Ver. Staten dissertaties Televisie-uitzending over tie sclirootfraude „Spook-schrijverij" in ook voor scripties en Schuldigen moeten gestraft.... Hoge Autoriteit antwoordt heren Van der Goes en Nederhorst Grenzen in bepaalde gevallen werden duidelijk overschreden Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 maart 1960 Derde blad no. 29998 Een les trekken In het Nederlands is „spook-schrijverij" nog geen officieel woord, maar 'ghost-writing" hoe men het ook wil vertalen is in Amerika een gangbare uitdrukking geworden. Men verstaat er onder: het schrijven van redevoeringen of artikelen., die niet mag worden uitgesproken of gepubliceerd door de man die ze eigenlijk gemaakt heeft, maar door een ander, die ervoor heeft betaald en die er de eer voor opstrijkt. Wanneer men het aldus formuleert, klinkt het niet erg vleiend voor degene, die zich van spook-schrijvers bedient, maar vrijwel iedere politicus, hooggeplaatst diplomaat en staatsman, laat tegenwoordig redevoeringen voor zich opstellen en vrijwel iedereen begrijpt, dat hij waarlijk niet de tijd heeft om al zijn speeches zelf voor te bereiden. Rechter neemt de zaak ter hand Hoe goed spook-schrijvers ook kun nen zijn, het valt toch op of iemand een rede uitspreekt waar hy zelf al dan niet hard aan heeft gewerkt en waar hij zelf volledig achterstaat. Vandaar dat speeches van staatslieden die niet meer in functie zyn (voor Amerika geldt dit bijvoorbeeld voor Acheson en Lovett) vaak veel meer indruk maken dan ora ties van lieden, wier parlementaire of diplomatieke bezigheden hun geen tijd overlaten om zelf een rede goed voor te bereiden. Dat kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap steeds meer spookschrij- vers nodig krygen kan men begrypen. Vrijwel iedere dag treden zij ergens an ders op, maar radio en televisie verbrei den hun woorden over een groot gebied. Zy kunnen niet tweemaal met dezelfde speech voor de dag komen, maar zijn natuurlijk ook niet in staat iedere dag een andere redevoering zelf in elkaar te zetten. Zelfs Stevenson had medewer kers voor de samenstelling van zijn speeches, maar hij gaf altijd veel tijd aan de precieze formulering van de woorden. Zoveel tijd, dat zijn organisatie en strategie weieens te wensen overlie ten. Niemand denkt eraan politici of di plomaten te vervolgen wegens oneerlijk heid, wanneer zij een rede uitspreken of een artikel publiceren, waarvan zij zelf de maker niet zijn. Ook directeuren van grote ondernemingen kunnen zich de luxe veroorloven van spookschrijverij en omdat er zoveel vraag is naar pasklaar gemaakte redevoeringen en artikelen, bestaan er in Amerika de laatste tijd instituten waar men deze produkten eenvoudig kan bestellen. Waar is de grens? De populaire New- yorkse krant „World-Telegram and Sun" heeft onlangs onthuld, dat ook studenten van dergelijke instituten ge bruik maken en daar scripties en zelfs dissertaties bestellen! Alex Benson, een verslaggever van deze krant, heeft zelfs ontdekt dat er soms remplacanten ge huurd worden, wanneer er een examen moet worden afgelegd. Om dit onweer legbaar te bewijzen heeft hy zelf voor 40 dollar het examen overgenomen van een jongeman, die het leraars-instituut van New Yorks Columbia Universiteit met succes wilde verlaten. Verder liet deze Benson, die een intelligente jour nalist schijnt te zyn, zieh 350 dollar be talen om een dissertatie te schrijven over een psychologisch onderwerp. Na deze onthullingen hebben de rech terlijke autoriteiten van de staat New York de zaak ter hand genomen. Vol gens de wet van de staat New York staan er gevangenisstraf en boete op het oneerlyk