Laatste nieuws Het initiatief in bouwconflict zou van regering moeten komen „Hart en Stein" van Leiderdorp zong alweer Haydn's „Schöpfung" DONDERDAG 17 MAART 1960 Zal staking deze iveek nog voortduren Regeringsbureaus naar Apeldoorn? Tijdens zijn bezoek aan Apeldoorn (heeft de minister van Binnenlandse Za ken, mr. E Toxopeus, vergezeld van de secretaris-generaal van zyn departe ment, dr. A. Gunrther, de reële mogelijk heden afgetast, welke deze plaats biedt voor de vestiging van een aantal over- (heids- en semi-overheidsdiensten, die dan uit Den Haag zouden kunnen ver dwijnen. In verband daarmee zijn met ihet college van B. en W. van Apeldoorn besprekingen gevoerd, welke binnenkort in Den Haag zullen worden voortgezet. Aangenomen mag worden dat in dien voor enige diensten in Apeldoorn plaats zou kunnen worden gevonden de minister zal laten nagaan of enige, diensten bereid zullen zijn Den Haag te verlaten. Of, als daartoe bereidtheid zou bestaan, daardoor de bouw van een sa tellietstad Wilsveen ten behoeve van de Haagse agglomeratie niet meer nodig zou zijn, dient voorshands te worden be twijfeld. Niet uit het oog moet namelijk worden verloren dat de overheidsdien sten in Den Haag zich niet uitbreiden, doch dat de uitbreiding van de Residen tie veeleer een gevolg is van de groei van bedrijven en kantoren, die niet zo gemakkelijk naar Apeldoorn zijn te di rigeren FEEST OM TIEN JAAR INDUSTRIALISATIE Reeks van manifestaties Omdat het dit jaar tien jaar geleden is dat op grond van de eerste indus trialisatienota begonnen werd met een systematische uitbouw van de Neder landse nijverheid, heeft de Vereniging „Nederlands Fabrikaat" in samenwer king met vele organisaties en instel lingen een reeks manifestaties voorbe reid, waarvan het doel is de band van het Nederlandse volk met zijn industrie nog hechter te maken. Een der hoogtepunten zal zijn het in de loop van april uitreiken van de in 1956 door het hoofdbestuur van V.N.F. ingestelde Koning Willem I-prijs aan de Nederlandse man of vrouw die, naar het oordeel van een commissie van deskun digen, op regionaal niveau in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de nationale industriële expansie. Een ander belang rijk evenement belooft de buitengewone algemene ledenvergadering van V.N.F. in juni te worden, omdat er, mede door de aanwezigheid van vele prominente persoonlijkheden, nadruk gelegd zal wor den op de verworvenheden van Neder land dank zij tien jaren van ingespannen en moedige industrialisatie. Voor de schoolgaande jeugd van prak tisch alle vormen van onderwijs is een programma samengesteld, waardoor zij, op een wijze die haar het beste aan spreekt, uitvoerig wordt ingelicht over het nut van de industriële activiteit voor 's lands welvaart en voor haar eigen toekomst als directe of indirecte werk gelegenheid. Het programma bestaat uit artikelen in schoolbladen, filmstrips voor scholen, onderwijstentooonstellingen schoolradio- en schooltelevisie-program ma's en zelfs „gastcolleges" van deskun digen die nauw met de industrie verbon den zijn. In de loop van het jaar zullen verschil lende congressen en conferenties worden gehouden voor inkopers, leraren van het Voortgezet en Middelbaar Hoger Onder wijs, leerlingen van het Hoger Technisch onderwijs en personeelsleden van dien sten en bedrijven. RECHTZAKEN Gevangenisstraf wegens verduistering van f. 20.000 De rechtbank te Leeuwarden heeft het 43-jarig. voormalig hoofd van de dienst sociale zaken van de gemeente Leeuwarderadeel, terzake van verduis tering van een bedrag groot f. 20.000, conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Eis tegen de Stichting „Boven de 40" afgewezen De president van de rechtbank te Am sterdam heeft vanochtend uitspraak ge daan in een kort geding en de vorde ring afgewezen die de stichting „Het leven begint bij 40" had ingesteld tegen de door de oud-secretaris dezer stich ting opgerichte nieuwe organisatie met datzelfde doel onder de naam „Boven de 40". De eisende stichting had het doen staken van het „voor haar nadelige op treden naar buiten der nieuwe