Laatste Berichten Gerard Saint verongelukt Vorming van kinderen is vaak belangrijker dan vorderingen WOENSDAG 16 MAART 1960 TEGEN „RONSELAAR" 12 MAANDEN GEËIST Gevaar voor de arbeiders De ellende, die de bouwvakarbeiders lich vaak op de hals halen indien ze op belofte van een hoog „schoon loon" in Duitsland gaan werken in niet geregelde loondienst, is vanochtend ter sprake ge komen voor de rechtbank in Amsterdam tijdens de strafzaak tegen een tot „voor man" gepromoveerde betonvlechter uit Amsterdam. Deze was, evenals een aan tal andere arbeiders, op voorspiegeling van een hoog bruto loon „geronseld" door een zich (volgens de officier) noemde „aannemer" K. J. Broekman uit Amsterdam voor werk in Duitsland, waar de sociale voorzieningen door hun on regelmatig werkkring niet op hen van toepassing waren. De officier van Justitie, mr. W. K. ba ron van Dedem, noemde deze wijze van de snelle wederopbouw in Duitsland „on- maatchappelijk en onbehoorlijk". Hij sprak over de heer Broekman als een „slavendrijver". De arbeiders daaren tegen dienen volgens hem goed te be grijpen dat ook de sociale voorzieningen verdiend worden en dat deze noodzake lijk en nuttig zijn, met name ook voor de verzorging van gezinnen. De verdachte betonvlechter had als aangesteld voorman een bedrag van f4.800 en enkele paspoorten verduisterd in Duitsland. Hij had dit geld van de heer Broekman ontvangen om het uit te betalen aan in diens dienst zijnde ar beiders. De betonvlechter verdween met de doos met loonzakjes en maakte van het geld goede sier. Bij zijn terugkeer naar Nederland werd hij bij de grens aangehouden. Op de meest walgelijke wijze heeft ver dachte het geld opgemaakt met drank en vrouwen en zijn gezin daardoor in de steek gelaten", zo zei de Officier. Hij eiste, rekening houdend met de verminderd toerekeningsvatbaarheid van verdachte en diens psychosomatisch ziektebeeld, 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van 4 maanden preventieve hechtenis en van het geheel drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling va nde dr. F. S. Meyersvereniging. De raadsman, mr. N. P. C. Moens, vroeg uiterste clementie voor zijn client op grond van persoonlijke omstandig heden. Volgens de rapporten zou een lange detentie schadelijk zijn voor de man. De rechtbank zal woensdag 30 maart a.s. vonnis wijzen. Twee man „achterzeilen" Kortenaer in Sydney (Van onze Haagse redactie) Twee opvarenden van het fregat „Kor tenaer" hebben in Sydney hun schip „achterzeild". De marinemannen, waar van de Marinevoorlichtingsdienst van morgen nog geen namen of rangen kon meedelen, zullen zich te zijner tijd, ook wanneer zg zich nog melden bg de Ne derlandse consulaire vertegenwoordiger in Sydney, voor de krijgsraad moeten verantwoorden. Zij zijn namelijk reeds meer da ntweemaal 24 uur van boord geweest en dat wordt als desertie bg de Marine beschouwd. De „Kortenaer' 'is op 12 januari uit Den Helder naar Nieuw-Guinea vertrok ken. Het is daar inmiddels aangekomen. Sydney was de laatste aanloophaven van het fregat. Het staat niet vast of dc beide marinemannen van plan waren van hun schip te deserteren. KNVB-toto (Van onze Haagse redactie) De spoeling is dun, deze week. De of ficiële sluiting van de inzendingstermijn bleek, dat 8 deelnemers aan de KNVB- toto van zondag j.l. de eerste prijs van f127.393,delen. Zij behaalden het ma ximum aantal punten, namelgk 15. De tweede prijs van f 63.696,— gaat naar 120 deelnemers met 14 punten. Bij