laro van Eyck groots gehuldigd Minister Cals overhandigde lieo Mann-Bouwmeester-ring Maatschappelijk werkster wilde niet getuigen in rechtsprocedure Uitbreiding confectie'industrie in Sassenlieim ..ericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 maart 1960 Zesde blad no. 29d9d ie gehele avond als de keiharde en meedogenloze Rcgina in Lilian Hellmans der hebzucht „De kleine vossen" op de planken te hebben gestaan, heeft ibliek in de Amsterdamse Stadsschouwburg Caro van Eyck kort na midder- horen spreken als de sympathieke, diepbewogen actrice, die op warme dt Nederlandse toneelwereld voor en achter het voetlicht dankte voor de Be haar deze avond was bewezen: het uitreiken van de Theo MannBouw er-ring. huldiging van Caro van Eyck is een feest geworden, zoals de Stadsschouw- dat slechts eens in een reeks van jaren meemaakt. Feestelijk reeds was de Idling van „De kleine vossen", die tot enkele malen toe open doekjes kte aan de zaal. Theater" bracht mij (Van onze Amsterdamse correspondent) vernieuwing Tezig waren de minister van O. W., de commissarissen der Ko ran Gelderland en Noord-Hol- hurgemeesters en leden van ge- tbesturen van de steden, die het „Theater" te Arnhem sub- alle acteurs en actrices, die rond zelf niet op de planken ston- leerlingen van de toneelscholen msterdam, Arnhem en Maastricht, ardigden van de Amsterdamse ïenverenigingen en toneelliefheb- lie f. 25 tot f. 30 hadden betaald .1 een plaatsje te kopen voor deze iere voorstelling. „Ik ben blij, mam" in de zaal zat een oude dame, rit deze avond een der mooiste van ItTen is geworden: de moeder van mldigde actrice. „Door de kinde nden de ouders geëerd", zei Caro yck. „Ik ben biy mam, dat je dit ueemaken". Voorts waren er de mwoordigers van de vorige gene- loneelkunstenaars: Rika Hopper, Verkade en Jan Musch. Leiden tussen het publiek, maar d gezicht dat straalde van trots, echtgenoot van de gevierde actri- heer H. S. Boekman en in de bur- üersloge naast het toneel gaven f en mevrouw Van Hall van hun lelling blijk. ileinood, dat zo'n belangrijke rol elen, brandde minister mr. J. M. Cals in de zak en tijdens de pau- hij niet nalaten deze begeerde ring" te laten circuleren onder 'n belangstellende dames, voor wie making van het donkerblauw met het door parelvormige mo- omgeven vrouwe-figuur een ware ie was. En het viel de minister de ring weer in handen te krij- ndeze netjes in het doosje te ber- t het grote moment er was. Onschatbare diensten grote moment kwam na de voor- toen het doek onder luid gejuich en Jan Musch de in lichtgroene iipon met witte handschoenen tn Caro van Eyck voor het voet- idde en vanaf de balkons een re- Drode en witte bloemen op haar kalde. zijloge keken Cor van der Lugt ten mej. G. Alingh Brugmans, die i* Van Eyck kozen als waardig ïer van ringdraagsler Else Mauhs minister Cals zich van zijn taak De minister zei onder meer: „U ezegd, dat U zich niet als de en beste actrice voelt. Ik geloof bescheidenheid, die niet alle kunstenaars in die mate bezitten, t U hebt het Nederlandse toneel tore diensten bewezen. Met de in Uw gestalte en de rijkdom van hebt U vele karakters op de a jezet en ik hoop, dat er nog vele wlgen". Een ware ovatie brak los, «minister de ring aan de vinger 'ontroerde actrice schoof. „Trouw" W. Bloemers, Commissaris der to van Gelderland, zei: „U bent Mente in de rechten uitgegroeid ■actrice van de eerste rang en O de bewondering van heel tonend Nederland bezorgd. Een «en teken van trouw. Het