Leipzig deed zich tijdens Messe veel beter voor dan gewoonlijk Consumptiegoederen beneden het Westerse niveaumaar industrie gevaarlijk dicht bij wereldpeil KIKVORSMAN LOURMAIS NU EIGENLIJK PAS IN VORM Wj Burgemeester van Rijswijk laakt de Amerikaanse zakelijkheid Margriet is nog jong,J zo echt een blad van déze tijd..! Hoofdfiguur overval Amsterdam ging in hoger beroep AKKERTJES Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 16 maart 1960 Derde blad no. 30001 (Van onze correspondent in Bonn) Voor de 25ste maal na 1945 is de Leipziger Messe gehouden. De bezoeker heeft er niet slechts een blik op het voor de gemiddelde consument armoedige leven in de communistische landen gekregen, maar voor alles ook een denkbeeld van de poging, die van commu nistische zijde de laatste jaren wordt gedaan om enerzijds op economisch gebied de Westelijke wereld harde concurrentie in Afrika en Azië aan te doen, anderzijds om met dat Westen handel te drijven. Van Westelijke zijde heeft men ruimschoots geprofiteerd van het grote gat, dat de communistische autoriteiten voor deze gelegenheid in het ijzeren gordijn hadden geknipt. Gebruik makend van de rode toegeeflijkheid. Vlak voor de topconferentie hadden ondernemers uit een reeks Westeuropese landen niet minder dan 61.000 van de beschikbare 295.000 vierkante meter jaarbeurs-oppervlakte gehuurd: bijna een kwart! de consumptiegoederen het Westelijke peil hier nimmer bereikt wordt. Maar bij machines, constructies en dergelijke komt het gehele Oosten, ten koste van enorme offers, gevaarlijk dicht in de buurt van het Westelijke peil! Vooral van Westduitse zijde is men niet bereid op dit terrein struisvogelpolitiek te voe ren. Men erkent tenvolle, dat bepaalde takken van industrie in landen als Oost- Duitsland, Rusland en Tsjecho-Slowa- kije bezig zijn het wereldniveau te na deren en dat Leipzig daarbij de functie tracht te vervullen van draaischijf tus sen Oost en West. Auto's uit andere steden als taxi's! De Westduitsers hebben hierbij een bijzonder grote rol gespeeld, hoewel hun regering juist de laatste tijd in het mid delpunt staat van felle politieke aanval len van de Oostduitse ministers en par tijleiders. Zij waren met een waar leger van 1500 exposanten, daarbij nog vele helpers en hun honderden moderne auto's, naar Leipzig gekomen. Niet min der dan 40 Westduitse exposanten kwa men uit de ijzer- en staalsector van het Roergebied! Daarnaast nog negentien met een grote naam in de Bondsrepu bliek op ander gebied: Thyssen, Gute Hoffnungshtitte, Mercedes, Krupp, Man- nesmann, Röchling, Demag en MAN. Ook de Britten speelden een rol van betekenis. Op textielgebied zijn zij ach ter het ijzeren gordijn grote concurren ten van hun Westelijke partner West- Duitsland. Men zag hier zelfs onderne mingen als de chemische trust Imperial Chemical Industries vertegenwoordigd, er waren staalfabrieken uit Engeland, er werden Engelse auto's getoond en dat alles op een wijze die trok. En zo was het met de Fransen, de Zweden (14 staal fabrieken) en andere Westelijke landen. Nederland was vertegenwoordigd door meer dan 70 exposanten, die, in het ka der van de Oostduits-Nederlandse han delsovereenkomst, welke voor ons land werd gesloten door de Nederlandse Ka mer van Koophandel voor Duitsland, in Oost-Duitsland blijkbaar reële kansen zagen. Het ging hier o.m. om de che mische fabriek Naarden, Polak en Schwartz, het Grafisch Exportcentrum, de Nederlandse Bond van Haringhande laren, Van Houten, enkele textielfirma's, wolfabrieken, de AKU, een reeks chemi sche fabrieken, Stork-Jaffa, Lips e.a. Margarine als wagensmeer Een nuchtere Nederlandse zakenman, wat Leipzig betreft door de wol geverfd, merkte over dit alles koel op: „Iedere markt is er een. Boven mijn bed in mijn hotel