Negerstudenten doen grote aanval op rassenscheiding in Ver. Staten Ria en Karin Roberticharme en gratie aan hoge9 draaiende ladder Ze durven op barkruks te zitten! Moet de driekleur op 't Elysée wel of niet gestreken worden? Jaartallen kennen ze niet, maar het acrobatische vak verstaan ze ZATERDAG 12 MAART 1960 (Van onze Amerikaanse correspondent) „Dit zou weieens het begin kun nen zijn van de grote aanval op de rassenscheiding", moet de neger- dominee dr. Martin Luther King gezegd hebben, nadat hij uitvoerig overleg had gepleegd met oudere negerscholieren en studenten. Begin februari heeft een groep negerstudenten plaats genomen aan een toonbank in een goedkoop warenhuis in Greensboro (North Carolina). Al dergelijke warenhuizen hebben toon banken met barkrukjes ervoor, waar het publiek iets eten of drinken kan. In het zuidoosten van de Verenigde Staten be schouwen echter vele blanken het als beneden hun waardigheid om te eten en te drinken samen met negers. Vandaar dat 't in de staten ten zuiden van Wash ington D.C. aan negers niet geoorloofd is plaats te nemen aan zulke „snack bars". Meestal heeft men voor de negers een klein gedeelte gereserveerd, waar zij voedsel of koffie in een kartonnen be kertje in ontvangst kunnen nemen, mits zij daarna dan de zaak verlaten en hun maal buiten opeten. Overal elders in deze populaire winkels zijn de negers als klant natuurlijk zeer welkom. De stu denten in Greensboro hebben besloten niet langer genoegen te nemen met die discriminatie en zij zijn op de barstoel- tjes aan de toonbank gaan zitten. Aanstekelijk voorbeeld De directie besloot toen om de gehele zaak maar te sluiten. Het voorbeeld van Greensboro werkte aanstekelijk: ook in South Carolina, in Virginia, in Florida en in Tennessee kwam t tot dergelijke GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden. Winkelhuis met afz. bovenwoning Oude Rijn 11/lla in bod: f. 14.200 is uit de hand verkocht. Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Herenhuis met tuin Noordeindeplein 6a is uit de hand verkocht. Herenhuis met tuin Vondellaan 12 in bod: f. 21.400 koper: J. H. Drenth te Leiden, q.q. voor: f.21.900. Woonhuis Vliet 41 in bod: f. 5.200 koper: B. J. Huurman te Leiden, q.q. voor: f. 7.200. Woonhuis Geeregracht 21/21a in bod: f.4.250 is uit de hand verkocht. Woonhuizen Kaarsemakers- straat 6. 8, 10 en 12 tezamen na afmij ning in bod: f. 6.795 koper: B. J. Huur man te Leiden, q.q. voor: f. 7.445. Woon huis met tuin Duivenvoordestraat 12 (Oegstgeest) in bod: f. 17-800 koper: W. den Dubbelden te Oegstgeest, q.q. voor: f. 20.000. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen klas sieke taal- en letterkunde mevr. E. M. v. d. Hoek-Boerdam te Leiden; voor het kand. examen Franse taal- en letter kunde mevr. H. M. Warren-Ferguson te Kloetlnge en de heren G. M. M. Ha mers en E. C. P. M. Sweens, beiden te Den Haag. Voor het doctoraal examen Gen. II mej. J. J. Holleman te Den Haag en de heer J. de Koning te Den Haag; voor het semi-artsexamen de he ren A. B. Kunst te Haarlem en O. A. M. Langezaal te Leiden; voor het artsexa men mej. N. Bensink te Voorburg, mej. M. te Riele te Scheveningen en de he ren A. H. Goldstein (USA), W. H. Klein- loog te Voorburg, F. Ch. M. Th. Palmen te Den Haag en R. Vink te Den Haag. In een keurig verzorgde uitgave vraagt de N V. Werninks Tennósvloeren en Sportvelden aandacht voor draine rende rode gemalen baksteentennisba nen. 25 JAAR „ZUIDWIJCK" Hedenmiddag zal de Mixed Hockey club „Zuidwijck' de dag herdenken waar op zij voor 25 jaar, officieel te Wasse naar startte op een terrein van