STÓMABRAS De Zeven van de E.V.A. sloten iii Wenen vruchtbaar overleg af Hogere beloning voor cursisten regionale werkplaatsen gevraagd Collectie Dreesmann in veiling Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 15 maart 1960 Vierde blad no. 30GC.0 flauwe samenwerking met E.E.G. gewenst De Jaarbeurs toont Oostenrijk als een uodern industrieland Van onze Weense correspondent) Ma een conferentie van twee jagen hebben de ministers van ftnomische Zaken van de zeven inden der Europese Vrijhandels associatie (E.V.A.) in Wenen de ichtlijnen vastgelegd voor hun [sprekingen, die over een maand iet een speciale commissie van de laropese Economische Gemeen- diap (E.E.G.) in Parijs zullen laats hebben. Aanvankelijk waren meeste deelnemers van oordeel, at men in Parijs een concreet itgewerkt programma van de .V.A. zou moeten voorleggen, iaar op aandringen van Engeland teft men dit plan laten varen en plaats daarvan een meer alge- ene en soepele formulering opge teld, zodat men in Parijs niet al te ter gebonden is en de besprekin-1 en niet van te voren blokkeert. De E.V.A. heeft in Wenen ngmaals duidelijk tot uitdrukking tbracht, dat zij met de E.E.G. tot inwe samenwerking wenst te pen, dat elk soort van economi se discriminatie vermeden dient worden en dat men de vorming twee vijandige economische okken moet voorkomen. ils einddoel werd de economische in- patie van Europa gesteld door het op- flen van de handelsbeperkingen en (aanknopen van handelsbetrekkingen t alle ook niet-Europese landen op de eest royale en liberale basis. Deze in- ratie is volgens de E.V.A. mogelijk ur een multilaterale associatie van alle ropese landen aan wie echter de tijd Kt worden gegeven om tot een beslis- g te komen. In principe heeft men h dan ook reeds bereid verklaard om land als lid van de E.VA. te asso- ren. ïan het grootste belang is het besluit de zeven E.V.A.-landen onder elkaar 1 juli a.s. af de invoertarieven met pet zullen verlagen. Dit is dan de se verlaging voor deze gemeenschap, frijl de E.E.G. op ditzelfde tijdstip Ris een tweede verlaging van tien pro- iizal doorvoeren. De E.V.A. wil deze laging van de invoerrrechten onder aaide voorwaarden ook op de E.E.G. passen, vooropgesteld dat deze ge- enschap eveneens tot concessies in de m van wederkerigheid bereid is. De listers hebben besloten om tegen het de van mei in Lissabon opnieuw te aderen om de behaalde successen te erzoeken en voor de nadere toekomst uwe richtlijnen op te stellen Ie stemming was in Wenen zeer op- istisch, vooral om dat de ministers tn dat men in kringen van de E.E.G. speciaal in Nederland nau- samenwerking tussen de twee ge nschappen bepleit. Zij geloven niet Ide E.E.G. druk zal uitoefenen en irom ook niet het besluit zal nemen i de verlaging van de invoerrechten in sneld tempo in te voeren. De zeven listers hebben van de gelegenheid ge- gemaakt om een bezoek te bren- laan de Weense jaarbeurs. Wat de ittnrykse minister van Buitenlandse ken, Kreisky, by de opening van de derentie had gezegd, vond men op de fbeurs bevestigd, namelijk dat Oos- rjjk een welvarend, vooruitstrevend en modern industrie-land is geworden, dat handelsbetrekkingen met alle staten onderhoudt. Daarom zijn hier met uitzondering van Portugal niet alleen alle landen van de E.V.A., maar ook van de E.E.G. ver tegenwoordigd, sommigen zelfs met col lectieve inzendingen zoals Engeland en Benelux. Maar ook communistische lan den hebben hun plaats hier weer inge nomen, zoals Polen, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakye en Joego-Slavië. De huidige jaarbeurs staat nog steeds in het teken van de hoogconjunctuur. De mees te aandacht trekken echter niet zozeer de nieuwe auto's, maar de zeer luxueuze modellen van scooters en motorfietsen, televisietoestellen en een