'Aïbiiaj BOSCH Waardevolle vinding van Franse kok 't gehele jaar door Kritiek in Eerste Kamer op vrijere loonvorming Export 600 miljoen per jaar KOELKAST Voor percentage loonsverhoging een andere toetssteen gevraagd Engels koninklijk kunstbezit in nieuw museum te bezichtigen Verlovings- *Rmgent Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 24 maart 1960 Derde blad no. 30008 150 jaar blikconserven Grootse viering Wellicht het hooggepunt van deze viering in Nederland zal zijn een natio nale voedingsdag in september, Onder beschermheerschap van enige zeer hoge autoriteiten, zal deze dag in het teken kompressor zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf ƒ532.- verkrijgbaar bij de bonafide handel Alleenvertegenwoordiging N.Y. Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel 185222 (10 lijnen). (Van onze Amsterdamse correspondent) De geldswaarde van de Nederlandse conserven export is in 8 jaar tijd meer dan verdubbeld: van de 320 miljoen gulden in 1950 tot 645 miljoen gulden in 1958, ongeveer 6% van onze totale export. Hiervan namen de zuivelprodukten 48% (Nederland is de grootste exporteur van ingeblikte melk ter wereld), en de vleesconserven 43% voor hun rekening. Het blik speelt getuige deze cijfers een belangrijke rol in onze nationale economie. In 1959 werden 146 miljoen 500 duizend kilo tinplaten door de blik- amballagebedrijven verwerkt. Dit jaar viert het conservenblik zijn 150ste verjaardag. De conservenfabri kanten en de leveranciers van tinplaten in de gehele wereld, zijn voornemens de verjaardag van dat blik, waaraan zij zoveel te danken hebben te vieren. Maar niét alleen zij ook anderen hebben reden tot dankbaarheid, immers het conservenblik is een internationaal sym bool geworden. In de Westerse bescha ving staat het blik voor gemak en doel matigheid, voor afwisseling en ruime voedselkeuze in ieder jaargetijde en voor massa-verspreiding. Er zijn andere lan den waar het blikje op andere wijze wordt gezien: in termen van honger, van leven en dood zelfs. Blikjes hebben sinaasappelsap gebracht aan Nepalese kinderen, verse groente aan Indiaanse baby's in Peru en melk aan moeders in tentenkampen rond het verwoeste Aga- dir. Nicholas Appert In vele landen zijn voor dit herden kingsjaar comité's opgericht. Dat in Nederland noemt zich het „Comité 150 jaar blikconserven". Deze comité's zijn begonnen met een man te eren, wiens naam iedereen was vergeten, maar die na bestudering van oude geschriften nit die vergetelheid kon worden ontrukt. Die man is Nicholas Appert. Nicholas Appert was een Franse kok, tevens wijnhandelaar, brouwer en con- fiseur. Hij leefde in de tijd van de Napoleontische veldtochten, die soms moeizaam verliepen, omdat de soldaten- magen op den duur geen genoegen namen met voedsel, dat geconserveerd was in zuur, gezouten of gedroogd, Napo leon loofde in 1795 een prijs van 12 duizend gouden franken uit, voor degene die voedsel zo kon conserveren, dat het leger er lange tijd mee bevoorraad kon worden. Nicholas Appert heeft die 12 duizend goudfranken gekregen. Na jarenlang experimenteren ontwikkelde hij een methode, waarbij hij boter, eieren, champions, soepen, vlees, groenten en vruchtensappen kookte in glazen flessen, die hij voor het koken afsloot met een kurk. In 1810 gaf hü een boekje uit waarin hij zijn ontdekking uitvoerig be schreef. Eerst in 1860 slaagde Pasteur erin, een wetenschappelijke verklaring te geven voor hetgeen Appert proefonder vindelijk had gevonden. In datzelfde jaar 1810 werd de vinding van Appert in Engeland toegepast, waar bij inplaats van glazen flessen blik werd gebruikt. Nederland volgde al spoedig: in 1818 werden tuinbonen en doperwten in blik naar Ned.