Bouwplan van 130 flatwoningen in Leiden Zuid-West Het Groene Kruis vijftig jaar op de bres voor lijdende mensheid 7/ïe fflilfan'4 PINDAKAAS De bouwstakiiig woekert voort DINSDAG 15 MAART 1960 Meer dan contingent voor 1960 B. en W. van Leiden delen de raad mee, dat de uitvoering van een plan tot de bouw van 130 flatwoningen op een terrein ten westen van de Churchilllaan en ten zuiden van het verlengde van de Vijf Meilaan, in voorbereiding is geno men. Het bouwplan is ontworpen dooi de architecten ir. J. Jonkman en P. van Dorp. Ter plaatse heeft de bebouwing de bestemming „meer gezinshuizen voor arbeiders", bestaan uit vier woonlagen met een goothoogte van 11 meter in mi nimum en 14.60 meter in maximum. Aangezien het onderhuis in hoofdzaak bestemd zal zijn voor berging en voorts de maximum-goothoogte niet zal wor den overschreden, achtten B. en W. het bouwplan ook uit stedebouwkundig oog punt aanvaardbaar. De woonblokken zullen worden afgedekt met een plat dak, hetgeen op grond van de bebou wingsvoorschriften toelaatbaar is. Het bouwplan bestaat uit vijf gelijke blok ken met vier woonlagen, type galerijwo ning. Elk dezer woningen is geschikt voor huisvesting van vijf personen. De woningen bevatten een woonkamer, 3 slaapkamers, een keuken, een wasruimte, w.c. en gang. Deze galerijwoningen zijn niet als maisonnettes ontworpen, maar als flats. Er is evenwel een duidelijke scheiding tussen woon- en slaapgedeelte. De woningen hebben een ruim, op het zuiden gelegen, balkon. De bergruimten zijn op de begane grond ontworpen. De situering toont aan, dat de overtollige ruimte in de onderbouw niet voor ga rages kan worden benut zonder aan tasting van het groen. Aan de westzijde van elk blok zijn twee woningen ontwor pen, welke, gelet op indeling en afme tingen, kunnen worden bestemd voor onvolledige gezinnen. Deze woningen bevatten een woonkamer, twee slaap kamers, een keuken, een wasruimte, een w.c. en een ingebouwde bergplaats. In de hal op de begane grond zijn bood schappen- en brievenkastjes aange bracht, alsmede een geventileerde ruimte voor het bergen van vuilnisemmers. De totale bouwkosten worden geraamd op f. 2. 011.050. In dit bedrag zUn niet begrepen de kosten voor het leveren en aanbrengen van gasgeisers, ad f. 22.100, welke door de gemeente zullen moeten worden gefinancierd. Wel zyn in de bouwkosten opgenomen de kosten voor het aanleggen van de centrale radio- en televisie-installatie. Voor de bouwkosten wordt een rijksvoorschot verstrekt, evenals voor de grondkosten. In afwach ting van de beslissing van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, zijn de grondkosten te stellen op f. 3.200 per woning. De totale grondprijs be draagt derhalve f. 416.000. De gemiddelde huurprijs zal, overeen komstig de exploitatiebegroting, f. 13,95 per woning per week moeten bedragen, in welk bedrag zijn begrepen de vergoe dingen voor de centrale radio- en tele visie-installatie en voor de gasgeisers, terwijl met f. 0,30 voor eventuele risico verzekering rekening is gehouden. Bo ven genoemd huurbedrag moet nog ge rekend worden met de wekelijkse bijdra gen der bewoners voor de groenvoorzie ning, het onderhoud van de geisers, enz. Met inbegrip van laatstbedoelde kosten, zal de bruto-huurprijs f. 15,per woning per week gaan bedragen. B. en W. hebben het plan inmiddels aan de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid ter goedkeuring toegezonden. In dit ver band brengen zij in herinnering de nota inzake 't woningcontingent 1960 van 22 februari jl. waarin reeds werd gewezen op het feit, dat met de bouw van deze 130 woningen het aan onze gemeente voor het jaar 1960 toegewezen contin gent met 27 woningen zal worden over schreden. Het is nog niet bekend, of het volume met dit getal zal worden ver hoogd. Klaverjascompetitie AFD 1: Krantz 1-Zaalberg 1 6-6, BPP 1—P.V.H. 1 7-5, Gr. Noord 1SLF 1 5-7, DSB 1MDS 1 6-6. AFD 2: DSB 2—Oosthoek 2 5-7, MDS 2—SLF 2 5—7, MDH 1—Sportief 1 6—6. AFD 3P.v.H. 2-T. en D. 3 7-5, Krantz 2—DSB 3 8%-3%, Gr. Noord 3—DVS 1 2%-9>/2. AFD 4: Centrum 2—SLF 3 5-7, DSB 5 P.V.H. 3 7-5. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN In „De Doelen" vergaderde gister avond de Leldse Amateurfotografen ver eniging. Dit was de derde en laatste ron de van de competitie kleurendia's. Eerst echter koos men een nieuw bestuurslid. De door het bestuur voorgestelde kandi daat, de heer G. Kikkert, werd met al gemene stemmen gekozen. De heer Gompelman, voorzitter, zei dat deze uit breiding zeker het bestuur en de leden ten goede zal komen, niet het minst de beginners, want de heer Kikkert is reeds lang een stuwende kracht van de afde ling. Na de behandeling van de ingekomen stukken, werden de ingezonden kleuren dia's beoordeeld. Uit het grote aantal inzendingen bleek overduidelijk, dat het vrije onderwerp de meeste amateur-fo tografen het beste ligt. Er waren heel veel mooie plaatjes te bewonderen. In de klasse beginners waren er nogal wat verschillen in becyfering waar te ne men. In de klasse gevorderden stond het merendeel van het werk op hoog peil. Aan het eind van de avond deelde de voorzitter mee, dat de competitie, gezien het grote succes, het volgende seizoen zal worden uitgebreid tot vier ronden, waarvan twee met een voorgeschreven onderwerp. WASSENAAR Tot plaatsvervangend lid van de examencommissie Engels l.o. 1960 is be noemd mevrouw J. A. de Groot-Brantjes te Wassenaar. ONTVLUCHTING EURIPIDES ZORGDE VOOR GESLAAGDE OPVOERING De Toneelgroep „Euripides", genoemd naar de treurspeldichter en tijdgenoot van Socrates, bracht gisteravond in het St.-Antonius Clubhuis het toneelstuk „Ontvluchting" van Bill Owen voor het voetlicht. Het stuk, dat al enige bekend heid genoot, daar het enige tijd geleden voor de televisie werd gespeeld, speelt zich af rondom de viering van „oud en nieuw". Wij maken in het eerste bedrijf kennis met een alleenwonende, serieuze jonge vrouw, die een paar vrienden op bezoek krijgt en zich bijzonder voor dit bezoek heeft uitgesloofd. Deze vrienden, koesteren echter maar een zeer opper vlakkige genegenheid voor Margaret, zo als het meisje heet, en vereren haar met een bezoek, omdat zij zo eenzaam is. Wij krijgen door het bezoek een prachtige karaktertekening van het meisje en haar vrienden John en Betty. Al spoedig wordt het de toeschouwer duidelijk welk type mensen dit drietal vertegenwoordigt, 's Avonds sluipt er een ontvluchte gevangene het huis van het alleenwonende meisje binnen. Al spoe dig veranderen de gevoelens van angst van Margaret in gevoelens van vriend schap omdat deze jongeman, Bill, de zelfde ideeën is toegedaan als zijzelf. Zij brengen gezamenlijk de laatste mi nuten van het oude jaar door en Bill vertelt van zijn vroegere leven. Dat hij eerst op een koopvaardijschip had geva ren en later werd gearresteerd wegens moord. Hij vertelt van het steeds groei ende verlangen naar vrijheid, wat ten slotte resulteerde in de vluchtpoging. Hun samenzijn wordt wreed verstoord door de komst van de politie, doch Bill verbergt zich in haar huis en de re chercheur, die het huis doorzoekt vindt hem niet. Doch wat de toeschouwer wel weet en het meisje en de ontvluchte gevangene niet is dat deze rechercheur