eerderheid Tweede Kamer akkoord et de Benelux Economische Unie Eerste Kamer had naast bezwaren waardering voor onderwijsbeleid ndbouwparagraaf het knelpunt Bezorgdheid werd geuit over het tekort Nederlandse hoogleraren Oprichting gemeenschappelijk kantoor voor schrootdistributie „Kleur en Fleur" op 13 augustus in Alphen aan den Rijn Tien kwartier voor Agadir VVV NOORD WIJK NIET EENS MET VONNIS STAARMANN Wil stichting in lioger beroep? nicht 1 maart 1860 Woensdag 16 maart 1960 Vierde blad no. 30001 Nauwere banden op velerlei gebied onze parlementaire redacteur) grote meerderheid in de Tweede is bereid het op 3 februari 1958 i verdrag tot instelling van de c Economische Unie goed te betreurt echter ten zeerste, dat rije handelsverkeer zich (nog) li uitstrekken tot de landbouw- ten. Het zal in een overgangs van vijf tot zeven jaar nog loorden belemmerd met een van minimumprijzen in om die reden niet uitgeslo ot de heer Van Meel, als woord- r van een minderheid van de actie, een motie zal indienen, communisten zijn in elk geval .verklaarden dat de handhaving Rijnvaartpremies ten gunste van en van Antwerpen, in strijd is 5 Benelux-gedachte. hoewel de as (PvdA) van mening was, dat zijn van de Nederlandse havens ïankelijk is van afschaffing van vaartpremies. Algemeen werd er edrongen het Benelux-pa riement evoegdheden te geven omdat de een zaak van het volk moet en niet, zoals totnutoe, van de (en. NAUWERE BANDEN van dte Benelux Unie is de isohe 'banden tussen de drie lan- ïwer aan te halen door een vrij van goederen, personen, kapitaal jten tot stand1 te brengen. Tegen- idere landen zaJl een gemeen- ljjke handelspolitiek worden ge- lederlanders, Belgen en Lux em aillen in eikaars landen dezelf- indeling genieten, die voor de derdanen geldt wat betreft ver daging. uitoefening van een be- apitaaltiransacties, arbeidsvoor- I, sociale voorzieningen, rechten stingen, wettelijke en juridische mng van persoon en belangen. Jerlander zal in België dus de- echten len pliohten 'hebben als en omgekeerd. Een comité van iinisters (van elk land' drie) zal voor de toepassing en verwezen- van de Economische Unie. Het van ministers zal worden bijge- wr een „Raad van de Economi- ie", die ten hoogste 21 leden zal leze raad zal weer advies krijgen aale commissies voor -economi- trefckingen met het buitenland. en financiële vraagstukken, en handel, landbouw en visse- ane- en belastingvraagstukken. socia le aangelegenheden rordt een Economische en So- &d van Advies (zoiets als de gesteld. AL VEEL VRIJ onderlinge 'handelsverkeer tus- srland, België en Luxemburg is vrij van invoerrechten en an- Miïmeringen. De resterende 3% VEE JONGENS VAN KUSTVAARDER WEGGELOPEN (Speciale berichtgeving) dag 9 aart zjjn te Duinkerken |jk) twee jongens weggelopen Groninger kustvaarder „Adria- kapitein-eigenaar, de heer J. E. uit Ruinen (Dr.) heeft zich on- k met zijn kantoor te Gronin- mps Scheepvaart en Handels- appü N.V. in verbinding gesteld, rden twee vervangers gezonden, wordt dat de jongens, de 20- laardinger J. van Hulst en de G. Buntinx uit Heerlen zich gemeld voor het vreemdelingen- Iers van de jongeman van Hulst t Parijs vertrokken om te zien te doen staat om de onberaden van de jongens alsnog te voor- De jongens hebben hun passen men, zij hadden weinig geld op der ook maar iets van hun plan- vertellen zijn zij in Duinkerken vernamen wij dat de machinist st in zijn hut een briefje had laten met de woorden: „Wij zijn Legioen". e kapitein gisteren in Duin- rugkwam na een reis naar Lon- hem daar echter verteld dat ongens daar had zien rond- rolgens geruchten zou de oud- m onder behandeling van een In. De kapitein heeft, toen hij m aankwam, onmiddellijk de dse consul van zijn bevindingen gesteld