stichting" gevorderd. Voorts wijziging van de naam der stichting, wijziging van de naam en opmaak van het periodiek alsmede het staken van de activiteiten waardoor de reputatie en de werkzaamheden van de bestuursleden der eisende stichting kun nen worden geschaad. De president overwoog bij zijn weige ring o.m. dat de werkzaamheden der stichting „Boven de 40" een niet zoda nige onrechtmatige daad opleveren dat de vordering kan worden toegewezen Het orgaan van de nieuwe Stichting toont niet zodanige gelijkenis met het periodiek van eiseres, dat aan een eis van zover gaande strekking kan worden voldaan. Naar de mening van de presi dent is van een verwarring tussen beide stichtingen geen sprake, omdat het pu bliek door de uitvoerige publiciteit vol doende op de hoogte is van het bestaan der Stichtingen naast elkaar. De eiseres werd veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde f. 250,—. Alle optimistische verwachtingen ten spjjt, zag het er vanmiddag vroeg nog niet naar uit, dat de staking in het bouw bedrijf althans deze week zal worden be ëindigd. Na zich gisteren langdurig op de nieu we situatie te hebben beraden, bleken de aannemers te wachten op enig initiatief van de regering. De ministerraad kwam vanmorgen in spoedzitting bijeen om de situatie in het bouwconflict te bespreken. Minister De Pous, wiens portefeuille wegens griep in de afgelopen dagen was beheerd door zijn ambtgenoot van Financien, prof. dr. Zijlstra, was daarbij weer aanwezig. Hoewel de leden van het kabinet zich niet over het besprokene wensten uit te laten, konden enkele uitlatingen van minister De Pous na afloop van de mi nisterraad wijzen op een nieuw overleg, waartoe de bewindsman de bij het con flict betrokken partijen vanmiddag bij zich zou noden. In verband met de afwachtende hou ding van de aannemers, meende men in overheidskringen tenminste even rede lijk te kunnen veronderstellen dat de re gering met het doen van verdere stap pen zou wachten, tot de aannemers zich duidelijk zouden hebben uitgesproken over hun houding, naar aanleiding van de rechterlijke uitspraak. Zo scheen in deze impasse het te ver wachten initiatief van minister De Pous tot het plegen van nieuw overleg tussen de betrokken partijen de sleutel te zijn, die de deur moest openen tot de oplos sing van het conflict. Voorshands menen waarnemers, dat de ondertekening CAO voor het bouwbe drijf onder protest en voorbehoud door de aannemers en de erkenning van de arbeidsovereenkomst in deze vorm door de regering, het enige punt is, waarop deze partijen in het geschil elkaar zou den kunnen vinden. In dit geval zou voor de organisaties van werknemers de reden van staken komen te vervallen. Brouwindustrie tegen E.E.G.-veorstellen (Van onze Haagse redactie) Voor de Nederlandse brouwerijen zijn de voorstellen van de Europese commis sie inzake de totstandkoming en uitvoe ring van het gemeenschappelijke land bouwbeleid in de Europese Economische Gemeenschap „volstrekt onaanvaard baar", zo wordt opgemerkt in een „Me morandum van de Nederlandse brouw industrie inzake de gemeenschappelijke graanpolitiek in de EEG". Men mag aannemen, aldus het me morandum, dat de Europese commissie met het voorgestelde beleid twee oog merken wil verwezenlijken, nl. het ga randeren van de economische zelfstan digheid van de boer, alsmede het bewa ren van een zekere stabiliteit. Beide doelstellingen acht men echter evengoed te realiseren door een beleid, waarin niet de richtprijzen en de variabele hef fingen centraal staan ,maar dooa* de in stelling van een vaste lage heffing (bui tentarief) aangevuld met areaaltoesla gen. De Nederlandse brouwerijen sluiten zich op dit punt geheel aan bij het des betreffend advies van de SER en wijzen erop, dat tot dezelfde slotsom eveneens is gekomen prof. dr. Th. L. M. Thurlings uit Wageningen Er wordt dan ook met 'klem op aangedrongen dat de Neder landse regering streeft naar wijziging van de voorstellen, en „zo niet dat zij daarover nu het nog tijd is haar onaanvaardbaar laat horen". Rampzalige brand in een Columbiaanse haven Een hevige brand, die