ASPRO 14.» WYBERT Ministeriële richtlijnen voor de huurverhoging Beroering over de definitieve grensvaststelling nullij Wyler LOUIS LOURMAIS GISTEREN FRIS EN WEL IN RONN Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 maart 1960 Derde blad no. 30003 23 Wyleranen in concentratiekamp Wel seer in emotionele sfeer getrokken (Speciale berichtgeving) In Kleef en omgeving blijkt grote beroering te zijn ontstaan nu daar bekend is geworden, dat de definitieve vaststelling van de grens tussen Nederland en Duitsland naby Wyler niet zal stroken met de Duitse verlangens. De oude voor oorlogse grenssituatie wordt ter plaatse niet hersteld. De nieuwe scheidslijn loopt zodanig, dat 70 tot 80 hectaren oorspronkelijk Duitse grond (voornamelijk gras land) bij Nederland komt, hetgeen inhoudt dat 23 Wyleranen blijvend de Neder landse nationaliteit zullen krijgen. Ook de Wylerberg en het Wylermeer worden Nederlands. Minister Von Brentano heeft toegegeven, dat hij bij de onderhandelingen met zijn Nederlandse ambtsgenoot in de voor Kleef-Wyler ongunstige situatie heeft berust en een in deze vorm opgesteld verdrag tussen beide landen over enkele dagen zal paraferen. Commentaar van Von Brentano Volgens de ,,Neuer Ruhrzeitung" heeft minister Von Brentano hierover o.m. meegedeeld: ,,Wij stonden voor de keuze ons met een compromis over Wyler tevreden te stellen of alle ge- biedsonderhandelingen met Nederland te verschuiven naar een ongewisse toe komst. Na uitvoerig overleg heb ik er met een bezwaard hart in toegestemd dat het noord-westelijke beboste ge deelte van dit gebied en het grasland aan de andere zijde van de dwarsdam voorgoed Nederlands worden, waarna wederpartij erin toestemde nog veel verderreikende gebiedsaanspraken te laten vallen. Van Nederlandse zijde is er nog op gewezen dat door de terug gave van Elten, de zelfkant en andere correctiegebieden een nog veel groter aantal Nederlandse staatsburgers, die zich na 1949 in deze streek hebben ge vestigd, Duits onderdaan zullen wor den. Er zullen maatregelen worden ge troffen om de betrokken bewoners de overgang zo gemakkelijk mogelijk te maken. Er zal voorts ook voor worden gezorgd dat Duitse burgers, die niet op Nederlands gebied wensen te wo nen door hun vertrek geen schade zullen lijden", aldus de Duitse mi nister. Protesttelegrammen Volgens de „Rheinische Post" wordt In Wyler deze zaak niet zo jfemakke- lyk opgenomen en de gemeenteraad van Kleef is tenslotte in buitengewone vergadering bijeengekomen om een en ander te bespreken. Besloten werd een delegatie af te vaardigen naar Bonn en Düsseldorf, al is van de zyde van het Duitse ministerie reeds vernomen, dat niet wordt gedacht aan heropening van de onderhandelingen met Neder land. Daarna zijn protest-telegrammen ver zonden aan minister Van Brentano, premier dr. Meyer, de V.N. in New York (waarbij wordt beweerd dat de overeenkomst een schending is van het Internationale recht en verlangd wordt dat het vrije Westen niet in dezelfde fouten vervalt als staten van commu- nistisch-bolsjewistisch karakter) Voorts telegrammen aan de regerin gen van de V.S., Frankrijk, Groot- Brittannië en de Beneluxlanden. In een van de schrifturen wordt o.m. opgemerkt, dat wat nu met 23 men sen gebeurt, straks aan 23.000 mensen kan overkomen. Wie dit alles leest moet tot de con clusie komen, dat speciaal de gemeen teraad van Kleef deze zaak wel heel erg in de emotionele sfeer heeft ge trokken. Zelfs uit de Landdag te Düs seldorf is de opmerking vernomen, dat de verhouding tussen Nederland en Duitsland tochmoeilijk in verband kunnen worden gebracht met de bot singen tussen het Westen en het com- munistisch-bolsjewistisch blok. Schreeuwend onrecht De „Rheinische Post" heeft geen moeite gedaan om olie op de golven te gooien. Integendeel, de indruk wordt gewekt alsof de op Nederlands gebied wonende Duitsers in een ware politiestaat leven en geregeld bespion- neerd worden. De voor