en ook de ouders in d gewaarschuwd. VLIEGDEKSCHEPEN LOSGESLAGEN noordelijk deel van de Atlan- ceaan, waar sinds eind vorige }ar stormweer met windkracht woedt, is de sleepverbinding IJmuidense zeesleepboot Zee- het vliegdekschip Saginaw Bay O op 13 maart verbroken. De van N.V. Bureau Wijsmuller te is met deze sleep onderweg van aar Rotterdam, waar het vlieg- gesloopt zal worden, ord van de ronddrijvende Sagi- verbleven acht runners, die goed maken. De Zeeland heeft Naart in de noordelijke Atlan- icaan op een positie ongeveer «n zuid-oosten van Kaap Race toundland verzocht ruimte aan kijvende vliegdekschip te ver sleepboot „Zwarte Zee" van L. Co's Internationale Sleepdienst rdam, die met het vliegdek- *aan Bay onderweg is van Bos- Hamburg, heeft te kampen ge- het slechte weer, dat op het deel van de Atlantische Joedde. Ook dit vliegdekschip m, maar de Zwarte Zee heeft ion om zeven uur ter hoogte Paanse kust weer kans gezien aken. Er stond nog een noord- tod, windkracht 5. betreft voornamelijk onze landbouwpro- dukten. De verschillen, die in hoofdzaak nog moeten worden overbrugd, alvorens kan worden gesproken van een volledige werking van de Economische Unie, heb ben betrekking op de landbouw, de ac cijnzen en de omzetbelasting. Voor de harmonisering van de land bouwpolitiek der drie landen is in het verdrag een periode vastgesteld van vijf jaar, eventueel nog met twee jaar te verlengen. Voor die overgangsperiode is voorlopig de volgende afspraak gemaakt. Wanneer België en Luxemburg mini mumprijzen vaststellen voor de invoer van landfoöuwprodukten, zullen deze eveneens van toepassing zijn voor Ne derland. Als de prijzen in België en Lu xemburg dalen tot een peil 'beneden de minimumprijs, zal de invoer worden stopgezet. De invoer uit Nederland zal echter voortgang kunnen hebben tegen prijzen, die zich boven de minimumprijs bewegen. Slechts wanneer een buitenge woon moeilijke situatie zou ontstaan, kan de grens ook voor het Nederlandse produkt worden gesloten. NOG VEEL NODIG In weerwil van de bezwaren tegen de landbouwparagraaf verklaarde de heer Van Thiel namens een groot deel van de KVF-fractie dat hij toch voor goed keuring van het verdrag zal stemmen -vanwege het grote belang van de Bene lux. Hoewel de AR.-fractie instemt met de samenwerkingsgedacbte, zei de heer Biewenga (A.R.) dat het toch heel moei lijk zal zijn, de landbouwregeling te aan vaarden. Ook de heer Van Dijk (WD) was over de landbouwparagraaf niet te vreden en hij vroeg opheldering in wel ke richting men wil koersen met de har monisatie van de landbouw. Het verdrag is niet het verdrag van onze da-omen, zei de heer Diepenhorst (CHU). Er zal nog veel enthousiasme en idealisme no dig zijn om verder te slagen met de verwezenlijking van Benelux. Het is de bedoeling, dat met ingang van 1 juli 1960 de personencontrole aan de grens voor Nederlanders, Belgen en Luxemburgers zal worden opgeheven. Hoe zal dat in de praktijk gaan, vroeg de heer Diepenhorst. Vooral de heren Egas (PvdA) en Ass- mann (KVP) drongen erop aan bij de regeling van de verbinding tussen Ant werpen en de Rijn rekening te houden met de belangen van West-Brabant. Als er weer wordt onderhandeld, zal niet mogen worden teruggekomen op een Moerdii'kkanaal door West-Brabant. De communisten waren, blijkens de rede van de heer Bakker, tegen goed keuring van het verdrag omdat het in de kaart speelt van de monopolies, eco nomisch voordeel biedt aan grote maat schappijen en een melkkoetje zal zijn voor baantjesjagers. Vandaag antwoordt de regering. C.A.O. voor wasserijen goedgekeurd (Van onze Haagse redactie) Het College van Rijksbemiddelaars heeft de C.A.O. voor de witwasserijen en de chemische wasserijen goedgekeurd. Onmiddellijk ingaande zal het bij de wasserijen werkzame personeel een loonsverhoging krijgen van 3.7%. De va kantietoeslag is daarbij van 2% gebracht op 4%. Alle percentages zijn gerekend vanaf het basis-C.A.O.