sterke achterdocht koestert. Hij laat dan ook het huis bewaken. Door een list weet Bill toch te ontsnappen, doch door een ongeluk met de gestolen auto komt hij om het leven. Een bijzonder goed stuk met een veel diepere achtergrond. Het behandelt o.a. de drijfveer tot de misdaad. Hoe iemand door voortdurend treiteren bijna waan zinnig van moordlust wordt, zoals de ontsnapte gevangene in zijn levensver haal vertelt. Het stuk werd voor een amateur-to neelgezelschap beslist niet slecht op de planken gezet. Aoteurs, zowel als regis seur verdienen alle lof voor hun uitste kende prestaties. Een welverdiend ap plaus van het dankbare publiek was dan ook hun beloning. FILMAVOND VOLA Gisteravond hield de Ver. van Oud leerlingen der ambachtsschool haar maandelijkse avond, ditmaal aangebo den door de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Na een kort in leidend woord van de voorzitter, de heer C L. de Bree, gaf de heer M. C. Reeper, een overzicht van de bouw van een schip. Na de pauze werd de film „Mannen tussen staal" vertoond. Hierin zag men de bouw van het schip, vanaf het ont werpen op de tekenkamer, de kielleg ging, tot de officiële tewaterlating van het nieuwe schip. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter de heer Reeper voor het cebodene. Jubileum in Voorschoten Inrichting en accommodatie van het Gezondheidscentrum is uitstekend Donderdag 17 maart is het vijftig jaar geleden, dat in Voorschoten een afdeling van het Groene Kruis werd opgericht. De initiatiefnemer en de grote man van de eerste jaren van deze afdeling was de toenmalige burgemeester van Voorschoten, de heer E. Vernède. Helaas is over de voorgeschiedenis van de stichting van Het Groene Kruis niet veel bewaard gebleven, want het oudste notulenboek begint pas by de derde vergadering. Wel zouden de eerste vergaderingen ook nog genotuleerd worden, staat daarin, maar de toenmalige secretaris, heeft kennelijk niet gedacht, dat de besprekingen van toen, nu, vijftig jaar later, nog in de belangstelling zou komen te staan. Samenwerking De geschiedenis van de afdeling is I niet veel anders dan die van andere Kruisverenigingen. Natuurlijk is ook i Met volle medewerking van het ge- deze afdeling met vallen en opstaan meentebestuur, toen onder leiding van groot geworden. Met veel enthousiasme j burgemeester C. J. v d. Hoeven die hebben de bestuursleden overigens in de loop der jaren voor de vereniging ge werkt en het zijn allen welbekende Voorschotenaren die zich voor dit prachtige werk van gezondheidszorg hebben ingezet. Overigens kon het eerste bestuur nog erg weinig doen. In de eerste plaats lieten de krappe financiën niet veel ac tiviteiten toe, maar bovendien stond het Kruiswerk nog in de kinderschoe nen,. zodat in een kleine gemeente als Voorschoten toen nog was. niet veel ge daan kon worden. met enthousiasme het werk van de Kruisverenigingen steunde, kon in de Wijngaardenlaan het „Gezondheids centrum" gesticht worden, dat een voorbeeld in het land is èn wat inrich ting en accommodatie betreft èn wat be treft de samenwerking. Deze samenwer king blijkt ook uit het feit. dat de wijk verpleegsters van de drie verenigingen allen in dit mooie gebouw een onderdak vonden. Het is zeker niet in het minst aan de huidige voorzitter van het Groene Kruis te danken, dat deze samenwer- Het eerste jaar was er dan ook geen j king zo geslaagd is. Dokter M. v. d wijkverpleegster. Pas toen de vereniging stoel heeft zich immers met al zijn al een jaar oud was kwam een pionier- kracht en al zijn kennis ingezet voor ster op dit gebied haar krachten aan Voorschoten