MURGUPA ARENA VIERT 26e LUSTRUM Ontspoorde locomotief hij Lisse ontwrichtte reizigersverkeer J. VAN DEVENTER OVERLEDEN NEGEN MINISTERS TE GAST BIJ LEIDSE UNIVERSITEIT GRIEP AKKERTJES Leidse studentensportver. de oudste van Nederland Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 maart 1960 Tweede blad no. 30003 Bijna een kwart eeuw onderdirecteur van N.V. Ver. Touwfabriekeii te Leiderdorp In de ouderdom van ruim 66 jaar is overleden de heer J. van Deventer, oud- onderdirecteur van de N.V. Ver. Touwfabrieken te Leiderdorp en een vooraan staande figuur in de Leidse industriële wereld. De heer Van Deventer, die bijna een kwart eeuw 29 juli 1958 ging hij met pensioen zyn krachten aan dit be drijf heeft gegeven, werd 29 juli 1893 te Vlaardingen geboren. Reeds op zeer jeugdige leeftijd 15 juni 1911 deed hij zijn initrede bij de NV Vlaardingse Stoomspinnerij en Touwfabriek vil. K. gedemobiliseerd en in het bedrijf, plv. lid van de Commissie van Advies van het Gew. Arbeidsbureau en bestuurslid van de Stichting „Vrienden van K. en O.". De heer Van Deventer, die op 15 no vember 1956 de actieve uitoefening van zijn funoties in verband met zijn minder goede gezondheidstoestand moest be ëindigen. kon bij zijn afscheid, dat slechts in intieme kring plaatsvond dan ook met voldoening terugzien op een vruchtbare levensperiode, doorge bracht bij de Vereenigde Touwfabrieken. welk bedrijf hy zovele belangryke dien sten in vaak moeiiyke omstandigheden heeft bewezen. De teraardebestelling van het stoffe- ïyk overschot zal maandagmiddag as. om half drie plaatsvinden op de alge mene begraafplaats te Leiderdorp. Ruimtelijke ordening in het westen des lands In het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van Volks huisvesting en Bouwnyverheid vestig den enige leden de aandacht op de ver tragende invloed van de laatste ka binetswisseling op de besluitvorming, ook ter zake van de problemen op het terrein van de ruimtelyke ordening. Evenwel gevoelden zy zich genoopt erop te wüzen, dat in het bijzonder het wes ten des lands een snelle besluitvorming op het onderwerpeiyke terrein niet kan ontberen, zy zouden het dan ook wel op prijs stellen, indien de minister in zijn antwoord aan deze Kamer althans reeds zou mededelen, welk standpunt de regering inneemt ten opzichte van de nota inzake de zgn. Haagse agglomera tie, mede in verband met een eventuele spreiding van de Ryksinstellingen en de mogeiykheden tot woningbouw in Gouda, Woerden, Delft, Leiden, als mede in de tussenliggende gemeenten. Deze leden konden zich moeilyk aan de indruk onttrekken, dat er een over daad aan geperfectioneerde prognoses op het gebied van de ruimtelijke orde ning voor het westen des lands bestaat, doch dat het ons land ontbreekt aan voldoende stuwkracht om het hoofd te bieden aan de in bedoeld gebied te ver wachten ontwikkelingen, van nationale zowel als van Europese aard. lekkere shag in de handige doos 95 ct. J. VAN DEVENTER een werkzaam leven S. v. d. Brugge, welk bedryf in later ja ren deel uitmaakte van de Ver. Touwfa brieken. Zyn technische kennis en hel der oordeel in vele bedryfsorganisato- rische zaken, deden hem snel promotie maken. Op 15 december 1916 tot procu ratiehouder benoemd, volgde In juni 1919 zyn aanstelling tot directeur van een bot (het concern behorende afzon- deriybe N.V. Het was in deze verant- woordelyke functie, dat de jonge Van Deventer mau-welyks 25 jaar eerst recht gelegenheid kreeg zijn capaciteiten van hoofd en hart te ontplooien. Een vruchtbare periode van werken, met vele gunstige