Laatste nieuws Jubileum van Groene Kruis in Voorschoten waardig gevierd Eerherstel ,Warmonds Fanfare' VRIJDAG 18 MAART 1960 Gisteren, de dag waarop de afdeling Voorschoten van het Groene Kruis 50 jaar bestond, heeft deze vereniging in het Cultureel Centrum, dat jubileum gevierd. Het bestuur had besloten geen receptie te houden, maar zowel de jeugd als de leden in de jubileumviering te betrekken, s Middags was het Cultureel Centrum geheel gevuld met de leerlingen van de hoogste klassen van de openbare en van de bijzondere scholen alsmede de leerlingen van de drie ulo-scholen. Na een kort inleidend woord van de voorzitter van het Groene Kruis, dr. M. v. d. Stoel, waarin hij wees op de bijzondere samenwerking van de drie kruis verenigingen en waarin hij op eenvoudige wijze uiteenzette, wat het kruiswerk is, werd een bijzonder goed en verantwoord filmprogramma vertoond. Naast een film over het UNICEF-werk met Danny Kaye en de prachtige film ..Glas'' van Bert Haanstra werd een tweetal experimentele films vertoond, waarbij de zeer bijzondere creatie van Ted de Wit met elektronische muziek van Henk Badings. In de pauze werden de kinderen bovendien nog getrakteerd. Ook 's avonds was het Cultureel Cen trum geheel gevuld. Toen bood het Groene Kruis aan haar leden een feest avond aan. Hoewel de gebruikelijke toe spraken niet ontbraken, waren ze niet overheersend in het feestprogramma, doordat ze allemaal van een prettige be knoptheid waren. Dr. M. v.d. Stoel haal de wat herinneringen op, vertelde enke le anekdotes en ging op deze luchtige wijze de geschiedenis van het Groene Kruis na. Spr. wees op lege bladzijden in het notulenboek, waardoor de oudste geschiedenis niet bekend is, op de op richter, burgemeester E. Vernède, op de wijze waarop het eerste kapitaal werd bijeengebracht, nl. door een lening van f400 en op enkele plannen uit de eerste jaren De stiohting van een ziekenhuis en een rusthuis annex badhuis zijn nooit doorgegaan. Dit laatste niet, omdat men in 1911 meer voelde voor de stichting van een zwembad Wel kwamen er lighallen, maar die werden niet gebruikt, omdat r.-k. en protestantse patiënten niet bü elkaar wilden liggen. En nu is er een unieke en innige samenwerking. Ook met de wijkverpleging ging het niet van een leien dakje, want de heren doktoren waren daar in het begin geen voorstanders van. Een proef kon echter genomen worden, toen mej. A. N. M. van Kol zich aanbood om een half jaar zon der beowaar van de kas voor het Groene Kruis te weiken. De eerste Deze eerste wijkverpleegster, nu me vrouw A. N. M. SchaankVan Kol, was deze avond aanwezig en het was een aardige geste juist haar even naar voren te halen. Door de beide huidige wijkver pleegsters en de kraamverpleegster werd mevrouw Schaank een fraaie corsage opgespeld en werden haar enkele ge schenken aangeboden Namens het gemeentebestuur bood loco-burgemeester, wethouder G. Schra- ma, zijn gelukwensen aan. Hij las daar bij een brief voor van burgemeester L. de Kool, die, omdat zijn officiële instal latie nog niet plaats heeft gevonden. lie ver niet aanwezig was. Burgemeester De Kool bracht echter op sympathieke wij ze zijn schriftelijke gelukwensen over. De k>co-burgemeester vond het een een succes van betekenis, dat het Groe ne Kruis zich ondanks tegenwind vijftig jaren op de been heeft weten te houden. Spr. weet dit echter niet in het minst aan de grote Ijver van de huidige voor zitter. dr. Van der Stoel. Gelukwensen Ds. Fortgens deed de gelukwensen van het Oranje-Groene Kruis vergezeld gaan van een voorzittershamer en zus ter A. W. Willinge Prins bood namens het hoofdbestuur van