het land goed „Zuidwijck", waaraan zij haar naam ontleende. Het bestuur zal hedenmiddag van half v\jf tot half zes recipiëren in restaurant De Grote Vink. Tevens is er hedenmiddag een reünie waaraan een honderdtal oudleden uit alle dielen van het land zal deelnemen. Morgen zullen deze oud-leden hun krachten meten met de huidige leden, terwijl de jongere leden zullen deelne men aan een juniorentoernooi, waar voor zijn uitgenodigd de LMHC, Kievi ten en Te Werve. De juniorenwedstrij den vangen om half elf aan, terwijl de reünisten om half twee de strijd gaan aanbinden. Alle wedstrijden worden gespeeld op het hockeycomplex Roomburg nabij de Burggravenlaan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anton Steven, zn van G. S. Kuiters en W. M. Raaphorst, Cornells, zn van H. W. Kanbier en J. A. Meeuwls. Ellse Hélène Alexandra, dr van P. J. A. Jollie en M. E. C. Pelffer, Irene, dr van B. Batelaan en W. G. Balfour van Burleigh, Maritza Ga- brlella. dr van D. J. van den Berg en J. Russchenberg, Bernard Pleter, zn van W. A. Schoonderbeek en J. Harmsen, Remco Frederlk Gerhard, zn van A. Coster en M. M. Mispelblom Beljer, Joma, dr van R. A. de Groot en A. J. Poot, Theodorus Rober- tus, Andreas Johannes, zn van T. B. M. Winkelman en C. H. de Roolj, Catalijn Petronella Johanna, dr van H. A. C. W. van Wijk en J. M. J. Boom, Maria Anna Johanna, dr van J. J. Verkade en J. M. Hoogeveen. Henrlc Ambrolse. zn van H. Pomes en A. M. J. H. van Eyseren. ONDERTROUWD A. N. Frankhuizen en S. W. Koelewljn, C. H. Vis en A. M. A. L. E. Deurvorst, F. Aarts en F. J. Offerman, R. F. van Dtnter en J. E. Dleperlng, N. Langezaal en W. Klom, P. J. Molenkamp en A. M. Koppers, P. T. Tebrugge en J. Schouls. F. G. M. de Haas en C. H. Uljee. P. J. Dol en P. H. C. Bergman, J. M. Schramp en C .T. H. J. Hendriks. S. H. Overdlep en J. M. Rum- menie. OVERLEDEN J. Rlbot, 78 Jaar, man, J. Ciere, 51 Jaar echtgenote van H. D. van Putten. A. H. van de Laar, 66 laar man, C. Turk. 79 Jr man. H. C. Hulsbosch, 84 Jaar wed. van H. j. Verdegaal. tonelen. Dominee Kling, die het weten kan, verwacht dat de aotie zich ook zal uitbreiden tot Georgia, Alabama en Louisiana. Soms sluit men de zaken, soms laat men de negers zitten zonder hen te bedienen, soms laat men hen tien maal zoveel betalen als de blanken, soms arresteert men hen en soms maar dat is totnutoe een uitzondering gooien blanken met eieren of met ammoniak. In Nashville, Tennessee, zijn inmid dels reeds 33 negers berecht voor derge lijke acties. Het overgrote deel verkoos 33 1/3 dag de gevangenis in te gaan bo ven „het onrecht van segregatie" en een boete van 50 dollar. Er zullen er nog veel meer terecht moeten staan. Spontaan De actie is spontaan begonnen en met kennelijk enthousiasme hebben jonge, intellectuele negers in het zuidoosten zich solidair getoond met de avant gar de in Greensboro. Eerst, nadat de actie zich begon te verbreiden heeft de NAACP (het Nationale Verbond tot het Vooruitbrengen van Kleurlingen) zich erachter gesteld. Men moet heit toejui chen, dat dominee King thans de leider van de nieuwe beweging schijnt te wor den. King is zelf nog maar even dertig jaar oud. Hij heeft in 1955 en 1956 reeds van zich doen spreken toen hij de auto busboycot organiseerde in Montgomery (Alabama). De negers in die stad heb ben geweigerd per bus te reizen, zolang zij, gescheiden van de blanken, achter in moesten zitten. De boycot heeft lang geduurd, maar zij hebben hun pleit ge wonnen. King is de man van het lijde lijk verzet. Hij wenst geen geweld. Hij waardige discipline moeten betrachten en goede betrekkingen