at bedoelt dr. Adenauer pzienbarende uitspraken met zijn in V.S.? Van enkele „losse" actuele opnamen tot vaste wekelijkse filmjournalen Pro en contra Dietrich Miljoen Franse herwaardering spaarders Russische hoopt op effecten een koerswijzigingmaar het onderstrepen van een zekere looibaarheid in zijn politiek Haagse hengelaarsvereiiiging voert strijd om viswateren VEERTIG JAAR POLYGOON Ook ambassadeur in den vreemde Kerkelijk L even aspibin Voor premier Kroesjtsjef een unieke kans om goede indruk te maken op de kleine spaarders Lericht 1 maart 1860 Woensdag 23 maart 1960 Vierde blad no. 30007 egering verzacht klaringen van de Bondskanselier a onze correspondent in Bonn) n Wcstduitse regeringszijde men opnieuw gepoogd drie tnbarende uitspraken van [«kanselier Adenauer in Wash- q en Los Angeles wat te ver- !en. Men legt er de nadruk op, ir niets is veranderd aan de tduitse houding ter zake van Sovjet-Unie, Berlijn en de e eenheid. aauer, die intussen van San 3C0 naar Hawai is gevlogen heeft ter opzien gebaard vooral in eigen ioor een drietal uitspraken: i stelde tijdens een persconferentie ishington voor om de Westberlij- ria een volksstemming de vraag ie leggen of zij de huidige status an stadsdeel willen gehandhaafd n een persinterview met enkele instaande Amerikaanse journalis- :der wie James Reston van de ork Times, verklaarde hij, dat een i tussen hem en Kroesjtsjef niet ïlyk was. Waarom, aldus Ade- zou zo'n gesprek onmogelijk zijn. [Balde opzichten hebben Kroes j- <n ik achting voor elkaar, in gevallen is dat niet het geval ienauer acht het niet waarschijn- it het nog eens tot een gesprek Bonn en Oost-Berlijn (de zetel communistische Oostduitse rege st komen, „maar toch zou ik deze jkheid niet graag voor altijd uit- L Wanneer op een dag de Duitse ?ing naderbij komt zou een punt i kunnen worden waarop zulke tken mogelijk zijn", aldus de ianselier in Los Angeles. oer cie vluchtelingen as land met 5.5 joen op 3e plaats irland heert tot dusver in dit tlingenjaar in totaal f 5.560.000. [ebracht, dat is f 0.487 per inwo- iermee staat ons land op de we- aglyst op de derde plaats achter igen (f2.per inwoner) en Zwe- 10.595). Daarna volgt Zwitserland :ond 48 cent en Engeland en Zeeland met beide f 0.445. Stichting Nederlands Comité elingenjaar 1959/1960 ontving tot- 'jna 2 miljoen gulden voor de van de kampen Ohmstede en richshafen en voor enkele klei- ojecten van de Hoge Commissaris iluchtelingen. De (VPRO-) actie te van het Algerijnse vluchtelin- i bracht f2.275.000— op, terwijl erlandse regering voor de vluch- f 1.360.000.— bijdroeg, tezamen 560.000.—. oogste opbrengst per inwoner be- totnutoe de gemeente Nieuwe in Zuid-Holland, met een gemid- fan 82 cent per inwoner of f2.79 in. het resultaat van de eerste tien van het vluchtelingen jaar. in den lande heeft het Neder- amité een hartelijk begrip ont- oor het leed der vluchtelingen", de de voorzitter van het comité, C. G. C. Quarles van Ufford, termiddag mee. Er is evenwel ;1 meer geld nodig. De Neder- jeugd voert thans de „Doe ictie, de werkgeversorganisaties toegezegd fl.— per werknemer iraggen en in enkele provincies n nog acties in april a.s. Het Dlgens de voorzitter vast dat het ndse aandeel in het vhichtelin- zeer belangrijk zal zyrf. Bepaalde voorwaarden Op een persconferentie in Bonn heeft een regeringsspreker te kennen gegeven, dat er geen sprake van is, dat de hou ding en opvattingen van Adenauer zijn veranderd. Een gesprek tussen Bonn en Oost-Berlijn, zo zei h(j, zal vooraf moe ten worden gegaan door de inwilliging van bepaalde condities waaronder een sluitend akkoord tussen de Grote Vier inzake de ontwapening zoals die thans te Genève wordt besproken. Desondanks is men in regeringskrin