Parijs verbaasd over Kroesjtsjef: hij ziet er pips en vermoeid uit Chief Whip Verscherpte situatie in het schildersbedrijf WEERBERICHT Niettemin vriendelijke ontvangstal kwamen de luidste toejuichingen van de communisten Kleine contra-manifestaties Opleiding tot huisvrouw BEVOLKING VAN NEGERDORP LEGT VERSPERRINGEN AAN schilder zelf met Kunt u fl. 25,- missen? Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 MAART 1960 No. 3000& LEIDSCH m DAGBLAD DirecteurE. A. E. ran Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte singel Lelden Qlr0 n°-67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondenten in Parijs) Parijs heeft zich over zijn met spanning ver wachte Russische gast verbaasd, want de Nikita Kroesjtsjef, die Frankrijks hoofdstad gisteren zag bij zijn aankomst op Orly, bij zijn intocht in de stad, bij de kleurige cavalcade over de Champs Elysées was niet de vitale, uitdagende, grappen- makende en boertige „monsieur K.", die men zich had voorgesteld. Of het kwam door de griep of dat hij zijns ondanks was geïntimideerd door zijn buitenmodel gastheer De Gaulle, door het majestueuze decor van Parijs of het kleurig proto- colaire ceremonieel, feit bleef, dat Kroesjtsjef er wat pips, er wat magerder en vermoeid uitzag en een verlegen vormelijkheid aan de dag legde. Toch heeft Parijs de Sovjetrussische premier een vrien delijke ontvangst bereid: al in de buitenwijken waren massa's mensen op de been, in de stad zelf stond het publiek rijen dik achter de afzettingen en des middags bij de kranslegging op het graf van de onbekende soldaat, zagen de Champs Elysées zwart van de mensen. De meeste toe juichingen kwamen uiteraard van de communisten de partij had voor vervoer en voor Franse en Sovjetrussische vlaggetjes gezorgd die ook tijdens de kranslegging en de volksliederen bleven scanderen: KroesjtsjefKroesjtsjefen „vrede en vriendschap" en ook „vrede in Algerije", Maar hoewel de communisten, naar schatting 25 tot 30 procent van het publiek op de Champs Elysées, het leeuwedeel der toejuichingen voor hun rekening namen, werd er ook door de rest van het publiek, vrjj wat geapplaudisseerd en vriendelijk geglimlacht. Parijs was in een goed humeur en de contra-manifesta ties, die men gevreesd had, bleven zo goed als geheel uit. Een groepje jongens zwaaide met Amerikaanse vlaggen, enkele kijkers gaven aan hun ergernis over de communistische spreekkoren lucht in krachtig Parijs bargoens, maar daar bleef het bij. Onder wat wij een oranje-zonnetje zouden noemen, maar voor deze gelegenheid vermoedelijk een rood-loenikje moet heten, verliep de organisatie op rolletjes, uitgezonderd dan het tijdverlies, dat Kroesjtsjef veroorzaakte door bij zijn aan komst op Orly in plaats van het gebruikelijke korte antwoord op de begroetings woorden van zijn gastheer De Gaulle, een lange politieke verklaring af te leggen. volk van Parijs jegens hem manifesteer de en hem voor tiran uitmaakte. Het Parijse volk van vandaag heeft dat niet gedaan, maar dat is dan ook niet meer het volk van de commune maar wel van de gebraden biefstuk en van de scooter en derhalve minder manifesteerderig van aard. Eén kwinkslag.... De politieke gesprekken leidde hij verder in nadat hij, wederom in een open auto, naar het Elysée was gereden voor een „intiem dejeuner", waar toch nog altijd 40 gasten aanzaten voor paté de foie gras, kreef en ossenhaas. Van ochtend opende het politiek overleg in ernst met een twee uur lang gesprek tus sen Kroesjtsjef en De Gaulle waarbij ook de ministers van Buitenlandse Za ken, Gromyko en Couve de Murville, tegenwoordig waren. En daar maakte Kroesjtsjef de woorden waar die hij na zijn voorgelezen