pa wmêïmïimi Proces tussen omroepverenigingen en weekblad TV wordt voortgezet Verdacht van vrouwenhandel, doch in vrijheid gesteld ledereen vindt MttfS even lekker Met een enkel woord Agenda a fgl lil Js h WOENSDAG 16 MAART I960 Selma Lagerlöf (Van onze t.v.-raedewerker). De Zweedse televisie heeft voor d_j Prix Italia 1959 een gefilmde biografie van Selma Lagerlöf ingezonden. Van daag is het 20 jaar geleden, dat zij ctierf en de NTS vertoonde het Zweedse produkt gisteren op de filmavond. Tot zover de feiten. Nu komt de be oordeling. Geen mens bij de Zweedse t.v. zal ook maar een moment hebben vermoed, dat met deze tamelijk conven tionele inzending een prijs zou worden behaald. Niet dat ze nun best er ni.et op zouden hebben gedaan, maar het was nu eenmaal niet iets, waarvan iedere vakman zegt: Dat is hètlEn dat zat er ook feitelijk niet in. Toch achten we het een zeer lovenswaardig initiatief van de Zweden, want zo is op de tyjzondere persoonlijkheid, die Selma L. was. weer eens op een verantwoorde manier de aandacht gevestigd. En dat de Zweden trots op haar zijn, daarin hebben ze schoon gelijk. Over de ouders en de jeugd van de schrijfster, kregen we niets te zien en nauwelijks iets te horen. Waarschijnlijk komt dat. omdat in de tijd, dat de fo tografie nog bepaald geen gemeengoed was. er niets bekend is, wat toonbaar is. Terwijl er toch ook geen enkele aanlei ding leek van dit jonge meisje meer notitie te nemen dan van anderen. Hoe wel: daarover oordeelde ze zelf anders, want zij is zich haar roeping jong be wust geweest en haar hoop op talent koesterde ze al vroeg. Ontdekt op een bruiloft, waar ze een eigen gedicht voo - droeg, later bekroond in een prijsvraag, waarmee de roem begon, eerst in land, toen ver daarbuiten. Dat was met Gösta Berlings sage, die geen sage wao. Met de opbrengsten van dit werk kon zij haar geboortehuis terugkopen en zich reizen veroorloven, zoals onder an dere naar het Heilige Land. waarovei ze. inhakend op een eigenaardige emi gratie van Zweedse boeren, haar be faamde .Jeruzalem" schreef. Dat was in het begin van onze eeuw. In 1912 schreef ze haar boek. dat het werk (en de zegen) van het Leger des Heils tot onderwerp had, maar voordien was uit een opdracht om een leesboek voor de scholen te schrijven „Niels Hol- gersons wonderbare reis" gegroeid, voor afgegaan door de Christuslegenden. Het ene succes volgde soms na een inzin king op het andere, tot en met een eredoctoraat van Upsala en de Nobel prijs toe. De oorlog verlamde haar scheppings kracht en nadien wilde het schrijven een lange tijd niet meer lukken. Maar een nieuwe taak wenkte: de film. die z-ioh van haar manuscripten meester had gemaakt, waarbij een ontdekking volgde, die voor de hele cinematografie van groot belang bleek: Garbo speelde Gösta en was ontdekt door de wereld. Dit alles hebben we getrouw aan de film ontleend ten behoeve ook van de nietkijkers, omdat we de materie van belang achtten. Maar nu een opmerking over de pre sentatie. De NTS heeft er met de pet naar gegooid door het commentaar te laten spreken door Joop Reinbout. Dat is een vakman, maar diè was niet no dig, doch een vakvrouw. Selma werd sprekend, voorlezend uit haar boeken, ingevoerd en ze sprak met Reinbout's sonore geluid. Een vrouw, die als kind naar Jeruzalem was meegegaan, kwam in haar geboorteland terug en vertelde j°°£ een aan'tal aardige bijzon derheden, maar het arme mens had een bas. Zelfs de vredesboodschap aan alle vrouwen ter wereldach, zo zouden we kunnen doorgaan, maar het verknoeien door die ene fout is ook zo'n verdrietige zaak. Daarvoor had men nu een aantal passende stemmen bij toer beurt moeten nemen en dan was het een gebeurtenis geworden, die iets meer gekost had (en dat geld is er heus wel) en die iets meer overleg had gevraagd van mensen, die ziah valkmensen me nen, doch het ditmaal niet waard waren zo te worden geheten. ,i^1,Lte.h?JeVat andeTe landen (Lagerlöf is in 36 talen vertaald) er meer zorg. meer liefde, meer inzicht bestaat om een grote vrouw te eren. Een vrouw, die zich haar waarde be- »ar haar hart beschei- ,haar dood aan de vooravond van Hitler's overrompeling van de Scandinavische buurstaten. Han Rensebrink neemt afscheid met „marmotje" VifÜL.'W86 Nederlandse televisie- kukers zullen op zaterdag 26 maart af- scneid moeten nemen van een populair programma namelijk „We wil er mijn marmotje zien?" Voor de veertigste en tevens voor de laatste maal zal Han Rensenbrink als gastheer optreden voor z'Jp J°nge dierenvrienden. Toen de NCRV op 3 oktober 1956 met dit Jeugd programma startte kon men niet ver moeden, dat het niet minder dan 3% jaar de Jongens en meisjes zou blijven boeien. Ongeveer 400 dieren zijn door hun bazen en bazinnen voor de camera's vertoond en de levende have van het jonge t.v.-publiek is zo ongeveer wel in al zfjn verschijningsvormen aan bod ge weest. Honden, katten, marmotjes, goud hamsters, kalkoenen, ezeltjes, egels, aap jes, geiten, bokken, eekhoorntjes, pony's en zelfs slakken hebben in gezelschap Adenauer tevreden na zijn gesprek met Eisenhower De Westduitse Bondskanselier, Ade nauer, heeft na een conferentie van bij na twee uur met president Eisenhower gezegd dat hij voldaan is over het feit dat de Westelijke bondgenoten vastbe sloten zullen zijn in de kwestie-Berlijn. Toen hij het Witte Huis verliet zei hij uit eigen beweging: Ik ben bijzonder vol daan. Ik hoop dat de president ook te vreden is over de besprekingen. In een gezamenlijke verklaring zeggen beide leidende leiders „te geloven dat de meningsuitwisseling tot een verdere coördinatie van de standpunten der bei de regeringen in een aantal gemeen schappelijke vraagstukken heeft geleid." De president en de Bondskanselier herhaalden hun vastbeslotenheid om hun inspanningen voort te zetten om de hereniging van Duitsland in vrede en n-ijheid te bereiken. Zy waren het er verder over eens dat het behoud van de vrijheid van de be volking van West-Berlyn en haar recht op zelfbeschikking aan elke toekomstige overeenkomstige overeenkomst over de stad ten grondslag moeten liggen. van him trouwe verzorgers de warme lampen van de studio getrotseerd. Meest al zyn de uitzendingen ordelijk verlopen, al kwam 't wel eens 'n enkele keer voor, dat het studiopersoneel de jacht moest openen op een zenuwachtige eekhoorn of een schichtige witte muis. Han Ren- senbrink kreeg in de afgelopen jaren stapels post, waarin hem om adviezen werd gevraagd voor de verzorging van alle mogelijke soorten dieren. Na iedere uitzending werden de Jongens en meis jes, die hun dieren getoond hadden, met een foto verrast, waarop een aardig moment uit het programma was vast gelegd. Een prettige herinnering dus aan een serie uitzendingen, die de liefde voor het dier heeft aangemoedigd bij tien duizenden Jonge maar ook oudere kijkers. „We moeten er nu mee ophou den", aldus Henk Veenstra, de leider van de jeugdprogramma's, „omdat we anders mogelijk in herhaling zouden vallen. Maar dat wil niet zeggen, dat we nooit meer iets met dieren zullen doen. Dat zullen we later eens bekijken". Voorlo pig: rust voor Han Rensenbrink, die nóg droomt van de geweldige televisie-fauna waarmee, hij in de afgelopen jaren te maken heeft gehad. Dinsdag 22 maart Volgende week dinsdag zullen voor het Gerechtshof te Arnhem de pleidooien worden gehouden in het hoger beroep van de zaak, die door de omroepvereni gingen aanhangig is gemaakt tegen het weekblad T.V. Op 19 december van het vorig Jaar werd dit kort geding in eerste instan tie behandeld door de president van de arrondissementsrechtbank te Arnhem, mr. J. H. Smits. Voor de vijf omroep verenigingen trad toen op mr. dr. P. J. Witteman, die een verbod eiste van het publiceren van radio- en televisiepro gramma's in het weekblad TV. Voor de uitgeefster van dit blad, de N.V. Explicator te Doetinchem, betoog de wijlen