verbluffende collectie van sportvliegtuigen. In ruim vier uur per trein Londen-Parijs (Van onze Londense correspondent) Over de spoorwegtunnel onder het Engelse Kanaal werd alleen nog maar gefilosofeerd maar nu er eindelijk kans bestaat ,dat het project (dat reeds bijna een eeuw oud isl) zal worden verwezen lijkt is het fascinerend om (kennis te ne men van de mogelijkheden. De heer Cameron van de Britse Transiport Com missie, welke de opperleiding heeft van de genationaliseerde Britse spoorwegen, heeft hierover gisteravond dn een lezing voor het Britse Transportinstituut een boekje open gedaan. Volgens hem zal de tunnel niet door het toenemende lucht vervoer overbodig worden. Integendeel, voor massaal vervoer, spe ciaal van auto's en goederen blijft men op de spoorwegen aangewezen. Een vliegtuig kan bijv. hoogstens zes auto's vervoeren, terwijl een dubbeldekstrein er 300 kan meenemen. Op een afstand van 400 kilometer zullen passagiers snel ler en comfortabeler per trein kunnen reizen dan per vliegtuig, zei hij. De heer Cameron heeft de afgelopen twee Jaar met zyn collega's van de Franse spoor wegen reeds in details een dienstrege ling tussen Londen en Parijs uitgewerkt, welke afstand door de modernste expres- treinen via de tunnel in 4 uur 20 minu ten zal kunnen worden afgelegd! Russische dames kunnen nu Engelse mantelpakjes kopen (Van onze Londense correspondent) De Russische vrouwen houden dit jaar wat de mode betreft o.a. het oog gericht op Londen. De Britse dames- kledingindustrie heeft zojuist in Mos kou een contract afgesloten voor de levering van kledingstukken ter waar de van een miljoen gulden. Het betreft voornamelijk mantelpakjes en jersey in de laatste stijl, welke volgende week ook in de Engelse etalages zal worden uitgestald. Het zijn kostuums xoelke 150 tot lt00 gulden kosten. Er is geen twijfel aan dat de Moskouse vrouwen naar meer modieuze kleding verlan gen, waaraan hun eigen massa-pro- duktie nog niet kan voldoen. Dit is dan ook de reden voor het genoemde contract. ressman (anti A-bom) geeft leidersplaats bij Labour op Rchard Grossman heeft zijn voor staande plaats in de Lalbourfiractie iet Lagerhuis opgegeven naar aanlei- ?van een meningsverschil op defen ded. Blijkens die tussen Crossman partijleider Gaitskeli gevoerde cor- Xödentie is het aftreden een gevolg het feiit, dat Grossman bij het re- te defensiedebat zich met 42 andere afeten van stemming onthouden h, toen een socialistisch amende- S met kritiek op het regeringsbeleid de orde was. i het debat had Crossman verklaard, Engeland door het vervangen van fentionele wapens door kernwapens d zwakker is dan toen het vier jaar ven met deze politiek begon," Mtskell had hem daarop schriftelijk *agd of het zijn bedoeling was om hardnekkig en in het openbaar te- de defensiepolitiek van Labour te to verzetten. Dit zou naar het oor- 'van de partijleider, niet verenigbaar met Crossmans handhaving als of- «1 woordvoerder van de partij, tossmam liet hierop weten, dat Gaifs- brief het hem onmogelijk had ge- «t om op de eerste bank van de frac- blijven zitten, daar hij de gevraag- Jözekering niet kon geven, toman, die, in tegenstelling tot ftell en de officiële partyopvatting, oordeel is dat Engeland de water ton moet opgeven, was in de afge- herfst niet gekozen in de parle- Kaire commissie die ook wel het aduwkabinet" wordt genoemd, htekell wees hem echter aan als tdvoerder op het gebied van pen tol en sociale verzekeringen. J zodanig had hy een plaats op de van de oppositie. feit dat hy deze plaats heeft op- Jton heeft geen invloed op zyn lid- tohap van het dageiyks bestuur de Labourparty. Dit bestuur komt totag by een, klandse visserijzene door bitse schepen ontruimd '-'ieravond hadden alle Britse t-rei- w omstreden IJslandse visserijzone *«0. De Britse Treilerfederatie heeft jogs hiertoe besloten als gebaar van «wil ter gelegenheid van de inter vale zeerechtconferentie, die deze ln Genève begint. De 235 treilers 'leetwood, Grimsby en Huil zijn, in j®hting van de beslissingen van de •ffentie naar visgronden by Groen- Bereneiland en die Noorse kust Wfeerd. Adres vakcentrales aan ministerraad Het overleqorqaan van het NVV,gelegenheid worden gesteld in hun ver- de KAB en het CNV heeft zich in een adres tot de ministerraad ge wend, waarin wordt aangedrongen op verhoging van de loondervings vergoeding voor de cursisten van regionale werkplaatsen. Deze loondervingsvergoeding is sinds enige jaren niet hoger dan 55 gulden per week. Voor ongeschoolde arbeiders, die in deze werkplaatsen een scholing krijgen, betekent dit dus in de meeste gevallen voor geruime tijd een inkom stenvermindering van 10 tot 15 gulden per week. Men kan zich dat niet ver oorloven. Het adres noemt dit meermalen door de cursisten geuite bezwaar zeer reëel. Het gevolg is, dat een groot aantal cur sisten in verband met financiële moei- lykheden de cursus voortijdig beëin digen. Niet benut Door dit alles wordt volgens het adres van de vakcentralen de opleidingscapa citeit van de regionale werkplaatsen voor vakopleiding voor volwassenen niet voldoende benut. Zij erkennen, dat in eerste instantie de scholing van arbeidskrachten een taak is van het bedrijfsleven zelf. Maar in de kleine, en soms zelfs in de middel grote bedrijven is men veelal niet in staat zelf voor een behoorlijke bedrijfs opleiding voor volwassenen te zorgen. Het lijkt de vakcentralen een taak voor de overheid in die situatie ongeschoolde werkloze arbeiders in staat te stellen een scholing te volgen, waardoor zy in de NAAR STABIELERE VERHOUDINGEN ZUIVELMARKT? In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Egas (PvdA), heeft de minister van Land bouw en Visserij, in een overzicht van de situatie in de zuivel er aan herinnerd, bij de behandeling van de begroting in de Eerste Kamer uiting te hebben gege ven aan zijn grote bezorgdheid over de ontwikkelingen. Ook zegt de minister, zich voor te stellen binnenkort met het georganiseerde bedrijfsleven het gehele probleem van de ontwikkeling der melk- produktie en een betere afstemming van deze produktie op de afzetmogeiykheden in studie te laten nemen. De ontwikkeling van de melkproduk- tie, zal er, naar de stellige mening van de minister, toe leiden, dat in de met het bestaande prysniveau samenhangen de binnenlandse behoefte aan zuivel- produkten in de partnerlanden in toe nemende mate zal worden voorzien uit de binnenlandse produktie. In de land bouwpolitieke maatregelen, welke in de verschillende partnerlanden voor de zui velsector thans gelden, zijn ook geen aanwijzingen te vinden, dat de huidige ontwikkeling binnen afzienbare tijd zal worden onderbroken. De minister verwacht evenmin, dat de samenwerking in E.E.G.-verband deze uiteraard voor onze zuivelexpoiL ongun stige ontwikkeling op korte termyn in een andere richting zal kunnen leiden. Wat betreft de mogelykheden om op langere termyn in het kader van een ge meenschappelijk landbouwbeleid een op lossing te vinden voor de huidige moei lijkheden, meent de minister, dat dit in belangryke mate zal afhangen van de opzet van het gemeenschappelyk te voe ren zuivelbeleid. Indien in de opzet van een dergelyk beleid rekening wordt gehouden met de exportnoodzaak voor de gemeenschap en het markt- en prysbeleid wordt gericht op het handhaven van een intern prys- niveau, waarbij er evenwicht bestaat tussen produktie en economisch verant woorde aizetmogelykheden, verwacht de minister dat een dergelijk beleid op lan gere termyn kan leiden tot stabielere verhoudingen op de zuivelmarkt dere arbeidsleven alsnog