gisteravond in de Columbiaanse haven Buenaventura is uitgebroken, heeft aan acht personen het leven gekost. Er zijn meer dan tweeduizend woningen in as gelegd, waardoor negenduizend personen dak loos zijn geworden. De plaatselijke brandweer, die hulp heeft gekregen uit het naburige Cali, is er nog niet in ge slaagd het vuur meester te worden. OEGSTGEEST Vrouwen V.V.D. over Karinthië Voor de vrouwen van de WD hield mevrouw Walma van der Molen—Meih- dersma een causerie over Karinthië. Mevrouw P. H. SmitsWitvliet heette de spreekster welkom namens het be stuur en herinnerde de aanwezigen, on der wie vele heren, eraan, dat mevrouw Walma van der Molen van Oostenrijk een onderscheiding heeft gekregen voor haar werk onder de vluchtelingen in het kamp Spitrtal. De spreekster gaf een historisch overzicht van de vluchtelin gen vanaf het begin van onze jaartel ling, de volksverhuizing, de vluchtelin gen door geloofsvervolgingen, de her haaldelijk verdreven joden en tenslotte de vluchtelingen van beide wereldoorlo gen .waarna zij het gebied van Karin thië nader besprak, waar om. Etrusken en Romeinen huisden. Thans komen de vluchtelingen uit Joego-Slavië, Rusland, Roemenië, Hongarije en Bulgarije. De hulpacties van de UNRRA, de ERA en het Hoge Commissariaat werkten in Oostenrijk voortreffelijk na de tweede wereldoorlog en speciaal de Nederlan ders hebben veel gedaan in Spittel. Door die uurloonaotie is een van de Heu- ven Goedhart Siedlung gesticht samen met de Noren, waarbij de inrichting van de huizen (waartoe het sanitair behoort) door de gelden van de Federatie van Vrouwen in Nederland bijeen werden gebracht, gelden die geleend worden en na terugbetaling voor anderen worden gebruikt Na de pauze vertoonde me vrouw Walma van der Molen zeer vele mooie dia's, niet alleen van het kamp leven in Spittel, maar ook van de nieu we huizen en- de bewoners. Tevens liet zij de lieflijke stadjes in de omgeving van Klagenfurth zien en vertelde op zeer boeiende wijze over alle mooie in teressante punten uit cultuur-historisch oogpunt. Mevrouw Smits 'bedankte haar heel hartelijk uit naam van de aanwezigen en overhandigde haar een boekenbom Scheenbeen gebroken Gistermiddag omstreeks 5 uur is een Marine-officier, die in de richting Oegstgeest fietste, op de Rijnzichtweg door een uit tegenovergestelde richting komende fietsende jongen geraakt en gevallen. De officier brak een van zijn scheenbenen. Hij werd naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geertjan, zn. van G. L. Groe- nink en J. M. Lagerberg; Theodorus G. C.. zn. van J. C. Juffermans en C. Th. J. van der Salm; Jacobus J. P. W., zn .van P. W. Krom en M. P. Olgers; Hulbertha J., dr. van M. H. J. de Rijk en H. Peet. Ondertrouwd: M. E. Nelson, 30 Jr. en H. J. den Ouden, 21 Jr.: B. C. L. Touwen. 25 Jr. en A. E. Erlnga, 24 Jr.; J. C. Bakker 23 Jr. en P. K. Remmerswaal. 21 Jr. Getrouwd: J. van Egmond, 71 Jr. en M. J. Kromhout, 46 Jr. Overleden: M .A. de Groot. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen voor civiel ingenieur onze plaatsgenoot C. J. Vos. VOORSCHOTEN Jeugd amuseerde zich De gehele jeugd van Voorschoten scheen gisteren wel. aanwezig te zijn op de „Sleutelavond" in het Cultureel Cen trum. Deze avond was georganiseerd door het Jeugdcomité Voorschoten „Doe Open" ten bate van de vluchtelingen in de kampen Friedrichsfeld en Ohmstede in Duitsland. Ook vele ouderen hadden de koude getrotseerd om hun steentje bij te dragen en tevens om de verrich tingen van de jongeren op het toneel te kunnen gadeslaan. De grote zaal was dan ook geheel uitverkocht. De voorzitter van het jeugdcomité, de heer De Fijter, heette in het bijzonder de vertegenwoordigers van de vele Voor- schotense jeugdorganisaties welkom en gaf vervolgens een korte uiteenzetting over het doel van deze actie, n.l. het bouwen van stenen huizen in genoemde vluchtelingenkampen. Vervolgens was de daad aan een groep zeeverkenners, die demonstreerde hoe met behulp van stok ken en touw in korte tijd een vlaggemast kon worden opgericht. De verschillende padvindersorganisaties in Voorschoten