gen te Bonn bepaald niet erg gelukkig over Adenauers uitlatingen van de laat ste dagen. In West-Berlijn, Washington en Londen maakte men reeds duidelijk niet erg content te zijn over het volks- stemmingsvoorstel. De verre mogelijk heid van een gesprek met Oost-Berlijn brengt de regering nog in groter moei lijkheden en wel voornamelijk op het binnenlandse front. Men herinnert zich hier maar al te goed de verguizing door regeringskringen en de regeringspartij de CDU/CSU van het socialistische Duitsland-plan en het FDP-eenheids- plan, die beiden voorzagen in gesprek ken met Oost-Berlijn, en voorts van de reis op eigen houtje van minister van Justitie Schaf f er enkele jaren geleden naar Oost-Berlijn. Niet laatste der Mohikanen In onafhankelijke grote bladen als de Frankfurter Allgemeine Zeitung en Die Welt wordt er alle nadruk op gelegd, dat er geen sprake is van een zwenking in de politiek van Adenauer. Het is een waarheid als een koe, aldus de Frank furter Allgemeine Zeitung, dat er na de vervulling van bepaalde voorwaarden (vrije verkiezingen en dergelijke) met Oost-Duitsland gesproken zal moeten worden, maar dit is een mogelijkheid in een „ongrijpbare verte", omdat Mos kou een deling van Duitsland gehand haafd wil zien Het blad gelooft, dat Adenauers uit lating ten deze vooral bedoeld is om in Amerika de indruk weg te nemen, dat de Bondskanselier „de laatste der Mo hikanen van de koude oorlog" is, die de zogenaamde geest van Camp David tus sen Eisenhower en Kroesjtsjef zou wil len verstoren. De drie genoemde uitla tingen van Adenauer zouden dan ook aantonen, dat de kanselier zowel een grote vastberadenheid als een zekere flexibiliteit in kwesties omtrent de methoden om verder te komen bjj Ber lijn en de eenheid heeft getoond. Dat dit alles, nadat Adenauer maandenlang zo hoog van de toren heeft geblazen over standvastigheid, anti-soepelheid, anti- flexibiliteit en dergelijke, in Bonn tot onzekerheid leidt en in Washington tot een zekere ironie, dat is hier duidelijk. Enig direct resultaat geeft deze Ame rikaanse reis Bonn dan ook niet. De indruk overheerst, dat de soms starre maar op het punt der politiek tactiek tot plotselinge wijzigingen in staat zijn de 84-jarige Bondskanselier in Amerika eieren voor zijn geld heeft gekozen en van zijn harde standpunten is afgestapt. Drie gewenden deer ontploffing te Rotterdam Gistermiddag heeft zich in toet pand van een automobielbedrijf aan de Gusto- weg te Rotterdam een ontploffing voor gedaan, waardoor drie personen werden gewond. De 32-jarige ohefmonteur A. P. Kooiman, wonende Menkveld te Rotter dam, kon na behandeling naar huis wor den vervoerd, maar de bouwvakarbeiders J. Kool uit de Oramjeboomstraat en C. Bakvis uit de Pieter de Raadstraat te Rotterdam moesten met ernstige brand wonden aan handen en gelaat in een ziekenhuis worden opgenomen. Onder de bedrijfsruimte werden holle pijpen de grond ingeperst. Een paal was 19.5 meter de grond ingedreven, toen hij blijkbaar op methaangas stootte, aldus wordt vermoed. Het gas moet door de holle pijp in de werkruimte zijn ge stroomd en daar ontploft. De materiële schade is gering. (Van onze Haagse redactie) De 275 leden tellende Haagse Henge laarsvereniging „Ons Genoegen" heeft een beroep ingesteld tegen een besluit van de Kamer voor de Binnenvisserij, waarbij 16 huurovereenkomsten nietig zijn verklaard, welke waren aangegaan met bewoners van Hazerswoude, Zoeter- woude, Stompwijk, Benthuizen en Gel- derswoude ter zake van het visrecht in wateren, behorende tot de Delft-, Bent- of Generale polder. De Kamer vernie tigde de huurovereenkomsten, omdat men meent dat de doelmatige bevissing van de betreffende viswateren, bij goed keuring zou worden belemmerd. In