COCARDE Uitvoering van DOS: verrassend en vol perspectief I Aclit minuten voetbal: twee protesten HiSWA Kunst en Genoegen zorgde voor een kleurrijk decor FRITS DE GOEDE Feijenoord was niet opgewassen tegen stedelijk elftal Moskou LPSV ongeslagen kampioen Kampioenschap bandstoten Al het nieuws op watersport- gebied De Kaag laat gouden feest niet onopgemerkt voorbijgaan Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 maart 1960 Vierde blad no. 30003 Goed toestelturnen (Van onze turnmedewerker) Tegen een kleurrijk décor van de felrode en blauwe uniformen van het Tamboer- en Pijperkorps „Kunst en Genoegen" gaf de Chr. Gym nastiekvereniging „D.O.S." in een stampvolle Stadsgehoorzaal de eerste van een tweetal uitvoeringen hedenavond vindt een herhaling plaats die in menig opzicht wel een bijzonder feestelijk karakter droeg! Het optreden van K. en G. werkte hiertoe natuurlijk niet in de laatste plaats toe mee, doch meer nog waren het de prestaties van de blauwwitte gymnasten, die in dit, althans naar uitvoeringsmaatstaven, heterogeen samenspel van muziek en sport, reden tot blijdschap gaven. De inzinkingdie zich op D.O.S/ vo rige uitvoering zo duidelijk open baardebleek nagenoeg te zijn ver dwenen. Met groot élan heeft de tech nische leiding, bestaande uit de da mes C. Ouwersloot en C. Boelee en heren L. A. van Deuren en Chr. van Oort, deze thanst bloeiende ver eniging tot het moderne turnpro- gramma weten om te schakelen. Na een daverende opmars en een ope ningswoord van de voorzitter, de heer H. de Geus. waren het voornamelijk de jeugdige leden uit het Morswegkwartier, die vóór de pauze optraden. Bijzondere vermelding verdienen hier vooral de meisjes van 9—12 jaar met hun korte, maar gedisciplineerd uitgevoerde oefe ningen aan de ongelijke brug in klas sikaal verband, maar de kroon spande toch wel de leuke vrije oefening van de meisjes van 12-14 jaar, waarbij de daar in voorkomende handstanden en andere moeilijkheden onberispelijk werden ver werkt. De kleuters leefden zich weer uit in een kabouterspel, terwijl de kleine jongens hun behendigheid toonden op de lange mat. De meisjes van 1416 jaar werkten nog wat onzeker op de even- wichtsbalk, maar later, bij het in hoog tempo uitgevoerde, klassikale turnen op de ongelijke brug, verwierven zij wel bij val. De jongensgroep, het zorgenkind der meeste gymnastiekverenigingen, is in aantal zeker nog flink voor uitbreiding vatbaar. Zij waren bij DOS wel boven de turnvriendjes van andere verenigin gen bevoorrecht, doordat men hen het leren van een vrije oefening of klassi kaal toestelturnen met de inherente discipline had bespaard! Nu mochten zij individueel optreden met kastspringen, brug en rekstok, waarbij zij vooral aan deze laatste twee toestellen in die grote Stadsgehoorzaal bijna in het niet ver dwenen. Hoe groot de moeilijkheden hier ook voor de leider en de jongens mogen zijn, ensemblewerk verdient voor deze leeftijd toch beslist de voorkeur. Ringen weer troef Ringenzwaaien der dames mocht bij DOS altijd reeds gezien worden, maar zoals zü het gisteravond deden, was het voortreffelijk. Keurig van afwerking, vele „steunen" en prima afsprongen! Vooral mej. Boelee was hier bijzonder op dreef. Natuurlijk werd zij door haar kleine leerlingen, die haar met bewon derende blikken volgden, nog eens extra toegejuicht! Doch ook de zeer jeugdige herenafde ling stond bij het ringenturnen haar mannetje. De