SPARTA BEDWINGT GLASGOW RANGERS IN IBROX - STADION Natu-raLax Nu beslissingswedstrijd op Arsenal-terrein Geen briljante wedstrijd, maar wel een enorme spanning Symbool van honderd jaren vakmanschap: 27 en 31 ct Kan men gegevens vertrouwen Amerikaanse opinie-onderzoek Commissie nu wel officiéél Landbouwschap vraagt saellere vrijmaking landbouwprodukten Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 maart 1960 Vierde blad no. 30002 Van Ede scoorde winnende treffer De Nederlandse supporters konden na afloop nauwelijks spreken door de emotieHet „onmogelijke" was geschied: in een keihard, maar fair voetbalgevecht bevocht Sparta gisteravond in het immense Ibrox-stadion in Glasgow, waar de 80.000 merendeels Schotse, toeschouwers ander half uur lang als begeesterd de boeiende duels volgden, een schitterende revanche voor de 3—2 nederlaag, die het vorige week in Rotterdam leed tegen de befaamde Schotse kampioensploeg, de Glasgow Rangers. Het werd, dank zij een doelpunt van Van Ede, dat negen minuten voor tijd als een anti-climax volgde op een voortdurend Schots overwicht, een minieme triomf voor de Rotter dammers (10), maar de marge was juist vol doende om een derde duel tegen de Rangers om een plaats in de halve finales van het Europese toptoernooi af te dwingen. Het is geen briljante wedstrijd geworden, daarvoor stond er voor beide ploegen teveel op het spel. Vooral in de eerste fase werd vaak zeer nerveus gespeeld, maar voor de tekortkomingen hadden de toeschouwers nauwelijks aandacht, want die werden afdoende gecompenseerd door de nauwelijks voorstelbare spanning tijdens dit prachtige duel. Sparta is met de 10 zege beslist niet onfortuinlijk geweest. Vrijwel voort durend namelijk hadden de Rangers een overwicht, vaak zelfs een groot over wicht. Maar de Rotterdamse ploeg vocht met een bewonderenswaardige wilskracht, speelde defensief enorm sterk vooral spil Villerius onderscheidde zich en verraste voorts de Schotse achterhoede meermalen met knappe combinaties, die geleid werden door Fitzgerald en Tinus Bosselaar. gebracht, maar de Engelse scheidsrech ter zag er geen overtreding in, ondanks het gejoel van de 80.000 toeschouwers. Halverwege de tweede helft kreeg Ad Verhoeven tenslotte een officiële waar schuwing voor een ongeoorloofde charge tegen Brand. Na 25 minuten opnieuw een fortuin lijk moment voor Sparta: 'n verschrik kelijk hard. schot van Baird sloeg Van Dijk kansloos de lat voorkwam echter een treffer Het leek vrijwel onmogelijk dat Sparta nog een overwinning zou beha len. Daarvoor was het overwicht der Sohotten te groot. Maar met een enor me wilskracht vochten de Rotterdam mers zich door de moeilijkheden heen en langzamerhand kwamen er ook voor Sparta meer mogelijkheden. De eerste aanwijzing was een schot van Verhoeven, dat Ritchie nauwelijks over de lat kon stompen. Kort daarop drong Piet de Vries fel door, maar scheidsrechter Howley floot voor bui tenspel. Nerveus begin Het begin van de strijd was nerveus, met slordige passes van beide teams en stevig, destructief spel van de achter hoeden. Sparta vooral vreesde een over rompeling en daarom had trainer Ne ville de Ier Crossan opdracht gegeven om de defensie waarin Vilerius de reus Jany Schilder als spil verving en Ad Verhoeven als rechtshalf speelden in de eerste fase te assisteren. Het ge vaar voor de Rotterdammers kwam ook nu weer van de snelle en geraffineerde rechtsbuiten Scott, maar linksachter Van