perspectieven, brak aan. Maart 1925 volgde zijn benoeming bot bedryfs- direoteur van de NV Vereenigde Touw fabrieken te Edam. In het jaar 1927 ver wisselde de heer Van Deventer deze voor een geiyke functie in de fabriek te Maassluis. In deze periode werd aan de heer Van Deventer ook het directeur schap van de Visserij Maatsohappy NLV aangeboden. In september 1934 werd hy mede be last met de leiding van het bedryf te Leiderdorp, dat zich in de loop der ja ren,, dank zy zijn boegewyde werkkracht gunstig heeft ontwikkeld. In 1949 werd hem tevens de leiding toevertrouwd van de NV Ned. Koperenbuizenfabriek, een zuareronde.merningi, welke eveneens in Leiderdorp is gevestigd. Naast deze functies vervulde de heer Van Deventer verschillende posities in het sociale en openbare leven. Zo werd hjj sinds de oprichting geroepen tot het bekleden van het voorzitterschap van de Stichting Pensioenfonds voor het Perso neel der NV Ver. Touwfabrieken. Boven dien was hy sinds 1930 het jaar waar in de Ziektewet in werking trad voor zitter van de Afdelingsziekenikas der NV. Behalve dat de diverse ontspan ningsclubs in het bedrijf in hem een sympathiek voorstander vonden, heeft de heer Van Deventer er steeds naar ge streefd om het ontwikkelingspeil van het personeel omhoog te brengen. Zo nam hy indiertyd het initiatief tot het houden van b edrij f scursussen Ook aan het openbare en vaktech- nisoh leven van de Sleutelstad nam hy actief deel'. Als voorzitter van de Stich ting tot Steun aan het Textielonderwys te Leiden was hij één der promotors van de dag- en avondtekensöhoolDat zyn warme belangstelling ook uitging naar het vakonderwys in het algemeen, be wees gedurende vele Jaren zyn lidmaat schap van het bestuur van de Vereniging .Be Ambachtsschool". In zijn kwaliteit als lid van van de Vakraad voor de Tex tielindustrie werkte hy indertyd mede aan de totstandkoming van een C.A.O. voor deze industrie. Het zyn vooral deze functies geweest alsmede die van be stuurslid van de Leidse Vereniging van Industriëlen en voorzitter van de tex- Qelgtroep die hem in nauw en her haald contact brachten met de bestuur ders van de drie erkende vakorganisa ties in wier kringen hy een gewaardeer de figuur was. Voorts was de heer Van Deventer vele jaren lid van het bestuur van het Depar tement Leiden van die Ned. Maatschap- Pij voor Nyverheid en Handel, lid van de Demobilisatieraad bot plaatsing van Op 25 april voordrachten en lesingen De Leidse Universiteit heeft enige tijd geleden de leden van het Kabinet uitgenodigd, een bezoek aan de Universiteit te brengen ten einde kennis te nemen van wat er hier tot stand gekomen is en nader kennis te maken met de problematiek betreffende de enorme uitbrei dingen, welke het Universitaire apparaat in alle opzichten in de komen de jaren zal moeten ondergaan. Thans is vastgesteld, dat waarschijnlijk negen ministers in antwoord op deze invitatie op 25 april naar Leiden zullen komen, om hier gedurende een gehele dag geconfronteerd te worden met de vraag stukken van Leidse wetenschapsbeoefening en hoger onderwijs. Het ligt in het voornemen, dat minis ter-president prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de minister van Financiën, prof. dr. J. Zyl stra, de minister van Economische Za ken, de heer J. W. de Pous, de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, mr. dr. C. J. 1VÏ. A. Rooy, de Minister van Maatschappelijk Werk, mej. M. A. M. Klompé en de minister Mr. W. Kasten, majoor bij de militair juridische dienst der Kon. Landmacht, is benoemd tot luit-kolonel. In