staat: „Wer schlaft, zündigt nicht" Wij slapen niet en zondigen daarom misschien omdat we met de communis ten handel drijven. Maar waarom Krupp wel en wij niet? En wat al die Leipzigers aangaat een week na de Messe zullen de winkels wel weer minder goed gevuld zijn". En op dat moment wees hij op de rij van mensen voor een winkel die een graantje wilden meepikken van de „Messe-conjunctuur" die ieder jaar weer in Leipzig de winkels voor de buitenwe reld een zekere fleur geeft en vult met normaliter niet te kopen produktenü Een andere Nederlandse zakenman zei ons: „Je moet eens proberen hier zoge naamd objectief te zijn. Er is bijv. in dit communistische Oost-Duitsland niets meer op de bon, maar ook niet veel te kopen. De opbouw van het land, dat door de oorlog half werd verwoest en daarna systematisch door de Russische bezetters werd uitgezogen, moet van de grond af beginnen. De huren zijn laag, de prijzen van brood en sommige andere levensmiddelen zijn eveneens laag. Een arbeider verdient hier in aantal marken uitgedrukt aardig, het dagelijks leven is dus objectief aan de buitenkant be keken dragelijk. Wanneer een Leipziger werkt, de rode vlaggen rood laat en over de politiek zwijgt, kan ook hij bij goede gezondheid 70 worden". „En, volgens de communisten, „Weste lijk subjectief" bekeken?" „Er zal meer boter worden gegeten mark per pond) dan bij ons, omdat de margarine in smaak gelijk is aan wa gensmeer. De kleding is van een bijzon der slechte kwaliteit en daarbij duur. Duurzame consumptiegoederen zijn er nauwelijks, een goede sigaar kost 80 pfennig, een groezelig overhemd - geen nylon, geen no iron - kost 30 mark. Een gouden heel gewone armband: 1100 mark. Een auto is hier iets onbetaal baars: 13.000 mark waar hij in het Wes ten hoogstens 5000 zou kosten. Het leven is grauw, eenzijdig en hard als in de oorlog: vrouwen als trambestuurders, vrouwen als straatvegers, vrouwen als portiers. De prikkel om iets beters te maken ontbreekt, omdat er geen con currentie is. De sleur van het dagelijkse leven is zoek omdat de winkels vervelend zijn en de straten door slechte verlich ting en het ontbreken van auto's de in druk van negentiende-eeuwse-straten-op zondag geven". Niet veronachtzamen Op technisch gebied is er wel dege lijk een meetbare objectiviteit mogelijk. Duidelijker dan ooit de laatste jaren bewees deze Leipziger Messe, aldus Wes telijke zakenlieden, dat van Westelijke zijde de handel met het communistische blok niet te verontachtzamen is, en dat het zinloos is door handels-embargo's deze handel in te perken. Voorts zou men met oogkleppen rondlopen als men zou ontkennen dat bijvoorbeeld de Oost duitse industrie (optische instrumenten vooral) niet van kaliber zou zijn. Of dat landen als Rood-China met gecompli ceerder machines dan voorheen geen opmerkelijke industriële ontwikkeling tonen. Westduitse waarnemers, die hier ieder jaar komen, spraken van een stormachtige vooruitgang van de in dustrialisering van China en van een „sprong naar voren" op het gebied der automatisering. Dit alles is des te opmerkelijker om dat in al deze landen op het gebied van Cynisme van bevolking Met alle overtuiging, die in hem was beweerde een Oostduitse collega tegen over ons „dat het zoals nu altijd in Leip zig is". Maar een taxi-chauffeur die de weg in Leipzig nota bene niet goed kende en voor de duur van de Messe „geïmpor teerd" was, wist het beter: „Ze hebben tientallen auto's uit alle mogelijke plaat sen gehaald en die rijden hier nu als taxi's. Ze hebben de etalages gevuld op dat de Westelijke bezoekers een idee krijgen van welvaart in onze socialisti sche staat". Deze taxichauffeur was geen rebel-bij uitzondering. De oude dame die ons in een der buitenwijken zag kijken naar een groepje Oostduitse soldaten