KAN MAANSATELLIET NOOIT BLIJVEND SUCCES WORDEN Sederlandse geleerden komen tot verrassende uitkomsten Nederland moet oppassen dat het niet de „ruimtevaart-bus" mist Deense oppositiepartijen werden liet eens over bezuinigingsplan ht 1 maart 1860 Vrüdag 11 maart 1960 (Door dr. J. J. Raimond, directeur Haags Planetarium) p vaak is mij niet gevraagd: „Wat doet de Nederlandse Vereni- koor Ruimtevaart eigenlijk?" Het antwoord moest wel luiden: De fcsche beoefening van de rakettechniek stuit op allerlei bezwaren E bijzonder op geldelijke, dus blijft „ruimtevaart op papier" als [mogelijke activiteit over; bijvoorbeeld het ontwerpen van twee- jieledige raketten en het berekenen van de banen van ruimtevoer- L. Juist op het laatstgenoemde gebied is onlangs succes geboekt. I succes is mogelijk geworden doordat Buil Nederland een Londerneming van een Franse rekenmachinefabriek zo nu en Lar rekenmachine afstond voor het uitvoeren van astronautische pingen* Met rekenmachine roorzitter van de Nederlandse ging voor Ruimtevaart, dr. ir. j. Kooy, lector in de ballistiek i Koninklijke Militaire Academie Tan deze mogelijkheid gretig ge- emaakt. In overleg met de groep digen, waartoe ook Von Braun t, heeft dr. Kooy onderzocht hoe is rondom de maan zou kunnen en. Dit onderzoek heeft tot zeer are, en zelfs tot verrassende uit- in geleid. Binnenkort zullen deze sten wereldkundig worden ge in Astronautica Acta, het or- an de Internationale Astronauti- 'ederatie. deze uitkomsten wil ik hier kort bespreken. .Bergman heeft de gegevens en es, door de heer Kooy opgesteld, dusdanige vorm gebracht dat de lachine de berekeningen ten uit- :on brengen. ieeompliceerd vraagstuk ichine kreeg het volgende vraag- i te lossen: Als een voertuig zo lat vertrekt van een hoogte van boven het aardoppervlak en als j snelheid van laten we zeggen meter per seconde bezit en als Iheid zo en zo gericht is, welke Ihet voertuig dan gaan beschrij- Leilijk vraagstuk? Ongetwijfeld. We machine moet met allerlei tdigheden rekening houden. Ten [met het feit dat het voertuig nrend wordt aangetrokken door (de. maar dit niet alleen, het zal kirden aangetrokken door de en door de zon. Terwijl het voer- fcor de lege ruimte reist, veran- [onderlinge stand van aarde, zon kn gestadig, dus veranderen ook rhten die zij op het voertuig uit- n. Het is een wel zeer ingewik- kagstuk dat de machine te be- I krijgt. Stap voor stap Ie hand van deze cijfers kunnen moekers de tocht van het voer- p voor stap volgen, een uur na stip van vertrek is het daar, m uur later is het zoveel hon- lometer verder de rekenma- erkt onvermoeibaar verder, tot onderzoekers de stroomtoevoer teken en de machine zijn werk iderzoekers wensen de bereken- t te bestuderen; doet het voertuig ervan verwachten of sturen de kingskrachten van zon, aarde n het voertuig in de verkeerde Ja, waarempel, het voertuig aan voorbijgegaan in plaats van en te reizen. Het hele onderzoek Nee, de berekening moet een- borden herhaald, maar eerst opdracht een kleine wijziging an. Het voertuig vertrekt dit- et met een snelheid van 10.681 et verlaat de aarde met een van 10.671 meter per seconde, tocht nu zodanig verlopen, dat duig niet de maan voorbij gaat, een kromme boog eromheen? de onderzoekers in spanning n, doet de rekenmachine onver- 'r zijn werk. Nieuwe opgave tót enige tijd heen voordat de gegevens in gewone getallen 'gezet en in tekening zijn ge- Tot hun voldoening stellen de «kers vast, dat het voertuig 'tijd de maan heeft bereikt en M boog omheen is gereisd. Vol- On ze, maar ook verrast. Het luistert wel heel erg nauw beginsnelheid. Een afwijking «hts 10 m/sec. dus slechts de 10.000 kan de tocht om de