moeten nastre ven ln hun contact met al hun mede mensen. Minder lijdelijk houdt zijn volgelingen voor, dat zij een brengen. Ook thans houdt dominee King dit voor aan de studenten in het zuidoosten Zij moeten aldus King geen kwaad met kwaad vergelden, zij mogen niet te rugslaan als men hen aanvalt en zij moeten bereid zijn de gevangenis in te gaan om hun overtuiging. Hetgeen dan ook gebeurd is. Toch is dit verzet iets minder lijdelijk dan dat van de bus- boyoot. Die negerpassagiers lieten iets na, maar deze studenten doen iets. En King keurt dit goed. Dit geeft hun de kans om te handelen, zegt hij, eindelijk kunnen zij zich eens uiten. Zal de leider deze beweging in de hand kunnen houden? Reeds zijn er ne gers tot verdere actie overgegaan. Zij zyn gaan „posten" voor warenhuizen, die negers niet aan de toonbank laten zitten en zii sporen hun rasgenoten aan om niet langer in die zaken te kopen. Ook hebben zij reeds protestbijeenkom sten belegd in hun gebied. Botsingen met groepen van blanke Jongelui zijn natuurlijk niet uitgesloten. In Chattanooga (Tennessee) heeft de brandweer met waterstralen ruziemakers uiteengedreven. De spanning neemt toe, maar men kan het zich voorstellen, dat de ongelijk behandelde groep in dit deel van Ame rika eindelijk al die vertraging van al dat uitstel beu is en de rechten opeist, die haar volgens de grondwet toekomen. Juist in deze periode is het onderwerp van de burgerrechten in d senaat aan de orde. Het ongeduld van de negers in het zuidoosten onderstreept de noodzaak om verbetering in de toestand aan te LEIDERDORP „Eigen haard is wel wat herrie waard" De Toneelvereniging „Ons Genoegen" gaf gisteravond in het Dorpshuls een opvoering. Het stuk was getiteld „Eigen haard is wel wat herrie waard". Het is eigenlijk de eerste maal, dat „Ons Ge noegen" zelfstandig een uitvoering heeft gegeven. Men was n.l. gewend op de feestavonden van de Chr. Oranjevereni ging een toneelopvoering van bovenge noemde club te zien. De heer W. Hen- driksen, leider der vereniging, deelde ons gisteravond mee, dat het de bedoeling is, dat op 30 april ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, dit stuk weer zal worden opgevoerd. En dat is verheugend, want „Ons Genoegen" heeft weer eens duidelijk getoond over goede krachten te beschikken. „Eigen haard is wel wat herrie waard" is een blijspel in 3 bedrijven. Alle spelers waren rolvast. Naarmate het stuk vor derde verdween de nervositeit. Het echtpaar Sanders Jr. had van het echt paar Sanders sr. een landhuisje gekre gen. Na aankomst was het wachten op de verhuizer met de meubels. De ver huizer arriveerde tenslotte, maar ver telde niet verder te kunnen komen, wegens een gebroken as. De enige ver binding met het dorp is een wankel bruggetje, dat op een gegeven ogenblik bezwijkt, waardoor ze tenslotte geheel van het dorp zijn afgesneden, ja zelfs niet weten hoe aan eten te komen. In het laatste bedrijf blijkt, dat in de kel der een marskramer bivakkeert en als die zijn spek gaat bakken, gaat de fami lie Sanders daarop af. Deze marskramer weet tenslotte een oplossing voor alle moeilijkheden te vinden, door n.l. allen aan het fluiten te zetten, waardoor de aandacht van een in de nabijheid ge legen boer wordt getrokken. Al met al vrolijk, vlot en goed gespeeld, terwijl men dikwijls hartelijk moest lachen om malle situaties. Elk uitje van generaal De Gaulle bezorgt functionaris migraine of kippevel (Van onze Parijse correspondent) Er zijn geen lichte ver antwoordelijkheden, alleen maar ondankbare taken. Neem dat beroep van die geüniformeerde functio naris, die