HET EINDE VAN BOUWSTAKING WORDT NU SPOEDIG VERWACHT De Gaulle gebelgd over houding van parlement WEERBERICHT Aannemers zoudenonder protest9 nieuwe C.A.O. kunnen accepteren Beschikt u overfl. 125.-? Binnen enkele maanden overgang Vijfde naar Zesde Republiek HERENCOSTUUM 125.» ZEMEN Adenauer opperde volksstemming in West-Berlijn vóór „Genève" Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 17 MAART 1960 No. 300uz LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 MINISTERRAAD BESPREEKT SITUATIE Algemeen wordt thans een spoedige beëindiging van de staking in de bouwwereld verwacht. Men baseert deze verwachting op twee feiten. In de.eerste plaats denkt men dan aan de richting, welke de presi- dent van de Haagse Rechtbank gisteren in zijn uitspraak in het kort geding heeft aangegeven om tot een oplossing van het geschil te komen. Jhr. mr. G. Witsen Elias gaf de aannemers de raad de C.A.O. „onder protest" te ondertekenen. Ten tweede refereert men aan de woorden van de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn., die gisteravond verklaarde, dat de werkgeversorganisaties bereid zijn de eisen der werknemersorganisaties volledig in te willigen, mits deze de aannemers in hun eisen tegenover de regering morele steun verlenen. De ministerraad zal vandaag een speciale zitting wijden aan het bouwconflict om de situatie te bespreken, zoals die nu ontstaan is na de uitspraak van de Haagse rechter. Werkgevers vragen om „morele steun" van de werknemers Het eerste commentaar van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf op de uit spraak van de rechter was zoals wij gisteren reeds schreven erg zuinig. Men concludeerde, dat er in feite niets veranderd was en dat men zich onver kort aan het eenmaal ingenomen stand punt zou vasthouden, 's Middags gaf de voorzitter, de heer Dura echter te ver staan, dat de Raad van Bestuur Bouw bedrijf tegenover de werknemers tot de „meest mogelijke concessies" bereid was. Die bereidheid, zo werd nadrukkelijk erbij gezegd, geldt echter niet ten op zichte van de Staat. Gisteravond verklaarde de heer Dura zich nog nader. „De werkgeversorgani saties zijn bereid de eisen van de werk nemersorganisaties volledig in te wil ligen. Wij willen hun alles geven wat Westduitse waarschuwing tegen regenwater Een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor kemzaken verklaarde gisteren, dat Westduitsers die regenwa ter drinken him gezondheid door radio actieve besmetting in gevaar brengen. Volgens het ministerie betrekken ver- soheidene honderdduizenden Westduit sers hun drinkwater uit regenputten. De staatssecretaris van het ministerie dr. Cartefllier, deelde in de Bondsdag mee. dat Westduitse weerstations sinds de Franse kernproef in de Sahara een toeneming van de radio-activiteit in de lucht hadden geconstateerd. Weliswaar was het peil nog onder het kritieke punt, maar volgens hem liepen drinkers van regenwater toch gevaar. Advertentie. we billijk achten. Dat wil zegggn: onze CAO", aldus de heer Dura. „Maar van onze zijde blijven wij wat de risico clausule betreft op het standpunt staan van „Contract is contract". En wij ver wachten van de werknemers de prin cipiële erkenning, dat de maatschappij steunt op die regel. Als de werknemers bereid zijn tot morele steun aan dit werkgeversstandpunt", zo vervolgde de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf: „Zijn de werkgevers bereid hen onmiddellijk op de voorwaarden van de nieuwe CAO aan het werk te zetten". De heer Dura merkte daarbij nog op, dat elke dag nog voor miljoenen con tracten worden getekend, ook met de overheid. En steeds komt daarop de risicoclausule voor. MISLUKTE POGING Intussen heeft de heer P. G. v. d. Weele, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandbond zich in de afgelopen dagen beijverd om een op lossing te vinden voor het bestaande conflict. Hij zocht naar een gemeen schappelijke basis voor een gesprek tus sen de betrokken partijen. Over de hier voor ter tafel gebrachte gedachtegang bestond echter bij één der partijen voor alsnog geen eenstemmigheid, waardoor het niet mogelijk bleek om de partijen tot gemeenschappelijk beraad te bren gen. Vijfhonderd stakende bouwvakarbei ders hebben gisteren in Heerlen zes op tochten gehouden, waarin zij met leuzen op spandoeken ondertekening van de CAO eisten. Tot incidenten is