mr. J. W. P. Donath, dat het auteursrecht door het weekblad TV niet werd geschonden, omdat zijn redactio nele werkwijze berust op vrije nieuws garing. In zijn tussenvonnis op 2 januari ji. bepaalde de president, dat ten aanzien van de televisieprogramma's aan het weekblad TV geen verbod kon worden opgelegd, aangezien niet was gebleken, dat hier het auteursrecht zou zijn ge schonden. Ten aanzien van de radioprogramma's stelde de president, dat aangenomen moest worden, dat het weekblad TV voor zijn informatie gebruik maakte van de voorprogramma's van de omroep, waar op auteursrecht rust. Hij achtte derhalve de rechten der omroepverenigingen op de door haar gepubliceerde radiopro gramma's geschonden, tenzij zou blijken dat het weekblad TV in de bewerking van de programmastof tot een eigen, nieuwe vorm is gekomen. Hiertoe wilde hij drie deskundigen als adviseur benoe men. Deze deskundigen zijn niet tot een onderzoek gekomen, omdat inmiddels mr. dr. P. J. Witteman namens de om roepverenigingen hoger beroep aante kende. Sindsdien zijn schriftelijke me mories van grieven en antwoord bij het Gerechtshof te Arnhem ingediend. De belangen van het weekblad TV worden thans behartigd door mr. A. G. Maris te Den Haag» Het Hof heeft be paald dat op dinsdagmiddag 22 maart te half drie de pleidooien worden ge houden. Voor de behandeling zijn vier uren uit getrokken. Jos Cleber is sinds gisteren ereburger Anchorage (Alaska) Jos Cleber is sinds gisteren ereburger van Anchorage in Alaska. Die onder scheiding werd hem onder overhandi ging van de gouden sleutel van de stad meegedeeld door mr Meal, directeur van de propagandadienst van Radio-Alaska, als afgevaardigde van de stad Ancho rage in de burgerzaal van het raadhuis in Hilversum. Cleber is een der eersten, die deze on derscheiding heeft ontvangen. Onlangs heeft de gouverneur van deze 49ste staat van de USA deze onderscheiding ingesteld. Met Cleber kreeg ook de heer Wegerif. steward bij de KLM, deze on derscheiding uitgereikt. Cleber heeft de sleutel verdiend dank zij zijn compositie „Slegh-ride in Alaska" een lied, dat hy gemaakt heeft na zijn Golden Circle reis met de KLM. Alaska was zo vervuld met deze compositie, dat de gehele be volking Cleber er dankbaar voor is, al dus mr. Meal in zijn korte toespraak in het Hilversums stadhuis. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Gram. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 De christen ln de veranderende samenleving, lezing. 19.25 VARA-Varia. VPRO: V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.20 Drie vrouwen, hoorsp. 21.05 Cabaret- progr. 21.30 Jazzmuz. 21.45 De vrouw ln net gareel, discussie. 22.05 In duplo, klankb. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 22.55 Sportrep. 23.05 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 23.20 Discussie. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV. 18.15 De politieke bewustwording van de Jonge volkeren, lezing. 18.30 Leger des Hellskwartler. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianospel. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Passlestonde. 20.40 Omr. ork. en solist. 21.45 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Mil. kapel. 23.30 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30 In tern. Jeugdjourn. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Kunstrubr. 20.50 Gevar. progr. 