op het Elysée met de zorgen over de koninklijke of republi keinse standaard is belast. Ge zoudt zeggen: ?en baantje om slapende oud mee te worden. Maar zo is het dan toch weer niet helemaal. Gedurende de Derde en Vierde Republiek had deze brave borst steevast het voorschrift gevolgd, dat de vlag op het ambts paleis onmiddellijk ge streken diende te worden, zodra het staatshoofd zijn hielen maar even had ge licht, al waren het slechts voor een ommetje van vier stratenblokken en twaalf minuten zoals een Frans president zich in de rustige jaren nog wel eens veroorloven kon. De huidige bewoner van het Elysée, generaal Char les de Gaulle, zal in Pa rijs natuurlijk nooit elders een luchtje moge schep pen dan in het riante park dat zijn paleis omgeeft en waar zich achter iedere forsere boomstam een stille inspecteur moet ver schuilen. Een reden te meer waarom de generaal zijn weekeinden bij voor keur in zijn persoonlijke buitenhuis in Colombey- les-deux-Eglises pleegt door te brengen. De eerste keer dat de generaal, vergezeld van zijn gade, weggedoken in de kussens van zijn offi ciële Citroën-D.S., voor zo'n privé-toertje zijn ambtswoning wilde verla ten, schoot de gardist ter stond uit zijn controlepost om het vlaggedoek te doen strijken. Maar hy had de koorden nog niet losge knoopt, of een der leden van 's generaals persoon lijk kabinet riep hem al weer terug met de te rechtwijzing in 's hemels naam die vlag met rust te laten om te voorkomen, dat heel Parijs zich in paniek af zou vragen of de presidentnu ja wie zal het zeggen: er misschien de brui aan had gegeven. De volgende week, toen het presidentiële echtpaar weer wat welverdiende rust in de „campgane" zou ?aan zoeken, bleef de vlag- bewaker dus maar kalm in zijn hokje zitten. Nü werd hij echter door een ander lid van het officiële kabinet op de vingers ge tikt en aan het uniform jasje getrokken met de vraag waarom hij die drie kleur zo maar ongestoord liet wapperen. Hevel", antwoordde de goede man. „Onzin, weg met die vlag", luidde het tegen- consigne .„Alle kranten hebben immers al ge schreven dat de generaal naar buiten ging?" Zijn dagtaak is er zo niet simpeler op gewor den. Bij officiële reizen door het binnen- of het buitenland ofwel naar Al gerije, zijn er geen pro blemen en geen vuiltjes aan de lucht, en moet de tricolore natuurlijk ter stond worden geh&Ald. Maar elk ander uitje van de generaal-president be zorgt de goede man mi graine en kippevel, nu hem onder het oog is ge bracht dat één lichtzin nige manoeuvre wellicht onvoorstelbare gevolgen kan opleverenen de Parijse „man in de straat" vraagt zich intussen maar af of hU nu dus zelfs ook in dAt restant van repu blikeinse traditie geen vertrouwen meer mag heb ben. De vlag op het Elysée terwijl misschien de pre sident zich in Colombey ruim tweehonderd kilo meters van zijn Parijse basis heeft verwijderd...!! ZOETERWOUDE Sportdemonstraties voor goed doel Gisteravond werd in de gymnastiek zaal van het Paroahiehuis een sportde- monstratie gehouden, georganiseerd door het plaatselijke comité voor de Vluchtelingenhulp. Medewerking ver leenden hieraan de gymnastiekvereni gingen Sparta" uit Leiderdorp en ..Meerburg" uit Zoeterwoude. zomede de afdeling zaalsporten van de sportver eniging „Meerburg". Namens het co mité sprak de heer B. Schemkes eer: welkomstwoord. Hij herinnerde aan de grote nood, die nog steeds onder de vluchtelingen heerst. De samengestelde ploegen van beide gymnastiekverenigingen demonstreerden aan verschillende toestellen en met vrije oefeningen. Er werd ook een partij vol leybal en badminton