hen was één deelnemer met 2 kolommen van 14 punten. Voor de derde prijs, even eens f 63.696,— kwam een lawine van formulieren met 13 punten binnen, n.I. 1141, waarvan 15 met 2 kolommen van 13. LEIDERDORP Programma van de bevrijdingsfeesten De bevrijdingsfeesten in Leiderdorp zullen dit jaar drie dagen achtereen voortduren, namelijk 5, 6 en 7 mei. Aan de vooravond van de feestelijk heden vindt in een der kerkgebouwen een plechtige dodenherdenking plaats. Het programma voor 5 mei ziet er als volgt uit: Voormiddag: 8 uur Klokgelui; 8.15 uur KoraaLmuziek. 9.15 uur Be vrij- dingssamenkomst in een der kerken; 11 uur Opening feestterrein. 10.30-12.30 Op verschillende plaatsen in het dorp pop penkast; 11 uur Muzikale rondgang van ce Harmoniekapel .Leiderdorp". Tussen 11 en 1 2uur Dropping uit een vliegtuig. Namiddag: 1.30 uur Rolsohaatswedstrijd voor kinderen tot 14 jaar; 2 uur Puzzzel- rit voor automobilisten; 3 uur Puzzelrit voor fietsers en bromfietsers; 4 uur Zeepkistenrace voor de jeugd tot 14 jaar 8 uur Culturele avond in de Ger. Kerk; medewerking wordt verleend door de ..Harmoniekapel „Excelsior", de Zang vereniging „Hart en Stem" en het R.-K. Koor St.-Cecilia". 8 uur Bonte avond in het Dorpshuis met medewerking van .Semipre Avanti"; 8-11.30 uur Groot avondfeest op het feestterrein Het .programma voor 6 mei is als volgt: Van 's middags drie uur tot 's avonds half twaalf feest op het feestterrein. Programma voor 7 mei: 'sMiddags van 2-3.30 uur: Sportmiddag bestaande uit een korfbal- en voetbalwedstrijd. In de pauze van beide wedstrijden geeft de gymnastiekvereniging „Sparta" enkele demonstraties, 's Avonds vanaf half acht feest op het feestterrein. Half elf: Slui ting van de feestelijkheden met een groot vuurwerk. POPPEN VAN KONINGIN TE ZIEN OP BAZAAR De Gereformeerde Jeugdcentrale, die onder leiding van de heer A. Verbeek bezig is met de de organisatie van een bazaar voor Irene, heeft van het kabi net van de Koningin toestemming ont vangen om op deze bazaar, die ongeveer half april wordt gehouden, de poppen van de Koningin, tentoon te stellen. Dit zal wel dé attractie van de bazaar wor den. COLLECTE BEVRIJDINGSFEESTEN In de week van 21-26 maart zal in Leiderdorp een huis aan huis collecte worden gehouden voor de bevrijdings feesten. MINISTER LUNS OVER DE RIJNVAART-PREMIES (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Luns vanmiddag verklaard dat de Bel gische Rijnvaartpremies in strijd moeten worden geacht met de gedachte van de Benelux. De betaling ervan strookt niet met het in de Economische Unie neer gelegde regiem. Teneinde in het tot standkomen van het Unieverdrag geen vertraging te doen intreden, is de rege ring echter bereid geweest geen beroep te doen op het Unie-verdrag bij bespre king enover de Rijnvaartpremies. Deze beperking geldt slechts voor de Rijn vaartpremies die op het moment van het afsluiten van het Unie-verdrag beston den. De beperking geldt dus niet voor nieuwe premies. Brand op Noors sloopschip (Speciale berichtgeving) Door vonken van een snijbrander Is vanmorgen brand uitgebroken aan boord van het voormalige Noorse s.s. „Varang Malm" dat voor desloop bestemd was. Het schip ,dat 4300 brt. groot is en aan de boeien op de Nieuwe Maas tegenover de Kortenoordse haven te Rotterdam lag dateert van 1928. Kortgeleden was het verkocht aan de Verenigde Utrechtse Ijzerhandel. De vonken van de brander waren op een stapel hout gevallen waarop het hout al spoedig in lichterlaaie