der Lee soms met de steun van Crossan loste de problemen nu beter op dan vorige week in Rotterdam. Er was in deze eerste periode weinig krachtsverschil. En na de openingsfase ontwikkelde zich een bijzonder boeiend duel, met vaak zeer goede spelmomen ten. die resulteerden in scoringskansen voor beide ploegen. Vooral midvoor Fitzgerald ondersoheidde zich. Halver wege de eerste helft bracht hij, in een ogenschijnlijk ongevaarlijke situatie, doelman Ritchie v,oor de eerste keer in moeilijkheden en na ongeveer een half uur loste hij een hard schot, dat deed herinneren aan zijn miraculeuze inzet in de wedstrijd in Rotterdam. Nu echter vloog de bal niet tegen de paal, maar tegen de vertwijfeld reikende vuist van de Schotse doelman en daarha buiten het veld. De Rotterdamse verdediging kwam uiteraard ook enkele keren in moeilijk heden. De aanval van de Rangers, met Millar als een gevaarlijke midvoor, zet te verschillende keren stevig door, maar de Sparta-verdedigers vingen de storm lopen goed op. Voortreffelijke dekking In de 25ste minuut ontkwam Sparta san een gevaarlijke situatie, toen links binnen Brand vervanger van McMil- sn alleen voor doelman Van Dijk verscheen. Maar het schot miste. Een iental minuten daarna schoot Baird uit vrije positie naast het Rotterdamse doel. Veel goede kansen kregen de Ran- •ors, ondanks hun licht overwicht, aiet meer, want de dekking der Rotter dammers was voortreffen ijk. Alleen mkshalf Stevenson kon vlak voor de rust nog een hard schot lossen, maar de bal vloog over de lat. Een eerste helft met goed spel! Na de rust zette de Schotse formatie ren fel offensief in, dat echter vastliep >P de hechte Rotterdamse achterhoede, die de Rangers met felle tackles steeds 'eer tot wanhoop bracht. Doelman Van Dijk kwam dan ook aooit in werkelijk penibele situaties. Alleen Scott en Baird zagen kans om ren schot te lossen, maar beide keren ^landde de bal ver naast het doel. De ;este kans voor de Schotten werd kort daarop een vrije schop, die geraffineerd oor Stevenson werd genomen en waar- ut midvoor Millar de bal met het hoofd urd op het doel richtte. Maar hij mikte e hoog en daarmee ontkwam Sparta uq een aohterstand. Harder De strijd werd inmiddels steeds har- H Millar werd eenmaal met een forse 'Mie in het strafschopgebied ten val Doelpunt En tenslotte, negen minuten voor tijd, kwam het grote moment: Verhoeven ATLETIEK Hein Cu jé Verrast Frans Kunen De 27-jarige soldaat Hein Cuje uit Middelburg heeft te Vught voor een prachtige verrassing gezorgd. In een prachtige stijl zegevierde de lange ge brilde atleet die in 1959 bijna niet heeft kunnen trainen in verband met een ernstige knieblessure in het Ne derlands militair cross country kam pioenschap. Een verrassing omdat hij met niet minder dan 43,6 seconden voor sprong op de Nederlandse kampioen Frans Kunen als eerste over de eind streep ging. Het parcours, uitgezet in de vorm van een acht in de bosrijke omgeving van de Lunettenkazerne was zeer geacciden teerd en had een lengte van acht kilo meter. De uitslag luidt: 1. Hein Cuje (EMM, Middelburg26 min. 23.4 sec.; 2. Frans Kunen (Sprint, Breda) 27.07.-; 3. Hans Christ (Den Bosch) 27.45.5 4. Anton Jonkers (Sprint, Breda) 28.18-; 5. Hey- dens (Dynamo, Middelburg) 28.44.