liristelijke aannemers kenen ook nieuwe CAO HARDE NOTEN IN UTRECHT s komen van Oura-mythe99 Slechts kleine West-Duitse militaire voorraden in ons land V.S.-kunstmaan niet in haan (richt 1 maart 1860 Donderdag 24 maart 1960 Zesde blad no. 30008 ^missionaire voorzitter en de se is van de Nederlandse Christelijke ïers- en Bouwvakpatroonsbond gistermiddag tijdens een buiten- algem. ledenvergadering van de B, in Utrecht de opdracht gekre- ie nieuwe C.A.O. voor het bouw- I zo spoedig mogelijk te onder- -n. In afwachting van de beslis- tr algemene vergadering is op het sureau al een circulaire voorbe- taarin de lonen worden vermeld, aannemers en bouwers zaterdag net terugwerkende kracht tot irt jongstleden zullen moeten be- *n overzicht, dat de voorzitter, de Stamhuis gaf, van de gebeurtenis- \l hij dat het niet mogelijk is, nu de consequenties van de mi- fle prijsbeschikking voor het èdrijf te overzien. Maar hij ge niet, dat het bouwbedrijf en met ook de onderhoudsbedrijven, veel van dit voorschrift zullen be- GEMIST uitvloeisel van hun standpunt set is contract" hebben de in de san Bestuur Bouwbedrijf samen- ade organisaties maandag bij tvan de heer Dura de belangrijk- ncessie, waartoe de minister van mische Zaken zich bereid had ver- - de verlaging van de risico- aremie met drie procent ten gun- n de aannemers opnieuw van ad gewezen, aldus de heer Stam- Hij voegde hieraan toe, dat hier- Rrmoedelyk deze compensatie het «drijf voorgoed zal ontgaan. ALS PERSOON de discussie werd veel kritiek fd op het feit, dat het hoofdbe- ïd Versloot zonder medeweten rest van het hoofdbestuur heeft pomen aan het nachtelijk beraad <adag op maandag ten huize van er Dura. Men eiste zelfs, dat de Fersloot geroyeerd zou worden als Deze antwoordde hierop, dat hij sen bepaald geen bezwaar zou heb- mdat hij het de laatste tijd geen en meer heeft gevonden in het lestuur te zitten. Hij verklaarde tkelijk, dat het hier ging om een iele huiselijke bespreking waaraan jering antwoordt rste Kamer inzake huurverhoging baar memorie van antwoord aan erste Kamer inzake het wetsont- tot wijziging van de huurwet be- de regering nog eens, dat het e kabinet ernaar streeft om op weer tot een zelfdekkende iatie van normale woningen te Huurverhoging is daartoe een middelen. In grote lijnen wordt huurbeleid de reeds door vorige etten uitgezette koers gevolgd, jedachte van een meer geleide- tuurverhoging in eventueel bij de ast te leggen etappes lijkt de rege- icker aantrekkelijk. Het probleem echter vele kanten. Mede hierom het eerlang uit te brengen ad- m de Sociaal-Economische Raad afwachten om bij het licht daar- te gaan of het volgen van een methode van huurverhoging in ekomst wellicht mogelijk en ge ls. de beoordeling van de voorgeno- uurmaatregelen is het in het bij- van belang te weten, dat sinds ^verhoging van 1957 geen stijging bouwkosten is opgetreden. Zelfs de bouwkosten een daling ver- Deze daling is helaas niet ten a een daling van de stichtingskos- a woningen tot uitdrukking geko- ien gelijktijdig optredende stijging igrondkosten heeft het effect van aemde daling gedeeltelijk onge- remaakt. Er zal voortdurend naar ;!d moeten worden de grondkosten teldoordachte opzet van uitbrei- iannen. zowel wat de bebou- bchtheid en de rationele opzet als wat de technische uitrusting te drukken. Evenzo zal een wo rteling die efficiënte bouw moge- akt, beperking van de verschillen aingtypen en architectuur e.d. Jrkelijk kunnen bijdragen tot ver der bouwkosten. aanzien van de liberalisatie wordt Erkt, dat het geenszins in de be- ligt hiertoe over te gaan zolang 'tand op de woningmarkt ter dit niet toelaat. De regering dat in de voorgestelde wettelijke voldoende waarborgen liggen ken, dat in dit opzicht niet over- te werk zal worden gegaan. hij als persoon en niet namens de NCAB heeft deelgenomen. „OP SCHOOT" De heer P. Vermey uit Dordrecht ver oordeelde de christelijke werknemers, omdat zij meegewerkt hebben aan