rebelleerde ook. „Die gute alte Zeit", fluisterde ze en wees op de soldaten. In een restaurant zei een cynische kelner: „De kaviaar is op, terug naar de cichorei, meneer". Want de man wist dat het normale kopje koffie hier een verschrikkelijke drank is, die niets met koffie heeft te maken dan de kleur. Tus sen de tijdelijke luxe van de kaviaar voor „de anderen" en de permanente ar moede van de cichorei voor „de werkers van de socialistische staat" werd in deze dagen in Leipzig geleefd. Straat met kinderhoofden Een straat in Leipzighet plaveisel be staat uit kinderhoofden. Geen winkels om bloemen te kopen. Geen fruitwinkels. Geen huizen waarop staat vermeld, dat hier een arts of tandarts spreekuur heeft. Ook hun praktijk is genationali seerd. Alleen H.O.-winkels, staatswinkels van de zogenaamde Handelsorganisa- tion. Veel Westelijke auto's, waarbij Ci- troën, de grote Amerikanen en kleine sportwagens steeds weer door Oostduit se belangstellenden werden bewonderd. De huizen grouw. Voor een stalletje op de hoek van een straat zag men plotse ling een rjj mensen staanin de rij voor een ijsje, dat blijkbaar plotseling te koop was in maart Of voor grauw brood met slechte worst, dat men op straat op at, in de rij tegen een schutting leunend, neutraal starend naar de vreemde be zoekers ,en overal: de communistische rode vlaggen, de Oostduitse zwart-rood- gele vlaggen met hamer en passer, de leuzen over „socialisme en vrede"...!!! mie. „Willem Ruys" weer op wereldreis Gistermiddag is uit Rotterdam de „Willem Ruys" vertrokken voor een zes de rond-de-wereld-reis. Aan boord be vonden zich 528 passagiers, die 15 natio naliteiten vertegenwoordigden. In Southampton zullen nog 375 passa giers embarkeren voor deze zesde rond- de-wereld-reis. Tot de opvarenden behoort de 76-ja- rige weduwe Kniertje van der Zwan uit Soheveningen. die van haar twaalfde jaar af tot december J-l. in Scheringen netten boette. Zo verdiende zij het geld voor de reis naar Australië, waar een zoon van haar in een boterfabriek werkt. Zij zal in Australië wel opzien baren, want zij draagt het Söheveningise kos tuum met kanten muts en gouden spel den Premieregeling schieten van houtduiven Ook dit jaar stelt het ministerie van Landibouw en Visserij een premie be schikbaar voor het schieten van hout duiven, daar de schade, die deze vogels aan de landbouw toebrengen, nog altijd aanzienlijk is. De regeling gaat in op 1 april 1960. De premie bedraagt f0,75 per geschoten volwassen houtduif. Slechts de houders van een jachtakte en de houders van een vergunning ex artikel 53 van de jachtwet komen in aanmerking voor uitkering van de pre- Derde deel van de tocht achter de rug Grootste ellende komt nog in de Roer... Veel voorspoed heeft nog niet gehad (Van onze correspondent in Bonn) De 39-jarige Franse kikvorsman Louis Lourmais schijnt langzaam maar zeker in zijn element te komen. Op zijn duizend kilometer Rijn-zwemtocht van Bazel in Zwit serland naar Rotterdam wordt hij met de dag opgewekter! Hij wordt van het dagelijkse zwemmen niet Koning Boudewijn van België iCourchevel Savoye) in gesprek tijdens zijn wintersportvakantie in I met de skikampioen Emile Allais. Geen nieuwbouiv Rays' Handelsvereniging (Van onze Haagse redactie» Plotseling opkomende omstandigheden hebben aan de directie van Ruys' Handelsvereniging N.V. onmogelijk gemaakt, haar plannen tot de bouw van een geheel nieuw pand in de Plaspoelpolder te Rijswijk, waarvoor zij Rijksgoedkeu ring had verkregen, te realiseren. Deze N.V. onderhoudt reeds sedert 52 jaren betrekkingen met een Amerikaanse firma, voor wie zij o.m. bü-apparaten van kantoormachines fabriceert, waarna deze door haar verhandeld worden. Met terzijdestelling van gedurende een halve eeuw gegroeide vriendschappelijke