HET BOUWCONFLICT WEER IN EEN IMPASSE GERAAKT Bij vliegramp in de V.S. 63 mensen omgekomen schilderzelfmet Landelijke stakingsleiding gaat niet in op aannemersvoorwaarden WEERBERICHT VREEMDE UITLATING VAN BONNER MINISTER SEEBOHM Drie knallen gehoord: er moet ontploffing hebben plaatsgehad Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 18 MAART 1960 No. 30003 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041. Redactie 21507 ,DE SITUATIE IS SOMBER t De bespreking tussen minister De Pous van Economische Zaken en de voorzitters van de drie aannemersbonden heeft gistermiddag ge duurd van drie uur tot omstreeks half zeven. Na afloop weigerden zowel het ministerie van Economische Zaken als de Raad van Bestuur Bouwbedrijf alle inlichtingen. „Geen commentaar. De situatie is erg somber", was het enige wat de voorzitter van de Raad, de heer J. Dura Dzn wilde loslaten. Hij was kennelijk opgewonden. Onmiddellijk na het gesprek met de regering heeft de Raad van Bestuur Bouwbedrijf eveneens in Den Haag vergaderd. Ook over het hier besprokene werden geen mededelingen gedaan. Maar het lijdt geen twijfel: het bouwconflict is opnieuw in een impasse geraakt. De heer J. W. F. van Tilburg, secreta ris van het N.V.V., had 's middags tij dens een persconferentie reeds gezegd, dat het zinloos was deze morele steun van de werknemers te vragen. Zij zijn nooit gekend in de kwestie van de prijs zetting en kunnen niet overzien, welke noodzaak er voor de aannemers is om doorberekening te claimen. De heer W. D. Lelieveld, algemeen secretaris van de K.A.B., merkte daarbij op, dat juist de werkgeversorganisatie, waarvan de heer Dura voorzitter is het grootste verzet heeft geboden tegen tot standkoming van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in het bouwbedrijf. Aan de werknemers werd toen dus medezeggenschap geweigerd. Het is in consequent nu van die werknemers een adhesiebetuiging op het economische punt van de doorberekening te vragen. Drie vakcentrales beginnen steunactie voor de stakers Ook in werknemerskringen over heerste de teleurstelling aan het einde van een dag, die men met zoveel opti misme tvas begonnen. „Wij hadden gehoopt, dat de werk gevers gevolg zouden geven aan de weg, die de president van de Haagse rechtbank zo duidelijk heeft aangege ven", verklaarde de voorzitter van de landelijke stakingsleiding, de heer C. Brandsma gisteravond, toen hij in het gebouw van de Tweede Kamer de journalisten te woord stond. „Maar zoals de kaarten nu liggen zal de sta king van de ongeveer 35.000 worden voortgezet". En wanneer het conflict deze week niet zou zijn opgelost, zal het stakingscomité zich opnieuw moe ten beraden over een uitbreiding van de actie. Het landelijk stakingscomité was ove rigens ook allerminst te spreken over het appèl, dat de heer Dura tot het bij de partijen betrokken partijen had ge richt. Hij zou gesteld hebben, dat de werkgeversorganisaties bereid waren de werknemers te werk te stellen tegen de voorwaarden, zoals die in de nieuwe cao voorkwamen, mits de werknemersor ganisaties „morele steun" zouden ver lenen aan het werkgeversstandpunt in zake de toepassing van de risicoclausule voor de lopende werken. VIA RADIO Bij monde van voorzitter Brandsma wees de stakingsleider er nadrukkelijk op van de verklaring van de heer Dura via radio en kranten kennis te hebben genomen .