de staking. Volgens hem hadden zij rustig de tijd moeten nemen om een datum te bepalen, waarop de staking zou ingaan, temeer daar de reële betalingen op het moment, dat de staking uitbrak daartoe geen aanleiding gaven. De reële lonen zijn op het ogenblik zodanig, aldus de heer Vermey, dat, wan neer de tarieven wat strakker doorge trokken worden op grond van de nieuwe C.A.O.dezelfde Ionen zullen worden uitbetaald als vóór 1 maart. De heer C. Meerburg drong er nog op aan, dat de NCAB als christelijke orga nisatie meer een eigen stijl zal gaan voeren. Hij meent namelijk, dat het grootste deel van de aannemerswereld „bij de heer Dura op schoot zit" en dat vooral de christelijke aannemers los moeten komen van deze, wat hij noem de, „Dura-mythe". GUNSTIG BIERJAAR dank zty de fraaie en langdu- *>mer is 1959, blijkens het jaar- bt van het Produktschap voor KR goed bierjaar geworden. De tandse bleromzet van de Neder- brouwerijen bedroeg 2.563.643 hl. 2223.383 hl. In 1958. Van het bin- tfse bier der Nederlandse brouwe nd 59% in flessen omgezet (v. j. Ook de bierinvoer nam belang- namelijk van 33.065 hl. tot U. Het aandeel van het Duitse w ln 1959 iets minder dan in 1958. ^rverbruik per hoofd der bevol- «droeg circa 22,4 liter. Nederlandse bleruitvoer inclusief provisie beliep 872.584 hl. tegen hl. in 1958. Van de in 1959 ge arde hoeveelheid ging 85,5% in blik en 145% in fust. Uit de cU- dat de Nederlandse bierex- 5.4% bedroeg van de totale Ne- ke bierproduktie. Het bierver- !*r hoofd was het grootst in Bel- ïemburg met 115 liter, Duitsland akrijk 37. Italië slechts 3% liter, '■anden van de Europese vrijhan- ^•ociatie was het verbruik het in Engeland met 81 liter, ge- door Oostenrijk 70, Denemarken 'tserland 63, Zweden 37 en Noor- 23 liter bier. De bierprijzen ble- het algemeen ongewijzigd. Vervolg van pag. 1 „Bezorgdheid" over bemoeiing van V.S. Een rechtbank te Durban heeft giste ren een achttienjarige neger tot drie slagen met een lichte stok veroordeeld omdat hij geen persoonsbewijs had ge toond toen hij hiertoe werd gesommeerd. Negen leden van het „Pan-Afrikaanse Congres" werden veroordeeld tot een boete van vijftig gulden of 21 dagen ge vangenisstraf. De boetes zijn niet be taald. Det voorzitter en de secretaris van het Pan-Afrikaanse Congres. Soboekwe en Leballa, en elf andere Afrikanen zijn gisteren te Johannesburg voor de rech ter geleid op beschuldiging van opruiing. De openbare aanklager, Robinson, ver zocht rechter De Vos de mannen tot zaterdag in voorlopige hechtenis te la ten blijven. Soboekwe verzocht „namens zijn collega's" om toestemming tot het bijwonen van de begrafenis van de men sen die te Vereeniging zijn doodgescho ten. Rechter De Vos zei dat hij geen last kon geven hen naar de begrafenis te la ten overbrengen. Politie zegt bescherming toe tegen bedreiging Het plaatsvervangend hoofd van de politie van Witwatersrand, kolonel Lem mer, heeft gisteren met ambtenaren van het ministerie voor Naturellenzaken een rondrit gemaakt door Sharpeville en an dere Afrikaanse woonoorden in het ge bied van Vereeniging en Vanderbijlpark. Met gebruikmaking van luidspreker auto's verzekerden zij de negers die het werk willen hervatten, dat de politie bescherming voldoende is om hen daar toe in de gelegenheid te stellen. Een fabrieksdirecteur deelde gisteren mede, dat zyn vijfhonderd Afrikaanse arbeiders sedert maandag niet op het werk zyn gekomen. „Wij weten dat zy worden bedreigd", zei hij. Kolonel Lemmer zei dat wanneer er op fabrieken bedreigingen aan het adres van het personeel worden geuit, de di recties zich onverwijld met de politie in verbinding stellen. Hun arbeiders zullen dan de noodzakelijke bescherming krij gen. Amerikaanse kritiek van <le hand gewezen Zuid-Afrika heeft gisteren officieel zijn bezorgdheid geuit over een verkla ring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken over de onlus ten in Zuid-Afrika. Het „State Depart ment" deed dinsdag de