het Groene Kruis een fraaie elektrische klok voor de nieu we wachtkamer van het Gezondheids centrum aan. LEIDERDORP Examen B.B. Bij het dezer dagen in het kader van de opleiding Bescherming Bevolking ge houden examen ter verkrijging van het diploma Eerste Hulp In Oorlogstijd (EHIO), zijnde een aanvulling op het diploma EHBO, slaagden de volgende noodwachters(sters)D. A. Blijleven, A. G. F. Borst (Zoeterwoude), C. van Driel W. van Hemert, D. de Jong, mej. G. Los, F. van Olst. Th. J. C. Schmid, me vrouw N. van Tol-Den Boon. Kosteloze inenting tegen pokken B. en W. van Leiderdorp maken be kend. dat dinsdag, 29 maart van 2.30— 3 uur, in het gebouw Hoofdstraat 8 de gelegenheid zal zijn tot kosteloze inen ting of herinenting tegen pokken. De voorzitter van het Groene Kruisdr. M. v. d. Stoel, bezichtigt het geschenk van mevr. A. N. M. Schaank-van Kol, de eerste wijk- verpleegster. (Foto L.D./Holvast) Namens de leden sprak mevrouw Dros- saart Bentfortvan 't Zelfde. Er was een inzameling gehouden om een dienst- auitootje te kunnen kopen voor de wijk verpleegsters. Het bijeengebrachte be drag, dat nog aangevuld moet worden, nl. f. 2552 werd op een spaarbankboekje overhandigd. De feestavond, die bijgewoond werd door het college van B. en W.. diverse raadsleden en door de ere-voorzit ter burgemeester C. J. v. d. Hoeven en echt genote uit Ridderkerk, werd verzorgd door Hetty Blok en Jules de Corte. Dat Hetty Blok met haar voordracht (in dit geval het voorlezen van stukjes van onze beste humoristische schrijvers uit deze tijd) succes zou hebben stond bij voorbaat vast. De volle zaal reageerde spontaan op haar vrolijke verhalen en kwinkslagen. En ook Jules de Corte on dervond veel bijval met zijn liedjes. Het was een avond van zeer beschaafd, hoog staand kunstgenot, waarmee Het Groe ne Kruis op waardige wijze haar jubi leum vierde. Leuk gebaar De unieke verhouding met de beide andere kruisverenigingen blijkt weer uit het feit, dat op maandag 28 maart door het Groene Kruis nog een jubileum - avond gegeven wordt voor de leden van de zusterverenigingen, die op deze wijze mogen delen in de vreugde van het gou den jubileum van de oudste Voorscho- tense kruisvereniging. Aan het Gezond heidscentrum worden op vertoon van lidmaatschapskaarten toegangsbewijzen verstrekt. Herrie om Harry, van Hitchcock, als Film van de maand Als K. en O.'s ,,film van de maand" draaide gisteravond in Casino-theater Alfred Hitchcock's ,,The trouble with Harry", een werk waarin hij met bij tende humor het menselijk egoïsme te lijf gaat. Als niet Hitchcock in eigen persoon de schepper van dit werk ware geweest, zou deze in opzet lugu bere komedie-met-verwikkelingen ver moedelijk verzand zijn in platvloerse grofheid. Het gaat namelijk om de vondst van een dode man in een bos buiten een klein dorp en een eindeloze reeks begravingen en opgravingen van het stoffelijk overschot. Onsmakelijk, zal men zeggen, en onkies. Maar dan kent men de meester Hitchcock niet, die de sublieme kunst verstaat de aan dacht van de dode af te leiden naar de bange levenden, van wie enkelen menen aan de dood van de man, een zekere Harry, schuldig te zijn. Het gaat Hitchcock om hun keiharde, van alle piëteit gespeelde reacties en hij zet deze kleine, benepen dorpsfiguren aan wie overigens iederéén min of meer verwant is! ongegeneerd te kijk. Als de gelegenheid schoon is pro beert de een de schuld op de ander te gooien, waarna Harry naar het uit komt begraven wordt of weer opge graven. Totdat tenslotte aller belan gen als het ware samenvloeien in .res tauratie" van stoffelijk overschot en kleding. Het curieuze groepje