aanbieden. Dat was zuster Van Kol, dochter van een toenmalige minister, die geheel vrijwillig en zonder enige financiële vergoeding een half jaar het werk van een wijkverpleegster in Voorschoten vervuld heeft. Het vijfentwintig jarig bestaan van Het Groene Kruis werd in 1935 herdacht in het Gebouw voor Christelijke Be langen. De oprichter, burgemeester Ver nède sprak een huldigingsrede en de huidige inspecteur van de Volksgezond heid in Zuid-Holland, dr. In 't Veld, toen schoolarts in Voorschoten., ver toonde de film „Gezonde jeugd, krach tig volk". Veel verbeterd De laatste 10 jaren is het met Het Groene Kruis steeds bergop gegaan. Het ledental steeg met de groei van de gemeente. Een heel belangrijk aspect van de preventieve gezondheidszorg kon bereikt worden door een unieke en in nige samenwerking mst het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis, die zich ongeveer 5% jaar geleden hebben verenigd in de stichting „Gezondheids zorg". Van deze samenwerkende vereni- cen zo goed mogelijke accommodatie van dit Gezondheidscentrum. Goed verleden Bij het vijiftig jarig bestaan kan het Groene Kruis terugzien op 'n bijzonder goed verleden, waarin op geestdriftige wijze gewerkt is voor de gezondheid van de bevolking van Voorschoten. En het getuigt weer van een goed inzicht, dat het huidige bestuur besloten heeft geen „dure gelden" beschikbaar te stellen voor een receptie. Wel heeft men de sohooljeugd in dit jubileum betrokken, door een filmmiddag te organiseren en door een prijsvraag uit te schrijven, waardoor de jeugd, die de toekomst ook van dit Groene Kruis moet zijn. bepaald wordt bij de waarde van het Kruiswerk, speciaal van deze oudste vereniging. "s Avonds wordt met de leden in het Cultureel Centrum dit jubileum gevierd. Het huidige bestuur won-dt voorgeze ten door dokter M. van der Stoel, se cretaris is de heer N. J. W. Hofsté en penningmeester notaris G. Boom. Ver der hebben in dit bestuur zitting de he ren J. M. Krösschell. H. v. d. Doe. C. v. d. Werf, dokte** H. Olthuis en G. de Ruyter. Door het. vertrek van burge meester Van der Hoeven is er een vaca ture in het bestuur, want mevrouw S. G. v. d HoevenDe Jonch de Leeuw gingen is Het Groene Kruis de oudste. 1 was het negende bestuurslid Kroonprins Moulay Hassan van verwoeste stad nog steeds voort- Marokko bestudeert de plannen gang vinden. De Kroonprins heeft voor de herbouw van Agadir. ter-de leiding van het reddingswerk en wijl de opruimingswerking in de c/e wederopbouw van de stad. Met de N.R.V. naar het zonnig Spanje Ga niet naar Spanje om er de stieren gevechten te zien, maar geniet van het betoverende landschap en de indruk wekkend grote steden. Aldus sprak gis teravond in de foyer van de Stadsge hoorzaal de heer K. de Groot uit Hil versum, die voor de Leidse leden van de Ned. Reis Vereniging films en dia's over het zonnige Spanje zou vertonen. De heer De Groot herinnerde eraan hoe het regime daar gegrondvest is en schonk vervolgens aandacht aan de spo ren van de verschrikkelijke burgeroorlog, welke in de jaren dertig in Spanje heeft gewoed. Nog steeds treft men in dit land vernielde bruggen en kazernes aan. terwijl het aantal verminkten zeer groot is. Economisch gaat het Spanje nu ge lukkig weer wat beter, maar er zijn uiteraard nog vele problemen o.m. die over kerk en staat Na deze korte inleiding begon de film- reis. De eerste plaats, die men zag was Palamos aan de Costa Brava, voor de kustscheepvaart belangrijk en bij de Nederlandse zeilers zeer bekend. Bepaald luxueus is het zo romantisch aan de be trekkelijk kleine baai gelegen Lloret del Mar. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het economische hart van Spanje: Barcelona. Een stad, die niet minder dan 1% miljoen inwoners telt en oogverblindend van schoonheid is. De kathedraal is vermaard om haar fraai interieur. Interessant, ook uit filmisch oogpunt bekeken, was de vliegtocht naar het toeristeneiland Majorca. Terug op het vasteland werden o.m. de bekende badplaats Sitges, de Pauzenstad Penis cola en de sinaasappelenstad Valencia bezichtigd. Onvergetelijk is de toeristische kennis making met de hoofdstad Madrid, welke als het ware uit de grond is gestampt. Ook werd een dagtocht naar Toledo ge maakt. Deze stad heeft een sfeer, welke werkelijk uniek is. Granada, Malaga en nog vele andere plaatsen genoten giste ren de belangstelling van de NRV-ers. De salarissen van het overheidspersoneel ALGEMENE BOND VAN AMBTENAREN De afdeling Leiden van de Alg. Bond van Ambtenaren hield gisteravond een algemene ledenvergadering onder leiding van de heer G. Dantuma. Op deze bij eenkomst sprak de heer H. Schaafsma, hoofdbestuurslid van deze bond, over de resultaten van de salarisonderhandelin gen voor het overheidspersoneel. Spre ker herinnerde eraan, dat de onderhan delingen het uitvloeisel waren van het loslaten van de geleide loonpolitiek, welke door een vryere loonpolitiek moest worden gevolgd. Spreker wees in dit verband op de grote staking in de bouw vakken, welk conflict zijn oorzaak vond in het feit, dat de werkgevers de loons verhoging willen doorberekenen, zulks tegen de wens van de regering. Niette min worden er in deze tak door de werkgevers, blijkens een citaat, dat spr. ontleende aan „Vrij Nederland" enorme winsten behaald. Een der grootste on dernemingen zag in 1959 de winst stij gen van f 2.28 miljoen tot f 3.16 miljoen, een stijging van 40 Het dividend steeg daar tot 18 en dat na ruime afschrijvingen. De noodzaak van de doorberekening achtte spreker dan ook niet bepaald noodzakelijk bij dergelijke bedrijfsresultaten. De heer Schaafsma gaf een overzicht van de loop der onderhandelingen met de regering. Aanvankelijk was deze be reid tot een verhoging van slechts 3 zulks op basis van vergelijking met de metaalnijverheid. In deze bedrijfstak was echter overeenstemming verkregen voor een loonsverhoging van 5 zodat het overheidspersoneel de verwachting mocht koesteren, een gelijke verhoging te zullen krijgen. Op de bezwaren van de vakorganisaties werd toen geant- woord, dat de vergelijking slechts op- ging tijdens de geleide loonpolitiek. Na talloze onderhandelingen kwam tenslotte de regering tot de overtuiging, i dat ook het overheidspersoneel 5 moest ontvangen, echter met ingang van van 1 januari 1960. De bonden hadden een verdere terugwerkende kracht ver- I wacht en hadden voorts als belangrijk bezwaar, dat de regering niet bereid was tot enigerlei toezegging voor de gepen- I sioneerden. I Wat de ABVA betreft, deze zal niet rusten, alvorens ook aan hen recht is gedaan. Spreker hoopte, dat de ambte- naren de les verstaan hebben, die hier- uit getrokken kan worden namelijk, dat de kracht van de vakbeweging door het i getal bepaald wordt. Hierna werden een aantal uit de vergadering gestelde vra- gen beantwoord. „CONCORDIA" VERGADERDE Onder voorzitterschap van mevrouw J. Kikkert-Van Vliet en met een goede opkomst hield de dames gymnastiekver. „Concordia" gisteravond haar algemene ledenvergadering. Zowel financieel als wat de activiteiten betreft heeft de ver eniging een goed jaar gehad. Het werkprogramma werd als volgt sa mengesteld: deelneming aan de wedstrij den van de Turnkring, vaardigheidsproe- ven en