een mislukken. Er worden zwa- gesteld aan hen die met hun het voertuig naar het vereiste "vertre kzenden en het tevens tóuwluisterende snelheid moe- euwe uitgaven forum der letteren" W Sijthoff's Uitgeversmaat- N.V. te Lelden is ver- Jet eerste nummer van het pschrift „Forum der Letteren", van 't tijdschrift „Museum", bestaat uit dr. S. Dresden dr. J. C. Kamerbeek (Sant- U.Rogier (Nijmegen), dr.C. F. Jam (Oegstgeest) en dr. E. M. (Voorhout). „Forum der Let- ri wegens het toenemend spe- at in de vaktijdschriften tot t kan komen, de algemene en se vraagstukken van taal- en nae en geschiedenis aan de orde ons land en elders voor deze vraagstukken een toenemende e!'mÉ> te bespeuren. Daaraan zal jjtër Letteren" stelselmatig aan- nummer bevat de volgende »De literaire betekenis van ®ae" (S. Dresden), „Vergoelij- P sneerende geschiedschrijving" ij -Strijdbaar non-confor- Kamerbeek jr.), „Moderne giving" (E. M. Uhlenbeck en als sluier en zinsdeel" (C. roerheim). Omdat noch de Amerikaanse noch de Russische raketten zich tot een zo ver fijnde toepassing lenen, moet elke po ging om een voertuig om de maan heen te zenden, lukraak zijn. Tenzij de snelheid van het voertuig, zodra het eenmaal een eindweegs is gevor derd, op bevel van aardse bestuurders kan worden gewijzigd. De Amerikaanse ingenieurs hadden bij het bouwen van hun eerste „Pio nier" met deze mogelijkheid rekening gehouden. Doch zij hebben te elfder ure van de toepassing van dit ongetwij feld goede denkbeeld afgezien. De Rus sische deskundigen hebben naar alle waarschijnlijkheid aan de snelheid van Loenik III een kleine verbetering aan gebracht. Zodra zij op grond van radio- waarnemingen waren te weten gekomen dat de snelheid van Loenik III iets te groot dan wel iets te klein was, hebben zii door middel van radiosienalen hulpraketjes in werking gesteld. Al dus ontving Loenik III onderweg bevel een beetje vlugger (of langzamer) te gaan. In de bijgaande tekening is de baan van Loenik III op schaal getekend, in het onderschrift is een toelichting gegeven. Tijdens haar tocht om de maan heeft Loenik III de befaamde foto van de „achterkant" van de maan gemaakt. Ander einde De heren Kooy en Bergman hebben echter de rekenmachine verder laten rekenen. Zij wilden nagaan of de maan hun denkbeeldige voertuig in de greep van haar zwaartekracht kon vangen. Weer toog de rekenmachine, voorzien van een nieuwe opdracht, aan het werk. En inderdaad, het gelukte! Het voer tuig werd een kunstmaan van de maan. Maar wie schetst hun verbazing toen bleek dat hun voertuig zich niet langs een cirkel of ellips, maar langs een spi raalvormige baan bewoog. Langs zich vernauwende windingen naderde hun voertuig het maanoppervlak het kon niet uitblijven, na een beperkt aan tal omlopen zou het voertuig te pletter vallen op de maan. Natuurlijk zegt u de kunstma nen die om de aarde cirkelen komen toch ook, vroeger of later, vrijwel alle op aarde terug! Gelijk hebt u, maar in het geval van de aardse kunstmaan moet de oorzaak gezocht worden in de weerstand die zij ondervindt terwijl zü een deel van haar baan door de aardse dampkring beschrijft. Een kunst maan echter die om de maan cirkelt, heeft geen weerstand te verduren, want de maan bezit geen dampkring of een zo uiterst ijle dat de maanse kunst maan er geen hinder van ondervindt. Nee, de oorzaak van het neerstorten van de maanse kunstmaan heeft een heel andere oorzaak: Moeder Aarde is de schuldige. Spel van zwaartekracht We weten allemaal dat de maan een spel speelt met de watermassa's op onze aarde. De maan trekt iets harder aan de watermassa dan aan de aarde onder de watermassa. Dientengevolge vertoont de oceaan een uitpuiling