deze zaak draait het eigenlijk om Advertentie Blus dat laaiend maagzuur-branden. Neem een paar Bennies. Ook roor D redding en uitkomst U zult de dag loven, waarop U met Rennies Uw brandend maagzuur tot verleden tijd maakte. Klinkt ongelo felijk, maar is een bewezen zaak. In tienduizend gevallen, over de hele we reld. Haal een pakje Rennies - en onder vind van vandaag af de heerlijke uit werking van dit wondere tabletje. Zó bij U te steken - hygiënisch verpakt Met een receptie in Utrecht, na de jaarvergadering van de Bioscoopbond, wordt op 28 maart reliëf gegeven aan een voor de filmwereld belangrijk jubi leum: het veertigjarig bestaan van Polygoon. Dit enkele jaren geleden van Haarlem naar Hilversum ver plaatste, dynamische en zich steeds vernieuwende bedrijf, dat baanbrekend werk verrichtte voor de visuele nieuws voorziening, werd in 1920 door wijlen Brand D. Ochse opgericht als voort zetting van de in grootvaders dagen roemruchte „HoUandia Filmfabriek", waar in de tijd van de (letterlijk, maar vaak ook figuurlijkstomme film tal rijke celluloid-drama's in elkaar wer den geknutseld. Het arbeidsveld omvatte in die be ginperiode het maken van tussenteksten voor de zwijgende films, van „losse" ac tuele opnamen en van populair-weten schappelijke films en het gehele bedrijf bestond slechts uit 8 man, onder wie een filmoperateur. De heer Ochse, die in 1922 met een wekelijks journaal begon, dat met drie kopieën rouleerde ,was de eerste die de betekenis van de nieuws- film zag. Aanvankelijk echter ook de enige: het publiek bekeek de „opera- tem-" met zijn kiekkast op een driepoot als een rariteit, de autoriteiten vonden hem ridicuul en hinderlijk en ontzegden hem alle medewerking. En de bioscoop exploitanten beschouwden het journaal als vergif voor hun kassa's .Maar nadat in 1931 het eerste filmjournaal met ge luid was uitgebracht, groeide de belang stelling gestadig en dit was na de be vrijding in nog sterkere mate het geval, toen Polygoon en Profilti een werkge meenschap aangingen .waardoor de kwa liteit van de nieuwsvoorziening gunstig werd beïnvloed, zo zelfs dat men in 1957 op het filmfestival te Venetië de gouden medaille voor het beste film journaal verwierf. Er kwam een tweede editie bij, „Nederland in klank en beeld" en bij de journaals, wekelijks roulerend in ruim 100 kopieën, maakt het nu een vast onderdeel uit van het voorpro gramma van meer dan 350 theaters Een legertje cineasten en geluidstechnici is er wekelijks voor op pad. Kleuren-journaal Dat de journaalinhoud de laatste tijd wel een verandering heeft ondergaan, heeft een voor de hand liggende oorzaak. Hoe snel men ook kan werken, tegen de snelheid, waarmee de televisie nieuws in beeld bij het publiek kan brengen, kan men het uiteraard niet opnemen. Daar om zoekt men zijn kracht steeds meer in een „uitdiepen" van dat nieuws, daar om krijgen de journaals steeds meereen documentair karakter ,al wordt de di recte actualiteit op verzoek van de ex ploitanten niet geheel en al prijsgegeven. „Het filmjournaal is niet ten dode op geschreven", meent Polygoons directeur, de heer C. S. Roem. „Het zal zijn plaats behouden in het voorprogramma .waaruit het niet meer is weg te denken, maar het moet worden aangepast aan de omstandigheden". Geen wonder ,dat het woord „kleuren- journaal" nogal eens in de mond wordt genomen: het enorme succes van de spe ciale kleurenreportages, bijvoorbeeld van het bezoek van Prinses Beatrix aan de Verenigde Staten; het huwelijk van de Sjah van Iran; de taptoe te Delft, spreekt duidelijke taal. Maar op het ogenblik verhinderen de hoge prijzen nog het uitbrengen van een wekelijks journaal in kleuren in 100 kopieën. Men heeft echter goede hoop ,dat hierin nog