speech van gisteren De Gaulle toevoegde: „Ik kan ook zonder notities spreken, maar dat komt pas la ter", de enige kwinkslag die men van de anders zo slagvaardige Sovjetrussische leider tot nutoe noteren kon. Die be spreking werd hedenmiddag gevolgd door een lunch bij premier Michel Debré in het Matignon en later in de middag zou Kroesjtsjef op de ontvangst in het Parijse stadhuis een grote rede uitspreken. Daarna bezocht Kroesjtsjef de Kamer van Koophandel en de tweede dag van het bezoek zou worden besloten met een door hem en zijn vrouw Nina aan te bieden gala-diner in de Quai d'Orsay, waar de Kroesjtsjefs logeren. Herinnering Nina Kroesjtsjewa, die in de Ver enigde Staten voor haar echtgenoot het ijs brak, was van tevoren eigenlijk al van de sympathie der Parijzenaars ver zekerd en die sympathie werd nog ver sterkt door enige Parijse ijdelheid, om dat zij er in haar astrakan-jas al zoveel modieuzer uitzag dan in Amerika. Zij knoopte na aankomst op Orly met me vrouw De Gaulle en de beide dames hebben veel meer van elkaar weg dan hun echtgenoten onmiddellijk een hartelijk gesprek in het Engels aan, ge zeten op de canapé van Keizerin Maria- Louise! Later in de middag bezocht zij met mevrouw De Gaulle een ziekenhuis. Wat die imperiale canapé betreft: het Franse protocol heeft niets nagelaten om de bezoeker uit de Sovjet-Unie te omringen met de pracht en de praal van een glorieus verleden en hij werd daar gisteren bij iedere stap aan herinnerd. Rijdend over de Pont Alexandre moet hij wel even gedacht hebben aan Tsaar Alexander, die zijn staatsbezoek aan Parijs met een dag bekortte om dat het „S.O.S. Boedapest" Vandaar ook de welwillende ontvangst op de Champs Elysées, waar men voor alle zekerheid de Sovjet-vlaggen toch pas op het laatste moment aan de mas ten had geknoopt, nadat jeugdige re belse geesten van rechts er elders al een paar hadden vernield. Ze hebben hier en daar ook de woorden „S.O.S. Boeda pest" geschreven, een noodkreet die enigszins aan waarde verliest omdat er in het zelfde handschrift hier en daar anti-joodse slagzinnen naast geschreven staan. Huns ondanks was Kroesjtsjefs rit over de Champs Elysees een werke lijk successen de Russische journalisten en fotografen zullen zeker van een ze getocht spreke. Kroesjtsjef had voor deze gelegenheid zijn bijzonder lange grijze gabardine regenjas uitgelaten en zich in het plechtigste kostuum van het Kremlin-protocol gestoken: een zwart pak met grijze das en medailles op de revers. opiedert tip! 20 STUKS F !.- IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE De Russische premier Kroesjtsjef en president De Gaulle tijdens hun rondrit door Parijs. Na een receptie voor het corps diplo matique volgde dan gisteravond het ga ladiner in het Elysée (250 gasten voor een menu van consommé, vis, kip en ananas) en een receptie voor nog eens 500 invité's. En daar hielden De Gaulle en Kroesjtsjef hun eerste grote toespra ken in dit politiek zo belangrijke staats bezoek. Hoewel dat niet de mening was van een lieve oude dame, die gisteren op de Champs Elysées naast mij stond. Uit puur enthousiasme voor haar be minde De Gaulle, vertrouwde zij mij toe: De liberale senator H. D. Louwes heeft gisteren in de Eerste Kamer tijdens het debat over de begroting van So ciale Zaken (men zie elders in dit blad) gepleit voor een opleiding tot huisvrouw. „Scholing van en voorlichting aan de huisvrouw is van het allergrootste be lang", zo betoogde hij, „want menige moeder in moderne gezinnen voldoet niet aan de criteria". „En tochhet grootste deel van de in komens gaat door de handen van de huisvrouw", zo ging hij verder. Eén schrale troost: „Het is niet