het niet gekomen. Wel verbaliseerde de politie een zestal stakers, die namens de drie samenwerkende bonden plakkaten aan plakten op „besmette" werken. Kamerleden vragen om extra zitting (Van onze Parijse correspondent) Het Bureau van de Nationale Vergadering heeft gisteren de meer dan 300 brieven onderzocht van Kamerleden, die aandringen op een bijzondere convocatie van het parlement teneinde de crisis in de Franse landbouw te kunnen behande len .Na een grondig onderzoek bleek, dat 287 Kamerleden of wel tien meer dan de Grondwet vereist, zich aan de voorgeschreven vormen hadden gehouden, zodat de grondwettelijke voorwaarden voor een speciale bijeenkomst der Nationale Vergadering nu verenigd zijn. De Kamerpresident, Jacques ChabanDelmas, heeft op zijn beurt nu een brief naar minister-president Michel Debré gezonden, om hem van het verlangen van de meerderheid van de Kamer officieel op de hoogte te stellen. Het staatshoofd generaal De Gaulle zal nu binnenkort zijn houding officieel moeten bepalen en wereldkundig maken. dat de socialistische oud-premier, Guy Mollet, in een weekblad publiceerde on der de dreigende titel: generaal, niet één vergissing zult ge meer kunnen maken. Zoals men weet is Mollet, die een be slissende rol speelde in de mei-dagen van 1958, bij de machtsovername van gene raal De Gaulle, tot voor kort in zijn par ty de voornaamste pijler geweest, waar op het gezag van het staatshoofd in de linkse kringen steunde. Ja? Prachtig! Dan kunt deze weck pro fiteren van de le speciale aanbieding van de Faam: top-voordeel aanbiedingen die in leiden cn verre omstreken befaamd gaan worden! TOP-VOORDEEL NR. 1 slechts deze week: HOOGSTRAAT - LEIOEN Weinig verandering De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Bewolkt maar geen neer slag van betekenis. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 MAART Zon op: 6.48 uur; onder: 18.49 uur. Maan op: 0.02 uur; onder: 9.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.34 uur en 18.57 uur. Laagwater te 2.16 uur en 14.43 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's, Presidentiëel bewind naar het voorbeeld van de Ver. Staten? Of de generaal het verzoek zal inwil ligen, dan wel naast zich neerleggen is officieel niet bekend, maar zeker is dat de president der republiek dit initatief van de Kamer zeer hoog opneemt! Op zijn verzoek had premier Debré zijn par tijgenoten van de U.N.R. van wie een dertigtal zich eveneens achter deze actie had geplaatst, al bezworen zich met de regering solidair te verklaren en de wen sen van het staatshoofd te respecteren. De regering is met reorganisatieplannen voor de landbouw bezig, zo vertelde De bré, en het heeft volgens hem geen en kele zin het parlement nu in het lucht ledig te laten praten. Die plannen zullen volgende maand gereed zijn en dan mag ook het parlement zijn oordeel erover geven. De Gaulle rekent het de parlementa riërs bovendien zeer zwaar aan dat ze zich door de Federatie der Franse boe ren op sleeptouw zouden hebben laten nemen. De generaal ziet hier een onaan vaardbare inmenging van economische feodaliteiten in bevoegdheden die de grondwet de regering en het parlement heeft opgedragen. En van die inzichten wil de president der republiek het Franse volk deelgenoot maken zodra hij het mo ment gekomen acht. Politieke waarnemers voorspellen nu zelfs al dat dit nieuwe conflict tussen De Gaulle en de volksvertegenwoordiging tot een formele breuk zal lijden. Men verwacht dat de generaal nu niet langer zal talmen om het parlement te zetten op de plaats die hij er voor reserveren wil: een zeer bescheiden plaats. Ontbinding van de Kamer? De kans is niet alleen bijzonder groot dat de Kamer zal worden ontbonden, maar bovendien dat de generaal ook de constitutie wenst te doen herzien. Een presidentieel bewind, dat in feite nu al bestaat, zou dan ook officiëel worden in gesteld. In navolging van het Ameri kaanse voorbeeld zullen de ministers of beter de premier dan niet langer ver antwoordelijk zijn jegens het parlement, doch uitsluitend tegenover het staats hoofd. De president der republiek zal zich dan direct tot het parlement kun nen wenden, maar natuurlijk geen en kel gevaar lopen te worden weggestemd of afgezet. Deze herziening van de con stitutie waarmee de vijfde dan dus in een zesde republiek zal overgaan, zou kunnen worden