gespeeld. Er heer ste een prettige sfeer. Vooral de presta ties van het 62-jarige Sparta-lid. de heer Bergman, werden zeer gewaar deerd. Ondanks het feit, dat de zaal maar weinig toeschouwers kan bevatten werd aan het einde van de avond toch nog een bedrag van f75 aan het comité afgedragen. Marconist heeft ontslag ingediend De directie van Radio Holland N.V. heeft vanochtend medegedeeld dat de marconist Van Rie gisteravond zijn ontslag bü deze maatschappij heeft in gediend. In een gesprek met de hoofd inspecteur heeft Van Rie gezegd tot het inzicht te zijn gekomen dat hij in zijn positie niet kon worden gehandhaafd. EHBO-raad Leiden DE JAARVERGADERING De EHBO-Raad-Leiden. het overkoe pelend orgaan van alle EHBO-vereni- gingen in Leiden en Oegstgeest, hield gisteravond in het gebouw van de GGD aan de Mare, zijn jaarvergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer L. H. Piek, er o m. zijn voldoe ning over uit, dat de EHBO-Raad zijn bestaansrecht sinds de oprichting in 1946 duidelijk heeft bewezen en thans in Leiden een begrip is geworden. Dit is aldus spreker, het resultaat van de voorbeeldige samenwerking tussen de aangesloten verenigingen, hetgeen als een uniek feit de aandacht van vele EHBO-kringen buiten Leiden heeft ge trokken. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer B. A. Alberts, bleek, dat het aantal aanvragen bij de EHBO-raad om EJHBO-assisftentie bij sportgebeurtenis sen en andere evenementen ook in 1959 weer belangrijk is toegenomen en dat ook op ander gebied de EHBO-raad bij zonder actief was. Het aantal gevraagde assistenties bedroeg in 1959 niet minder dan 250, waarbij ruim 60 maal daadwer kelijk werd opgetreden bii min of meer ernstige ongevallen. Naast een zevental lezing- of film avonden, organiseerde de EHBO-Raad onderlinge EHBO-wedstrUden en de Leidse Bedrijfs EHBO wedstrijden, als mede een grote buitenoefening voor de leden van de aangesloten verenigingen. Nadat de penningmeester, de heer H. v. d. Vos, rekening en verantwoording van het geldelijk beheer had afgelegd, waarbij een klein voordelig saldo reden tot gepaste vreugde gaf en hem dechar ge was verleend, dankte de voorzitter beide functionarissen voor hun versla gen en het vele werk in 1959 voor de EHBO-Raad verricht. Na de behandeling van een aantal huishoudelijke punten, waarbij o m. werd besloten om ook dit jaar weer de Leidse Bedryfswedstrijden te organiseren, volgde de bestuursverkiezing. De periodiek af- tredende leden, mevrouw M. Brussee Schaart,, B. A. Alberts en J. Slegten- horst werden bij acclamatie herkozen. Na een korte rondvraag sloot de voor zitter deze geanimeerde jaarvergadering. Medische Dienst Warmond: dokter A. G. M. H. Walen kamp, tel. K 1711—220. Zuster Konijn, Dorpstraat 68, Warmond, tel. K 1711 250. Voorschoten: dokter H. Olthuis, J. W. Frisolaan, telef. 2527: Wijkverpleegster Gezondheidscentrum, tel. 2177. Wassenaar: dokter H. W. Plink, Lange Kerkdam 56, tel. 2075; dokter H. C. Boo- gaart. Storm van 's Gravesandeweg 1, tel. 4466. Apotheek: Apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Leiderdorp: dokter Hennink, Maurits- singel 166, tel. 33686. Oegstgeest Dokter Melssner, tel. 24865 en dokter Reterink, tel. 20394. ereld Nederlandse zusjes veroveren circnsm (Van onze Amsterdamse correspondent) „Ik was een baby van één jaar, toen we Nederland verlieten. Toen ik 19 jaar was ben ik twee maanden terugge weest. Nu ben ik er dus voor de derde maal. Binnenkort gaan we naar Enge land, maar volgend jaar komen we beslist terug". Het meisje, dat dit vertelt, is de 20-jarige Ria Roberti. Wij