van vier belanghebbenden slaagt erin de sheriff op een afstand te houden en bovendien blijkt, bij medisch onder zoek, dat Harry aan een hartverlam ming is overleden, zodat niemand be rouw behoeft te hebben. Het spel van de „zeekapitein", die het op een sleepbootje nooit verder dan een mijl uit de kust heeft gebracht, van de trouwgrage juffrouw van mid delbare leeftijd, van de jonge weduwe, die eigenlijk verheugd is eindelijk van Harry bevrijd te zijn en tenslotte van de verstrooide, maar als het erop aan komt handige kunstschilder, werd door Hitchcock in bepaalde typen gesti leerd, evenals dat met de vreemde dokter het geval was. Maar hinderlijk was dit allerminst, men kan zelfs zeg gen, dat hij er in dit geval daardoor juist in slaagde in kort bestek een knappe karakterschets te geven. Al bij al: tegen een naargeestige achter grond geeft Hitchcock in deze film een bijzonder knap staal van psycho logische ontleding, met behoud van het hem typerende meesterschap in de kunst van de thriller. Het protestantisme in Italië DS. ERMANO ROSTAN UIT ROME SPRAK IN LEIDEN Op uitnodiging van de Waalse Ge- gemeente hield ds. Ermano Rostan uit Rome, moderator van de Waldenzer Kerken in Italië, gisteravond in het Fe deratiehuis een lezing over de taak van deze protestantse gemeenschap in zijn vaderland en de problemen, die zij het hoofd heeft te bieden. Van het kleine, vanouds protestantse gebied der Waldenzers, in het uiterste noorden van Italië gelegen, gaat de evangelisatie over het uitgestrekte ge bied van dit land uit, tot in het uiterste zuiden. De Waldenzers vormen geenszins, zo als velen in het buitenland geneigd zijn te denken, een anti-rooms-katholieke sekte; zij streven er slechts naar het Italiaanse volk te dienen, door het het evangelie te leren. Zij werken daartoe nauw samen met de andere protestantse kerken in Italië, t.w. de Baptisten-, de Methodisten- en de Anglicaanse Kerk. De Grondwet biedt volledige gods dienstvrijheid; het feit evenwel, dat de R.-K. Kerk als staatskerk geldt, geeft vaak aanleiding tot toepassing van met de Grondwet in strijd zijnde wetten, die nog steeds van kracht zyn. Dit wil weer niet zeggen, dat er van onderdrukking gesproken mag worden, maar veeleer, dat de Waldenzers en de overige protes tantse gemeenschappen op eigen midde len en op steun van buitenlandse ker ken zijn aangewezen om hun evange lische en sociale taken te volbrengen. Als sprekend voorbeeld van het op voedende werk der Waldenzers noemde spreker het feit, dat deze gemeenschap geen analfabeten heeft, ofschoon het ••alfabetisme in het land nog vrij groot is. lichtbeelden toonden, behalve de schoonheid van Italië, verscheidene door de Waldenzers tot stand gebrachte ker ken, ziekenhuizen en onderwysinrichtin- gen. NCRV zoekt het in vele richtingen Voor er deze zomer weer op uit te trekken ook dit jaar schijnt Italië favoriet te zijn kwamen vele leden van de afdeling Leiden van de N. C. Reis Ver., gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal bijeen om nog enige vakantiesuggesties op te doen. Het was de laatste culturele avond in diit seizoen, welke ditmaal verzorgd werd door de N. V. Caltex. In zijn inleidend woord vroeg de voorzitter, de heer A. v. d. Bos, aandacht voor enkele buitenactiviteiten van de Leidse afdeling. Zo is er allereerst van 1518 april een paasreis naar Wijk aan Zee. Reeds nu bestaat er voor deze reis grote belangstelling. Op 23 april vindt de traditionele corso-tocht naar de bol lenstreek plaats. Op Koninginnedag i gaat de afdeling naar Soestdijk. waar aan een bezoek aan Spakenburg wordt verbonden. Tenslotte is er op de