-loon. De arbeidsovereenkomst is aangegaah voor twee jaar. De huurbijslag 1957 is in de lonen van het wasserij personeel verrekend. De lonen van het vrouwelijk- en Jeugd- personeel worden herzien in overeen stemming met die van het mannelijk personeel. De nieuwe C.A.O. houdt verder ook op enkele secundaire punten verbeteringen in. Ingesloten automobilisten in Brazilië plunderen dorpen Meer dan 400 vrachtauto's vormen een colonne van ruim tien km op de grote weg van Rio de Janeiro naar Ba- hia in Brazilië. Zij kunnen niet voor- of achteruit, doordat de wegen onbruik baar zijn geworden door de ernstige overstromingen, die bruggen heeft weg geslagen en de wegen vernielde. Daar de 2000 inzittenden van de voer tuigen gebrek kregen aan levensmidde len, vormden zij benden, die de dorpen in de omgeving gingen plunderen. De gouverneur van de staat Bahia heeft opdracht gegeven, de colonne vanuit de lucht van levensmiddelen te voorzien en zond: versterking van de politie. Inmiddels is in de staten Bahia en Espirito Santo het water gezakt, doch In Rio Grande do Nord. Ceara en Ser- gipe is het opnieuw gestegen. Advertentie. De Eerste Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de be^ handeling van de begroting van Onderwijs, K. en W. Minister Cals mocht daarbij veel waarderende woorden voor zijn beleid in ont vangst nemen. Die hulde kwam juist op de dag, waarop mr. Cals gedurende tien jaar eerst als staatssecretaris en daarna als minister op het departement van O., K. en W. werkzaam was. Bij deze begrotingsbehandeling is bij zonder grote aandacht geschonken aan het hoger onderwijs. Prof. Sohenmer- horn (PvdA) erkende, dat er veel wordt gedaan maar nog altijd niet genoeg. De ze opmerking gold overigens niet alleen het hoger onderwijs, maar ons gehele onderwijs. De PvdA-woordvoerder ver klaarde het eens te zijn met de minister, dat niet moet worden overgegaan tot invoering van prestatiesalarissen voor hoogleraren. Aan een Europese Univer siteit 'had prof. Schermerhorn piet zo'n grote behoefte. Wel zou hij zich kunnen verenigen met enkele gespecialiseerde instellingen op Europese grondslag. De zelfde spreker zei het te 'betreuren, dat het nog altijd niet gelukt is in ons land het vraagstuk van de kernenergie be handeld te krijgen in overeenstemming met de betekenis ervan voor ons volk. Wetenschapspolitiek Mr. Van Riel (VVD) zei van oordeel te zijn, dat de bedragen die voor het hoger onderwijs beschikbaar worden gesteld bewijzen dat er echt een wetenschaps politiek wordt gevoerd. Dat was vóór de oorlog 'anders. Hiervoor bracht mr. Van Riel de minister gaarne hulde. Mr. Van Riel uitte zijn bezorgdheid over het tekort aan hooglareren, o.a. in de fysiologie. Men probeert nu krachten uit het buitenland aan te trekken. Het baarde deze spreker zorg dat ons land niet zelf deze hoogleraren kan opbren gen. Bezorgdheid toonde mr. Van Riel ook over de medische opleiding. Hij werd hierin door prof. Diepenhorst (LAJR) bijgevallen. Sprekende over de kunst vroeg mr. Van Riel een commissie in te stellen, die een rapport zou hebben uit te brengen over de aankooppolitiek van de Rijks- en gemeentemusea. Spreker zei te vrezen, dat er te weinig coördinatie op dit punt is. In dit verband vroeg prof. Diepen horst of het niet mogelijk was geweest de collectie-Dreeamann voor Amsterdam De behouden. Sportnota Sprekende over de sportnota, zei de heer Van Hulst (A.R.) daar in een be leidslijn te missen. Deze afgevaardigde betreurde overigens de gang van zaken met de sporttoto. Had de vorige rege ring