die naar de maan gericht is. Dit verschijn sel verwekt te zamen met het wentelen van de aarde, de getijden: de afwisse ling van eb en vloed. Omgekeerd zal de aarde een soortgelijk spel spelen met alles wat wel bij de maan behoort, doch niet onwrikbaar aan de maan bevestigd is. Een kunst maan die om de maan zou cirkelen, behoort bij de maan, zij wordt door de aantrekkingskracht van de maan wel vastgehouden, doch niet onwrikbaar. De maanse kunstmaan kan, evenals het water op aarde dat deels aan de aarde en deels aan de maan gehoor zaamt, de maan gehoorzamen doch te gelijkertijd toegeven aan de storende klacht die de aarde op haar beweging uitoefent. Deze storende werking van de aarde is de oorzaak dat de maanse kunstmaan gedoemd is op de maan terecht te komen. Lukraak? Zo heeft het bedrijven van „Neder landse ruimtevaart op papier" tot een waarschuwend woord aan het adres van de technici geleid. De waarschu wing luidt: Verwacht niet dat uw po gingen tot het stichten van een maan- satelliet een blijvend succes zal zijn, de natuur zal in vrij korte tijd teniet doen wat ge ten koste van veel ver nuft, veel vindingrijkheid en uiterste inspanning hebt tot stand gebracht. Zou het om deze reden onzinnig zijn de poging toch te wagen? Nee zeker niet. Want wie erin zou slagen een voer tuig op het juiste tijdstip en met zo danige snelheid te laten vertrekken dat de maan het voertuig kan dwingen bij haar te blijven, die heeft bewezen een meester om niet te zeggen groot meester te zijn in het richten en be sturen van een onbemand ruimteschip. 100 ooo km Loenik III doorliep deze elliptische baan in bijna 16 etmalen. De fi guur, die op schaal is getekend, laat zien dat de baan van Loenik III gelegen is in een vlak dat vrijwel loodrecht staat op het vlak waarin de baan van de maan is gelegen. De Romeinse cijfers langs de baan van de maan vertellen U waar de maan zich bevindt als Loenik III aan zijn tweede, derde en volgende ommegang begint. De Russische deskundigen verwachten dat Loe nik III in het begin van april de aardse dampkring zal binnendrin gen om daar haar einde te vinden. Loenik III ondervindt namelijk voortdurend een storende invloed van de aantrekkingskracht van de maan. Deze storing zal Loenik III dwingen tot een .landing" in de aardatmosfeer. Tot nu toe ontbreekt een nationaal centrum (Van onze Amerikaanse correspondent) In Amerika bestaat sedert enige tijd een Nationaal Instituut voor Ruimtevaart en Ruimte-onderzoek. De naam ervan Nasa is snel ingeburgerd. Voluit heet dit instituut „National Aeronautics and Space Administration". Het is een officieel lichaam, ingesteld door het Amerikaanse Congres. Het is niet militair van karakter en bij de oprichting werd verklaard, dat samenwerking met andere staten mede tot de taak van Nasa zou behoren. Met dit laatste heeft men ernst gemaakt en in de herfst van 1959 heeft een representatieve groep van Nasa in diverse landen een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van samenwerking. Arnold W. Frutkin, onder wie de internationale programma's ressorteren, heeft onlangs verslag uitgebracht van de bevindingen in diverse landen. Uit zijn rapport citeer ik hier één zin, die Nederlanders te denken moet geven: „Belangstelling in coöperatieve programma's werd formeel of informeel tot uitdrukking gebracht in Argentinië, Australië, België, Frankrijk, Japan, Israël, Italië, Nieuw-Zeeland, Zweden, Engeland en West-Duitsland". Men ziet, Nederland wordt hier niet vermeld! tenschappelijke organisaties. Dit bete kende voor Nederland een hadicap en zou in de wereld een enigszins onjuiste indruk kunnen geven omtrent de pres taties en belangstelling in ons