een geschoold beroep uit te oefenen. Een en ander uiteraard met volledige waardering voor hetgeen door particulier initiatief op het gebied van de vakopleiding is tot stand gekomen. Te grote offers Er zijn vele lieden, die gaarne een scholing zouden volgen, maar daarvan terugschrikken wegens de te geringe loondervingsvergoeding. Men kan zich zulke grote financiële offers niet ver oorloven. De vakcentrales betreuren het dan ook in hoge mate, dat nog steeds geen redelijke verhoging van die vergoe ding tot stand is gekomen en zy ver zoeken de ministerraad de bestaande loondervingsvergoeding om te zetten in een beloning, welke op zyn minst gelijk zal zyn aan die van een ongeschoolde arbeider. Advertentie %h/ Hebt U maagklachten? Misschien zelfs* reeds maanden of jaren? Neem dan geen lap» middel, dat U slechts 'tijdelijk helpt en dat U dus moet blijven inne men, doch STÓMABRAS dat een blijvende ver betering brengt. Motie-Lucas in de ijskast? Het is opgevallen, dat de motie, welke dr. Lucas (KVP) in de Tweede-Kamer vergadering van donderdag 10 maart heeft ingediend, uitsprekende dat de beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging van de grondbelasting dienden te worden geschorst totdat de Kamer kennis heeft kunnen nemen van de voornemens der regering met betrek king tot de belastingdruk, nog niet in druk is verschenen en dus ook niet is rondgedeeld. De regering heeft later inderdaad schorsing der beraadslaging gevraagd en verkregen, maar met een geheel an der doel, namelyk naar minister Zylstra zeide om nader beraad in het kabinet mogelyk te maken nu deze motie was ingediend. De Kamervoorzitter zeide van mening te zyn, dat de motie-Lucas in de yskast kan worden gezet. De meningen of deze motie nu nog bestaat, blijken verdeeld. Het reglement der Kamer geeft hier geen uitkomst. Zou de mening dat de motie verdwenen is gaan overheersen, dan zal de heer Lucas haar by hervatting der beraad slagingen opnieuw moeten indienen, tenzij een dergelijke motie overbodig zou worden doordat de regering wyzi- gingen zou voorstellen, als in de motie bedoeld. WEERSCHEPEN- CONFERENTIE BEGINT 17 MAART Belangrijke diensten (Speciale berichtgeving) Op 17 maart a.s. zal in het Vredes paleis in Den Haag de vijfde weersche- penconferentie van de Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart (I.C.A.O.) officieel geopend worden. Deze conferentie, welke is uitgeschreven op verzoek van Nederland, heeft ten doel te komen tot een betere verdeling van de financiële lasten verbonden aan de exploitatie van de schepen, die de dien sten op de verschillende weerstations moeten uitvoeren. In verband hiermee heeft de voorzit ter van de „Commissie ter gezamenlijke financiering van luchtvaartprojecten" en de vertegenwoordiger by de ICAO, Nel son B. David, te Montreal verklaard, dat de straalvliegtuigen, welke in steeds groter getale over de Noord-Atlantische Oceaan vliegen van de weerschepen vol doende gegevens ontvangen over het weer in de hogere luchtlagen. In regio nale vergaderingen van de ICAO is aanbevolen, dat de gemiddelde hoogte van de door de weerschepen opgelaten radio-sonde ballons ten minste 50.000 voet moet bedragen. Cyfers over het jaar 1958 wyzen uit, dat de gemiddelde hoogte van de ballons ruim boven deze minimumgrens ligt. Andere cyfers wyzen uit, dat de sche pen in dat jaar een gezamenlyke af stand van 11.419 zeemijlen afleggden by opsporings- en reddingsmissies, in 28 gevallen medische huljï verleenden, tydens het uitoefenen van de normale werkzaamheden radio-contact tot stand brachten met 50.656 vliegtuigen en 13.238 schepen. Voorts verschaften zy in 48.540 gevallen gegevens aan luchtvaartuigen in de vorm van radar-positiebepalingen, 338 radio-peilingen en 25.126 niet-ge- richte