-. SPORTSPLINTERS Voor de eerstedivisie van de Engel se league werd gisteren de wedstrijd Wolverhampton Wanderers Preston North End gespeeld. Uitslag 33. Fortuna '54 heeft gisteravond te Geleen voor de competitie om de beker voor de „landen zonder grenzen" met 12 verloren van FC Saarbruecken. Bij de rust leidden de Duitsers reeds met 2—0. Het Franse nationale voetbalteam heeft gisteravond in Parijs met 60 ge wonnen van de ploeg van Chill, die op het ogenblik een tournee maakt door Europa. Bij de rust was de stand 1—0. WIELRENNEN Impanis winnaar van Parijs -Nice Ook de laatste etappe van de „koers naar de zon", de rit van Frejus naar Nice (115 km.), is geëindigd met een triomf voor Rik van Looy. De snelle Belg won de eindsprint voor Armand Desmet en Roger Riviere. De uitslag was: 1. Van Looy (Belg.) 115 km. in 2.56.07, 2. Desmet (Belg) z.t., 3. Riviere (Fr.) zt., 4. Annaert (Fr.) z.t., 5. Van Meenen (Belg.) z.t., 6. Thomin (Fr.) z.t., 7. El liott (Ierl.) z.t. De kopgroep bestond uit 27 renners. De Nederlander Michel Stolker finishte als 33ste. Hy maakte deel uit van een tweede groepje, dat een achterstand had van 3 minuten en 35 sec. op de winnaar. De Belg Impanis zat, evenals zijn con currenten, in de kopgroep en werd dus winnaar van deze voorjaarsklassieker. De eindrangschikking werd: 1. Impanis (België), totaaltijd 32 uur, 15 minuten en 47 seconden. 2. Mahe (F.) 32. 18.13, 3. Cazala (Fr.) 32.18.19, 4. An- glade (Fr.) 32.19.00, 5. Colette (Fr.) 32.19.20, 6. Sorgeloos (Belg.) 32.19.37, 7. Anastasi (Fr.) 32.21.05, 8. Privat (Fr.) 32.22.16, 9. Rolland (Fr.) 32.22.27, 10. Bo- nifassi (It.) 32.23.22. Stolker werd 35ste met 32.53.21. De Haarlemse gemeenteraad heeft besloten een bedrag van f. 37.400 uit te trekken voor de aanleg van een honk- balveld naar Amerikaans model. Het veld met werpheuvel, looppaden en een tribune met 700 zitplaatsen zal worden geïnstalleerd op een terrein achter de Kleverparkweg. Men zal trachten het veld op 1 mei speelklaar te hebben. Het ligt in de bedoeling van de gemeentelijke autoriteiten binnen enkele jaren met de bouw van een honkbal-stadion in Haar lem te beginnen. TONNY VAN EDE scoort Sparta's winnende doelpunt. schoof de bal naar Van Ede, Crossan werd vervolgens in het spel betrokken en onmiddellijk joeg de Ier een knappe cross-pass door de Schotse defensie, welke door Tonnie van Ede met een prachtig schot uit een moeilijke positie werd afgerond: 01. Het Nederlandse legioen leek waan zinnig van vreugde en in het im mense Ibrox-stadion was op de tribunes en in het veld de spanning nauwe lijks meer te verdragen. Vertwijfeld joeg aanvoerder Caldow zijn spelers naar voren .vertwijfeld ook klonk het ge schreeuw van de tribunes, één lange kreet om een Schots doelpunt. De op winding bereikte een hoogtepunt, toen Verhoeven zoals alle Rotterdamse spelers met de rug tegen de muur vech tend de bal laag weg kopte en de 78.000 Schotten als één man in een vlaag van gezichtsbedrog om een straf schop loeiden. Maar ook nu reageerde scheidsrechter Howley laconiek... Nog eenmaal Nog éénmaal werd het uiterste ge vergd van doelman Van Dijk. bij een hard schot van Caldow. Maar toen kwam toch het einde, het verlossende einde voor Sparta, dat nu op 30 maart a.s. opnieuw tegen de Rangers moet aantreden. In de beslissingswedstrijd te Londen op Highbury! De opstellingen waren: Glasgow Rangers: doel: Ritchie: ach ter: Caldow en Little; midden: Davis, Paterson en Stevenson: voor: Scott, Baird, Millar Brand en Wilson. Sparta: doel: Van Dijk: achter: Vis ser en Van der Lee: midden: Verhoe ven, Villerius en De Koning: voor: Van Ede, Crossan, Fitzgerald, De