ongebruikelijke stap een verklaring uit te geven waarin gezegd werd dat de V.S. geweld in elke vorm betreuren en hopen dat de natu rellen in Zuid-Afrika „in staat zullen zijn met vreedzame middelen genoeg doening te krijgen voor rechtmatige grieven". Het bureau van de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Eric H. Louw, verklaarde gisteren dat de mi nister gemachtigd was de Amerikaanse ambassadeur, Philip Crowe, te ontbie den. Minister Louw vestigde de aan dacht van de ambassadeur op de be richten over een tevoren opgestelde ver klaring, die dinsdag door een vertegen woordiger van het „State Department" op een persconferentie werd voorgelezen. „De minister wees erop dat hij, door deze kwestie met de amhassadeur op te nemen, de Amerikaanse regering niet het recht geeft zich te bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van Zuid Afrika zoals de regering van de Unie zich niet bemoeit met onlusten of ras- senmoeilijkheden in andere landen". De regering van de Unie acht het ech ter noodzakelijk haar bezorgdheid te uiten over het feit dat het „State De partment" „machtiging gaf tot de ver klaring aan de pers zonder zich eerst op de hoogte te stellen van de volledige feiten (die onderwerp waren van een ge rechtelijk onderzoek) over de aanvallen van vele duizenden Bantoes op een klei ne politiemacht aan wie de taak was toevertrouwd recht en orde te handha- Protesten George Meany, president van het Amerikaanse Verbond van Vakverenigin gen AFL-CIO, heeft aangedrongen op een onderzoek door de V.N. van de bloe dige onlusten te Sharepeville. De Nationale Vereniging voor de Ver heffing van Gekleurden in de V.S. heeft in een brief aan de minister van Buitenlandse Zaken. Herter, onmiddel lijk terugroering geëist van de Ameri kaanse diplomatieke vertegenwoordigers in Zuid-Afrika, verbreking van de han delsbetrekkingen met en stopzetting van de economische steun aan Zuid-Afrika. Ook gisteren is weer een betoging ge houden voor de ambtswoning van de Zuidafrikaanse Hoge Commissaris in Londen. In het Lagerhuis dienden 61 socialistische leden een motie in waarin de regering wordt aangespoord „zo krachtig mogelijk" bij de Zuidafrikaanse regering te protesteren. De Labourpartij zegt het gebruik van pantserwagens te gen negers te betreuren en dringt op- Bloembollenexpositie in Amsterdam Tijdens de gistermiddag gehouden al gemene ledenvergadering van de VVV Amsterdam heeft de directeur de heer J. N. Strijkers, medegedeeld dat er plan nen bestaan om met Kerstmis 1961 in Amsterdam een grote overdekte bloem bollententoonstelling te houden. Het ini tiatief hiertoe is uitgegaan van de VVV Amsterdam en het Centraal Bloembollen Comité. De definitieve plannen zullen ontwikkeld worden na het komende bloembollenseizoen. Nieuw soort (Aziatisch) mond- en klauwzeer De Europese commissie voor de be strijding van mond- en klauwzeer, een afdeling van de Voedsel- en Landbouw organisatie van de Ver. Naties <FAO), zegt in een rapoprt dat in verscheidene landen van het Nabije Oosten - voorna melijk in Syrië, Libanon, Perzië en Is raël - een uitheems mond- en klauw- zeervirus optreedt. Dit virus, van het type Azië-een, heeft het vorige najaar in Israël een ware epidemie veroor zaakt. Men heeft bij die gelegenheid waargenomen dat de dieren, die tegen de klassieke virussen waren gevaccineerd, niet immuun waren voor het Aziatische virus. Het rapport zegt dat dit virus een groot gevaar voor Europa inhoudt. RECORDPRODUKTIE DER SCHOENINDUSTRIE Voor de Nederlandse schoenindustrie is 1959 een jaar geweest van recordcij fers, aldus het jaarverslag van het be drijfschap voor de schoenindustrie, uit gebracht ter vergadering te Tilburg. De produktie bereikte een totaal van 32 mil joen paar, waarvan 21 miljoen paar le deren schoenen, hetgeen niet alleen ab soluut record betekent, doch ook een stijging ten opzichte van het voorgaande jaar als na de oorlog nog niet is voorge komen. In percenteges