-Indie ge zonden. JAARVERSLAG N.O.V.I.B. Twee Griekse projecten kwamen gereed (Speciale berichtgeving) In Den Haag is gisteren de jaar vergadering gehouden van de Stichting Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand (NOVIB). Na opening door de algemeen voorzitter, Prins Bernhard, bracht de secretaris van de organisatie, mr. G. C. van Dam, verslag uit over het jaar 1959. Met vreugde wordt geconstateerd, dat In toenemende mate aandacht wordt ge schonken aan het probleem van de on derontwikkelde gebieden. In het jaar 1959 kwam de technische lagere school in Chryssoupolis, bijna ge reed. Mede door enthousiaste medewer king van lagere technische scholen in het zuiden van ons land kon in 1959 de inventaris voor de school in Chryssou polis worden verzonden. De totaal- kosten van dit project bedroegen on geveer f. 170.000. In Neon Amaroussion werd een waterleiding van enkele bron nen naar het dorre bouwland aangelegd. De kosten van de 4300 meter aan te leg gen pijpleiding bedroegen f. 26.000. Hiervan werd f. 21.000 in de speciale ac tie „Water in zicht", waarin vooral de jongeren een groot aandeel hadden, bij eengebracht. Het El Huda-project, de bouw van een veeverbeteringsstation in Soedan, verliep minder gunstig. Met betrekking tot de 1-procent-actie D. G. (Daadwerkelijke Gerechtigheid) merkt het verslag tenslotte op dat door 3246 deelnemers in het verslagjaar in het kader van deze actie bijna f. 175.000 aan de Stichting werd geschonken. BOS- EN HEIDEBRANDEN OP DE VELUWE Op de Veluwe zijn gisteren bos- en heidebranden uitgebroken, tengevolge waarvan ongeveer vijf en een halve hectare jonge aanplant en heide ver loren gingen. De Veluwse bosbrandweer kreeg allereerst werk in het Speulderbos nabij het dorpje Drie. Daar is vermoe delijk door onvoorzichtigheid brand ont staan in de jonge aanplant, die over een oppervlakte van circa drie ha. afbrand de, waardoor een schade van naar raming f. 3800 ontstond. De brandweer korpsen kregen hier assistentie van ongeveer 150 militairen uit Harderwijk, die in deze omgeving aan het oefenen waren. Vervolgens ontstond brand aan de Miggeienbergweg in Hoenderloo, waar circa 2 ha. jonge aanplant verloren gingen, terwijl nabij Elspeet ongeveer een halve ha. heide afbrandde. Voorts moesten de Apeldoornse brand weerkorpsen ettelijke malen uitrukken voor het blussen van ruigtebranden, die voor het merendeel door kwajongens waren veroorzaakt. In de bosrijke omgeving van het plaatsje Arcen, elf kilometer ten noor den van Venlo, ontstond gistermiddag een felle brand, die, aangewakkerd door een vrij krachtige wind, verschei dene bospercelen vernielde. In totaal gingen 10 ha. fraai recreatiegebied door het vuur verloren. staan van onze volksvoeding. De natio nale voedingsdag wordt gehouden in het teken van „150 jaar blikconserven", maar deskundigen zullen hier ook vele andere belangrijke aspecten van de voeding be spreken. Verder zal de industrie deelnemen aan tentoonstellingen en manifestaties, zoals de herdenkingsfeesten op 5 mei, en er zal een ruime schenking aan vluch telingen worden gedaan. liiili\WITTE TANDEN DROP OP EN TOP DROP ii!i!i!!!iiü!iii NAAST WAARDERING Woordvoeders van de KVP, VVD, AR en CHU hebben in de Eerste Kamer hun waardering be tuigd voor het nieuwe loonbeleid. Maar evenals prof. Witteveen (VVD) zei de heer Middelhuis (KVP), dat op den duur het crite rium van de produktiviteitsstijging voor het bepalen van het percen tage van de loonsverhoging niet houdbaar is. Er moet een globaler loonbeleid mogelijk zijn zonder muggezifterige berekeningen. Hij drong ook aan op een wet voor de loonvorming, waaraan de regering haar bevoegdheden kan ontlenen. Omtrent een dergelijke wet zal tijdig advies moet worden gevraagd aan de Sociaal- Economische Raad. Ofschoon de heer Middelhuis met de regering kon instemmen, dat de tijd nog niet is gekomen om de lonen van de achterblijvende groepen op te trek ken, meende hij wei dat