in deze een beslissing genomen er zou thans niet zoveel politiek geharre war over zijn. In elk geval meende de heer Van Hulst, dat de sport niet de dupe van deze moeilijkheden mag wor den. Mevr. Schouwenaar-Franssen VVD) hield een pleidooi voor het geven van onderwijsbevoegdheid op middelbare scholen aan officieren, die een gedegen opleiding krijgen en die zeker in staat zijn onderwijs te geven in bepaalde ge specialiseerde vakken. De heer Van Velthoven (KVP) klaag de over de trage gang van zaken bij de scholenbouw. Verschillende andere af gevaardigden uitten hun bezorgdheid over het tekort aan gymnastieklokalen. Ook het lerarentekorten en het vraag stuk van de onbevoegde leerkrachten werd van verschillende kanten ter spra ke gebracht. Prof. Gielen (KVP) vroeg o.a. aan dacht voor de krepeergevallen van de bibliotheken te Vlaardingen, Venlo en Leiden. Prof. Diepenhorst (AJt.) waarschuw de er o.a. voor niet te veel in te gaan op wensen om voor allerlei beroepen een academische graad in te stellen. De heer Derksen (KVP) bracht ter sprake het verbod van het gemeentebe stuur van Groningen opgelegd aan on derwijzer-s geen extra lessen buiten de schooluren te geven. Deze afgevaardig de meende, dat 'hiermee een aanslag op de persoonlijke vrijheid van de onder wijzers wordt gedaan. Vandaag wordt het debat over het onderwijs voortgezet. Plan van Louis Worms: (Van onze Haagse redactie) De Haagse schroothandelaar Louis Worms heeft het plan opgevat om tot oprichting te komen van een Europees gemeenschappelijk kantoor voor de schroothandel. Door middel van zulk een kantoor wil hij een poging ondernemen om de goede weg aan te wijzen, waardoor een voor alle belanghebbenden aanvaardbare distributie van het beschikbare schroot kan plaats vinden. hieraan verbonden zijn, een fractie zul len uitmaken van de bedragen die thans de z.g. bevoorrechte schrootleveranciers hiervoor ontvangen. In de doelstellingen staat o.a., dat men met het kantoor het systeem van be voorrechte schrootleveranciers wil be strijden. Tevens wil men bevorderen, dat dit kantoor een overkoepelend bureau kan worden tussen schroothandel en schrootverwerkende industrieën. De schroothandel, aldus het plan, geeft het kantoor maandelijks de hoeveelheden schroot op, die zij de Nederlandse schrootverwerkende industrieën over deze periode kunnen leveren. De Nederlandse schrootverwerkende industrieën geven dit kantoor iedere maand op, hoeveel tonnen schroot men wil afnemen en het bureau zal er dan voor zorgdragen, dat iedere schroothan delaar zijn deel kan leveren. De heer Worms zegt in zijn doelstel- lingen, dat de administratieve kosten, die Twee Ghanese meisjes volgen in Londen een cursus voor receptio niste bij de Ghana Airways. Een belangrijk onderdeel vormt de op leiding aan een mannequinschool, waar zij worden ingewijd in de ge heimen van de lichaamshouding. Bloemenoptocht ivordt voorbereid Vakantiespel en festiviteiten van de Wilhelminavereniging in dezelfde week Gisteravond is op een vergadering van de afdeling Alphen a.d. Rijn van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in over leg met het Comité van de bloemen optocht „Kleur en Fleur" besloten de bloemenoptocht, die In 1959 zo'n groot succes is geweest, dit jaar te houden op zaterdag 13 augustus. I)e optocht zal dan passen in een serie belangrijke gebeur tenissen, die in deze vakantiemaand ge houden zullen worden. Het vakantiespel zal nl. plaats vinden van 8 tot en met 12 augustus en het jaarlijks feest van de Wilhelminavereniging, die voor een groot lunapark zorgt, op 11, 12 en 13 augustus. Hiermee is aan de wens van velen tege moet gekomen, namelijk om van een over vele weken verspreide activiteit over te gaan naar een meer geconcen treerd