Kleef-Wyler minder prettige afloop van de bespre kingen tussen onderhandelingsdelega ties van beide landen, waarbij Von Brentano zelf verklaart dat slechts een zeer klein stukje grond niet bin nen de oude Rijksgrens terugkeert, wordt nu voorgedragen als het schreeu- wendste onrecht. Daarbij wordt de in druk gewekt alsof de 23 Wyleranen, die Nederlander zullen worden, hier in een soort concentratiekamp terecht komen of er minstens op kunnen reke nen dat ze hier met het grootste wan trouwen zullen worden opgenomen. Voer 60-jarig jubileum Magda Janssens kreeg aanbod R'dams toneel (Van onze Amsterdamse correspondent) Het is niet onmogelijk, dat de Amster damse actrice Magda Janssens haar 60- jarig toneeljubileum in februari 1961 in Rotterdam zal vieren. Ton Lutz heeft haar gisteravond telefonisch meege deeld, dat hij haar een jubileumrol aan biedt. De 76-jarige nog bijzonder vitale me vrouw Janssens had tevoren de directie van de Nederlandse Comedie te Amster dam laten weten geen prijs te stellen op een verlenging van haar contract voor het toneelseizoen 19601961, tenzij zij een belangrijke rol zou kunnen spelen. Zij zei ons „Ik 'heb de afgelopen tiwee jaar maar een paar prutsrolletjes gehad en ik meende, dat er wel iets tegenover mocht staan, zeker in verband met mijn jubileum. Maar mijn directie zei, dat er geen rol voor me beschikbaar was. Wat heeft het voor zin bij een toneelgezel schap te blijven als er toch geen rol be schikbaar is?" Even dreigde het diamanten jubileum in gevaar te komen. De heer Lutz bracht redding en als die Nederlandse Oomedie niet zeer spoedig met een ander voor stel komt, zal Magda Janssens het Rot terdamse aanbod accepteren. Het gaat heus niet om het geld", ver zekerde zij. „Van de jubileumvoorstellin gen in 1951 heb ik tienduizend gulden kunnen afdragen aan de misdeelde Am sterdamse jeugd. Ik zal volgend jaar de opbrengst opnieuw voor een liefdadig doel bestemmen." Misschien wordt het nu de Rotterdamse jeugd Indien het in behandeling zijnde wets ontwerp tot wijziging van de huur wet door de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal wordt aangenomen, zul len de huurprijzen van diverse cate gorieën woningwetwoningen met in gang van 1 april 1960 een verhoging ondergaan. In een circulaire heeft, zo vernemen wij, de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid de gemeente besturen enige richtlijnen voor deze huurverhoging doen toekomen, met het verzoek reeds thans met de voor bereidende werkzaamheden te be ginnen, opdat indien het aanhan gige ontwerp kracht van wet ver krijgt de huurverhoging inderdaad op 1 april a.s. kan worden toegepast. Bedoelde circulaire dient echter als ongeschreven te worden beschouwd, indien mocht blijken, dat bij de Eer ste Kamer overwegende bezwaren tegen de voorgestelde huurverhoging bestaat en zij dus geen doorgang kan vinden. VOOROORLOGSE De huurprijzen van de vóór *5 mei 1945 tot stand gekomen woningwet woningen zullen met 20 procent wor den verhoogd. Deze verhoging geldt echter in beginsel niet voor de wo ningen, waarvan de huurprijs, naar Na zo"n zevenhonderd kilometer is hij nog geen ons a fgevallen O ASPRO s -en tttf&ituKeb fit.' Echtpaar weer in vrijheid Een echtpaar uit Den Helder is giste ren in vrijheid gesteld. Het werd begin februari aangehouden op verdenking van verduistering van ongeveer f. 60.000 uit de nalatenschap van de op 31 ja nuari plotseling overleden kostganger van het echtpaar, de 72-jarige P. Tho mas. Na het pleidooi van de raadsman van het echtpaar, mr. H. Jonker, wees de rechtbank de vordering van de of ficier van Justitie tot verlenging van het voorarrest af. Radio Philharmonisch Orkest naar Italië Het Radio Philharmonisch Orkest zal van 22 april tot en met 7 mei a.s. een concerttournee door Italië maken en concerteren in Rome (2x) Milaan, Tu rijn, Brescia, Reggio Emilia, Livorno, Sulmona, Parma, Verona en Bari. Negen concerten staan onder leiding