het noodzake lijk is dat omtrent het tijdstip en de wijze waarop het zal gebeuren, klaar heid wordt geschapen. Volgende week moet de regering daarop antwoorden. Verrassend besluit van Koningin Elizabeth Schilderijen uit Buckingham Palace (en elders) zullen rouleren in paleiskapel (Van onze Londense correspondent) Londen dat toch al zo rijk is aan schilderijen musea, zal er eind vol gend jaar een nieuw mu seum van internationale allure bij krijgen. Koningin Elizabeth heeft namelijk het verrassende besluit genomen om de beroemde koninklijke verzameling van schilderijen en andere kunstwerken, welke zich in Buckingham Palace en elders bevinden, open te stellen voor algemene be zichtiging. Er zal hiervoor een speciaal museum wor den gebouwd als onderdeel van de te restaureren pa leiskapel, welke in de oor log door bommen ernstig werd beschadigd. Prinses Irene is in deze kapel ge doopt. Voor de restauratie heeft de regering het parlement verzocht een bedrag van 400.000 gulden te voteren. De meeste musea zijn in Engeland kosteloos toe gankelijk, maar voor deze koninklijke collectie zal een entree worden ge heven ter dekking van de onderhoudskosten De koninklijke familie bezit onder andere 12 Rembrandts en ook een aantal werken van Ru bens en Vermeer. Van groot belang zijn de Ita liaanse primitieven, welke, voordat ze in zwang kwa men, reeds werden aange kocht door Prins Albert, de gemaal van Koningin Victoria. Het waren ver der vooral Karei I en George IV, die de grond slag hebben gelegd voor deze unieke koninklijke collectie, welke zo rijk is aan meesterwerken. Deze zijn over de verschillende paleizen verdeeld. Het ligt in de bedoeling de collec tie door het kleine mu seum te laten rouleren. Het is van grote beteke nis, dat er door de hef fing van een toegangsprijs meer geld beschikbaar zal komen om de verzameling op peil te houden. Ver wacht mag worden dat thans snelle voortgang zal worden gemaakt met het restaureren van de schil derijen. Aan een intiem museum, met steeds wis selende collecties, bestaat in Londen sterke behoef te. De grote musea tonen namelijk zóveel, dat dit onmogelijk door de bezoe kers kan worden verwerkt. Voor het gebaar van Ko ningin Elizabeth is men daarom uiterst dankbaar. SPANNINGEN Van de vrijere loonvorming verwachtte de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) alleen maar toenemende spanningen en con flicten. Hij voorzag dat er zulke grote loonverschillen zullen ontstaan als in de jaren tussen 1930 en 1940. Die grote loonverschillen voorspelde ook de heer Vos (P.v.d.A.) als het crite rium van de produktiviteitsstijging wordt aangehouden. Dat criterium is onjuist en onhoudbaar. Dat was hij eens met prof. Witteveen. maar hij zag geen oplossing in diens denkbeeld het criterium te zoeken in de behoefte aan verschillende soorten ar beid, waarbij dan ook meer rekening zou kunnen worden gehouden met scholing. Dat criterium zou helemaal niet te hanteren zijn, zei ir. Vos. Hij blijft de voorkeur geven aan de geleide loonpoli tiek al was die evenmin ideaal. De loonpolitiek van de regering, conclu deerde hij,, is conjunctureel gevaarlijk door de dreiging van overbesteding, sociaal onrechtvaardig en hard voor de achterblijvers. Het is bovendien een illusie te menen, dat de loonsverhogin gen niet geleidelijk zullen worden door berekend. NIET VOOR ALTIJD Er is in de Eerste Kamer in het alge meen nogal wat kritiek geoefend op het systeem van de vrijere loonvorming en speciaal het criterium van de produk tiviteitsstijging. Maar van regeringszijde is reeds verklaard, dat het natuurlijk nooit de bedoeling is geweest dat cri terium voor altijd toe te passen. Dan zouden er op den duur inderdaad steeds grotere^ loonverschillen ontstaan, ge paard gaande met voortdurende prijs stijging als gevolg van het optrekken van de