verwerven van academische graden. Professoren van universiteiten, die genoemd zijn, hebben reeds betoogd dat zulke oneerbare praktijken zeer zel den voorkomen, maar het lijkt toch goed. dat de rechter eens gaat uitzoeken in hoeverre ook studenten steun van spoken ontvangen! „Rotterdam" naar Rusland en op reis om de wereld De „Rotterdam", het vlaggeschip var. Hollanci-Amerika Lijn. zal m het sei zoen 1960'61 van New York uit twee bijzondere toeristenreizen ondernemen Op 9 december vertrekt het voor een reis van 47 dagen. Tijdens deze vafcan- tietocht zal de „Rotterdam" behalve vele Middellandse zeehavens ook de aan de Zwarte Zee gelegen Roemeense haven Constantsa en de Russische bar plaatsen Odessa en Yalta aanlopen ei: daarmee het grootste passagierdeh zijn. dat ooit op een vakantiereis Rus land heeft bezocht. Op het programma van de „Rotter dam" staat vervolgens een reis om d wereld. Gedurende deze tocht, die 28 Januari 1961 aanvangt, worden negen tien havens aangelopen. Deze wereld reis zal 77 dageu duren. Om 20 miljoen gulden Grossiers saboteren Vijf leden van het Europese Parlement hebben gisteravond in een televisie- uitzending gesproken over feiten en achtergronden van de schrootkwestie. Jour nalisten gaven in dezelfde uitzending informaties over schroot en wat daarmee samenhangt. Schroot, oud ijzer, is een onmisbare grondslag voor de staalfabricage. Voor de vervaardiging van een ton staal is een halve ton schroot nodig. Voor schroot, dat komt uit landen buiten de Kolen- en Staalgemeenschap, werd via een vereveningskas subsidie gegeven. Hetzelfde gold voor scheepsschroot. Geble ken is nu, dat door allerlei manupulaties bedragen, die tot in de miljoenen lopen, ten onrechte uit de vereveningskas zyn verkregen. Obscure aangelegenheid De heer mr. W. F. Lichtenauer, Euro pees parlementslid en lid van de Eerste Kamer voor de CHU, zei er in eigen kring steeds op te hebben aangedron gen, dat deze zaak tot de bodem toe zou worden onderzocht. „Ik heb het betreurd, dat het aanvan kelijk wel lang duurde, voordat de eer ste resultaten bleken. Ik kan alleen maar hopen, dat alle autoriteiten, zowel van het regeringsapparaat als van de Justitie, en dan in de eerste plaats in ons eigen land. aan de Hoge Autoriteit bij dit onderzoek alle medewerking zul len geven". Van de heer mr. P. A. Blaisse, Euro pees parlementslid en lid van de Twee de Kamer voor de KVP, werd een ver klaring voorgelezen, waarin hij zei dat het vast staat, dat frauduleuze hande lingen zyn gepleegd met schroot. De schroothandel is altijd een nogal ob scure aangelegenheid geweest. Het on derzoek dient door het openbaar minis terie van de afzonderlijke landen van de gemeenschap te worden verricht. Dit is nu in volle gang. Meer dan 150.000 do cumenten moeten daarbij worden onder zocht om de herkomst van het schroot te kunnen nagaan en te controleren. Nu de zaak justitieel in behandeling is, moeten de resultaten daarvan worden afgewacht. Het is te hopen, dat daar, waar strafbare feiten zijn gepleegd, ook Btraffen zullen worden opgelegd. men of een misleidende houding van de firma, doch uitsluitend op het niet be wezen zijn van het recht op verevening van het geleverde schroot. Voorts eisten die fabrieken dat de actie vooreerst slechts op een deel van het terug te vor deren bedrag betrekking zou hebben. De Hoge Autoriteit is hier niet op ingegaan omdat zij hiermee haar vrijheid van handelen zou hebben beperkt. Edouard Leclerc (Van onze Par ij se correspondent) Edouard Leclerc, de Franse winkelier, die met zijn prijsverlagingen van 25 tot 30 of zelfs nog meer procenten sinds een klein jaar de