leverden vervolgens allen hun bijdrage. De clown van de Prinses Beatrixgroep had veel succes. Het optreden van een kwartet met zang en muziek was aller aardigst. Ook het optreden van de „Bea- band" werd gewaardeerd. Al met al was het voor de organisa toren en voor de jeugd een geslaagde avond. Gemis aan ondernemingszin of avontuur „Hart en Stem" van Leiderdorp is aan het zesde lustrum toe. Vijf jaar geleden ter gelegenheid van het zilveren bestaan, trakteerde het zich zelf op Haydn's „Schöpfung". Het heeft dit nu weer gedaan en opnieuw in combinatie met het zusterkoor „Prinses Juliana" van Scheveningen en in samenwerking met het Westnederlands Symfonie Orkest. Tussentijds had Handels „Messias" eens een beurt gekregen. Dit wijst op traditionalisme en gemis aan ondernemingszin of muzikaal avon tuur. Maar aangezien bedoelde eigenschappen waarschijnlijk in de eerste plaats het publiek aankleven, zullen lokale omstandigheden de gedane keus wel hebben voorgeschreven. In ieder geval is men voor Haydn in voldoende getale opgeko men, want de Herv. Kerk was nagenoeg gevuld. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 17 maart Elervelllng SBE: Aanvoer 637.575 stuks. Handel re delijk. Prijzen: eieren 56/60 gr. 8.50-864, 60/65 gr. 8.58-9.22, 65/71 gr. 9.37-9.91; Eendeëieren: 61/72 gr. 8.15-9.72, alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse Eierveillng Barne- veld-Ede: Aanvoer 433.492 stuks. Handel redelijk. Prijzen: eieren 42/49 gr. 6.24-7.51, 52/55 gr. 8.11-8.41. 55/60 gr. 8.51-8.67, 60/ 65 gr. 8.76-9.58, 65/70 gr. 9.72-10.37, alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.500.000 stuks. Handel gedurende de gehele markt kalm. Prijzen eieren van 59/65 gr. 99.75, alge mene prijs 9.25 per 100 stuks, kiloprijs 1.50 basis 61% gram. GOUDA, 17 maartKaasmarkt: Op de kaasmarkt te Gouda zijn heden aange voerd 13 partijen .Bij kalme handel no teerde eerste kwaliteit 1.96-2.10 en tweede kwaliteit 1.80-1.95 per kg. Het koorapparaat, van indrukwek kende omvang, heeft z'n sporen ver diend. Het hele notenbeeld „slond". Ge routineerde koorzangers kunnen de Haydn-oratoria meestal goed aan; hoofdzaak is eenmaal een waarlijk be kwame leiding gekend te hebben. Niet temin blijft waakzaamheid naast slag vaardigheid geboden. Die waakzaam heid was er, niets heeft gefaald, geen der vier stemgroepen, noch in precisie, noch in zuiverheid. Truus Massaav gal' een kordate leiding, met pit en met vaart. Natuurlijk bleef er ruimte voor wen sen. Voorop meer kleurverscheidenheid. Haydn is een ras-symfonlcus de orkest partij. die de naïeve toonschildering het beste suggereert, is weergaloos schoon. Koor en orkest zouden elkaar veel meer moeten kunnen doordringen door dj stuwingen en het op en neder golven op elkaar af te stemmen, maar vooral ook de nuances in de kleuring. We neb ben wel eens zachte tinten mogen be luisteren. maar in het algemeen zijn de zangers toch in een gemiddelde forte klank blijven hangen. Daarnaast had een elastische, minder zwaarwegend zingen het Oostenrijkse klimaat naderbij gebracht. Maar men weet hoe het gaat: meestal maar één repetitie met het orkest. Een tweede handicap is de koor-opstelling De plattegrond van het kerkruim ver toont een rechthoek. Het koor staat in een onmogelijk breed uitgerekte lijn en beslaat bijna de hele kerkbreedte. d.w.z de langste zijde van de rechthoek. Van een samenvloeien van klanklijnen kan geen sprake zijn, nooh van een uitwij ken van de klankmassalateit. Het is in deze kerk dan ook dubbel nodig om klank-uitersten te vermijden. Het Westnederlands Orkest kende zijn partijen tot in de finesses, schonk de dirigente alle medewerking en leverde dan ook een hoog te waarderen aandeel in het geheel. Sopraan, dus in de rollen vaji Gabriel en Eva, was Lucia MeeussenFelde- werth. Sinds we haar bij de vorige „Sohöpfung" hoorden, heeft de stem zich in gunstige zin ontwikkeld doordat het kleurarme van destijds vrij aardig is weggewerkt. Alleen wil de hoogte no,; wel eens dun klinken. In rustige voor dracht echter, zoals in het duet „Vor. deiner Güt" uit het 3de deel. wordt