radiobakenuitzendingen. Canada, Frankryk, Nederland, Noor wegen, Zweden, Engeland en de V.S. hebben op zich genomen schepen te ver schaffen om de stations te bezetten, terwyl Australië, België, Denemarken, Duitsland, IJsland, Ierland, Israël, Italië, Spanje, Zwitserland en Venezuela regel matig betalen in de kosten van deze diensten. ARBEIDSTIJDVERKORTING EN PRODUKTIVITEIT Het Nederlands Instituut voor Effi ciency heeft een brief, ondertekend door de algemeen voorzitter van het Insti tuut, gezonden aan de directies van de 1900 leden-bedryven. Het ziet er naar uit aldus stelt de brief dat in ons land binnen afzien bare tijd de verkorting van de werktyd verwerkelykt zal worden. De vraag doet zich daarby voor hoe de prestatiecapa citeit zodanig kan worden benut, dat het produktieniveau ondanks arbeids- tydverkorting kan worden gehand haafd. De brief wyst op het belang de werknemers actief te betrekken by de aanpak van dit probleem. De bylage houdt suggesties in langs welke weg produktiviteitsverbetering, ter compen satie van de verloren arbeidstyd, kan worden verkregen. Dure botsing Eind vorige week liep een eigenwyze eland in de vroege ochtenduren op de spoorbaan ongeveer 50 km ten noorden van Anchorage in Alaska. Het beest zag niet (of wilde niet zien) dat er een trein aankwam. Een botsing tussen trein en eland was onvermijdelijk. En omdat het een robuust-gebouwde eland was, ont spoorden de twee locomotieven, twee ba gagewagens, een eetwagen en een passa- sagiersrytuig. Met uitzondering van het passagiersrijtuig sloegen de wagons over de kop. Daardoor konden de zestig pas sagiers ongedeerd uit de wrakstukken stappen. De eland heeft de botsing van zelfsprekend niet overleefd, maar hy heeft zijn leven duur verkocht: het on geluk komt de spoorwegen in Alaska op ongeveer 750.000 gulden te staan. Boven dien zal het een week duren voor de baan weer is vrygemaakt! Vorstelijke verzameling! Waardevol materiaal voorliet bestaande (Van onze Amsterdamse correspondent) De veiling van de collectie-Dreesmann, die van 22 t.m. 25 maart a.s. in Am sterdam zal worden gehouden, belooft zeer grote belangstelling te krijgen van museumdirecties en verzamelaars. De kunstschatten, die de heer W. J. R. Dreesmann tydens zyn leven met zeer veel smaak en brede interesse heeft byeengebracht, omvatten o.a. de grootste verzameling prenten, tekeningen, aquarellen en schilderyen van Amsterdam, die ooit door een particulier zyn bueengebracht, aardewerk en porselein, klokken, zilver, glazen, munten en penningen. Schaderegeling voor de „Frans Elza" Nu het openbaar onderzoek door de Marineraad heeft geresulteerd in de uit- I .cnrnnlr rint. fnnt.pn nnn rip 7.iirip van rip Na de dood van de heer Dreesmann is deze unieke collectie voor het publiek opengesteld in het voormalige woonhuis van de verzamelaar in de Johannes Ver meerstraat en in de Diepenbrockstraat, welke panden nauwelijks groot genoeg waren om alle bezittingen tentoon te stellen. Maar na enige jaren hebben de erven Dreesmann moeten besluiten de verzameling te verkopen de belang stelling van het publiek bleek zeer ge ring en by lange na niet voldoende om de exploitatie van het museum mogelyk te maken. Het bericht dat de gemeente Amster dam niet bereid bleek de verzameling in haar geheel van de erven Dreesmann over te nemen heeft veel stof doen op waaien. Immers, de collectie die de heer Dreesmann met warme liefde voor de stad uit de Amsterdamse geschiedenis heeft gebouwd, is er een die in deze om vang nergens te vinden is. Het histo risch museum van Amsterdam in het Waaggebouw aan de Nieuwmarkt is hiervan slechts een zeer magere afspie geling. De onderhandelingen tussen de erven en het stadsbestuur zijn tenslotte afge broken. Menigeen heeft het betreurd dat er voor de collectie Dreesmann geen andere