Overval Haagse Bos voor rechter Strenge straffen iverclen geëist Hoge Raad verklaart kruideniers gerechtigd tot boekenverkoop Margriet jong, zo echt een blad van déze tijd..! Loonsverhoging mag niet worden door berekend Minister Seebohm beledigde de Nederlandse vrachtrijders Voorbereiding voor bouw tweede dorp in Flevoland is begonnen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 maart 1960 Derde blad no. 30007 „Jeugd wordt te ethisch behandeld Jongens sloegen man met ijzeren staven (Van onze Haagse redactie) In de nacht van 10 op 11 september van het vorige jaar besloten vier jeugdige leden .van een dievenbende een roofoverval te plegen op een wandelaar in het Haagse Bos. Het viertal begaf zich eerst per auto naar een in aanbouw zijnd hotel te Scheveningen, teneinde zich te wapenen met staven betonijzer. Daarna reed men naar het Haagse Bos. Terwijl de eigenaar van de auto achter het stuur wachtte, gingen de drie anderen het bos in op zoek naar een „geschikt" slachtoffer. De eerste man, die zij tegenkwamen lieten zij lopen. Toen bemerkte zij een eenzame figuur op een bankje. De drie jongens, in leeftijd variërend van 18 tot 20 jaar, zetten zich naast hem neer en begonnen een gesprek. Advertentie De eenzame man presenteerde sigaret ten en stond toen op om heen te gaan. Op dat moment sloeg een van de drie. een 18-jarige verkoper hem, uit alle macht met een staaf betonijzer op het hoofd. Het was het sein voor de alge mene aanval. Het slachtoffer werd door twee jongens met ijzeren staven gesla gen, waar zij hem maar raken konden. De derde overvaller, die zijn wapen in de auto had laten liggen, gebruikte zijn vuisten op de overvallen man die ten slotte bloedend op de grond zakte. De drie rovers maakten zich uit de voeten met de portemonnaie van hun slachtof fer, inhoudende f. 260, alsmede met zijn polshorloge. Gisteren hadden niet minder dan acht leden van de jeugdbende zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. Vier van hen moesten terechtstaan we gens het plegen van de roofoverval. Als eerste kwam voor het hekje een der aan voerders van de bende, de 18-jarige ver koper. Deze stond tevens terecht ter zake van twee diefstallen uit auto's. Geen eerbied voor het gezag „Het is langzamerhand zo ver geko- I men dat vele jongelui menen zich buiten de wet te kunnen stellen. Een groot deel van de tegenwoordige jeugd lijdt aan gebrek aan eerbied voor het gezag en de wet. De maatschappij lappen zij aan hun laars", zo begon de officier van Justitie, mr. Kemper, zijn requisitoir in de zaak tegen de verkoper. „Voor deze gevaar lijke toestand zijn vele oorzaken. Een er van is dat de jeugd tegenwoordig met te zachte handschoenen wordt aangepakt. Dat is allemaal aandoenlijk ethisch na tuurlijk, maar de gevolgen zien wij hier dagelijks voor de rechtbank voor alle rechtbanken. De sociale maatregelen en voorzienin gen zijn zeer uitgebreid. Maar de verant woordelijkheid van het individu tegen over zichzelf, zijn gezin en de maat schappij wordt vergeten. Zo kweekt men een mentaliteit die men blasé zou kun nen noemen. Een groot deel van de jeugd denkt alleen maar aan uitgaan. En als daarvoor dan niet voldoende geld is dan neemt men het. Het begint met diefstallen. Dat is nog herstelbaar. Maar dan volgen geweldplegingen, eerst bijv. met een ijzeren staaf en tenslotte met vuurwapens. Deze jeugd moet door strenge straffen tot rede worden ge bracht. Strenge straffen, zowel om de daders de ernst van dit alles duidelijk te maken, maar ook om hun soortgeno ten te waarschuwen", aldus de officier van Justitie. Zich