Vrijhandels zone maakte Etzel cijfers bekend, waar uit men kon leiden dat alles niet zo'n vaart- zou behoeven te lopen. Zijn mi nisterie zag meer vóór- dan nadelen in het plan van prof. Hallstein, de presi dent van de commissie van de EEG. van het manuscript van alles en nog wat hebben beschuldigd, wordt algemeen zeer toegejuicht. Dat Brockhaus het eerst thans doet, wordt voor het kleine getal Casanova-kenners, dat in februari te Wiesbaden by de bekendmaking van de echte eerste uitgave aanwezig was, af gedaan met de zin: „de heren Brockhaus hebben zich geschaamd voor hun .1-1- nova en ze doen het nog OPVANGFONDSEN HARING ONDER HET VISSERIJSCHAP De opvangfondsen voor haring, nu be heerd door het Produktschap voor Vis en Visprodukten, zullen onder beheer komen van het Visserijschap. Een daar toe strekkende verordening is door het bestuur van het Visserijschap vastge steld. De voorzitter van dit schap zal nog nader vaststellen wanneer de nieuwe re geling zal ingaan. Dit kan voor de ver schillende fondsen verschillend zijn en hangt mede af van de goedkeuring door de SER en de minister van Landbouw en Visserij. De opvangfondsen hebben ten doel om. als voor haring niet de minimum prijs gehaald wordt beneden welke de verkoop voor menselijke consumptie is verboden, het verschil te overbruggen tussen deze minimumprijs en de prijs die de vismeelindustrie betaalt. Het vaststel len van de minimumprijzen blijft een bevoegdheid van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Behalve de drie opvangfondsen zal het Visserijschap ook de drie reservefondsen, waaruit geput kan worden als zich voor de haringvisserij calamiteiten voordoen, van het Produktschap overnemen. De commissie internationale zaken van het Visserijschap werd als volgt sa mengesteld: voorzitter: de heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van het Visserij- schap. Leden: de heren mr. J. H. Kie- wiet de Jonge, R. Brands en D. F. E. Meerburg, voorgedragen door de Visse rijstichting, de heer A. de Boon, voorge dragen door de werknemersorganisaties. Als voorzitter van de commissie verde ling mosselpercelen werd benoemd de heer J. H. Bal. Als leden-deskundigen werden aan de commissie vakopleiding toegevoegd mr. ir. M. Goote, inspecteur- generaal van het Nijverheidsonderwijs, ir. N. J. A. van Keulen, directeur van het Landbouwonderwijs, de heer C. Moo- lenburgh, inspecteur-generaal van de Scheepvaart. De salarissen van het secretariaats- personeel werden met 5 verhoogd. KAPITALE BOERDERIJ CAMPHERBEEK AFGEBRAND Honderdduizenden guldens schade (Speciale berichtgeving) De grote boerderij „Campherbeek" ter zijde van de Campherbeeklaan, vlak bij de Nieuwe Vecht in Berkum (Ov.) is gis teravond bijna tot de grond toe afge brand. De woning, waaruit het meubilair kon worden gered, brandde voor een groot deel uit, alsmede een loods met werktui gen, de paardenstal en een dubbele vee schuur. Dat het vuur enorm snel om zich heen greep, wordt bewezen door het feit, dat zelfs de twee paarden in de stal niet meer konden worden gered. Verder kwa men in de vlammen nog vier koeien en zeven of acht vaarzen en een paar var kens om. De schade wordt geraamd op enkele honderdduizenden guldens. De eigenaar is verzekerd. VROUW WERD HANDTAS TE GRONINGEN ONTSTOLEN Dader overmeesterd (Speciale berichtgeving) Gisteravond is een 57-jarige dame in de Kijk in 't Jatstraat te Groningen een handtas ontstolen. De 53-jarige dader, is door vier jongemannen nagezet en over meesterd. De dame liep met haar fiets aan de hand. In de fietstas zat haar handtas waarin enig geld en andere voorwerpen. Plotseling graaide een man haar handtas uit de fietstas en ging er hard mee van door. De vrouw begon te gillen en liep hem achterna. Door haar gegil werden vier kordate jongemannen eveneens op de diefstal attent gemaakt en zij zetten de achtervolging in. In de Turf torenstraat haalden zu hem in. De man verzette zich maar zij wisten hem te overmeeste ren. Op de Grote Markt, op weg naar het politiebureau kwamen ze een agent tegen en aan hem gaven ze de man over Deze bleek geen onbekende van de poli tie te zyn. Bij het onderzoek is voor;.c gebleken, dat hii zaterdag een poging heeft gedaan om een weekeindtas te ste len, die op de vloer stond in een warei huis te Groningen. De eigenares zag het en wist haar tas weer uit zijn handen te sleuren. De man wist er toen tussen uit te komen. Hij is ingesloten en zal ter beschikking van de justitie worden ge steld.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3