troffen haar met haar ouders en zusje Karin (17) in een grote, aluminium caravan op een Amsterdamse gracht. Die caravan is hun woning. Ria noch Karin heeft ooit een ander tehuis gekend dan een woning op wielen. Zij heeft een Nederlands paspoort, maar spreekt slechts gebroken Neder lands. Zij bracht vele jaren in Dene marken door, maar spreekt ook slechts gebroken Deens. Zij spreekt een taal, die het meest op Duits lijkt. Het is circus-Duits en het is de internationale voertaal tussen artiesten, waar ook ter wereld. En Ria en Karin zijn artiesten. Zij zijn nauwelijks op school geweest. Hun leerschool was de manege van het VOORSCHOTEN Auto tegen lichtmast Gistermiddag om tien minuten over halfdrie is een personenauto, bestuurd door een Voorschotenaar, ter hoogte van ,,De Grote Vink" tegen een ver- keerszuil aangereden. Daarna schoot de auto iets naar rechts om vervolgens links van de weg een lichtmast van de Nederlandse Spoorwegen aan te rijden. De lichtmast en de voorzijde van de auto werden totaal vernield. Dokter James achtte het nodig de bestuurder naar een Leids ziekenhuis te doen vervoeren. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van deze aanrij ding. Het treinverkeer had geen vertra ging. De zusjes Roberti, links Ria (20), rechts Karin (17). circus. Wie kan er in die wereld van cir cus en variété zijn brood verdienen met de kennis van geschiedenis en van gram matica? Op welke school word Je geleerd een pas-de-deux te rijden op een paar- derug? Of hoe je een vrijstaande knie- stand kan maken op een trapeze? Ria en Karin hebben hun jaartallen nooit geleerd, maar zij weten alles van paarden en acrobatiek. En daarom kun nen zij een dik correspondentiedossier laten zien, waaruit blijkt, dat zij on danks de hoge gages, die zij bedingen, uit alle delen der wereld contracten krijgen aangeboden. VERMAARDHEID In de wereld van de „showbusiness" hebben de meisjes grote vermaardheid door de charmante en perfecte wijze, waarop zij hun luchtnummer brengen. Hoog boven de circuspiste werken zij aan een ronddraaiende ladder en tijdens dit voortdurende spel van gratie, har monisch samenwerken en geraffineerd balanceren tonen zij hun vaak adembe nemende acrobatische kunsten. Bij wijze van uitzondering hebben zij twee weken op een toneel gewerkt, op het toneel van het Amsterdamse Tuschinski-theater, waar het nummer eigenlijk niet tot zijn recht kwam. Maar het is nu de tijd, dat vrijwel alle circussen stilliggen in voor bereiding voor het zomerseizoen. En Ria vertelt: „In 1957 zijn we met het luchtnummer begonnen bij Circus Louïs in Denemarken. We hadden dade lijk succes. Wij reisden met circussen door Duitsland, Engeland, Frankrijk, Spanje, Portugal en stonden verleden Jaar bij Strassburger in Amsterdam. Het publiek was overal enthousiast en dan is 't niet moeilijk contracten te krij gen. Vroeger werkten we uitsluitend met paarden, maar dan ben Je gedwongen om stil te liggen als de circussen niet reizen. Met het hoogtenummer kunnen we bijna overal terecht. Toch ben ik blij, dat we nu weer een seizoen bij het cir cus Billy Smart gaan werken. Dan doen van Je eigen vaderland zien onderdeel van een Wild West-show. Weet we ook mee ln een paardennummer als U, dat ik verleden jaar in Engeland als ballerina te paard heb gedoubled voor de filmster Wanda Hudson?" VROEGER Vader Max Roberti (de eigenlijke fa milienaam is Röber zucht diep. „Paar den zijn duur", zegt hij. „Ik kan me niet veroorloven vijf maanden per jaar met paarden te werken om dan in het win terseizoen zeven maanden stil te liggen. Vroeger ging dat wel toen was het