HET HAZERSWOUDSE RIETVELD WORDT NA EEUWEN EINDELIJK ONTSLOTEN Boten en vletten kunnen dan worden opgelegd De kosten van omvangrijk werk zullen bijna miljoen bedragen Lotto-winnaar joeg er in drie jaar een half miljoen door Landbouwschap dringt opnieuw aan op inpoldering Lauwerszee Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 15 maart 1960 Derde blad no. 30000 burgemeester Smit niet delen. Im mers de weg is opzettelijk op vol doende afstand van de Rietveldse vaart geprojecteerd. De aanleg van de wegen zal geschie den met behulp van hoogovenslakken waarvan het soortelijk gewicht niet zwaarder is dan water en waardoor in dit nog al drassige gebied een uitste kende weinig of geen onderhoud vra gende weg kan worden aangelegd, waar bij verzakkingen zijn uitgesloten omdat de veenbodem een prima tegengewicht vormt voor de weg. Indien de plannen van burgemeester J. Smit van Hazerswoude gerealiseerd zullen worden en de kans is zeer groot zal binnen niet al te lange tijd zowel aan de noord- als aan de zuidzijde van de Rietveldse Vaart een weg worden aangelegd, die wat de noordzijde betreft de verbinding tot stand zal brengen tussen de Burgemeester Warnaarkade en het eindpunt van het Alphcnse Rietveld. De voorde len van een dergelijke verbinding dwars door het Polderlandschap tussen Hazerswoude en Alphen-oost springen direct in het oog wan neer men de kaart van Zuid-Holland rondom Hazerswoude wat nader beziet. In de eerste plaats worden daardoor de bewoners in het Hazers- woüdse Rietveld uit een reeds eeuwen durend isolement verlost, terwijl voorts aan dit vooral in sportvisserskringen zo bekende gebied betere toegang en daardoor meer bekendheid kan worden gegeven. Daarnaast bestaat de mogelijkheid de bewoners eindelijk van drinkwater te voor- Burgemeester J. Smit vertelde, dat bij zijn eerste kennismaking met de Com missaris van de Koningin van Zuid- Holland. mr. J. Klaasesz, deze hem reeds op de mogelijkheid van dit plan wees waarvoor ook bij de autoriteiten in Den Haag de nodige belangstelling be staat. Na zijn benoeming is burgemees ter Smit zich eerst persoonlijk op de hoogte gaan stellen van de mogelijk heden in het Hazerswoudse Rietveld en heeft zich hiervoor vele malen naar Den Haag begeven. Burgemeester Smit was al van den beginne af enthousiast voor een derge lijk plan, waarvan de kosten door de Ned. Heide Maatschappij geraamd wer den op rond f 900.000. De besprekingen ter verwezenlijking van het plan zijn reeds begonnen, ter wijl ook al enkele tekeningen aan de raad zijn voorgelegd. Begrijpelijk, dat de raad van Hazerswoude eveneens instem de met de plannen tot ontsluiting van het Rietveld omdat ook bij de vroede vaderen reeds jaren lang de behoefte voor een dergelijk plan gevoeld werd. Het ging er slechts om op welke wijze het plan zou moeten worden uitgevoerd. Onmogelijk Het is immers onmogelijk, dat de ge hele kosten van een dergelijk ingrijpend plan voor rekening van de gemeente Hazerswoude komen. De uitvoering van het plan kan geschieden in samenwer king met de Ruilverkavelingsdienst, wat echter een nogal langdurige geschiede nis kan worden. Voorts bestaat de mo- Koning Boudewijn stelt zijn bezoek aan Parijs uit (Van onze Brusselse corresponden) Koning Boudewijn, die zondag van zijn wintersportvakantie in Zuid-Frank rijk is teruggekeerd, zal zijn officieel be zoek aan Frankrijk en generaal De Gaulle, dat voor 30 juni was vastgesteld, uitstellen. Op die dag zal de Koning der Belgen samen met premier Eyskens en de beide ministers van de Kongo zich zeer waarschijnlijk in Leopoldstad be vinden om daar de proclamatie van de Kongolese onafhankelijkheid bij te wo nen. Het dispuut tussen de Belgische en Franse regeringen betreffende het zoge naamde recht van voorkeur van Frank rijk op Kongo, is intussen geluwd. De Franse minister van Buitenlandse Za ken Couve de Murville heeft in Brussel laten weten, dat Frankrijk van dit voor keurrecht zeker geen gebruik zal ma ken, wanneer Kongo op 30 juni a.s. on afhankelijk wordt. De woordvoerder van de Quai d'Orsay, de heer Baraduc, heeft