Bezitsvorming kan geen bijdrage leveren tot industriefinanciering „Un nouvel prinlemps - Une nouvelle coiffure" (Een nieuwe lente - Een nieuw kapsel Haute Coiffure J. P. v. d. BLOM Agenda Mei een enkel woord DONDERDAG 17 MAART 1960 Werkgevers concluderen Sparen heeft waarde om het sparen-zelf Het Verbond van Nederlandse Werk gevers en het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond hebben een rapport doen samenstellen over de bezitsvor ming. Het rapport komt tot de conclu sie, dat de vraag in hoeverre een op bezitsvorming in ruime kring gericht beleid een bijdrage kan leveren tot de problematiek van de industriefinancie ring voorlopig hoofdzakelijk in nega tieve zin moet worden beantwoord. De commissie bepleit de bedoelde be zitsvorming om haar eigen merites: de vergroting van de nationale spaarquote, de klimaatsverbetering, die van een toe nemende spaarneiging in ruime zin het gevolg kan zijn en de voordelen welke een toeneming van de besparingen voor de spaarders zelf biedt. De vraag in hoe verre de additionele besparingen in de juiste vorm naar het kapitaalbehoeven - de bedrijfsleven kunnen worden geleid is een probleem, dat naast het bezitsvor- mingsvraagstoik moet worden aangevat. Pas wanneer de bezitsvorming-zonder premie werkelijk vruchten gaat afwer pen en aandelenbezit ook voor nieuwe spaarders in aanmerking komt, kan van een reële bijdrage tot de oplossing van het financieringsvraagstuk worden ge sproken. zo zegit het rapport. Niet hoog De commissie wijst er nog op, dat de mogelyke resultaten in verband met de financieringsbehoefte kwantitatief niet te hoog mogen worden aangeslagen. Zelfs bfj een verdubbeling van de bespa ringen van gezinshuishoudingen zou deze categorie nog slechts een onderge schikte factor in de totale kapitaalvor ming zyn. Overigens begint het rapport met te stellen, dat in de naaste toekomst (waar bij nog geen rekening is gehouden met de investeringen in verband met de aan passing aan de EEG) 4% van het netto nationale inlkomen zal moeten worden bespaard voor de financiering van nood zakelijk industriële uitbreidingsinveste ringen. Als enig aanvaardbare bron van bezitsvorming noemt het rapport de eigen besparing uit het verdiende inko men. Stimulering van particuliere besparin gen dient zich steeds te richten op élle MINISTER BEERMAN OVER DE KONINKRIJKSGEDACHTE Gisterochtend heeft de Nederlandse minister van Justitie, mr. A. S. W. Beer man, op Aruba in een persconferentie gepleit voor een nauwere binding tus sen de rechterlyke machten van de RÜksdelen door een systeem, waarbij rechters van de verschillende Rijksdelen zullen rouleren. De minister stelt zich de uitvoering hiervan voor door een uit wisseling van rechterlyke ambtenaren tussen de Ryksdelen. Dit is tot nu toe slechts in zeer incidentele gevallen ge schied. Ook het invoeren van een rechtspraak in cassatie voor Suriname en de Ned. Antillen door de Hoge Raad der Neder landen achtte mr. Beerman van groot belang voor een accentuering van de Ko- ninkrjjksgedachte. Gisteren vertrok minister Beerman naar Bonaire. Maandag gaat hy naar Suriname voor een bespreking aldaar voor een eventuele roulering van rech terlijke ambtenaren en de invoering der cassatie-rechtspraak door de Hoge Raad. Ook de gevolmachtigde minister van de Ned. Antillen in Nederland, de heer W. F. M. Lampe, was op de persconfe rentie op Aruba aanwezig. De heer Lampe, die zes weken in de Ned. Antillen zal blijven, toonde zich zeer voldaan over de samenwerking met de Neder landse regering. Uitbreiding territoriale wateren in Genève aan de orde De afgevaardigden naar de zeerecht conferentie te Genève die donderdag wordt geopend, zullen zich onder meer bezig houden met een nieuw plan tot regeling van de tegenstelling over de territoriale zee en de visserygrenzen dat, naar verluidt, wordt gesteund door de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en een aantal landen op het Europese vasteland. In dit plan wordt voorgesteld de territoriale wateren uit te breiden van drie myi tot zes myi van de laag- wateriyn aan de kust. De kuststaat