optreden, waardoor niet de gehe le zomer door vooral ook op de zaterda gen beslag gelegd behoeft te worden op de autoriteiten alsmede de bestuursleden van verschillende organisatie's. Dit waren ongetwijfeld de voornaam- sbe besluiten die op de onder leiding van de heer H. Al to na in hotel Centraal gehouden vergadering zijn genomen. Voorts is er nog gesproken over de route van de bloemenoptocht, die ongeveer de zelfde zal zijn als vorig jaar. Ook dit jaar zullen weer reclamewagens in de optocht worden toegelaten mits deze ar tistiek verantwoord worden versierd. De muzikale medewerking van de mu ziekkorpsen in de gemeente is reeds ver zekerd. De heren H. Couvee en H. van der Heijden vertoonden vervolgens een serie fraaie kleurendia's van de vorig jaar ge houden bloemenoptocht. Voorts werden twee films vertoond' „De Taal der bloemen" en „Klank en Fleur". w Onder het motto „Tien kwartier voor Agadir" heeft een comité van leerlingen van het Nederlands Opleidingsinstituut voor het Buitenland te Breukelen, het initiatief genomen tot de organisatie van een nachtvoorstelling in het City Thea ter te Amterdam. Deze voorstelling wordt gegeven in de nacht van zaterdag 19 op zondag 20 maart om 0.30 uur. Vele artiesten hebben reeds hun mede werking toegezegd: Wim Sonneveld, Corrie Brokken, Fred Kaps, Jules de Corte, Mary Dresselhuys, Tom Manders, Cor Steyn, Max Tailleur, Willy Albert!, Mies Bouwman en Lex van Weren met het City-Orkest. Toon Hermans, die ver hinderd is deze avond op te treden, heeft toegezegd, de recette van een van zijn avond voorstellingen aan de actie af te staan. De initiatiefnemers hebben voor deze „Tien kwartier voor Agadir" een comité de patronage gevormd. H.K.H. Prinses Irene is beschermvrouwe van dit comité. Voorts hebben hierin zitting: Sir Paul Mason, ambassadeur v. Gr.-Brittannië en deken van het Corps Diplomatique, prof. dr. J. E. de Quay, mr. J. M. A. H. Luns, mej. M. A. M. Klompé, de heer Abder- rahim Harkett, zaakgelastigde van Ma rokko en vele anderen. Westtluits militair vliegtuig verdwenen Een transporttoestel van de Westduit- se luchtmacht van het type Noratlas is gisteren tussen Menton en Genua ver dwenen. Er waren zeven personen aan boord. Waarschijnlijk is het vliegtuig, dat gebruikt werd om onderdelen van de FIAT-fabriek in Turijn naar de Bonds republiek te brengen, in zee gestort. Het onderzoek, dat tot dusver geen resultaat heeft opgeleverd, werd hedenochtend voortgezet. Andere doelstellingen zijn: vaststelling van de winstmarges in de schroothandel en instelling van een eindverbruikers certificaat, alsmede samenwerking overleg met de organisaties van de EGKS. De heer Worms bepleit eveneens een adviescollege voor de schroothandel, bestaande uit drie schroothandelaren, een accountant, een industrieel en een jurist. STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOIHOUDEMD Prins Bernhard bezocht HISWA Prins Bernhard heeft vanmorgen vroeg een bezoek gebracht aan de HISWA watersporttentoonstelling in het RAI-gebouw. De prins, die vergezeld was van zijij adjudant, luitenant ter zee eerste klassé W. W. Kuyck, werd tegen half negen in het RAI-gebouw ontvan gen door de burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, de voorzitter van de HISWA. de heer S. Joosten, de voor zitter van de tentoonstellingscommissie de heer G. de Vries Lentsch jr, en de secretaris van de HISWA, mr. H. A. J. C. Muysex. Vergadering Z.