is onze «t nog lang trouw zult zijn s toneel en aan Uw gezelschap". tijn U bijzonder dankbaar, dat Q Plaats heeft", aldus de Am- Dïergetelijke avond hier in Am- wethouder van Kunstzaken, de Roos, die onder luid applaus °Pmerkte: „Ik wens mijn respect ö?en voor „Theater", dat onder toilijke omstandigheden resul- bereikt, die het gehele Ne- toneelleven hebben verrijkt". Ce Vries. directeur van „Theater". Oe creaties van Caro van Eyck in in „Rouw past Electra". ®e". „Medea" en „Iphigeneia in zei: „Jij bent een onvolpre- ooga. Wij zijn gelukkig en trots", ■to de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars, sprak Fred Sterneberg: „Evenals je grote voor gangsters, mevrouw Mann-Bouwmeester en Else Mauhs, ben jij een betoverende vrouw. Op het toneel maak jij het leven dieper, wijder en intenser. Jij bent de ring waard". Onder een luid „Io vivat" van de stu denten op de galerijen sprak tenslotte de rector van het Amsterdamse Studen tenkorps. de heer W. Mulder, tot de ac trice. „Wij hebben ons afgevraagd wat wij u moesten geven. Toen zei iemand: „Geef haar een boek man", waarop Caro zei: „ik ben bijzonder blij met m'n boekman..." Tegen half een vannacht nam Caro van Eyck zelf het woord om beheerst maar diepbewogen de vele sprekers te danken. „Ik vind het erg prettig, dat ik als lid van „Theater" de ring heb ge kregen. De vitaliteit van dit gezelschap heeft mij artistieke vernieuwing be zorgd. Ik ben daar zeer dankbaar voor. Ik 'heb in mijn leven veel verliezen moe ten incasseren", aldus de actrice. „Soms dacht ik: is dat de bedoeling van het leven? Het was als een sprookje, waar alle boze geesten zich op mij stortten. Maar langzamerhand is dat verlorene teruggekomen. Het bleek zelfs mooier en rijker dan voorheen". Verantwoordelijkheid Mevrouw Van Eyck zei het dragen van de ring als een grote verantwoor delijkheid te voelen. „Het is moeilijk te zeggen wie de beste actrice is. Talenten zijn niet vergelijkbaar. Het is net als in de schilderkunst: „wie is beter, Rubens of Van Gogh? Dat is immers niet te zeggen?" Caro van Eyck deelde mee, dat zij binnen drie maanden bij de notaris de naam van de volgende ringdraagster zal deponeren. „Het zal een actrice zijn van mijn generatie, maar ik houd mij het recht voor die naam te wijzigen, zodra uit de jongeren een meisje voort komt dat de naam waard is". Vele malen werd het doek gehaald. De ovaties daverden. Maar even later ver plaatste de feestvreugde zich naar de nachtelijke Amsterdamse straten, toen Caro van Eyck, gezeten in een door het Amsterdamse Studentenkorps aangebo den open calèche, en begeleid door rui terij, stoeterij en fel oplichtende flam bouwen. van het Leidseplein naar het Carlton-hotel reed. Ach. Amsterdam is geen Parijs en er waren'slechts weinige toeschouwers langs de route om deze triomftocht gade te slaan. Minister mr'. J. M. L. Th. Cals van Onderwijs, Kunsten en Welen- schappen heeft gisteravond in de Stadsschouwburg te Amsterdam de Mevrouw Theo Mann-Bouwmees- terring uitgereikt aan de actrice Caro van Eyck. In het midden de acteur fan Musch. Feest in Carlton Daar in Carlton is er gefeest tot het ochtendgloren, op kosten van het Am sterdamse gemeentebestuur, dat grote hoeveelheden prijzen en dranken voor de 400 genodigden had laten aanruk ken. Hier volgde de tweede uitreiking van een ring. De .Vrienden van Theater' overhandigden namelijk een ring, die geschikt is om alle dagen te worden ge dragen en er werden uiteraard vele heil