eens verandering komt. Kostbaar archief Polygoon verzorgt ook wekelijks een wereldnieuws waarvoor het materiaal uit alle delen van de aardbol wordt ont vangen. In ruil daarvoor zendt men op namen uit het Nederlandse nieuws, waarmee wordt bereikt dat aan vele vaderlandse gebeurtenissen in buiten landse journaals aandacht wordt be steed. Evenals de Wereldomroep stimu leert het bedrijf dus de goodwill van Ne derland in den vreemde. Van grote betekenis is het archief, een uitermate kostbaar bezit, want in de miljoenen meters film, die in de kluizen worden bewaard, zijn tientallen jaren vaderlandse- en wereldgeschiedenis vast gelegd. Omvangrijk is de produktie van gro tere en kleinere documentaires. Ook bracht men twee speelfilms op zijn naam: „De dijk is dicht" en (in het be gin van de oorlog) „Drie weken huis knecht", waarvan de produktie voorna melijk ten doel had, acteurs en technici bezig te houden. Deze film is vrijwel on opgemerkt gebleven. Van grote beteke nis werd de laatste tien jaar de pro duktie van filmstrook en dia's voor on derwijs .industriële instructie en toeris me. Op het ogenblik worden de film stroken niet alleen op alle scholen in Nederland, maar ook in toenemende mate in het buitenland bij het onder wijs gebruikt. Geen hoogleraar in de kunstgeschiedenis, aan welke universi teit ter wereld ook, doceert de gouden eeuw van de Vlaamse en Nederlandse schilderkunst zonder gebruik te maken van de strips hierover. Sinds kort dient Polygoon ook de onderwijsvernieuwing met een 16 mm. schooljournaal .waar mee men een wereld-primeur had. Zo is de afdeling onderwijs en toerisme uit gegroeid tot een zeer belangrijk bedrijf in het bedrijf. Ondanks het sterk teruggelopen be zoek is de heer Roem niet pessimistisch over de toekomst van de bioscoop. „Al moet de film dan ook concurreren tegen televisie, buitenlandse vakanties, dure hobby's platenspelers, koelkasten en centrifuges, als goedkoopste massa-amu sement zal zij in een behoefte, de be hoefte aan „een avondje uit" blijven voorzien. de broodwinning van de beroepsvisser J. P. N. uit Zoeterwoude, die de brede wateren en weteringen gepacht heeft. Deze beroepsvisser, aldus de Kamer, voert ter plaatse een goed beheer van de viswateren. Zou ..Ons Genoegen" de visrechten over de 16 boerensloten ver krijgen, dan zou deze vereniging de vruchten gaan plukken van het goede beheer van de heer N. Gistermiddag werd voor de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State het beroep van „Ons Genoegen" tegen de beslissing van de Kamer voor de Binnenvisserij behandeld. Allereerst voerde de voorzitter van „Ons Genoe gen", de heer A. Brandwijk, het woord. Hij bestreed dat er voor de boerensloten in het onderhavige watergebied ook nog „heerlijke" visrechten van Benthuizen zouden bestaan. Hij verklaarde dat zijn vereniging te allen tijde de visstand op peil zou hou den en zelfs zou uitbreiden. Hij betwij felde het of de beroepsvisser wel alle rechten op de viswateren had. Namens de Kamer sprak de secretaris, mr. H. J. van Wijk, uit Wassenaar. Alle vaarten en weteringen in het visgebied zijn al jarenlang aan de beroepsvisser ver pacht, zo zei hij. De visserij inspectie heeft vastgesteld dat hij een goed vis- serijbeheer voert. Het bevissen van de wateren is nodig voor zijn levensonder houd. Indien „Ons Genoegen" de wate ren gaat bevissen, zal deze vereniging profijt trekken van hetgeen de heer N. altijd gedaan heeft en zou er dus geen doelmatige bevissing meer geschieden, aldus de secretaris, die de kwestie van „heerlijke" visrechten naar de civiel- rechter verwees. Nadat nog de gemachtigde van de be roepsvisser aan het woord was geweest, werd door de Raad van State meege deeld, dat men zich nader