dient voor de daaropvolgende strook van zes myi regelingen te treffen die het vissers uit landen waaruit vissers in de afgelo pen vyf jaar regelmatig in die wateren hebben gevist, mogeiyk maken zulks op zekere voorwaarden te blyven doen. Deze voorwaarden die ten doel hebben de visserij in de kuststaat te bescher men, slaan op de omvang van de vangst. Dit zou kunnen geschieden door het aantal vissersschepen binnen de visserij- grenzen aan een bepaald maximum te binden of beperkingen in te voeren voor het gewicht van de vangst. Canada, IJsland en enkele andere landen zijn het eens met een territoriale zee ter breedte van zes mijl maar wil len dat de kuststaat in de daaraangren- zende zone van zes mijl bij uitsluiting van andere landen het recht heeft te vissen. IJsland is reeds geruime tijd geleden ertoe overgegaan deze maatregel een zijdig van kracht te verklaren. Dit heeft tot gevolg gehad dat Britse vissersvaar tuigen in de omgeving van IJsland door schepen van de Britse marine worden beschermd. De Sovjet-Unie heeft een derde voor stel, nameiyk om elk land de bevoegd heid te geven de omvang van de territo riale zee vast te stellen tussen drie en twaalf myi. Dit voorstel vindt by slechts weinig landen steun. De kwestie van de breedte van de ter ritoriale zee en de visserijzones is het enige punt op de agenda van de confe rentie waaraan ongeveer 85 landen deel nemen en die naar verwacht wordt, tot ongeveer half april zal duren. Dit punt is onopgelost gebleven op de eerste zeerechtconferentie in 1958. Op deze conferentie werden vier conventies aangenomen, namelijk over territoriale wateren en aangrenzende zones, over de volle zee, over visserij en over het con tinentale plat. Met uitzondering van een land, Afghanistan, heeft geen van de landen een van de conventies geratifi ceerd. Afghanistan heeft de conventie over de volle zee bekrachtigd. Nederlanders. Een beperking tot bijvoor beeld uitsluitend loontrekkenden of tot hen wier inkomen beneden een zekere grens ligt is niet verantwoord. Bezwaren De commissie heeft overwegende be zwaren tegen tal van gepropageerde stelsels, waarin door premies of fiscale faciliteiten de besparingen kunstmatig worden gestimuleerd. Met name het dis criminatoire element in zulke stelsels wijst zij af. Bovendien aoht zij een doel treffende controle op de wijze waarop men van* zulke regelingen gebruik maakt uitgesloten. In het algemeen heeft de oomimissie ernstige bezwaren tegen „onechte" eigendomsvorming, waarvan sprake is indien de bezitter niet vrijelijk kan be schikken over zijn spaarsaldi. Het ele ment van „bevoogding", dat in zulke re gelingen ligt opgesloten is, wat de over heid betreft, nimmer aanvaardbaar. In de verhouding werkgever-werknemer slechts in die gevallen waarin de feite lijke omstandigheden in een onderne ming van dien aard zijn, dat dit door beide partijen positief worden gewaar deerd. Een uitzondering ln dit geheel van oven-wegingen maakt de commissie voor J eugdspaarregelingen ONZE REGERING NOG TEGEN 40-URIGE WERKWEEK De Nederlandse regering acht de tyd nog niet gekomen om de 40-urige werk week als doei van de arbeidstydverkor- ting vast te leggen in een internationaal arbeidsverdrag. Dit biykt uit het ant woord van de regering op een vragen lijst van de Internationale Arbeidsorga nisatie te Genève. De regering is blijkens haar antwoord aan de IAO van oordeel, dat een ver dere verkorting van de arbeidstijd een kwestie is van alternatieve aanwending van de voor verdeling beschikbare wel vaart. De regering erkent de wenselijk heid, voor de arbeidstijdverkorting een plaats in te ruimen op de lijst van sociale verlangens, doch dit is een zaak. die van land tot land verschillend ligt. Bij de bepaling van de prioriteit voor de arbeidstijdverkorting dienen niet alleen de beschikbare welvaart 'en de econo mische vooruitzichten op langere ter mijn in aanmerking te worden genomen doch ook andere factoren zoals natuur lijke hulpbronnen, bevolkingsgroei, de behoefte aan kapitaalgoederen, de ar- beidsproduktiviteit e.d. Deze factoren zullen van land tot land en van