21.35 Nieuwe gram. 22.05 Avondwljdlng. Tournees van meisjes naar het buitenland (Speciale berichtgeving) Het openbaar ministerie by de Rotterdamse Rechtbank eiste gistermiddag tegen een 40-jarige Haagse danseur, wonende te Casablanca en afkomstig uit Rotter dam, wegens het plegen van daden van vrouwenhandel 12 maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Aan het einde van het daarna door de raadsman, mr. W. J. v. Es uit Den Haag, gevoerde pleidooi, verzocht mr. Van Es de onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, welk verzoek de rechtbank na raadkamer heeft ingewilligd. blanke slavinnen", maar verweet ver dachte desalniettemin „export van ani- meermeisjes naar het buitenland". Uitvoerig beschouwde de officier art. 250 ter. van het Wetboek van Straf recht, waarin daden van vrouwenhan del strafbaar zijn gesteld. Hij merkte op dat door het „huisreglement" de vrouwen en meisjes aan handen en voeten waren gebonden. Hij verweet verdachte dat hij aanzienlijk meer aan gage verdiende, dan hij aan de vrouwen en meisjes uitkeerde. Citerend uit een der kasboeken merkte de officier op, dat de meisjes niet graag over haar betrek king praatten „omdat zij in een andere sfeer waren terecht gekomen". De officier herinnerde aan het (inter nationale) verdrag van Geneve, uit 1933, inzake handel in vrouwen en stelde vast dat „animeermeisjes" bloot staan aan zedenkwetsende bejegeningen. Voorheen heeft verdachte met zijn Poolse vrouw een goed danspaar ge- Er werden o.a. vieT vrouwelijke getui gen a décharge gehoord, die in de loop van 1958 en 1959 met verdachte op tour nee waren geweest .Uit haar verklarin gen bleek dat zij op een daggeld van ongeveer f.20 waren aangenomen. Deze vergoeding was voldoende om de kosten van levensonderhoud in het buitenland (Ankara, Aleppo, Damascus, West- Duitsland o.a.) te dekken. Sommigen hadden gedurende de tournee geld naar huis kunnen sturen. Zij profiteerden ook nog van het artiestentarief, dat voor enkele hotels gold en dat belang rijk lager lag dan het gebruikelijke ta rief. Een zuster van verdachte had van een tournee, die zes maanden duurde, naar het Nabije Oosten f. 2.000 naar huis kunnen sturen. In zijn requisitoir toonde het Open baar Ministerie o.m. zich erkente lijk jegens de recherche van de Rotterdamse zedenpoltie, die het on derzoek hadden verricht. De officier wilde niet spreken van „handel in Advertentie BINNENLAND Het ledencongres van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde wordt op 10 en 11 Juni a.s. te Hilversum gehouden. Het congres zal dit maal geheel gewijd zijn aan de mogelijk heid „fluor" te bezigen als preventief middel tegen tandbederf. De drie centrale landbouworganisa ties (KNLC, KNBTB en CBTB) hebben de minister van Landbouw en Visserij ge vraagd xn overweging te nemen, zodanige wettelijke voorzieningen te treffen dat voor de verschillende sectoren in de tuin bouw vestigingsregellngen in het leven geroepen kunnen worden, die tegemoet komen aan de omstandigheden in die sec toren. In de Houtrusthallen in Den Haag zal van 4 tot en met 14 augustus volgend Jaar ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar" de internationale verzame laarstentoonstelling „Curiosa '61" worden gehouden. Deze expositie zal, naar de me ning van het bestuur van de Nederland se Vereniging „De Verzamelaar", de groot ste tentoonstelling op dit gebied worden die ooit ln ons land ls gehouden. aan de heer J. A. Koops uit Venlo de ver sierselen uitgereikt behorende bij de on derscheiding van commandeur ln de Kroonorde van België. De heer Koops, die ten-Walllet heeft de vele verdiensten van de heer Koops op het gebied van de mid denstand geschetst. De gouverneur van de Braziliaanse Rlo Grande do Sul, de heer Leonel Brl- zola, heeft gisteren op een persconferentie ln Den Haag meegedeeld, dat een Neder landse commissie van drie personen, onder wie een vooraanstaande deskundige op het gebied van de landbouw en een vooraan staande deskundige op waterbouwkundig terrein, naar zijn staat zullen gaan om een onderzoek ln te stellen over Neder landse hulp by de uitvoering van ont ginningen en waterbouwkundige werken. In het keukentje van zlln woning aan de Feijenoordstraat te Rotterdam ls gisteravond de 78-Jarlge C. Waardenburg dood op een 6toel aangetroffen. Hij zat bil een gaskomfoor, waarvan het kraantje wel openstond, maar dat niet brandde. Er stond een potje met koffie op het stel letje. Het ls mogeiyk dat het vlammetje aan, maar het ls niet uitgesloten leer Waardenburg. nadat hij het ls uitgegaan, maar net ls niet uitgesloten dat de heer Waardenburg. nadat hij het kraantje had opengedraaid, onwel ls ge worden. Een buurman, die de krant kwam brengen, heeft de oude man dood aam getroffen. Smaldeel V, bestaande uit Hr. Ms. kruiser „De Ruvter" (als vlaggeschlpHr. Ms. Jagers .Limburg". Overijssel", „Dren the" en „Gelderland", Hr. Ms. onderzee boot „Zwaardvis" en Hr. Ms. fregat „De Bitter", zal van 18 tot 21 maart een nlet- offlcleel bezoek aan de Spaanse stad Bar celona brengen. 