zal beraden en dan advies zal uitbrengen aan H.M. de Koningin. NED. HEBT. KERK Beroepen te Veen G. van Estrik te Nieuwland te Voorthulzen (2de pred. pl.) H. A. van Slooten te Onstwedde. Be dankt voor Driebergen (vac. H. J. van Druten) Jac. van Dijk te Garderen. Aan genomen de benoeming tot vicaris te Ug- chelen J. Th. Groot, vicaris te Harderwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Ulrum K. Sterlnk te Ooster- Nijkerk. Aangenomen naar Rijswijk (vac. wijlen S. van Popta) S. A. Boonstra Woerden, die bedankte (7de pred. pl.). GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Brulnlsse en voor Rhenen voor Eindhoven H. Llgtenberg te Rotterdam-West" Bedankt voor Klaaswaal M. Blok te Rljssen. BAPTISTEN GEMEENTEN J. Bosma te Prof. dr. G. Ch. Aalders tachtig jaar Prof. dr. G. Ch. Aalders te Heemstede, rustend hoogleraar van de Vrije Univer siteit te Amsterdam en oud-testamen- ticus van internationale reputatie, hoopt vrijdag zijn 80ste verjaardag te vieren. Gedurende tal van jaren nam prof. Aalders een vooraanstaande plaats in bij de Geref. Kerken. Hij bezocht de gymnasia te Kampen en Gouda en stu deerde aan de Vrije Universiteit zowel theologie als klassieke letteren. In beide vakken deed hij kandidaatsexamen. In 1903 aanvaardde hij het predikambt in de Geref. Kerk van Tzummarum (Fr.) welke standplaats hij in 1911 met Er- melo verwisselde. Dat jaar promoveerde hij aan de V.U. tot doctor in de theo logie op een proefschrift getiteld: „De valse profetie in Israël". Na in 1912 te hebben bedankt voor een benoeming tot hoogleraar te Kam pen volgde in 1920 die tot hoogleraar in de exegese en canoniek van het Oude Testament aan de V.U. Dr. Aalders inaugureerde met een rede over „Tij- kentering in de Oud-Testamentische wetenschap". Tot 1 oktober 1950 heeft prof. Aalders te Amsterdam gedoceerd. Prof. Aalders heeft tal van functies bekleed. Zijn verdiensten vonden erken ning door zijn benoeming tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. m werkt snel /j£ en veilig! \jt kelijkse rustdag voor ilgische middenstand onze Belgische correspondent) ?lgische minister van de Midden- Paul van den Boeynants heeft deeld, dat hij een ontwerp van ike de wekelijkse rustdag voor de ie middenstand bij het parle- anhangig heeft gemaakt. Het is bedoeling, aldus de minister, om ld van de dode Nederlandse ste- zondag naar België over te bren- iar het is absoluut noodzakelijk Belgische middenstand en am- ijke bedrijven een rustdag per bben. Zelf zei de minister dat hij ap nooit samen met zijn ouders iele rustdag heeft gehad - de r begon zijn carrière als zoon slager en bracht het tot presi- n de Belgische Federatie van en president van de beroeps der slagers - en dat sedert 30 gepraat over die rustdag. 'ordt echter geen wettelijke ver sluiting op zondag, i grote beroepsfederatie van han- mde middenstanders zal afzon- Ie wekelijkse dag van sluiting san te vragen bij de minister van lenstand. Het wordt dus een vrij- ïet, maar wanneer een federatie zoek indient zullen alle leden landers de sluitingsdag moeten ren. Wanneer een middenstan- bepaald een dag van sluiting in noemt, wordt hij geacht op zon- luiten. De wet voorziet overigens Uitzonderingen voor toeristische i, jaarbeurzen en kermissen, en verkoopdagen. iddenstanders kunnen hun slui- wijzigen na een periode van 6 i. Van hun kant kunnen de be- enigingen der middenstanders ogenblik om herziening of af- g vragen van het koninklijk be treffende de sluitingsdag voor van bedrijf. De Duitsers zien de terugkeer van Marlène Dietrich, de Duitse actrice die voor haar steun aan de geallieerde zaak in de tweede wereldoorlog het Franse „Groix de Guerre" kreeg, met gemengde gevoelens tegemoet. Voor de eerste maal