aan een Waals socialistisch blad „La Wallonië" te Luik, een interview toegestaan, waarin hij on dermeer verklaarde dat er 99 kansen op 100 bestaan dat deze affaire spoedig in de doofpot verdwijnt. De minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville wil er niet meer over horen, aldus Ba raduc. Alleen wanneer andere landen van een eventueel uiteenvallend onaf hankelijk Kongo een gebiedsdeel zouden krjjgen, zou Frankrijk zijn aanspraken doen gelden. Overigens zal Frankrijk di rect de onafhankelijke regering van Kongo erkennen. Het juridisch voor keurrecht van Frankrijk op Kongo was in Parijs niet eens meer bekend, maai de aandacht van de juristen van de Quai d'Orsay werd op deze kwestie ge vestigd door een artikel ineen Bel gische krant!! gelijkheid de Cultuur Technische Dienst in te schakelen met als een der voor naamste motieven verbetering van dit totnutoe afgesloten agrarisch gebied. Om meer dan een reden is samen werking met de laatste dienst te prefe reren, maar dan moeten alle betrokken bewoners van dit gebied hieraan mee werken. De subsidie die dan verstrekt zal worden bedraagt rond 75 van de totale kosten. Voor boomkwekers Burgemeester Smit wees er voorts nog op, dat de gronden aan weers zijden van de Rietveldse vaart bijzon der geschikt zijn voor de boomkwe kerij. Deze gronden worden momenteel als weiland gebruikt. De opbrengst per hectare is dan ook maar laag. Ontsluiting van het Rietveld zal dan ook ongetwijfeld grote mogelijkheden openen voor de tuinderij, terwijl de grondprijs aanzienlijk zal stijgen. De directeur van de Cultuur Tech nische Dienst, ir. Cuperie heeft direct na kennisname van de plannen zijn vol ledige medewerking toegezegd. De wegen Aan de noordzijde van de Rietveldse vaart zal de weg ongeveer 30 tot 40 me ter vanaf de vaart worden aangelegd. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid op de tussen weg en vaart liggende terrei nen beplanting aan te brengen met op bepaalde plaatsen rustige plekjes die zowel vanaf de waterkant als van de nieuwe weg af bereikbaar zullen zijn. Gezicht op de uit 1648 daterende Rietveldse molen aan de Rietveldse Vaart. Achter het zomerhuisje rechts van de molen is de weg ge projecteerd. De fraaie molen zal dus stellig meer in de belangstelling komen te staan. (Foto Leidsch Dagblad) Het zal daar volgens burgemeester Smit goed toeven worden. Eindelijk Deze weg zal rechtstreeks worden doorgetrokken naar het Alphense Riet veld, zodat hierdoor eindelijk ook een verbinding „binnendoor" met Alphen- oost zal ontstaan. Ook aan de zuidzijde zal een weg worden aangelegd waardoor de bewo ners ervan eveneens uit hun isolement worden verlost. Daarvoor zal ter hoogte van de speeltuin van V. Meurs en meer oostelijk tussen de woningen van Gebr. Van Dorp en J. van Dorp bruggen over de vaart worden gebouwd. De wegen aan weerszijden van de vaart zullen een breedte krijgen van drie meter met op bepaalde plaatsen uithaalstroken. De breedte van het gehele talud wordt 5 m In totaal zal ruim vier kilometer weg moeten worden aangelegd. In totaal zullen 37 bruggen en duikers moeten worden gebouwd over of door bestaande sloten en vaarten. Voor de 21 gezinnen die in dit schilderachtige Hazersivoudse Riet veld wonen betekenen deze plannen een enorme verbetering. Totnutoe moest immers alle vervoer van en naar de woning of het bedrijf per boot geschieden. Zondagsmorgens gaan de bewoners zelfs per roeiboot of motorvletje naar de kerk, omdat er geen andere mogelijkheid voor hen bestaat van en naar huis te komen. Drinkwater Burgemeester Smit wees er voorts nog op, dat na aanleg van de wegen ook de mogelijkheid bestaat de huizen aan te sluiten op de drinkwaterleiding. Bere keningen hebben uitgemaakt, dat aan sluiting in deze toestand per woning op minstens f 3200.komt. Na uitvoe ring van het plan kunnen de leidingen in de wegen worden gelegd, waardoor de aanlegkosten belangrijk minder zul len zijn. De angst, dat door deze toegen een zeldzaam recreatiegebied in het hart van Zuid-Holland door overbevol king verloren dreigt te gaan kon Uitnodiging