zorgvuldige afwerking van alle oefeningen verdient grote lof. Bij het werken op de hoge brug lieten zjj op dit punt echter wel eens een steekje vallen. Men kon op deze uitvoe ring ook kennismaken met de pas opge richte ritmische afdeling. Over het al gemeen kenmerkte zich dit eerste optre den nogal iets aan de strakke kant. maar de overgave, waarmede deze da mes met over het algemeen nog eenvou dige oefenstof op dit terrein debuteer den, doet het beste voor de toekomst hopen. Nadat „K. en G." met zijn succesnum mer „When the Saints" (gebisseerd!) voor de juiste sfeer had gezorgd, werd deze met toestelturnen wel wat overla den uitvoering besloten met massaal kast- en paardspringen, dat een bijzon der levendig aspect opleverde. Op niet minder dan drie plaatsen gelijk was er ah.w. een slotvuurwerk van kopkippen, overslagen en salto's Punctueel op tijd Naast de in het oog lopende techni- iche vooruitgang, dient ook de vlotte afwerking van het 28 nummers omvat tende programma te worden gemeld. Precies volgens het tijdschema eindigde het om half acht begonnen turnfeest op klokslag elf uren. Natuurlijk blijven er voor DOS nog wensen over! In de eerste plaats zou nog meer rust en wat minder heen en weer geloop tijdens de nummers de gehele uitvoering op een hoger plan hebben ge bracht. Waarom de meeste groepen in de looppas hun entree moesten maken, was ook niet geheel duidelijk. Het moge dan het tempo ten goede zijn gekomen, wat afwisseling op dit punt, zou aan de overigens vermeldenswaardige vaart be slist geen afbreuk hebben gedaan. Doch al met al bood deze uitvoering vele perspectieven en de zichtbare trots waarmede voorzitter De Geus aan het einde het oordeel van het publiek vroeg, was dan ook volkomen begrijpelijk. De leiders en de pianist, de heer W. F. Barendse ontvingen in de loop van de avond een fruitschaal, waaruit blij kens de woorden van de heer De Geus, gezien de omvang en de inhoud ten op zichte van vroeger uitgereikte exempla ren, ook iets van de financiële vooruit gang te merken was. En dat terwijl er nog geen uitkeringen uit de Toto of uit andere hoofde ontvangen zijn Advertentie Advertentie Voor al uw watersporfartikelen Janvossensteeg 37 Tel. 20607 Russen schoten slecht Vlotte combinaties De kennismaking met het Rus sische voetbal is Feijenoord en de 65.000 toeschouwers, die gister avond de wedstrijd van de Rotter dammers tegen het stedelijk elftal van Moskou bijwoonden, niet mee gevallen. De Feijenoordspelers waren vrijwel in alle spel-onder- delen de minderen van hun tegen standers, maar de Russen, die vaak briljant combineerden en over een zeer goed en hard schot beschikten faalden wanneer dat schot gelost moest worden. Zo bleef, mede doordat Eddy Pieters Graafland het Feijenoorddoel goed verdedig de, de score tot 0—1 beperkt. Reeds in de eerste minuten van de wedstrijd was het duidelijk, dat de Rot terdammers het zeer moeilijk zouden krijgen. Vlot combinerend trokken de aanvallers van Moskou naar het doel van Pieters Graafland, maar de achter hoede van de gastheren, met de backs Kerkum en Veldhoen en spil Walhout als uitblinkers, hield goed stand. Van de voorhoede van Feijenoord ging echter niet veel uit en zo behoefde Jashin pas in de tiende minuut in actie te komen, toen linkshalf Klaassens, die het gepeu ter van zijn aanval niet langer kon aan zien, van grote afstand hard inschoot. Druk groter Nadat Klaassens zich had laten