dronken uitgebracht. Het uitbundige feest eindigde in het Franse restaurant van Carlton, waar 'n koud buffet bij wijze van vroeg ontbijt' stond te wachten. Dr. Smeding: „Sluit de Klist" „Een nieuwe afsluiting voor de Lau- werszee is de enige aanvaardbare oplos sing". Dit zei gisteren dr. ir. S. Smeding, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning, bij de opening van het congres van deze vereniging, dat gisteren in Utrecht is gehouden. Ten aanzien van de Lauwerszee heeft de regering, gezien de primair te stellen eis van veiligheid, de keuze uit het aan leggen van een nieuwe, 13 km lange af sluitdijk en het verhogen van de oude dijk. die een lengte heeft van 32 kilo meter. Dr. Smeding meent, dat de eerste en duurste oplossing tal van voordelen heeft boven de tweede. Hij vestigde in dit verband de aandacht op de moge lijkheden van landaanwinning en betere afwatering van het achterliggende ge bied, de totstandkoming van een zoet- watermeer, de betere verkeersverbindin gen en de nieuwe recreatiemogelijkhe den. Hij meent tevens, dat de Lauwers zee van grote waarde zou kunnen zijn als proefpolder voor de Wadden, waarvan naar zijn oordeel, grote gedeelten voor drooglegging in aanmerking komen. Het zou jammer zijn, als de regering deze kans voorbij liet gaan en zou be sluiten, miljoenen te besteden aan half werk, aldus dr. Smeding. Hij zei, dat ook hier het „Sluit de kust zoveel als moge lijk is", de enig aanvaardbare oplossing vormt. Installatie burgemeester De Kool van Voorschoten De officiële installatie van de nieuw benoemde burgemeester van Voorscho ten, de heer L. de Kool, zal plaats heb ben op zaterdag 19 maart a.s. in een bui tengewone zitting van de gemeenteraad die zal worden gehouden in het Cultu reel Centrum, aanvangende om 11 uur voormiddags. Burgemeester en mevrouw de Kool— Uittenbogaard stellen zich voor op die zelfde dag in het Cultureel Centrum van 3 tot 5 uur te recipiëren, om gelegenheid te hebben kennis te maken met de Voor- schotcnse burgerij. Aan de bewoners van Voorschoten wordt verzocht op zaterdag 19 maart de vlag uit te steken. Parijs verheugd over kernontwapening Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren onthuld, dat het Weste lijk onitwapeningsplan, dat 15 maar* aan de communistische landen in Ge- nève zal worden voorgelegd, voorziet in de aanwending van voorraden kernwa pens voor vreedzame doelen. Op een persconferentie zei de woord voerder. dat dit een van de drie punten van het plan is waarmee Frankrijk in het bijzonder ingenomen is. De andere punten waren, dat het plan de belang rijkheid onderstreept van ..kernontwa pening" en controle omvat van alle soorten „voertuigen voor het afleveren van kernwapens". Volgens de woordvoerders zijn de „misverstanden" tussen Frankrijk en de andere Westelijke landen uit de wc^ geruimd. (Van de Fransen was bekend, dat zij voorrang wilden geven aan de kernontwapening) Oost-Duitsland zou vals gespeeld hebben President van Guinea wil relatie met Bonn handhaven President Sekoe Toeré van Guinea heeft volgens het Westduitse persbureau DPA in een vraaggesprek met het West duitse blad „Der Spiegel" gezegd, dat de Oostduitse autoriteiten valselijk de in druk hebben gewekt, dat er reeds diplo matieke betrekkingen waren tot stand gebracht tussen Guinea en Oost-Duits land. Het vraaggesprek zou in het vol gende nummer van „Der Spiegel" ge publiceerd worden. Toeré zei slechts overwogen te heb ben de status van ambassadeur te ver lenen