DE VAKCENTRALEN STEUNEN STAKING Het Westen lanceert in Genève een „ontwapeningsplan in drie fasen" WEERBERICHT Dit nieuwe voorstel is soepeler dan dat van twee jaar geleden Drente wil impasse doorbreken Prins Bernhard bezocht Navo- commando en generaal de Gaulle Valmeline regenjassen Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH sf**#! DINSDAG 15 MAART 1960 DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het Westen heeft vandaag een ontwapeningsplan in drie fasen gepubliceerd om tot een totaal verbod van kern- en andere massale vernietigingswapens te komen binnen het raam van een „internationale ontwapeningsorganisatie". Het plan is opgesteld door de V.S., Enge land, Frankrijk, Italië en Canada en zal op de ontwapeningsconferentie tussen Oost en West te Genève worden ingediend. Het voorziet in geleidelijke uitschakeling onder toezicht van chemi sche, bacteriologische en kernwapens, een belangrijke besnoeiing van van de conventionele strijdkrachten, afschaffing van bepaalde typen militaire raketten, het gebruik van de ruimte, uitsluitend voor vreedzame doeleinden en toezicht op de produktie van alle overblij vende soorten wapens. Evenals in de vorige ontwapeningsplannen van de Westelijke lan den wordt de nadruk gelegd op het internationale toezicht. De Engelsen willen „coëxistentieregels" Drew Middleton, correspondent te Londen van de „New York Times", meldt van volkomen betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat Engeland op Overleg zal nog wel geruime tijd duren In de eerste fase moet de internatio nale ontwapeningsorganisatie opgericht worden. Men wil dan tegelijkertijd ko men tot een plafond van 2V> miljoen man voor de strijdkrachten van de Sov jet-Unie en de V.S. Zoals bekend heeft Rusland in jan. bekend gemaakt dat het zijn strijd krachten binnen twee jaar wil besnoeien van 3.623.000 tot 2.423.000 man. De strijd krachten van de V.S. bedroegen in okto ber van het vorig jaar 2.497.000 man. In het nieuwe Westelijke plan worden geen „plafonds" gegeven voor de strijdkrach ten van andere landen. De vorige Wes telijke plannen voorzagen in een maxi male troepensterkte van 750.000 man voor Engeland en Frankrijk. In de tweede fase van het thans ge publiceerde plan willen de Westelijke mogendheden komen tot een maximale sterkte van 2.100.000 man voor de strijd krachten van de V.S. en Rusland en tot „plafonds" voor de troepen van alle mi litair belangrijke landen. Een en ander zal onder toezicht moeten gebeuren. Ook moet in deze tweede fase een inter nationale conferentie worden bijeenge roepen om de ontwapening uit te brei den tot andere landen dan die welke aan de ontwapeningsconferentie in Genève zullen deelnemen. Voor het Westen: de V.S., Engeland, Frankrijk, Italië en Canada; voor het Oosten: de Sovjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Bulgarije. Nog een jaar Volgens Amerikaanse functionarissen te Washington is aan de leden van de Amerikaanse delegatie naar de ontwa peningsconferentie, die vandaag te Ge nève is begonnen, meegedeeld dat zij tenminste op een jaar onderhandelen moeten rekenen. Een punt van de eerste fase van het Westelijke ontwapeningsplan is: de lan den moeten de internationale ontwape ningsorganisatie van tevoren in kennis stellen van de voorgenomen lancering van een ruimtevoertuig. De landen zul len voorts bijzonderheden van hun de fensiebegroting aan de organisatie moe ten voorleggen. In de tweede fase zouden dan maat regelen moeten worden getroffen om de gegevens over de begrotingen voor de fensie te controleren en in de derde fase zou dan de internationale controle op deze begrotingen een feit worden. Op het einde van de tweede fase moet een „internationale organisatie voor het behoud van de wereldvrede" worden op gericht en in de derde fase moet de vol tooiing hiervan geschieden en van „an dere regelingen voor het behoud van de wereldvrede". In de tweede fase en wel zodra het systeem van toezicht doeltref fend blijkt te werken, zal het verboden zijn om ruimtevaartuigen te lanceren, die een zeer grote vernietigende uitwer king kunnen hebben. In deze fase moet ook de produktie van splijtbaar mate riaal voor wapens onder toezicht wor den stopgezet. Dit eerste Westelijke plan voor een veel omvattende ontwapening is geen „alles of niets"-plan, zo is van gezag hebbende zyde in Genève vernomen. Er zyn geen politieke voorwaarden in dit nieuwe plan opgenomen en het is minder strak dan de voorstellen voor een gedeeltelijke ontwapening, die het Westen in 1957 heeft opgesteld. Koud overdag De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. Lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 MAART Zon op: 6.53 uur; onder: 18.46 uur. Maan op: 22.48 uur, onder: 8.