'Op initiatief van het Algemeen Haags Comité zal ter gelegenheid van de derde lustrumviering van de bevrijding een bedrljvenoptocht worden gehouden. Thans zijn reeds 25 praalwagens inge schreven. Nog lopende besprekingen wet tigen het vertrouwen, dat een groter aan tal bedrijfspraalwagens zal worden be reikt en de optocht „15 Jaar opbouw" zal uitgroeien tot een belangrijke manifes tatie. BUITENLAND Alois Schlltz, Luxemburgse verbin dingsofficier by het hoofdkwartier van de NAVO te Fontalnebleau, ls uit zijn func tie ontslagen wegens het verlaten v^n zijn post. Hy nad enige tyd geleden 's nachts wacht op het alarmcentrum van het hoofdkwartier. De volgende dag bleek dat hij de hele nacht afwezig was geweest. Hy werd toen door generaal Valluy ter be schikking gesteld van de Luxemburgse mi litaire autoriteiten, die hem uit zijn func tie bij de NAVO ontsloegen. Later ls van de zijde van het hoofdkwartier van de NAVO meegedeeld, dat de veiligheid van West-Europa geen gevaar heeft gelopen door de afwezigheid van de officier, om dat deze veiligheid verzekerd wordt door een groep militairen. Te Washington ls bekendgemaakt, dat de werkgelegenheid ln de Verenigde Staten ln februari tot 64.520.000 arbeids krachten ls gestegen, hetgeen voor de maand februari een record betekent; het aantal werklozen daalde met 218.000, het geen voor de tyd van het Jaar ongewoon is. Het ministerie van Arbeid, dat deze cijfers bekendmaakte, verklaarde, dat hieruit een aanhoudende verbetering ln de Amerikaanse economische situatie biykt. In Brussel is meegedeeld, dat de Bel gische minister van Handel. Van Offelen, van 20 maart tot 10 april een bezoek zal brengen aan Peru, Chili en Argentinië. De minister zal aan het hoofd staan van een delegatie van vyftlen bankiers en indus triëlen. die ln deze drie landen nieuwe afzetgebieden willen zoeken voor de Bel gische exportprodukten. De beroemde Zweedse tenor Jussi BJÖrling heeft gisteravond een lichte hartaanval gehad, even voor hij zou op treden ln de Koninklijke Opera te Lon den. Een woordvoerder van de opera ver telde, dat even voordat het doek zou op gaan, de 49-1arige zanger de adem stokte. De voorstelling begon met 35 minuten vertraging. Tijdens de voorstelling viel aan de zanger niets van zijn aanval te mer ken. Aan het eind van de voorstelling brachten de ruim 2.000 aanwezigen, onder wie zich Koningin-moeder Elisabeth be vond, Björling een staande ovatie. Bij Alsassua ln Noord-Spanje is gis teren een auto met tien mensen een ri vier Ingereden. Acht inzittenden zouden om het leven zijn gekomen. Het V.N.-opperbevel in Korea heeft de Noordkoreaanse communisten ervan be schuldigd, dat zij de afgelopen zes Jaar meer dan 1600 spionnen en saboteurs naar Zuid-Korea hebben gezonden. President Eisenhower zal binnenkort het Congres verzoeken, wijzigingen aan te brengen in de immlgratiewet, zodat onge veer 300.000 personen per Jaar tot de Ver enigde Staten kunnen worden toegelaten, het dubbele van het huidige gemiddelde van 154.000 immigranten per jaar, aldus ls door Republikeinse Congreslelder6 mee gedeeld na een bespreking met de presi dent. Op bevel van de regeringsinspecteur voor de mijnen moeten alle afdelingen van de Zuldafrlkaanse kolenmyn te Coal- brook, waar ln Januari 435 mynwerkers om het leven kwamen, gesloten worden. Er zouden nieuwe steenverschuivingen onder de