weg meer over is gebleven dan de veiling waar zy onherroepelijk en onherstelbaar uiteen val vallen. In de gemeenteraad heeft de wethouder van Kunstzaken destyds verklaard dat de aankoop van de collectie te grote offers van de stad zou vragen en daarby dient men te bedenken dat de verzameling, die op Amsterdam betrekking heeft, slechts een onderdeel van de gehele collectie betreft. De aankoop van de collectie in haar geheel zou de gemeente Amsterdam met een enorme verzame ling kunstschatten en curiosa verrijken waarvoor zy eigenlijk geen plaats heeft. Bovendien zou men onvermydelyk in de Amsterdamse collectie vele doublures krygen, naast reeds in het historisch museum en het stedelijk museum te vinden voorwerpen of prenten. Vanzelfsprekend is de collectie Drees mann opgebouwd uit geheel persoon- ly'ke voorkeur en de heer Dreesmann beperkte die liefde niet uitsluitend tot Amsterdam. Nu het zover is gekomen dat zijn verzameling wordt geveild, kan men slechts hopen dat tal van bestaan de collecties van musea en particulieren kunnen worden verrijkt met aanvullin gen die anders wellicht onbereikbaar waren gebleven. Men mag verwachten dat tydens de veiling de gemeente Amsterdam op de eerste ry zit om belangrijke aankopen te doen die de verzamelingen in de ge meentemusea aantrekkelijker kunnen maken. Daarnaast zal het gehele land kunnen profiteren van deze vorstelijke collectie die qua omvang en rijkdom een der grootste is die na de oorlog in veiling is gebracht. ue resident van Hollandia. mr. F. R. J. Eibrink Jansen onthult het straatnaambordje in de hoofdplaats van Nieuw-Guinea, dat herinnert aan het feit, dat kapitein Sachse vijftig jaar geleden Hollandia stichtte. Amerikaans instituut eert Zwitserse geleerden Piccard De Zwitserse geleerde Auguste Piccard en zyn zoon Jacques zyn de eerste niet- Amerikanen, aan wie een eervolle ver melding namens het Drexel Institute of Technology, Science and engineering, is uitgereikt. Deze onderscheiding viel hun ten deel voor de ontwikkeling van de bathyscaaf „Trieste" en de afdaling daarmee tot op de bodem van de trog by de Marianen- archipel, het diepste punt, dat ooit door een mens werd bereikt. -.t - In Lausanne is de onderscheiding aan SSK&mK aan de zyde van de Auguste Piccard uitgereikt door de Ame- Koninklyke Marine de oorzaak zyn ge- rjkaanse vertegenwoordiger in het Euro- weest van de aanvaring op 25 september 1959, tussen H. M. vliegkampschip „Ka- rel Doorman" en het Belgische vissers vaartuig „Frans Elza", zal de staatsse cretaris van Defensie (Marine) in con tact treden met de reder en de nabe staanden van de bemanning van het overvaren Belgische vaartuig, teneinde tot een voor alle partyen bevredigende oplossing te komen. Dit heeft de Mari ne Voorlichtingsdienst medegedeeld. pese bureau van de Verenigde Naties, Henry S. Villard. In het Drexel Institute te Philadelphia gebeurde dit aan Jacques Piccard. Jacques maakte op 23 januari, vergezeld van luitenant Don Walsh van de Amerikaanse Marine, de opzienbaren de afdaling naar de bodem van de Stille Oceaan. Prof. Piccard, die reeds in 1930 baanbrekend werk verrichtte met zyn ballontochten naar de stratosfeer, is de ontwerper van de bathyscaaf. HERZIENING 10-JARENPLAN VAN SURINAME Delegatie eerder naar ons land De Surinaamse delegatie, die in Ne derland besprekingen zal voeren over de herziening van de financiering van het Surinaamse tienjaren-plan, zal in april naar Nederland vertrekken. Aanvanke- lUk had de Surinaamse regering ge meend. te moeten wachten totdat de parlementaire delegatie oen bezoek aan Nederland had gebracht doch hierop is men thans teruggekomen. De delegatie, die uit de ministers Emanuels, Essed en Sedney en de Sta tenleden Pengel, Laöhmon, Rens. Rad- hakishun, Ooft en Heidweiler zal be