Vries en Bosselaar. al/een om de geur al! Methode objectief en nauwkeurig, waar bij verkiesingen zijn verrassingen mogelijk Kansen van Kennedy staan hoog genoteerd (Van onze Amerikaanse correspondent) In vele beschouwingen over de verkie zingsstrijd in Amerika kan men op het ogenblik lezen, dat de democraaat Ken nedy, die eerst in populariteit achter leek te staan bij de Republikein Nixon, thans, volgens het opinie-onderzoek, een even grote aanhang heeft onder de kie zers als Amerika's vice-president, de Re publikein Richard Nixon. De Ameri kaanse kroniekschrijvers voegen daar dan meestal aan toe, dat het Kennedy's kansen om kandidaat der Democraten te worden stellig zal vergroten, wanneer zijn partijleden inzien dat hij een kans maakt tegen de man, die de Republikei nen naar voren zullen brengen. Kenne lijk hechten die Amerikaanse commen tatoren en de politici in de Democra tische partij geloof aan wat de onder zoekers van de openbare mening als hun bevindingen meedelen. De Afdeling Leiden van de KNVB is teruggekomen op haar besluit geen of ficiële commissie te benoemen in het conflict tussen het UVS-bestuur en de heer Krekelaar. Zoals bekend hadden de heren mr. De Jongh, Mulder en Dusée zich wel bereid verklaard zitting te ne men in een commissie van goede dien sten, echter buiten bondsverband. De heer Krekelaar had hiertegen evenwel bezwaren gemaakt. Het bestuur van de Afdeling Leiden van de KNVB heeft thans besloten de commissie, die uit dezelfde heren is samengesteld, een officiële status te verlenen. Op dinsdag 29 maart vindt in hotel Centraal de eer ste zitting plaats. Jong Oranje leed nederlaag Het elftal van Jong Oranje heeft gis teren in Sheffield een 52 nederlaag ge leden tegen de Engelse jeugdploeg, welks betere conditie op het bijzondere zware veld duidelijk tot uitdrukking kwam. Bij de rust was de stand 1—1. De Ne derlandse treffers werden gescoord door Jansen (na de rust hinkte deze gebles seerd geraakte speler wat mee op de rechtsbuitenplaats» en door Prins. Eintracht Frankfurt in lialve finales De Duitse kampioen Eintracht Frank furt heeft zich gisteravond geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker. De Duit sers bereikten namelijk in Wenen een 11 score tegen Wiener SK. waarvan zij in de thuiswedstrijd met 21 hadden gewonnen. Eintracht krijgt in de halve finales de Glasgow Rangers of Sparta als tegen stander. SIZO nu officiéél Juist omdat in de loop van dit jaar herhaaldelijk de resultaten van het opi nie-onderzoek vermeld zullen worden, is er wel reden om zich af te vragen: kan men die gegevens vertrouwen? Is de on derzoeksmethode objectief en nauwkeu rig? Het moderne opinie-onderzoek is thans ongeveer vijfentwintig jaar oud. Nie mand heeft op dit gebied groter naam gemaakt dan dr. George Gallup en hij is omstreeks 1934 met zyn werk begonnen. Ook buiten Amerika is de moderne me thode om de openbare mening te peilen in zwang gekomen. Vóór 1934 probeerde men ook wel de uitslag van de verkiezingen te voorspel len, maar in die periode trachtte men nauwkeurigheid te bereiken door zoveel mogelijk mensen naar hun mening of gezindheid te vragen. De grote veran dering omstreeks 1935 was gelegen in het feit dat men om zo te zeggen „een mon ster trok" op de gehele bevolking: men ondervroeg een betrekkelijk gering aan tal Amerikaanse volwassenen, die echter als groep zo nauwkeurig mogelijk de sa menstelling vertegenwoordigden van het