bevrij dingsdag een dagtocht naar Breskens, Brugge en Antwerpen. Bovendien ligt het in de bedoeling om deze zomer ook weer enkele wandel- en fietstochten, o.a. naar het Plassengebied, te organi seren. Het waren de heren Terpstra en Bentink van de Caltex, die de aanwezi gen hierna via de filmband meenamen naar het terrein van een olieboring in West-Australië. Men kreeg een duide lijke indruk van de vele moeilijkheden, welke moeten worden overwonnen voor en aleer de eerste ruwe aardolie aan de oppervlakte verschijnt. Van geheel andere aard was de vol gende, eveneens fn kleuren opgenomen film. Het prachtige Noorwegen, rijk aan fjorden, vroeg nu de aandacht. Men ging ter walvisvaart een imponerend bedrijf doch kwam eveneens in con tact met het zeilen op de meren en tus sen de fjorden en het skiën op en langs de met sneeuw bedekte Noorse bergen. Voorts werd nog een bezoek gebracht aan het moderne Oslo. Dat België rijk is aan stedenschoon Gent, Brugge en Brussel en ook zijn folklore nog hoog houdt bracht ons een volgende film in beeld. Tenslotte was er nog Afrika, het we relddeel met zijn Krugerpark, dat in al le richtingen werd doorkruist en zijn Pretoriameer, Kaapstad en Johannes burg, aan welke steden een bezoek werd gebracht. Wormonds treinongeval voor de rechter DRIE MAANDEN GEËIST Voor de Haagse Rechtbank heeft he denochtend de spoorwegemployé uit Lei den terecht gestaan, aan wiens ver zuim om tüdig de spoorbomen te sluiten te wijten is geweest, dat de eerste kerstdag op de overweg te Warmond een personenauto door een trein werd gegrepen. Een van de inzittenden van deze auto uit Oegstgeest overleed aan verwondingen. De officier eiste tegen verdachte drie maanden onvoorwaardelijke hechtenis. Morgen komen wij uitvoeriger op deze rechtzaak terug. EVANGELISATIEWEEK De contactcommissie voor Evangeli satiewerk organiseert in de week van 22 tot en met 27 maart haar jaarlijkse Evangelisatieweek De eerste bijeenkomst wordt dinsdag avond ln de Pieterskerk gehouden. Ds. P. Toornvliet uit Bloemendaal treedt deze avond als spreker op. Medewerking verlenen de Harmoniekapel ..Concordia" en het Chr. Geref. Koor „Alles ter Ere Gods". Van woensdagavond af wordt Iedere avond om 8 uur ln het gebouw „Prediker", een evangelisatiesamen komst gehouden. Sprekers van verschillende kerken zul len het woord voeren AANBESTEDING GROND- EN RIOLERINGSWERKEN Hedenmorgen werden in de Stadsge hoorzaal de werken tot het maken van grond- en rioleringswerken ten behoeve van het bouwrijp maken van de Meer burgerpolder, aanbesteed. In totaal wa ren er dertien inschrijvingsformulieren ingezonden. Er werd als volgt ingeschre ven: J. H. de Zwart, Heukelen, f302,000; Aannemersbedrijf J. P. Killian, Gorkum, f299.000; Gebr. Schouls, Leiden f280.000 J. Mens, Lisse, f274.000; Firma H. Com peer. Oegstgeest f264.555; J. Stam. Voor schoten. f257.000; J. Castricum, Heems kerk, f 256.000. Firma A. Th. Stuifzand, Leiden, f252.900; A. v. d. Marei, Hoofd dorp, f247.000; J. F. van Nieuwenhof, Den Haag f234.000. N.V. G. Hulsebos, Bloemendaal, f234.000; Koster en Viss- ser, Waddinxveen f 232.000 en Firma J. J. Baars, Zoetermeer, f 196.000. De Gaulle tegen een Kamervergadering President De Gaulle heeft de parle mentaire leiders vandaag meegedeeld, dat hij van plan is de eis tot bijeenroe ping van het parlement in buiten gewone zitting van de hand te wijzen. Hij heeft ook de voorzitter van de Na tionale Vergadering van zijn besluit in kennis gesteld. Tien meer dan de voor geschreven helft van de Kamerleden hebben bijeenroeping gevraagd om de ontevredenheid over de landbouwpolitiek van de regering te