van Bernard Haitink en twee onder lei ding van Denes Marton. Tijdens deze tournee zullen werken worden uitge voerd van o.a. de Nederlandse componis ten Henk Badings, Hans Henkemans, Guillaume Landré en Johan Wagenaar. Vóór 26 maart in Rotterdam (Van onze correspondent in Bonn) Als een doodbedaarde zondagszwem mer, zij het gekleed in een lichtblauw rubberkostuum, met een zuurstofappa raat voor z'n gezicht, doorkliefde gister middag de 39-jarige Fransman Louis Lourmais de Rijn tussen Koblenz en Bonn. Over deze afstand van 64 kilo meter deed de Iange-afstandszwemmer 8 uur en bij aankomst in de Westduitse hoofdstad leek hij nog zo fris als een hoentje. Van Hammerstein via Linz en Hon- nef hebben wij gistermiddag kikvorsman Lourmais gadegeslagen. De wind was guur en Lourmais had hem tegen. Va dertje Rijn zag er koud en kil uit en hoge golven dreven wild naar de kant, telkens als een van de honderden enor me Rijnaken langs schoten. Met Iedere hoge golf dook de man uit Brest een kopje onder of schoot hij om hooggeslagen door de golfslag als een eendje opwaarts, hij keek even naar het rubberbootje met een klein motortje en het waterpolitieschip, die voor hem de weg banen, om vervolgens weer het hoofd *in het allesbehalve schone Rijn- water te dompelen, zijn armen uit te slaan in een gestage slag en zijn benen j met zwemvliezen een langzaam ritme te geven. Misschien is het niet precies helemaal zwemmen wat Lourmais doet: j hij wordt door de Rijnstroom voortge- dreven, versnelt het Rijnritme met ar- I men en benen, en krijgt zo een snel heid van 7 a 8 kilometer per uur. Slakken en een forel Lourmais zat het de vier dagen voor zijn tocht naar Bonn niet erg mee, hij was zondag in Mannheim aangekomen, maar kon maandag niet naar Mainz omdat er geen volgboot voor hem kon worden gevonden, Dinsdag zwom hij dan eindelijk met een dag vertraging op zijn schema van 17 dagen voor de ge hele reis Schaffhausen-Rotterdam (1000 kilometer), uit Mannheim naar Mainz. Het we»rd een barre tooht: de 85 kilo meter legde hij tengevolge van een felle tegenwind en langzame stroom in niet minder dan 12 uur af. In het schijnsel van autolampen en schijnwerpers klom hij eerst des avonds om 9 uur te Mainz op de wal. Hij at hier twaalf Weinberg- slakken en een gebakken forel, dronk een glas Rijnwein en vroeg om een bad Daarna zei hij lachend: „Ik had liever yssohotsen en een ijzige temperatuur op de Rijn beleefd". Immers, de tocht van Lourmais beoogt aan te tonen dat de mens in staat is grote koude te weer staan, als hij maar in een bijzonder pak gekleed is en goed voedsel tot zich neemt...? Mislukte burgemeestersstunt Van Mainz tot Koblenz, het ontmoe tingspunt van Rijn en Moezel, werd het opnieuw geen pretje. Des morgens om 8 uur was Lourmais gestart, om twee uur des middags was hij in Rüdesheim, om kwart over twee bij Binger Locli, om vier uur bij Kaub, en hier had de burgemeester van Kaub het moedige idee opgevat om de koene Fransman tegemoet te zwemmen en hem in het uater een glas wyn als opfrissertje te offreren!! Maar de burgemeester was plotseling, evenals Kroesjtsjef, op deze koude dag door de grien aangevallen... Woensdagavond oiii haif twaalf was Lourmais in Koblenz: opgewekt na een helse tocht. En thans, na Koblenz en Bonn, lijkt het uit te zij,n met de grote moeilijk heden, die Lourmais overigens niet schijnen te deren: gedurende de gehele tooht tot dusver (700 kilometer) is hij nog geen kilogram afgevallen. En om nu te zeggen dat de Fransman de hele dag door wat aan zijn gewicht doet is bepaald overdreven: hij drinkt af en toe een kannetje melk leeg, slikt wat speciale tabletjes en eet des avonds echt niet als een hollebollegijs de keuken van zijn hotel leeg. Daartegenover staat, dat mevrouw Lourmais (die al enkele ke ren, om manlief geestelijk bij te staan in het water is gesprongen, ook in kik- In Den Haag werden gisteren vijf Marva-officieren beëdigd door de commandant