Gelukkig debuut Carmirelli- kwartet voor de „Kunstkring" Primavera Italiana bij Kreymborg! Kreymborg Ulo-scliool Pieterskerkstraat Den Haag is bezorgd over liet conflict op de Ned. Antillen Plannen voor ondergrondse kernexplosie Landbouwschap en Lauwerszee Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 maart 1960 Tweede blad no. 30002 Ensemble-spel van voornaam gehalte Het „Quartetto Carmirelli" ontleent zijn naam aan die van de violiste Pina Carmirelli, die zich onlangs bij „Toonkunst" voorstelde als primaria van het met ovationeel succes opgetreden Boccherini-kwintet. Naast haar herkenden wij twee andere leden van dit kwintet, name lijk de altviolist Luigi Sagrati en de cellist Arturo Bonucci, bij wie zich de tweede violiste Montserrat Cervera al even bekwaam aansloot. Allen instrumentalisten van voornaam gehalte, die in hun warm spel hun Italiaanse musiceertrant niet verloochenden. Zij presenteerden Mozerts beroemd Strijkkwartet in C gr. t. (het z.g. Dissonanzenkwartet), het zesde der z.g. Haydnkwartetten, dat van Sjostakovitsj (daterend van 1949) en dat in a kl. t. op 51 no 2 van Joh. Brahms. Volstrekte homogeniteit leek in Mo zart, wiens eertijds „wrange dissonan ten" verbijstering wekten, doch die voor de moderne mens volkomen verteerbaar zijn, nog niet aanwezig. Veel herinnert hier, na het inleidende Adagio, aan Mozarts blijde „Zauber- flöte"; muziek van het genie, dat sim pel en toch inhoudsrijk wist te schrijven. Helaas leed het Andante aan een over maat van lyrische zoetelijkheid in een te romantische opvatting. In het Allegro Molto, door het snelle tempo tot Presto opgevoerd, bleek volop het geperfec tioneerde technische kunnen van dit viertal, waarvan de eerste violiste ech ter met haar indringende, overigens prachtige toon wel een solistisch domi nerende rol vervult. Sjostakovitsj brak zich in zijn kwar tet allerminst het hoofd over ingewik kelde modernismen. Hij schreef een structureel interessante partituur, melo dieus en begrijpelijk, sterk solistisch in gesteld, met suggestief opgebouwde cli maxen en verstillingen als contrastwer king. De eerste twee delen openbaren een abstracte stijl, in het laatste breekt meermalen de, af en toe „banale" volks muziek door. Speciaal de altist en de cellist wisten zich hier in hoge mate te onderscheiden. Men gaf er een in het algemeen sublieme herschepping van: uiterst gedisciplineerd en gehouden in kleurige klankintensiteit. Na de pauze Brahms: een Brahms van 1873, Weens van sfeer, met herinnerin gen van Schuberts „Rosamundekwar- tet". Van de befaamde zwaarmoedigheid is hier geen sprake, integendeel! Was aan vankelijk ook hier de eenheid nog niet volkomen, al spoedig kwam men geheel op dreef in een ietwat zuidelijk getinte, doorzichtige vertolking, welke echter in het geheel niet misstond. Geheel tegen de moeilijkheden, o.a. van het veeleisen de, zangerige Andante opgewassen, de monstreerde het Carmirellikwartet hier ook duidelijk gevoel voor sfeer en stem- Mr. F. PORTHEINE Kandidaat hoofdbestuur V.V.D. Tijdens de gisteravond in „Het Gulden Vlies" gehouden vergadering van de afdeling Leiden van de V.V.D. is mee gedeeld, dat deze afdeling mr. F. Port- heine kandidaat heeft gesteld voor een komende vacature in het hoofdbestuur van de V.V.D. Indien de op zaterdag 9 april te Hil versum te houden algemene vergadering van de V.V.D. met deze kandidatuur ak koord gaat, zal mr. Portheine in het H.B. de plaats innemen van onze stad genote, mevr. S. A. Th. Goudswaard- Knipscheer, die zich voor een dergelijke functie niet meer herkiesbaar stelt. De kandidatuur van mr. Portheine, sinds 1953 lid van de Leidse raad en thans directeur van het Bureau van de Kon. Ned. Middenstandsbond te Den Haag, wordt reeds ondersteund door de afdelingen Arnhem, Gouda, Lekkerland. Sneek