ook het hoge register mededeelzaam-uitzin- gend. Haar partijen stonden ai tij a muurvast. Dat laatste mocht men ook van de bas Jos Burcksen vaststellen, die de rollen van Raphael en Adam uit t?' beelden kreeg. Draagkracht, vermogen om te overtuigen en een heldere ;oon- geving staan hem ten dienste. In de laagte is de egaliteit, de uitvoering van de klankkleur niet volkomen. Het mu zikaal begrip is deugdelijk en deze voca list gaf met dit al voldoende blijken van zijn bruikbaarheid. De tenor Wim Brüning (als Uriël) bleek wat zwakker, wat minder vorm vast. maar zijn aantrekkelijk en gezond tenoraal timbre vergoedt veel. Als ter zet was dit trio niet zo erg ideaal. V. Kwart eeuw bestrijding t.b.c. onder rundvee Hert is waarschijnlijk niet zo algemeen bekend, dat er in Voorschoten een ver eniging bestaat tot bestrijding van tu berculose en andere ziekten onder het rundvee. Deze vereniging hield gister avond een ledenvergadering waarbij te vens het 25-jarig bestaan van deze ver eniging werd gevierd. De voorzitter, de heer J. Lekkerkerker, verwelkomde onder meer de directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst in Zuid-Holland, de heer A. A. Oskam. Een aantel huishoudelijke zaken werd vlot afgehandeld. Het aftredende bestuurs lid, de heer J Koot, werd met grote meerderheid van stemmen herkozen. In verband met de nieuwe wet op de stich tingen, kwam een voorstel voor nieuwe statuten voor de plaatselijke verenigin gen ter tafel, waardoor de plaatselijke afdelingen zelfstandig worden. Een en ander werd toegelicht door de heer Os kam. De nieuwe startuten werden na enige bespreking vastgesteld. De heer Lekkerkerker gaf een kort overzicht van het verenigingsleven in de afgelopen 25 jaar. De aanvankelijke tegenwerking veranderde in de loop dei- jaren in een goede medewerking, omdat men het grote belang van een gezonde veestapel ging inzien. Zeer waarderende woorden riohtte spr. tot de heer A. Hoo- gendoorn, sedert de oprichting secreta ris-penningmeester van de vereniging, die onder andere tijdens de bezetting de kas van de vereniging uit handen van de bezetters wist te houden. De jubilaris zag de waardering beloond met een kist sigaren. De heer Oskam bood. mede namens de provinciale gezondheidsdienst, geluk wensen aan de jubilerende vereniging aan. Hij bekrachtigde deze gelukwensen met de aanbieding van een voorzitters hamer met inscriptie. Ook de heer Oskam gaf een kort over zicht van het werk van de gezondheids dienst; uiteraard werd de t.b.c.-bestrij- ding onder rundvee in eerste instantie gezien als eigen belang van de veehou ders, doch daarnaast was er ook een an der groot 'belang mee gediend, namelijk ds volksgezondheid. Aan de hand van sprekende cijfers toonde spr. de reus achtige vorderingen welke met de ziekte bestrijding werden gemaakt. Zelfs zo, dat in 1956 Zuid-Holland t.b.c.-vrii ver klaard kon worden. Naast de t.b.c.-bes try ding, vragen ook andere ziekten onder het rundvee de nodige aandacht. Ook hiervoor is begrip onder de veehouders. Voor een groot, deel was, volgens spreker, het succes te danken aan het nauwe contact tussen het Provinciaal orgaan en de plaatselij ke verenigingen. Tenslotte werd de prachtige film „Langs ongebaande klingen" een film over het werk van de Ned. Helde Maat- sohappij vertoond. Coöp. Boerenleenbank vertoont snelle groei Bij de Voorschotense Coöp. Boeren leenbank werd de jaarvergadering ge houden, welke onder leiding stond van de directeur, de heer A. Q. Doeswijk. In zijn openingswoord herdacht hij het overleden lid de heer P. M. v. d. Krogt, die 34 jaar een beheersfunctie aan de bank heeft vervuld. De kassier, de heer H. J. Beuman, gaf een overzicht over de gang van zaken in het afge lopen jaar, waaruit de sterke groei van de bank tot uitdrukking kwam. De spaargelden namen met f. 539.921,86 toe tot een saldo van f. 3.186.421.13, ver deeld over 2000 rekeningen. Door de toename van spaargelden in 1958 en 1959 was de bank in de ge legenheid voor ruim één miljoen uit te zetten aan hypotheken. Van dit be drag werd f. 859.350.verstrekt aan particulieren