in dertig jaar zal Marlène weer in haar geboorte land optreden, op 30 april in Berlijn en op 7 mei in Hamburg. Haar impresario in Hamburg heeft echter reeds boze brieven ontvangen, waarin Marlène voor anti-Duits wordt uitgemaakt en geprotesteerd wordt tegen haar terugkeer. Kurt Cöllien, haar Hamburgse im presario, zei dat de terugkeer van de wereldberoemde ster in Duitsland zonder twijfel polemieken zal veroor zaken. Het grootste zondagsblad van West- Duitsland „Bild am Sonntag" besprak in een artikel over twee pagina's het pro en contra van Dietrichs terugkeer. Een „gunstig" aspect noemde het blad, dat Marlène Duitsland achter zich had gelaten wegens haar politieke overtuigingen. „Zij vond het niet genoeg dat ande ren haar verachting van het Hitier- regime zouden verkondigen, maar trok een uniform aan en trad op voor de geallieerde troepen. Zij durfde zelfs tot in de voorste frontlinies te komen MARLENE DIETRICH na haar optreden kortgeleden in Parijs in gesprek met de Begum en werd in 19U bijna gevangen geno men", aldus het blad. Maar haar gedrag na de oorlog vond het blad ongunstig. „Terwijl haar da den tijdens het Hitler-regime begrijpe lijk waren, is het onbegrijpelijk waar om zij na de oorlog weigerde van ge dachten te veranderen. In plaats van verschil te maken tussen nazi's en niet- nazi's wierp Marlène onlangs de schuld van de wreedheden van het Hitler-rijk op het gehele Duitse volk". Aan de andere kant heeft Dietrich herhaaldelijk getoond, dat haar woor den niet altijd strookten met haar in ner! ijke overtuigingen. Duitse artiesten, aldus het blad, vooral Hïldegarde Kneff, kreeg de be langloze hulp van Dietrich in Holly wood. „Weegt men haar daden tegen el kaar af, dan rijst een verward maar niettemin menselijk beeld op van een vrouw. Het toont haar als echt Duits, eerlijk maar politiek verward, radicaal maar sentimenteel, intelli gent maar gedaohtenloos", aldus ,Jiïld am Sonntag (Van onze Parijse correspondent) Een ironische speling van het lot (waartoe de geschiedenis, die beslist gevoel voor humor heeft, zich wel eens meer laat verleiden) wil momenteel, dat de komst in Frankrijk van de opperchef van het internationale communisme, Nikita Kroesjtsjef, door de socialisten met heel veel reserve, doch door een miljoen grote en kleine kapitalisten met een grote dosis hoop wordt verbeid. Dat miljoen hoopvol gestemde Fransen wordt namelijk gevormd door kleine en grote spaar ders (of hun nazaten), die tussen 1880 en 1913 Russische fondsen kochten, door welk bezit Lenin, in 1918, een forse streep trok en die nu, gelijk zo vuriglijk wordt gehoopt, door de huidige premier misschien geherwaardeerd zouden kunnen worden met één pennestreek tot armoe gedoemd of althans verplicht heel wat treden op de maatschappelijke ladder af te dalen. Sedertdien heeft ongeveer een half mil joen van die bezitters van Russische fondsen voor een appel en een ei afstand van die papieren en van hun illusies ge daan, zodat vandaag het aantal belang hebbenden op een miljoen kan worden geschat. Zonder Russische revolutie of in ieder geval zonder Lenin zouden zij vandaag een gezamenlijke waarde be zitten, die een drieduizend miljard oude franken vertegenwoordigt ofwel ruim twintig miljard gulden Nu méér geluk? Is er enige kans dat Kroesjtsjef de daad van zijn geestelijke voorvader Le nin ongedaan zou maken? Die hoop wordt, en niet alleen door dat miljoen gedupeerden, in Frankrijk nog altijd niet helemaal opgegeven. Periodiek werden er door de Franse regering onder handelingen over dit financiële oude zeer met Moskou geopend, en na 1925, ,33 en '34 zag het er in 1956, toen het politieke ijs tussen Oost en West Zien derogen smolt, inderdaad even naar uit, dat de