uitgedrukt bedroeg de ze 16%, voor de leren schoenen 13%. De export bereikte 6% miljoen paar ter waarde van 40 miljoen gulden, eveneens een hoogtepunt. Hiervan waren 2,9 mil joen leren schoenen met een totaal waarde van 25 miljoen gulden. Ten op zichte van 1958 bedroeg de toeneming van de export 30%. Ook het importcijfer bereikte een re cord. Vijf miljoen paar werden inge voerd, waarvan 1,4 miljoen paar leren schoenen. De totale import werd op 29 miljoen gulden becijferd, waarvan voor lederen schoenen 20 miljoen gulden. De toeneming van de importcijfers ten op zichte van 1958 is 45%. Soekarno begint 1 april zijn wereldreis Officieel is thans te Djakarta medege deeld, dat president Soekarno van In donesië op 1 april zijn wereldreis begint, tijdens welke hij, reizend met een ge huurd vliegtuig van de Pan American Airways, bezoeken zal brengen aan Irak, Zuid-Slavië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, de Ver. Arabische Republiek, Afrikaans-Guinea, Tunesië, Marokko, Portugal en Cuba. Gedurende een oponthoudt van enige uren in India zal hij een gesprek hebben met premier Nehroe. Vermoedelijk zal hij de thuisreis maken via Mexico. Cali- fornië en Japan. Eind mei wordt Soe karno te Djakarta terug verwacht. Soekarno wordt op de reis o.a. verge zeld door minister Soebandrio van Bui tenlandse Zaken en Soeharto van In dustrie. Wij zijn te dicht bevolkt (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse minister van Defensie, Strauss, houdt ons land volkomen onge schikt voor de vestiging, in het kader van de NAVO van grote Westduitse mi litaire inrichtingen, zoals militaire zie kenhuizen, oefenterreinen, luchtvaart oefenterreinen e.d. Nederland is daar voor een te dicht bevolkt land. Hoewel men in Den Haag wel zeker bereidheid heeft getoond om de Westduitsers te hulp te springen, zijn de Nederlandse mogelijkheden zeer begrensd, aldus het Westduitse standpunt. Over de vestiging van kleine munitie- voorraden is inmiddels, zo is gistermid dag op een persconferentie te Bonn meegedeeld, onlangs principieel overeen stemming bereikt. Na de oplossing van geringe geschillen zal snel een besluit ten deze kunnen worden genomen. Dit zal ook het geval met België zijn. waar dezelfde bezwaren tegen de vestiging van grote Westduitse voorraden bestaan als voor ons land. Het Westduitse defensieapparaat lijdt onder een bijzonder groot gebrek aan militair verantwoorde verzorgingsinrich tingen. De Bondsrepubliek ligt direct aan het ijzeren gordijn en uit dien hoof de achten Strauss en de zijnen en ook de NAVO-leiding het noodzakelijk om voor het geval het tot een conflict zal komen niet alle militaire voorraden bij eerste slag in de Bondsrepubliek te hou den. In Grooit-Brittannië bestaan volgens Strauss geen mogelijkheden voor de ves tiging van militaire instellingen van de Bondsrepubliek. Strategisch vormt En geland door de opeenhoping van strate gische wapens ook geen gebied dat voor grote bases van andere NAVO-landen in aanmerking kan komen. Stervende vrouw in Chicago fotografeerde moordenaar Een van de drie dames uit Chicago, die kortgeleden in het Staatspark Star ved Rock vermoord zijn, heeft een man gefotografeerd, die misschien de moor denaar van het drietal is. Op de achter grond van deze slecht belichte foto staat een man, die tussen de 25 en 30 jaar lijkt te zijn. Hij draagt laarzen en een parka (eskimovacht met daaraan beves tigde muts) en heeft iets in de linker hand, dat misschien het moordwapen is. Een signalement is opgesteld en de poli tie zoekt thans overal naar deze per soon. De foto is genomen met het met bloed bevlekte fototoestel, dat. in de grot gevonden is. nabij de drie slachtoffers. Volgens de politie voldoet het signale ment van de man op de foto aan de be schrijving die een autohandelaar heeft gegeven van een van de twee mannen, die hij een week geleden in de buurt heeft gezien. De autoverkoper heeft de twee mannen gezien in een auto die ge parkeerd