-H. Waterschapsbond In de Beatrixzaal te Rotterdam is gis teren in aanwezigheid van o.a. mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de algemene vergadering gehouden van de Zuidhol landse Waterschapsbond. De voorzitter, mr. J. W. W. van der Hoeven uit Rot terdam drong krachtig aan op een ont lasting van de middelen van de water schappen voor uitgaven, die niet recht streeks de polderbelangen betreffen, zoals de aanleg van tertiaire wegen. Over „de vervuiling en verzilting van de Rijn en de gevolgen daarvan voor Zuid-Holland" heeft gesproken ir A. G Bruggeman, hoofdingenieur bij dé Pro-" vinciale Waterstaat in Zuid-HollancL Onrust in Katanga In de dorpen van de rijke mijnprovin- sie Katanga in Belgisch Kongo, die in het afgelopen weekeinde het terrein van bloedige incidenten was, voeren troepen thans patrouilles uit. Politieke leiders rijden rond en roepen via luidsprekers op tot orde. Dinsdag kwamen nog kleine incidenten voor. Bij Jadotstad arresteerde de politie een bende strijders in volledige wapen rusting. Er geldt nog een avondklok en het Belgische ministerie voor Kongo verklaarde, dat er nog reden tot onge rustheid heerst ofschoon de orde nage noeg is hersteld. In Elizabethstad werd weer normaal gewerkt. De autoriteiten hebben het aantal doden daar thans gesteld op zeven in plaats van op dertien zoals eerder gemeld werd. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen heeft het bestuur van de Stichting V.V.V. Noordwijk in haar maandag j.l. gehouden niet openbare vergadering langdurig beraadslaagd o.m. over de vraag of men in hoger beroep zal gaan van het op 23 december j.l. door de kantonrechter te Leiden gewezen vonnis in het door de heer J. H. Kleine Staarmann aanhangig gemaakte proces tegen het hem als directeur der Stichting gegeven ontslag. Verdeeldheid van meningen De kantonrechter stelde daarbij de heer Kleine Staarmann in het gelijk en veroordeelde de Stichting tot betaling van een schadevergoeding ten bedrage van f. 5000.waarbij nog komt het sa laris van de ontslagen directeur van 26 maart tot 1 november 1959 en f. 10.— voor elke dag, dat hij eerder dan 1 juli 1960 de bij hem in gebruik zijnde dienst woning moet verlaten. Als men wil voorkomen, dat de heer Kleine Staarmann na 23 maart a.s. dit vonnis ter executie aanbiedt, zal het be stuur voor deze datum beroep bjj de rechtbank moeten aantekenen. Geld op tafel Mocht de Stichting niet in appèl gaan, dan zal er geld op tafel moeten komen. Daar dit waarschijnlijk niet onttrokken zal mogen worden aan de exploitatie van het informatiebureau, zal weinig anders resten dan de verschillende aangesloten corporaties te vragen de uit het proces voortgevloeide kosten gezamenlijk te dragen. Geen eenstemmigheid In het stichtingsbestuur zou omtrent het aantekenen van hoger beroep geen eenstemmigheid bestaan. Enkele verte genwoordigers hebben zich positief tegen verklaard. Een geldig besluit eist vol gens de statuten twee derde van de uit gebrachte stemmen. Vrijdag a.s. komt het bestuur weer bijeen om definitief over deze kwestie te beslissen. Verder maakte in deze vergadering wijziging van de statuten een punt van bespreking uit. Met name de Vereniging van Villa- en Huizenverhuurders zou tegen deze wijziging opponeren, omdat zij diverse punten in de statuten gewij zigd wil zien, waardoor de WH in het stchtingsbestuur een gelijke positie zal gaan innemen als de Werkgevers in de Horecabedrij ven. In het proces, dat mr. C. Punt, ver tegenwoordiger van de Noordwijkse Sportvereniging, tegen het stichtings bestuur aanhangig heeft gemaakt, zou de officier van Justitie reeds conclusie hebben genomen. Als wij juist zijn geïn formeerd zal de president van de recht bank op 25 maart a.s. uitspraak doen in deze zaak. Weer uitstel In het proces, dat mej. Nijssen tegen de Stichting voert, vond opnieuw uitstel plaats, nu tot de laatste week van dezf maand. Maart zal dus wederom voor de Stich ting een maand zijn van belangrijke b slissingen en besluiten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7