stond. Met drie lage-drukstralen van de blusfloot ha vendienst 5 en twee nevelstralen van havenodienst I is de brand geblust. Daarna is de „Varang Malm" verhaald naar de Waalhaven. Einde proteststaking in de Borinage? De maatregelen, die de Belgische re gering deze week heeft aangekondigd om de sociale gevolgen van het .sluiten van kolenmijnen in de Borinage op te van gen heeft de (socialistische) centrale van mijnwerkers er toe gebracht een op roep te richten tot de mijnwerkers het werk te hervatten. Twee weken geleden zijn ongeveer 1600 arbeiders van de mijn „Rieu du Coeur" in de Borinage een sta king begonnen als protest tegen het be sluit van de Belgische nationale mijn- raad deze mijn als onderdeel van het programma voor rationalisatie van de Belgische kolenindustrie vervroegd te sluiten. De staking bleef in hoofdzaak tot deze mijn beperkt, nadat het katho lieke vakverbond reeds gedane stakings aanzeggingen introk in afwachting van de bekendmaking der regering over het scheppen van nieuwe werkgelegenheid in dn Borinage. De maatregelen van de Belgische re gering komen er op neer, dat in de ko mende twee jaar een tiental nieuwe in dustrieën in de Borinage zal worden ge vestigd, die aan ongeveer 2500 arbeiders, die als gevolg van mij nslui tingen zon der werk zullen komen, nieuwe be- stansmogelijkheden zullen geven. De overheid zal voor openbare werken een bedrag van anderhalf miljard Belgische franken investeren (112.5 miljoen gul den). Uit recente cijfers over de Bel gische kolenindustrie is gebleken, dat de produktie sedert 1957 al met 21.78 pro cent is gedaald. In dezelfde periode is het aantal onder- en bovengrondse ar beiders in de Belgische mijnindustrie verminderd van 152.927 tot 118.918. WIELRENNEN De Franse wielrenner Gerard Saint is hedenmorgen verongelukt. Hg verloor in de buurt van het kamp Auvours bij Le Mans waar Saint zgn dienstplicht vervulde de controle over het stuur en botste tegen een boom. Met ernstige verwondingen werd Gerard Saint naar een hospitaal in Le Mans getranspor teerd, waar hij kort naaankomst over leed. Jean Fournet dirigent Radio Philharmoniseh Orkest' De Franse dirigent Jean Fournet, ook in onze stad bekend als gast-dirigent bij het Residentie-Orkest, is benoemd tot dirigent van het Radio Philharmoniseh Orkest als opvolger van Bernhard Hai- tink, zulks met ingang van 1 september a.s. De benoeming gaat 1 september a.s. in. Jean Fournet blijft in staat gastdirecties bij andere orkesten in Nederland en daarbuiten te vervullen. Bernard Hai- tink zal nog als gast telkenjare een aan tal concerten van het Radio Philharmo niseh Orkest dirigeren. Jean Fournet werd op 14 april 1913 in Rouaan geboren. Hg dirigeerde in Parijs alle symfonie orkesten en het nationaal orkest van de Franse radio, zowel als bij de „Opéra" en de Opera Comique. Bij de laatste werd hij tot directeur benoemd, welke post hij in 1946 verliet om zich vrijer internationaal te kunnen bewegen. Jean Fournet is sinds 1944 professor ln de orkestdirectie aan de „Ecole normale de musique" te Pargs. In februari belangrijk gestegen uitvoer Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in februari 1960 f. 1.328,mil joen (v.m. f. 1.340 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 1.256 miljoen (v.m. f. 1.090 miljoen) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 95% van de invoer ,(v. m. 81%). Zowel de waarde bij invoer als bg uitvoer, zijn in februari 1960 t.o.v. februari 1959 belangrijk