wendend naar de verdachte, ver volgde hy: „Dergelijke figuren en hun bendegenoten moeten weten waar het op staat. Ik eis een gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek en ter beschik kingstelling van de regering". Moeilijke jeugd achter de rug De verdediger mr. J. A. E. van der Does wees erop dat deze repatrianten uit Indonesië zijn, die een uitzonderlijk moeilijke jeugd achter de rug hebben en thans in Holland te kampen hebben met grote aanpassingsmoeilijkheden. Zij zijn buitendien tot allerlei misdrijven geko men omdat zij zich tegenover elkaar „niet willen laten kennen". Zo is het ook met de 18-jarige verkoper, die diep in zijn hart zo slecht nog niet is, maar die in opstand komt tegen elk gezag. Mr. Hogere lonen in de mijnindustrie Wanneer de vereiste ministeriële goed- Xeuring wordt verkregen, zullen de ar- eidsvoorwaarden voor arbeiders en be ambten. werkzaam in de Limburgse mijnindustrie met terugwerkende kracht tot 1 januari 1960 belangrijk worden ver beterd. Met 24 stemmen voor en 1 stem tegen, die van de heer N. Kramer, voor zitter van de by het NVV aangesloten Algemene Nederlandse Bedrijfsbond Mijnindustrie, keurde de Mijnindustrie- raad gisteren in Heerlen de wijzigings verordening goed. Van der Does bepleitte voor hem een voorwaardelijke ter beschikkingstelling, opdat de jongen de kans zal hebben zichzelf - met deze dreiging achter zich - te reclasseren. Tegen de chauffeur van de auto, een 20-jarige kelner, eiste de officier van Justitie wegens medeplichtigheid een ge vangenisstraf van 12 maanden met af trek, waarvan 2 maanden voorwaarde lijk en toezicht gedurende de drie jaar lange proeftijd. Een van de twee andere overvallers, een 19-jarige jongeman zon der beroep, die het slachtoffer „alleen maar" met zijn vuisten bewerkt had, hoorde een gevangenisstraf van 15 maanden met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering tegen zich eisen. De zaken tegen de der de overvaller en tegen de andere leden van de jeugdbende werden 's middags behandeld door de rechtbank. De officier van Justitie heeft gister middag ook tegen de derde mede-bedrij ver van de roofoverval een gevangenis straf geëist van 2 jaar ma., alsmede voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Deze verdachte gaf toe het slachtof fer op het hoofd geslagen te hebben met een stuk betonijzer en de man zijn por temonnaie en polshorloge te hebben ont nomen. Dit huis in een buitenwijk van München is aangekocht door Prin ses Soraja, de vroegere echtgenote van de Sjah van Perzië, die zich hier in april zal vestigen. Mits in het bezit van vestigingsvergunning (Van onze Haagse redactie) Gelyk gisteren kort gemeld, heeft de Hoge Raad uitspraak gedaan in de door de procureur-generaal bij de gerechtshoven te Arnhem en Den Haag ingestelde beroepen in cassatie aangaande de verkoop van pocketbooks door kruideniers, sigarenwinkeliers e.d. Indertijd waren een kruidenier te Deventier en een Haags sigarenwinkelier door de resp. Economische politierechters van rechtsvervolging ontslagen. Het hoogste rechtscollege blijkt in zijn uitspraak eveneens de mening te zijn toegedaan, dat bij het verbieden van de verkoop van boeken door anderen dan boekhandelaren artikel 7 van de grondwet, dat de drukpersvrijheid en ver spreiding garandeert, in het gedrang zou komen en heeft de cassatieberoepen afgewezen. In zijn overweging zegt de Hoge Raad dat „ingevolge artikel 2 van de Vestigingsbeschikking Boekverkopers- bedrijf 1958 de uitoefening van dit be drijf waaronder blijkens art. 1 lid 1 is te verstaan het bedrijfsmatig