oppervlakte geconstateerd zyn. Door de sluiting van de kolenmyn zullen 31 Zuldafrlkaanse goud- en uraniummlj- nen getroffen worden, daar de myn de voornaamste brandstofleverancier wasvoor twee grote elektrische centrales, die stroom aan ae goudmynen leveren. De stroom- levering aan de mynen werd met 20% beperkt. het Hunasville in Alabama genoemd naar ge neraal George Marshall, de voormalige De Tunesische ambassade te Bonn heeft een verzoek van de Bondsregering om niet langer onderdak te verlenen aan een bureau van de Algerynse verzetsbe weging FLN, van de nand gewezen, zo heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken ln Bonn gis teren bekendgemaakt. De Tunesische ambassadeur had laten weten, dat het be doelde bureau geen politieke activiteit bedryft, maar sociaal en menslievend werk onder de Algerynen ln de Bondsrepubliek doet. Een rechter ln Minden (West-Dults- land) heeft een 47-Jarlge klokkenmaker, een zekere Anton Plass, wegens antisemi tische uitlatingen veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, en een gift van 800 mark ten benoeve van de slachtoffers van de ramp van Agadlr. In een kalksteengrot ln het noord westen van de Chinese provincie Kwan- toeng ls een versteende menselijke sche- delkap gevonden die vermoedelyk 200.000 jaar oud is, zo meldt het persbureau „Nieuw China". De schedelkap, vermoe delijk afkomstig van een volwassen man, werd gevonden tussen een groot aantal dieriyke fossielen. De oudste menselijke fossielen die ooit ln China zyn gevonden waren die van de Peklng-mens, die naar schatting 500.000 jaar geleden geleefd moet hebben. Een Franse ontdekkingsreiziger, Pierre Ivanoff, heeft ln Guatemala nabij de grens van Mexico resten van een Majastad ontdekt. Onder de resten be vond zich een monoliet van 22 meter hoog, versierd met de figuur van een Majaprlester. vormei, aldus de officier. Uit geldgebrek is hij in 1955 begonnen met het vormen van balletgroepen, waarbij het ballet niet op de eerste plaats stond: de clien tèle wenste vooral mooie en lieve meis jes. Dit duurde totdat op 13 oktober j.l. werd ingegrepen en de man gearres teerd werd. Na het uitspreken van de eis ver klaarde de raadsman mr. Van Es, dat hoe meer getuigen er zijn, hoe moeilij ker de kwestie wordt. Er bestaat over vrouwenhandel, volgens pleiter weinig judisprudentie. „Dat zijn cliënt pas poorten van vrouwen en meisjes heeft ingenomen betekent geen delict, alleen dan is er sprake van een misdrijf in dien hij ze niet teruggeeft op aanvraag. Dat er contracten zijn opgemaakt in een vreemde taal die door belangheb benden niet worden verstaan, is niet de schuld van mijn cliënt, zeide pleiter die vervolgens kritiek uitoefende op de ter minologie van de dagvaarding. „Kunnen de financiële verdiensten van deze man leid-en tot een strafbaar feit", vroeg pleiter. Pleiter achtte het diep treurig, dat de belastingbetalers „daar behoren u, mijnheer de president en ik toe", riep hij uit bezwaard worden door het onderzoek in deze zaak dat verre reizen vergde. Pleiter besloot met zijn bewondering te uiten voor de wijze waarop de presi dent mr. C. W. de Visser het dossier hanteerde bij de behandeling van de zaak. „Ik heb een ongelooflijk groot vertrouwen in uw oordeel", zei mr. Van Es. die nog kritiek had tegen een artikel in een geïllustreerd tijdschrift waarin een zwart-gemaskerde figuur vrouwen en meisjes over de grens lokt. In zijn laatste woord daarna betuigde verdachte zijn onschuld aan het hem tenlastegelegde. Uitspraak 29 maart a.s. WOENSDAG Gulden Vlies: V.V.D. Lezing lr. J. C. H. Drost over het structuurplan voor de Leidse agglommeratie. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): LKK „Voor Al len". Quartetto Carmlrelll. 8 uur nam. Steenschuur 6Ledenverg. Aquariumver. „De Natuurvriend". 8 uur nam. DONDERDAG en O. Casino-theater: K Harry". 8 uur nam. Gerecht 10: Eglise Wallonne. Lezing M. Ie pasteur Ermano Rostan. over: „L'eglise vandoise d'Italie et ses problèmes actuels". 