gestegen, nl. resp. met f. 208 en f. 347 miljoen. OEGSTGEEST Zending op Nieuw-Guinea In gebouw „Irene" kwam de afdeling Oegstgeest van de Nederlandse Chris tenvrouwenbond bijeen. Na een korte meditatie van de presidente naar aanlei ding van Marcus 9 over de „Verheerlij king op de berg" en enkele zakelijke me dedelingen hield ds. F. Slump een inlei ding over „Vrouw en kind" in de heiden se samenleving op Nieuw-Guinea en hun confrontatie metde zending". Allereerst besprak de dominee het begrip „hei den", de primitieve mens in een barre hem vijandige natuur. Het had veel moeite gekost om het vertrouwen te winnen van deze bijgelovige bevolking, doch de zending was. ook hier doorge drongen. Hij besprak verder verschillen de heidense gebruiken en belangrijke ge beurtenissen uit het leven van de pa- zeer belangrijke aangelegenheid. Zo zijn poea's. Het huwelijk bijvoorbeeld is een de kinderen reeds op hun tweede jaar verloofd. De eigenlijke huwelijksceremo nie bestaat uit het inhaleren van rook bij het roken van een soort sigaret door bruidegom en bruid. Elk begrip van hy giëne ontbreekt waardoor de kinder sterfte in dit land schrikbarend hoog is. Tenslotte vertelde spreker over zijn eigen ervaringen in de 25 jaar. dat hij tezamen met zijn vrouw in dienst van de zending was. In het leven van de heiden komt, doordat hij Jezus Christus leert kennen een totale ommekeer en hij voelt zich bevrijd van de angst, die tot dan toe zijn gehele leven had beheerst. Prof. dr. A. G. H. Bachrach alhier is benoemd tot lid van de examencom missie Engels M'O. B 1960; mej. B. M. Baxter, eveneens alhier, is benoemd tot plaatsvervangend lid van de subcom missie M.O.A. VOORSCHOTEN TAFELVOETBAL Voor de competitie afd. Voorschoten werden in café-restaurant Allemansgeest de volgende wedstrijden gespeeld: Blackpool-r-HDVS 2—8; Volewijckers Esso Boys 17; HDVSAston Villa 20—2. Wedstrijden om de HDVS-cup: HDVS IIFortunit '55 27; VolewijckersFla mingo's 12; HDVS IBlackpool 50; Aston VillaEsso Boys 24. 2e ronde: Esso BoysFortuna '55 2—2, na verlenging 33, na strafschoppen 34; NeerlandiaFlamingo's 04; HDV S I vrij geloot. Geplaatst voor de finale: Fortuna '55, Flomingo's, HDVS I. Lezing V. Neutegem in Noordwijk De heer A. van Neutegem, leraar aan de Chr. Mulo te Noordwijk aan Zee, sprak voor talrijke ouders en belangstel lenden over enkele facetten van „Gezin en School" en wel in het bijzonder over de vorming, de verantwoordelijkheid en de wellevendheid van de jeugd. In school én in huis dienen wij ons steeds bewust te zijn van de vraag: „Wat voor een mens zal er uit dit kind groeien?", aldus spreker. Vorming is be langrijker dan vordering. Goede per soonlij kheidsvorming veronderstelt zelfs goede vordering. Het. omgekeerde gaat niet altijd op In de grond van de zaak gaat het bij de vordering om inzicht en ontwikke ling. Kennis is nog geen inzicht en een diploma niet altgd een garantie voor ontwikkeling. Ontwikkeling is datgene wat over blijft, als alles wat men geleerd heeft, vergeten is. Door inzicht verrijkt men het leven. Dan overziet men de stof en weet men het belangrijke van het onbe langrijke te scheiden. Contact is nodig Ouders en school moeten samen trach ten een volwassen persoonlijkheid uit het kind te doen groeien. Dit eist samen werking en contact tussen beiden. De ouders dienen de leiding van de school et steunen, to zorgen, dat de school het kind begrijpt en contact met de leiding 3» te nemen als de sohool blijkbaar