aan anderen dan wederverkopers verkopen van boeken in het algemeen is ver boden zonder vergunning van de So ciaal Economische Raad". Er wordt echter bij opgemerkt, dat de uitoefe ning van dit bedrijf strekt om boeken en voortbrengselen van de drukpers onder het publiek te verspreiden. En deze wijze van verspreiden, zo zegt de Hoge Raad, is bij uitstek geschikt om de in artikel 7 van de Grondwet gewaarborgde vrijheid te dienen. Deze dienende taak mag aan geen andere regeling worden onderworpen, dan die welke de dienende taak onverlet laat, zo gaat de Hoge Raad verder. Tot slot van het arrest wordt dan geconclu deerd dat een en ander bij de Boek verkopersbeschikking niet het geval is, zodat daaruit moet worden opgemaakt dat deze regeling onwettig is. Het is dus nu ook aan anderen dan boekverkopers mits uiteraard in het bezit van een vestigingsvergunning toegestaan de produkten van de druk pers te verkopen. Qezien de arresten van de Hoge Raad betreffende de Vestigingsbe- beschikking Boekverkopersbedrijf 1958 heeft de staatssecretaris van Economi sche Zaken, in overeenstemming met de staatssecretaris van O., K. en W., daartoe verplicht door de in de Vesti gingswet Bedrijven 1954 voorgeschre ven procedure, aan de commissie ad viezen vestigingsregelingen van de S.E.R. omtrent de intrékking der be schikking advies gevraagd. Tevens hebben deze bewindslieden aan genoemde oommissie meegedeeld, dat de adviesaanvrage omtrent het Vestigingsbesluit als ingetrokken moet worden beschouwd. De „Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels" heeft het volgend? ter kennis gebracht van de erkende uitgevers en boekhande laren: „Door de uitspraak van de Hoge Raad heeft de Vestigingsbeschikking haar geldigheid verloren. Formeel be vindt ons vak zich weer in een situatie, zoals deze bestond vóór 29 november 1958, de datum waarop de Vestigings beschikking in werking trad. Onder de werking van de Vestigingsbeschikking is het aantal erkende verkooppunten voor het boek met 386 toegenomen, dat is 28 Có van het totale aantal, dat op 29 november 1958 1366 bedroeg. De erkenningen voor deze nieuwe ver kooppunten zullen uiteraard worden gehandhaafd. Omtrent een verant woorde uitbreiding van het aantal ver kooppunten voor het pocketboek bui ten de kring van de boekhandel zal binnen vier maanden een op organisa torische wijze voorbereid voorstel tot wijziging van het reglement aan de algemene vergadering van de vereni ging (juli a.s.) worden voorgelegd. Er wordt intussen met de meeste nadruk op gewezen, dat het reglement voor het handelsverkeer onverminderd van kracht is, zodat slechts de lyst van erkende boekhandelaren van de Vereeniging het antwoord geeft op de vraag aan wie pocket- en andere boe ken door de erkende uitgevers, impor teurs en grossiers met korting mogen worden geleverd. Advertentie Fiits-toebeborm, originele geschenken'. Twee doden bij autobotsing Gisteravond zijn op de Rijksweg Am sterdam-Het Gooi nabij Diemen de 57- jarige heer Brink en diens 77-jarige schoonmoeder mevrouw Visser, beiden uit Zutphen om het leven gekomen bij een ernstige botsing tussen twee van te gengestelde richting komende personen auto's. Een auto die in de richting Amster dam reed, is bij het inhalen vermoede lijk te ver naar links uitgeweken en op het meest linkse deel van de vierbaans- weg op de auto van de heer Brink ge botst. Beide auto's zyn zeer zwaar bescha digd. De bestuurder van de eerstge noemde auto. een Amsterdammer, was na het ongeval aanvankelijk niet te vinden. Hy is later in zijn woning aan gehouden. De man