banden heeft de Amerikaanse firma thans met een termijn van drie maanden de relatie met „Ruys* Handelsvereniging N.V. beëindigd. Zij heeft in Nederland een soort filiaal opgericht, dat voortaan de Amerikaanse kantoormachines hier op de markt zal brengen. Dit werd gistermiddag in de openbare vergadering van de raad van bestuur van het Haags-Rijswijkse „Industrieschap te Plaspoelpolder" meegedeeld door de voorzitter, de heer A. Th. Bogaardt, bur gemeester van Rijswjjk. „Wij treffen hier aan een typisch voor beeld van Amerikaanse zakelijkheid, die niet alleen Ruys' Handelsvereniging voor grote problemen heeft gesteld, doch ook in het bestuur van het industrieschap met verwondering zal worden bezien. Het zal duidelijk zijn, dat Ruys' Han delsvereniging als gevolg hiervan be langrijk minder bedrijfsruimte nodig heeft. Dit is dan ook de reden, dat zjj heeft besloten, af te zien van nieuw bouw in het industrieschap en derhalve verzocht heeft, de verkoop van grond ongedaan te maken. In dit duidelijke geval van overmacht geeft het dagelijks bestuur u in over weging, het verzoek van Ruys' Handels vereniging N.V. in te willigen en over te gaan tot aanneming van het desbetref fende voorstel", aldus de heer Bogaardt. By de discussies trok de heer Bogaardt vermoeid maar fitter, zo merken de toeschouwers op. Zelf twijfelt Lourmais er niet aan, dat hij over een dag of tien in Rotterdam zal arriveren. Veel voorspoed heeft Lourmais tot- dusver niet gehad. Reeds op de eerste dag kwam hy in moeilijkheden tussen Schaffhausen en Laustenburg, omdat verscheidene sluizen het Rijnwater wei nig vaart gaven. En vaart heeft het wa ter voor Lourmais nodig daar hij alleen dan zijn 60 km per dag kan afleggen. Tegen het einde van de 5e etappe die naar Straatsburg leidde sprong mevrouw Lourmais, eens een bekend schoonspring- ter, haar man te hulp: zij dook, even eens gekleed in kikvorsman-pak en on der het vet, het Rijnwater in en verge zelde haar echtgenoot vele kilometers. Maandag j.l. bij de start uit Mann heim kwam er stagnatie omdat er geen volgboot te vinden was voor de tocht naar Mainz. De waterpolitie die evenals de Rijnvloot van het Westduitse leger Lourmais, langs de gehele Ryn bijzon der behulpzaam is. kon hem niet te hulp komen. Een Franse maatschappij was niet in staat een boot voor hem te hu ren, de Amerikaanse legerautoriteiten waren niet op tijd op de hoogte gesteld en zo moest Lourmais maandag in Mannheim blijven en kon hij eerst gis teren naar Mainz zwemmen. Hij heeft reeds meer dan een derde van de to tale afstand Bazel-Rotterdam achter de rug en niemand twijfelt eraan dat hij op zijn gemak Rotterdam zal bereiken. Grote belangstelling Lans de Rijn bestaat enorme belang stelling voor de Franse zwemmer, nog te meer omdat men zegt dat het Lour mais niet gaat om een of ander zwem- record, maar om wetenschappelijke ex perimenten. Hij wil immers, zo heeft hij bij de start meegedeeld, bewijzen dat koud water onschadelijk is voor het menselijke lichaam wanneer men dat lichaam goed beschermt. De kenners van de Rijn geloven ove rigens dat de grootste ellende voor deze mens-vis nog komt: hij had de eerste moeilijkheden, zeggen zij, bij het bijzon der vieze industriewater van de Rijn bij Mannheim, hoe groot zullen die moei lijkheden wel niet worden als hij het nog veel vuilere water tussen Keulen en de Nederlandse grens zal doorklieven? Hoe zullen hem dan 's avonds de biefstuk tartaar met rode wijn, die hij na iedere etappe pleegt te eten, nog smaken en wat zal hij dan des morgens bij zijn nor male ontbijt van drie rauwe eieren, veel melk en sinaasappelsap denken over wat er in de loop van de dag aan industrieel Rijnwater langs zijn gezicht zal drui pen Lourmais denkt daar waar schijnlijk niet aan. Of hij nu langs