Amerikaanse volk als geheel. Men moet bij de samenstelling van zulk een „mon ster" dus rekening houden met het per centage van mannen en vrouwen, van jongen en ouden, van rooms-katholie- ken en protestanten, van blanken en kleurlingen, van mensen uit het zuiden noorden, oosten en westen. De feiten hebben bewezen, dat zulk een zorgvuldig uitgezochte groep (ook met het verschil tussen arm en rijk moet men natuurlijk rekening houden» verrassend representa tief is voor de opinie-schakering in het Amerikaanse volk als geheel. Nooit honderd procent In 1948 heeft de reputatie van het opinie-onderzoek echter een knauw ge kregen. Vrijwel algemeen had men toen voorspeld, dat Dewey winnen zou maar het was Truman, die met de zege ging strijken. De opinie-onderzoekers hadden toen de fout gemaakt, geen peilingen meer te verrichten vlak voor de ver kiezing. Hadden zij dat gedaan, dan had den zij althans kunnen constateren, dat de boeren ten gevolge van de da ling der landbouwprijzen meer voor Truman gingen voelen. Maar het ver schil tussen de twee rivalen was in 1948 heel gering en als het werkelijk tot een nek-aan-nek race komt, is het vrijwel ondoenlijk de winnaar met zekerheid aan te wijzen. Hoe zorgvuldig het opi nie-onderzoek ook beoefend wordt, een nauwkeurigheid van honderd procent kan men er nooit van verwachten! Het meest bruikbaar zijn deze peilin gen wanneer men onder het volk een bepaalde tendentie probeert na te gaan. Zo is het inderdaad van belang om bijvoorbeeld iedere twee maanden te onderzoeken wie de grootste sympathie bij de kiezers heeft. De andere Demo cratische pretendenten hebben het waar lijk nog niet opgegeven, maar op ons even tot Kennedy te bepalen: het is van betekenis, indien het onderzoek aan toont, dat hij gestadig aan het inlopen is op zijn Republikeinse concurrent Nixon. Zulk een tendentie kan men mis schien niet tot op een procent nauwkeu- keurig vaststellen, doch het is reeds heel belangrijk om een bepaalde lijn te con stateren. Brief aan minister Marijnen Bij bespoediging van uitvoering der EEG kampioen Het protest, dat Lisser Boys had in gediend tegen het verloop van de wed strijd SIZO-Lisser Boys - volgens de Lis- senaren was een vrije schop, twintig minuten voor het einde, niet op de juiste wijze genomen is gisteravond door de protestcommissie van de K.N.V.B. be handeld. De protest-commissie achtte de zienswijze van Lisser Boys juist, maar vond geen aanleiding in de einduitslag van de ontmoeting, 2-1 voor SIZO, wijziging te brengen. SIZO blijft dus winnaar van het tref fen en mag zich thans officieel kam pioen van de 4e klasse A (West 1) van het zaterdagvoetbal noemen. In de replay voor de zesde ronde van het toernooi om de FA-cup heeft Blackburn Rovers met 20 van Burn ley gewonnen. De beide doelpunten wer den in de verlenging gemaakt. Black burn Rovers ontmoeten in de halve fi nale Sheffield Wednesday. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn gisteren in Den Haag ge houden vergadering o.m. besloten een brief te richten tot de minister van Landbouw en Visserij, waarin het be stuur uiting geeft aan zijn ernstige be zorgdheid over het tempo van de on derlinge vrijmaking van de handel in agrarische produkten en de daarmede samenhangende totstandkoming van het gemeenschappelijke landbouwbeleid in de E.E.G. Het bestuur van het Landbouwschap is van mening, dat de aanbevelingen tot een algemene versnelling van het tempo van de uitvoering