de vacature van de heer Favier, die onlangs met pensioen is gegaan, is benoemd tot bureauchef van het Rijks museum van Oudheden de heer J. van Mastrigt, thans verbonden aan de Grif fie van het Kantongerecht. heerst overal neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt van Landbouw en Vissery, mr. V. G. M. Marijnen deze dag zullen bijwonen. Onlangs hebben enige leden van het Kabinet een soortgelyk oriënterend be zoek gebracht aan de Technische Hoge school te Delft. In Leiden zullen de ministers enige voordrachten over de Leidse problema tiek beluisteren en bezoeken aan Univer sitaire instituten brengen. Een definitief programma is nog niet vastgesteld. NED. BOND VAN KREDIET- GEVENDE HANDELAREN Afdeling Leiden opgericht Tijdens een vergadering van Leidse winkeliers, werd opgericht een afdeling Leiden van de Ned. Bond van Crediet- gevende Handelaren. De vele aanwezige handelaren uit Leiden en omstreken, legden er de na druk op, dat men zich stipt aan de wet- telyke bepalingen betreffende de eerste betaling voor huurkooptransacties moet houden. Ook het kopende publiek moet hiervan op de hoogte gebracht worden. Besloten werd tot oprichting van een Centraal Controle Bureau in Leiden, ter registratie van slechte-, trage- en wan betalers, en ter voorkoming van over- creditering op eenzelfde adres. Het secretariaat is gevestigd: Hugo de Vriesstraat 11, tel. 32654. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: Adr. v. Ooy jr., voorzitter: C. D. Ligtvoet, penningmeester; P. J. v. Zijp, H. de Vriesstr. 11, secretaris en G. Lan- gezaal allen te Leiden en W. Vesseur te Roelof arendsveen Advertentie Gaten in de muren? van Ceta-Bever BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN ,Hendrika Wilhelmlna Cornelia, dr. van W. Bronk en C. E. van der Reyden; 'fend Nlcolaas, zn. van A. Kuijt en D. Messemaker; Carolina, dr. van G. Vos en Braam; Johanna, dr. van G. van der 'as en J. Braam; Bart, zn. van J A. Junkl Jacobs en W. C. Laban; Petronella jara Johanna, dr. van H. de Graaff en 0. van der Luit; Cornelia Catharlna «aria, dr. van C. J. Hogenboom en C. M. .an Berkel; Ernst Edwin, zn. van G. van Jer Veen en E. van Vliet; Elsje Maria, w. van J. A. Ramp en T. H. Wester. GETROUWD J Neuteboom en E. L. van der Linden; 1 L. SJardyn en J. F. Taffijn; T. M. Pet •n H .van Helden; J. L. Schmale en H. folman; J. van der Kraan en M. Jansen; van Kasterop en W. M. van der Hulst; t van Haarlem en P. M. Hagemans; D. «angestraat en N. M. Lodder; J. van der kaats en J. Kiel. OVERLEDEN L. Krygsman, 9 uur, zoon; M. A. Blom- festijn, 65 Jr., man; K. Melet. 62 Jr., ■"an; J. p. van Miltenburg, 57 Jr., wed. 'an A. Beukers. Een van de oudste zo niet de oudste sportverenigingen in het land, het Leidse Studenten Scherm- en Gymnastiekgezelschap Arena, Studiosorum, viert begin komende week het 130-jarig bestaan. De activiteiten van deze subvereniging van het LSC strekken zich tegen woordig over een veel groter aantal sporten uit dan de officiële naam aangeeft, met het gevolg, dat de vereniging ongeveer 550 leden tel. Arena kan gezien worden als de promotor van verschillende takken van sport in ons land. De viering van het 26ste lustrum vindt maandag en dinsdag a.s. plaats en zal wedstrijden en demonstraties omvatten benevens een voorstelling van het Nederlands Ballet en een galabal. De wedstrijden zijn voor publiek toegankelijk, de demonstraties worden in besloten kring in Minerva gegeven. Historie I 21 maart 1830 werd oolc het schermge- 1 zeischap Mars in het leven geroepen doch reeds spoedig