Teneinde de bewoners van de plannen op de hoogte te stellen is er donderdag avond in het gemeentehuis onder lei ding van de burgemeester een bespre king waartoe alle bewoners en belang hebbenden zijn uitgenodigd. Navo-vlootoefening Een op kleine schaal opgezette ge combineerde vlootoefening, waaraan ook luchtstrijdkrachten deelnemen, zal van 14 maart tot 1 april plaatsvinden in de zeegebieden in het oostelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan en het Kanaal. De oefening is opgezet door het geal lieerde Kanaalcommando en dat van het Oostatlantisch zeegebied. De beide desbetreffende bevelhebbers hebben de leiding bij deze oefening. Hel doel is te komen tot tactische oefeningen voor zeestrijdkrachten, welke zowel boven als onder water opereren, alsmede vlieg tuigen. Zeestrijdkrachten gesteund door mari tieme verkenningsvliegtuigen zullen eerst een z.g. „wapentraining" moeten ondergaan gedurende 10 dagen. Daarna zal de vloot gezamenlijk op- stomen van Gibraltar naar het Ver enigd Koninkrijk, waarbij onderweg ge oefend zal worden met vliegtuigen en onderzeeboten. Aan deze oefeningen nemen deel Frankrijk, Duitsland, Nederland, Portu gal en het Verenigd Koninkrijk. Nu bewoont hij armoedig kamertje in een logement en trekt als marskramer rond... (Van onze correspondent in Bonn» Wat in de Bondsrepu bliek de laatste tien A vijftien jaar zelden is voorgekomen, is dezer dagen in Oost-Friesland (N.-W.-Duitsland) aan 't licht gebracht. Een man, die in het lotto-spel de hoofdprijs had gewonnen (500.000 mark, dat is ca. 450.000 gulden), heeft kans gezien dit enorme bedrag er in de korte tijd van drie jaar tot op de laatste pfennig door te jagen Het lotto-spel geniet niet slechts in de Bonds republiek maar ook in de Nederlandse provincies langs de grens bekend heid. Uit een totaal van 49 getallen moet men er op een lotto-biljet zes aankruisen. Iedere zon dag vindt door een nota ris de loting voor deze zes getallen plaats: wie ze alle zes heeft geraden, maakt een grote kans om 500000 mark te winnen Daar gemiddeld per week drie mensen dit geluk be schoren is, kan men zeg gen dat per jaar goed 150 A 175 Westduitsers een half miljoen winnen. Nog geen half percent van dit totaal d.w.z. gemiddeld 1 op de 200 winnaars gaat roekeloos met deze enorme som om. De over weldigende meerderheid, zo is bewezen, koopt hui zen. grond, een eieen zaak en dergelijke. Niet evenwel de thans 49-ja- rige Walter Knoblauch uit Oost-Friesland. Deze „lotto-koning van Witt- mund" won in december 1956 500.000 mark. Tevo ren had hij als „artiest" en marskramer zijn brood verdiend. Maar eind 1956 was het uit met de ar moede. Hij trouwde direct in een eigen zwarte Mer cedes met een 37-jarige vriendin. Hij huurde daarbij een muziekkorps, zijn bruid had de duurste kleren aan. het huwelijk waarmee de geldsmijterij begon, kostte dan ook 18.000 mark. Voor een ton kocht hij in de plaats Je ver een hotel, dat hij de eerste dagen sloot om zijn gasten gratis eten en drinken te geven. Aan de deur van het hotel liet hij een bordje hangen met de woorden „wegens rijkdom gesloten". Daarbij liet lotto-koning Knoblauch het niet: hij was gek op snelle auto's waarvan hij er direct maar een heel stel kocht. De wieldoppen van zijn wagens liet hij vergulden. Hij gaf de gemeente Wittmund handen vol geld voor armen, wedu wen en wezen. Wat is een half miljoen voor zo'n man? Verleden week was de pret uit. Het halve miljoen schoon op en de luxe voorbij: woedend en teleurgesteld verscheurde Knoblauch de levensgrote foto's uit zijn gouden tijd. Hij huurde voor zich en zijn vrouw voor een mark per dag een armoedig ka mertje in een logement. Hij zal nog deze week ge dwongen zijn met zijn vrouw als marskramer langs de huizen in Oost- Friesland te gaan om een paar mark te verdienen met de verkoop van zeep. borstels en veters De roes van drie jaar is uit Knoblauch, uitzondering op de regel dat lotto-win- naars hun geld pijnlijk precies en zonder uit spattingen plegen te be leggen. is zo arm als voor december 1956. FELLE BRAND IN CONFECTIEFABRIEK