bespreken. De voorzitter van de radicale fractie heeft aan de pers meegedeeld, dat De Gaulle van oordeel is dat de grondwet hem niet verplicht aan de eis gehoor te geven en dat bijeenroeping „politiek on gelegen" komt. DIRECTEUR „TREKAIR" BLIJFT IN ARREST Het gerechtshof in 's-Hertogenbosch heeft gisteren na een uitvoerige behan deling van het appèl togen het bevel tot gevangenhouding, op 26 februari door de rechtbank te Maastricht uitgevaar digd tegen de directeur van het Lim burgse luchtreclamebedrijf „Trekair", te Maastricht, de beslissing van de Maas trichtse rechtbank tot gevangenhouding bevestigd. Voor verdachte trad als raads man op jhr. mr. L. A. M. Sasse van Ys- selt. De rechtbank te Maastricht had in dertijd het bevel bot gevangenhouding uitgevaardigd onder meer op grond ven de overweging, dat het onderzoek in de tegen de directeur nog niet is vol tooid. Deze werd half februari op instructie van de officier van Justitie te Maas tricht aangehouden door de dienst „Luchtvaart van de Rijkspolitie te Schiphol-Amsterdam, op grend van een eenmotorig sport- en sleepvliegtuig van „Trekair", bestuurd door de 23-jarige B. Kleyn. De piloot kwam om het leven, toen het vliegtuig op 21 januari in zee stortte- Pionier V 1.609.000 kilometer van aarde De Pionier V, de Amerikaanse kunst planeet, die een baan om de zon be schrijft, was hedenochtend om zeven uur 1.609.000 km van de aarde verwij derd. Het is vandaag een week geleden dat de satelliet werd gelanceerd. De ra- dioseinen van de Pionier-V zijn nog duidelijk te horen. NV Podox veertig jaar De houthandel en timmerfabriek NV Padox te Warmond bestaat 40 jaar. Za terdag 19 maart zal de fabriek gesloten zijn Het personeel komt om 10 uur in de kantine bijeen om het jubileum te vieren. Commissarissen en directie reci piëren volgende week donderdag van 3 tot 5 uur 's middag in hotel Meerrust nabij de gemeentehaven. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerardus P. M.. zn. van W. A. Tettero en J. M. C. van dij Bosch; Jac queline. dr. van W. Smeeman en J. A. IJzerman; Elisabeth M.. dr. van J. A. J Paul idea en M. A. C. Derks; Albertus J. M zn van G. L M. van Westing en C. H. M Wildenberg; Ronald, zn. van A. Schouten en A. V. Bulder; Joyce, dr van C. van Kuljen en M L. C. O F C. L. de Tombe: Franciscus M zn. van F. Klemel en A M. van Meel. Ondertrouwd: M. L. Coelman en M G. Reijerse; J. Rote en C. Coellngh; E. F. Bergman en C. Visser. Getrouwd: D. F. Burgers en C. J. Al berts; P. R. Dijkhuis en H. Russchen; L. J. B Lubbe en H. A. M. Romeljn Overleden: A. J. Th. van der Meer, 18 Jr.; N. M. Zaaljer-Hollaar, 77 jr. Uitvoering onder Jansen >verd concerteren Onze beschotiwing over de eerste winteruitvoering van Warmonds Fanfare kwam in mineur te staan. Allerlei wees toen op een inzinking. Dirigent Hondong der voorgaande jaren was naar Curacao vertrokken (naar nu blijkt voor korte tijd) en vervangen door ds heer L. Th. Jansen van de Militaire Kapel. Aangaande de directie van laatstgenoemde schreven we: „binding en pedagogisch inzicht hebben we uit het spel nog niet kunnen aflezen, al is het niet uitgesloten, dat deze in feite bestaan". Welnu, deze impressie kunnen we thans herroepen, met volledig eëtherstel voor de fanfare! pelaar, waarna Ney's Saint Triphon- mars, vermeerderd met het tamboer-ge- druis van drie kerels en twee junioren als onberispelijk trommelaars, het pro gramma afsloot. Nu we intussen de heer Jansen, slechts drie en halve maand later, ten tweede male hebben gadegeslagen, moet ons een heel ander geluid uit de pen, een be wonderend compliment! Dirigent Jansen ontpopt zich als nen