tijd tot tijd verschillen en de Nederlandse re gering acht het daarom niet juist, nu reeds een bepaalde arbeidsduur of een bepaalde prioriteit voor arbeidstijdver korting neer te leggen in een interna tionaal arbeidsverdrag of een aanbeve ling van de IAO. Van de andere kant blijkt de Nederlandse regering wel gun stig te staan tegenover een internatio naal document, waarin methoden zouden worden aangegeven om te ko men tot een geleidelijke verkorting van de arbeidstijd, zonder dat daardoor in ernstige mate wordt ingegrepen in de nationale economieën en zonder dat daardoor de verwezenlijking van andere sociale desiderata in het gedrang zou komen. De redering zegt in haar antwoord aan de IAO dan ook niet verder te wil len gaan dan een internationale aan beveling met een soort van handleiding voor geleidelijke'adequate invoering van een verkorting van de arbeidstyd. Nieuwe maatschappij voor ruimtevaart „Belock Instrument Corporation" heeft bekendgemaakt dat zij een groep in Duitsland geboren geleerden bijeenge bracht heeft die aan het hoofd zal staan van een nieuwe Amerikaanse ruimte vaart-maatschappij in Huntsville, Ala bama. Deze maatschappij zal zich bezighou den met alle stadia van onderzoek, ont wikkeling en fabricage van apparaten In de moderne salons van J. P. v. d. BLOM, Steenstraat 57, wordt het nieuwe kapsel „LA LIGNE DUO" gepresenteerd. DUO heeft een twee ledige betekenis, evenals de lente en zomer elkaar opvolgen, geldt dit ook voor het kapsel van de jonge en de rijpere vrouw. De coiffure is hierop geïnspireerd en bestaat dus in feite uit twee delen. Het voorjaarskapsel, wat in hoofdzaak bestemd is voor de jonge vrouw, is niet zo volumineus, doch ligt plat tegen het hoofd, waardoor het accent meer op het gezicht valt. Het haar wordt wel aan de bovenkant iets opge werkt, evenwel niet zo hoog als bij het z.g.n. Farah Dibah-kapsel. Het staat charmant en vooral voor de teenagers, die zich zo zachtjes aan voor een „kapsel" gaan interesseren, is het een prachtige overgang. Het zomerkapsel, dus voor de rijpere vrouw, heeft een zeer aparte coupe en wordt zo geknipt, dat het haar voller lijkt. Aan de achterkant wordt het luchtig opgewerkt, wat het effect geeft alsof er een speels windje doorheen blaast. Van voren is de coiffure meestal voorzien van pony, waarmede vele variaties zyn te maken geheel toegepast op het gezicht en type van de draagster. Eerst door een vakkundige bewerking bent U verzekerd van een getrouwe kopie van dit Franse en zeer charmante kapsel. En deze garantie bieden U onze salons. STEENSTRAAT 57 - TELEFOON 21721 Waarom? (Van onze t.v.-medewerker) Waarom gekeken naar en een verslag gemaakt van een uitzending, die in haar samenstelling toch niet veel beloften leek in te houden? Dat deden we en doen we nu dan toch, omdat er een paar toppen te rapporteren zijn, die niet elke dag voorkomen. Hier zijn ze: De documentaire van Schlesinger, die tot onderwerp had de vrije expressie' van de jeugd, was een verrassend juweel. Draaiboek en camera gaven elkaar wei nig of niets toe in kwaliteit. En dan te bedenken het moet voor filmers een beetje pijnlijke gedachte zijn dat het materiaal in elke stad en elke moderne school voor het grijpen ligt. Je moet alleen maar op het idee komen en dat deed Schlesinger dus. En zijn loon is, dat in vele landen deze documentaire werd gedraaid. Het werd hoog tijd, dat het ook hier gebeurde. De NCRV gebruikte het werkje om Studio B wat niveau te geven, wat wel nodig was, omdat naar onze smaak de muziek- demonstratie beneden de maat bleef en dus helaas voor een anti-climax zorgde. Bij het volgende onderdeel,, Het leven begint bij 40" was precies het omge keerde te constateren. Het is nu wel spits om de 5 maal 8 daarbij te betrekken, maar daarmee wordt zo'n geval niet ge red, noch ook door een gesprek aan de schrijftafel van professor Van de Graaf, waarbij verzuimd werd te vermelden, waarin hy doceerde en waar. Het waren alles behalve de luchtige bespiegelingen, die ons waren beloofd. Zelfs Hetty Blok kon het geheel niet op peil brengen, omdat ook haar de fleur door