spits afbijt in de strijd tegen het dure leven, vindt zijn weg sinds enkele dagen door groothande laars in textiel versperd. Enkele weken geleden heeft Leclerc zijn actie-terrein van de kruideniersbranche namelijk naar de textielhandel uitgebreid en op dat laatste front dreigt zijn offensief nu tot stilstand te worden gebracht. Veertien der voornaamste grossiers van textielwaren hebben Leclerc bericht, dat ze liever in de gevangenis zullen gaan zitten dan verder meewerken aan het succes van zijn actie. Edouard Leclerc heeft nu een brief gericht tot de minister-president Michel Debré om diens bemiddeling en steun in te roepen. Die hulp zal hem moeilijk onthouden kunnen worden, aangezien de Franse wet het groot- en kleinhan delaars verbiedt hun waren aan de nor male handel te onttrekken. Een soort gelijk dreigement van de grossiers in kruidenierswaren, die belang bij het dure leven meenden te hebben, kon in dertijd door de regering worden opge heven door een verwijzing naar het zelfde wetsartikel waarop ook dit keer Edouard Leclerc zich beroept. De sehrootfraude Men sal proberen ondersoek te versnellen De Hoge Autoriteit van de EGKS zal proberen het onderzoek naar de schroot- fraude te versnellen. Zij hoopt, dat voor het einde van dit jaar de controle by het Vereveningsfonds voor Schroot in Brussel en de regionale schrootbureaus kan worden voltooid. De resultaten, die beschikbaar komen, zullen direct, net als met de tot op heden verkregen resultaten is geschied, aan de nationale overheids instanties worden toegezonden. De Hoge Autoriteit heeft echter weinig invloed op de actie, die deze nationale diensten ondernemen, zodat de bovengenoemde streefdatum voor beëindiging van het onderzoek alleen betreking heeft op de controlewerkzaamheden die op het terrein liggen waarop de Hoge Autoriteit zelf bevoegd is. Deze sehrootfraude heeft een diepe achtergrond. We hebben er veel uit ge leerd, wat economische machtsconcen traties zijn. Zelfstandige fabrieken dur ven niet optreden, omdat ze bang zijn, klandizie te verliezen. Interpelleert men hierover regering en autoriteiten, dan laat het allemaal moeizaam en moeilijk. Het is voor de democratie van de groot ste betekenis, dat deze concentraties on der deugdelijke en effectieve controle worden gezet. Deze les moet juist op het ogenblik worden getrokken, omdat het verschijnsel van de economische con centratie in de Europese markt in het middelpunt van de belangstelling staat" aldus de heer Nederhorst. De heren Van der Goes en Neder horst hadden voorts nog gevraagd welke «onaanvaardbare voorwaarden", zoals de Hoge Autoriteit het in haar verslag van jaar december noemde, een aantal Duitse staalfabrieken hadden gesteld voor cessie van hun schuldvorderingen °P een schroothandel van wie de Hoge Autoriteit ten onrechte uitbetaalde toe slagen wilde terugvorderen. De Hoge Autoriteit antwoordt hierop uat die fabrieken eisten dat de actie te gen die schroothandelaar niet zou wor den gebaseerd op een frauduleus voorne Acïvertentie Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN Verheugend initiatief De heer mr. J. de Wilde, Europees par lementslid en lid van de Eerste Kamer voor de WD, zette uiteen, dat Europa bezig is, naar een groter geheel te groei en. „Bij de Kolen- en Staalgemeen schap is det gedachte van de supra-na- tionaliteit het sterkst doorgevoerd. Af braak van de autoriteit van die gemeen schap - en onder haar verantwoordelijk heid valt de schrootaffaire - is daar om een hoogst ernstige zaak. Toch zitten aan deze affaire ook ver heugende kanten, aldus de heer De Wil de. In de eerste plaats noemde