voor de aankoop of bouw van een eigen woning, verdeeld over 80 hypotheken, waaruit dus blijkt, al dus de kassier, dat men door te spa ren bij de Boerenleenbank de woning bouw en bezitsvorming in Voorscho ten bevordert. Het totaal bedrag aan uitstaande voorschotten bedraagt f. 1.845.193.89 en het debetsaldo lopende rekening f. 351.666.12. De omzet steeg met 8 mil joen tot ruim 44 miljoen gulden en het aantal dagboekposten bedroeg 21.563. De netto winst bedroeg f. 13.470.81 en wordt toegevoegd aan de reserve. De omvang van werk en diensten by de bank hebben een dusdanige om vang genomen, dat het bestuur reeds de nodige voorbereidingen heeft moe ten treffen om tot betere en efficiën tere huisvesting in de naaste toekomst over te kunnen gaan. De aftredende leden van bestuur en raad van toe zicht, de heren M. Lakeman en J. H. Koot, werden herkozen. Voor het instrumentenfonds van de Laurentiusharmonie wéd een bedrag van f. 200.beschikbaar gesteld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hubertlna M. A., dr. van J. J. I. Snelderwaard en M. J. Th. van Paassen; Adrianu6. zn. van J. Koudys en W. J. Duyndam: Adrlana G.. dr. van W. Wielenga en Z. Staal: Petrus N. W. J.. zn. van P. M. van der Werf en J. C. Rotte veel; Hendrik N. F., zn .van B. L. M. Kneijber en E. G. J. van der Eist. Ondertrouwd: A. Neuteboom en J. M. W. Verboon. WARMOND Raad dinsdag bijeen De raad van Warmond komt dinsdag in openbare vergadering bijeen. In be handeling zal o.m. komen een verzoek I van het Wit-Gele-Kruis om subsidie. B. en W. stellen voor om de percelep Waagdam 20-22 voor het tijdvak 1 mei 1960 tot en met 30 april 1961 als be drijfsruimte in gebruik te geven. In verband met verdere uitvoering van het uitbreidingsplan Oost is het nood zakelijk dat de gemeente de beschikking krijgt over het gedeelte van de Bgm. Ke telaarstraat van het zogenoemde zwarte pad, tot de brug over de gracht van het Huys te Warmond. De eigenaar de heer Stijnman is bereid deze grond af te staan. In ruil daarvoor vraagt hij een correctie aan te brengen in de erfaf- scheiding, die is ontstaan door de ver koop van een gedeelte van zijn perceel. Een voorstel een bedrag van f 250 ter beschikking te stellen bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Kon. Zeil- Roei- en Motorsportvereniging De Kaag. Voorgesteld wordt voorts om een be drag van f 4000 beschikbaar te stellen tot dekking van de kosten verbonden aan het instellen van een onderzoek naar het rioleringsstelsel. Mede wordt een krediet gevraagd voor de verbetering van het gemeentelijk gymnastieklokaal. STADSNIEUWS Natuurvrienden richtten aquarium in Het bestuur van de Aquarium- en Terrariumvereniging „De Natuurvriend" had het gisteravond in het Loge-gebouw aan het Steenschuur eens over een andere boeg gegooid. Ditmaal was geen spreker uitgenodigd om een of ander interessant onderwerp in te leiden, doch had men de heren J. van Weizen en C. Arnoldus bereid gevonden een aquarium in te richten. Na het inleidend woord van de voor zitter, de heer C. Borghart, passeerden enkele huishoudelijke zaken, w.o. richt lijnen voor de komende huiskeuring, vlot de hamer. Hierna werd met de inrichting van het aquarium begonnen. Vooraf wees de heer Van Weizen de aanwezigen erop, dat zeer velen zich veel moeite en kos ten zouden hebben bespaard, wanneer ze zich wat meer met de beplanting van hun aquarium hadden bezig gehouden. Iedere aquariumhouder moet leren zijn aquarium goed te beplanten. Hoe, dat moet gebeuren toonde de heer Arnoldus, die inmiddels reeds een juiste bodem met enkele terrasjes van lavasteen in het aquarium had aangebracht. Spreker legde vooral de nadruk op het grote onderscheid tussen de verschillende planten onderling, wat hun vorm, kleur en lengte betreft. Ook de belichtings intensiteit is voor alle planten niet het zelfde. Vooraf moet de liefhebber bepa len, welke planten hij gaat plaatsen, opdat hij bij de beplanting rekening kan houden met de te stellen eisen. Vervol gens werd aandacht geschonken aan de achtergrond, midden- en voorbeplanting, waarbij de afmeting van het aquarium