„Er is geen sprake van enig overleg geweest. Daarom weten wij ook niet, hoe we die verklaring precies moe ten interpreteren". De stakingsleiding heeft nu maar aan genomen, dat de aannemers bereid zijn onder de door hen gestelde voorwaarde van „morele steun" de in de C_A.O. ge stelde voorwaarden toe te passen zonder dat deze arbeidsoverenkomst echter door de partijen is ondertekend en door het College van Rijksbemiddelaars is goed gekeurd. „Dat zou dus neerkomen op het her vatten van het werk op basis van on wettige arbeidsvoorwaarden", zei de heer Brandsma". Dat is onaanvaardbaar zo wel voor de bonafide werkgevers als voor de werknemers. De stakingsleiding wijst dat aanbod dan ook resoluut af." GEEN INZICHT Trouwens over de risicoclausule meent de stakingsleiding niet bevoegd te zijn tot oordelen. De werknemers hebben nu eenmaal zo goed als geen inzicht in het prysbeleid van de bouwbedrijven. Zy kan dus de werkgevers ook niet moreel steu nen in de eis tot handhaving van de clausule. Dit beschouwt de stakingslei ding daarom als een probleem, dat de werkgevers in eigen kring moeten op lossen. Sluitingsdatum inzending prijsvraag nadert Wij herinneren er onze puzze laars aan, dat maandag a.s. om 13 uur de inzendingstermijn sluit van de tiendelige prijsvraag ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Leidsch Dagblad. Oplossingen welke wij na dat tijdstip ontvan gen moeten onherroepelijk terzijde worden gelegd. Rustig weer De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met opklaringen. Zwakke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen over dag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur.) 19 MAART Zon op: 6.46 uur; onder: 18.51 uur. Maan op: 1.12 uur; onder: 10.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.19 uur en 19.47 uur. Laagwater te 2.54 uur en 15.22 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's, STEUNACTIE Die persconferentie 's middags was be legd om de heer C. J. van Mastrigt, voorzitter van het overlegorgaan van de drie samenwerkende vakcentrales K.A.B., N.V.V. en C.N.V. een plan be kend te kunnen laten maken tot het verlenen van financiële steun aan de stakende bouwvakarbeiders. „De vakcentrales hebben niet tot deze landelijke actie besloten, omdat er bij de organisaties geen geld meer zou zijn om de staking voort te zetten", aldus de heer Van Mastrigt, „Wat dat betreft kan het conflict nog wel even duren Maar er bestaat een aandrang uit het gehele land. Men wil de stakers tonen, dat de Nederlandse arbeiders daadwer kelijk achter hun actie staat. Dat men het eens is met hun standpunt". De actie zal dan ook onmiddellijk be ëindigd worden, als het bouwconflict uit de wereld is geholpen. Reeds zijn aan de plaatselijke afdeling van de vakcentrales 35.000 inzamellijsten gezonden. En slechts die, welke aan de ach terzijde de handtekeningen dragen van penningmeesters van de K.A.B., het N.V.V. en het C.N.V. en bovendien nog doorlopend genummerd zijn, zijn de enig echte Slot pag. 2 Ballingen op Corsica in hongerstaking Gisteren zijn 36 mensen, die tijdelijk door de Franse regering naar Corsica zijn verbannen bij wijze van veiligheids maatregel in verband met het komende bezoek van Kroesjtsjef aan Frankrijk, een hongerstaking begonnen. Zij zeggen dat zij maar de helft van het bedrag ontvangen, dat de Franse re gering hun voor het verblijf en het le vensonderhoud heeft toegezegd en dat zij uit protest hiertegen een hongersta king zijn begonnen. Volgens de officiële regeling krijgen zij op Corsica de helft van de toelage en zullen zij de rest ont vangen na hun terugkeer in Frankrijk. Zoals bekend zijn ongeveer 1.000 men sen naar Corsica en de eilanden voor de Franse westkust gezonden. Zij moe ten daar blijven tot Kroesjtsjef uit Frankrijk vertrokken is. Het grootste deel van deze mensen is in het verleden uit Oost-Europa gevlucht. Een Lockheed Electra van de Northwest Airlines is gisteren nabij Tell City in de Amerikaanse staat Indiana verongelukt, waardoor 63 mensen om het leven zjjn gekomen. Er bevonden zich 57 passagiers en zes bemanningsleden aan boord van het toestel. Onderzoekers op de plaats van de ramp zijn van mening, dat zich in de lucht een ontploffing heeft voorgedaan, gezien de grote verspreiding der wrakstukken en stoffelijke overschotten, die onherkenbaar verminkt zijn. Een boer vertelde, dat hij drie knallen had gehoord, voordat het toestel neerstortte. Het vliegtuig heeft een geweldige krater in de bodem geslagen. Bij 9 