een andere tijd". Vroeger! Dat was in de tijd. dat Circus Van Bever en Circus Roberti in Neder land de enige circusondernemingen wa ren. Toen Max met zijn ouders, broers en zusters iedere zomer steden en dor pen bezochten, waar zij als ras-artiesten een veelzijdig circusprogramma boden. In Tilburg trouwde Max de dochter van een politie-agent. Moeder Roberti heeft daar tot op de dag van vandaag geen spijt van gehad. In 1940 wist het Jonge gezin naar Denemarken te komen, waar Max Ro berti 18 jaar lang de paardendresseur is geweest van Circus Louïs. Maar enkele Jaren geleden heeft hij terwille van de carrière van zijn dochters afscheid ge nomen van de paarden. Ria en Karin zijn bezeten van hun nummer, maar vader houdt iedere avond opnieuw zijn hart vast. Zeker, het werken op de ba lancerende ladder behoeft niet gevaar lijk te zijn, maar er kin altijd iets gebeu ren. Zoals op 21 oktober J.l. in Hamburg, toen Ria bij de zgn. „Schwung-Abfall", waarbij zij met de hielen aan de trapeze moet blijven hangen, losschoot en inwen dige kneuzingen opliep, en Karin van melde en een pols brak. Ach, zes weken acht meter hoogte achter haar aan tui- later stonden zij weer opgewekt ln de première van Circus Krone in het cir cusgebouw van München. HOOGTEVREES Hoogtevrees? Karin zegt: „In het Co losseum te Lissabon hing ons apparaat 32 meter hoog. Toen ik eens van het hoogste balkon naar beneden in de zaal keek, werd ik duizelig. Tijdens het werk ben je echter zo geconcentreerd, dat je geen tijd hebt om over die hoogte na te denken". Moeder Roberti is niet jaloers op haar zusters, die in Tilburg hun geregelde hulsmoederbestaan leiden. Zij is dol op reizen en trekken en op de sfeer van cir cus en theater. En niet zonder trots toont zij de prachtige kostuums van haar dochters, wier aantrekkelijkheid door deze flonkerende pakjes nog wordt geaccentueerd. „Ik maak ze allemaal zelf. Als je ze koopt, kosten ze honder den guldens en zijn ze lang niet zo mooi afgewerkt. O. soms ben ik maanden bezig aan één zo'n kostuumpje. Ik ga vaak naar films en revues alleen om ideeën op te doen". En zij toont ons de ware kunstwerkjes, resultaten van vakkennis en geduld. Op enkele pakjes zijn duizenden namaak- briljantjes één voor één vastgenaaid. „Ria en Karin hebben ieder drie pakjes en een rok, die met verschillende kleu ren pailletten zijn bedekt. Ik bestel ze in Parijs. Alleen daar kun je de goede krijgen. Op het rokje heb ik er 45.000 genaaid, op ieder pakje 30.000, en alle maal met een dubbele steek HARD VAK Rekent u maar uit: meer dan een kwart miljoen glinsterende pailletjes van slechts enkele millimeters diameter heeft moeder Roberti vastgenaaid. Het resultaat is, dat het applaus luid opkla- tert. zodra de zusjes de piste binnentrip pelen. „Het is een hard vak meneer", zegt Max Roberti. „Als Je tot de top wil beho ren, moet Je werk éf zijn, maar mag er ook niets mankeren aan de make-up en de kleding". De namen van Karin en Ria zullen de komende maanden in grote, kleurige letters staan aangeplakt in alle Engelse steden, waar de enorme circusonder neming van Billy Smart zijn tenten op slaat. Maar volgend jaar komen de Ro berti's terug! Circus Strassburger heeft er nu al om verzocht. En zij komen graag, want als je heel Europa hebt af- gezwalkt wil je toch ook wel eens iets Nieuwe uitgaven Achter de rattenvanger, gedichten door Michel van der Plas. Zeekant, gedichten door Max Crolset. Beweging van het Jaar, gedichten door Jaap Harten. De dominee en z'n preek, door ds. E. G. van Teylingen, uitg. Willem de Zwijgerstichting, Den Haag, serie Re formatorische