ver vangen door Bak werd de druk op het Rotterdamse doel groter. Rechtsbinnen Valentin Ivanow, die met zijn collega op de rechtervleugel Metravele, de ene fraaie aanval na de andere opbouwde, maakte het Pieters Graafland zeer moeilijk en even later kon de Rotter damse doelman de doorgebroken Metra- vele het scoren slechts beletten door zich moedig op de bal te werpen. Mid- voor Ponedeljnik kreeg eveneens een goede kans. toen Ivanov met een sim pele voetbeweging zowel Walhout als Kerkum uit positie speelde, maar het schot van de Russische aanvalsleider ging net over. Na de hervatting speelde Feijenoord meer onbevangen. De Rotterdammers kwamen vaker tot aanvallen en na een kwartier moest doelman Jashin zelfs buiten zijn strafschopgebied komen om Cor van der Gijp te stuiten. Het meeste gevaar bleef echter van de Russen ko men en in de dertigste minuut ontstond tenslotte het enige doelpunt. Uit een onnodig door Pieters Graafland veroor zaakte hoekschop stompte de doelman de bal weg, het leder sprong voor de voeten van Ponedeljnik, die met een halve omhaal doel trof (01). Tegen een paal Feijenoord reageerde fel op deze tref fer. Na een schitterende combinatie met Rijvers en Schouten loste midvoor Van der Gijp een hard laag schot, dat zelfs voor de lange Russische doelman niet te bereiken was. Het publiek juichte reeds, maar van de binnenkant van de paal sprong de bal in het veld terug. De Rotterdammers gingen door: een vrije schop van Rijvers ging voor het doel langs en een boogbal van Schouten belandde op het net. Meer kansen gaf Moskou niet weg en ook Moulijn, die door rechtsback Ke- sarew goed in bedwang werd gehouden, kon geen onheil meer stichten. Zo bleef de stand 01, een resultaat, waarmee Feijenoord zeker niet onfortuinlijk was. Toernee naar de Wést definitief De trip van het Nederlands elftal naar de West gaat definitief door. De natio nale ploeg zal in de periode van 23 juni (vertrek uit Nederland» tot 4 juli drie officiële landenwedstrijden spelen, nl. op zondag 26 juni in Mexico-City tegen Mexico, op woensdag 29 juni op Curasao tegen de Nederlandse Antillen en op zondag 3 juli in Paramaribo tegen Su riname. Een wedstrijd tegen Costa Rica, waarover ook sprake is geweest, is niet in het programma opgenomen. De reis wordt ondernomen op basis van wederkerigheid. Mexico heeft al toe gezegd de retumwedstriid in mei 1962 in Nederland te spelen, in aansluiting op de reis naar Engeland. Ook de wed- I strijd tegen de Britten is een return-1 ontmoeting voor Mexico. De Midden-1 amerikaanse ploeg won in mei 1959 na melijk verrassend met 21 van Enge- I laxid Rik Coppens naar Zuid Afrika? Naar verluidt heeft de 30-jarige Bel gische voetballer Rik Coppens, die zon dag jl. door zijn vereniging Beerschot tot het einde van het seizoen geschorst is naar aanleiding van zijn houding ten opzichte van het publiek, een contract getekend met een profclub in Johannes burg. Volgens dezelfde bron van inlichtingen zou Coppens van plan zijn binnenkort naar Zuid-Afrika te emigreren. ATLETIEK Om de Zuidhollandse veldlooptitels (Van onze atletiekmedewerker) Wie wordt dit jaar Zuidhollands veld loopkampioen? Morgenmiddag wordt op het landgoed Duinrell te Wassenaar uitgemaakt, welke atleet antwoord op deze vraag mag geven. Nogmaals De Bruin van Minerva? Neen, durven wij nu reeds te schrijven om de doodeenvoudige reden, dat de Rotterdammer (nog?) niet staat inge schreven