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.12 en 17.29 uur. Laag water te 1.00 en 13.27 uur. de komende topconferentie met de Sov jet-Unie overeenstemming wil bereiken over het opstellen van gedragsregels, die bepalend zullen zyn voor de door de Russen gepropageerde „vreedzame sa menleving van staten met verschillende maatschappelijke stelsels" („coëxisten tie"). Volgens Middleton wil de Britse rege ring dat de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef in het openbaar en wel bij voorkeur in een na de komende topcon ferentie uit te geven communiqué, in stemt met een bepaald internationaal gedragspatroon dat, bij toepassing, tot een vermindering van de internationale spanning, „zowel in feite als theoretisch" zal leiden. Volgens Middleton zijn de Britse leiders van mening dat de Russen de koude oorlog, onder de dekman tel van hun „vreedzame internatio nale samenleving", voortzetten. ,,Het besluit, om te pogen dit door de Russen gepropageerde be grip aan grondregels te binden, weerspiegelt de ongerustheid van de Britse regering over de twee aangezichten vertonende Sovjet russische politiek", aldus de Lon- dense correspondent van de „New York Times". Mogelijk hogere uitkeringen In vakbondskringen wordt thans naarstig gezocht naar een moge lijkheid om de stakende bouwvak arbeiders aan een extra uitkering te helpen. Gisteravond hebben de bestuur ders van de stakende bonden in Utrecht een bespreking gevoerd met de hoofdbestuurders van de drie vakcentralen. Deze schijnen zich bereid te heb ben verklaard de staking groot scheeps te steunen. Inmiddels wordt onderzocht of er een moge lijkheid bestaat van verhaal op of subsidie van de overheid. Eind vorige week bij de uitbetaling van de uitkeringen aan de stakers is duidelijk de noodzaak van een hogere uitkering naar voren gekomen. Het enthousiasme voor de staking is van het begin af niet bijster groot geweest. Maar desondanks is rpen ook nu nog vastbesloten door te zetten. Algemeen was echter de ontevredenheid over het grote verschil in inkomsten. Vooral de ongeorganiseerden, die 36 gulden ont vingen, gaven druk uiting aan hun ongenoegen. Terwyl de staking zich verder over ons land uitbreidt en in vele andere plaatsen het werk kwam stil te leggen, onder meer in geheel Limburg, lijkt het of het overleg in een impasse is geraakt. Naar wij echter vernemen hebben de vakcentralen nog een ander middel ach ter de hand (behalve dus de financiële steun) om de bouwvakarbeiders te hulp te komen. Men zou in deze kringen de mogelijkheid van een staking in het vervoerswezen overwegen. BEU De aannemers van z.o.-Drente zijn de situatie beu. Alle aannemers zijn daar verenigd in de Federatie van Bouwvak verenigingen en die Federatie acht het niet verantwoord, dat de huidige toe stand nog langer voortduurt. Zij heeft een telegram naar de Raad van Bestuur Bouwbedrijf gestuurd. Daarin wordt gezegd, dat men zich vol ledig op het ingenomen standpunt inzake de doorberekening van een loonsver hoging blijft stellen, maar dat men er desondanks voor voelt contact op te nemen met de werknemersorganisaties om tot een voorlopige oplossing te komen. Men wil het werk dan hervatten op de bestaande voorwaarden onder toezegging van de werkgeversorganisa ties dat wanneer het conflict tussen werkgevers en regering hoe dan ook is opgelost of beslist de door het College van Rijksbemiddelaars vastgestelde nieu' we C.A.O. zal gelden vanaf 1 maart jl. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. Prinses Beatrix en Prinses Irene tijdens een wandeling in Stockholm, waar zij zaterdag het Prinsessen- balbijwoondenin gezelschap van Prinses Alexandra van Engeland. NCAB Zoals bekend zal het afgetreden be stuur van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond de lopende zaken afwikkelen. Maar, zo heeft het nadruk kelijk laten weten, mocht het deze week tot een oplossing van het bouwconflict komen, in die zin, dat de aannemers organisaties alsnog bereid zijn een C.A.O. met de werknemersorganisaties aan te gaan, dan zal de N.C.A.B. geen partij kunnen zijn in de ondertekening van het contract, omdat men een demis sionair hoofdbestuur heeft zonder vol machten. En het kan wel juni worden voor er een nieuw hoofdbestuur is ge kozen. Vanmiddag zal het dagelijks bestuur van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland bijeen komen om de situatie te bespreken, die ontstaan is door het besluit van de ledenverga dering van de N.C.A.B. De Sjah en Keizerin F ar ah zijn na een bezoek aan Pakistan in hun land teruggekeerd. Het paar bij aankomst op het vliegveld bij Te heran 4 mei-herdenking in de Ridderzaal Erelijst met 18.000 namen De plechtigheid ter herdenking van de Nederlandse gevallenen uit de tweede wereldoorlog, die aanvankelijk jaarlijks, later eens in de vijf jaar door de commissie nationale herdenking in de Ridder zaal te 's-Gravenhage is gehouden, zal dit jaar een bijzonder karakter dragen. De commissie en de minis ter van O. K. en W. zullen een bijeenkomst beleggen, waarin H.M. de Koningin namens de regering aan de Staten-Generaal de erelijst van gevallenen zal overdragen ter plaatsing in de entreehal van het gebouw van de Tweede Kamer. In opdracht van de minister van O. K. en W., zyn de gegevens voor de ere lijst sinds 1945 door het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie verzameld met medewerking van talrijke officiële in stellingen en particulieren. Op deze ere lijst zijn familienaam en voornamen, plaats en datum van geboorte, beroep of militaire rang en plaats en datum van overlijden of sneuvelen vermeld van alle Nederlandse staatsburgers van wie be kend is dat zij als lid van de strijd krachten of opvarenden van de koop vaardij dan wel door deelneming aan het verzet in Nederland of Nederlands-Indie tijdens de tweede wereldoorlog het leven hebben verloren. Het betreft hier bijna 18.000 personen. De erelijst is in de af gelopen jaren gecalligrafeerd door de zusters Benedictinessen van de Onze Lieve Vrouw Abdij te Oosterhout. Zij zal in de entreehal van het Tweede Kamer gebouw worden geplaatst in een gedenk tafel, ontworpen door de architect Aldo van Eyck. Onmiddellijk aansluitend aan de bij eenkomst in de Ridderzaal zal de ere lijst naar deze entreehal worden overge bracht. De plechtigheid in de Ridder zaal, die om 14.30 uur een aanvang neemt, en het overbrengen van de ere lijst naar het Tweede Kamer-gebouw zullen door radio en televisie worden uit gezonden. Kroesjtsjef op 23 maart naar Parijs Premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie zal nu op 23 maart zijn bezoek aan Frankrijk beginnen, zo is gistermiddag door Tass bekendgemaakt. Kroesjtsjef had zijn bezoek wegens griep moeten uitstellen. Oorspronkelijk zou het heden (dinsdag) zijn begonnen. Het bezoek zal thans tot 3 april duren. Het Russische bezoek aan Frankrijk is dus nu met drie dagen bekort. Twee dagen na Kroesj- tsjefs bezoek vertrekt premier De Gaulle naar Engeland. (Van onze Parijse correspondent) Prins Bernhard, die het afgelopen weekeinde voor een vergadering over cul turele onderwerpen in Parijs vertoefde, heeft gisteren in zijn functie van inspecteur-generaal van het Nederlandse leger een bezoek gebracht aan het Atlantische hoofdkwartier voor Centraal Europa, dat 60 kilometer ten zuiden van de Franse hoofdstad in Fontinebleau gevestigd is. De opperbevelhebber, die hier zetelt, de Franse generaal Valluy heeft de Prins verwelkomd en ook de overige hoofd officieren in Fontainebleau, de Engelse maarschalk Sir Harry Broadhurst, de Duitse generaal Hans Speidel en de Nederlandse admiraal H. Bos, comman dant van de Geallieerde Zeestrijdkrach ten in Centraal-Europa werden aan de Koninklijke bezoeker voorgesteld. Een receptie ter ere van de hoge gast waar voor de officieren vertegenwoordigers van acht verschillende landen waren uitgenodigd besloot dit korte bezoek van de Prins aan Fontainebleau. Teruggekeerd in Parijs is de Prins om zes uur in een auto van de Nederlandse ambassade, die