lonen van de achterblijvende groepen. Een sociaal-economisch verantwoorde loonvorming is niet eenvoudig, maar de Sociaal-Economsche Raad zal er weer eens op gaan studeren. WETTELIJK Een wettelijke regeling van de loon vorming is eveneens gewenst. Dat is wel gebleken met de moeilijkheden over de risicoclausule in het bouwbedrijf, welke clausule de regering met een prijsbe- schikking nu terzijde heeft geschoven. Indien de regering van mening was dat de risicoclausule in haar loonpolitiek niet paste, zei prof. Witteveen gisteren, bijgevallen door de heer Regout (KVP) had zij dat tevoren duidelijk moeten maken en die clausule niet meer moeten opnemen in contracten die de overheid zelf nog sloot met de aannemers. Daar door is onduidelijkheid ontstaan, die ge leid heeft tot de bouwstaking. De over gang van de geleide loonpolitiek naar de vrijere loonvorming is niet eenvou dig geweest, zei de heer Middelhuis, maar de grotere vrijheid schatte hij zeer hoog. Door de uniforme loonron- den werden de loonverschillen ook gro ter en de prijzen stegen onmiddellijk. Het zou ideaal zijn als wij door prijs verlaging de welvaart zouden kunnen verhogen. Het is jammer, dat deze kant te vaak buiten beschouwing blijft. Enorme bedragen op veiling in Londen Voor een Gainsborough werd 1.300.000 gulden betaald (Van onze Londense correspondent) Op de beroemde kunstveiling van Sotheby in Bond Street in Londen werd gisteren weer een record behaald, dit maal door een Gainsborough, welke 1.300.000 gulden opleverde, het hoogste bedrag dat ooit op een veiling voor een Engels schilderij is betaald. Het stelt een portret van een jong echtpaar in een park voor en het werd door rechtstreek se afstammelingen van hem ten ver koop aangeboden. Het vorige record voor een Engels werk werd eveneens door een Gainsborough bereikt, namelijk „Blue Boy" welk 260.000 gulden minder op bracht dan het bovengenoemde doek waarop door de bekende Londense kunsthandelaar Agnew beslag werd ge legd. De veiling werd bijgewoond door Paul Getty, de in Engeland wonende Ameri kaanse olie-miljonair, die als de rijkste man ter wereld wordt beschouwd. Hij verklaarde dat hij niet de opdrachtgever voor de Gainsborough was. maar hij kocht een schilderij van de Nederlandse meester Aert de Gelder voor 78.000 gul den. De Gainsborough ging binnen twee minuten weg. Het bieden begon bij 100.000 gulden en vloog met sommen van 50.000 gulden omhoog. Er was even een pauze bij 900.000 gulden. Toen begon de heer Agnew te bieden. Het werd een duel tussen hem en de Londense kunst handelaar Speelman, wiens laatste bod 1.250.000 gulden was. Een bijzonderheid is, dat er tot voor kort onder verzame laars niet erg veel animo bestond voor schilderijen uit Gainsboroughs jeugdpe riode. Maar het doek dat gisteren ver kocht werd toont het Engelse karakter op zijn zuiverst. Bij het oplopen van de prijs speelt altijd ook de voorafgaande publiciteit een enorme rol. Er werd bij deze verkoping nog een tweede record gebroken namelijk door de Londense kunsthandelaar, onze land genoot Leonard Koetser, die een Gezicht op Venetië van Canaletto kocht voor 320.000 gulden, ongeveer het dubbele dat tot dusver op een veiling voor wer ken van deze kunstenaar werd betaald. Agnew betaalde 400.000 gulden voor een vroeg mansportret van Rembrandt. Het bijbehorende vrouwenportret behaalde 220.000 gulden. Advertentie ftUMu/ - fotgcooi *sf(aUh.f}rinks~j HaaeifMMCKsrjt.U6 rn.21074 Bij Breskens wordt ter versterking van de waterkering een kunstmatig duinterrein aangelegd van een hoog te van elf meter en een breedte aan de kruin van ruim dertig meter. Deze unieke beveiliging wordt ook dienstbaar gemaakt aan de re creatieEen blik op de enorme mas sa's zandafkomstig van de zand platen in de Westerschelde, waar op de begroeiing nog moet worden aangebracht