fraaie Rijnplekjes als Deutsches Eek, Binger Loch. St. Goarshausen, Lorelei of langs Düsseldorf zwemt: water is water voor deze mens-vis. Liever geen terbeschikkingstelling (Van onze Amsterdamse correspondent) „Is verdachte een schurk of heeft hij alleen maar stoer willen doen?" Deze vraag zal het Gerechtshof te Amsterdam de komende 14 dagen bezig houden. Daarna zal blijken of het Hof dezelfde mening is toegedaan als de rechtbank, die deze 21-jarige jongeman heeft veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. Een straf, die de procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer, ook gisteren voor het Hof eiste. ONBEWAAKTE WAPENDEPOTS „Schok door Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) „Het is ontstellend en verbijsterend te bedenken dat het in Amsterdam moge lijk is geweest stenguns en pistolen uit wapendepots te halen. Zy lagen er zo voor het grijpen, want bewaking was er niet. Welke slaperigheid en zorgeloos heid hebben degenen beheerst, die daar voor aansprakelijk zijn?" Deze felle uitval deed gisteren de procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof, mr. A. S. de Muinck Keizer in zijn requisitoir tegen een der hoofd daders van de roofoverval op een Beklaagde stond als een keurig geklede beschaafd-sprekende en innemende jon geman voor het hekje. Als typograaf had hij voor zijn laatste arrestatie enige tijd een goed inkomen gehad. Hij had altijd geld op zak, had er plezier in te knut selen aan een scooter en vertroetelde zyn duiven. Zo ging het bijna een jaar. Hij had van zijn 17e tot zijn 20ste jaar vrijwel doorlopend in jeugdgevangenis sen gezeten, doch leek op te groeien tot een fatsoenlijk burger. Maar in april vorig jaar is het weer begonnen. Eerst een inbraak in een sigarenwinkel, toen het stelen van wapens uit de voormalige Fokkerfabriek in Amsterdam, vervolgens een diefstal uit het wapendepot van de Oranje- Nassaukazerne en tot tweemaal toe het stelen van een auto. Tenslotte de climax: samen met vier vrienden van wie enkelen ook debet waren aan de andere misdrijven het overvallen van de heer H. Nukoop, de houder van het post agentschap in de Landbouwstraat in Amsterdam oost. Het gebeurde op 9 mei verleden jaar op zaterdagmorgen tegen 12 uur. Bij de overval werden de pistolen en revolvers gebruikt, die uit de wapen- depots waren gestolen. „Wat geld! Mij kun je krijgen", had de dappere post- agent geroepen en hij had de knapen als stoute kinderen uit zijn winkel ge ranseld. Er werd overigens niet door beklaagde tweemaal geschoten. De heer Nukoop werd in de rechterarm en het rechterbovenbeen getroffen. Tijdens de vlucht in een gestolen auto zijn de vijf knapen klem gereden en overmeesterd door twee koelbloedige politie-agenten. De jongens waren alle vijf met pistolen gewapend. In de auto lagen stenguns, eveneens van diefstal afkomstig. De rechtbank heeft verdachte destijds als een der hoofdpersonen beschouwd. Waarom hy in hoger beroep was ge gaan? „Ik begrijp dat ik straf heb ver diend. maar ik vind het verschrikkelijk om terbeschikking te worden gesteld", aldus verdachte, die de tenlasteleggingen overigens volmondig toegaf. „Als men voor dergelijke feiten niet terbeschikking wordt gesteld, wat moet er dan gebeuren eer men hiertoe over gaat?", vroeg de procureur-generaal zich af. Maar mr. J. Boor, de verdediger zei: „Hij heeft liever tien jaar gevangenis straf. dan weet hij wanneer er een eind aan komt. Als hij terbeschikking wordt gesteld, weet hij niet wanneer de straf ophoudt". Mr. Boor meende hier niet te doen te hebben met een doorgefourneerde schurk De overval op het postagentschap zag hij meer als een stukje „wild-west", waar de branie en de bravour afdruipen. Het was de raadsman overigens een raadsel waarom zijn cliënt, die