was, ondanks zijn verwondingen, terstond na de botsing naar huls gaan wandelen. Een automo bilist heeft hem later opgenomen en naar huis gebracht. Heel wat te verbergen (Van onze Londense correspondent) De Suez-kwestie duikt 6teeds weer in het Britse parlement op. Thans naar aanleiding van Edens gedenkschriften welke volgens de oppositie verre van ob jectief zijn. Gaitskell, de leider van de Labourfractie, drong aan op de benoe ming van een staatscommissie om een onderzoek in te stellen naar het overleg tussen de Britse. Franse en Israëlische regeringen dat aan de Suez-actie voor af ging. In een felle botsing tussen re gering en oppositie spatte het vuur werk er weer als van ouds af. Macmil- lan weigerde ronduit op het voorstel in te gaan. Hij verklaarde, dat het parle ment uitvoerig over de hele zaak van gedachten had gewisseld en dat hij geen reden ziet voor een verder onderzoek. Bovendien, zo merkte Macmillan listig op, de kiezers hebben hun uitspraak over Suez gedaan! De oppositie was niet zo gemakkelijk te vermurwen. Harold Wil son, Labours schaduw-minister van Fi nanciën, beet terug dat de kiezers geen kennis hadden kunnen nemen van Edens onbillijke verklaringen over Macmillan, die destijds als kanselier van de schat kist een leidende rol heeft gespeeld zo wel in de ontketening van de aanval als bij het ontijdig stopzetten daarvan. Mac millan die bepaald ook niet op zijn mond is gevallen, antwoordde sarcastisch on der daverend gelach op de Tory-banken, dat hij, als hij Wilsons hulp nodig heeft, het hem zal laten weten. Gaitskell zei tenslotte dat het voor het hele land dui delijk is dat de regering heel wat te verbergen heeft Nationale luchtvaartdagen op Valkenburg (Van onze Haagse redactie) Evenals het vorige jaar zal de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart in de paas vakantie een tweetal nationale lucht vaartdagen organiseren voor leerlingen va nde derde en hogere klassen van middelbare scholen en scholen van voor bereidend hoger onderwijs. Duizenden jongeren zijn door het deel nemen aan zulk een excursie dichter tot de luchtvaart gekomen. Dit jaar worden de dagen op woensdag 20 en donderdag 21 april a.s .gehouden in het Marine vliegkamp Valkenburg, waar de deelne mers en -sters veel te horen krijgen over de Marine Luchtvaart Dienst, de Kon. Luchtmacht en de sportieve activiteiten van de KNVVL (zweefvliegen en model vliegtuigsport) De Marinierskapel der Kon. Marine zal voor opluistering zorgen. De opstellen, die de jeugd over deze dagen ongetwij feld zal maken, zullen door de KNVVL worden beoordeeld. Als hoofdprijs wordt een ballon vlucht uitgeloofd. Conclusie van Haagse Hof: Het Gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen arrest gewezen in een procedure over de vraag of een beschikking van het College van Rijksbemiddelaars, waarin de voorwaarde een loonsverhoging niet door te berekenen in de prijzen is opge nomen, geldig is. Het Hof concludeert in zijn arrest dat een dergelijke beschikking wel geldig is. Het Hof heeft dit arrest vervroegd gewezen, omdat deze kwestie thans actueel is. De NV Machinefabriek en Construc tiewerkplaats Hensen in Rotterdam had aan de NV Heinrich Hanno en Co NV te Rotterdam twee havenwipkranen geleverd. Zij had de prijs naderhand verhoogd omdat het College van Rijks bemiddelaars in maart 1956 over 1955 'n loonsverhoging van 3% had toegestaan. Het college had echter als voorwaarde gesteld dat deze verhoging niet in de prijzen mocht worden doorberekend. De NV Heinrich Hanno had bezwaar tegen deze hogere prijs gemaakt. Het Hof overwoog in