8 uur nam. Rijksmuseum Nat. Historie: Causerie dr. W. Vervoort over de expositie naar Nieuw- Guinea. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Galgewater)Bevol kingsonderzoek t.b.c. 712 uur voorm. en 24.30 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Relsver. van de Caltex. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Filmavond Lissone - Lin deman over emigratie. 8 uur nam Harmonie: Openb. verg. Centrale A.R. Kiesvereniging. Spr. ir. W. F. Schut over de randstad Holland .8 uur nam. Hooigracht 84. Jaarverg. Humanistisch Verbond. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed olv. prof. Bak' hulzen van den Brink, m.m.v. B. van Woerden, sopraan. 7.15-7.50 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mej. F. Krabbe over het communisme en de koude oorlog. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Galgewater)Bevol kingsonderzoek t.b.c. 24.30 en 79.30 uur nam. ZATERDAG St.-Antoniusclubhuis: Leidse Jeugdactie. Bonte avond voor en door de Jeugd. 8 uur Den Burcht: „Het Nieuwe Toneel" speelt „De dorpsdokter'. 8 uur nam. Kleine Burcht: Eerste lustrumviering Reisvereniging D.V.H. 8 uur nam Doopsgez. Kers: Adventkerk. 1011 uur voorm., bijbesltudle 11 uur voorm. ds. J. A. de Ruiter van R'dam. HTM-halte Posthof: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Voorlinden. 1.56 uur nam. ZONDAG Prediker: Volle Evang. Zending o.l.v. Evang. J. Maasbach. 8 uur nam. Volkshuls: Poppentheater „Harlekyn", „Het onbekende eiland" .3 uur nam. MAANDAG Prediker: Volle Evang. Zending o.f.v. Evang. J. Maasbach. 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuls: „Euripides" speelt „Ontvluchting". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Invitatieconcert „Werkmans Wilskracht" en „Kunst na Arbeid". 8 uur nam DINSDAG Prediker: Volle Evang. Zending o.l.v. Evang. J. Maasbach. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Voordrachts avond Bep Hagen. 8.15 uur nam. Steenschuur 6. K. en O.-cursus „China onder de rode vlag" door J. G. Waarden burg. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2—4 Zon. en feestdagen 24 uur. g. AVRO: 8.00 Nws. VOOR DONDERDAG 17 MAART Hilversum I, 402 m. AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatle. 11.15 Prome- nade-ork. 12.00 Metropole-ork., koor en solist. 12.30 Land- en tu'nbmeded. 12.33 Metropole-ork., koor en solist (ver*.) 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Bariton en plano. 14.30 V. d. vrouw. 14.50 Gram. 15.05 Anna Karenlna. hoorsp. 15.40 Gram. 16.00 Van vier tot vyf. 17.00 Gram. 17.15 V. d. Jeugd. 17.45 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Ge- en brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Radlo-Phllnarm. ork. en sol. (I. d. pauze: 20.45-21.05: De Europese economische In tegratie, gesprek). 22.30 J^ws. en beurs- ber. v. New York. 22.40 Bezoek Premier Kroesjtsjef aan Frankrijke 22.55 Sportact. nok. 22 23.05 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Gram. NORV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Pianospel. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 15 jaar -eleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.40 jichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.80 Avondrust, hoorsp. 15.00 Orgelspel. 15.30 Gram. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gevar. muz. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Gevar. muz. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nws. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Periodie ken parade. 22.25 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.65-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS. 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Pol. praatje. 20.30 Cabaret. 21.00 Vuile handen "Les mains sales", toneel stuk. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Hoorsp. 15.00 Schoolradio. 