kussen sloop Radion Bloemhollendrieling aanschouwde in Treslong het levenslicht (êtalac MASSES J Nu een geborduurd bij Meisjes zijn als ontluikende bloemen: fris en lieflijk Wereldpremière voor vrouwen Tulpenambassadeur gaat dinsdag met postkoets naar Istanbul Voor slechts f 1.60 en 15 Radion- merkjes vfêW Opgericht 1 maart I860 Woensdag 16 maart 1960 Tweede blad no. 30001 Honderd jaar drogisterij G. J. Bik Onder grote belangstelling - tal van zakenrelaties boden gelukwensen aan - heeft de heer G. J. Bik gisteren het feit herdacht, dat zijn grootvader voor een eeuw in het tegenwoordige pand, Doeza- straat 4, een winkel in verf- en schoon maakartikelen opende. Het was nog in een tijd, dat dit perceel lag aan de rand van de stad, aan de toenmalige Koe poortsgracht. Grootvader Bik, die voordien schil dersknecht was en in 1867 nog zijn meesterstitel behaalde, verdeelde in de eerste jaren na zijn vestiging als winke lier zyn aandacht tussen eigen bedrijf - in de zomermaanden - en de kappers salon van zyn broer in de Raamsteeg, waar hij in de wintertijd menige Leide- naar van zijn baard afhielp. Reeds van af het ogenblik van vestiging was zijn echtgenote zijn rechterhand in de zaak. Als „buurtvrouwe" verleende zij in die tijd ook vele malen assistentie bij be vallingen, terwijl men op haar bij voor komende kleine ongevallen steeds een beroep kon doen. Op 79-jarige leeftijd - het was in 1906 - trok de heer Bik zich uit het zakenle ven terug. Zijn zoon. de heer W. F. Bik, die zich toen ook meer ging toeleggen op de drogisterij, zette het bedrijf voort. In 1924 werd de tegenwoordige eigenaar INTENSIVERING VEILIG- VERKEERSPROPAGANDA Het Verbond voor Veilig Verkeer zal in de komende maanden de propaganda voor een veiliger verkeer verder inten siveren. De proef met een twee-maan delijks „kernthema" waarbij een be paald facet van het verkeer in het mid delpunt van de belangstelling wordt ge plaatst is zo geslaagd, dat deze vorm van voorlichting verder zal worden uit gewerkt. Naast de geschreven media zullen ook de radio en de televisie bij de uitwerking van de kernthema's wor den ingeschakeld. Voor de eerstkomende maanden zijn thans de navolgende the ma's aan de orde gesteld: April/mei -,,U en uw voertuig": juni/ juli -„vakantie en verkeer" en augustus /september -„mijn dagelijkse weg". in de zaak opgenomen. Beide Biks heb ben in de loop der jaren - Bik jr. be haalde in 1928 het drogistendiploma - het bedrijf tot grote bloei weten te bren gen. In 1930 achtte ook Bik sr. de tijd gekomen om zich uit het bedrijf terug te trekken, hetgeen hem niet moeilijk viel omdat hij in zijn zoon een waardig op volger had gevonden. Deze op zyn beurt vindt in een vierde generatie Bik nu al weer „een goede hulpe tegenover hem Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll! (Van een onzer redacteuren) De bloembollendrieling heeft dinsdagmiddag het levenslicht aan schouwd. Het bestaat uit drie flink uit de kluiten gewassen en vooral ook allerliefste meisjes, die de bloembollenstreek voor. na en tijdens het corso zullen vertegenwoordigen. Meisjes als pas ontloken bloemen: fris en fleurig. Ze tellen alle drie twintig lentes. Twintig veelbelovende lentes. Hoe ze heten? Dat moeten we. om een kleine variatie op het bekende liedje te maken, voorlopig maar vergeten. ..What is in a name" zei Shakespeare al. En dit geldt des te meer als je nog mooi bent boven dien. We zullen ze maar Saskia, Lisa en Hilda noemen. Saskia van Sas- senheim, Lisa van Lisse en Hilda van Hillegom. Geen schoonheids koninginnen, maar doodgewone lieve meisjes uit de bollenstreek, die ge op 23 april zult kunnen aanschouwen. Op 22 april kan men vast in de HBG te Lisse een kijkje gaan nemen. Daar kan men de wagens zien. Dinsdagmiddag werd de charmante drieling aan ons voorgesteld. Bij die gelegenheid