aan het hoofd van de Guinese handelsmissie in Oost-Duitsland, die had geklaagd over moeilijkheden omdat hij geen diplomatieke status had. Het voornemen had bestaan de Westduitse regering te raadplegen alvorens tot deze stap over te gaan, aldus zou Toeré in het vraaggesprek gezegd hebben. Toeré zei verder er niets van af te we ten, dat een pasbenoemde Oostduitse ambassadeur reeds op weg zou zyn naar Conakry. Hij zou verbreking van de diplomatieke betrekkingen met West- Duitsland zeer betreuren. De woordvoerder van de Westduitse regering, Von Eckardt, heeft geweigerd op het bericht van „Der Spiegel" com mentaar te leveren. Hij zei alleen, dat de Westduitse regering een officiële verklaring van Conakry afwacht (een (een Westduitse nota waarin gedreigd wordt met verbreking van de betrekkin gen met Guinea ingeval dat land be trekkingen met Oost-Duitsland heeft aangeknoopt, is naar Guinea gezonden). Amerikaanse negers zetten hun demonstraties voort De demonstraties van negers in de zuidelijke Amerikaanse staten tegen de rassenscheiding in eet/huizen duren voort. Te Montgomery in de staat Ala bama hield een groep negerstudenten van het Staatscollege donderdag een protestmars. Het hoofd van de politie verzocht de gouverneur, John Patter son. onmiddellijk de school te sluiten. Patterson droeg toen de hoofdinspecteur voor het onderwijs op een onderzoek in te stellen, of sluiting van de school aan te bevelen is. De demonstraties zijn intussen ook doorgedrongen tot in Little Rock in Ar kansas. Een aantal negers drong daar een „blank" eethuis binnen. De andere gasten gingen naar buiten, de zaak werd gesloten en de politie arresteerde de demonstranten, toen zij weigerden weg te gaan. De gouverneur van Noord-Carolina, Luther H. Hodges, heeft verklaard niet te geloven dat de negers op deze wijze hun doel zullen bereiken. Hij zei geen sympathie te kunnen hebben voor men sen die tot daden overgaan welke on verbiddelijk leiden tot verstoring van orde en rust. Russische diplomaat uit Brussel teruggeroepen De tweede mitötaire attaché bij de Sovjetruasische ambassade in Brussel, kolonel Nikolai Kilditsjef, is naar Mos kou ter ingeroepen, nadat de politie in de Belgische hoofdstad hem beschuldigd had van lichte mishandeling, het plegen van verzet en belediging van de politie in een Brussels restaurant. Volgens Belgische regeringskringen was de politie vorige week naar een res taurant ontboden, waar kolonel Kildit sjef zjn medegasten zou hebben bele digd. Hij vocht met de politie, toen deze hem wilde meenemen en later had hij op het bureau de officier van de wacht beledigd. Toen hij zich beriep op zijn diplomatieke onschendbaarheid, was hij vrijgelaten. Het procesverbaal was naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel gestuurd, dat het doorzond naar de Russische ambassade. Volgens genoemde kringen is kolonel Kilditsjef enige dagen later met zjn vrouw en twee kinderen per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Hoge Raad wijst zaak terug naar het Hof (Van onze Haagse correspondent) De strafzaak tegen de 30-jarige Am sterdamse maatschappelijke werkster, die volgens het Amsterdamse Gerechts hof dient te worden gegijzeld als zij zou weigeren een getuigenverklaring af te leggen, moet volgens de procureur-gene raal van de Hoge Raad, mr. G. E. Lan- gemeyer, worden terugverwezen naar het Amsterdamse Gerechtshof. De procureur-generaal nam gisteren conclusie in deze zaak. waarin de maat schappelijk werkster