16.00 Gevar. muz. 16.45 Nwe gram. 17.15 Kritie ken. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Klankb. 22.00 Nws. 22.15 Act. 22.45 Ork. conc. 23.30 Le zing. 23.45 Pari .overz. 24.00 Nws. en weer ber. 0.06-0.36 Klarinet en plano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 n 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 143Q nW8 1445 14.00 Gevar. muz. (Om d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.). 16.00 Gevar. muz. (Om le.30 nws). 16.45 Militair ork. 17.30 Nws. en mrs. Da le's dagb. 17.45 Lichte muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws., act. en pianospel. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hersengymn. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en brlevenbeantw. 22.00 Vragenbeantw. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Jazzmuz. 0.30 Nws en lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Lichte muz. 14.00 Gevar. muz. 16.05 Filmmuz. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Amus. muz. 19.00 Nws. en weer ber. 19.20 Lichte muz. 20.30 Operettemuz. 21.45 Nws. en weerber. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dans- en amus. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Klaés. muz. 14.05 Ka mermuz. 17.15 Orgelrecital. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.45 Nwe gram. 22.25 Gram. 23.10 Idem. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Pianorecital. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen 16.06 Franse les. 16.21 Kamermuz. 16.30 Idem. 17.00 Nws. en weerber. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. en weerber. 22.15 Radio-Universiteit. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Gevar. muz. 12.30 Ham mondorgelspel. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Klass. gram. 14.13 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Belgische muz. 17.20 Klavecimbel-recital. 17.45 Gram. 19.30 Nws 20.00 Gevar. progr. 22.10 Vrye tyd. 22.55 Nws. BIOSCOPEN Studio: „Omzien ln wrok" (Look back In anger). 18. Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u. Luxor: „Gevaarlijk blond" (Nothing but blondes). 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Lldo: „Avontuur in Hongkong" (Ferry to Hongkong). 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Casino. "The king and I". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „En eeuwig zingen de bossen". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.1.5, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: "Man of the West". 18 Jaar. Werk dagen. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Dodencel 2455". AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden is geopend Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 2040e. By geen gehoor bij Uw halsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) weer wind Amsterdam geh. bew. ono 9 10 3 0 Den Helder geh. bew. O 12 6 3 0 Ypenburg Vllssingen geh. geh. bew. bew. no no 8 6 12 15 4 3 0 0 Eelde geh. bew. ono 6 11 2 0 De Bilt geh. bew. ono 6 13 3 0 Twente geh. bew. O 5 11 3 0 Eindhoven geh. bew. ono 6 16 3 0 Z.-Limburg mist no 6 16 12 0 Helsinki geh. bew. O 8 -2 -6 0.7 Stockholm geh. bew. n 2 -0 -3 0 Oslo geh. bew. no 2 3 1 0 Kopenhagen geh. bew. ono 11 3 0 0 Aberdeen sneeuw zzo 2 6 4 0.1 Londen motregen nno 4 16 6 0.1 Brussel geh. bew. no 3 17 3 0 Luxemburg zwaar bew. no 2 16 7 0 Parys zwaar bew. wnw 3 13 7 2 Bordeaux half bew. wnw 5 14 8 0.2 GTenoble regen wstil 18 8 7 Nice geh. bew. n 4 15 8 19 Berlijn Frankfort mist no 6 7 0 0 zwaar bew. no 6 17 6 0 München mist zzw 1 14 4 0 Zürlch half bew. zo 1 12 1 0 Genéve regen no 2 13 5 0.1 Locarno geh. bew. z 4 6 4 25 Wenen zwaar bew. z 11 16 10 1 0 Innsbruck onbewolkt w 4 15 0 Athene zwaar bew. w.stil 18 Rome regen no 2 18 10 ~5 Alacclo Madrid regen w.stil 16 8 16 onbewolkt w 2 13 5 0 Mallorca half bew. nnw 6 6 Lissabon licht bew. w 6

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2