van de afdeling Den Haagofficier der Marva eerste klasse B. van Hinlopen Lab- berton. versmanpak), al vele kilo's is afgeval len Zo zwemt en drijft de onversaagde, door de Rijnoeverbewoners hartelijk toegejuiohde Lourmais verder: vandaag maar een klein stukje naar Keulen, za terdag naar Düsseldorf, zondag haar Wezel, maandag Emmerik waarschijn lijk en daarna komt Nederland aan de beurt. Het plan van Lourmais is om uiterlijk zaterdag 26 maart Rotterdam binnen te zwemmen, maar de snelheid die hij de afgelopen twee dagen had. doet vermoeden dat hij met gemak ook wel donderdag de Maasstad zal kunnen bereiken. T. Kralt ridder van Belgische kroonorde gelang van de klasse van de ge meente waarin de woningen zijn ge legen, niet hoger is dan f. 9.f. 8. f. 7.—, f. 6.— en f. 5— per week. In dien deze woningen blijkens verkla ring van de huuradviescommissie aan de gestelde kwalitatieve eisen voldoen en in een goede staat van onderhoud verkeren, zal de huurver hoging echter wel toepassing vinden. De huurverhoging van 20 procent zal ook gelden voor de woningwetwonin gen, die in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog zijn tot stand gekomen en waarvoor steun volgens de Beschikking Bijdragen Woning- wetbouw 1948 is verleend. NA 1950 Voor de woningwetwoningen, waarvoor steun is verleend op voet van de Bij drageregelingen 1950 (bouwjaren 1950 tot heden) geldt het volgende: indien de huurprijs is verhoogd in het ka der van de algemene huurverhoging van 1 augustus 1957, dan wordt deze huurprijs automatisch met 20 procent verhoogd. De huurprijzen van de woningen welke niet in het kader van de algemene huurverhoging van 1 augustus 1957 zijn verhoogd, dienen nu te worden opgetrokken, althans voor zover zij op 1 april a.s. onder het huurniveau van vergelijkbare woningen zullen liggen. Als vergelijkbare woningen komen al leen in aanmerking de woningen /waarvan de huurprijs op 1 april a.s. automatisch zal worden verhoogd. Bij de vergelijking dient rekening te worden gehouden met de woning grootte, het woongerief, enz. De mate van huurverhoging voor deze groep woningen staat in eerste in stantie ter beoordeling van het ge meentebestuur, dat daartoe strek kende voorstellen aan de minister ter goedkeuring zal voorleggen. Zolang de door het gemeentebestuur voorgestelde huurverhogingen niet zijn goedgekeurd, dragen zij een voorlopig karakter. Er dient der halve rekening te worden gehouden met een eventuele afwijkende beslis sing van de minister. NOODWONINGEN De huurprijzen van noodwoningen ge bouwd na de beëindiging van de tweede wereldoorlog en later blijven in beginsel gehandli^afd op die, wel ke op 31 maart 1960 gelden. De ge meentebesturen kunnen echter, in dien daartoe aanleiding bestaat de minister verzoeken de huurprijs te verhogen. De hogere huurprijs mag in dat geval van 1 april af in reke ning worden gebracht, zij het dat deze huurprijs een voorlopig karak- Een fantastische aanbieding in JONGENS- en MEISJES- nEGENJASJES in pope line en rail cord/ met een prachtige ruitvoering, Normaal 29.50 Nu, tot 3 jaar, ALLE MATEN 4-8 jaar, alle maten 16.75 LEIDEN Haarlemmerstraat 25 I ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent Itik.Goudiejingel Katendr. Lagedijk hk. I Dorpsweg West-Kruiskade 35 ter draagt, zolang de minister de ver hoging niet heeft goedgekeurd. De huurverhogingen worden berekend over de zogenaamde ,,kale" huur prijzen en derhalve niet over de in de totale huur begrepen vergoedin gen voor de levering van water, het gebruik van een geiser of boiler, on derhoud van gemeenschappelijke tuinen, verlichting en schoonhouden van portieken, glasverzekering, enz. De huurverhoging wordt voorts niet berekend over de extra huur wegens na 9 mei 1940 aangebrachte verbe teringen, een in de huurprijs begre pen bedrag voor een centrale ver- warmings- en een liftinstallatie en tenslotte niet over een eventueel in de huurprijs van naoorlogse woning