uitnemend peda goog, aan wie h' rkest zich met onbe perkt vertrouwei. aat binden. Er was slechts een onwennige aanpassingsperio de te overwinnen geweest. In jaren heeft Warmonds Fanfare niet op zo hoog peil gespeeld als gisteren in het Trefpunt. Na een mars van Kelly dook het or kest naar Orpheus' Onderwereld. Deze Offenbach-ouverture bracht een waar lijk uitnemende en verantwoordelijke sopraansax-solo van voorzitter Ouwe hand op het muzikale tapijt, geblazen met een welverzorgde, gevoelige en be heerste toonkwaliteit. Het orkest sloot goed aan. alleen tegen het sterk opge stuwde einde raakte het lichtelijk buiten adem. Ruelle's Jazz-ouverture was al inge burgerd. Nu leerde we van hem „Ron do in Blue" kennen, modern en geva rieerd geritmeerd, en met ingevoegde ouderwets zingende romantische tussen- taferelen. We kregen er een straffe, ge decideerde en prachtig geattaqueerde wéérgave van. Een echt „dirigentenstuk" naar het ons lykt. Daarna volgde een juweeltje als ver tolking, een Serenade Napolitaine van Gerard Winkler, licht zwevend als van ruiters te paard, in zachte en weke tin ten. Ofschoon tammer, een tegenhanger- tje van de Radetzky-mars. Met Alford's Colonel Bogey gingen we over naar de populaire trant en naar het onweerstaanbare voor de voetentrap- Met dit programma heeft zich een bij zonder fraaie uitvoering ontrold, waarin wel nog vlekjes voorkomen, maar slechts als uitzondering. Het is dan ook meer geworden dan een uitvoering geven, het is concerteren geweest. Voorzitter Ouwehand had dan ook psy chisch alle reden om in opgewekte toon het welkom toe te roepen, al gaat het hem persoonlijk aan het hart dat de be volkingsbelangstelling voor de zomer- openluchtconcerten tegenvalt. Niettemin is volgens de voorzitter het enthousiasme onder de 4000 Warmon- ders voor deze muziekbeoefening een feit, gezien de twee plaatslijke korpsen, beide superieur geklasseerd. De heer Ouwehand wees ook op het jeugdelement in Warmonds Fanfare, reeds blijkend uit de vijf meeblazende meisjes en de vader met zijn vier zoons! Het korps, dat geen onbekende is in de Leidse 3- October-optochten en weer mee gaat doen aan het bloemencorso, is verder nog maar één jaar af van het 40-jarig bestaan Na een muzikaal intermezzo tijdens de pauze van „De Vrolijke Noot", zette zich de afdeling Toneel tenslotte in actie met een klucht van Hans Nesna, getiteld „De Ooievaar vergist zich." V. OEGSTGEEST Oranjevereniging heeft dit jaar vele plannen Maandagavond a.s. houdt de Oran jevereniging in het Witte Huis haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. De voornaamste punten van bespre king zullen zijn de vieringen van Ko ninginnedag en de Bevrijdingsdag. Op verzoek van het gemeentebestuur van Oegstgeest zal de O.V. trachten een aantrekkelijk programma voor de 5de mei samen te stellen. Verwacht wordt dat het gemeentebestuur een krediet voor deze feestviering beschikbaar zal stellen. Teneinde zoveel mogelijk de gehele burgerij bij deze feestviering te oetrekken, dus zowel de jeugd als de ouderen, richtte de O.V. zich o.m. tot de contactcommissie van de midden standsverenigingen met de vraag te overwegen of het mogelijk zou zijn wederom een braderie te organiseren. De enkele jaren geleden gehouden braderies zijn een groot succes ge weest en nu het lustrum van de be vrijding wordt gevierd is er gerede aanleiding voor de middenstandsbe- drijven om de armoede van 1945 naast de weelde en welstand van 1960 onder de aandacht te brengen. Bovendien krijgt het winkelcentrum de gelegen heid te demonstreren dat dit centrum van grote betekenis is, niet alleen nu, doch ook in de