TONEELMANIFESTATIE „HOLLAND FESTIVAL" Blijspel „Donna Diana" (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse Comedie zal onder re gie van Han Bentz van den Berg tijdens het Holland Festival voorstellingen ge ven van het 17e-eeuwse Spaanse blijspel „Donna Diana" van Augustin Moreto y Cabana. Deze Nederlandse toneelmani festatie komt in de plaats van de op voeringen van Berthold Brechts „Der Kaukasische Kreidekreis" die oorspron kelijk voor het komende festival op het programma stonden. De te hoge kosten - er spelen ruim 60 personen mee - vormden een onoverkomenlijke belem mering. Richard Flink zal dit spel van Brecht nu waarschijnlijk in 1961 tijdens het Festival op de planken brengen met be dragen die nu kunnen worden bespaard. De opvoering van „Donna Diana" die de Nederlandse Comedie al voor haar nor male speelplan had voorzien, zal veel minder duur zijn. „Donna Diana" zal worden gespeeld in een vertaling van Dolf Verspoor. Dr. Anthon van der Horst maakte er mu ziek bij en Wim Vesseur kreeg opdracht de decors en kostuums te ontwerpen. Le den van het Concertgebouworkest voe ren de muziek uit. Albert Mol neemt het balletgedeelte voor zijn rekening. Han Bentz van den Berg regisseert de vol gende leden van de Nederlandse Come die: Ramses Shaffy, Eli Blom, Johan Fiolet. Ellen Vogel. Petra Laseur, Nien- ke Sikkema. Ko van Dijk. Adelheid van der Most, terwijl hij ook zelf een rol vervult. MILJOENENOPDRACHT VOOR BALLAST MAATSCHAPPIJ Naar de directie van de N.V. Amster- damsche Ballast Mij. meedeelt, heeft zjj van het ministerie van Binnenlandse Zaken, directie Nieuw-Guinea. een be langrijke opdracht gekregen waarvan de uitvoering ruim een jaar zal duren. Het werk zal in totaal f7' miljoen kosten. Ongeveer 40 man Nederlands leiding gevend personeel zal er bij betrokken zijn. Het werk betreft het vliegveld Mok- mer op het eiland Biak geschikt te maken voor het gebruik door de grote verkeersvliegtuigen met straalaandrij ving, zoals deze geleidelijk door de KLM en andere luchtvaartmaatschappijen in dienst worden genomen. Dit betekent dat de betonnen landingsbaan van dit vliegveld vernieuwd en verlengd zal moeten worden van ruim 2 km. tot ruim 3'u km. De breedte van de baan zal gebracht moeten worden op 45 meter. De verlenging van de baan op Biak heeft tot gevolg, dat daar een stuk van de zeewering verlegd moet worden. De landingsstrook is namelijk over de be staande kustlijn heen in zee geprojec teerd. DAGVAARDING TEGEN BERKELSE ARTS Beschuldiging gifmoord De officier van Justitie bij de recht bank te Leeuwarden heeft de dagvaar ding uitgebracht tegen de 43-jarige, thans in het Huis van Bewaring te Leeu warden gedetineerde Berkelse arts, die op 27 april in het Paleis van Justitie te Leeuwarden terecht zal moeten staan op beschuldiging van gifmoord, gepleegd op zijn mede-gevangene A. Lodder. De rechtzitting zal om half tien 's morgens beginnen. De arts wordt ervan beschuldigd op 4 februari 1958 na kalm overleg en rijp beraad Lodder opzettelijk van het leven te hebben beroofd door te bewerkstelli gen. dat Lodder een hoeveelheid kalium- cyanide heeft ingenomen, die de dokter hem van te voren in handen heeft ge steld of doen stellen, tengevolge waar van Lodder in de nacht van 4 op 5 fe bruari is overleden. In deze rechtszaal zijn door de officier van Justitie te Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck 25 getuigen gedagvaard, onder wie een vijftal politie-ambtenaren en rechercheurs, zeven leden van het ge vangenispersoneel. een viertal familie leden van het slachtoffer en een aantal getuigen-deskundigen Deze laatsten zijn prof dr. W. Froen- tjes, directeur van het Gerechtelijk La boratorium te 's-Gravenhage, dr. J. Zel- denrust, patholoog-anatoom en gerech telijk geneeskundige te "s-Gravenhage. de heer D. D. Boer. apoth.