was op een weg in het park in de buurt van de grot. nieuw aan de een boycot van Zuidafri kaanse produkten. Twee vooraanstaan de politici uit Brits Guyana, die zich gisteren tussen de betogers te Londen bevonden, zijn gearresteerd. Zij zouden vandaag terechtstaan. De politici zijn in Londen in verband met besprekingen over de toekomst van Brits-Guyana. De Liberiaanse regering is van plan de kwestie van incidenten in Zuid-Afrika bij de V.N. aanhangig te maken. De ne gen leden van dezgn. „Afrikaanse groep in de Ver. Naties" - Ghana, Ethiopië. Liberia. Marokko, Soedan, Tunesië en de Ver. Arabische Republiek - hebben gis teren te New York een verklaring uit gegeven, waarin zij het „barbaarse op treden van de Zuidafrikaanse politie krachtig veroordelen". In West-Europa kan de Bondsrepu bliek slechts een keus maken uit ons land, België en Frankrijk. De beide Be- neluxlanden vallen uit voor de vestiging van grote voorraden. Frankrijk, dat zich zeer coulant tegenover Bonn heeft ge toond kan ten aanzien van Algerije on getwijfeld het een en ander aan Bonn bieden, maar de Bondsrepubliek kan van dat aanbod om politieke redenen geen gebruik maken. Rijksweg-Wassenaar nu en in bollentijd half afgesloten In verband niet de bouw van een tunnel voor voetgangers en wielrijders onder Rijksweg 4 (Den HaagAmster dam) ter hoogte van het Dierenpark te Wassenaar, is het wegvak ter plaatse over een lengte van pl.m. 500 meter tot halve breedte teruggebracht. Er is daar een inhaalverbod van kracht. Weggebruikers wordt geadviseerd, dit gedeelte in de periode van 27 maart tot en met 15 mei zoveel mogelgk te vermijden. Doorgaand verkeer naar verder gelegen bestemmingen dan Wassenaar kan bijvoorbeeld gebruik maken van de nieuwe Rijksweg 4a (YpenburgLeiden) en de provinciale weg no. 16 (LeidenVoorschoten Voorburg). Speciaal gedurende de bol- lentjjd wordt de verkeersdeelnemers verzocht mee te werken om overbelas ting van het wegvak onder Wassenaar zoveel mogelijk te voorkomen. Films over vliegen Carillon Films te Rijswijk Ger Raucamp en Ted de Wit hebben de pers gisteren twee nieuwe films gepre senteerd. die werden vervaardigd in opdracht van de K.L.M. De eerste. „De ^migrant is niet va ngisteren", beoogt de emigrant-in-spé te overtuigen van hp' gerief en gemak van het vliegtuig. Het Thema van de tweede film ..Pas sengersin person" is de persoonlijke service, die de K.L.M. wil bieden. Van deze film wordt een Engelse, een Duitse, een Spaanse, een Franse, een Portu gese. een Arabische en een Nederlandse versie in roulatie gebracht. Vooral via de Amerikaanse reisbureaus zal „Pas sengersin person" duizenden malen worden vertoond. Tijdens deze persvoorstelling gaf de heer Raucamp een uiteenzetting over de opdrachtfilm als communicatiemiddel In Nederland, zo becijferde hij, wordt per jaar voor circa 3 4 miljoen gul den aan opdraohtfilms vervaardigd. Dat is een budget gelijk aan zo'n zes Neder landse speelfilms. Ofschoon een bedrag in miljoenen guldens aan filmproduk- tie voor Nederlandse maatstaven de in druk zou geven, dat ledereen film toe past is dat nog lang niet het geval. Het gebruik van film als communicatie middel is voor vele Nederlandse bedrij ven en instellingen nog een gesloten boek. GROOT VERLOF VOOR DIENSTPLICHTIGEN (Van onze Haagse redactie) De dienstplichtigen, die in februari, april, juni. juli, augustus, oktober en december 1959 voor eerste oefening on der de wapenen kwamen, zullen met groot verlof worden gezonden op resp. 5 december 1960, 7 februari 1961. 