en Voorschoten van de V.V.D. Ir. J. C. H. Drost heeft in deze bijeen komst aan de hand van een aantal kaar ten en dia's een uitvoerige uiteenzetting zetting gegeven over het reeds eerder door ons Blad gepubliceerde structuur plan voor de Leidse agglommeratie. In grote lijnen sloot spreker zich aan bij het van zijn hand in ons eeuwfeestnum mer verschenen artikel over dit onder werp. De heer J. G. Hagens, die in verband met ziekte van de afdelingsvoorzitter, de heer J. Machielsen, de leiding van deze vergadering had, vroeg o.a. aandacht voor de in de eerste week van april te houden jaarvergadering van de afdeling. „EX ANIMO" ZINGT MATTHEUS PASSION Evenals vorige jaren zal de Chr. Zang ver. „Ex Animo" op 4 en 5 april de Mat- thaeus Passion van J.S. Bach uitvoeren in de Stadsgehoorzaal. Aan dit werk zul len medewerken: Het Gemengd- en Jon genskoor „Ex Animo" met medewerking van een Jongenskoor v. d. Chr. Nat. School Stadhouderslaan en de solisten: Anette de la Bye - Sopraan; Aafje Hey- nis - Alt; Jan Waayer - Tenor (Evan gelist); Chris van Woerkom - tenor, Lourens Bogtman - Bas (Christusparty) Heine Pot - Bas, Hans Schouwman - Klavecimbel; A. Blankenstein - Orgel. De begeleiding is in handen van het Rotterd. Philharm. Orkest, terwijl het geheel onder leiding staat van Herman de Wolff. NIEUW VVSL-BESTUUR Het bestuur van de Ver. van Vrouwe lijke Studenten te Leiden is voor het jaar 1960'61 als volgt samengesteld: Mej. A. Kappeyne van de Coppello, praeses; mej. J. C. H. van Vliet, ab-actis mej. c. A. Boon, quaestrix, mej. M. D. B. Gerbers, assessor 1, mej. H. de la Hayze, assessor II. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petronella Antoinette Maria, dr. van M. Frankhuizen en J. E. van der Klaauw; Dammes Jan, zn. van D. Bergman en J. Matters; Jacobus, zn. van A. Boot en A. C. G. M. Heruer; Antonie Hendrik, zn. van H. A. Korswagen en C. L. Teijn; Geert Jan zn. van J. Drion en E. J. van Rooljen; Helena Petronella, dr. van C. L. Leyen- dekker en H. P. Gimberg; Lydia, dr. van H Versteegen en J. van Egmond; André, an. van M. van Dijk en J. E. Visser. OVERLEDEN H. Veilbrief, 83 jr., weduwe van W. T. L Boom; W. W. Dijkstra, 84 Jr.. man; A. Sleval, 80 Jr., echtgenote van J. Jacobs; A Hoogervorst, 78 jr., man; M. P. Kette rs, 83 Jr., wed. van T. Kramp: J. J. Sol- "e. 52 Jr., man; W. Slootbeek, 69 Jr., man. Na het geestdriftige applaus kon een toegift vanzelfsprekend niet uitblijven. Dit werd de Finale uit Haydns kwartet in G. En, zoals het meer gaat met toe giften: deze realisatie spande de kroon! In deze Haydn bleek men in hoge graad op elkaar afgestemd, superieure ensemble-kwaliteiten kwamen overtui gend naar voren. De bijzondere indivu- duele eigenschappen dezer instrumenta listen, maar ook, zoals in deze Haydn, hun hechte eenheid, waarborgen alle goeds voor de toekomst. De kennismaking is dan ook verheu gend geweest, een debuut, dat de vele op dit concert van de „Kunstkring voor Al len" aanwezige kwartet-liefhebbers zeker niet teleurgesteld heeft. De dames zjjn met prachtige bloem ruikers gehuldigd. H. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde VON SIEBOLDMEDAILLES VOOR FLORIADE Onder voorzitterschap van de heer J. H. Smit hield de afdeling Leiden van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in restaurant „In den Ver gulden Turk" haar ledenvergadering. Eerst werd het huishoudelijk gedeelte van de agende afgewerkt. Zo bleek, dat het bestuur van de afdeling drie Von Siboldimed'ailles aan de pnjzenoomimissie van de internationale tuinbouwtentoon stelling „Ploriade", welke deze maand in Rotterdam geopend zal worden, ter be schikking had gesteld. Vervolgens hield de heer Smit een praatje over „Tuinbouw in Leiden en omgeving, vroeger en nu." Omstreeks 1910 waren de stukken