het nd verkeerd begrijpt. Jonge mensen moeten leren verant woordelijkheid te dragen. Karaktervor mend werkt alleen het vervullen van een opdracht. Het slordig en gauw af maken van het werk leidt tot bederf van het karakter. Heel veel kinderen missen de echte belangstelling voor hun werk en doen het omdat het nu eenmaal moet. De ouders kunnen de ware belangstel ling prikkelen en ontwikkelen. De heer Van Neutegem noemde ver schillende middelen om hiertoe te ko men, zoals het lezen van goede boeken, het maken van muziek en het houden van oontactavonden door de jongelui. Indien de jeugd afglijdt, zich haar verantwoordelkheid niet meer bewust is, llgit vaak een schuld bn de ouders: hun zwak voorbeeld, onmachtige boodschap en het niet zijn van een gids, van een wegwijzer tot Christus. Ook de school dient zich terdege haar verantwoordelijkheid bewust te zijn. De onbewust gegeven leiding is vaak het meest belangrijk. Ook daarbij is samen werking tussen gezin en school belang rijk. Stugge Nederlanders Omtrent de wellevendheid merkte de heer Van Neutegem op, dat ons volk nu niet bepaald uitmunt door goede manieren Een zekere stugheid en teruggetrokkenheid is ons aange boren en die maakt ons wat schutte rig Charme is een betrekkelk weinig voorkomend produkt Grote groepen hebben niet het minste besef van goe de omgangsvormen Erger wordt dit nog als men de innerlijke beschaving mist Gelukkig zijn er anderen met manie ren, die van een bijzondere fijnheid van geest getuigen. In dit verband noemde spreker de eerbied voor de ouders De sfeer in huis bepaalt vaak de eerbied van het kind. Boeren Met klem bestreedt de heer Van Neu tegem, dat boeren en boerenkinderen onbeschaafder zouden zijn dan stadsbe woners. De beleefdheid en hoffelijkheid van de leerlingen tegenover het personeel laat soms te wensen over, hetgeen spre ker met enkele voordbeelden inllustreer- de. Ook aan de omgangsvormen tussen de leerlingen onderling ontbreekt veel. Nooit zal een jongen het meisje voor la ten gaan, wanneer de school uitgaat. De opvoeding pok op dit terrein is al lereerst een taak van het gezin. Tot de wellevendheid behoort ook het gesprek in huis over de sohool en de leraren. „Weet wat u zegt en zeg niet wat u weet," betoogde spreker. Laat huis en school samenwerken, op dat de jongelui zich op de juiste wgze ontplooien zodat hun persoonlijkheid zich kan ontwikkelen, zodat zij in de maatschappij mensen worden met een fijne beschaving, zodat zij néén durven zeggen, waar velen ja zeggen en boven al dat zij leven mogen tot eer van Hem, Die hun het leven gaf, zo besloot de heer Van Neutegem. STADSNIEUWS V rouwengeheimen' van Ingmar Bergmann voor Fi lmstudiekriiig Zweden mag zich gelukkig prijzen, dat het met name in Ingmar Bergmann een filmkunstenaar bezit, die zich zeer wel kan meten met buitenlandse regisseurs van allure. Hier te landen zijn „Het ze vende zegel" en „De glimlach van een zomernacht" beter bekend dan zijn „Vrouwengeheimen" (Kvinnors vantan), een werk uit 1952, dat gisteravond voor de Filmstudiekring van de Leidse Volks universiteit K. en O. in de filmzaal van de Universiteit werd gedraaid en tal van fragmenten van voortreffelijke kwaliteit bevat. Typerend voor het gehalte van Bergmann's oeuvre is, dat zelfs het hier en daar trage tempo in wezen geen af en daar trage tempo in wezen geen af breuk doet aan het niveau van zijn werk. Sterker nog: zijn poëtsche Zweed se geest, even degelijk als de Duitse, maar door de