ongelukken reeds 390 doden Het vliegtuig stortte neer ln een ontoegankelijke streek nabij de rivier de Ohio, ongeveer 20 km van Teil City. Het is een heuvelachtig gebied met dichte bossen. De politie moest de jeeps verla ten en te voet verder gaan naar het wrak. Een vleugel en twee motoren wer den vijf km van het wrak gevonden. Ongeveer 90 minuten nadat het nieuws van het verongelukken van de Electra door de radiostations was omgeroepen, kreeg de politie te Chicago een anoniem telefoontje. Iemand met de stem van een jongen waarschuwde, dat er een bom was geplaatst aan boord van een niet nader aangeduid vliegtuig op het vliegveld Midway van Chicago. De politie ontdekte niets in de vliegtuigen, die op het vliegveld stonden. De Electra had Chicago ongeveer drie uur voor de telefonische mededeling verlaten. Dit jaar zijn tot dusver by negen grote vliegrampen in de gehele wereld, met inbegrip van de huidige, 390 men sen om het leven gekomen. Niet Hitler maar de Tsjechen zouden aan de Tweede wereldoorlog schuldig zijn.... (Van onze correspondent in Bonn) Tegen de Westduitse minister van Verkeer Seebohm, lid van de kleine coalitie-partner van de C.D.U., de Deutsche Partei, zijn gisteren twee nieuwe aanvallen gelanceerd, waarvan men niet verwacht, dat zij zullen leiden tot het aftreden van de minister, hoewel hij daarmee heeft gedreigd! De aanvallen betreffen: 1. de verkeerscommissie van de Bondsdag sprak zich uit voor een maximum lengte van 16.50 meter voor vrachtauto's. De dag tevoren had Seebohm zijn ontslag ingediend (maar het niet gekregen) omdat de C.D.U.-fractie zich in dezelfde geest had uitgesproken en zich daarmee had gekeerd tegen Seebohms maximum-voorstel van 15.50 m. 2. in het Hamburgse onafhankelijke weekblad Die Zeit, uitgegeven door het C.D.U.-Bondsdaglid Bucerius, deed de bekende staatsrechts geleerde prof. dr. Th. Eschenburg gisteren een politieke aanval op Seebohm wegens een uitlating van de minister over de schuld aan de tweede wereldoorlog. Een tweede „geval- Oberlander" Twee beelden van de ontwape ningsconferentie. welke in Genève is begonnen. Boven de Russische delegatie v.l.n.r. generaal A. Gryz- lov. V. Vorin en A. Rosjchin onder de Amerikaanse delegatie v.l.n.r. C. Stelle, F. M. Eaton en admiraal P. Dudley. de verf voor het schilder feest IKKEN S-TJALLEMA PRODUKT De 24-jarige ANWB-wegen wachter M. J. Venrooy uit Rhenen heeft een uiterst merkwaardig kar weitje opgeknapt. Op de Rijksweg bij Leer sum zag hij een jonge leeuw over het terras van een restaurant, waarvan de eigenaar er een kleine privé-dierentuin op n<~ houdt, de weg naar de vrijheid nemen. Hij aarzelde geen ogenblik, achtervolg de het dier en wist het met een zoet lijntje in zijn motorzijspan te krij gen. waarmee hij het beest naar zijn eigenaar terugbracht. De we genwachter met zijn voor Neder land zeldzame buit. Wat de vrachtwagenkwestie aangaat: in Bonn zegt men spottend, dat .Bonner ministers geen ontslag plegen te nemen maar op hun stoel vastkleven". Sedert 1949 heeft alleen de voormalige minister van Binnenlandse Zaken Heinemann ontslag genomen en gekregen. Dat is in tien jaar één minister! Toen Seebohm eergisteren zijn ontslag indiende, wist hij vantevoren, dat dit niet aanvaard zou worden: Adenauer is er niet en het ont slag zou het uiteenvallen van de coalitie tussen C.D.U. en DP. hebben betekend, hetgeen thans een jaar voor de verkie zingen onmogelijk wordt geacht. See bohm diende zyn meningsverschil met de C.D.U.