gTond, waarop tuinbouw werd bedreven in de nabijheid van de singels gelegen. De heer Smit besiprak verder de verschillende kweke rijen uit zijn jonge jaren. Hy ging uit voerig in op de wijize van kweken en de methoden welke men volgde. Ook vroeger leefde de gedachte iets nieuws te brengen door diverse kruisin gen uit te voeren. Spreker ging verschil lende punten van de stad langs, waar vroeger bloemistenondememingen waren gevestigd. Door zijn eenvoudige gezellige verteltrant kreeg men een beeld van de kwekerij van vroeger. Uit zijn relaas bleek wel, dat de heer Smit veel contact had onderhouden met de vroegere Leid se kwekers, want van elk bedrijf afzon derlijk wist. hij tot in de kleinste bijzon derheden iets te vertellen. Aan het slot van zyn praatje kon de heer Smit con stateren, dat er in vergelijking imet vroe ger veel op heit gebied van de kwekerij is veranderd. Het is de 'kweker veel ge makkelijker gemaakt. Men kan thans veel van de veiling betrekken, waardoor de eigen kwekerij wat op het tweede plan ds geraakt. Italiaanse lente ln onze prachtige collectie Waarborg-regenjaasen. Zie o.a. Model „ROMA" - vlot, sportief, met opgestikte zakken. 100#/o egyptische garens, DRI-SIL bevrerkt, dus duurzaam waterafstotend. Speciale lenteprijs f 45.- HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Drie Amerikaanse vrouwen vermoord op een voettocht In een gToot staatspark bü Ottawa in de Amerikaanse staat Illinois zyn giste ren de lichamen gevonden van drie ver moorden vrouwen van middelbare leef tijd. De vrouwen, die gehuwd waren met vooraanstaande zakenlieden uit Chicago, waren aangerand. Sedert maandag wer den zij vermist. Op die dag gingen zij met een auto naar het park voor een voettocht. Van deze voettocht zijn zij niet teruggekeerd. Zij werden gevonden door vijf jongens uit een kamp voor moeilijke kinderen. Een ambtenaar van het parket heeft meegedeeld dat een eerste onderzoek heeft aangetoond dat de drie vrouwen twee van vijftig en een van 47 jaar zyn geslagen en naar een grot in een diep dal zijn overgebracht. Uit de stitlle getuigen valt op te ma ken, aldus meldt United Press nader, dat de vrouwen vertwijfeld voor haar leven hebben gestreden. Achter in de grot wer den een met bloed besmeurde fiets, ca mera en verrekyker gevonden. Deze voorwerpen zijn kennelijk door de moor denaar of moordenaars gebruikt als wapen, of door de vrouwen om zich te verdedigen. De grot waar de vrouwen gevonden zyn, is ruim drie meter diep en onge veer even hoog en bevindt zich in de St.-Louis Canyon, een van de vele diepe ravynen in dit historische park aan de oevers van de Illinois in het midden van de gelijknamige staat. De slachtoffers, die in totaal 9 kinderen hadden, en die elkanders buren waren, waren maandag per auto naar het park een rit van 140 kilometer vertrokken om geza menlijk een rustige tocht te maken door het nagenoeg verlaten park. Door de hevige sneeuwval was het voor het wild in Zwitserland zeer moeilijk om voedsel te vinden. Vele dieren hebben nu de dorpen opgezocht om zich door de mensen te laten voederen. In de buurt van een klein dorpje heeft een boer thans zelfs vijf herten in zijn stal staan, die het hier zo naar hun zin hebben, dat zij nog geen aanstalten maken om te vertrekken. Openbare les lector dr. J. J. M. Beenakker Op dinsdag 29 maart te 4.15 uur hoopt dr. J. J. M. Beenakker, benoemd tot lec tor in de faculteit der wis- en natuur kunde voor de experimentele natuur kunde zyn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een openbare les in het Groot Auditorium. GEPENSIONEERDEN NED. SPOOR- EN TRAMWEGEN De afdeling Leiden van de Bond van Gepensioneerden der Nederlandse Spoor- en Tramwegen hield gistermiddag in het gebouw Prediker een goed bezochte ver gadering. De voorzitter, de heer J. Jan sen, heette allen hartellijk welkom en herdacht de in het afgelopen jaar over leden leden. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat er een voordelig saldo was. Uitvoerig werden deze mid dag de voorstellen voor de algemene vergadering besproken, o.a. de korting van de AOW-uitkering op de pensioenen en de huurverhoging van 20 procent op 1 april a.s. Besloten werd om in septem ber een feestavond te houden P. C. A. TEN BROEK NEEMT ONTSLAG ALS COMMISSARIS L.D.M. Bedankt tevens als lid van de G.G.Z.H. Het raadslid, de heer P. C. A. ten Broek, zal met ingang van 21 maart a.s. ontslag nemen als commissaris van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij en als lid van de Algemene Raad van de Gem. Gasvoorziening Zuid-Holland. Terwijl B. en W. de raad binnenkort een voorstel zullen doen t.a.v. de vacature van de L.D.M., zal in de maandagmid dag a.s. te houden raadszitting de be noeming van een lid van de Algemene Raad van de G.G.Z.H. aan de orde wor den gesteld. AANKOOP PERCELEN De gemeente heeft in openbare veiling de hand kunnen leggen op de percelen Kaarsenmakersstraat 6, 8, 10 en 12, te zamen groot 144 m2 voor de prijs van f. 7.445. Het bezit van deze percelen is voor de gemeente van belang, aange zien zy betrokken zullen worden in de voorgenomen sanering van het desbe treffende stadsdeel. Het college van B. en W., dat de raad voorstelt tot aan koop over te gaan, achte de prys van f. 7.445 aannemelijk. Bovendien heeft de gemeente in openbare veiling de hand kunnen leggen op het perceel Vliet 41, groot 357 m2 voor dep rijs van f. 7.200. De in de omgeving gelegen percelen (w.o. het gemeente-archief) zyn reeds eigendom van de gemeente, ook deze aankoop acht het college verantwoord. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. Engelse taai en letterkunde mej. R. P. Kelder (Den Haag) en de heer A. Groeneweg (Leid den). Gisteravond hebben onbevoegden zich toegang versohaft tot de R.-K. Openbare leeszaal aan het Steenschuur. Een beurs met f.32 en een los bedrag van f8 wordt vermist. Minister is bereid goedkeuring af te geven, doch tijdstip nog niet bekend Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Roos (PvdA) heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord, dat de voor de bouw van de uit 1861 daterende ulo-school aan de Pieterskerk straat vereiste Rijksgoedkeuring, waarvoor de aanvrage van de gemeente Leiden in april 1959 werd ingediend, slechts kan worden verleend door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Deze, zo wordt in het antwoord gezegd, is bereid de goedkeuring, zodra mogelyk, af te geven. Overspannen bouwmarkt In de jaren 1958 en 1959 heeft de ge meente Leiden voor een viertal scholen Rijksgoedkeuring bij de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aan gevraagd. Voor twee van deze scholen is resp. in oktober 1959 en februari 1960, Rijksgoedkeuring verleend, en wel voor de scholen, die door de gemeente Leiden urgenter werden geacht dan de nieuw bouw ten behoeve van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Pieterskerkstraat. ZONDAGMORGENPROGRAMMA BIJZONDER KERKEWERK In de zondagmorgenbijeenkomst van het By zonder Kerkewerk der Leidse her vormde gemeente in het Luxortheater spreekt Leen van Ginikel, hoofdmede werker van de „Open Deur" over de vraag: Waar koant u voor? Uit de bekende zondagavondrubriek „Henk en Lien" zal een gedeelte via de band ten gehore worden gebracht Twee jongeren: Betteke Groot en Si- mone Kramer zullen cello en fluit spe len De verbindende tekst wordt verzorgd door dr. P. L. Schoonheim. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Thermometry at liquid helium and liquid hydrogen temperatures", de heer M. Durieux, geboren en wonende te Kat wijk. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „En kele aspecten van de embroyale ontwik keling van de menselijke maag", de heer M. Miete, geboren te Rotterdam en thans wonende te Arnhem. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Saimuel Senior Coronel" (Zijn betekenis voor de sociale geneeskunde in Nederland), de heen- A. H. Bergink, geboren te Enschede en thans wonende te Den Haag. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-zuld-Sloter- vaart dr. D. van Swlgchem te Kampen; te Alkmaar (3e pred.pl.) S. van Bekkum te Monster. Bedankt voor Wassenaar H. Tien te Nijkerk. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Aalsmeer T. Brlenen te Mus sel en R. Slofstra te Harderwijk. MGR. M. N. LUCAS APOSTOLISCH DELEGAAT IN SCANDINAVIË Paus Johannes XXin heeft de Ne derlandse mgr. M. N. Lucas, apostolisch visitator in Scandinavië, benoemd tot apostolisch delegaat voor de Scandina vische landen met zetel te Kopenhagen. Gezien de situatie op de bouwmarkt in Leiden en omgeving, kan het tydstip, waarop de Rijksgoedkeuring voor het hierbedoelde project mag worden ver wacht, niet met zekerheid worden aan gegeven. In de vragen maakte de heer De Roos er melding van, dat er voor kinderen en leerkrachten op deze school lijfsgevaar bestaat, wegens onvoldoende sanitair, slechte verlichting, vochtigheid, brand gevaar, tocht en andere gebreken. Ingrijpen Rijksregering goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) De politieke toestanden op de Ned. Antillen zijn onevenwichtig. De meerderheid in de politiek wisselt nogal eens, ook zonder dat er verkiezingen worden gehouden. In de Eilandsraad van Curasao ontstond daardoor de eigenaardige situatie, dat door het overgaan van een enkel lid naar de zijde van de partijen van de Lands regering, het bestuurscollege niet meer steunde op een meerderheid het ver richtte geen enkele belangrijke bestuursdaad meer, omdat het daarvoor toch geen meerderheid kon krijgen, maar het weigerde af te treden. De oppositie bleef op de bestuurszetels zitten. Op verzoek van de landsregering van de Antillen, die steunt op dezelfde meerdeilheid die nu ook in de Eilands raad van Curasao weer de meerderheid vormt, heeft de in Nederland zetelende Rijksregering de oppositionele gede puteerden naar huis gestuurd en de bestuursbevoegdheden tijdelijk in han den gelegd van de gezaghebber. In de kring van de minderheid heeft dit boosheid gewekt, maar de Tweede Kamer heeft gisteravond bij de bespre king van de begroting van Overzeese Rijksdelen het optreden van de Rijks regering goedgekeurd omdat gehandeld is in overeenstemming met de bepalin gen van het Rijksstatuut. Men betreur de echter de noodzaak ervan. Zulke problemen zouden de Antillen zelf moeten oplossen, zeiden de heren Berkhouwer (VVD), De Kort (KVP), Van Eijsden (AR), en V. d. Wetering (OHU). Laat de Rijksregering vooral de grootst mogelijke terughoudendheid be trachten. waarschuwde de heer Neder- horst (PvdA), want het zal zich in de Antillen wel eens meer voordoen dat 'n meerderheid wisselt en een grote min derheid zich verongelijkt gevoelt. Nederland wil zich angstvallig ervan weerhouden zich te mengen in interne zaken van de Antillen, maar de eilan den hebben hun eigen karakter, waar aan zij evenveel waarde hechten als bijv. de Friezen in Nederland en dat zy juist beschermd willen zien door een neutrale instantie omdat de Eilanden- raden niet overheerst willen worden door de eigen landsregering. Ingrijpen van de Rijksregering in geval van in terne conflicten is juist op verzoek van Antillianen in het Ryksstatuut opgeno men. Het gevolg is dat Nederland tel kens het risico loopt door een veronge lijkte minderheid te worden beschuldigd van koloniaal ingrijpen. De minderheid in de Eilandsraad van Curasao is van mening dat het conflict Begin volgend jaar in Nieuw