hij het initiatief van de heer Worms, die de moed had, de kat de bel aan te binden en in de tweede plaats de spontane reacties van de Europese parlementsle den. Van die kant gezien is de schroot- affaire een winstpunt voor de democra tische orde. Ik acht het van groot be lang, dat de schuldigen zullen worden herkend, vervolgd en veroordeeld, en van nog groter belang, dat de supranationale en nationale organen en de publieke opi nie worden gemobiliseerd, zeide hij. „Griezelig" Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, Europees parlementslid en lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, zei, dat de VB. van Europa nog maar in een voor vorm verkeren en daarom nog zwak zijn. Als er nu in een instelling als de Kolen- en Staalgemeenschap grote gevallen van corruptie voorkomen, kan dat dodelijk zijn. Daarom is een volledig onderzoek en openbaarheid naar deze kwestie, die hjj „griezelig" noemde nodig. Het gezag van deze instellingen moet worden ver sterkt en de schuldigen moeten worden gestraft. De advocaat-generaal in Den Haag, zo ging mr. Van der Goes van Naters verder, heeft openlijk gezegd, dat de voornaamste dader in Duitsland zit, dat is de combinatie „Krupp Stahlwerke Oberhausen". Voor zover wij weten is er nog geen vervolging ingezet. Als in een groot land als Duitsland een dergelijke combinatie zo machtig is. dat ze bijna onaantastbaar is, laten wy dan oppas sen met deze heren naar Nederland te brengen, want wij zyn maar een klein land. Openbaarheid is in zaken als deze van belang. Wanneer er een parlement is, dat dergelijke zaken behandelt, kan dit de democratie alleen maar versterken, besloot hy. Om de toekomst! Dit heeft de Hoge Autoriteit van de EGKS gisteren geantwoord op een reeks vragen die de Nederlandse parlements leden jhr. mr. M. van der Goes van Na ters en G. M. Nederhorst de vorige maand hebben gesteld naar aanleiding van een verslag dat de Hoge Autoriteit vorig jaar december, over het onderzoek naar de sehrootfraude heeft uitgebracht. De Nederlandse schooth andelaar Worms, die ruim drie jaar geleden de zwendel met schroot in de EGKS-landen aan het licht bracht, is direct en door lopend in de gelegenheid geweest om alle gegevens die hij over evenituele fraude bezat, beschikbaar te stellen voor het onderzoek, aldus de Hoge Autoriteit. Doch omdat hij degene was die van be paalde frauduleuze handelingen aan gifte had gedaan, kon hij volgens het gangbare gebruik niet aan het onder zoek zelf deelnemen en werd dit in han den gegeven van een internationaal goed bekendstaande accountantsfirma. Discretie Op een aantal vragen van de heren Van der Goes en Nederhorst meent de Hoge Autoriteit geen antwoord te kun- MOLENSTEEG 27 bij de Doezastraat. TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK. nen geven, omdat by elk onderzoek naar fraude een zekere mate van dis cretie in acht moet worden genomen en beantwoording het onderzoek in gevaar zou kunnen brengen. Aangezien echter de Hoge Autoriteit de parlementaire controle op haar belaid zoveel mogelijk wenst te vergemakkelijken, heeft zy de vorige maand in de commissie voor de interne markt van het Europese Parlement vertrouwelijke mededelingen gedaan. De Hoge Autoriteit hoopt dat de heren Van» der Goes en Nederhorst hiervoor begrip zullen hebben. In deze niet be antwoorde vragen werd o.m. geïnfor meerd in hoeveel gevallen en in welke landen de nationale overheidsinstan ties belangrijke fraude hebben ontdekt en of er in al deze gevallen strafacties waren aangevangen. Ook werd gevraagd naar namen van schroothandel aren die zioh aan vervalsingen hadden schuldig