zich had beroepen op verschoningsrecht om zodoende niet te behoeven getuigen in een echtschei dingsprocedure. Zij beriep zich op dat recht, omdat zj als psychiatrisch ge schoold sociaal werkster, verbonden aan een medisch opvoedkundig bureau te IJmuiden. meende, dat op haar het me dische beroepsgeheim van toepassing is. Een verzoek van één der partijen in het echtscheidingsproces om de maatschap- Noodweer in V.S. duurt nog voort Een nieuwe storm heeft het midden westen en het zuiden van de Verenigde Staten gisteren nog meer sneeuw, natte sneeuw en regen gebracht. De oostelijke helft van het land had door deze nieuwe aanval van de winter geen tijd om de record dikke sneeuw lagen van twee dagen op te ruimen. In Illinois, Kentucky en Tennessee, waar woensdag meer dan 50 cm sneeuw was gevallen, werd nog veel meer sneeuw verwacht. De storm legde het verkeer in het middenwesten lam en de wegen raakten geblokkeerd. In North Carolina stonden vijf heli kopters van de National Guard gereed om voedsel en medicijnen te brengen naar het getroffen berggebied ten westen van Jefferson waar de mensen zijn ge ïsoleerd door zes meter hoge sneeuw hopen. Drie tanks en een vijf tonstrac- tor trachtten zich daar een weg te ba nen naar de geïsoleerde woningen. De Nationale Garde distribueerde ln samenwerking met de politie voedsel in Virginia, waar het land met een dikke laag sneeuw was bedekt. Meer dan de helft van de scholen in Virginia bleven gesloten. New York City en het noordoosten bleef gespaard voor deze laatste storm, maar een koudegolf houdt New England en de grote meren in een ijzige greep. Kroesjtsjef reist liever in turbineschroefvliegtuig Premier Kroesjtsjef zal zijn komende reis naar Frankrijk maken met een turbineschroefvliegüuig van het type ..II 18". omdat dit toestel „geriefelijker is en minder lawaai maakt" dan de straalvliegtuigen van het type Toe 104. Hij verklaairde zelf na zijn recente reis naar Indonesië, dat hij aan de „II 18' de voorkeur geeft. Dit toestel kan, met 80 passagiers, in vijf uur tijds 3 000 km. afleggen. Het is dus aanzienlijk lang zamer dan de „Toe 194". die met zijn beide straalmotoren een snelheid van 900 km. per uur haalt. Op niet te grote afstanden is de „II 18" echter veel zui niger en dit toestel wordt dan ook veel vuldig op luchtlijnen in de Sovjet-Unie en andere communistische landen ge bruikt. Nina Petrowna Kroesjtsjewa en haar dochters Julia. Rada en Elena, zullen evenals trouwens vaak op hun Ame rikaanse reis het geval was tijdens hun verblijf in Parijs een ander pro gramma afwerken dan Kroesjtsjef zelf. Als deze in conferentie is met de Fran se leiders, zullen de dames de hoofd stad en haar bezienswaardigheden ont dekken waarbij mevr. MaireV. wier echt genoot belast is met de organisatie van Kroesjtsjefs bezoek, als gids zal dienen. Mevr. Mairey, die de Russische taal goed machtig is, wordt bijgestaan door de echtgenote van Frankrijks ftiinister van Onderwijs, Joxe, die eens ambassadeur in Moskou was. Joxe spreekt Russisch als zijn moedertaal. Op het nog niet complete programma staan het wa renhuis Lafayette, de Kaatsbanen, het Louvre, de Tuilerieën. een meisjesschoo. en voorts een ziekenhuis, waar me vrouw De Gaulle de Russische gasten zal begeleiden. pelijk werkster te gijzelen werd door de rechter-commissans niet ontvankelijk verklaard. In appèl besloot het Amsterdamse hof echter haar wel te laten gijzelen. Zij had in dit appèl tussenbeide willen komen maar het Hof