socialistische premier Guy Mollet en zijn dito minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau, de nieuwe heerser op het Kremlin (die er groot be lang bij had in Frankrijk een wit voetje te krijgen!) over de brug zou weten te Lenin haalde in 1918 (penne)streek uit Toen in 1880 de Frans-Russische al liantie werd gesloten waardoor Europa ruim een kwart eeuw lang zijn meer of minder labiele evenwicht wist te hou den, toonde Parijs zich bereid de nieuwe bondgenoot niet alleen met woorden, maar ook met daden en klinkende munt te steunen. En zo werd er in heel Frank rijk door de regering die zich toen nog de „bankier der wereld" mocht voelen en noemen, een grootscheepse campagne gelanceerd met het doel de spaarders te bewegen hun harde en gezonde franken in Russische papieren te steken. Het succes, gesteund en georkestreerd door regering, banken en pers, was overwel digend! En zrf kon Frankrijk, na korte tijd, de Russische staat vijftien miljard gouden franken ter beschikking stellen, waarvoor anderhalf miljoen Fransen diep in de buidels, de brandkast of de klassieke kousen hadden getast. In 1913 was zo ruim eenderde van alle Franse kapitalen, die buiten de eigen grenzen waren belegd, in Rusland geïnvesteerd. En vijf jaar later werden die anderhalf miljoen Fransen, die, aangelokt door de redelijk hoge interest en de garantie van de staat soms hun hele geldbezit in die Russische aandelen en obligaties hadden omgezet, door de wil van Lenin derhalve halen. De veldslag aan het Suezkanaal waarvan Mollet de grote strateeg was, stelde ook die verwachting echter weer op losse schroeven Zullen de Fransen nu méér geluk hebben met hun pogingen? Het is be kend, dat generaal De Gaulle zeker niet blind is voor de enorme belangen, die hier voor een miljoen Fransen op het spel staan. Vijf jaar geleden heeft hij de president van de Vereniging van bezit ters van Russische staatspapieren een brief geschreven waarin hij zich met hun inzichten verenigde. De brief is, om de generaal aan dat standpunt nog eens te herinneren, nu natuurlijk weer tevoor schijn gehaald en werd in facsimile in verschillende kranten afgedrukt. De offi ciële positie van de Sovjet-Unie was tot dusver dat de Franse spaarders hun geld aan de tsaristische regering ter beschik king hadden gesteld, zodat zij haar lot wel moesten delen. Frankrijk stelt daar tegenover dat, met of zonder de tsaar aller Russen, die Franse spaarders dan indertijd toch maar de financiële grond slag hebben gelegd voor het huidige Russische spoorwegnet en voor een royaal brok van haar industrie. Zonder het geld van die Franse spaarders zou de (langzame) wederopbouw na de Rus sische revolutie vermoedelijk zelfs onmo gelijk zijn geweest. „Eeuwig populair" Zal Nikita Kroesjtsjef, die een kei harde ideoloog ls maar niettemin toch óók een open oog heeft voor psycholo gische kansen die politiek kunnen wor den geëxploiteerd, zich gevoelig of ten minste begripvol tonen voor de „kapita listische" argumenten die het miljoen spaarders hem door de mond van gene raal De Gaulle hopen te kunnen ont vouwen? Wanneer men de mentaliteit van de gemiddelde Fransman en diens innige gehechtheid aan zijn spaarduitjes ook maar oppervlakkig kent, zal men weten dat er op dit punt voor de Russi sche staatsman een kans uit duizenden is gelegen om zich in dit land eeuwig populair te maken. En bovendien dus in de ogen van het grote publiek het com munisme zijn meest afschrikwekkende giftanden uit te trekken. Want. niet waar. een land dat zich tegenover de kleine spaarder welwillend toont, kan toch moeilijk heel erg gevaarlijk meer zjjn. Men wachte de gebeurtenissen dus met belangstelling af....

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7