van het verdrag van de E.E.G. de onevenwichtige ontwikke ling tussen de opheffing van de belem meringen voor de handel in industriële produkten en de opheffing van de be lemmering van de handel in landbouw produkten laten voortbestaan. Het be stuur van het Landbouwschap acht een dergelijke disharmonie in de ontwikke ling niet in overeenstemming met de al gemene verdragsbepalingen en met de Advertentie 'X regelmaat dag in dag. uit de regelmaat van de klok Em uitkomst bij hardnekkig* verstopping60 tabl. f t .35 vitale belangen van de Nederlandse eco nomie. Het bestuur van het Landbouwschap kan zich, zo deelt het verder o.m. in deze brief mede, derhalve slechts verenigen met een doorvoering van een versnelde vrijmaking van het onderlinge handels verkeer, wanneer zodanige waarborgen worden gegeven dat deze vrijmaking in de praktijk ook voor agrarische produk ten geschiedt. Zweedse in Indonesië doodgeschoten Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt dat een Zweedse vrouw, mevrouw Jan Do- meij, door een Indonesische legerpa trouille is doodgeschoten. Het incident vond plaats in Gardoe- sagang, ongeveer 60 km. ten noordwesten van Bandoeng. Volgens door het ministerie ontvan gen inlichtingen zat mevrouw Domeij in een door haar echtgenoot bestuurde auto. Een legerpatrouille gaf bevel tot stoppen en opende vervolgens het vuur, omdat, volgens de Indonesiërs, geen ge hoor was gegeven aan de order. Mevrouw Domey werd dodelijk ge wond terwijl haar echtgenoot ongedeerd bleef. Domeij, een employé van de Zweedse Ericson fabriek in Bandoeng werd gear resteerd. Hij verklaarde dat hij zijn auto onmiddellijk had doen stilstaan toen de patrouille daartoe het bevel gaf, aldus het ministerie. Tom houdt het been stijf De Britse pers maakt nogal uitgebreid melding van een conflict, dat tussen 'n arbeider van een metaalfabriek te Al- bridge (Staffordshire) en zijn collega's terzake van het lidmaatschap van een vakvereniging is ontstaan. De betrokken arbeider, de 37-jarige Tom Dobson, is namelijk door zijn mede-arbeiders „in de ban" gedaan omdat hij zich niet bij een van de twee vakverenigingen voor zijn fabriek wil laten inschrijven. Hij vindt dat die vakverenigingen zich al leen maar met beuzelarijen bezighouden en wil zich niet onderwerpen aan de discipline van een vakvereniging die, zo zegt hij. zijn vrijheid zou beknotten. Reeds een week lang praten zijn kame raden nu niet meer tegen hem maar Tom is vastbesloten het been stijf te houden. SOEKARNO VOERT BESPREKINGEN OP BALI President Soekarno is naar Bali ver trokken, om besprekingen te houden met politieke leiders. Deze besprekingen zul len misschien beslissend zijn voor het lot der politieke partijen in Indonesië. De president werd naar zijn paleis in Tampaksiring vergezeld door D. N. Aidit leider van de communistische party, Soewirjo, voorzitter van de PNI (na tionalistische partij) en Idham Chalid, voorzitter van de mohammedaanse Nah- datoel Oelama. De voorzitter van de machtige mohammedaanse Masjoemi, welke party bij Soekarno in discrediet is geraakt daar vele van haar hoge func tionarissen hebben meegedaan aan de Sumatraanse revolte van 1958 tegen de regering, ontbrak dus. De Masjoemi is de enige party die in directe oppositie tegen de president was. Verwacht wordt dat in de besprekin gen op Bali grote aandacht zal worden besteed aan de toekomst van het parle ment.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11