voor deze titelstrijd, die gaat over een afstand van 6000 meter. Omdat er van een favoriet nu niet kan worden gesproken, zal het aan spanning niet ontbreken. Sjoerd Koster (Trekvogels) is er weer en ook Jan Ver geer (Gouda). De Leidenaar Piet de Haas (Holland) moet allerminst kans loos worden geacht en Evers van Cele bes evenmin. Het moet wel bijzonder raar lopen, wil de nieuwe jeugdkampioen niet uit Lei den komen. Of het moet de AV '40-er Reisseweber zijn, die roet in het eten komt gooien van het AV Holland-trio Jan Brandt, Gert Jan Hoope en Joop van Leeuwen. Het parkoers, dat deze ju nioren wacht is 3000 meter lang. Voorts zijn er nog verscheidene aan trekkelijke bijnummers. Aanvang 4 uur, nabij de Schaapskooi. Stap 'ns uit de rooksleur met Ritmeester m lichte sigaartjes 1.2O UVS-Xerxes bleef 1-1 Volleybalcompetitie P.W.-dames wonnen van CSVD: 3-1 Neen, wat gisteravond Prof. Wijk en CSVD (dames) in het Gymnasium lie- kn zien, was niet best. Het opvangen (an de serve en de velddekking waren zo «lecht verzorgd, dat er noch van PW "och van CSVD één behoorlijke aanval to kwam. Louter serveren gaf Prof. Wijk de eer ste set, 1510. Even leek het erop, dat de Delffcse dames in de tweede set de üdans te pakken hadden. Prof. Wijk 'eerde mee op. Over en weer vielen en- tele aardige combinaties en dito aiashes. Het betere volleybal was he- •aas echter niet van lange duur. Het -5ta-en-kijk"-spel begon weer aan beide sijden. Prof. Wijk had de beste serves en *on met 15—9 de tweede set. Een op- ftkkering van CSVD met goede set-ups ■Q smashes, maar vooral goed serveren, dracht de set-stand met 159 op 21. Maar in de beslissende set had PW onbetwist de betere techniek. Dat werd deloond. Met 15—5 werd de zege gerea geerd. BILJARTEN In Breda is gisteren een begin ge maakt met het toernooi om het kam pioenschap van Nederland ereklasse groot biljart bandstoten. De uitslagen luiden Van Oosterhout 139 50 14 2.78 Vultink 150 50 13 3.— Metz 150 59 20 2.54 Jacobs 94 59 7 1.59 Popeyus 71 30 13 2.36 Teegelaar 150 30 33 5. De Kleine 150 53 20 2.83 Ligthart 150 53 17 2.83 Ligthart 150 37 16 4.05 Metz 102 37 13 2.75 Van Oosterhout 150 38 31 3.94 De Kleine 111 38 14 2.92 Popeyus 95 50 18 1.90 Vultink 150 50 26 3. Teegelaar 150 46 19 3.26 Jacobs 143 46 33 3.10 Leo Horn was hoogst verbaasd (Van een onzer verslaggevers) Nog steeds heeft de wedstrijd UVS-Xerxes geen definitieve eind stand. Weliswaar scoorde geen van beide ploegen in de laatste 8 minuten van deze in Leiden bij de stand 1 1 gestaakte wedstrijd, welke gisteravond op het terrein van de Rotterdammers werden ge speeld, maar na afloop werd zowel van Xerxes als van UVS-zijde een protest ingediend. Een hoogst verbaasde Leo Horn, die speciaal naar Rotterdam was gekomen om de resterende minuten van deze wedstrijd te fluiten, zag eerst Jan Ver- kuylen op zich afstevenen, onmiddellijk gevolgd door de Xerxes-aanvoerder. Zeer terecht besloot Horn in de kleed kamers alles eens rustig te bezien. Ten slotte bleek, dat Xerxes wilde protes teren tegen het nemen van de straf schop in Leiden, waaruit Wim van Kam pen de stand op 11 had gebracht. Volgens de Rotterdammers bevond zich, toen deze penalty werd genomen, pu bliek op het veld. „Wel, laten we die strafschop dan hier overnemen", zo be sloot de scheidsrechter en daar had ieder vrede mee. Zo moest keeper Ver meer weer in het doel gaan staan om even later de door Cor van der Zeeuw