humor ook even spranke lend als de Franse, vindt een harmonie der-tegendelen, die van een betrekkelijk eenvoudig gegeven een waar kunstwerkje weet te maken. „Vrouwengeheimen" is een zeer interessante „Rahmenerzah- lung": drie vrouwen, schoonzusters van elkaar, vertellen elkaar haar hartsge heimen. De eerste onthult haar echte lijke ontrouw met een jeugdvriend en de uren van hevige spanning met drei gende zelfmoord van de bedrogene, waarna zij elkaar toch weer vinden om dat hun wederzijdse genegenheid tegen de schok bestand blijkt. Ook de tweede vrouw heeft een pijnlijke ervaring ge had. Haar kunstzinnige vriend in Parijs verlaat haar op het ogenblik, dat zij een baby verwacht, maar dit drama is gere pareerd in een huwelijk met de man. die haar aanvankelijk in de steek liet. Wan neer men deze verhalen in enkele woor den samenvat, ontbreekt in deze dorre mededelingen vanzelfsprekend de fon- keling van het beeld, waarin Bergmann de vertellingen weet te gieten. Stralend is de poëzie en ook de humor, die deze film verheft boven het harde, meedogen loze van andere films uit deze tijd. Zeer geestig is het derde deel, het verhaal van van de vrouw, die zich op een nacht, na terugkeer van een feest, met haar stijve, van zijn eigen belangrijkheid evertuigde echtgenoot n een weigerende lift ziet op gesloten. De echtelieden doen elkaar con fidenties over hun ongepermitteerde lief deservaringen en vinden elkaar in een nieuwe bloei van hun huwelijksleven. Bergmann staat, de dramatische feiten ten spijt, positief tegenover het leven, dat niet verzandt in hopeloosheid, maar zich verheft boven de voorafgaande tra giek. Dit positieve accent is een aan- Unieke hulpverlening van de „De Hoop" BEMANNING UITGELEEND OM VISSERIJ VOORT TE ZETTEN Na een reis van ruim drie weken is het hospitaal-kerkschip „De Hoop" weer in ons land teruggekeerd, om tot 21 maart ligplaats te houden aan de De Ruyterkade in Amsterdam. Tijdens de afgelopen reis was de hulpverlening ge richt op de treilschepen. die hun vis- terrein hebben nabg de kust van Noor wegen ter hoogte van Stavanger. Uniek is de hulp, die verleend werd aan de „Willem" VL 121, die met 5 patiënten in Skudeneshavn binnenkwam, waar „De Hoop" op station lag. Aan deze trei- ler werden 5 bemanningsleden van de „De Hoop" utgeleend, zodat het schip weer kon gaan vissen. In totaal werden 24 patiënten behan deld, van wie 14 Nederlanders en 10 Zweden. Dertien van deze patiënten wer den in het scheepshospitaal opgeno men met een totaal van 85 verpleeg- dagen. Daarnaast werden 13 medische adviezen via de radio gegeven. Bg bin nenkomst waren nog 6 patiënten aan boord, die te IJmuiden werden gedebar- keerd. De geestelijke verzorging was in han den van ds. F. Offeringa, die naar ge lang de aanwezige patiënten en de be zoekers in de kerkzaal, zijn kerkdiensten deels in het Noors, Zweeds of Neder lands heeft gehouden. Als tolk heeft ds. Offeringa de opvarenden van de „De Hoop" en de scheepsarts bijzonder grote diensten bewezen. De radio-technische dienst verrichtte drie reparaties aan elektrische appara ten aan boord van de treilers. In 14 gevallen kon met een technisch advies worden volstaan. De meteorologische dienst verzond 49 weerrapporten naar het KNMI te De Bilt. In totaal werden tijdens de afgelopen reis 2.000 zeemijlen afgelegd. Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. DEURSOVERZICHT Internationals zeer vast Amsterdam, 16 maart Het vertrouwen van het publiek en het buitenland voor de Nederlandse hoofdfondsen is teruggekeerd. Dit bleek uit de openingskoersen voor de interna tionale waarden. De handel was vanmid dag doorelkaar vrij levendig, doordat de arbitrage zich behoorlijk liet gelden, het publiek met kooporders in de markt was trekkelijk element ln het werk van deze Zweed. Aan „Kvinnors vantan" denken wij met genoegen terug. Aan dit werk ging een jagersfilmpje vooraf: .Lente" van Sucksdorff. Lezers schrijven „WIE REDT DE REDDER" Na één dag is men reeds vergeten, dat door moedig optreden een mens van de verdrinkingsdood gered is. Men staat er niet bij stil. In dit geval vind ik het op zijn plaats, enige regels over deze redding en de redder te schrijven. Dit was de zevende redding van be trokkene, waaronder een tweeling uit de Parkhaven te Rotterdam, een prachtig record. Nog mooier, wanneer men weet, dat de redder in Nieuw-Guinea, tijdens het opruimen van bunkers, door een mis verstand zich op enige meters van een bunker bevond, toen deze per ongeluk sprong. Dit ongeval kostte hem een ziek bed van één jaar en is de oorzaak, dat hij enige prothesen heeft. Dit verhinderde hem niet, toen hg op ueen honderd meter afstand van deze te water gereden auto was en reeds velen langs de kant stonden, zich snel te ont kleden, waardoor kostbare minuten ver streken. Groot Is onze waardering voor deze redding, waarin de redder doordacht te werk ging, door eenst z'n overall uit te trekken om luchtbelvorming op zijn rug te voorkomen, by eventueel duiken. Redder is 26 jaar oud en reeds 6 jaar (inwonend) getrouwd. Om een eigen huis verzocht hij steeds tevergeefs. Heeft men geen waardering voor men sen, die zulke prestaties leveren? Daar om doe ik een beroep op U lezer, „Redt U de Redder"? A. H. v. d. B. Deze pag is gedeeltelijk gecorrigeerd) Z.K.H. Prins Bernhard heeft hedenmorgen in het Rai-gebouw te Amsterdam de Hiswa Watersport- tentoonstelling bezocht. De Prins toonde grote belang stelling voor de autoboten. ener overigens dekkingsaankopen plaats vonden. Tot de zeer vaste stemming heeft ongetwijfeld de betere tendentie in Wall Street van gisteren heel veel bij gedragen. Kon. Olie, Philips en Unilever lagen ln New York vast en dit was het nu juist, waar Amsterdam de laatste dagen op heeft gewacht. De zeer gun stige cijfers van het Philipsconcern heb ben er uiteindelijk ln Amerika toch toe geleid, dat er van die zijde tot flinke aankopen van de Philipsaandelen werd overgegaan. Het Damrak reageerde on- middelijk met veel hogere koersen. Bij een koers van 789 boekte Philips een koerswinst ten opzichte van de slotkoers van'gisteren, van circa 18 punten. Hier van profiteerden vanzelfsprekend ook de preferente aandelen Philips. Unilevers ontmoetten goede belong- belangstelling en waren op 747 circa 15 punten boven de vorige slotkoers. AKU's zeer vast op 448, plus 9. Voor Kon. Olies had Londen grote belangstelling, waar door de handel in deze hoek tamelijk, ruim.was. Bij een prijs van f. 153,50 be-i droeg de koerswinst ruim f.4 en noteer-" den de aandelen boven pariteit New York. KLM werd onveranderd geadvi seerd. Hoogovens op 757, circa 8 punten beter. De soheepvaarten konden geringe koerswinsten boeken. De cultures had den iets hogere pry zen voor Amsterdam Rubber en HVA. Ook vandaag bleef de vaste stemming voor de Staatsfondsen aanhouden. In de lokale sector werden aandelen Amsterdamsohe Bank iets heger gead viseerd. Aandelen Alg. Vruchten Im port Maatschappij (AVIM) werden