30 maart 1961, 2 juni 1961, 4 augustus 1961 en 2 oktober 1961. Hiervan zijn o.m. uitge zonderd de reserve-officieren, de re- serve-onderofficieren, de korporaals, soldaten le-klasse en soldaten die by de parate troepen een speciale functie ver vullen. Een poging van de Amerikanen om een satelliet in een baan om de aarde te brengen, is gisteren mislukt doordat de derde trap van de raket zich niet losmaakte van de tweede. De satelliet die de naam Explorer VIII zou hebben gekregen, was van de basis te Cape Ca naveral in Florida gelanceerd. Men had met behulp van de kunstmaan de tot- dusver grondigste studie van de dode lijke stralingsgordels rondom de aarde willen maken. „Wel controle, maar geen spionage" De leider der Sovjetrussische afvaar diging naar de ontwapeningsconferentie te Genève. onderminister Zorin, heeft, het Westen er gisteren van beschuldigd een verwrongen beeld te hebben gege ven van de positie van zijn land met betrekking tot de uitoefening van toe- zich bij de uitvoering van een interna tionaal ontwapeningsplan. „De Sovjet-Unie is bereid in elke fase van een ontwapeningsschema toezicht te aanvaarden. Wat wij niet willen is de invoering van een stelsel, dat moge lijkheden tot spionage zou openen. Het zou onrealistisch zijn om aan te nemen, dat dit niet zou kunnen. Indien contro leurs tot taak zouden krijgen een onder zoek in te stellen naar wapens, die niet waren opgenomen op de lijsten van af te schaffen wapentuig, zou dit spionage zijn", aldus Zorin. Jonge Ier bekende moord te Birmingham Voor een rechtbank te Birmingham is gisteren het proces begonnen tegen de 28-jarige Ier Patrick Byrne, die ervan verdacht wordt vorig jaar op 23 decem ber in een Y.W.C.A.-hotel te Birming ham de 29-jarige Stephanie Baird te hebben vermoord. Byrne heeft tegen over de politie bekend. Volgens de dag vaarding heeft Byrne de jonge vrouw geworgd en onthoofd. Daarna is hij op zoek gegaan naar andere slachtoffers. De openbare aanklager, die het pro ces had ingeleid met de waarschuwing, dat het een van de afgrijselijkste daden betrof, „gruwzaam en beestachtig in 'zulk een mate. dat men moet hopen er zelfs in zijn ergste nachtmerries niet van te dromen", las een door Bvme tegenover de politie afgelegde verklaring voor. waarin hij zijn daad beschreef. Hij had Stephanie Baird willen bespieden terwijl zij zich kleedde, was ontdekt en had haar vastgegrepen „Family of man" op de Rotterdamse Floriade De beroemde fototentoonstelling van Edward Steichen „The family of man", die in 1956 overal in de wereld grote aantallen bezoekers trok door zijn" bij zondere opzet zal opnieuw in Nederland te zien zijn. De ruim 500 foto's krijgen een plaats op de Rotterdamse Floriade. die morgen door Prinses Beatrix wordt geopend. De foto's zullen echter eerst in de loop van de tuinbouwexpositie worden opgesteld. De tentoonstelling wordt gehouden in de Ahoyhal. BOOMPLANTING IN DE „KLEINE GEEST" (Speciale berichtgeving) In de Kleine Geest, een nieuw etuk cultuurland dat in het Lage Midden van Friesland gewonnen is, is gisteren door de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, de eerste boom geplant. De schoolkinderen van deze streek hebben daarna de eerste rij. aan het begin waar van minister Zijlstra ijverig met een spade scheppend de eerste boom plant te. volgemaakt. Het was een feestelijke gebeurtenis, waarbij oude Friese kleder drachten, wagens, die de toestand, zoals die vroeger in dit gebied was een on bereikbaar moerassig oord in herin nering terugriepen, vlaggende kinderen, enz. Minister Zijlstra bleef in de Friese sfeer door het laatste deel van zijn rede in het Fries te houden. Hu zei. dat de acht miljoen gulden, die de ontwikkeling van de Kleine Geest gekost heeft, goed besteed zijn. De minister hoopte, dat als de bomen, die nu geplant worden, eenmaal groot zullen zgn. niemand in Friesland meer zal weten wat een achtergebleven ge bied of een ontwikkelingsgebied is. Er werd verder o.a. nog gesproken door de commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. de rent meester der Domeinen, ir. J Nysimrh en de voorzitter van de commissie-Kleine Geest, de heer J. L. Hoogland, die de hoop uitsprak, dat spoedig nog andere delen van het Lage Midden van Fries land een gebied dat van Dokkum tot Stavoren loopt in cultuur zullen wor den gebracht. Dr. W. Drees en echtgenote werden bij hun aankomst in Israël op het vliegveld welkom geheten door de minister van Buitenlandse Zaken. mevr. Golda Meir en de Nederlandse ambassadeurjhr. Bas Bakker. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Helno dr J. D Pienter, voorheen zendingspredikant, woonachtig te Katwijk aan Zee te Poortvliet J. van Dijk te Wezep. Aangenomen naar Auster- litz (toez.) K. Biel, vicaris te Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Toogdag in dienst der Kerk „ZIJN WIJ DE REFORMATIE NOG TROUW" „Zijn wij protestanten de reformatie nog trouw?". Dit thema is op de toog dag van de Organisatie van hervormde gemeenteleden „In dienst der Kerk"', die gisteren in Arnhem is gehouden, behandeld door twee sprekers, prof. dr. A. J. Bronkhorst hoogleraar te Brussel enmr. dr. A. A. van Rhijn te 's-Graven- hage. Prof. Bronkhorst belichtte de ge schiedenis van de reformatie. Hij be toogde. dat de reformatie principieel eerherstel heeft gebracht aan het alge meen priesterschap der gelovigen. Mr. dr. Van Rhijn sprak over de grote impuls, die de democratie van de refor matie heeft ontvangen. Hij wees op de noodzaak de menselijke verhoudingen in het bedrijfsleven te ontwikkelen, de maatschappelijke misstanden op te rui men en aandacht te schenken aan on ontwikkelde gebieden. Kolonialisme en rassenscheiding moeten worden ver worpen. aldus mr. dr. Van Rhijn. In de sectie-vergaderingen is over deze onderwerpen breedvoerig gespro ken. Bij de beantwoording van de in secties gestelde vragen en opmerkingen door een forum onder leiding van ds. G. Juckema werd ook ingegaan op de verhouding met Ftome en de rassen scheiding. die werd veroordeeld en on bijbels genoemd. De sluiting van de toogdag geschiedde door dr. E. Emmen. secretaris-generaal van de synode der Ned. Herv. Kerk. Studentencongres over huisvesting Op 11, 12 en 13 april zal de Neder landse Studentenraad in Woudschoten een nationaal congres houden, waar als voornaamste onderwerp de studenten huisvesting zal worden behandeld. Voorts zullen in discussie komen het onderwerp van wet op het wetenschappelijk onder wijs, het ropport spreiding hoger onder wijs, studentensport, studentenvoeding en studentenpolitiek. Rus Smirnof wil 1959" „terug naar (Van onze correspondent in Bonn) De Russische ambassadeur te Bonn Smirnof heeft tijdens een lunch van de Buitenlandse Persvereniging in de Westduitse hoofdstad verklaard dat de Sovjet-Unie op de a.s. topconferentie (16 mei te Parys) ter zake van de kwes- tie-Berlijn beginnen wil met de voort gezette behandeling van het Westelyke interim-voorstel voor Berlyn van de Geneefse conferentie. Van Westduitse zyde is de laatste maanden herhaalde lijk verklaard dat daar geen sprake van mag zijn....!! Smirnof doelde hierbij op de Weste lijke voorstellen inzake Berlijn van 16 en 17 juni en van 28 juli 1959, gedaan op de Geneefse conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken. De Weste lijke ministers Herter, Selwyn Lloyd en Couve de Murville stelden toen voor om gedurende een overgangsperiode van vyf jaar, indien de Duitse hereniging niet tot stand zou komen, de Westelijke troepen in West-Berlijn op 11.000 man te laten, zonodig te verminderen en in elk geval ze niet te bewapenen met atoomwapens. De vrije toegang tot West-Berlijn moest worden gegaran deerd. maar Oostduitsers zouden con trole-functies kunnen overnemen van de Russen. De Verenigde Naties zouden in beide delen van Berlijn controle uit oefenen op subversieve activiteiten, in lichtingendiensten en dergelijke. Van Russische kant is dit voorstel te Genève. verleden jaar, niet vergaand genoeg ge noemd maar niet geheel verworpen zo als gisteren bleek. Daarentegen heeft Bondskanselier Adenauer, die meent dat het Westen met dit voorstel veel te ver is gegaan, herhaalde malen gezegd dat „niets foutiever is dan daar weer begin nen waar men geëindigd is. Toen is men tot de grens van het aanvaardbare ge gaan".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17