Stemmen. Domineesspiegel, door dr. S. H. Spanjaard, uitg. Het Wereldvenster, Baarn. Dit boek is gegroeid uit de zeer uitgebreide kennis van de predi kant-auteur op het gebied van vooral nieuwere letterkundige voortbrengselen, zoals toneelstukken, romans en novel len. In een achttal hoofdstukken heeft ds. Spanjaard het oordeel over de do minee in binnen- en buitenlandse lite ratuur bijeengebracht, achtereenvolgens onder de titels: Functieverlies, Versleten ornament, Matador-huichelaar, Giftige moraline. Macht en waan, Mens onder mensen. Martelaar van de eeuwigheid. Predikantenschemering of terugkeer tot domineesland. Ds. Spanjaard is erin geslaagd door deze overzichtelijke groepering (met tal van korte samenvattingen uit literaire werken en zijn eigen oordeel aan het slot van elk hoofdstuk) een duidelijk inzicht te geven in de reacties van mo derne auteurs op het „verschijnsel" do minee in de tegenwoordige samenleving. Die beoordeling in de desbetreffende literatuur valt nogal eens sterk kritisch uit, al staat daar menige waarderende reactie tegenover. Men leze dit boek om te zien waarop die kritiek of goedkeu ring gebaseerd is. Juist omdat dit werk met kennis van zaken is gecomponeerd, leest men het vlot uit. Trouwens, als niet-christelijke auteurs hun oordeel over „de dominee" geven hoe dat dan ook uitvalt raakt dit niet alleen hém alleen, maar toch eigenlijk ook een ieder, die zich tot de gemeente rekent. „Domineesspiegel" is dus veel méér dan een „domineesboek", al gaat het in naam alleen over de kerkelijke leids lieden. Opnieuw in de houten broek, door D. van der Stoep en H. H. Felder- hof, uitg. Bosch en Keuning N.V., Baarn Dit boek is een vervolg op een vroegere soortgelijke uitgave „over do minees, preken en kerkmensen". Voor wie het niet mocht weten: de „houten broek" is een ander woord voor kansel of preekstoel. Deze titel is bepaald typerend, want daarin komt een soort „humor" tot uiting, die men wel kan toepassen op welk ander beroep ook, maar nu juist niet op het Heilig ambt". Wat ons, in het algemeen gesproken, in de vroegere uitgave en nu ook in dit vervolg irriteert, is de wel goed bedoel de. maar in wezen toch banale gemoede lijkheid, waarmee de Evangelieprediking benaderd wordt. Onprettig doet ook het schouderklopje aan, dat de schrijvers aan hun „slachtoffers" geven: dominee Schoch houdt van een moderne aanpak, dominee Vroegindewey preekt op een frisse en levendige manier, dominee Vuijst is een voorganger met durf en enthousiasme enz. enz. Het is best mo gelijk, dat deze beschrijvingen van per soon, woord en werk van enige tiental len, in groter of kleiner kring bekende voorgangers een stichtende werking heb ben op een aantal lezers (essen). Aan de goede bedoelingen van deze uitgave wil len we dan ook niet twijfelen. Maar het is voor ons gevoel een bijna-blasfemische gedachte om de Boodschap „aan te prij zen" op een wijze, waarin zó nadrukke lijk de kwaliteiten van een aantal bood schappers worden geëtaleerd als in dit boek geschiedt. Ook de Evangeliepredi king kan in deze moderne wereld niet helemaal zonder „reclame", maar wat, naar ons gevoel, in opzet en geest van dit boek ontbreekt is de erkenning, dat het tenslotte gaat om „de verborgen omgang met God". Hadden de schrij vers dit beter beseft, dan zou dit boek trouwens ongeschreven zijn gebleven! Rl. liiliHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiii Het Leidseh Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken Itllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllli

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9