KUNSTPLANEET „PIONIER V" VAN V.S. IN EEN BAAN TUSSEN AARDE EN VENUS UITBREIDING VAN BOUWVAKSTAKING WEERBERICHT BELANGRIJKE VORDERING IN RUIMTE-ONDERZOEK: Radioverbinding over 80.000.000 kilometer Jodrell Bank hielp handje mee Fa. D. KRET Zn. v. d. Water Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 MAART 1960 No. 29998 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 -AL/ VUUK L.L.IL/L.1N L-1N UM5IKJ per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Verenigde Staten hebben gisteren, zoals reeds in een gedeelte van onze oplage van giste ren vermeld, met succes een satelliet, de Pionier V in een baan om de zon gelanceerd. Het bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) maakte bekend, dat de Pionier V van 40 kg, vol doende snelheid (39.680 km per uur) had gekre gen om aan de zwaartekracht van de aarde te ontkomen en dat zij een baan om de zon is gaan beschrijven tussen de banen van de aarde en Venus in. De kortste afstand tot de zon zou 119.520 km zijn en dit punt zou in ongeveer 151 dagen bereikt worden. De totale omlooptijd om de zon bedraagt 311 dagen. Pionier V werd om 14.00 uur (Ned. tijd) in Cape Canaveral gelanceerd. Alle drie trappen van de 27 meter lange Thor-Ableraket werkten goed. De radiotelescoop van Jodrell Bank en posten in de V.S. vingen krachtige radiosignalen op. Om 17.00 uur was de Pionier V op 53.330 km en om 22.00 uur op 120.000 km afstand van de aarde. Pionier V zal 29 miljoen km dichter bij de zon komen dan de baan van de aarde. De aluminium instrumentenhouder bevat twee radiozenders, waarvan een van 150 watt voor uitzendingen uit de ruimte op afstanden tot 80 miljoen km van de aarde! De andere is een zender van vijf watt. Van de geweldige Britse radiotelescoop van Jodrell Bank werd gebruik gemaakt om de Amerikaanse satelliet op haar lange tocht om de zon tussen de aarde en Venus, op weg te helpen. Prof. A. C. B. Lovell, de directeur van de installatie van Jodrell Bank deelde aan de pers mee, dat door een signaal van Jodrell Bank de satelliet van de laatste trap werd losgemaakt. Door een signaal van Jodrell Bank werd ook de kleine zender van de satelliet bediend. De krachtige zender is nog niet in werking gesteld. Deze zal niet gebruikt worden voordat de pionier 1.6 miljoen km. of nog verder van de aarde verwij derd is. De zender is naar men meent de krachtigste die ooit diep de ruimte in gezonden is, ongeveer dertig maal krach tiger dan de zenders die de V.S. totnu- toe gebruikt hebben. De zender van vijf watt werd auto matisch ingeschakeld toen de „schoep raderen" op radiografisch bevel van Jodrell Bank opengingen. Tot de nuttige lading behoren vier schoepen die de zonnestralen in elektriciteit zullen om zetten om de zender te laden. Kort na de lancering werd bekend gemaakt dat minstens één waarschijnlijk alle schoe pen zich volgens plan openden. Vier maanden hoorbaar Deskundigen zeiden te hopen dat via Jodrell Bank vier maanden contact met de Pionier zou kunnen worden onder houden. Daarna zou de Pionier haar reis rond de zon buiten bereik van de luis terposten op aarde voortzetten en het is nog niet bekend wanneer zij dicht ge noeg bij de aarde zal komen om weer gehoord te kunnen worden. Eenmaal in een baan rond de zon zal de minimumafstand van de aarde naar schatting 74.4 miljoen km. en de maxi mumafstand 297 miljoen km. bedragen. Het is de bedoeling dat de satelliet gegevens over straling, magnetisme en micrometeoren van een afstand tot tachtig miljoen km. naar de aarde zal zenden en dit naar de deskundigen hopen gedurende tientallen jaren zullen doen. Kosten vijftig miljoen Deskundigen van de Nasa zeiden dat de Pionier mogelijk voor onbepaalde tijd in de ruimte zal blijven. De satelliet seint elk uur gedurende vijftien minuten signalen uit. De kosten van de zonne- satelliet worden geschat op ruim vijftig miljoen gulden. PRINSESSEN BEATRIX EN IRENE IN STOCKHOLM Prinses Beatrix en Prinses Irene zijn gistermiddag in Stockholm aangekomen. Zij werden op het vliegveld o.m. begroet door Prins Bertil en Prinses Margaretha van Zweden. Prinses Beatrix en Prinses Irene zul len vanavond de ontvangst, gevolgd door een bal, ten paleize in Stockholm bij wonen. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Tamelijk zacht De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Een depressie die vanmorgen het zee gebied ten zuidwesten van Ierland be reikte, kan morgen het weer bij ons gaan beïnvloeden, waardoor wind en bewolking tijdelijk zullen toenemen. Hier en daar kan ook wat regen vallen, maar deze zal waarschijnlijk van wei nig betekenis zijn; het blijft tamelijk zacht weer. (Opgemaakt te 10 uur). 13 MAART Zon op: 7.00 uur; onder: 18.40 uur Maan op: 19.05 uur; onder: 7.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.28 en 15.42 u. Laagwater te 11.32 en 23.51 uur. (14/3 hoogwater te 4.03 en 16.16 uur; laagwater te 12.12 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's, en een Bijvoegsel* Onderzoek van magnetische velden De Pionier is o.m. uitgerust met een instrument dat de Amerikaanse geleer den nieuwe gegevens moet verstrekken over de magnetische velden in de ruimte, die bij geen enkel hemellichaam beho ren en dus ook niet daar van afhangen en die, als zeestroraingen in de oceanen, in de ruimte schijnen te „stromen". De Amerikanen hopen dat de mens eens dank zij de energie, geleverd door deze „onafhankelijke" magnetische velden, met de snelheid van het licht zal kun nen reizen. Een bemande raket zou dan eerst ge bruik maken van „conventionele" voort stuwingsmiddelen. Als ze dan de mag netische velden bereikt heeft, zou ze zich hiervan kunnen bedienen voor de opwekking van elektriciteit, waardoor ze een steeds grotere snelheid zou kunnen krijgen. De tweede Russische Loenik (die evenals de Pionier IV in een baan tus sen aarde en Mars kwam) heeft de Een telegrafisch overgebrachte foto van de start van de Thor- Able raket, waarmee de Pionier V in een baan om de zon is gebracht. Deze raketcombinatie is 27 meter lang en bestaat uit drie trappen. Chessman geeft het toch nog niet op Chessmans advocaat Davis heeft gis teravond verteld, dat de ter dood ver oordeelde besloten heeft toch niet in zijn executie op 2 mei te berusten. Op grond van een nieuw argument zou men de komende week een nieuwe juridische manoeuvre beginnen om uitstel van exe cutie te krygen. Davis zei Chessman van de waarde van zijn nieuwe argument te hebben kunnen overtuigen zodat deze zijn berustende houding had laten va ren en toestemming voor een nieuwe actie had gegeven. Opletten op arbeidsreserve In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1960 So ciale Zaken en volksgezondheid zegt mi nister mr. dr. C. J. M. A. van Rooij op gron«* van de ontwikkeling van de gere gistreerde arbeidsreserve in de laatste maanden van mening te zijn, dat deze ontwikkeling met de grootste oplettend heid dient de worden gevolgd. Advertentie Salon P. H. Koevoets NOORDEINDE 13 - LEIDEN TELEFOON 23159 Moderne coiffures. Haarverven - Kleurspoelingen. STAALINDUSTRIE BORNEO President Soekarno van Indonesië heeft gisteren tijdens een receptie in Djakarta meegedeeld, dat op het eiland Borneo een staalfabriek zal worden ge bouwd met Russische hulp. De president gaf geen verdere toelich ting op dit besluit. Bij de ondertekening van de Russische lening ad. 250 miljoen dollar, tijdens het bezoek van premier Kroesjtsjef, was ver nomen, dat een deel van deze gelden zou worden besteed aan de oprichting van een fabriek voor industriestaai op Bor neo of Sumatra. Op Borneo zijn steenkoollagen ontdekt, die de hoogovens van de staalfabriek zouden kunnen voeden. eerste gegevens verstrekt over deze magnetische velden. Het is echter nog niet mogelijk het energievermogen en de uitgestrektheid van de velden te be palen. De Amerikaanse „Pionier V" zal ook gegevens moeten leveren over de betrekkingen tussen de verschillende magnetische velden en de straling in de ruimte. De geleerden willen ook weten hoe groot de kracht is van de stralin gen met een hoog energiegehalte, die de zon uitzendt. STARFIGHTER-PRODUKTIE RUIM EEN MILJARD GULDEN Over de in Nederland te besteden be dragen, die gemoeid zullen zijn met de gezamenlijke aanschaf en produktie van de Lockheed F 104G „Starfighter" voor de luchtmachten van de Duitse Bonds republiek, België en Nederland, maakt de luchtmachtvoorlichtingsdienst het volgende bekend: Het Nederlandse aandeel in de order van de Bondsrepubliek voor deze vlieg tuigen zal voor onze vliegtuigindustrie ongeveer 400 miljoen gulden, voor onze elektronische industrie ongeveer 135 mil joen gulden en voor andere bjj het pro ject betrokken industrieën in ons land ongeveer 205 miljoen gulden bedragen. Totaal ongeveer 740 miljoen gulden. Hierbij zullen nog de volgende globale bedragen komen voor de eerste eigen or der van de Nederlandse luchtmacht ten getale van 50 toestellen: de vliegtuig industrie 150 miljoen gulden, de elektro nische industrie 60 miljoen gulden en de overige industrieën in Nederland 90 miljoen gulden. Totaal 300 miljoen gul den. Dit bedrag zal hoger worden naar mate meer vliegtuigen voor de Neder landse luchtmacht besteld zullen wor den. NU HARD TEGEN HARD De Prinsessen Beatrix en Irene, voor het eerst in een Lockheed Electra van de KLM, op weg naar Stockholm waar zij vandaag het bal voor Europese Prinsen en Prin sessen zullen bijwonen. De landelijke stakingsleiding in Utrecht verwacht, dat het in het bouw- conflict nu hard tegen hard zal gaan. Nu de gehele Tweede Kamer zich ach ter het regeringsbeleid inzake deze kwestie heeft geschaard, is er, volgens de stakingsleiding, geen andere moge lijkheid voor de werkgevers dan de voorwaarden te aanvaarden, die de regering aan de afsluiting van de C.A.O. verbonden heeft. Gezien de be slistheid echter van de werkgevers organisaties, venvachten de drie werk nemersorganisaties dat de strijd van lange duur zal worden. De stakingsleiding heeft besloten, het stakingsfront naar twee kanten te ver sterken. Zo zal de volgende week het stakingsgebied worden uitgebreid met nog een aantal plaatsen en steden, waar onder Assen, Stadskanaal, Den Helder, een grote streek in het zuiden van het land, Helmond, Breda, Bergen op Zoom, Venlo en Apeldoorn. Daarnaast zal een aantal grote wegenbouwobjekten, die tot nu toe met rust zijn gelaten, in de ac tie worden betrokken. Van dag tot dag zal de stakingsleiding vanaf maandag de koers bepalen en het wordt niet on mogelijk geacht, dat het aantal plaatsen en streken, waar gestaakt zal moeten worden aanzienlijk zal toenemen. Instructies Tevens zullen vandaag instructies uit gaan naar de nog werkende leden van de drie vakorganisaties. Hun wordt de mo gelijkheid gegeven, gelden te storten in een steunfonds, dat ter completering zal dienen van de reglementair vastgestelde uitkering uit de stakingskassen der bon den. De stakingsleiding verwacht, dat daar door de uitkeringen aan de stakende bouwvakkers de volgende week aanzien- Advertentle PHILIPS TELEVISIE v.a. f 725.—. LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Honderden doden in de bergdorpjes bij Agadir In de vernietigde bergdorpjes ln het gebied van Agadir zijn bij de aardbe ving van 29 februari 179 mensen omge komen en 144 gewond. Er bestaat geen enkele wegverbinding met deze dorpjes die 700 meter hoog liggen, Boeren die konden ontsnappen, hebben het eerst alarm geslagen, waarna verkennings vliegtuigen van het Marokkaanse leger de dorpjes Ait Oerir, A it Accoeb, Anoe D'Feb en Teddert lokaliseer den. Vervolgens zijn per helikopter reddingsploegen naar de onheilsplaat sen gebracht. Verder zijn per muilezel medicamenten en levensmiddelen aan gevoerd. lijk hoger zullen zijn. Vandaag zullen de drie vakbonden een beslissing nemen over de uitkeringen voor de volgende week aan niet-georganiseerde stakers. Nog kort geding? Inmiddels overweegt een comité uit de ongeorganiseerde bouwvakarbeiders te Den Haag een kort geding aanhangig te maken tegen de Staat der Nederlanden en de vakbonden. Het wil de president van de Haagse Rechtbank vragen de Staat en de vak bonden te veroordelen tot volledige scha deloosstelling van de ongeorganiseerde bouwvakarbeiders, die door de staking zün getroffen. In beginsel heeft de Haagse advocaat mr. dr. K. W. P. Klaassen zich bereid verklaard in deze als raadsman op te treden. Hij wil echter eerst een lijst met 50 namen van ongeorganiseerden hebben, die dit kort geding aanhangig willen maken. De heer W. F. van Tilburg, secretaris van het N.V.V., heeft gisteravond voor de radio gezegd, dat de gevolgen van een langdurige staking .rampzalig" kunnen zijn. .Minister De Pous heeft de hoop nog niet verloren, dat door overleg zij het zonder concessies alsnog een oplos sing mogelijk is. Ik wil hem die hoop hoewel ik het niet zie niet ontnemen", aldus de heer Van Tilburg. Maar als binnen enkele dagen niet blijkt, dat die hoop gerechtvaardigd is, dan zal van de regering geëist worden, dat ze ingrijpt. Dan zal de regering een bindende loon regeling op basis van de nieuwe CAO moeten opleggen, gecombineerd met een prijsberekening opdat doorberekening niet geschiedt". De heer Van Tilburg vervolgde: „Een dergelijke maatregel is goed beschouwd in strijd met het voeren van de vrijere loonpolitiek, maar het algemeen belang eist dit ingrijpen Jn het andere geval lijkt het ons de moeite waard te over wegen de overheid te verzoeken onze stakingskassen te subsidiëren. Immers wij voeren nu de strijd om het prijs beleid van de regering overeind te hou den!" Advertentie CERTINA HORLOGES Alléén in de betere Speciaal Vakzaken Haarlemmerstraat 207 Franse kikvorsman komt vandaag tot Karlsruhe De Franse kikvorsman Louis Lourmais, die bezig is de Rijn af te zwemmen, is gisteren tot de brug van Kehl, bij Straatsburg, gekomen Op de laatste der tig kilometer van het traject, dat hR vrijdag aflegde, werd hij vergezeld door zyn vrouw Hij kon dit laatste deel van het traject met een snelheid van tien kilometer per uur afleggen doordat een Frans schip hem de weg wees tussen de tegenstromingen door. Lo urm ais hoopte vandaag tot Karlsrlihe te komen. Westen beperkt de bewegings vrij beid Russische missies (Van onze correspondent in Bonn) Dc Britse en Amerikaanse opper bevelhebbers in Duitsland hebben gisteren de bewegingsvrijheid van de leden van de Russische militaire missies in resp. Bad Salzuflen (Westfalen) en Frankfort aan de Main drastisch ingeperkt. Het gaat hier om Brits-Amerikaanse repre sailles tegen de Russische passen- plagerij in Potsdam (Oost-Duits- land). De leden van de betreffen de militaire missies der Sovjet-Unie mogen thans niet meer buiten de genoemde steden komen. Daarmee volgen Britten en Ame rikanen het voorbeeld van de Franse opperbevelhebber te Baden- Baden, die twee weken geleden de bewegingsvrijheid van de leden van de Russische militaire missie in deze Zuidwestduitse stad be perkte. Het gaat hier om de zogenaamde passenstrijd tussen de Russische militaire bevelhebber te Potsdam bij Berlijn en de Geallieerde bevelhebbers in West-Duits- land. Op 4 februari gaf de Russische opperbevelhebber bij wie Amerika, En geland en Franrijk militaire missies hebben geaccrediteerd aan de leden van deze missies nieuwe doorlaat-passen. Daarop was een bijzondere wijziging aangebracht: in plaats van „Sovjetrus- sische bezettingszone" stond er „Duitse Democratische Republiek" (communis tisch Oost-Duits land) op vermeld. Het werd direct duidelijk, dat acceptatie van deze doorlaat-passen in de grond van de zaak zou neerkomen op een stap in de richting van erkenning door Amerika, Engeland en Frankrijk van Oost-Duits- land. Nog temeer omdat op de nieuwe passen ook was vermeld, dat de bezitter ervan geregistreerd was bij het Oost- duitse ministerie van Binnenlandse Zaken! Amerikanen, Fransen en Britten trok ken de consequentie uit hun houding: sedert 4 februari namelük zijn de leden van de drie Westelijke militaire missies te Potsdam niet meer naar West-Berljjn gegaan, omdat rij de nieuwe passen niet wensen te gebruiken. Fransen en Britten sturen iedere dag een auto met voedsel naar Potsdam. De Amerikanen schijnen voorraad genoeg te hebben. Voor dit transport worden Russische zogenaamde gast-passen, zonder de op druk D.D.R., gebruikt. De Brits-Amerikaanse stap van giste ren, de Franse stap van twee weken geleden, beiden gericht tegen de Russen, houden in dat men van Westelijke zijde genoeg heeft van het Sovjetrussische spel met de geallieerde missies in Pots dam waar circa 50 Geallieerde soldaten en officieren als het ware zijn ingeslo ten. Met geduld en humor houden deze Amerikanen, Fransen en Britten dit ..beleg" vol: ze hebben slechte telefonisch contact met hun familieleden en supe rieuren in West-Berlijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1