een uitvoering in maart 1961. STUDENT RUKTE SPIEGEL VAN AUTO „Studenten worden meestal een beetje elastisch behandeld, maar zulke dingen kunnen we niet hebben", zei de Haagse politierechter tegen een 21-jarige stu dent uit Leiden. Deze stond terecht om dat hy in de nacht van 12 op 13 mei 1959 in de Kalserstraat een achteruit- kykspiegel van een daar geparkeerde vrachtauto had afgerukt en had mee genomen. De verdachte gaf dit toe. „Ik was aardig onder de invloed. Ik was wat ruw geweest en had aan de spiegel ge rukt. Myn vriend zei toen dat ik hem er toch niet afkreeg en toen gaf ik nog een ruk". Nauweiyks tien meter verder was de student al aangehouden, maar hy en zyn vriend hadden hun heil gezocht in de vlucht over een muur en in een park. De verdachte ontkende dat het zyn bedoeling was geweest de spiegel te hou den. Hy zou het ding wel hebben terug gebracht. De kosten had hy meteen de volgende dag betaald. Ook de verbalisant, getuigde dat ver dachte eigeniyk zelf niet had geweten wat hy met de spiegel moest doen. Op grond hiervan achtte de offcier van jus titie diefstal niet bewezen. Hy vorderde voor vernieling f25,— boete of vyf da gen. Overeenkomstig deze eis werd de student veroordeeld. POLITIEK JONGERENCONTACT De K.V.P.-Jongeren in de kring Lei denAlphen aan den Ryn-Gouda heb ben overleg gepleegd met enkele jonge- i ren van de A.R.P. en de C.H.U. om van gedachten te wisselen over een mogeiyke samenwerking en samengaan van de partyen. Leden van de Arjos, de C.H.J.G. en de K.V.P.-jongerengroepen worden zaterdag om 3 uur in hotel Toor te Al phen aan den Rün verwacht, waar dr. S. W. Couwenbergh een inleiding zal I houden over „Jongeren vóór samenwer - j king en eenheid?" Het wordt een open gesprek, dat door ieder zal kunnen wor den gevoerd. in kwaliteit de BAAS OEOSTGEEST Diploma godsdienstonderwijs. Mej. L. A. W. de Boer alhier is geslaagd voor het IKOS-diploma, dat de kerkeiyke be voegdheid geeft om godsdienstonderwys te geven op de lagere school. Bij de centrale stakingsleiding in Utrecht komen thans vele verzoeken van aannemers binnen om te bemidde len in de zich plaatseiyk uitbreidende bouwstakingen. Deze aannemers worden verwezen naar hun eigen organisaties die, volgens de stakingsleiding, de oplos sing kunnen vinden in ondertekening van de CAO. De plaatseiyke uitbreidingen van de staking worden afgekondigd door re gionale stakingscomite's. in overleg met de centrale stakingsleiding in Utrecht. Zo werd een belangrijk wegenbouwpro ject nabu Wassenaar lamgelegd, on danks het verzoek van Rijkswaterstaat aan de stakingsleiding, dit werk buiten het conflict te houden. Er staan trouwens nog meer plaatsen op het stakingsprogram. Verwacht wordt, dat morgen in een aantal plaat sen in ons land voor het eerst ook het werk zal worden neergelegd. De sta kingsleiding noemt dit een gevolg van „de halsstarrige houding van de werkge vers". „Het van dag tot dag bekyken van de omvang van de staking en de eventuele uitbreiding daarvan betekent in feite het steeds vaster aandraaien van de duim schroeven". aldus de stakingsleiding. De drie werknemersbonden in het bouwbedrijf weten zich gesteund door de drie grote vakccntralen. Nog deze week zal door de vakcentralen een program van actie bekend worden gemaakt. Het ligt in de bedoelinng, de stakers zowel financiële als morele steun te geven. Hierbij zullen de meer dan een miljoen leden van de by de vakcentralen aan gesloten bonden worden ingeschakeld. Eventuele financiële bydragen van deze leden zullen als aanvulling dienen van de reglementaire uitkeringen, die de sta kers uit de vakbondskassen krygen. Prins Bernhard terug Naar de ryksvoorlichtingsdienst mee deelt is Prins Bernhard vanmiddag met de regerings-dakota teruggekeerd van zyn bezoek aan Parys. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hedel J. O. Schuurman te Bleskensgraaf. Aangenomen naar Kam pen (Ver. van Vrijz. Hervormden) J. W. Schaap te Oldehove. Beroepen te Gouda Joh. van der Velden te Dordrecht. GEKEF. KERKEN Bedankt voor 's-Gravenzande (vac. L. J. Boeljinga) N. Korenhoff te Applngedam; voor Zoetermeer H .C. Appelo te 's-Gra- venhage-Loosdulnen. Beroepen te Dieren vac. H. van der Plaat) R. Stryker te Emmeloord (N.O.P.). CHR. GEREF .KERK Tweetal te Rotterdam-Kralingen H. van Leeuwen te Arnhem en D. Slagboom te 's-Gravenzande. Bedankt voor Gronlngen- zuld S. Zijlstra te Eindhoven. Tweetal te Barendrecht M. Tanis te Mld- delharnis en E. Venema te Zwyndrecht. Beroepen te Klundert J. C. van Ravens- waay te 's-Gravenhage-Schevenlngen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Passaïc (U.SA.) A. Ver- gunst te Rotterdam. Jcpanse hulpverlening aan olie-industrie Sumatra Japanse regeringsbeambten hebben verklaard, dat er naar hun mening nieuwe vooruitgang zal worden geboekt bij de onderhandelingen over het sluiten van een overeenkomst inzake de ont wikkeling van de vroegere Nederlandse olievelden op Noord-Sumatra met Ja panse hulp. Vindt het plan doorgang dan zal Ja pan voorzien in de techniek, machine rieën en materiaal ter waarde van 18.8 miljoen pond sterling voor de reparatie en de ontwikkeling van de olievelden. In de komende tien jaar moet Indonesië dan een lening terugbetalen uit de op brengst van de olie, waarby van de pro- duktie eerst achthonderd miljoen liter wordt afgetrokken en 40% van het over- blyvende komt dan ten goede aan Ja pan. Overval te Amsterdam Een adjunct-directeur van een Am sterdamse Zand- en Grinthandel aan de Den Brielstraat in Amsterdam-West heeft by de politie aangifte gedaan van een beroving. Toen hij vannacht op het kantoor zat te werken, verschenen kort na middernacht twee mannen, die hem dwongen zijn portefeuille met ongeveer f 900 af te geven. De mannen doorzoch ten vervolgens de laden in het kantoor en verdwenen spoorloos met het geld, na de telefoonleiding te hebben vernield. De recherche stelt een onderzoek in. Teleurstellende markt Amsterdam, 15 maart De koersen van de internationale waarden stelden vanmiddag teleur en de handel was zeer kalm tot stil. Wall Street was onregelmatig gesloten en nam de gunstige tendentie van Amster dam voor de Philipspapieren niet over. Dit was voor de arbitrage een leiyke te genvaller omdat er gisteren nogal wat Philipsstukken op het Damrak waren voorgekocht met de bedoeling, deze stukken in Wall Street met winst te kunnen verkopen. Dit is niet gelukt met het gevolg, dat de arbitrage er vanmid dag in Amsterdam niets voor voelde de positie verder aan te vullen. Philips steeg weliswaar van 769' 4 tot 771% doch verloor op deze prys circa 7 pun ten, vergeleken by de vorige slotkoers. De winst van gisteren bedroeg voor deze aandelen circa 15 punten. Ook de pre ferente aandelen Philips noteerden la ger. AKU's op 439 ruim 2 punten bene den de vorige slotprys en Unilevers op 731 ruim 3 punten beneden gisteren. Kon. Olies een halve gulden lager op f. 149.20. Hoogovens trokken aan van 745 tot 749 tegen gisteren als slotprys 750. De stad Amsterdam bezit 12.452 ge wone aandelen Hoogovens. B. en W. stellen voor dat Amsterdam zal Inschrij ven op de a.s. emissie van Hoogovens op dat hierdoor het belang by Hoogovens in dezelfde verhouding als op het ogen blik gehandhaafd