over niets te klagen had, weer het vroegere milieu had opgezocht. Hij vroeg voor hem een kans om na een behoorlijke straf te tonen wat hij waard is. Ook de president, mr. J. Sprey, tracht te uit de gesloten jongen te krijgen wat hem heeft bewogen opnieuw het pad der misdaad op te gaan. Hakkelend zei verdachte: „Ik had er eerst geen be hoefte aan, maar tenslotte ben ik gaan meedoen, misschien wel om de spanning en om iets te beleven. Het Hof zal over 14 dagen arrest wijzen. Advertentie altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. flitsen de pijn weg Miss 's-Gravenhage gekozen Bij de Haagse verkiezingen in de na tionale voorronde voor de titel .Miss Holland" is gisteravond de 20-jarige Haagse mannequin Joyce Ros in de club „De lTStoile" tot miss 's-Gravenhage gekozen. Behalve enkele geschenken verkreeg zij hiermee het recht binnen enkele weken mee te dingen in de ver kiezingen voor „Miss Holland" in Am sterdam. Als nummer twee en drie, die hetzelfde recht veroverden, werden ge plaatst de Haagse mannequins Corry Verbeek en Godelieve Sassen. nog een parallel met de kwestie rondom p0Stagent in Amsterdam-Oost in mei de landingsrechten van de K.L.M. in Amerika en gaf hy te kennen, dat Ruys' Handelsvereniging getroffen wordt door een laakbare handelswijze van een der bedryven van een onzer grote bondge noten. Hij was verder van mening, dat het industrieschap als gevolg van het annu leren van de verkoop van grond geen aanwijsbare schade zal lijden, zodat er alleszins aanleiding was, de N.V. te ont slaan van de door haar aangegane ver plichtingen. Het voorstel van het dagelijks bestuur werd tenslotte zonder hoofdelijke stem-v ming goedgekeurd. van het vorige jaar De pistolen die by deze overval werden gebruikt waren evenals een aantal stenguns, revolvers en amunitie, door enkele jongens gesto len uit wapendepots van het leger in de voormalige Fokkerfabriek en in de Oranje Nassau-kazeme. „Er ging een schok door Amsterdam toen dit gebeurd was", aldus de procu reur-generaal. „De openbare rust en veiligheid kreeg een ernstige knauw. Men had immers kunnen voorzien, dat avontuurlijke jongelui, die op roof uit- ns willen hebben". Hoofdcommissaris Staal vraagt ontslag (Speciale berichtgeving) De hoofdcommissaris van het Rotter damse politiekorps, de heer H. M. C. A. Staal, heeft ontslag gevraagd in ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, hetgeen op 1 decem ber een feit zal zijn. Het is de bedoeling dat de sollicitatie naar de dan vakante functie zo spoedig mogelijk wordt opengesteld. Er wordt dus niet gewacht totdat de heer Staal afscheid zal hebben genomen. Daarmee wil men trachten te voorkomen dat er een waarnemingsperiode zal moeten zijn. In elk geval zal zo n periode tot het uiterste worden beperkt De vroegere openstelling voor het solliciteren heeft ook het voordeel dat men in alle rust de kandidaten onder de loep kan nemen. Zevenhonderd zoenen voor een klein schilderij De 28-jarige Suzanne Dwingerdie in Dusseldorp resideert, zal de vol gende maand schilderijen" exposeren, die zij heeft tot stand gebracht door met dik aangezette lippenen met behulp van vier soorten lippenstift, doeken te bekussen. De variaties in kracht van dit kussen bepalen de kleurtoon. Het mag niet verrassend heten dat de jongedame, die zegt oprecht ar tieste te zijn, zelf8 een aantal van op deze wijze gemaakte uitingen heeft verkocht, al is er voor haar vorm van schilderkunstdan nog geen naam gevonden die op „isme" eindigt. Voor een doek van een meter in hef vierkant moet Suzanne Dwinger ong« veer zevenhonderd maal kussen. Als het doek voldoende belaist is behan dclt ze het met fixatief, waardoor de lipafdrukken voor de eeuwigheid bc ioaard blijven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5