ingeschoten bal uit het net te halen. Dit protest heeft nu dus geen enkele zin meer en kost Xerxes alleen maar geld. UVS protesteerde tegen het niet toekennen van een doelpunt. Scheids rechter Vlak, die destijds in Leiden arbi- treerde, had na een schot van Van Kampen doelpunt geconstateerd en naar het midden gewezen. Op advies van de grensrechter herriep de heer Vlak ech ter zijn beslissing, omdat de bal via het zynet in de touwen zou zijn beland. Veel geharrewar buiten de lijnen na afloop. Veel geknal in een bijzonder on vriendelijke sfeer binnen de lijnen van de gisteravond gespeelde acht minuten. UVS had voor deze gelegenheid Goos- sen als midvoor opgesteld, omdat uit zijn solowerk misschien het zo belang rijke doelpunt zou kunnen voortvloeien. Doch ook hij kon in de 11 stand geen wijziging brengen. Een klein kansje op een doelpunt heeft er voor onze stad genoten nog wel ingezeten. In de vierde minuut kreeg Cor van der Zeeuw de bal van Goossen en zag op rechts W. van Kampen geheel vrij staan. Hij wachtte echter net iets te lang met het afgeven van de bal, zodat de verdediging van Xerxes tijdig kon wegwerken. Verder was het een wat zenuwachtig heen en weer getrap, waarin UVS nog het meest aan spelopbouw dacht. Advertentie Hoewel er nog drie wedstrijden moe ten worden gespeeld, heeft het eerste team van LPSV nu reeds het kam pioenschap van de 3e-klasse van de NTTB behaald. Door een gedecideerde i1 zege op het Haagse Sportief is het LPSV-team, dat nog zonder enig ver lies is, onbereikbaar geworden. Aanvoerder Westbroek behaalde tot- nutoe 96 van de winst, Habraken 87 en Zirkzee kwam tot 76 in zijn voor deel. Het tweede team van LPSV, met v. d. Vliet, Handgraaf en v. d. Boogaart, staat in de 4e-klasse op de derde plaats. Dit keer moesten de LPSV-ers de punten delen met TCS uit Sassenheim. SCHAKEN Botwinnik-Tal Tweede partij werd remise De tweede partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tus sen wereldkampioen Botwinnik en uit dager Michail Tal, die gisteravond in Moskou is gespeeld, is na 45 zetten ge ëindigd in remise. De stand is thans VA*A in het voor deel van Tal. De stand na de eerste dag luidt: pnt. alg. gem. Tegelaar 4 3.94 Vultink 4 3.— Ligthart 3 3.33 Van Oosterhout 2 3.28 Metz 2 2.62 De Kleine 1 2.86 Jacobs 0 2.25 Popeyus 0 2.07 De Alkmaarder Ligthart is ingeval len voor Piet van de Pol, die wegens ziekte van deelneming moest afzien. Het LPSV-kampioensteam, v.l.n.r. A. Habraken. J. Zirkzee en J. Westbroek (aanvoerder) (Foto L-D./Holvast) Leidse Korfbalhond Zaterdagmiddag: Adspiranten: le-kl.: Vicus Oriëntus aCrescendo a (3.45); KNS a—Algemene a (3.45). 2e-kl. A: Fluks bVicus Oriëntis c (3.45); KNS b—Fluks c (2.15); Zuider kwartier aDanaiden b (3.00). 2e-kl. B: Morskwartier bZiilkwar- tier a (3.00)Danaiden cDe Alge mene b (3.45); KNS cCrescendo b (terrein Crescendo). 3 uur). 3e-kl. A: Vitesse aVicus Oriëntis d (3.00)Vicus Oriëntis eZijlkwartier b (2.15); KNS d—Algemene c (terrein Algemene, 3 uur). 