Mexico De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt, dat zij plannen heeft om volgend jaar in Nieuw Mexico een ondergrondse kernontploffing voor vreedzame doelen tot stand te laten brengen. De voorgestelde nieuwe proef is nog niet definitief door president Eisenhower goedgekeurd. Wel zal een begin gemaakt worden met het graven van een ondergrondse ruimte. De proef, die de codenaam „kabouter" heeft gekregen, zal in zoutlagen worden genomen. De bedoeling zal zyn het mogelijke gebruik van de door de ont ploffing ontstane hitte voor de vorming van isotopen te bestuderen. Volgens de commissie voor kernenergie verwacht men. dat de proef ook wetenschappelijke gegevens zal opleveren over de verschijn selen, die zich voordoen by kernontplof fingen in zout. Senator Clinton Anderson, voorzitter van de Amerikaanse Congrescommissie voor kernenergie, heeft meegedeeld, dat het gaat om een proef met een kern apparaat ter sterkte van 10 kiloton, met het oog op het benutten van kernont ploffingen voor vreedzame doelen, zoals het aanleggen van nieuwe havens. Volgens senator Clinton zal de voor genomen ondergrondse kernontploffing 360 meter onder de grond en 40 kilo meter ten westen van Carlsbad (Nieuw december J.l. verklaarde president Mexico) geschieden. Eisenhower, dat de Verenigde Staten De V.S. hebben geen kernontploffing zich vanaf 1 januari 1960 de vrijheid teweeggebracht sinds zij, de Sovjet-Unie zouden voorbehouden tot het nemen van en Engeland dergelijke proeven op 31 kernproeven zonder voorafgaande ken- oktober 1958 hebben opgeschort. Maarnisgeving. Twist om tuinmuur F raukrij k-T unesië Franse ambassadeur heeft zijn post verlaten (Van onze Paryse correspondent) De Franse ambassadeur in Tunis, Boegner, vertoeft op het ogenblik in Parijs en het is niet waarschynlyk dat hy heel gauw naar zijn post terug zal keren. De betrekkingen tussen beide landen hebben weer een dieptepunt be reikt, maar dit keer is het nu eens niet de Algerijnse oorlog, waardoor Tunesië zich van Frankrijk heeft verwijderd. De oorzaak van deze verkoeling die de di plomatieke thermometer tot onder het nulpunt deed dalen, vormt een muur. Een muur die in de tuin van de Fran se ambassade in Tunis een zwembad omgeeft en die nu door Tunesische ar beiders wordt afgebroken. Ambassadeur Boegner en met hem de Franse rege ring neemt deze aanranding van de di plomatieke imuniteit, waarin ook de muur is betrokken, zeer hoog op. Vanwege datzelfde muurtje is gisteren ook de Tunesische ambassadeur in Pa rijs, die de eigen zoon is van het staats hoofd Bourguiba, door de minister van Buitenlandse Zaken op het departement ontboden. Een week of wat geleden hadden Tu nesische wegwerkers hun houwelen op de muren, waardoor Frankrijks ambas sade in Tunis wordt omringd, beproefd, om daardoor onmiddellijk een officiële stap van de ambassadeur te ontketenen. Frankrijks vertegenwoordiger werd toen uitgelegd, dat er een nieuwe auto weg zal komen, waarvoor die muur wel moest wijken. Niettemin werden de werkzaamheden toen tijdelyk stop gezet. Maar een week later kwam een bataljon arbeiders, nu vergezeld van bulldozers, opnieuw opdagen en weer moest de muur het ontgelden. Op een nieuw pro test van ambassadeur Boegner werd hem door de Tunesische regering geantwoord, dat zyn voorganger Gorse indertijd mon deling zijn toestemming had verleend. In Parijs op de Quai d'Orsay (Buiten landse Zaken) ontkent men die voorstel ling van zaken ten stelligste. Volgens de laatste berichten staan er van die muur weinig stenen meer op elkander, terwijl de ambassadeur zijn terugkeer in Tunis van een onmiddellijk definitief staken der vernielingen afhankelijk had gesteld. Het moet in de geschiedenis der vol keren de eerste maal zyn dat een ern stig diplomatiek incident door een tuin