tekst schrijver en regisseur (zeer ten onrech te) was onthouden. Maar Bomans maak te alles weer goed door zijn dwaze zins wendingen en zijn wonderlijke accenten niet alleen, maar ook door zijn verras send slot over de levensvoleinding, waar aan zelfs sommige dagsluiters een voor beeld kunnen nemen. Het leven begint, waar het ophoudt. Pi Scheffer was op dreef en had het met zijn gasten getroffen. Neem daar nu alleen Enrico Neckheim, die ditmaal niet alleen als begeleider (als steeds) excel leerde en Dora Paulsen droeg, maar ook als vindingrijk componist uit de bus kwam. Ria Verda en vooral Wim Sonneveld en ook de levensechte en warme zigeu- nermuziek van Tata Miranda en zijn vele zonen vulden het gevarieerde geheel •^eltreffend op. met geleide controle en ruimtevoertui gen, zo werd meegedeeld. Als leider van deze groep zal dr. Fre derick K. Mueller, voormalig plaatsver vangend directeur van het leger labora torium voor geleide controle in Hunts ville, optreden. Advertentie LEWENSTEIN, Maarsmanssteeg 8, Leiden, tel. 20685 De reportagewagen was in Zeist gesta tioneerd in een der 55 militaire tehuizen van Pro Rege, waar in gemeenschap de dag werd gesloten met spel en ernst. Vooral de muzikale slotbydrage leek ons zinvol in dit milieu. Jammer, dat een niet geroutineerd cameraman aan de stuurknuppel zat. Hier moeten we echter tot slot weder om naar een waarom vragen. Dat er meisjes in zo'n militair honk komen, lijkt ons een grote aanwinst. Dat zij zichzelf zyn ook en dus rustig roken, als zij daarin zin hebben. Dat echter bij het wegvallen van de krijgstucht de inner lijke tucht onvoldoende blijkt om bij het beluisteren van de bijbellezing de sigaret te doven, betreuren we. Daartegen had iets gedaan moeten worden, omdat stellig hierdoor veel kijkers ge- en verstoord zijn geworden. Afgezien daarvan: het lijkt toch zinrijk in zo'n tehuis iets te doen aan beschaving. Waarom de vrij heid in vrije tijd ingeperkt, kan men vragen. Wel, gewoonweg daarom. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.J V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatle. 18.55 Ge sproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Radio-Philharm. ork. en sol. (I. d. pauze: 20.45-21.05: De Europese economische In tegratie, gesprek). 22.30 Nws. en beurs- ber. v. New York. 22.40 Bezoek Premier Kroesjtsjef aan Frankrijk. 22.56 Sportact. 23.05 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Gevar. muz. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nws. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. oraatje. 20.0. M parade. 22.25 Gram. 22.30 Nws. 22.40 - --3.45 Avondoven 23.30 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS. 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Pol. praarie. 20.30 Cabaret. 21.00 Vuile handen "Les mains sales", toneel stuk. VOOR VRIJDAG 18 MAART Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Lichte muz. en reportages. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, lezing. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Planorecital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsultz.: Landbouwrubriek. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport Auto-cl uw-trek-tocht Den Haag-Amsterdam Naar wij vernemen zal voor de auto- duw-trek-tocht van Den Haag naar Amsterdam, welke in het kader van de „Doe Open"-actie zal worden gehouden zaterdagmiddag as. om twee uur op de Lange Vijverberg te Den Haag het start schot worden gelost door de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals. De ouderwetse auto, die niet meer op eigen kracht kan rijden, zal door twee jongelui worden getrokken en door één jongeman worden geduwd, terwijl een vierde achter het stuur zal plaats ne men. Zy zullen op gezette tijden eikaars taak overnemen en naar verwacht wordt des avonds om 'half twaalf in Sas- senheim arriveren, waar overnacht zal worden. Zondag zal de tocht, tijdens welke door enkele verzorgers symbolische sleuteltjes zullen worden verkocht, naar Amsterdam worden voortgezet. R.A.P. - D.K.W. Monarscoot. Puch, Union - Magneet Solex - Berini Locomotief, Gazelle BROMMERS HMRlfMMfRSTfi 295t»309 F tl KOREVAQRS TR. 6 LE/D£N DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „Herrie om Harry". 