staan, zal omstreeks 9 april vla de An tillen en Amerika naar Nederland ver trekken. De reis zal op de Ned. Antillen worden onderbroken om met de Antilliaanse I autoriteiten van gedachten te wisselen over eventuele wijzigingen in het Ko- ninkryksstatuut. De besprekingen in Nederland zullen hoofdzakelyk gaan over wijziging van het protocol van conclusies van het Surinaamse tien jaren-plan. waardoor dit plan in totaal de beschikking zal krygen over 150 miljoen gulden Surinaams Gezien het feit dat Nederland een derde gedeelte k fonds perdu zal geven en een derde van het bedrag aan Suriname zal lenen, zal de Nederlandse deelneming 100 mil joen gulden (Ned. Crt.) komen te staan. Adenauer verstoord over Oberlander Minister had verlof moeten nemen tijdens onderzeek (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad gaat het gerucht, dat de Westduitse Bondskanselier Adenauer vlak voor zijn vertrek naar Amerika, de omstreden minister van Vluchte lingenzaken, prof. dr. Th. Ober lander een brief heeft geschreven. In die brief zou de kanselier Oberlander hebben verweten het voorstel van de leiding van de regeringspartij de C.D.U.—C.S.U. niet te hebben geaccepteerd. In dat voorstel werd Oberlander aanbe volen tenminste een paar weken met verlof te gaan. Men verwacht Bonn binnen enkele dagen Oberlanders aftreden. Minister Oberlander is er, vooral door de communistische pers in Oost-Europa van beschuldigd, mede schuldig te zyn I aan de massamoord, die in de zomer van 1941 in de Poolse stad Lemberg heeft plaats gevonden. Een intematio- j nale commissie in Den Haag heeft deze zaak op zyn verzoek onderzocht. On- j langs heeft de ereraad van de CDU zich ook met het geval bemoeid. By dit j alles komen ook steeds weer de verwij- ten tegen Oberlander naar voren, dat hy voor 1945 een vooraanstaande nazi is geweest. Zyn beschermers in de re- geringsparty. de CDU CSU. wezen er evenwel steeds weer op, dat dat reeds in 1950 en 1956 bekend was toen hy resp. staatssecretaris in Beieren en minister te Bonn werd. Vorige week evenwel raadden vooraan staande part y genoten van de minister hem aan om voor de duur van het on derzoek door de CDU-ereraad met ver lof te gaan. Dit zou ondermeer de reis van Adenauer naar Amerika gunstig be ïnvloeden. zo meende men, en voorts geloofde men dat een beschuldigde mi nister het best het resultaat van een onderzoek tegen hem tydens een ver lofperiode kan afwachten. Daarna ver luidde dat Oberlander spoedig zou af treden om „wetenschappelyke arbeid te caan verrichten", d.w.z. een profes soraat te aanvaarden. De minister zelf heeft de laatste dagen dit alles ten sterkste ontkend. Hij kondigde vrijdag te Bonn aan te zullen aanblijven als minister en zaterdag bezocht hij nog een vluchtelingenkamp aan de West-O06t- duitse grens. Men gelooft hier nu alge meen dat de CDU-ereraad Oberlander niets zou kunnen bewyzen inzake de kwestie-Lemberg. Maar de raad zou reeds thans tot de conclusie zyn geko men dat Oberlftnders nazi-verleden in het buitenland steeds opnieuw tot ver- wyten tegen Bonn aanleiding zal gevent, verwijten die er op neer komen dat nog altyd prominente ex-nasi's wat ln de melk-te brokkelen aouden hdbbea. Skeletten van Japanners op Nieuw-Guinea gevonden Tydens opgravingen in de heuvels achter de landingsplaats voor vliegtui gen te Wewak op Ned. Nieuw-Gumea heeft men de skeletten en de uitrusting van een aantal Japanse soldaten ge vonden. Men vond de lugubere herinnering aan de oorlog in grotten in de heuvels, die waarschynlijk door de Japanners als hospitaal hadden dienst gedaan. Toen de nederlaag onvermijdelijk werd heb ben de Japanners kenneiyk de dood in dé ondergrondse gewelven verkozen boven de overgave aan de Amerikaanse troepen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7