kwam het tot een fusie. Omstreeks het midden van de vorige eeuw werden turnen en gymnas tiek aan de activiteiten van Arena toe gevoegd en vooral in de eerste jaren daarna is Arena in ons land de promo tor voor deze sporten geweest. Arena is kort na de intrede van de schevmsport in ons land ontstaan na dat het rijk overging tot opheffing van betaald schermleraar aan de Leidse Universiteit. Kort na de opriohting op Deze stoere lieden heetten tijdens een gisteren in Minerva gehouden persconferentie de oprichters van Arena te zijnmaar dat moet een kleine vergissing zijn van het be stuur: in 1830 was de fotografie nog niet uitgevonden, zelfs in de meest primitieve vorm. We zullen het er dus maar op houdendat dit een van de eerste foto's van een groep Arena-leden is geweest. Reeds in 1880 kon de eerste interaca demiale ontmoeting worden georgani seerd. Jammer is, dat bij het thans aan staande lustrum geen interacademiale wedstrijden in Leiden gehouden kun nen worden. Toevallige omstandigheden hebben ditmaal roet in het eten gegooid. Het aantal sporten, dat in Arena- verband wordt beoefend is geleidelijk uitgebreid. Ook de aanvankelijk in apart studentenverband beoefende spor ten als hockey, voetbal en zwemmen zijn thans onderdeel van de Arena-or ganisatie geworden Arena omvat thans schermen, boksen, judo. zwemmen, at letiek, voetbal en hockey. Alleen roeien, tennis en schaatsen zijn als studenten- sporten apart georganiseerd. Programma Gistermiddag omstreeks kwart over vier is bij het statioyi Lisse een die- sellocomotief bij het rangeren ont spoord. Hierdoor werden de beide hoofdsporen versperd, hetgeen een grote stagnatie in het reizigersverkeer met zich bracht. Tot 10 uur 's avonds kon geen enkele trein tussen Haarlem en Leiden rijden. Voor elke trein van de dienstregeling werd één bus inge legd. Vele passagiers moesten hierdoor langer dan twintig minuten wachten. Omstreeks tien uur kon van Haarlem naar Leiden over het verkeerde spoor worden gereden en om halfelf waren beide sporen weer in gebruik. De treinen uit de richting Amster dam en Den Haag gingen gedurende de stremming dus met verder dan res pectievelijk tot Haarlem en Leiden. Op deze stations moesten de reizigers overstappen en verder reizen met de bussen. De stremming heeft langer geduurd dan aanvankelijk werd verwacht. Het lag namelijk in de bedoeling de strem ming reeds om acht uur 's avonds op te heffen. Later werd dit tijdstip ver schoven naar negen uur. Terwijl op de stations Haarlem en Leiden een grote drukte heerste, was een bergingsploeg van de Nederlandse Spoorwegen druk in de weer om het ontspoorde gevaarte weer in het rechte spoor te brengen, waarvan de foto een beeld geeft. (Foto L.D./Holvast) De tweedaagse lustrumviering begint maandag 21 maart met een voetbalwed strijd op het Universitaire sportveld aan 't Piet Paaltjenspad om 15.30 uur. Arena zal dan spelen tegen de Neder landse studentenkampioenen uit Rot terdam. Vorig jaar heeft Arena in deze kampioenen de meerdere moeten er kennen. Deze voetbalwedstrijden is voor publiek toegankelijk. D?s avonds worden er na een diner in de Sociëteit Minerva demonstraties gegeven in schermen, boksen, judo en andere sporten waaraan o-m. de oud- turnkampioen Klaas Boot deelneemt met de trampoline. De volgende ochtend, dinsdag 22 maart, gaan de Arena-leden hun krachten me ten met de VVSL-zwemsters. Deze ont moeting en een gemengde watcrpolo- wedstrijd vinden plaats in de Overdekte. Des middags om 15 uur begint op het Universitaire sportterrein een hockey wedstrijd