8 uur nam. Gerecht 10: Eglise Wallonne. Lezing M. Ie pasteur Ermano Rostan. over: „L'eglise vandoise d'Italie et ses problémes actuels". 8 uur nam. Rijksmuseum Nat. Historie: Causerie dr. W. Vervoort over de expeditie naar Nleuw- Guinea. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Galgewater): Bevol kingsonderzoek t.b.c. 712 uur voorm. en 24.30 uur nam. Stadszaal (foyer). Filmavond Ned. Chr. Reisver. van de Caltex. 8 uur nam. Zomerzorg: Auditie-avond 'd Oprechte Amateur. 8 uur nam. Den Burcht: Filmavond Lissone - Lin deman over emigratie. 8 uur nam Harmonie: Openb. verg. Centrale A.R. Kiesvereniging. Spr. ir. W. de randstad Holland Hooigracht 84. Jaarverg. Humanistisch Verbond. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed olv. prof. Bak huizen van den Brink, m.m.v. B. van Woerden, sopraan. 7.15-7.60 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mej. F. Krabbe over het communisme en de koude oorlog. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Galgewater): Bevol kingsonderzoek t.b.c. 24.30 en 7—9.30 uur nam. ZATERDAG St.-Antonlusclubhuls: Leidse Jeugdactle. Bonte avond voor en door de jeugd. - nam Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam, Breestraat 10: Evang. Christengem. „Ec clesia" .8 uur nam. BINNENLAND Te Wezep (gem. Oldebroek) is gister middag een nieuw protestants tehuis voor militairen van de Koninklijke Nederlandse Bond ,.Pro Rege" officieel geopend. De plechtigheid werd verricht door de staats secretaris van Defensie, luitenant-gene raal b.d. M. R. H. Calmeyer. BUITENLAND Twaalf Chinese politiemannen heb ben het leven verloren bij het bestrijden van een brand in een papierfabriek in het ten noorden van Kanton, in communis tisch China, gelegen dorp Ma Koe. 29 an dere politiemannen liepen ernstige ver wondingen op. Twee leden van het personeel van de Russische ambassade te Bonn zijn bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hun auto reed ln volle vaart tegen een aan de kant van de weg staande vracht auto. De twee Russen werden ernstig ge wond uit het wrak van hun auto tevoor schijn gehaald. Kort nadien bezweken zij aan hun verwondingen. „Tass" meldt, dat drie Sovjetrussi- sche valschermspringers bij een boven de omgeving van Sverdlovsk uitgevoerde sprong van 1.500 meter gemiddeld op een afstand van 2.82 meter van een op de grond aangegeven punt neerkwamen, het geen een nieuw nauwkeurigheidswereld- -...s-, record waa Drie rechtbanken in de Dominicaanse republiek hebben ln totaal vijftig mensen tot gevangenisstraffen, variërend van vijf tot twintig Jaar. veroordeeld op beschul diging van deelneming aan een samen zwering tegen het bewind van generaal Trujlllo. Vijftien mensen werden vrijge sproken. Men heeft te Crichel Down in het Engelse graafschap Dorset een grafheuvel gevonden, die meer dan 2.000 jaar lang gebruikt is om doden ln te begraven. De vondsten betreffen zowel het ..bekervolk", dat circa 3.500 Jaar geleden zijn doden in gehurkte houding begroef, als de Angelen en Saksen .die hun doden hier in de vijfde en zesde eeuw voor Christus begroeven. De Britse ambassade te Bonn heeft namens de Britse minister van Defensie Watkinson, haar verontschuldigingen aan minister van Defensie, Strauss, aangebo den. omdat Watkinson in een recent La gerhuisdebat over defensiekwesties had gezegd, dat één Britse beroepsmilitair evenveel waard was als drie Westduitse rekruten. Strauss nam het niet zo ernstig op. Hij zei dat hy niet zo'n „gevoelig plantje" was. Het toerisme heeft Luxemburg ln 1959 acht procent meer baten opgeleverd dan het Jaar daarvoor. Er werden ruim een miljoen overnachtingen geboekt. De meeste bezoekers waren afkomstig uit Bel gië. gevolgd door Nederlanders, En gelsen, Fransen, Duitsers en Amerikanen. Ruim 1.9 miljoen auto's en autobussen passeerden de Luxemburgse grens, 230.000 meer dan in 1958. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft bekendgemaakt, dat hij zich voor de vierde maal kandidaat voor het gouver neurschap van de staat zal stellen. Het is nog niet eerder voorgekomen, dat een gou verneur zulks doet. In 1958 werd Faubus herkozen, nadat hy zich tegen de federale regering had verzet op gebied van de ras senintegratie op de scholen. HIJ zei giste ren te zullen blijven ijveren voor „de rech ten van het volk" Een militaire rechtbank in Oran, West-Algerije, heeft vier opstandelingen ter dood veroordeeld wegens het deelne men aan 17 terroristische daden ln 1957, waardoor twee mensen werden gedood en 44 gewond. Twee verdachten kregen 10 en 5 Jaar dwangarbeid en een zevende werd vrijgesproken. Een mohammedaan, die ter dood was veroordeeld wegens een bom aanslag. die hll in de zomer op het hoefd- Elein van Mecfea, ten zuiden van Algiers, ad gepleegd, is gisteren terechtgesteld De Ponte Vecchio (oude brug) over de Arno te Florence zal grondig gerestau reerd worden. In het bijzonder zullen nog dit Jaar de fundamenten, die tijdens de oorlog van Duitse mijnen te lijaen heb ben' gehad, verstevigd worden. Het hooggerechtshof in Ghana heeft het vonnis van de magistraten in Kemasi tot het toedienen va ntwaalf zweepslagen aan sommige leden van de Verenigde (op positiepartij» vernietigd. Wel blijven ae veroordelingen tot boetes en gevangenis straffen gehandhaafd. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren haar formele toestemming voor het huwelijk van haar zuster, Prin ses Margaret, met Antony Armstrong- Jones verleend, hetgeen ingevolge een wet van 1772 vereist is. Zij deed dit op een byeenkomst van de kroonraad in het Buckinghampalels. De hoofdredacteur van het Britse tydschrlft van de adel „Debrett's Peerage' heeft verklaard het schadelijk te achtei. voor het zelfrespect van Antony Arm- strong-Jones indien deze bij gelegenheid van zijn huweiyk met Prinses Margaret in de adelstand zou worden verheven. Titels, aldus Hanklnson, worden alleen gegeven voor diensten aan het openbaar belang bewezen of wegens grondwetteiyke rede nen, waarvoor Armstrong-Jones echter geen van belde ln aanmerking komt. Oe Noe, Blrmaans premier van 1948 tot 1956 en van 1957 tot 1958, zal ln de re gering. die zal worden samengesteld wan neer het nieuwe parlement op 1 april bij eenkomt, weer premier zyn en tevens mi nister van Defensie, van Binnenlandse Zaken, van Voorlichting en van Demo cratisering van het plaatselijke bestuur. Dit is bekendgemaakt op een bijeenkomst van parlementsleden van Oe Noe's „zuive re" groep van het Antifascistische Vry- heidsverbond van het volk, dat in beide Kamers van het parlement een meerder heid heeft van tweederden. In Kopenhagen is dezer dagen ln een particulier fotoarchief een gave kopie teruggevonden van de verloren gewaande film „Grootmoeders vergrootglas" uit 1900. waarin de Engelse fllmpionler Smith voor het eerst de close-up (opname van dlcht- by) toepaste. De Londense politie is er gisteren ln geslaagd de vyf daders van de roofover val op een bankauto, dinsdag ln Londen, te arresteren. Van de gestolen f 200.000 ontbreekt nog elk spoor In verscheidene gebieden van de Midi en Zuidwest-Frankrijk hebben zich overstromingen voorgedaan. Het peil van de Rhóne is gestegen. Verscheidene wegen, in het bijzonder Tn de departementen Gard en Var. zijn afgesneden. Het rampgebied van Fréjus is door het water van de Rey- ran overstroomd. De vlakte van Tarbes (Hautes-Pyrenées) is ln de afgelopen 48 uur geteisterd door wolkbreuken. Er zyn geen slachtoffers. Den Burcht: „Het Nieuwe Toneel" speelt „De dorpsdokter'. 8 uur nam. Avondgebed. 7.15— Kleine Burcht: Eerste lustrumviering Reisvereniging D.V.H. 8 uur nam Doopsgez. Kent: Adventkerk. 1011 uur 'oorm., bf de Ru HTM-halte Posthof: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Voorlinden. 1.56 uur nam. ZONDAG Prediker: Volle Evang. Zending o.l.v. Evang. J. Maasbach. 8 uur nam. Luxor-theaterBijz. Kerkewerk Herv. Gem. Spr. de heer Van Ginkel .10.30 uur voorm. „Het onbekende eiland" .3 uur nam. MAANDAG Huiszittenhuis Oude Rijn 44c)Her opening Diaconale Centrum Hervormde Gemeente. 