hij zelf bestuurde, nog een beleefdheidsvisite afgelegd bü de president der Republiek, generaal Char- r Sluitingsdatum van J prijsvraag nadert! Ter gelegenheid van het eeuw- 1 feest van het Leidsch Dagblad 1 ■publiceerden wij dinsdag 1 maart 1 een tiendelige prijsvraag met een 1 vloed van prijzen, variërend van 1 100 tot 5 gulden. Mogen wij in dit 1 „feestnummer" van vandaag (de 1 dertig duizendste editie van ons 1 blad, waarvan wij de kop een iets 1 afwijkende vorm hebben gegeven) nog eens herinneren aan de sluir J tingsdatum voor de inzendingen: 21 maartf Weliswaar hebt U nog bijna een week de tijd, doch een week is toch maar een beperkte tijd. Wij willen nog eens nadruk- J kelijk vermelden, dat het voor mededinging naar de prijzen niet noodzakelijk is, de oplossing van all e puzzels in te zenden. Er worden namelijk naast prijzen voor de prijsvraag als geheel ook prijzen per puzzel toegekend. Stoutmoedige taal van Nepalese premier in China's parlement Premier Koirala van Nepal, die een bezoek aan communistisch-China brengt, heeft op een bijeenkomst te zijner ere van het parlement in Peking gewaar schuwd tegen „pogingen om de vrijheid lievende Aziaten met geweld te overheer sen of onderdrukken". Tegenover een gehoor van 10.000 Chinezen, onder wie premier Tsoe En-lai en minister Tsjen Ji van Buitenlandse Zaken gaf hij uit drukking aan zijn overtuiging, dat een dergelijke poging niet alleen zonder succes zou blijven maar ook onmogelijk zou blijken. „Als een of ander machtswellustig land hoe groot en machtig ook, plannen koestert of pogingen doet ook maar een centimeter gebied van een Aziatisch land te bezetten zullen dergelijke maat regelen stellig bot volledige verstoring van de wereldvrede leiden. Daarom zal het verstandig zijn voor Azië om de vijf beginselen van vreedzame samenleving te onderhouden in zijn betrekkingen met alle Aziatische landen, zowel de grote als de kleine", aldus Koirala. les de Gaulle. Prins Bernhard droeg bij zijn aankomst aan het Elysee, waar republikeinse gardisten de blanke sabels presenteerden, de traditionele witte anjer in het knoopsgat. Advertentie Lichte tlnlen troef I Onze nieuwe zijn gemaakt uit 1 e kwaliteit Egypt.katoen In lichte mode- tinten. Sportieve modellen met dubbel rugstuk en leren knopen. Twee zljsplitten en speciale „documentenzak". v.a. 89.50 House of England Ben Goerion sprak met dr. Adenauer De Wesfduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, en de Israëlische premier David Ben Goerion heb ben gisteren in New York voor het eerst een onderhoud met elkaar gehad. Zij logeren beiden op het ogenblik in het Waldorf-hotel. West-Duitsland en Israël onder houden geen diplomatieke betrek kingen. Zij hebben wel contact met elkaar door middel van een scha devergoedingscommissie. Het gesprek heeft twee uur geduurd. Na afloop zei Adenauer, dat het Duitse volk en de Duitse regering ervan over tuigd zijn, dat de wederzijdse samen werking met en de steun voor Israël ook in de toekomst vruchten zal dragen. Ben Goerion herinnerde aan wat hy vorige zomer in het parlement gezegd had, n.l. dat het Duitsland van vandaag niet het Duitsland van gisteren is. Na zfjn ontmoeting met Adenauer was hij overtuigd van de juistheid van zijn oordeel. De Israëlische en Duitse ambassadeurs in Washington, Abraham Harman en Wilhelm Grew, waren bij het gesprek aanwezig. In een verklaring zei Adenauer, dat hy reeds lang een bewonderaar was van „het staatsmanschap en standvastigheid van de hoofd-architect van het moderne Israël en zyn opmerkeiyke ontwikke ling." Adenauer kreeg gisteravond in de Princeton-universiteit (New Yersey) een eredoctoraat in de rechtswetenschappen, In een rede na de plechtigheid zei hjj onder meer, dat zyn land trouw zal biy- ven aan de Noordatlantische-Verdrags- organisatie en „bovenal" aan de samen werking met de V.S. Hy noemde de veiligheid en toekomst van „onze hoofdstad, Beriyn" het meest actuele facet van de Duitse kwestie. De werkeiyke kern van de Duitse kwestie is niet zozeer het herstel van de eenheid, maar het teruggeven van het recht op zelfbeschikking aan de 16 miljoen Duit sers in de Sovjet-bezettingszone, aldus de Bondskanselier.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1