zyn arrest dat het College van Ryksbemiddelaars geen verbod tot doorberekening in zyn beschikking had opgelegd, maar slechts een voorwaarde had verbon den aan de toegestane loonsverhoging. Er was geen plicht tot nakoming van deze voorwaarde gesteld. Nietnako- ming zou slechts de vergunning tot loonsverhoging doen vervallen. Deze voorwaarde, aldus de overweging van het Hof, strekt ter bescherming van een belang dat in wezen identiek is, al thans ten nauwste verband houdt met het belang, ter wille waarvan het Colle ge zijn bevoegdheden heeft verkregen. Het systeem van de loonbeheersing is om inflatie tegen te gaan. Het College van Rijksbemiddelaars heeft z'n bevoegdheid niet gebruikt voor een ander doel dan waarvoor het deze heeft gekregen. Het heeft juist beoogd hetzelfde belang te beschermen als waarop de overheidsbemoeienis is ge richt Het Hof concludeert daarom dat de beschikking in haar geheel geldig is. De rechtbank te Rotterdam had ge concludeerd dat de voorwaarde nietig is en in strijd met de wet. Zij had over wogen in haar vonnis dat het College van Rijksbemiddelaars alleen op het ge bied van lonen en andere arbeidsvoor waarden mag werken. Het mag zich in geen geval begeven op het gebied van aan derden in rekening te brengen prijzen, zo meende de rechtbank. Zij concludeerde dat, omdat de voorwaarde nietig was, de gehele vergunning tot loonsverhoging nietig was. In het zelfde arrest zegt het Hof over een andere beschikking van juni 1956 van het College van Rijks/bemid delaars dat in de considerans van deze beschikking is gesproken over een „ver bod tot doorberekening", vervat in een regeringscommuniqué van 19 maart 1956. Hier is echter sprake van een mis vatting, aldus het Hof. Een regerings communiqué is geen wetgevende maat regel en kan geen wettelijk verbod be vatten. In dit geval mocht dus, aldus het Hof, de NV Hensen aan de NV Hanno de loonsverhogingen doorbere kenen. Dank zij de droge zomer van verleden jaar en het gunstige weer in de achter ons liggende winter zijn zowel de dienst der Zuiderzeewerken als de directie van de Wieringermeer enorm hard met de ontwatering en ontginning in de polder gevorderd. De totale oppervlakte die voor de oogst aan het eind van de ko mende zomer reeds is ingezaaid of in de loop van dit voorjaar ingezaaid zal worden is thans al de 15.000 ha. gepas seerd. Mede daarom zal de cultuur technische afdeling van de Wieringer- meerdirectie Biddinghuizen als „tweede vesting" op de polderbodem straks hard nodig hebben. Wat er in eerste instantie zal worden gebouwd is een twintigtal „Onze buren rijden Duitsers dood op onze wegenzegt beschermheer der spoorwegen (Van onze correspondent in Bonn) „De Denen en Nederlanders kunnen best een pleidooi houden voor vracht wagens van 18 meter lengte omdat zij deze immers niet in hun eigen land laten ryden. De Denen en Nederlanders rijden in Duitsland de Duitsers dood en ver dienen daaraan goed. Ze zeggen „God" en bedoelen „katoen"". Deze uitlating wordt de Westduitse minister van Verkeer Seebohm in de schoenen geschoven. Hij zou deze voor onder meer de Nederlandse vrachtrijders bepaald beledigende verklaring hebben afgelegd tydens een vorige week woensdag gehouden persconferentie van de kleine Westduitse regeringspartij, de Deutsche Partei, waarvan Seebohm voorzitter is. Doel van de verklaring zou zijn geweest te wijzen op het misbruik dat volgens de minister door vooral Deense en Neder landse transportondernemingen wordt gemaakt van de grote en kleine wegen, die dwars door Duitsland lopen en waarop men inderdaad al jarenlang