een zeer grote rol speelt. De wijze waar op de beplanting geschiedt werd ook onder de loep genomen. Het komt nog al eens voor, dat men de planten te diep poot, zodat daardoor rotting optreedt. Inmiddels was het aquarium geheel gereed gekomen en was het de beurt aan de leden commentaar te leveren en vragen te stellen. Hiervan werd na de pauze met de gebruikelijke verloting dankbaar gebruik gemaakt. VEERTIG JAAR BIJ DE N.S. De heer A. E. Been, ploegbaas eerste- klasse bij het wegonderhoud te Leiden, herdenkt woensdag het feit. dat hij voor veertig jaar by de Ned. Spoorwegen in dienst trad. Ben Goerion „entwapening in het Midden-Oosten" De Israëlische premier, David Ben Goerion. heeft in Londen verklaard dat hij voorstander is van „algehele ontwa pening in het Midden-Oosten, met we derzijdse inspectie, nog voor een begin wordt gemaakt met de wereldontwape ning". Hij verklaarde dit bij aankomst op het vliegveld van Londen tegenover de pers. De Israëlische premier, die een bezoek aan de Ver. Staten heeft ge bracht. zal drie dagen in Engeland blij ven en o a. besprekingen voeren mer. premier Macmillan. De bevolking van ons land Blijkens opgave ran het CBS bedroeg het aantel huwelijken in Nederland in januari jl. 4480 tegen 5194 in januari 1959. Het aantel levend geborenen daal de van 20.178 in januari 1959 tot 19.007 in januari Jl, terwijl het aantel overle denen daalde van 8100 tot 7819. Voorts steeg het. aantal immigranten van 2750 in januari 1959 tot 3243 in januari jl., terwijl het aantal emigranten daalde van 4548 tot 4497. Het aantel inwoners van ons land be droeg op 1 februari jl. 11.426.727. Vulkanische uitbarsting nabij Nieuw-Guinea Op het ter hoogte van de noordkust van Nieuw-Guinea gelegen eiland Ma- nam heeft zich een vulkanische uitbar sting voorgedaan. Het eiland telt 4000 inwoners Men meent, dat de uitbarsting geen slachtoffers heeft gevergd. Miljoenenopdracht voor Amsterdamse Ballast Mij De Iraanse olie-exploitatie My te Te heran heeft de N.V. Amsterdamse Bal last Mij opdracht gegeven tot het bou wen van een haven voor kleine schepen op het eiland Kargh in de Perzische Golf. De werkzaamheden zullen in totaal ongeveer 7 maanden duren en zijn aan genomen voor een totaal bedrag van f. 3.000.000. Er zijn ongeveer 20 Neder: landers als leidinggevend personeel by betrokken. Syngman Rhee kreeg 92 van het aantal stemmen President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft bij de presidentsverkie zingen 92 procent van de uitgebrachte stemmen op zich verenigd, zo is van daag officieel bekendgemaakt. Vier jaar eeleden. toen hij eveneens de enige kandidaat was, haalde hij 55 procent. WASSENAAR Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen voor civiel ingenieur onze plaatsgenoot G. A. M. Hoogeveen. BEURSOVERZICHT Kon. Olie, Philips en Hoogovens vast Amsterdam, 17 maart Opnieuw gesteund door de goede ten dentie in wall Street van gisteren, wa ren vandaag aandelen Kon. Olie en Phi lips wederom aan de vaste kant. De vraag kwam van het buitenland en het publiek. Bij elkaar was de handel ech ter niet groot. Tegenover de genoemde vraag was slechts op hogere prijzen vol doende aanbod aanwezig. Aandelen Phi lips, die in New York vast in de markt lagen, waren op 794 circa 7 punten bo ven de slotkoers van gisteren. De aan delen boekten de voorgaande dag een koerswinst van circa 16 punten. Kon. Olies, dollar hoger in Wall Street, zet ten de vaste stemming van woensdag voort en boekten op f 156.30 circa f 3, winst. Opnieuw noteerden deze aandelen boven pariteit New York. Unilevers en Aku's vielen bij de opening eerder tegen doch konden zich gedurende het ver dere beursverloop goed herstellen. Aku's stegen van 448 tot 449% tegen gisteren als slotprijs 447%. Unilevers liepen op van 743 tot 746 tegen gisteren 745 als slotkoers. In beide hoeken was de handel minimaal. Voor Hoogovens bestond op nieuw flinke belangstelling. Gisteren werd in deze papieren voor nominaal f 496.400 omgezet. Vanmiddag waren de aandelen by de opening reeds vast op 771 en stegen daarna, tengevolge van aanhoudende vraag, tot 