verwacht in de maand juni, wanneer het diplomatiek hoogsei zoen met de verschillende buitenlandse reizen van De Gaulle en de conferentie aan de top achter de rug is. Hoe hoog intussen de wederzijdse toorn is gestegen blijkt nog eens ten overvloede uit een zeer agressief artikel, In Suriname: Arrestatie wegens bomaanslag De advocaat-generaal in Suriname, mr. Van den Berkhof, heeft het volgende communiqué uitgegeven: „Enkele dagen geleden zijn H. Pola- nen en M. Woei a Tsoi op last van het parket aangehouden, aangezien zij ver dacht worden betrokken te zijn geweest bij het tot ontploffing brengen van een soort granaat ten huize van het staten lid J. A. Pengel in de maand april van het vorig jaar. Deze verhouding staat in verband met de r^sihouding van Kapel en Richards op 1 maart j.l." Later gaf de recherche te Paramaribo nog een perscommuniqué uit waarin staat dat de recherche op last van het parket de advocaat mr. A. H. Blom, heeft aangehouden. Tegen wie op grond van vele verklaringen die gedurende de laatste dagen tegenover de recherche zijn afgelegd een sterk vermoeden is ge rezen. dat hij zich aan ernstige straf bare feiten zou hebben schuldig ge maakt. Deze vijf arrestaties zouden in verband staan met een uit een conservenblikje gemaakte granaat, die vorig jaar naar het huis van de" fractievoorzitter van de Nationale Partij Suriname en vak bondleider de heer J. A. Pengel was ge worpen. Gezien de geheimhouding die, in het belang van het onderzoek, wordt be tracht, is het nog niet geheel duidelijk, welke verklaringen door de eerder aan gehoudenen werden afgelegd. Van officiële justitiële zijde verne men wij, dat men in deze kringen de aanslag niet en bagatel neemt. Men is er van overtuigd dat de aangehoudenen wel degelijk de bedoeling hebben gehad om de heer Pengel van het leven te be roven. Ook zouden er plannen hebben j bestaan om eveneens een aanslag te ple gen op de Surinaamse minister presi dent mr. S. D. Emanuels. In Paramaribo is men in het alge meen over de arrestaties zeer verbaasd. Men had het gooien van het primitieve projectiel slechts als een misplaatste grap gezien. Advertentie Profiteerde U reeds van onze zeer SPECIALE AANBIEDING Deze prachtkwaliteit zeem kost slechts 7.95 JAN DE NIE ZONEN KORT RAPENBURG 10 - TEL. 20025 Prins Bernhard opende een Tentoonstelling in Utrecht Z.K.H. Prins Bernhard heeft gister middag in het Centraal Museum te Utrecht een expositie van Braziliaanse moderne kunst officieel geopend. Deze opening werd o.a. bijgewoond door kardinaal dr. B. Alfrink, de com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, graaf Th. E. Lynden van San- denburg, talrijke vertegenwoordigers van het Corps Diplomatique en de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. De Prins bracht hulde aan de ambas sadeur van Brazilië in ons land en de directrice van het Centraal Museum voor hun inspanning om deze tentoon stelling tot een representatief geheel te maken. Aan het openingswoord van Prins Bernhard ging een toelichting over de expositie door de directrice van het Centraal Museum, mej. dr. E. Houtzager, vooraf. Toon Hermans met de Engelse zangeres Phyllis Lane tijdens de generale repetitie voor zijn „één- mans show waarvan hedenavond in Sneek de première gaat In het Centraal Museum te Utrecht opende Prins Bernhard gistermiddag de tentoonstelling van moderne Braziliaanse kunst, welke tot 15 mei geopend zal blijven. Van links naar rechts kardinaal Alfrink, ambassadeur De Sousa Leao van Brazilië, Prins Bernhard en de di- rectrice van het museum, dr. Hout zager tijdens de rondgang over de expositie. Hij maakte gisteravond diepe indruk op journalisten in Persclub te Washington (Van onze correspondent in Washington) Adenauer heeft gisteren in een rede voor de Persclub te Washington waarlijk alles op alles gezet: verscheidene passages in zijn speech brachten de periode van de koude oorlog in herinnering, die men in de Amerikaanse hoofdstad sedert de dood van Dulles enigszins is ver~ geten. Het feit, dat de vitale Bondskanselier zijn uiterste best deed indruk te maken op de Amerikaanse pers is een aanwijzing te meer, dat Adenauer ondanks zijn officiële voldaanheid toch niet geheel gerust is na de conferentie op het Witte Huis. Volgens een parafrase van Duitse zijde zou Eisenhower te kennen hebben gegeven, dat Amerika's