muur werd ontketend!! had kunnen worden opgelost door nieuwe verkiezingen. De leider van de oppositie, mr. dr. M. F. Da Costa Gomez die thans in Den Haag vertoeft, voert daarvoor actie. Hij heeft vele bezwaren tegen de maatregel die de Rijksregering tegen de bestuurders van de Eilands raad heeft genomen en in een uitvoe rige nota heeft hij de vice-minister- president, de heer H. A. Korthals, daar van op de hoogte gesteld. Vandaag antwoordt minister Korthals op de beschouwingen van de Kamer leden, die o.a. hebben gesuggereerd het ontwerpen van een vlag voor het Ko ninkrijk. Kadar in Polen: er werd niet gejuicht bij zijn aankomst De Hongaarse communistische party leider Janos Kadar is gisteren, aan het hoofd van een party- en regerings delegatie, per trein te Warschau aange komen, waar hij werd begroet door zijn Poolse ambtgenoot Gomoelka, premier Cyrankiewicz en andere ministers en leiders van de Poolse communistische partij. Het bezoek van Kader c.s. zal vyf da gen duren. Het is het eerste dat Hon gaarse leiders, na het neerslaan van de Hongaarse opstand, in november 1946, aan Polen brengen. By de ingang van het station stonden verscheidene duizenden belangstellen den. Een enkeling lichtte de hoed, doch er werd niet gejuicht. Gewoonlijk zijn bij bezoeken van lei ders van communistische staten aan Polen banieren met leuzen in het sta tionsgebouw en langs de weg, die de be zoekers volgen, aangebracht. Ook nu was dit geschied, maar schaars. In het algemeen kan worden gezegd dat het door Polen aan de Hongaarse afvaardiging bereide welkom zeker geen opgewekt karakter draagt. Westelijke waarnemers hebben de indruk dat de Poolse communistische partij alles heeft willen vermijden, dat de begroeting van Kadar c.s. een massaal karakter zou geven. Gomoelka verklaarde in een wel komsttoespraak op het perron dat Polen zeer verheugd is over de verrichtingen van en de ontwikkelingen in Hongarije. Kader verklaarde in zyn antwoord dat Hongarije en Polen, „met het oog op de herbewapening van het Westen", nauw met elkander en met de andere commu nistische landen moeten samenwerken. Prinses Irene bezocht Spaanse dansvoorstelling Gisteravond heeft Prinses Irene in ge zelschap van enkele kennissen in de Rotterdamse Schouwburg de voorstel ling bijgewoond van het Spaanse dans ensemble Susana en José. In de pauze liet de Prinses Susana en José aan zich voorstellen. Zij onderhield zich enige tijd met het danspaar. Het bestuur van het Landbouwschap heeft zich in zjjn gisteren in Den Haag gehouden vergadering akkoord verklaard met een concept-brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat over de af sluiting van de Lauwerszee. In deze brief, die spoedig verzonden zal worden en waarvan afschriften zul len worden gezonden aan de leden van de Eerste Kamer en van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, constateert het bestuur, dat in de nota de minister aan de Tweede Kamer onvoldoende recht is gedaan aan verscheidene voor uitvoering van de afsluiting en inpolde ring van de Lauwerszee pleitende argu menten. Het bestuur van het Landbouw schap betreurt evenzeer de onvolledig heid van de nota. welke slechts ten dele is opgeheven door de inhoud van het later verschenen eindverslag. Het be stuur van het Landbouwschap vraagt daarom nogmaals aandacht van de mi nister voor enkele facetten die naar de overtuiging van het bestuur in door slaggevende dan wel in overwegende mate pleiten voor spoedige afsluiting van de Lauwerszee. Alleen reeds de onveiligheid waarin vele duizenden bewoners in w(jde om geving rond de Lauwerszee dag aan dag verkeren vraagt om het op korte termiin stellen ran een daad. Voor de nood zakelijke verbetering van de waterhuis houding geldt hetzelfde.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3