mocht het uit handen van jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden armbanden, eau-de-cologne postpapier en visitekaartjes ontvan gen. Postpapier om de fanmail te kunnen beantwoorden en eau-de-co logne om je af en toe even te verfrisr sen. Die verfrissing zal wel nodig zijn, want de meisjes beloven het druk te zullen krijgen. Niet alleen zullen zij meerijden in het corso, maar ook zullen zij zo nu en dan hun leuke neus jes laten zien op de Keukenhof. Met z'n drietjes op een wagen Want dat is de datum, dat het bol- lencorso bij ,,De Uiver" in Sassen- heim van start gaat. Om elf uur des morgens komt de eerste wagen in be weging. En omdat het druk belooft te worden raden wij u met het corso comité aan om u er zo vroeg moge lijk heen te begeven. Doet u dit niet dan loopt u de kans de helft te mis sen. En dat zou jammer zijn, want het corso belooft dit jaar dankzij het feit, dat de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Bloembollencultuur haar eeuwfeest viert, bijzonder mooi te worden. Graeco-Egyptische sculptuur Dr. B. H. Strieker hield gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden een lezing over „Graeco-Egyptische Sculp tuur". De oud-Egyptische kunst, aldus zette spreker uiteen,, ging ten onder, toen in het verloop van de derde en vierde eeuw onzer jaartelling het Egyp tische volk de heidense goden ontrouw werd en overliep naar het christendom. De christenen hadden over kunst geheel afwijkende opvattingen, die zij van de Grieken en niet van hun eigen Egypti sche voorvaderen hadden overgenomen. Griekse kunst was in Egypt? echter reeds lang voor de kerstening binnenge drongen. Egypte werd in het jaar 332 v. Chr. door Alexander de Grote ver overd en bij diens rijk gevoegd. De op volgers in Egypte van Alexander, de Ptolemaeën, poogden Egypte geheel te vergrieksen en maakten in het bijzonder voor de Griekse kunst systematische propaganda. Inderdaad was de pha- raonische kunst achterop geraakt, was zij verstrikt in een aantal conventies en wars van nieuwe ontdekkingen, als die der perspectief. Zes eeuwen lang bestre den in Egypte beide kunstvormen elkan der, de inheemse Egyptische, die om re denen van piëteit beoefend bleef, de ge- importeerde Griekse, die aan de smaak des tijds beantwoordde. Aan de hand van lichtbeelden werd aangetoond, hoe vele kunstenaars de artistieke principes beider stelsels met elkander poogden te harmoniseren. GOUDEN DOCTORAAT Vrijdag is het vijftig jaar geleden, dat mr. D. G. Kortenbout van der Sluys, ge boren te Almelo en thans wonende te Nunspeet, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsge leerdheid. Gracieus De meisjes uit Hillegom en Lisse zitten nog op school, het Sassenheimse meisje werkt bij een bekende lak fabriek in haar woonplaats. De meisjes treden gracieus op en spreken de moderne talen goed. ,,Of ze zenuwachtig waren bij hun eerste officiële optreden?". Hilda zegt gedecideerd nee. Lisa lacht wat. ,,Ik geloof het niet", zegt zij. ,,Nou nee, toch niet", zegt Saskia. Hoe dan ook, ze hebben de „vuurproef" glansrijk doorstaan. Alle drie hebben zij wel eens op corsowagens meegereden. Hilda en Lisa hebben indirect wel iets met het bollenvak te maken. De zestig ruiters, de zeven amazo nes en de honderd figuranten zullen ervoor zorgen, dat de ..Lenteparade 1960" een grootse optocht wordt. De bollendrieling is de vlag, die de lading dekt LEIDSE WATERVRIENDEN Voor het diploma-zwemmen van de Leidse Watervrienden in de „Overdekte" zijn geslaagd voor diploma AAndré Lu- cieer, Henny de Zwijger, Henny Verlind Bram Beekman. Wim Urban. Tony Burgmeyer, Angenitha Poots, Tiny van Zyp, Bea Ravensbergen, Trudy de Vries, Bep Hoefnagel. Het diploma B ontvingen: Jos Lucieer Kees Neuteboom, Bram Pont, Herman Nieuwenburg, Ben Scharloo, Hans Fal- laux, Geertje de Goey, Cobi Stouten, Anja Spruyt, Truus Prins, Tonny Hor ree, Pauly v. d. Hoek, Elsje Bavelaar, Gonny Bakker, Mieke Rijnsburger, Wil- ma Ent en Tonia Mieremet. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. examen F wis- en natuurkunde mej. J. J. Alberts (Lei- de'n), kand. examen F' wis- en natuur kunde de heer J. Jongeneel (Leiden), kand. examen K' wis- en natuurkunde de heer G. A. H. Bossink (Hoogmade), kand. examen wis- en natuurkunde mej. E. A. Holmer (Oegstgeest). Een verslaggever van UPI heeft gisteravond vergeefs geprobeerd de wereldpremière van de film Jovanka en de anderen" bij te wonen. Hij werd er uitgezet. Evenals trouwens de maker van de film Dino Laurentiis. Tegen de 2500 vrouwen, die de Odeon-bio- scoop in Milaan bevolkten, waren zij kansloos. Jovanka en de anderen" is een Italiaanse film over vijf Joe goslavische vrouwen, die tijdens de oorlog vriendschap sluiten met de Duitse bezetters, worden kaal geschoren door de patriotten en daarna heldinnen worden in de strijd aan de zijde der partisanen. Hoofdrolvertolkster Silvana Mag- nan0 Gina Lollobridiga zou eerst de hoofdrol spelen, doch het gerucht wil dat zij geen kaal hoofd wenste had alleen vrou wen bij de première geïnviteerd, omdat, zoals zij uitlegde, „wij vrouwen de helft van de mensheid vormen, welke wezenlijk tegen oorlog is". De verslaggever dacht, dat het hem toch wel zou lukken erin te komen. Het viel tegen. Hij schreef: „Mijn gewone perskaart bracht me langs de politie-afzetting en in de hal. Ouvreuses de man nelijke collega's hadden vrijaf ge kregen controleerden de uitno digingen. De eerste ouvreuse be studeerde mijn perskaart van de Scala-Opera en liet me passeren. De tweede ouvreuse had bezwa ren en liet zich pas overtuigen door een perskaart, die was uit gegeven door het NAVO-com- mando in Noord-Italië. Overre dingskracht en de perskaart van de Federatie van Sportjournalisten waren nodig om langs de derde ouvreuse te komen. Doch niets kon de vierde ouvreuse overtuigen, die, geflan keerd door vijf politiemannen, de laatste deur bewaakte. Zelfs een perskaart, die door het bureau van de Italiaanse premier was uit gegeven en een ansichtkaart van mijn tante Caroline faalden. „Nee, u bent 'n man", hield de ouvreuse voet bij stuk. „En smeert u hem nou", zei een politieman, meer dringend dan beleefd. ,Jk trok mij terug langs een groep achtergelaten wederhelften, die in de hal zaten te kaarten en greep regisseur De Laurentiis bij zijn jasje. „Dino, hoe kom ik er in", vroeg ik de beroemde man. „Hoe komen wij er in", corri geerde hij. De Laurentiis en ik slopen door een zijdeur, en weer binnen door een achterdeur, een brandtrap op en glipten de zaal binnen, achter een gordijn van brokaat. Een zee van vrouwen, bont, juwelen en de laatste mode uit Florence. Geen der dames leek te zwijgen. Toen keek een van de dames onze kant uit, kreeg ons in de gaten, hief een arm dramatisch onze richting uit en gilde: „Twee mannen daar". Haastig gingen wij op de terugtocht, toen vastbeslo ten ouvreuses op ons toe kwamen. Dino en ik hebben beslaten van daag maar naar de openbare voor stelling te gaan". Een vrouwelijke collega van de verjaagde verslaggever vertelde, dat er in de zaal een schittering van juwelen en een weelde aan bont. was. Twee-en-een-half duizend vrouwen, onder wie twee prinses sen en 27 gravinnen. Geen enkele man in de zaal, zelfs de hoofd rolvertolker Van Heflin werd niet toegelaten. Een persfotograafdie vermomd als vrouxo probeerde binnen te komen, werd in zijn kraag gepakt en naar het politiebureau ge bracht. Alleen vrouwelijke jour nalisten en fotografen waren wel- kom. De scène, waarin de vijf meis jes kaal worden geschoren, ont lokte èen gróte reactie in de zaal. Een verschrikt „oh" steeg op, toen het haar viel en menige gra vin greep onwillekeurig naar de eigen