alleen een Nederlands probleem ,het is een we reldprobleem". De vakverenigingen, zo vond de heer Louwes, hebben hierin ook een grote taak. Er is ongetwijfeld activiteit en belangstelling, maar deze moeten ver groot worden. Nog te weinig aandacht wordt aan deze belangrijke kant van het leven besteed, zo vond de heer Louwes. „Ook de huishouding is een bedrijf- Er zijn gelukkig vele goede huisvrouwen- Maar groot is ook de groep, die onvol doende voorbereid haar taak aanvat ten. Het is een steun van de wortel van onze beschaving en een mogelijk heid tot verhoging van de welvaart, wanneer de huisvrouw voldoende op leiding krijgt". De heer Louwes besloot: „Tekorten ko men zeker niet voort uit gebrek aan liefde en toewijding. Hier ligt een groot arbeidsveld „Weet U waarom die lelijke dikke Kroesjtsjef hierheen gekomen is?, om dat hij bang is voor ons hernieuwde Frankrijk 0 Slot pag. 2 Aanhoudende spanning in Njanga Regering stelt een onderzoek in - Leiders Pan-Afrikaanse Congres voor rechtbank Het Zuidafrikaanse Kabinet heeft besloten commissies samen te stellen voor een onderzoek naar de incidenten in Sharpeville en Langa op maandag, aldus heeft premier dr. Verwoerd gisteren meegedeeld. De twee commissies zullen elk één lid tellen, namelijk een raadsheer van het Hooggerechtshof. De kwestie van de benoeming van een ge rechtelijke commissie voor een meer algemeen onderzoek van de incidenten is in studie, aldus Verwoerd. Deze commissie zou naar de nevenoorzaken van de wanordelijkheden moeten speuren. De gebeurtenissen van maandag en de nog bestaande spanning hebben intussen onrust veroorzaakt onder de blanke bevolking: de Australische en Canadese handelsvertegenwoordigingen in Johannes burg hebben gisteren meegedeeld, dat zij overstroomd worden met verzoeken van Zuidafrikaanse burgers om inlichtingen over emigratie naar Australië en Canada. In het negerdorp Njanga bij Kaapstad heeft de bevolking gisteravond laat vuren aangelegd en versperringen opgericht, die het de politie onmogelijk maken het dorp binnen te rijden. Tevoren had de bevolking de aanwezigen blanken aangemaand onmiddellijk het dorp te verlaten. „Saracen"-pantserwagens en andere politievoertuigen patrouilleerden gisteren door de met stenen bezaaide straten van dit dorp. Met luid sprekers werd bekendheid gegeven aan het verbod tot samenscholing. (Zie verder pag. 1 van het Zesde Blad) Gevangenen in Nashville houden zestien gijzelaars In de gevangenis van Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee houden twee met pistolen gewapende gevange nen zestien mannen en vrouwen als gij zelaar gevangen in een kantoorlokaal. De twee rebellen, Charles Farra (levens lang wegens roof en ontvoering) en Ro bert Rivera (40 jaar wegens roof) eisen hun vrijheid, een dienstauto en een vrij- zeer gevaarlijk beschouwd. Men vreest dat zij weinig consideratie met de güze- laaars zullen gebruiken. Niettemin zal hun eis worden afgewezen. De reusachtige gevangenis is aan alle kanten door schijnwerpers verlicht. De 1700 gevangenen hebben gisteren wegens de rebellie van het tweetal geen avond eten gehad. Een geestelijke heeft woensdag 50 mi nuten met de opstandigen gesproken om te trachten hen tot overgave tc bewegen. Hij keerde terug met de boodschap: „als wij onze vrijheid niet krijgen, komt er geleide van drie man. Zij worden als moord op grote schaal" Huwelijksreis per jacht „Britannia" Prinses Margaret en Antony Arm- strong-Jones zullen hun huwelijksreis maken in het koninklijk jacht Britan nia. In een aankondiging van Bucking ham Palace werd gistermiddag gezegd dat de Koningin dit jacht hun ter be schikking heeft gestéld. Het jonge paar zal