toekomst als een nieuw centrum in Oegstgeest-Noord tot stand zal komen. In middenstandskringen zijn verschillende besprekingen ge voerd. Nadat de contactcommissie voorstellen uitwerkte is in een samen komst van middenstanders besloten in derdaad op 5 mei een braderie te houden. Naast deze braderie zullen er enkele attracties zijn. O.m. bestaat het plan de jeugd aan te sporen die dag zoveel mogelijk gekostumeerd op straat te komen. Voor de fraaiste en geestigste kostuums worden aardige prijzen beschikbaar gesteld. Dat mu zikale medewerking op die dag niet ontbreekt spreekt wel vanzelf. Echter zal deze braderie slechts een onder deel vormen van het bevrijdingsfeest. Het bestuur van de O.V. zal ongetwij feld maandagavond a.s. de andere plannen wel bekend maken. VOORSCHOTEN Burgemeester komt Burgemeester L. de Kool zal zaterdag ochtend om ongeveer half elf aan de grens van de gemeente Voorschoten aan de Veurseweg door het college van B. en W. en de gemeentesecretaris ontvan gen worden. Bij de Papelaan formeert zich dan een stoet, waarin de Rüver- eniging Koningin Emma en een viertal bereden leden van de Rijkspolitie zullen meerijden, die de nieuwe burgemeester naar het Cultureel Centrum zal brengen, waar om elf uur de bijzondere openbare raadsvergadering ter installatie van burgemeester De Kool zal plaats hebben. De gemeentesecretarie is morgen ge- gesloten. Aangiften van de burgerlijke stand kan van half tien tot tien uur ge schieden. WARMOND TAFELTENNIS TTV Steeds Vooruit De uitslagen van de deze week gespeelde competitie wedstrijden luiden; (Dames): Steeds Vooruit 1Docos 3 64; (Heren): Steeds Vooruit 2—TOV 4 7—3; Vriend schappelijk: (Dames): Steeds Vooruit 2 —TOV 4 5—5. BEURSOVERZICHT Aku's lager, Philips hoger AMSTERDAM, 18 maart Als een donderslag bü heldere hemel kwam. aldus de beurs, het bericht, dat het Aku-concern met een nieuwe in ge wone aandelen converteerbare obligatie - emissie groot ruim vijftig miljoen gulden op de markt zal komen. Dit bericht was voor de beurs een onaangename ver rassing, hetgeen duidelijk in de koers van de rayonaandelen naar voren werd gebracht. De aandelen daalden snel van 447 tot 443 en verloren op die prijs ruim 6 punten, vergeleken bü de slotkoers van gisteren. Dank zij de gunstige stemming voor de overige internationale waarden konden ook Aku's. gedurende het verdere beursverloop aantrekken tot circa 445 De beurs ziet met spanning uit naar het prospectus van Aku over genoemd'- emissie. Hoe geheel anders verging het vanmiddag de Philipsaandelen. Als ge volg op de gepubliceerde jaarcyfers was het jaarverslag gepubliceerd en de in houd ervan maakte ter beurze een zeer gunstige indruk. Uit het buitenland kwamen weer flinke kooporders, de arbi trage deed grote zaken en het publiek liet zich niet onbetuigd. Een en ander leidde ertoe, dat de aandelen onder grote belangstelling de acht maal pari- koers passeerden na een opening op 793 en een slotkoers van gisteren op 7964. De helft van de aandelen Philips bevindt zich in het buitenland, waarvan 30 pet in Amerika. Hierdoor worden de reeds eerder door de beurs aangehaalde ge ruchten over notering van de Philips aandelen in Wall Street actueel. Dit werkt, aldus de beurs, een omwisseling van de preferente aandelen in gewone aandelen in de hand. De beurs gelooft ln een omwisseling van twee preferente aandelen Philips in één gewoon aandeel. Unilevers trokken aan van 7404 tot 746. De slotkoers van gisteren was 743. Kon. Olies vrywel onveranderd op f. 15560. Voor hoogovens bestond wederom een zeer grote belangstelling by een sterk stygend koersverloop. De certificaten