Een felle uitslaande brand heeft gis teravond in twee uur tijds een confectie- Een plekje in het schilderachtige fabriek te Paterswolde geheel vernield Rietveld, dat als de plannen door- I en een aangrenzend café ernstige brand- gang vinden, stellig door velen l en waterschade berokkend. Om tien uur herkend zal worden. Op deze wijze gaat men vanuit het Rietveld van huis naar school of kerk. De fiets wordt achterop de boot gelegd. (Foto Leidsch Dagblad) kreeg de brandweer van Eelde melding dat brand was uitgebroken in de con- fectiefabriek van „Robuc" (R. van der I Heide) te Paterswolde. Toen de brandweer ter plaatse kwam met groot materiaal sloegen de vlammen reeds naar buiten en tekende zich een felle gloed af tegen de donkere lucht. Een harde wind wakkerde de vlammen aan, die voedsel vonden in de textiel- voorraden. De brandweer bestreed de vuurzee met zes stralen, maar men kon niet verhinderen, dat het atelier nage noeg geheel uitbrandde. Het aangren zend cafébedrijf, van de heer G. J. Nij- dam, kon behouden blijven, al liep het café veel brand- en waterschade op. De schade is aanzienlijk. Men is ver zekerd tegen brand. De omvang van de schade kon nog niet geschat worden. Naar de oorzaak van de brand, die in het atelier is ontstaan wordt een onder zoek in gesteld. In het confectiebedrijf vonden 40 personen werk. (Foto Leidsch Dagblad) Nederlandse „Prix de Rome" voor grafische kunsten 1960 Dit jaar zal het examen, voorafgaande aan de wedstrijd om de z.g. „Prix de Rome een aanvang nemen op 16 mei I 1960, terwijl de wedstrijd (proef- en jeindkampi in de grafische kunsten aan- vangt op 13 juni 1960. Uitgereikt kunnen worden een prijs en I een accessiet, bestaande uit onderschei denlijk een gouden en een zilveren ere- I penning. Wie de gouden erepenning wordt waardig gekeurd en blijk heeft gegeven van groot talent en buitenge wone aanleg, kan gedurende ten hoogste drie achtereenvolgende jaren worden be gunstigd met een jaargeld. Gegadigden dienen zich uiterlijk 18 april schriftelijk op te geven bij de hoog- 1 leraar-directeur van de Rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Het bestuur van het Landbouwschap zal in zijn morgen te houden vergade- ring een concept-brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat behandelen, waarin opnieuw wordt aangedrongen op afsluiting en inpoldering van de Lau werszee. In de concept-brief wordt gezegd, dat in de ministeriële nota aan de Tweede Kamer over dit onderwerp onvoldoende recht is gedaan aan diverse voor inpol dering en afsluiting pleitende argumen ten. De onveiligheid, waarin vele dui zenden bewoners in een wijde omgeving rond de Lauwerszee dag aan dag verke ren. vraagt om een op korte termijn te verrichten daad. Het benauwende is im mers, aldus de concept-brief, dat de zee altijd meer kan en op het onverwachtste ogenblik ook meer doet dan wij mensen voor mogelijk houden. Met versterking van de zwakke plaatsen van de bestaan- i de ze-wering zal het gevaar voor dit ge bied nog niet zijn geweken. Aan een tweede waterkering zal een grotere i waarde moeten worden toegekend dan in de nota van de minister wordt gedaan. Vrijwel de gehele kust van de prorincici Groningen en Friesland heeft een twee de waterkering. Het gebied van de Lau werszee vormt in het noorden nagenoeg I de enige en zeker de meest gevaarvolle uitzondering. 1 De concept-brief stelt verder, dat de j behandeling in de ministerriele nota van I de waterhuishoudkundige facetten van het vraagstuk geen recht doet wederva ren aan de urgentie, waarmee maatre gelen terzake dienen te worden geno men. Bezwaar wordt voorts gemaakt tegen de geringe waarde, die wordt gehecht aan de landwinst. Tenslotte wordt in de concept-brief aandacht gewijd aan de financiële as pecten. die volgens het Landbouwschap gunstiger zouden zijn dan in de nota wordt aangegeven. Een aantal voorde len worden genoemd. Zou men hiermede rekening houden, aldus de concept-brief, dan is de rentabiliteit van het onderha vige project zeer bevredigend.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5