8 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending o.l.v. Evang. J. Maasbach. 8 uur nam. St.-Antonlusclubhuls: „Euripides" speelt „Ontvluchting". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Invitatieconcert „Werkmans Wilskracht" en „Kunst na Arbeid". 8 uur nam DINSDAG Prediker: Volle Evang. Zending o.l.v. Evang. J. Maasbach. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Chr. Plattelands vrouwenbond. Spr. J. M. van Klaveren. „Langs ongebaande klingen". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Voordrachts avond Bep Hagen. 8.15 uur nam. Steenschuur 6. K. en O.-cursus „China onder de rode vlag" door J. G. Waarden burg. 8 uur nam. WOENSDAG Stadszaal (grote zaal): Ontspannings avond Alg. Ned. Grafische Bond. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. St.-Antonlusclubhuis: Tindelerclub speelt „Gieren op 't veilig nest". 8 uur nam. Gulden Vlies: Jaarverg. Leidse Assuran tieclub. Spr. M. Witmondt over: „Mis daad en verzekering". 8 uur nam. O.I. school Dulvenbodestraat 11: Ouder avond. 8 uur nam Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „De dolleman of de verliefde reactionair". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geulugie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur BIOSCOPEN Studio: „Omzien ln wrok" (Look back in anger). 18. jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Luxor: „Gevaariyk blond" (Nothing but blondes) 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Lido: „Avontuur ln Hongkong" (Ferry to Hongkong). 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Casino. "The king and I". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „En eeuwig zingen de bossen". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: "Man of the West". 18 Jaar. Werk dagen. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Dodencel 2455". AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend Apotheek Van Driesum. Mare 110. tel. 20406. By geen gehoor hy Uw huisarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. en prognose. 12.50 Carillon en draaiorgel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Klave cimbel-recital. 14.20 Voordr. 14.40 Gram. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Prome- nade-ork. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Meis jeskoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 De dichteres Truus Ger- hardt, lezing. 20.20 Declamatie. 20.35 De Joden ln de westese kuituur, lezing. 20.50 Europa één, lezing. VARA: 21.00 Qulz- progr. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Bultenl. week- overz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens .gesprek .VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.55 24.00 Nws Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V .a. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Kamermuz. 10.35 Gram. 11.00 V .d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Lana- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Lichte muz. 14.20 Omr. Vrouwenkoor. 14.30 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30-16.30 V. d. Lichte Muz. KRO: 18.10 Vaticaanse act. 18.25 Lichte muz. 18.50 Regeringsultz.: Emigra tierubriek, het emigratiepraatje van H. A. van Luck. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Uitzending van de Volksparty voor Vryheld en Democratie in het kader van de door de regering ten behoeve van de politieke partyen gevorderde zendtyd. Eigen kracht door mevr. dra. J. F. Schou- wenaar-Franssen ,lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal .19.40 Verz.pro- gramma. v. d .militairen. 20.30 Gevar. muz. 21.00 Onrust in Zuid Tirol, rep. 21.30 Blaaskwint. 22.00 Lichte muz. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nws. 22.40 Lezing. 