land. Wat Philips kan presteren op technisch ge bied zou wel degelijk kunnen bijdragen tot het succes van internationale samen werking en het feit dat professor H C. van de Hulst uit Leiden voorzitter is van Cospar, de internationale weten schappelijke commissie voor ruimte onderzoek, duidt er eveneens op dat Nederland niet onbelangrijk is op dit gebied. Maar het ontbreekt ons zoals gezegd aan een nationale concentratie, waar een instituut als Nasa kan „aan haken". Nasa moet een adres hebben! Bijna alle landen die wel genoemd werden hebben nationale ruimtecom missies, die men zou kunnen kenschet sen als een concentratie op nationaal niveau van de belangen en de belang stelling van wetenschap, techniek, en industrie tezamen. In Nederland ont breekt zulk een centrum totdusverre. De rondreizende Amerikaanse delegatie heeft voornamelijk contact gezocht met dergelijke nationale instellingen, niet met particuliere bedrijven of uitsluitend we- Spoed gewenst Interdepartementaal gaat men op het ogenblik in Nederland na of men tot het instellen van zulk een nationaal cen trum zal kunnen komen. Men begint in sommige kringen dus blijkbaar te besef fen dat men enigszins achterop dreigt te komen. Maar interdepartementaal overleg vooral indien de diverse mi nisteries studies moeten ondernemen kan omslachtig zijn en lang duren. En juist als men gevaar loopt een bus te missen, moet men zich haasten. Men vraagt zich af, of het niet het meest ef ficient zou zijn zulk een nationaal cen trum provisorisch in te stellen en dan te zien welke sectoren van Nederlands wetenschap en industrie elkaar daar vinden kunnen. By een volgend bezoek van een delegatie zoals die van Nasa, zal men dan althans een „adres" hebben. Mogelijkheden Het is van belang dat Nederland mee doet. Nasa biedt onder meer de moge lijkheid dat wentenschappelijke onderzoe kers in internationaal verband proeven ondernemen. Zou bijvoorbeeld een Ne derlander een bepaald instrument willen proberen, dat met een raket de ruimte in gebracht moet worden dan is het niet uitgesloten, dat zulk een instrument mee kan reizen in een Amerikaans ruimteschip of satelliet .Ook bestaat er op bescheiden schaal gelegenheid voor jonge onderzoekers om in internationaal milieu gezamenlijk aan bepaalde projec ten te gaan meewerken. Men verwacht in Amerika thans reeds groepen uit Ca nada, Engeland en Japan ter bespreking van eventuele experimenten, die geza menlijk uitgevoerd kunnen worden. On der meer omdat men in Nederland be langstelling moet hebben voor de moge lijkheden van tele-communicatie .waar bij satellieten een rol kunnen spelen, lijkt het van groot belang dat ons land op zjjn qui vive is. Vijfde blad no. 29997 Loenik III vertrok op 4 oktober 1959 van de aarde (A), op 5 okto ber om 9 uur greeuwichttijd bevond zij zich in het punt 5. Op 6 okto- maan door; het kruisje duidt de plaats aan waar het voertuig het dichtst bij de maan was, ongeveer 7000 km. van het middelpunt van de maan. In de vroege ochtend van 7 oktober nam Loenik 111 geduren de 40 minuten foto's van de maan. Op 7, 8 en 10 oktober om 17 uur bevond zij zich in de punten 78 en 10. Daarna zette zij haar tocht voort langs een elliptische baan en naderde op 18 oktober om 18 uur de aarde tot ongeveer 45.000 km. Ambassadeursposten, ook die in Den Haag, dreigen sterk in het gedrang te komen Internationale organen maken de dienst uit (Van onze Scandinavische correspondent) In Denemarken zijn de grootste bur gerlijke oppositiepartijen (liberalen en conservatieven) het in beginsel eens ge worden over een gemeenschappelijke koers Inzake de door hen gewenste fi nanciële politiek en over een bezuini ging van 800 