-toxicoloog te 's-Gravenhage, prof. dr. U. G. Bijlsma, hoogleraar in de farmacologie in Utrecht prof. dr. C. J. F. Bötcher, hoogleraar in de fysische scheikunde en grafologie te Leiden en J. M. Waltman. schriftkun dige van het Gerechtelijke Laboratorium te 's-Gravenhage. Commissie voor onderzeek beterwikkels (Van onze Haagse redactie) De heer G. J. Blink, die namens de Vereniging voor Zuivelindustrie en Melk hygiëne zitting heeft in het dagelijks bestuur van het Produktschap voor Zui vel, heeft tijdens een openbare vergade ring van dit produktschap te Den Haag, voorgesteld de „ingewikkelde" materie van de naamsvermelding op de wikkels van pakjes boter nader door een com missie ad hoe te doen onderzoeken. De voorzitter, ir. B. van Dam, stelde voor de heren J. B. van Ritzema van Ikema, P. J. Loonen, A. H. Schut, A. P. C. Gulickx, C. Bosman en C. Z. de Vries tot leden van de commissie ad hoe te benoemen. Hij gaf de commissie de vrijheid om tot een goed afgewogen pre-advies te ko men. Hierna ging de vergadering ak koord met de benoeming van de com missie. Lustrumcongres van „Geestelijk reveil" (Van onze Amsterdamse correspondent) __Zaterdag en zondag a.s. zullen voor de vijfde maal tal van leden van allerlei geestelijke en idealistische groeperingen te Amsterdam in congres bijeenkomen. „Geestelijk reveil" heet deze ontmoeting, die ten doel heeft te trachten een appèl naar buiten te brengen tegen de geeste lijke vervlakking. Als thema voor het congres, dat in de grote zaal van Kras- napolsky wordt gehouden, is gekozen „Meer dan intellect alleen". De te verwachten circa 400 congres sisten zijn afkomstig uit een 25-tal groe peringen, waaronder de kring van theo sofen en antroposofen, van de Vrije Gemeente, van de oecumenische vrien denkring, van de Rozenkruizers. uit de kring van de Islam-missie in Nederland, van de Wereldfederalisten, de vegeta- riërsbond en de dierenbescherming. De voorzitter van de congrescom missie, de heer H. W. Dunnewolt zei: het „geeste lijk reveil" wil erop wijzen, dat niet het verstand alleen, maar de openstelling van het gehele wezen, van hart en hoofd naar lichaam en geest aan de mens ge schonken, de verlossing kunnen brengen uit de disharmonie en de bedreiging, welke een te eenzijdige ontwikkeling in de wereld heeft gebracht. Kikvorsman Lourmais thans in Gorinchem De kikvorsman Louis Lourmais is gis termiddag om ongeveer 2 uur onder gro te belangstelling in Gorinchem aange komen. Enkele kikvorsmannrn van de vaar- en duikerschool te Gorinchem waren hem tegemoetgevaren en hebben de laatste kilometers met hem mee ge zwommen. Op het laatst heeft Lourmais veel last ondervonden van de opkomende vloed. Het water in de Merwede vertoonde zelfs tegenstroom waardoor Lourmais niet het strandje kon halen, waar de landing aanvankelijk zou plaatsvinden. Hij heeft genoegen moeten nemen met een basalt glooiing. Nadat zijn vrouw hem had ge holpen uit het buitenste rubberpak te komen, begaf hij zich direct in zijn ge reedstaande auto en reed zelf Gorinchem binnen, waar hu in hotel Centraal zijn intrek nam. „ACHTERZEILENDE" MARINEMAN MELDT ZICH IN SYDNEY (Van onze Haagse redactie) Een van de twee „achterzeilers" van het fregat .Kortenaer", die in Sydney van dit schip verdwenen, is weer "boven wa ter. Het is een 21-jarige machinist der eersteklasse, die zich bij het Nederland se consulaat in Sydney heeft gemeld HU is met een ltfnvliegtuig van de K.L.M. naar Biak gebracht. Hier zal hij zich wegens desertie voor een Zeekrijgsraad moeten verantwoorden, aldus vernemen wU van de Marinevoorllchtingsdienst De machinist verdween met een 19- jarige elektromonteur der eersteklasse toen dit schip zUn laatste aanloophaven voor Nieuw-Guinea, Sydney binnenliep. Beide marinemannen zijn ongehuwd en in beroepr lenst.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11