22.50 Ka- leidoscoop .23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lUn) 1820 uur. Serge Prokofiev: De liefde voor drie sinaasappelen. Opera in 1 proloog en 4 bedrijven naar een sprookjesspel van Carlo Gozzl (uitvoering in het Russisch). Per sonen; Koning Klaver, de koning van een imaginair land, Latko Koroshetz, bas; De Prins, zoon van de koning, Yanez Lipushchek, tenor; Prinses Clarissa, nicht van de koning, Bogdana Stritar, mezzo sopraan; Leander, eerste minister, Danllo Merlak, bariton; Truffaldlno, de hofnar. Drago Chuden, tenor; Pantalon, kamer heer en vertrouweling van de koning, Vekoslav Yanko, bariton; Tschello, tove naar, Zdrav'ko Kovach, bas; Fata Morgana, een heks. Vanda Guerlovlch, sopraan; Linetta, Nicoletba, Nlnetta, de prinsessen ale in de sinaasappelen verborgen zijn, resp. Vanda Zlkherl, alt; Bogena Glavak, mezzo-sopraan; Sonla Khoohevar, sopraan Kreonta, de kokkin, Friderlk Lupsha, bas; Farfarello, een duivel, Vladimir Dolnl- char. bas; Smeraldine, zwarte slavin, Elza Karlovatz, mezzo-sopraan; De ceremonie meester. Slavko Shtrukel, tenor; De he raut. Simeon Tzar. bas. Toeschouwers: aanhangers van het treurspel; aanhangers van het blijspel; aanhangers van de ro mantiek; aanhangers van de klucht, aan geduid als de leeghoofden; aanhangers van de parodie en satire, aangeduid als de zonderlingen-; dokters, hovelingen, mons ters, drinkebroers, de wacht, dienstper soneel en soldaten. Orkest en Koor van de Sloveense Nationale Opera Ljubljana. Dirigent: Bogo Leskovloh. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. VPRO: 20.30 Film. 21.00 Cellorecital. 21.20 Documen tair progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Herh. v. programma's v. d. afgelopen week. 15.00 Schoolradio. 16.00 Brleven- beantw. 16.30 Gram. 17.00 Ork.conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Klankb. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Lezingen. 22.45 Hoorsp. 23.15 Pianorecital. 23.45 Pari. overz. 23.55 Wetensch. nws. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar .muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.) 16.00 Mili tair ork. (Om 16.30 nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 17.45 Gevar .muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber.. nws., act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Samenzang. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Ork.conc. (Om 22.30 Nws.) 23.30 Nws. 23.40 Oude dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.56- 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 15.00 Belgische muz. 16J36 Koor- en instr. muz. 17.00 Nws. 17.40 Gram. m. comm. 19.00 Nws. en weerber. 19.35 Das Rheingold .opera. 22.00 Nws. en weerb. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. muz. 19.30 Kamermuz. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Orgelrecital. 14.00 School radio. 15.45 Lichte muz. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nws. en weerber. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Boekbespr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. (I. d. pauze: kunstkaleldoscoop). 21.30 Kamermuz. 22.00 Nws. en weer ber. 22.15 Kamermuz. 22.45 Amus.muz. 22.55-23.00 Nws. 484 in.: 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.00 Belglshe muz. 16.06 Simon Boccabegra, opera .17.00 Nws. 17.10 Verv. opera. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Kamermuz. uit de 18e eeuw. 22.55 Nws WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam geh. bew. Den Helder geh. bew. Ypenburg geh. bew. Vlissingen geh. bew. Eelde zwaar bew. De Bilt geh. bew. Twente geh. bew. Eindhoven geh. bew. Z.-Limburg geh. bew. Helsinki sneeuw Stockholm geh. bew. Oslo zwaar bew Kopenhagen sneeuw Aberdeen motregen Londen motregen Brussel geh. bew. Luxemburg geh. bew. Parijs geh. bew. Bordeaux mist 3 I ono ono ono ono no no no Ij Ijs ïïih 4 4 10 4 6 2 0 4 5 10 no 8 6 9 2 7 -5 -7 4 -1 -7 0 0.5 0.2 nno 9 2 z 4 6 o 4 8 no 3 9 ono 2 11 1 0.2 0 Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Ma llor ca Lissabon zwaar bew. half bew. geh. bew. geh. bew. sneeuw zwaar bew. half bew. licht bew. regen regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt regen nw 5 12 2 14 5 0 7 11 8 4 nnw 5 13 6 0 n 6 3 10 nno 4 12 3 0 wnw 5 14 0 0 z 1 12 3 1 ono 3 14 6 3 o 2 14 2 0 nnw 4 17 8 4 O 4 17 5 2 zo 7 18 12 0 zo 4 12 0 zzo 3 12 6 8 ono 1 14 8 11 w.stil 14 5 0 nnw 8 16 10 0 zzw 4 16 12 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2