gemaakt. De sehrootfraude is gepleegd met vervalste verklaringen Voor derde- land enschroot. Dit sdhroot uit landen van buiten de EGKS is duurder dan het inheemse schroot. Bij invoer werd een toelage hierop betaald uit een gemeen schappelijk fonds van de schroothan del in Brussel. Door manipulaties met verklaring zijn partijen inheems schroot ten onrechte als derde-landenschroot gekwalificeerd en werden dus ten on rechte toeslagen geïnd. Aan het slot van him vragenreeks hadden de Nederlandse afgevaardigden gevraagd op welke wij ze de Hoge Autoriteit bij een geding voor het Europese Hof over terugvorde ring van ten onrechte betaalde toesla gen de opvatting hadden bestreden, dat de tien betrokken Duitse staalfabrieken te goeder trouw konden zijn geweest- De president van het Hof, prof. Donner, heeft deze week naar verluidt aan de Nederlandse afgevaardigden een brief gezonden waarin hij dit soort vragen over kwesties die bij het Hof nog in be handeling zijn, afkeurde. De Hoge De heer G. M. Nederhorst. Europees parlementslid en lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, merkte op, dat wij staan voor de fusionering van de Eui» pese Gemeenschap. Daarin zullen we weieens meer met dit soort van kas sen te maken krijgen, byv. in de land bouw. Het is daarom van de grootste betekenis, dat grondig wordt uitgezocht, hoe er hier geknoeid is, opdat wij gewa pend zijn voor de toekomst. De zaak is nu voor de helft onderzocht. Reeds is bekend, dat er voor 8 miljoen gefrau deerd is. Het eindbedrag zal vermoede lijk in de buurt van 20 miljoen liggen. (Van onze Amerikaanse correspondent) Gisteren heeft generaal Frans Jonathan Pieter Sachse, de stichter van Hollandia op Nieuw-Guinea, zijn negentigste verjaardag gevierd. De resident van Hollandia heeft hem telefonisch gelukgewenst. Ook kwam er een telegram van gouver neur Platteel. De heer Sachse in zijn woning aan de Haagse Schuyt- straat. Bij de drie bouwvakarbeiders bonden in Amsterdam zijn nu vijf duizend stakers ingeschreven.. Er heerst een grote drukte bij het ge bouw, waar centraal de ongeorga niseerden worden uitbetaald. Autoriteit verklaart ln haar antwoord dat over een zaak die sub judice is geen parlementaire vragen worden gesteld of debatten gevoerd. De Hoge Autoriteit is vastbesloten om zich hieraan te houden. Het onderzoek In haar antwoord ontkent de Hoge Autoriteit dat het eerste onderzoek, in maart 1958, slechts vier dagen zou heb ben geduurd. Na een inleidende con trole door het vereveningsbureau, van 10 tot 22 maart, is het onderzoek, met onderbrekingen, gedurende de maanden april, augustus en september van dat jaar verricht. Onmiddellijk na de aaniklaoht van de heer Worms heeft de Hoge Autoriteit, in afwachting van de resultaten van het gerechtelijk onderzoek in Nederland, in samenwerking met het vereveningsfonds in Brussel ernaar gestreefd dat maat regelen zouden worden getroffen voor terugvordering van de voorschriften ter voorkoming van verdere fraude. Het vereveningsfonds had in september 1957 reeds maatregelen genomen voor een betere interne controle en een bijzon dere dienst hiervoor in het leven ge roepen, Hoewel pas in maart 1958 op dracht werd gegeven tot controle door het Zwitserse accountantskantoor „So- cieté anonyme fiducilaire Suisse" mag men hieruit dus niet opmaken dat voor die datum geen controle op vroegere vereveningstransacties was verricht. De Hoge Autoriteit heeft het onderzoek zelf ter hand genomen, omdat de opdracht die de voorzitter van het verevenings fonds voor het onderzoek had gegeven, volgens haar te beperkt was. In het beginstadium heeft het onder zoek zich