776, tegen giste ren als slotprijs 756. Scheepvaarten door elkaar een weinig beter gedisponeerd met geringe omzetten. Van de cultures lagen certificaten Deli aanvankehjk zwak in de markt op f 171.50. Het fonds herstelde zich later tot f 173.30 doch dit betekende toch altyd nog een verlies van 70 cent ten opzichte van de vorige slotprijs. HVA's en Am sterdam Rubbers boekten enige winst. De hausse voor de staatsobligaties bleef ook vandaag aanhouden. De 4%% lening 1960 passeerde zelfs de 100%. Ook de overige leningen vertoonden een vaste tendentie. WISSELKOERSEN Amsterdam, 17 maart. Londen 10.58%—10.59, New York 3.77%3.77%. Montreal 3.961J—3.97A. Parijs 76.86—76.91, Brussel 7.56%— 7.56%, Frankfort 90.4490.49, Stock holm 72.81%—72.86%. Zürich 87.01%— 87.06%, Milaan 60.73%—60.78%. Kopen hagen 54.71%—54.76%, Oslo 52.81%— 52.86%, Wenen 14.50%—14.51%, Lissa bon 13.19—13.20%. Beurs van Amsterdam Donderdag 17 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Ned. Ned. Ned. Ned. '58 4% *59 4% '59 4% '53 3% Grootboek obi. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3 Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned '55 13% Ned. '55 II 3Va Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. W.B. 6% Vorige Slotkoers koers v. heden 99% 99 Vs 99% 997/a 97% 98 94 B 94% 77i'« 92 92% 94%GL r %B 92%GB 93 92%GB 86% 86% 86% 86% 88% 88% 90 90%B 88% 88% 90 90% 97% 97% 97% 97%GL 92% 89 93A 108 %GB 108HGB Kaarten op tafel voor het Rode Kruis Ten bate van de afdeling Rynland van het Rode Kruis zal woensdag 23 maart des avonds om acht uur in hotel De Stad Rome een bridge-avond worden ge houden. Voor deelname kan men zich aanmelden bij de heer H. Nyman. Het bestuur spoort de bridgers aan om aan deze wedstryd deel te nemen, want hoe meer spelers hoe attractiever de avond en hoe beter het financiële resultaat voor het beoogde doel. ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl enlnd.B. 40GB 41% Nat. Handelsbank 160 161% Ned. Handelmy248GB 249 Amst. Rubber 115% 116% H.V.A158 160% Senembah 530 535B AK.U447% 449% Berkel's Patent (v.) 277GB 277GB Calvé Delft eert. 700% 700 Deli My .en (Ver.) 174 173.60 Kon. Pap. v. Gelder 246 250 Hoogovens eert756% 779 Müller en Co. N.B. 370GB 376 Ned. Kabelfabr395 395 Philips 787 796% Philips pref279% 280 Unilever 775 743 Wilton Feyenoord 213 Biliton 2de r346 348 Dordtse Olie gew. 707 718% Kon. Olie (f20.—) 154 157.20 idem (50 f20.—) 153.40 155.90 Holl. Amer. lyn 143% 144% Java China Paket 151% 153% K.L.M109 107.80 Kon. Ned. Stmv My. 168% 170% Kon. Paket My138 140GB Stoomvaart My. Ned. 173 173% Nievelt Goudr. eert. 138 138% v. Ommeren eert. 235 239 Kon. Rott. Lloyd 154 154 Ned. Scheepv. Unie 143% 143% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 93% idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 97% id. id. '37 I-II (3%) 93% Z.-Holland '56 (4%) 9715 °9 Bank N. G. '58 (5%) ld. N.W.B. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12% A'dam '56 I 2% A dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% 2% 103% 94% 94% 97% 83 %B 83% 90% 79% 79% 82 86 L 84B 84 L 96 87 93% 103% 95% 99 83% 83% 89% 79%B 79% 82 85% 84% 82 96% 86 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 203.50 Amst. Bank 329 H.B.U. eert215% Rott. Bank 272 Twentsche Bank 283% Industrie Ondernemingen Albert Heyn357 B Borsumy63% K. N. Ed.met. A-AA 98 Idem pref. wd105% Electrolasmy297 Kon. Ned. Grofsm. 173% Holl. Constructie 431 Ing. bur. v. Bouwnyv. 265 Internatio 157% Int. Kunststoff. Ind. 65 Leidse Wolspinnery 375 Rott. Droogdok My. 590 Sikken's Lakfabr. 590 Ver. Touwfabrieken Walvisvaart 112 Wernink's Betonm. 159 Van wyk en Heringa 105 L Zaalberg 120 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24^ Intern. Nickel 99% Anaconda 54% Bethlehem Steel48 Cities Service 43% General Motors 46 Kennecott 82 Republic Steel 6411 Shell Oil 66% Union Pacific 28 Un. States Steel 34 205.— 329% 215*% 273 281 360 B 63% 97% 106% 173% 267 B 158 65 379 595 590 288 112 160 104 123 B 24% 99% 56 47% 43% 46,7«exd. 82 65 68% 28 841 exd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5