lokken. Het theater was versierd met 20.000 roze en witte anjers en de waarde van bont en juwelen werd op zeker vier mil joen gulden geschat. Maar toch ontbrak er iets Eén dame erkende, dat toen zij er genoeg van had haar buurvrou- wen te bestuderen: „Waarom hebben we ons eigenlijk zo mooi gemaakt, nu er toch geen man nen zyjn Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllli „K. J. J. Lotsy-fundatie" opgericht (Van onze Haagse redactie) De verzekeringsmaatschappij waar van de heer K. J. J. Lotsy het grootste deel van zijn leven directeur is geweest, zal zijn nagedachtenis levend hoüden door de K. J. J. Lotsy-fundatie. Deze stichting zal aan kinderen van employés van de „Holland van 1859" fondsen besohikbaar stellen voor het studeren aan Nederlandse en buiten landse universiteiten, hogescholen en andere opleidingsinstituten. Advertentie Verf met glans en met gemak Verf het zelf met de superieure Dinsdag a.s. zal de postkoets op weg gaan naar Istanboel, vanwaar de eigenlijke tocht naar de Floriade op 30 maart begint. In de koets zal de Oos tenrijkse diplomaat van Vlaamse afkomst Ogier G. de Busbecq plaatsnemen, die vier eeuwen geleden een grote rol bij de introductie van de tulp in West- Europa heeft gespeeld. Als De Busbecq Redivivus zal een bekend Amster dammer optreden, de heer N. W. van Vliet. Hij is gedurende de 39 dagen van de tocht de ambassadeur van de tulp. De thans 56-jarige heer Van Vliet is de oprichter van het gezelschap „De Twee Steden", een club van 33 vooraan staande Amsterdammers en evenveel Rotterdammers, die gezamenlijk streven naar onderling begrip en een goede ver standhouding tussen de twee steden. Als enthousiast paardenliefhebber zal de heer Van Vliet, naar men aanneemt, zich bij deze hippische prestatie bijzon der op zijn plaats voelen. Hy leidde o.a. in de laatste jaren voor de oorlog, en wel in 1936 en 1939, de bekende ruiter- tochten in Hongarije en won in 1936 de Cross Country van de Olympische Vijf- kamp. In Istanbul wil men van het vertrek van de koets een grootse demonstratie maken, onder leiding van een comité. Punt van vertrek wordt waarschijnlijk het oude Sultanspaleis (Topkapi Saray). Daar zal een uitgebreid ceremonieel plaatsvinden. Het terrein van vertrek wordt omzoomd met Turkse tulpen en nationale vlaggen. Janisaren in oude kostuums en meisjes in nationale kleder drachten zullen aan de daaropvolgende cortege, die een route van ongeveer zeven kilometer volgt, deelnemen. Bij de stadsmuren zal dan nog een ceremo nie d' adieu plaats vinden, waarna de tocht naar Nederland wordt voortgezet. Dat de postkoetsreis ook in Nederland veel belangstelling ondervindt blijkt uit het grote aantal bijzondere enveloppen, dat reeds door de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel in Den Haag is verkocht. Deze enveloppen maken, zoals men weet. de reis van Istanbul naar Rotterdam mee en worden voorzien van speciale Turkse en Nederlands stempels. CORRESPONDENTIE. P. J. B. te L. Uw opmerking is niet geheel juist. De bedoelde agent was iets later ter plaatse dan de heer Segers en had zich reeds van verscheidene kle dingstukken ontdaan teneinde ook in het water te springen. Op dat moment kwamen redder en geredde boven water en was zijn ingrijpen niet meer nodig. Het is per slot van rekening ook weer niet zo. dat een politie-agent onder der gelijke omstandigheden per sé in het ijskoude water moet springen, ook al is dat in het geheel niet nodig, alleen óm dat hij politie-agent ls! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Margaretha Geertrulda Petronella. dr. van C. Vogelaar en M. M. Kaptyn, TJong Hoey, zn. van T. H. Khoe en B. N. Tan; Franclscus Hubertus, zn .van F. J. Colla en A. van Hameren; Willem .zn. van H. van de Laar en C. van Llth; Franclscus Antonius Geradus, zn. van F. Schiffer- steln en E. J. T. M. Brouwer; Saskia, dr. van J. Bavelaar en I. Seijn; Christina Ma ria, dr. van T. Rood en C. A. van Straa- len; Wllma, dr. van W. S. van der Leek en A. M. du Prle. OVERLEDEN M. van Nunen, 80 Jr., weduwe van M. Mulders; L. J. den Hollander, 81 Jr. man; A. van der Bol, 4 maanden, dochter; J. van Duyvenbode, 25 Jr., man. STRAALZENDERNET VOOR TELEFONIE Het Staatsbedrijf der PTT heeft in beginsel besloten ten behoeve van de vergroting van het aantal telefoonkana len tussen de districten - naast de uit breiding en modernisering van het ka belnet - een net van zgn. straalverbin dingen tot stand te brengen. Dit zyn nauw gebundelde radioverbin dingen tussen hoge punten, waarvoor zoveel mogelyk zal worden gebruikge maakt van de bestaande radiotorens. Via zo'n straalverbinding kunnen vele honderden telefoongesprekken tegelijk worden overgebracht. Een bijkomstig voordeel is dat derge lijke verbindingen niet gestoord kunnen raken door corrosie, graafwerkzaamhe den of mijnverzakkingen zoals dat by kabels kan voorkomen. De eerste van de straalverbindingen in het kader van dit plan zal tussen Eind hoven en Maastricht via de radiotorens te Mierlo en Roermond tot stand worden gebracht. Het is de bedoeling dat de bouw nog dit jaar gereed komt. Daarna verloopt nog geruime tyd met de installatie van de straalapparatuur. Protestmars van negers tegen „gescheiden eten" De politie van Orangeburg in Zuid- Carolina heeft gisteren de brandspuit gezet op grote groepen negers en neger innen, die een protestmars hielden tegen het gescheiden eten". In groepen van circa 100 trokken de negers en neger innen naar het centrum van de stad om daar te demonstreren. De politie vroeg de leiders naar voren te komen en de rest zich te verspreiden. De betogers weigerden echter aan dit verzoek gevolg te geven. Hierna arresteerde de politie een 400-tal negers en negerinnen. In Columbia en Atlanta (Georgia» werden soortgelyke betogingen gehouden. Vele negerstudenten werden aangehouden. Mevrouw Roosevelt, weduwe van pre sident Roosevelt, kreeg gisteren, na haar terugkeer uit het zuiden waar zy binnen vyf dagen tweemaal telefonisch met de dood werd bedreigd, een paar politie mannen mee naar haar woning in New York. zy had o.m. in St.-Petersburg in Florida voor een gemengd publiek van negers en blanken gesproken. krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIER Op 7 mei internationale verkeersveiligheidsdag Dezer dagen is tydens een vergade ring van „La prevention routière in ternationale", de overkoepelende orga nisatie van Europese veiligheidsorgani saties besloten, ook dit jaar weer een dag aan te wyzen waarop de verkeers veiligheid extra in het middelpunt van de belangstelling zal worden geplaatst. Als datum voor deze internationale ver keersveiligheidsdag is vastgesteld 7 mei. Op die dag zal een appél voor meer oplettendheid in het verkeer worden ge richt tot de weggebruikers in België, West-Duitsland, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Italië. Luxemburg, Neder land, Oostenryk en Zwitserland. Minister Pos naar Suriname vertrokken De gevolmachtigd minister van Suri name in ons land. mr. dr. R. H Pos. is vanmorgen met het K.L.M.-toestel naar Curasao vertrokken, vanwaar hy door zal reizen naar Suriname. In Parama ribo zal de minister besprekingen voeren met de regering. Bij zyn vertrek op Schiphol deelde minister Pos mede dat de uitnodiging van de Surinaamse rege ring om naar Paramaribo te komen hem pas kort geleden „Ik vermoedt", zo zei hy. „dat men my met spoed wil raad plegen over de herzieningen van het ontwikkelingsplan voor Suriname. Voor al de financiering van het tienjaren plan sohynt vele moeiiykheden met zich mee te brengen. De plannen van de regering in deze zyn mij vooralsnor niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3