wetwoningen begrepen verhoging in verband met duplexinrichting. Goede sfeer in Genève ondanks tegenstellingen Het hoofd van de Amerikaanse afvaar diging naar de ontwapeningsconferentie te Genève, Eaton, heeft gisteren mee gedeeld, dat drie ontwapeningsmaat regelen onmiddellijk genomen kunnen worden, indien men dat wil. Deze maat regelen zijn een verbod van kernwapens in de kosmische ruimte, verificatie van de lancering van raketten en beëindiging van de produktie van splijtbaar mate riaal voor militaire doeleinden. In het verleden zijn, aldus Eaton, ontwapeningsbesprekingen mislukt, om dat men in een te korte tijd te veel wilde verwezenlijken. In conferentiekringen werd vernomen, dat er meningsverschillen aan de dag zijn getreden tussen Oost en West over de doelen van de conferentie. De ge- dachtenwisseling speelde zich echter af in een goede sfeer. Volgens de commu nisten gaat het bij het Westelijke plan niet om een volledige ontwapening. De Westelijken bestrijden dit. Advertentie. Advertentie OVERAL DREIGT BESMETTING Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk sinaasappel citroen vruchtenlimonade De voorzitter van de veiling „Flora" te Rijnsburg, de heer T. Kralt, zal 28 maart in Den Haag uit handen van de Belgische ambassadeur een hoge Bel gische onderscheiding ontvangen. Om dat hij in zo grote mate heeft bijgedra gen aan de export van bloemen naar België wordt hij benoemd tot Ridder in de Kroonorde van België. De plechtig heid vindt plaats om 5 uur dcis middags. Belgen naar Kongo 1 voor „tosalisana" (Van onze Brusselse correspondent) België gaat in Kongo de „operatie Tosalisana" lanceren. Tosalisana is een woord dat in de Kongolese taal Lingala, een der vier Kongolese talen, „laten wij elkander helpen" betekent. Het gaat om een programma, waarbij jonge Belgen, die hun militaire dienst plicht dienen te vervullen, de kans kry- gen om als jeugdleider naar Kongo te gaan en daar mede te werken aan de opleiding en het onderricht van de Kon golese jeugd. Een beperkte operatie met circa 250 jonge Belgen heeft in 1959 zulke goede resultaten opgeleverd, on danks de gespannen politieke toestand, dat de Belgische regering in samenwer king met het gouvernement-generaal in Leopoldstad en de inlandse politieke lei ders in 1960 aan 400 jonge Belgen de zelfde kans geeft. Hun verblijf in Kongo wordt vanzelf sprekend als militaire dienstplicht aan gerekend. Na een maand militaire trai ning in de Belgische militaire basis van Kamina in centraal-Kongo worden zy onmiddellijk ter beschikking gesteld van de Belgische administratie in Kongo. Zy ontvangen bij het aanvaarden van hun functie een salaris van 22 gulden per dag. De kandidaten moeten het diploma hebben van sociaal assistent of van vol ledige hogere middelbare studies of van het hoger technisch onderwijs. Dat de Belgische regering deze nieuwe „opera- tie-Tosalisana", die in de overbevolkte steden van Kongo grote diensten heeft bewezen en ook door de Kongolese jeugd met bijzonder grote sympathie werd be groet, thans lanceert, wordt in de Brus selse politieke kringen beschouwd als een gunstig teken voor de toekomstige Belgisch-Kongolese betrekkingen. In regeringskringen werd anderzijds beves tigd, dat Koning Boudewijn en enkele ministers op 30 juni de proclamatie van de onafhankelijkheid van Kongo in Leopoldstad zullen bijwonen. Bondskanselier gerustgesteld Bondskanselier Adenauer heeft giste ren voor zijn vertrek uit Washington naar Los Angeles (waar hij intussen is aangekomen) tegen journalisten gezegd dat hij de Amerikaanse hoofdstad ver liet met de volkomen geruststelling dat het Westen één zal zijn op de komende topconferentie. „Ik ben ervan overtuigd dat de top conferentie een eenheid van het Westen te zien zal geven, die zo sterk is dat de Russen haar eenvoudig niet over het hoofd kunnen zien", aldus de Bonds kanselier. Hij voegde hieraan toe dat de vrije volkeren, zo zij verenigd blijven, sterker