was van oordeel, dat het genomen besluit inzake de echtscheiding door haar tussenkomst zou worden ge wijzigd. De maatschappelijke werkster ging daarop in cassatie bij de Hoge Raad. Haar advocaat, mr. C. R. C. Wij- ckerheld Bisdom, vroeg tijdens de be handeling van het cassatieberoep om vernietiging van het arrest van het Hof. Mr. Langemeyer concludeerde nu. dat deze zaak terug moet naar het Amster damse Gerechtshof: dit Hof heeft na melijk volgens de procureur-generaal ten onrechte beslist, dat de maatschap pelijk werkster niet tussenbeide mocht komen als party in het geding, omdat in dat geding al vonnis was gewezen tussen de beide oorspronkelijke partijen, de beide echtelieden dus. Volgens mr. Langemeyer zal het Amsterdamse Hof moeten beslissen, of voor de maatschap pelijke werkster verschoningsrecht kan gelden. De Hoge Raad zal uitspraak doen op 22 april a s. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Wouterswoude D. C. van Wijnen, kand. te Gouda Aangenomen naar Hulzen (N.-H.) (vac. A J. Timmer) G. Boer te Lunteren naar Zevenhulzen (toez.) W. F. van der Staat te Blerum. NED. PROT. BOND Beroepen te Baarn F. A. van Aalst. Ned. herv. pred. te Assen. GEREF. KERKEN Beroepen te Midwolda (Old.) en te Oost- voorne D. C. Flret. kand. te Bergambacht te Doorn mr. dr. J. Ozlnga te Lunteren te Donkerbroek S. van oer Vees te Arum. CHR. GEREF. KERKEN te Tweetal te Leerdam D. Slagboom 's-Gravenzande en E. Venema te Zwijn drecht te Werkendam C. Smits te Slie drecht en J. C. van Ravenswaaij te 's-Gra venhage-Schevenlngen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Bergum D. W. Veldkamp te Hilversum. Sedert de vestiging in Sassenheim is het confectiebedrijf van de heren Ter Meer gestadig gegroeid en uitgebreid. Ook het aantal meisjes, dat bij „Hygia" werkt, is in de loop der jaren sterk toe genomen. Dit aantal wordt binnenkort nog groter. Gistermorgen immers heeft de loco-burgemeester van Sassenheim, de heer A. Vogelaar, op een terrein achter het bestaande gebouw aan de Menneweg de eerste paal geslagen voor een nieuw fabriekscomplex. Het betreft hier een uitbreiding van het bedrijf met 1575 vierkante meter, waarvoor 850 meter aan palen de grond in gaat. Telt het bedrijf, dat zich o.m. toelegt op de vervaardiging van lingerie en kinderkle ding, op het ogenblik ongeveer honderd waarnemers(sters) na het gereedkomen van de nieuwbouw zullen het er zeker vijftig meer zijn. De directie, welke zich enige tijd geleden in verbinding stelde met het architectenbureau Ritter en De Graaf te Den Haag, verklaarde tijdens de plechtigheid van gisteren de voor keur gegeven te hebben aan de zgn. paviljoenbouw omdat zij wenste te bre ken met het idee van grote hallen. Zelfs al zou er in de toekomst nog veel meer bijgebouwd worden dan nog kunnen licht en lucht van alle kanten de be drijfsruimten binnen blijven stromen. Voorts heeft men er wel voor gezorgd, dat er ook in het nieuwe complex zo efficiënt mogelijk gewerkt kan worden. De uitvoering van het project berust bij de Hollandse Beton Maatschappij te Den Haag. Wethouder Vogelaar, die enkele ogen blikken als heibaas had gefungeerd ver tolkte even later in de kantine van het confectiebedrijf de gevoelens van het gemeentebestuur. Hij zei er van over tuigd te zijn, dat het nieuwe complex een sieraad zal zijn voor Sassenheim ln welk dorp enkele jaren geleden nauwe lijks enige industrie te vinden was. Namens het personeel feliciteerde de procuratiehouder, de heer