waarschijnlijk hun varende huwe lijksreis in het Middellandse Zee-ge bied doorbrengen. Uit Venetië wordt namelijk gemeld, dat tot het beroemde Gritti Palacc"-hotél telefonisch door Buckingham de vraag is gericht of de goudenkoninklijke suite omstreeks 10 mei beschikbaar is. De prinses lo geerde daar toen zij in 1959 Venetië bezocht. De Britanniais een zee schip van bijna JfOOO ton. Het heeft een bemanning van 275 koppen, behorende tot de Britse Koninklijke Marine en heeft f. 25 miljoen gekost. Het is zo gebouwd, dat het in oorlogstijd als hos pitaalschip kan dienen. N» Voor uw zoon koopt u nu voor zo'n lage prijs een sportieve, sterke water- en wind- didue regenjas in de befaamde speciale aan- bicdingserie van dc Faam! TOP-VOORDEEL NR. 2 slechts één week: JONGENS-REGENJAS Leeftijd 6 jaar: Met /E» kleine stijging per maat Jkm HOOGSTRAAT- LEIDEN Zelfde temperatuur De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Licht tot half bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 MAART Zon op: 6.32 uur; onder: 19.01 uur; maan op: 5.45 uur ;onder: 17.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.59 en 14.18 laagwater te 9.58 en 22.29 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Moeilijkheden rond CAO De onderhandelingen over de CAO voor het schildersbedrijf lo pen niet naar wens. Weliswaar hebben partijen over een groot aan tal punten overeenstemming be reikt, doch de werkgevers weiger den totnutoe samen met de werk nemers de CAO bij het College van Rijksbemiddelaars in te dienen. In de eerste plaats wilden zij eerst de afloop van het conflict in het bouwbe drijf afwachten. Bovendien zouden zij nog een gesprek hebben met minister De Pous over de doorberekening in de prijzen van de verbeteringen, welke in de CAO zullen worden neergelegd. TIJDIG GENOEG De drie bouwvakarbeidersbonden heb ben echter, zo wordt thans door de R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St.-Jo- seph" in zijn bondsorgaan „Op de stei ger" medegedeeld, tijdens de laatste conferentie, die op 17 maart j.l. werd gehouden en in een brief, welke een dag later verzonden werd, aan de schilders patroonsorganisaties medegedeeld, dat zij er niet in kunnen berusten dat de invoering van de nieuwe CAO vertraagd zal worden door de reactie en werkwijze van de patroonsbonden. De nodige wij zigingsvoorstellen voor de CAO zijn hun tijdig genoeg voorgelegd. De drie bouwvakarbeidersbonden deel den daarbij de patroonsorganisaties mede, dat zij niet zullen aarzelen „met alle hun ten dienste staande middelen een tijdige invoering van de CAO voor het schildersbedrijf te realiseren". De werkgevers werd tenslotte verzocht, zich met spoed over de ontstane ernstige situatie te beraden. RECHTVAARDIG In werknemerskringen hoopt men, dat het niet nodig zal zijn in het schilders bedrijf tot soortgelijke maatregelen te moeten overgaan als in het bouwbedrijf. „De schilderspatroons zullen echter dienen te beseffen, dat de bouwvakar beidersbonden op het uitdrukkelijke standpunt staan, dat ook de schilders gezellen een rechtvaardig aandeel zullen moeten hebben in de stijgende nationale welvaart en wel binnen het raam van de algemene aanwijzingen van de rege ring en via een CAO, welke zal moeten gelden vanaf 1 april 1960", aldus de R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St.-Jo- seph". DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST sikkens-tjallema produkt Morgen zal Prinses Beatrix de in ternationale tentoonstelling ,,Floria- de" in Rotterdam openen. Een kijk je op een van de weinige reeds thans bloeiende perken met op de achtergrond de Euromast.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1