Deense en Nederlandse vrachtauto's en trekkers met opleggers in transitoverkeer in groten getale kan zien ryden. Duitse spoorwegen te verhogen! Daar toe staat hij er op dat de maximum lengte van vrachtwagens 15.50 meter wordt, hetgeen hem in felle tegenstel ling heeft gebracht met de CDU-fractie en de verkeerscommissie in de Bonds dag (Tweede Kamer) te Bonn die 16.50 meter voorstellen. Van de zijde van de Nederlandse am bassade in Bonn is nog niet officieel stelling genomen wat de al of niet juist geciteerde uitlating van Seebohm aan gaat. Men tracht van Nederlandse kant thans uit te zoeken of de tekst in over eenstemming met de waarheid is. Van wege de Deense ambassade wenst men voorlopig geen commentaar te geven, maar officieus heeft men laten blijken de uitlating bepaald beneden de maat te achten. Seebohms ministerie van Verkeer wei gert over deze uitspraak inlichtingen te geven, omdat de minister de gewraakte mededeling zou hebben gedaan op een persconferentie van de Deutsche Partei, waarop de bekende D.P.-Bondsdagleden Schneider en mevr. Kalinke ook aanwe zig waren. Een woordvoerder van deze partij zei ons gisteravond dat Seebohm in feite gezegd heeft: „De Denen en Nederlanders hebben voor hun eigen binnenlands vrachtverkeer alleen vracht wagens toegestaan met kleine maten. Zij hebben echter vrachtwagens met grote lengte en hoog gewicht alleen voor het transitoverkeer en die maken dc Westduitse wegen kapot". Men beschikt overigens niet over cijfermateriaal waaruit blijkt hoeveel slachtoffers van het verkeer met Nederlandse en Deense vrachtwagens op Westduitse wegen er onder de Duitse bevolking zijn gevallen. „Beneden de maat" Seebohm wil liet verkeer van vracht wagens op de Duitse wegen beperken teneinde de verkeersveiligheid, maar ongetwijfeld ook de rentabiliteit van de Voorlopig rekent men op 1000 inwoners (Speciale berichtgeving) Het is plotseling ernst geworden met de aanleg van het tweede dorp in Neder lands jongste polder: Biddinghuizen, ergens tussen Elburg en Harderwijk maar dan zo'n tweetal kilometers de polder in, net op de plaats waar het in cultuur gebrachte gebied grenst aan een onafzienbare rietwoestenij zijn arbeiders begon nen zware palen in de grond te drijven. Daarmee leggen zij dan de eerste steen voor de bouw van het eerste kleinere dorp in de nieuwe polder. Biddinghuizen zal evenals straks waarschijnlijk Larsen, Swifterbant en misschien Zeewolde een dorp worden, waarvoor men in eerste instantie rekent op omstreeks duizend inwoners, een dorp dus in de orde van grootte van Ens in de Noord-Oostpolder. aluminium graansilo's (die voor de kool- zaadoogst klaar moeten zijn), een grote schuur, een machineloods, een werk plaats, een weegbrug en daarna of waarschijnlijk wel gelijktijdig een arbei derskamp. Intussen zal echter iets ten zuidwesten van deze kleine pioniersves ting over een flinke oppervlakte de nu ruige rietwildernis worden volgespoten met zand, dat de eerste basis voor het eigenlijke dorp zal worden. De aanbe steding van dit werk zal op 6 april a.s. worden gehouden. De directie van de Wieringermeer hoopt tegen het einde van het volgend jaar met de bouw van de eerste 50 permanente r- ningen van Biddinghuizen te beginner- Men verwacht te Bonn dat van de zijde van ons land en Denemarken in het bijzonder door de vervoersorganisa ties protesten zullen komen tegen See bohms uitlating, die. wat de tendens aangaat, niet of niet ver zou afwyken van wat op de D.P.-conferentie van vorige week door journalisten is geno teerd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5