3e-kl. B: Fluks f—KNS f (2.15); Fluks gZuiderkwartier b (2.15)Da naiden dKNS e (2.15). Zondag: le-kl.: Vicus Oriëntis 4Fluks 4 (12). Jun. I: Vicus OriëntisDanaiden (10); Fluks—Phoenix (12)KNS—Ready (12); Morskwart.Ons Eibernest (Burg- gravenlaan, 12 uur). Jun. II: Crescendo AVicus Oriëntis B (12.00). BekerwedstrijdenKNSDanaiden (2.00); Zuiderkwart.Algemene <2.00); Danaiden BVic. Oriëntis <2.00); Vitesse Crescendo (19 maart, 4.15 uur). Kaagweek met hijsonder cachet (Van onze zeilmedewerker) Op de jaarlijkse algemene ver gadering van de Koninklijke Zeil-, Roei- en Motorsport Vereniging „De Kaag" werd een voorstel aan genomen tot het houden van de Jubileum Kaagweek 1960, zulks in verband met het vijftigjarig bestaan der vereniging. In vijftig jaar is De Kaag uitgegroeid tot de grootste watersportvereniging in den lande en het is begrijpelijk, dat aan dit jubileum grote aandacht wordt be steed. De Jubileum Kaagweek zal van 16 tot en met 21 juli gehouden worden. Op 15 juli recipieert het bestuur van de KZR en M-ver. „De Kaag" in Warmond. Deze jubileum week is tevens de veer tigste Kaagweek. Op zaterdag 16 juli zyn er Teamwed strijden voor zeiljachten en motorboot- jachten. Voorts des middags admiraal- zeilen en des avonds een nachtwedstrijd met een feestelijk verlichte wedstrijd- baan. Op zondag 17 Juli wederom teamwed strijden en verder eenmanswedstrijden, dameswedstrijden en wedstrijden voor oud-12 voetsjollen- en regenboogzeilers. Tevens is er op die dag een reünie voor oud leden met dames d.w.z. voor leden die vóór 1940 reeds lid waren of vóór 1940 lid geweest zijn. Oud-leden, die hiervoor interesse hebben kunnen zich opgeven bij de heer H. W. Nijman, Postdam 7 te Warmond. Maandag 18 juli wordt een begin ge maakt met de open nationale wedstrij den in alle klassen. Des avonds is er een gondelvaart met verlichte vaartui gen over de Kagerplassen gevolgd door een groot vuurwerk op de Lakerpolder. Dinsdag 19 juli wordt naast het wed- strijdprogramma in Warmond de ge bruikelijke harddraverij gehouden. Een rijk nevenprogramma geeft dus aan de Kaagweek 1960 een bijzonder cachet. In de jaarlijkse algemene vergadering werd staande de onlangs overleden zei ler Karei Warburg herdacht. Met enige korte, treffende woorden memoreerde de voorzitter, de heer L. v. d. Steur, de grote verdiensten van deze sportman. De dr. Coops-beker werd dit jaar uit gereikt aan de heer S. A. la Rivière, als blijk van waardering voor zijn vele werk ten behoeve van de jeugdopleiding. watersport-tentoonstelling RAI-GEBOUW AMSTERDAM 11 t/m 20 maart 19GO - entree f 2.- Geopend van 10-17 en van 19.30-22.30 u. Voordelige N.S.-dagretourkaart Incl. tram/bus en toegangsbewijs. Christelijke Korfbalbond Aangezien in Utrecht morgen de CKB in jaarl. algemene vergadering bijeenkomt zijn er maar enkele wed strijden vastgesteld. Het programma luidt: Hoofdkl. West: MerwedeR'dam Z.; GKVPKC. le-kl. A: VEO 2—DES 2. 2e-kl. A: Fiks 2Pernix 3. Advertentie Als U nog nooit in een korjaal de Surinamerivier bent afgezakt, wat weet U dan eigenlijk van dit deel van ons Koninkrijk, dat Su. riname heet? Laat SEM PRESSER U daarom meenemen naar dit fascinerende land waar oerwoud en beschaving nog in eikaars ver lengde liggen! De volgende week in: Revue, Postbus 497, Amsterdam Een bestuursvoorstel tot instelling van een „Van Hoolwerff-Penning" ter ere van de oprichter der vereniging, ir. J. C. van Hoolwerff, werd met algemene stemmen aangenomen. De „Van Hoolwerff-Penning" zal in de toekomst uitgereikt worden aan per sonen die door hun arbeid en toewij ding de vereniging De Kaag en de wa tersport in het algemeen aan zich ver plicht hebben. Uit de jaarstukken, die ter vergade ring op tafel kwamen, bleek dat ook het erenigingsjaar 1959 in alle opzichten bijzonder gunstig geweest ls.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11