tussen de Leidse studenten en het elftal der oud-internationals. De festiviteiten worden besloten met een uitvoering van het Nederlands Bal let onder leiding van Sonia Gaskell in de Schouwburg cn een galabal in cha let D Vijff Vlicghen te Warmond. Morgen Emmabloemcollecte! Morgen wordt in Leiden de jaarlykse Emmabloem-collecte gehouden. De op brengst hiervan komt geheel ten goede aan de tuberculose bestryding in onze stad. Ten onrechte hoort men wel eens beweren, dat de tuberculose als volks ziekte van weinig belang meer zou zyn. Dit is zeker onjuist als men hier de ge volgtrekking uit zou willen maken de wapenen ter bestryding van deze ziekte neer te kunnen leggen. Nog jaarlyks wordt in ons land een aanzienlijk aantal nieuwe actieve tuber culose patiënten ontdekt. In Leiden al leen bedroeg dit aantal in 1957 59, in 1958 80. Voor de financieel niet sterk staande gezinnen betekent een tuberculose patiënt nog steeds een grote toename der geldzorgen. De gelden door de Em mabloemcollecte byeengebracht worden door de Vereniging tot Bestryding der Tuberculose gebruikt om die gezinnen waar dit nodig blykt met raad en daad bij te staan. Zij die zich als collectant beschikbaar willen stellen kunnen hedenavond van 78 uur en morgenochtend van 8 uur af een collectebus afhalen by het Loge- gebouw, Steenschuur 6 ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht mej. C. E. M. de Goederen (Den Haag). Proefvlucht X-15 Het raketvliegtuig X-15, dat bestemd is voor de vluchten aan de „rand" van de ruimte met een snelheid van duizen den kilometers per uur, heeft gisteren zijn tot nu toe zwaarste proefvlucht ge maakt. NED. IIERV. KERK Beroepen te Vrouwenparochie F. Ger- brandy. kand. te Utrecht. Bedankt voor Zetten-Andelst (toez.) L. Roetman te Wierden. CIIK. GEREF. KERKEN Noordscneschut. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Glessendam Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Krab- bendijke W. C. Lamaln te Grand-Raplds (U.S.A.). DRIE INBRAKEN AAN LANGEBRUG Gisternacht vonden drie inbraken aan de Langebrug plaats. By de drukkerij Groen werd een bedrag van f 556 ont vreemd. Vermoedelyk zijn de daders het gebouw binnengekomen door een wc- raampje. By het wolbedryf van de fir ma Parmentier hebben de inbrekers zich door een raam aan de achterzijde van het perceel, toegang verschaft. Hier wordt een bedrag van f 64,en zes do- zyn nylonkousen vermist. De wyze waarop de daders zich toe gang hebben verschaft tot de Rudolf Steinerschool is nog niet vastgesteld. Wel staat vast, dat een bedrag van f 360,is ontvreemd. Officiële publikaties VRIJSTELLING DIENSTPLICHT De Burgemeester van Lelden brengt ter algemene kennis, dat aan de dienstplich tige, die zich ln militaire dienst bevindt voor het vervullen van de eerste oefening of hiervoor ls opgeroepen en de enige oi oudste ln leven zijnde zoon ls van hem. die als militair ln Nederlandse krijgsdienst sneuvelt of ls gesneuveld, dan wel die naar de ln artikel 39. eerste lid, van het Dienstplichtbesluit gemaakte onderschei ding met een gesneuvelde wordt geiykge- steld, direct voorgoed vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige zal wor den verleend op grond van artikel 15. eerste lid, onder letter e der Dienstplicht wet, mits hu behoort tot het gezin van een nlet-hertrouwde weduwe van de ge sneuvelde. De aanvraag moet binnen veertien da gen na deze bekendmaking by de Burge meester worden Ingediend. Leiden, 18 maart 1960 De Burgemeester van Lelden. F. H. van Kinschot.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3