M. C. Bijnag- te, de directie met het slaan van de eerste paal. Zy tot slot nog vermeld, dat het huidige gebouw dateert uit 1956. Rechts op de foto het bestaande fabrieksgebouw en links het nieuwe complex zoals dat er b me^kort uit zal zien. VAL VAN 30 METER Gistermiddag is bij de in aanbouw zijnde elektrische centrale aan de Waal haven te Rotterdam een plank, waarop twee constructieschilders uit Rotterdam zaten te werken, uit een strop geschoten. Een der schilders viel van 30 meter hoogte naar beneden en moest ernstig gewond in een ziekenhuis worden opge nomen. Nummer twee kwam met de schrik vrij. Het tweetal was, zittend op een plank, die in kabels hing op een hoogte van dertig meter, bezig aan de achterzijde van het ketelhuis te werken. Een hun ner, de 27-jarige M. A. Jaspers kreeg een stofje in zyn oog en schoof over de plank naar zijn collega, de 28-jarige C. Stam, die hem zou gaan helpen. Opeens schoot de plank aan één kant uit de strop en kwam verticaal te hangen. Eerstgenoemde viel - zoals gezegd - 30 meter naar beneden. De heer Stam wist na een val van drie meter een richel te grijpen, zodat hij in de lucht bleef han gen. Via steunbalken, die aan het pand zaten en een plank wisten andere werk lieden hem uit zijn benarde positie te verlossen. Grondwerker door heipaal gedood In de bouwput van het Hiltonhotel in Amsterdam-Zuid is de 2b-jarige grond werker W. Dolman uit Zaandam gister middag onder een neervallend, 1H ton zwaar, stuk van een heipaal van gewa pend beton terecht gekomen en aan de gevolgen overleden. De grondwerker was juist voor het eerst op dit bouwobject aan het werk gegaan. In de strop van een graaf machine hing een van een heipaal los gebrand bovenstuk. Dit slingerde even en raakte een daarnaast staande hei paal waarvan de kol wel rondom inge hakt maar nog niet losgebrand was. Deze viel tegen het bovenstuk van een in dezelfde staat verkerende tweede paal die ook afbrak en terecht kwam op de grondwerker. Een collega die naast hem stond zag nog kans te ontkomen. De po litie en de arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 maart. Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andijvie 52-76, kroten 45-55, prei 63-64, spinazie 59-70. stoofsla 54-89, sprui ten A 56-112, Idem B 40-116, waspeen 26- 54. witlof 36-85; per 100 stuks: sla A 13.90 -19.90; per 100 bos: peterselie 11-12, sel derie 4-15, uien 6-17. AALSMEER. 11 maart. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling GA. Snijbloemen: Seringen: Stepman per tak 55-100. Legray 40-57. Blauw 65-135. Forsythia 15-52. Sneeuwballen 55-115, Prunus Triloba 25- 69, Prunus Serrulata 70-170. Calla per st. 30-46, Amaryllis 25-44, Gerbera 30-42. Fresia per bos 125-190, Cyclamen 100-150 Iris 160-220, Anemonen 45-75, Lathyrus 75 -120, Asp. Plumoeus 120-190. Anjers, rood per stuk 15-24. roze 15-26, wit 15-28. Or chid Beauty 15-22, Rozen: Better Times 25-42. Roselandla 35-57, Edlth Helen 75- 110, Parel van Aalsmeer 40-65. Geh. Duls- berg 55-95. Pechtold 30-50. Towny Gold 40-73. Mad. Ofman 35-60. Baccarat 75- 110, Montezuma 50-80, Stokman 30-50. KATWIJK AAN DEN RIJN. 11 maart Groenteveilingwaspeen Al (per kist) 12.50-15.80, waspeen A2 (per kist) 4.50- 12.80, waspeen BI (per kist) 15.50-16.70, waspeen B2 (per kist) 3.20-7.00, waspeen Cl (per kist) 7.00-11.50, waspeen C2 (per kist) 5.60, spruiten Al 67,.tot 68, spruiten A2 67.tot 128,spruiten B2 44.sjalotten 2 23.tot 32,uien (per kist) 2 10-5.10. witlof 2 55.— tot 60.