zijn dan de communisten. Dit is de reden waarom de communisten al tijd trachten deze eenheid te verbreken, zo zei hij. Onderminister Dillon, die Adenauer naar het vliegveld bracht, zei tegen de Bondskanselier, dat de besprekingen die de Amerikaanse autoriteiten met hem hebben gevoerd, zeer nuttig zijn ge weest. Zij hebben ons een beter begrip gegeven van het standpunt van het Duitse volk tegenover de grote vraag stukken waarvoor wij ons geplaatst zien. aldus Dillon. Kort nadat Adenauer het gastenboek had getekend van de „National Gallery of Art" in Washington, trof men hierin twee hakenkruizen aan. Het is nog niet bekend wie dit gedaan heeft. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Herter zei, dat het nieuws van het incident met de hakenkruizen hem zeer geschokt had. Hij noemde het geklad in het gastenboek een „gemene en niet te verontschuldigen daad". Deze daad van vandalisme is daarom zo verachtelijk, aldus de minister, omdat de Bondskan selier zich actief verzet heeft tegen het nationaal-socialisme en dit altijd krachtig heeft veroordeeld. Veroordelingen in Sjanghai wegens „hoogverraad" Mgr. Koeng Ping-mei, de r.-k. bis- sohop van Sjanghai, is gisteren door een rechtbank in deze stad tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, omdat hy zich aan „hoogverraad" zou hebben schuldig gemaakt. In het proces, dat twee dagen heeft geduurd, werden voorts dertien Chine zen op dezelfde beschuldiging tot ge vangenisstraffen, variërend van vijf tot twintig jaar veroordeeld. De beklaagden waren, volgens de tenlastelegging, leden van een „contra-revolutionaire kliek die zich verborg onder de dekmantel van de godsdienst". Hun taak was het ge weest om, „op instructie van de Ameri kaanse imperialisten en het Vaticaan", het communistisch-Chinese bewind om ver te werpen. Het communistische persbureau Nieuw-China, dat dit meldt, verklaart in dit verband dat de „kliek" werd geleid door bisschop James E. Walsh, die een „oude Amerikaanse im perialistische spion" wordt genoemd. In december 1958 werd van Amerikaanse zijde gemeld., dat bisschop Walsh, een Amerikaanse r.-k. missionaris, door de Chinese communisten als politiek ge vangene werd vastgehouden. De beklaagden was o.a. het verbergen van „imperialistische spionnen", het op leiden van speciale agenten, het verga ren vam spionagegegevens betreffende de Chinese strijdkrachten in Korea, hulp verlening aan een contrarevolutionaire organisatie bij de vestiging van bases by Sjanghai en het beramen van een ge wapende opstand ten laste gelegd. Vol gens Nieuw-China was by de vonnissen rekening gehouden met het feit, dat de beklaagden uiting hadden gegeven aan hun berouw. FIEN DE LA MAR KOMT TERUG NAAR HET TONEEL (Van onze Amsterdamse redacteur) De actrice Fien de la Mar zal gedu rende het toneelseizoen 19601961 ver bonden zyn aan de onder artistieke lei ding van Karl Guttmann staande toneel groep Ensemble. Dit betekent voor haar de terugkeer naar het toneel, dat zij bij na tien jaar geleden de rug toedraaide. Fien de la Mar, die enige tyd geleden een „come back" beleefde voor de radio en nadien voor de televisie, heeft daar- by opnieuw bewezen een groot en veel zijdig actrice te zyn. Vooral met de ver tolking van Franse chansons heeft zy de laatste tyd veel succes geoogst. Vrien den adviseerden haar de destijds afge broken toneelloopbaan voort te zetten. Het aanbod om by Ensemble te komen heeft zü met enthousiasme aanvaard. Fien de la Mar begon voor de oorlog by het Hofstadtoneel en trad op in en kele Nederlandse speelfilms. Na de oor log stond zy voornameiyk op het toneel van het nieuwe de La Mar-theater in Amsterdam. Haar laatste optreden was als gast by de toneelgroep Comedia in „Een vreemd meisje" <Le don d'Adèle). Het theater trok in die dagen weinig publiek en de actrice besloot toen, na jaar 1950, haar toneelperiode te beëin digen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9