miljoen Deense kronen (440 miljoen gulden). De sociaal-democratische minister van Financiën Kampmann, uit Aarhus af komstig, die na de vroege dood van zijn vriend en stadgenoot minister-president Hansen deze heeft opgevolgd maar de portefeuille van Financiën heeft behou den. springt naar de mening van de op positie te royaal om met de zuurverdien de belastinggelden. Als mogelijke bezuiniging wordt ge noemd een aanmerkelijke inkrimping van 'het budget van Buitenlandse Zaken. Het aantal ambassadeursposten stijgt namelijk steeds meer en dan heeft men nog niet eens een Gemeenschappelijke Markt en een Kolen- en Staalgemeen schap mede te onderhouden. Naar wij vernemen zouden in aanmer king komen: het omzetten van de am bassades in Stockholm, Oslo, Helsinki en Reykjavik in handelswaarnemiingspos- ten, samentrekken van de drie Deense ambassadeursmdssies in Parijs (oil. de ambassade, de post bjj die OEES en die bij de NAVO) tot één en samen/trekking van de ambassades te Den Haag en Brussel, alsmede besparingen bU het mi nisterie te Kopenhagen. Evenals in andere landen is geschied, heeft ook Denemarken de posten gelei delijk verzwaard in een tijd, toen de po litieke betekenis van de buitenlandse posten eigenlijk al aan het afnemen was. Nu internationale organen meer en meer de dienst uitmaken, zijn de ambassades gedoemd bij de ontwikkeling der din gen achter te lopen, terwijl zij vroeger het pionierswerk deden of althans het eerst „op de hoogte" waren. In het bijzonder t.a.v. de Noordse buur landen achten de Deense oppositiepar tijen bezuiniging gemotiveerd omdat er nu een Noords ministerscomité gesticht is en de vijf landen van Noord-Europa samenwerken in de Noordse Raad en in de Ver. Naties alsook, wat de handels politiek betreft, in de vrijhandelszone (E.V.A.) van de Zeven. Steeds groter eenheid Reeds eerder zijn stemmen in deze richting opgegaan aangezien men door de voortdurend kortere tijd. beschikbaar voor onmiddellijk persoonlijk contact tussen de ministers, de ambassades een voudig voorby gaat. Wij hebben vorig jaar op een zondagmiddag op Holmen- kollen over de stad Oslo zitten uitkijken toen wij ineens opmerkten vis vis te zitten met een heer. wiens gezioht ons zeer bekend voorkwam, maar die wij hier tcch niet konden thuis brengen. Het was de Zweedse minister-president Eriander. Misschien was hij twee of drie uur la ter weer in Stockholm. Met de Caravelle is men in anderhalf uur vanuit Helsinki in Kopenhagen en in een half uur in Stockholm. Een andere omstandigheid, die in de zelfde richting pleit, is, dat de rechten, die de noordelingen in elk der andere landen van Noord-Europa buiten hun vaderland genieten, tegenwoordig de tussenkomst van hun ambassade veel minder nodig maakt. Er is een volledige gemeenschappelijke arbeidsmarkt, bij verhuizing naar een ander Noords land behoudt men al zijn sociale rechten en men kan na drie maanden verblijf al van staatsburgerschap verwisselen. Scandinavische studenten mogen stu deren bij welke Noordeuropese Univer siteit zij verkiezen en kunnen er ook examens afleggen. VOOR DE JEUGD DOOR DE JEUGD Onder auspiciën van de Leidse Jeugd Aofcie zal 2>aterdag 19 maart in het An- toniusclubhuds onder het motto „Voor de jeugd door de jeugd" een bonte avond worden gehouden. Medewerking zal o.a. worden verleend door: de Club de Limetz met pantonmi- me: Clubhuis „De Spreewpot" met zang en toneel: het Leidsche Volkshuis met dans; Meisjesclub De Bijenkorf met zang; de Boerenkapel van K. en G.; de Jeugdadventgroep met toneel en het Jeugdorkest „de Burcht". Rien de Ree- de 'Minjon) zal voor de verbindende tekst zorgen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7