standpunt ten aanzien van Berlijn in beginsel ongewijzigd is, doch, dat over de toepassing van dit principe altijd viel te praten. Adenauer moet toch ietwat huiverig zijn geworden na deze uitspraak, omdat hij zelf niets liever zou wensen dan dat er voorlopig absoluut geen wijziging zou komen in de situatie van Berlijn. Onderstreping van onverzettelijkheid Over één zin in het communiqué van dinsdag zijn de Duitsers echter zeer te spreken, namelijk die waarin aan de bevolking van West-Berlijn het recht op zelfbeschikking werd toegekend. De discussies in Duitse kring hebben dins dagavond geleid tot de conclusie dat dit zelfbeschikkingsrecht dan ook kon wor den gebruikt en Adenauer opperde gis teren in de Persclub de suggestie, dat de Westelijke geallieerden vóór de topcon ferentie een volksstemming in West- Berlijn zouden organiseren. Naar waar heid kon hij verklaren, dat hij dit denk beeld niet met president Eisenhower had besproken, omdat het pas later bij hem was opgekomen. De eerste indruk in Washington was, dat hij deze suggestie slechts heeft ge daan teneinde West-Duitslands onver zettelijkheid te onderstrepen en nog maals de aandacht te vestigen op het zelfbeschikkingsrecht dat aan de bevol king van West-Berlyn door het commu niqué is toegekend. In feite beheren de Westelijke geallieerden West-Berlijn Prof. Brouwers ontving Russische handelsmissie De Russische handelsmissie die een bezoek brengt aan verscheidene indus trieën in ons land is vanochtend in het ministerie van Economische Zaken in Den Haag ontvangen door prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van dat departement. Prof. Brouwers nam de honneurs waar voor de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, die zich reeds verscheidene dagen onwel voelt wegens griep. Nadat de delegatie uit naam van de minister was ontvangen, heeft zij zich naar Rotterdam begeven, waar zij van daag de gast zal zijn van het gemeente bestuur, de Kamer van Koophandel en de „Stichting Havenbelangen Vanavond zullen de Russische bezoe kers in het Feyenoord-stadion de wed strijd tussen Feijenoord en Moskou bij wonen. volgens het bezettingsrecht. Het zou wel een vreemde situatie zijn indien de be zetters aan de stad de gelegenheid zou den geven zich uit te spreken over voortzetting van de bezetting. Adenauer, die met een krachtige stem sprak en wiens welgeformuleerde zinnen boven dien uitnemend werden vertaald, heeft in de volle zaal kennelijk een grote in druk gemaakt. Hij achtte de ontwape ning het allerbelangrijkste onderwerp voor een topconferentie. Men kon hem bijna horen denken, dat, indien slechts lang genoeg over dit onderwerp zou worden gepraat, Duitsland en Berlijn in een hoekje zouden worden gedrongen. Voor het eigen gebied wil de kanselier op dit moment niets liever dan besten diging van de bestaande toestand. Alle registers open Adenauer trok teneinde indruk op zijn gehoor te maken alle registers open. Hij werd op het sentimentele af toen hij meedeelde dat een arbeider in het Roer gebied hem tien mark had gestuurd om bloemen te kopen voor het graf van Dulles. Het voornaamste register was echter het trompetgeschal over de koude oorlog. Adenauer verviel in een lange tirade over wat de Russen deden tegen de kerken en boeren in Oost-Duitsland en gaf als zijn mening te kennen dat de Westelijke geallieerden in staat zouden zijn eventuele obstakels terzijde te schui ven, die de Oostduitsers op de toegangs weg naar Berlijn zouden kunnen op richten. Kroesjtsjef zou volgens de Bondskanselier geen oorlog om Berlijn beginnen. Deze heeft, zo zei hij, vrede nodig voor de economische opbouw en weet bovendien te goed dat een atoom oorlog zowel de overwinnaar als de overwonnene te gronde zou richten. Heeft Adenauer reden om zich ernstig bezorgd te maken over de wankelmoe digheid van Amerika op de a.s. topcon ferentie? Eigenlijk niet. Maar de kan selier is spoedig bezorgd over eventuele concessies en wenst het zekere voor het onzekere te nemen. Concessies waar niets tegenover zou staan wenst men echter in Washington beslist niet te doen. Maar de Amerikaanse regering wil wei de ietwat verbeterde relatie tot de Russen wat te doen voortduren. Vandaar dat Adenauers g-"uid van koude oorlog ditmaal te Washington wel enigszins uit de toon viel.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1