-fractie op als „een gewetens vraag om een meter". Zware vracht wagens veroorzaken 8.5 maal zoveel ver keersongelukken als gewone auto's. Op duizend personenauto's komt een onge val met dodelijke afloop voor, op duizend vrachtauto's veertien! De „verkeerskeizer" Wat men Seebohm nu kwalijk neemt, is dat hij zo verschrikkelijk overdraft. Men werpt hem voor de voeten, dat hij „de fatale neiging heeft internationaal te regelen verkeersproblemen alleen uit de. Duitse hoek te bekijken". Men ver wijt hem, dat hij niet zo lang geleden heeft gezegd, dat de vrachtwagenkwes tie voor Noren en Denen geen probleem is. omdat zij met hun vrachtwagens toch niet veel in eigen land rijden, maar „in Duitsland Duitsers doodrijden". Prof. Eschenburg doet hier in „Die Zeit" een schepje op. Hij noemt de 66-jarige Seebohm een bekwaam minis ter. maar ook een „verkeerskeizer", die met een air van jewelste pleegt op te treden. Een „Wilhelminische figuur", een anachronistische verschijning, die het in zijn hoofd haalde in aanwezigheid van prof. Heuss en Scandinavische diploma ten eens de Hitleriaanse ui' -ukking „es lebe das ewige Deutschlana te gebrui ken Prof. Eschenburg attaqueert Seebohm vooral omdat hij op 4 maart j.l. te Ham burg heeft verklaard, dat „de vierde maart 1919 het begin was van een keten van gebeurtenissen, die tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog hebben ge leid". Op 4 maart 1919 werden 54 Sude- ten-Duitsers door Tsjechische militairen doodgeschoten. Seebohm, aldus prof. Eschenburg, beweert daarmee, dat het uitbreken van de oorlog een gevolg was van het Verdrag van Versailles, terwijl hij in feite zonder enige noodzaak door Hitler is geprovoceerd. Hij suggereert daarmee, dat de Sudeten-kwestie tot de oorlog leidde en dat de Tsjechen aan de oorlog schuldig zijn! Afwijking van de politiek van de Bondskanselier Daarmee verlaat Seebohm de politiek van Adenauer, die haar uitgangspunt vindt in de erkenning van de onbestre den schuld van Hitier alléén aan de oorlog. Dat doet hy, aldus prof. Eschen burg, op een moment, dat de Westduitse positie in de wereld bepaald niet gunstig is en de Russische propaganda tegen Bonn en ook tegen Seebohm als woord voerder van de Sudeten-Duitsers op volle toeren draait. Van Praag uit is juist een boekje over Seebohm en zyn Sudeten-Duitsers met kolommen vol communistische propaganda gepubli ceerd. Prof. Eschenburg zegt tenslotte: „Zo komt na het geval-Oberlander het geval-Seebohm". Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Zestig Braziliaanse c? dorpen weggespoeld In elf van de 21 Braziliaanse staten heeft het verscheidene dagen lang on afgebroken geregend. Enorme overstro mingen hebben 60 dorpen verwoest. De Braziliaanse minister van Ge zondheid. Mario Pinotti, heeft meege deeld, dat Bahia de ergst getroffen staat is. Men heeft circa 240.000 gulden be steed voor hulp aan de slachtoffers en de Braziliaanse president heeft een krediet laten openen van 20 miljoen gulden. Deze som zal gevoegd worden bij de 10 miljoen gulden die de regering al voor hulpverlening heeft uitge trokken. Het probleem van de bevoorrading en de medische hulp is het moeilijkste waarvoor de regering zich geplaatst ziet. Verschillende plaatsen zijn vrijwel ge heel geïsoleerd. De vliegvelden in de ge troffen gebieden kunnen niet gebruikt worden en men moet dan ook voedsel en geneesmiddelen per parachute neer laten. Het is op het ogenblik nog niet mogelijk om het aantal slachtoffers te schatten. Chinezen stromen Indonesië uit Er liggen ibans in de haven van Tandjong Priok vijf schepen, die door de communistische Chinese regering zijn gehuurd voor het vervoer van Chinezen uit Indonesië naar China. Er zijn twee Russische schepen by, de overige zyn Brits en Deens. In totaal kunnen zU 3000 passagiers vervoeren. Op het ogenblik wachten te Djakarta 2000 Chinezen op vervoer, nadat in februari 4000 Chinezen in zes ge huurde schepen Indonesië hebben /er- laten. Daarnaast is er een geregelde uittocht met Jyndiensten. Een van de thans te Tandjong Priok liggende schepen zal op de reis naar China, in Singkawang W Borneo aan doen. waar 5000 Chinezen wachten op vervoersgeleg-tLheid. Het merendeel hun ner is slachtoffer van een brand. 1ie onlangs het grootste deel van de nan- r.elsplaat' Stru-kawang op Borneo in de as heeft gelegd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1