op 115 laten (124) geadviseerd op het pas seren van het dividend Cv.j. 15%). Aan delen Hollandsche Beton kregen een iets lagere adviesprijs op het teleurstellende onveranderde dividend van 14%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 maart. Londen 10.58%-10.59%New York 3.77% -3.77ft; Montreal 3.97*-3.97*; Parijs 76.87'2-76.92'/:; Brussel 7.564-7.57; Frankfort 90.46ft—90.51ftStockholm 72.83-72 88; Zurich 86.98 ft—87.03 4Mi laan 60.74'2-60 79'2; Kopenhagen 54.72ft -54.77; Oslo 52.83 4-52.88ftWenen 14.51- 14.52; Lissabon 13.19% 13.20%. Beurs van Amsterdam Woensdag 16 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 99% 99% 99% 99% Ned. '59 4% 97f4GB 97% Ned. '53 3% 94 94 B Grootboek obl 3 ft 77* Ned. '47 3ft (3) 92 H 92% Ned '51 3 ft 94% 94ft GL Ned '53 <3ft) 92% 92%GB Ned '56 3 ft 92% 92 %GB Ned 43 3% 86% 86% Ned 54 3% 86f4 86% Ned '55 I 3% 88 ft 88% Ned. "55 II 3V4 90 90 Ned. -37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 90% 90* Investeringscert 3 97* 97% Ned 62-64 3 97* 97% Indië "37 A 3 93 92% Grootboek '46 3 89 Ned W.B 6% 108 ft 108%GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 40GB Nat Handelsbank 161 160 Ned Handelmij. 245 248GB Amst. Rubber 115ft 115ft H.VA156',* 158 Senembah 540 530 AK.U4391* 447 ft Berkei's Patent (v.) 272GB 277GB Calvé Delft eert. 693ft 700ft Deli Mi).en (Ver.) 174 174 Kon Pap v Gelder 244 ft 246 Hoogovens eert 749 756ft Müller en Co N3 354GB 370GB Ned Kabelfabr 392 395 Philips 771 ft 787 Philips pref.275GB 279ft Unilever 732 775 Wilton Feyenoord 211ft 213 Billton 2de r 344 346 Dordtse Olie gew. 695ft 707 Kon Olie (f20.—) 151.— 154 idem (50 A f20.— 149.20 153.40 Holl Amer HJn 144GB 143% Java China Paket 151 151 ft K.L.M 109.— 109 Kon Ned Stmv Mij 166 168ft Kon Paket Mi) 136 138 Stoomvaart Mi) Ned 171 173 Nlevelt Goudr cert 137ft 138 v Ommeren cert 235% 235 Kon Rott Lloyd 154 154 Ned Scheepv Unie 143 143% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam "47 <3ft) 3 93ft idem 48 (3ft) 93% 93% ri dam 52-1 «4ft) 97ft ld ld "37 I-II <3ft) 93Vs Z.-Holland -56 (4ft) 9718 Bankwezen Bank N. G. '58 (5ft) 103* 103'i ld. N.WJ3. '52 (4%) 94% 94% Industr. Obligaties Philips DoUarlng '51 94 ft 94 ft Premieleningen A'dam '53 3 96% 97 ft A'dam '51 I 2ft 82ft 83',B A'dam '56 I 2ft83% 83 ft A'dam '56 II 2ft90ft 90ft Eindhoven '54 2 ft 79% Enschede'54 2 ft 79 ft Den Haag '52 I 2 ft 82 82 Idem II 2 ft 85% 86 L R'dam '52 I 2ft 84B Idem II 2ft 85L 84 L Idem '57 2 ft 95 96 Utrecht '52 2ft 87% 87 Z.-Holl. 1957 2ft 93ff 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 202. Amst Bank 324 HB U eert214ft Rott. Bank 271 Twentsche Bank 280 Industrie Ondernemingen Albert Heyn355 B Borsumij 63% K. N Edmet. A-AA 98B Idem pref wd. 108 Electrolasmg 297 Kon Ned Grofsm 170 Holl Constructie 431 Ing bur v BouwrUJv 265 internatlo 157% Int Kunststof! Ind 65ft Leidse Wolspinnerij 368ft Rott Droogdok Mij. 590 Slkken's Laklabr. 589ft Ver. Touwfabrleken 290L Walvisvaart 113% Wernlnk's Betonm. 161 Van Wijk en Heringa 105ft Zaalberg 118 203.50 329 215ft 272 283 ft 357 B 63ft 98 105ft 173% 265 157ft 65 375 590 590 112 159 105 L 120 Spoorwegen Dell 8poorweg Mij 5% - Amerik fondsen Canadian Pacific R 24^ Intern Nlckei 99 ft 99% Anaconda 52% 54 Bethlehem Steel 46% 48 Cities Service 42ftexd. 43% General Motors 45% 46* Kennecott 81% 82 Republic Steel 62 64H Shell OU 65 66 ft Union Pacific 27f4 28 Un States Steel 81% 84

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11