liepen, tengevolge van aanhoudende aan kopen. op van 779 tot 794, tegen giste ren als slotprys 779. Het prospectus, in verband met de aanstaande emissie, is vandaag verschenen. Scheepvaarten waren kalm en ver anderden niet veel. Dit kon ook gezegd worden van de Cultures. Staatsfondsen sloten de week af met een zeer vaste stemming. WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 maart. Londen 10.584—10.584, New York 3.77A—3.77A, Montreal 3.96%—3.974, Parijs 76.844—76.894, Brussel 7.564— 7.564, Frankfort 90.42—90.47, Stock holm 72.80—72.85, Zürlch 86.964— 87.014, Milaan 60.714—60.764, Kopen hagen 54.704—54.754, Oslo 52.804— 52.854, Wenen 14.504—14.514, Lissa- bon 13.184—13.20. Beurs van Amsterdam Vrüdag 18 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4 4 99 99% Ned. '59 4 4 99 99% Ned. '59 4% 98 98,4 Ned. '53 34 944 944 Grootboek obi. 34 77,V Ned. '47 3 4 (3) 924 93A Ned. '51 34 r'%B 944 Ned. '53 (34) 93 934 Ned. '56 34 934B Ned. '48 34 864 86 Ned. '54 34 864 86j* Ned. '55 I 34 884 88% Ned. '55 II 3y* 904B 904 Ned. '37 3 884 884 Dollarlng '47 3 904 904 Investeringscert. 3.. 97% 974 Ned. 62-64 3 97%GL 974 Indië '37 A 3 93,4 93 A Grootboek '46 3 89 Ned. W.B. 6% 108}jGB 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd.B. 414 41GB Nat. Handelsbank 1614 163 Ned. HandelmU249 250 4 Amst. Rubber 1164 1154 H.VJV1604 1604 Senembah 535B 536 A K U 4494 450 Berkei's Patent Vv.) 277GB 280GB Calvé Delft cert. 700 7014 Deli My.en (Ver.) 173.60 173.50GB Kon. Pap. v. Gelder 250GB 2514 Hoogovens cert779 7974 Mtiller en Co. N.B. 376 376 4 Ned. Kabelfabr395 399 Philips 7964 8004 Philips pref280 285 Unilever 743 745 4 Wilton Feyenoord 212 213 Biliton 2de r348 342 Dordtse Olie gew. 718-4 713 Kon. Olie (f20.—) 157.20 156.20 idem (50 k f20.—) 155.90 155.30 Holl. Amer. lün 1444 1444 Java China Paket 1534 152 K.LM107.80 107.80 Kon. Ned. Stmv MÜ- 170% 169 Kon. Paket Mij140GB 139 Stoomvaart Mij. Ned 1734 165exd. Nievelt Goudr. cert 1384 140 v. Ommeren cert. 239 239 4 Kon. Rott. Lloyd 154 153 Ned. Scheepv. Unle 1434 144 NIET-ACtlEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 934 934 idem '48 (34) 934 934 R'dam '52-1 (44) -. 974 id id '37 I-II (34) 93% 934 Z.-Holland '56 44 90 Bank N. G. '58 (54) id. N.W.B. '52 (44) 1034 954 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94 Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam '51 I 24 834 834F A'dam '56 I 24834 83% A'dam '56 II 24 894 894 Eindhoven '54 24 794B 794 Enschede'54 24 79% 794 Den Haag '52 I 24 82 814 Idem II 24 85% 85 R'dam '52 I 24 84% 844 Idem II 24 82 844 Idem '57 24 96% 95% Utrecht '52 24 86 Z.-Holl. 1957 2 4 934 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 205 205.— Amst. Bank 3294 326 H.B.U. cert215*4 2194 Rott. Bank 273 272 Twentsche Bank 281 283 4 Industrie Ondernemingen Albert Heyn360 B 365B Borsumy634 64 4 K. N. Edmet. A-AA 974 964 Idem pref. wd1064 106 Electrolasmü297 300B Kon. Ned. Grofsm. 173% 175 Holl. Constructie 431 435 Ing. bur. v. Bouwnyv. 267 B 270 Internatio 158 159 Int. Kunststoff. Ind. 65 65 Leidse Wolspinnery 379 380 Rott. Droogdok Mü. 595 596 Sikken's Lakfabr. 590 590 Ver. Touwfabrieken 288 292 Walvisvaart 112 1134 Wemink's Betonm. 160 162 Van Wük en Heringa 104 104 Zaalberg 123 B 1244 Spoorwegen Deli Spoorweg Mü- 54 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% 24% Intern. Nickel 99-4 1004 Anaconda 56 4 551 Bethlehem Steel47% 46 Cities Service 43 4 43 General Motors 46T«exd. 46 Kennecott 82 81a Republic Steel 65 65 Shell Oil 684 69 Union Pacific 28 27» Un. States Steel 84 4exd. 83'

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5