blyft. Van die zyde komen er dus géén claims aan de markt. Holland-Amerika Lyn wederom een paar punten lager als navolging op het gepubliceerde jaarverslag. Ook de ove rige Scheepvaartaandelen moesten met koersverliesjes genoegen nemen. Van de cultures konden certificaten Deli zich vry goed handhaven. Amsterdam Rub bers iets lager. Staatsfondsen eerder aan de vaste kant. WISSELKOERSEN Amsterdam, 15 maart. Londen 10.58' 6—10.59, New York 3.77743.77%, Montreal 3.96{g3.97ft. Parys 76.86—76.91, Brussel 7.56%— 7.5674, Frankfort 90.4590.50, Stock holm 72.817472.86%, Zürich 86.99% 87.04%, Milaan 60.7371—60.78%, Kopen hagen 54.71—54.76. Oslo 52.8174—52.8674 Wenen 14.50%—14.51%. Lissabon 13.18% —13.20%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 15 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000— Vorige koers Ned '58 474 99li Ned '59 474 99 %GB Ned '59 474 97% Ned '53 3% 94 Grootboek obl. 3% 77 ft Ned. '47 374 (3) 9274 Ned. '51 3% 94 B Ned '53 (3%) 92% Ned '56 374 92% Ned 48 374 8674 Ned '54 374 86% Ned '55 I 374 8874 Ned. '55 II 374 90 Ned. '37 3 88% Dollaring '47 3 90% Investeringscert. 3 97GB Ned 62-64 3 97% Indië '37 A 3 93 ft Grootboek '46 3 89 Ned W.B 6% 10874 ACTIEVE AANDELEN Slotkoers v heden 99% 99% 97HGB 94 92H 94'4 92% 92% S6% S6U 8874 90 88% 9074 97ft 97ft 93 10874 Clt. Handl. en Ind. B 3974 Nat. Handelsbank 160GB 161 Ned. Handelmy 245% 245 117 11574 H.VA 154GB 15674 550 540 A.K.U 441% 43974 Berkel's Patent (v.) 274 GL 272GB Calvé Delft cert 691 69374 Dell My.en (Ver.) 174.20 174 Kon Pap v Gelder 246 %GB 244'% Hoogovens cert 750GL 749 Müller en Co N.B 349 354GB Ned Kabelfabr 394 392 77874 771% 280GB 275GB Unilever 734 GB 732 Wilton Feyenoord 210 GB 211% 337 344 Dordtse Olle gew 700 695% Kon Olie (f20.—) 151.50 151— Idem (50 ét f20.—) 149.60 149.20 Holl. Amer iyn 147% 144GB Java China Paket 156 151 KL.M 109 109— Kon Ned Stmv My 167 166 Kon Paket My 138 136 Stoomvaart My Ned 171 171 Nievelt Goudr eert 139 137% v Ommeren eert 237 235% Kon Rott Lloyd 156 154 Ned Scheepv Unie 144 143 N1ET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A dam 47 <3%> 3 idem 48 (3% I i dam 52 1 14 I id id 37 I-II <JV4) Z.-Holland *6 (4%) 93% 93 97", 93'8 97 tè 93% 93% Bankwezen Bank N. G '58 (574) id. N WB '52 (474) Industr. Obligaties Philips Dollaring *51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2'4 A'dam '56 I 274 A'dam *56 II 274 Eindhoven '54 274 Enschede '54 274 Den Haag '52 I 274 Idem II 274 R'dam '52 I 274 Idem II 274 Idem '57 274 Utrecht '52 274 Z.-Holl 1957 274 103 iV 95 A 96% 82% 84 90'4 79% 7974 82 85% 85 L 86% 94% 85% 93% 103ft 94% 96% 82% 83% 90% 79% 79% 82 84B 85L 95 87% 93f| NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 201.50 Amst Bank 320 H.B.U cert 21174 Rott Bank 27074 Twentsche Bank 276 Industrie Ondernemingen Albert Heyn355 B Borsumy 64 K N Edjnet. A-AA 98 Idem pref wd 10374 Electrolasmy 297 Kon Ned Grofsm 171 Holl Constructie 431 Ing bur v. Bouwnyv 265 Internatlo 15874 Int Kunststof! Ind. 65% Leidse Wolspinnery 364 Rott. Droogdok My 560 Sikken's Lakfabr 581 Ver Touwfabrleken 290L Walvisvaart 115 Wemlnk's Betonm 16174 Van wyk en Heringa 106 Zaalberg 12074 Spoorwegen Dell Spoorweg My 5% Amerik fondsen Canadian Pacific R 24ft Intern Nickel 99'4 Anaconda 52% Bethlehem Steel 46% Cities Service 42% General Motors 46 Kennecott 81 Republic Steel 61% Shell Oil 64 Union Pacific 28 Un States Steel 80% 202— 324 214% 271 6374 98B 108 170 265 15774 6574 368% 590 589% 11374 161 10574 118 24ft 99% 52% 46% 42%exd. 45% 8174 62 65 27H 8174

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11