—. rode kool 1 26.tot 47.rode kool 2 26,— tot 47,—. prei Al 111.— tot 112.—. Aanvoer waspeen 85.000 kg. waarvan 70.000 kg. voor export werd verkocht. LISSE, 11 maart. Gladlolenvelllng. Met de handel gaat het nog steeds niet veel beter. Hoewel er beslist goede koop lust was, werd voor de meeste soorten wei nig meer betaald dan de vorige velling, Alleen beste gladiolen 14/op zijn ln de vraag en het verschil ln prijs van de mees te soorten ln de maten 14/op en 12/14 ls groot. GLADIOLEN 14/op 12/14 10/12: Acca Laurentia 4.30 2,f.American Express 4 20 1.20 0.60. Aristocrat 4.50 3.30 Be nares 3.25 1.10 0.60, Benjamin Britten 4.- 3.60 Bloemfontein 2.50 1.40 1.60. Dr. Albert Verwey 3.10 1.35 1.—. Early White 3.25 2.90 1.35. Flower Dream 4.70 2.50 3.10. Friendship 3.70 1.80 1.10, Gen. Elsenhower 3.— 1.50 1.80. Gold Dust 4 85 1.60 0.60. Golden Show 6.Hawaii 2.85 0.90 0.50. Hochsommer 4.15 1.80 1.20. Jo Wage- naar 4.30 2.40 1.20, Johan Strauss 3.10 2.40 2.35, Leeuwenhorst 3,1,20 0.50. Lilac Wonder 2 80 1.45 0.65. Maria Gorettl 3.20 3.25 Memorial Day 4.75 2.50 1.40. Mo dern Times 4,50 1.65 Nieuw Europa 3.80 3.10 3.40. Plcardy 2.80 1.10 1.—. Sans Sou- cl 4.20 2 40 2 45. Silhouet 3.75 1 40 0 70. Sneeuwprlnses 2.1.0 60. Splc and Span 3.80 2.85 2.70, Tosto 5.15Win ston Churchill 5.— 3.60 1.80. ROELOF ARENDSVEEN. 11 maart. Bloemenveiling Irissen 140-185. Fre sia's 39-38, Anemonen 51-69. Blauwe Druif Jes 11-26. Narcissen: Actea 38-59. Buxton 34-43, Early Glorie 34-53. King Alfred 43- 62, Magnificence 39-53, Cheerfulness 35- 57, Narcissen (v. grond) 26-36. Tulpen. Albino 90-104, Zenober 74-89, White Vlr- glnl 85-1.01, White Sail 81-1.15. Early Queen 75-93. Golden Harvest 100-139, Apeldoorn 100-190, Kornlforus 80-103. Bar- tlgon 84-105. Prunus 89-1.22, Piccadilly 91 -119, Roze Copland 87-1.20. Red Pitt 79- 108, v. d. Eerden 85-115, Edith Eddy 72- 95. Queen Elisabeth 93-119. Cordei Hull 89-116. Bandoeng 91-105. Prlns van Oos tenrijk 103-110, All Bright 81-104. W. Pitt 75-103. Carara 84-106. Purper Copland 89- 118. Lustige Wltwe 87-106, Campflre 81- 110, Parkiettulpen 110-140. Dubbele Tul pen 70-112, per bos, Am. Anjers 10-21, Prunus 11-16 per stuk. RIJNSBURG. 11 maart. Bloemenvei ling Flora. Tulpen: Carara 120-125, Yel low Gem. 110-115, Golden Harvest 110-115 Cordei Huil 105-115. Elmus 105-110. Teles- coplum 95-100, Edlth Eddy 80-85, v. d. Eerde 90-105. Bonanza 120, Bandoeng 95- 100. Pink Attraction 120-125. Queen of the Bartlgon 105-115, Queen of the Night 100-110, Peach Blossom 110-115, Snowaon 100-105, Ossl Oswalda 120-125, Apeldoorn 165-185, Bruno Walter 125-130. Narcissen: Flower Record 35-40, Scarlet Elegant 45- 50, Sempre Avantl 68-62. Carlton 75-82. Victoria 65-72, Fresia's: Buttercup 65-70, Snow Queen 70-75, Souvenlcr 75-80. Ma rijke 95-100. alles per 100. Am. Anjers: sim wit 17,tot 20,sim roze 12.tot 16. slm red 12.tot 16.Anemonen 6.tot 6.70, Narcissen van de koude grond 310- 360 per 100. RIJNSBURG. 11 maart. Groentevei ling. Waspeen 11.50 tot 77.sjalotten 31,spruiten 114.gele kool 15.tot 28,iprei 79.— tot 105.— per 100 kg. TER-AAR, 11 maart. Groenteveiling witlof 1 51-65. Idem 2 36-51. Idem stek 3- 31. spruiten 66-79, Idem B 37. spinazie 62- 75, Idem afw. 53. waspeen 32-37, idem B 23, prei 87-88. idem stek 60, alles per kg. sla 1 14-19, Idem C 11-12. kokommers e 86 alles per stuk. radijs 18-24. selderie 4 Eer bos, etoofsla 80-2.10 per kist, boeren ooi 30 per zakje.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17