beperkt tot de aan het Brus selse bureau verstrekte documentatie en heeft de Hoge Autoriteit zich niet ter plaatse door nationale experts laten voorlichten, omdat door de enorme hoe veelheid materiaal een 150.000 docu menten niet direct reeds een orde lijke en goed georganiseerde samenwer king met nationale controle-organen kon worden opgezet. Tien jaar paradijs „Het spijt me, maar ik moet weer voor zaken op reis", zei de 53-jarige zakenman Goldfarb zo'n vier keer per maand tegen zijn vrouw en dan bleef de harde werker meestal enkele dagen weg. Dat ging een jaar of tien zo door zonder dat zijn wettige echtgenote te Hartford (Connecticut) en zijn drie kinderen ook maar enige achterdocht koesterden over het feit, dat deze reis steeds weer in het weekeinde viel. Maar ook in New Haven, het 50 km. noordelijker gelegen reisdoel van Góld- farbs dringende bezoeken, werden geen argwanende gedachten jegens zijn door- de-weekse uitstedigheid geboren Geboren werd er niettemin wél het een en ander: namelijk zeven kleine Gold- farbjes bij huisvrouw nummer twee, Julia Mary Robinson, met wie hij ove rigens niet gehuwd was. Het dubbelleven van Goldfarb, dat herinnert aan Alec Guinness' rol in „The captains paradise"kwam dezer dagen aan het licht toen de man op valse gronden een gemeentelijke on dersteuning voor zijn gezin in New Haven probeerde te krijgen. Dat kostte hem een veroordeling tot vier maan den en Julia Robinson (38) 90 dagen voor medeplichtigheid. Hoe het drama zal aflopen is onbe kend. Eerst moet vader Goldfarb zijn straf uitzitten, waarna hij orde op za ken kan stellen. Want het schijnt dat de beide gezinnen van eikaars bestaan volledig onkundig waren. De schuldigen De namen van de schuldigen kunnen pas bekendgemaakt worden wanneer hun schuld door een gerechtelijke in stantie is vastgesteld. De Hoge Autori teit kan slechts herhalen dat klachten bij de Justitie zijn en zullen worden in gediend telkens wanneer de resultaten van het onderzoek zulks rechtvaardi gen. Het door het vereveningsfonds ge leden nadeel kan nog niet worden becij ferd, omdat de gedetailleerde resulta ten van de controle op nationaal vlak nog niet beschikbaar zijn, aldus deze verklaring van de Hoge Autoriteit. RECHTZAKEN Poging tot omkoping van agent gestraft (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft, een ge vangenisstraf van drie maanden, waar van twee maanden voorwaardelijk met toezioht van de reclassering gedurende de drie jaa<r lange proeftijd opgetegd aan een 33-jarige Haagse vertegenwoordiger, die in de avond van 12 oktober jl. na onder drankinvloed met zijn auto een ongeluk te hebben veroorzaakt, had ge probeerd een Delftse politieman met f. 100 ertoe te bewegen geen procesver baal op te maiken. Vragen over „Karei Doorman" De heer Wierda (PvdA) lid van de Tweede Kamer heeft aan de minister van Defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat aan boord van H-M.'s „Karei Doorman" een gedeelte van het buizenstelsel der waterleiding na twee jaar gebruikt moet worden ver nieuwd? 2. Zo dit het geval is, kan dan worden meegedeeld, in hoeverre dit aan even tuele ondeugdelijkheid der gebruikte materialen heeft gelegen? 3. Kan de minister meedelen, of ander buizenmateriaal is gebruikt dan door de leiding ener scheepswerf was aange raden en waarom? 4. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan mee delen op welk bedrag de kosten der vernieuwing worden begroot? CENTRIFUGES Alle bekende merken, va f 208.50 DE eCJtte PIJNSTILLER Kiespijn.maar ook andere plagende pijnen stile u het snelst met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11