r „LEIDEN VESTTVAL" WORDT GRANDIOOS LUSTRUMFESTIJN VAN DE UNIVERSITEIT Burgerijdagen - academiedagen - feestweek C.H.U. Kamerkring Leiden kwam in Alphen aan den Rijn hij een 'n Waarborg-costuum 89.- - 179.- Kreymborg Ie de Zeiderkerk coecerteerdee Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 maart 1960 Tweede blad no. 29996 Het zevenenzeventigste lustrum van de Leidse Universiteit zal van 10 tot en met 22 juni worden gevierd in drie gedeelten: burgerijdagen, acade miedagen en een academische feestweek. Zoals ook bij vorige lustra is de organisatie opgedragen aan het LSC, dat zich ten volle van deze moeilijke (en kostbare) taak zal kwijten, ondanks de brand van Minerva, waardoor uit anderen hoofde zowel organisatorisch als materieel zware eisen aan het Corps zullen worden gesteld. Tijdens een persconferentie heeft de lustrum commissie gistermiddag het programma voor deze lustrumviering bekend gemaakt, waarin overigens nog details kunnen worden gewijzigd. Het pro gramma komt in grote lijnen overeen met het voorlopige programma, waarover wij reeds eerder schreven. De burgerijdagen vinden plaats van vrijdag 10 tot en met maandag 13 juni. De academiedagen van dinsdag 14 tot en met donderdag 16 juni brengen naast voordrachten ook enkele culturele manifestaties. De viering wordt besloten met de feestweek van vrijdag 17 juni tot en met woensdag 22 juni. Voor deze interne academische feesten is een zeer uitvoerig en gevarieerd programma op gesteld. Als motto voor de lustrumviering is het vest gekozen, dat (zij het niet integraal) de Leidse student typeert. Dit motto luidt: „Leiden Vestival". Pro Patria krijgt weer nieuwe uniformen Een burgerijconcert in de Stadsgehoorzaal van Lyra Academica opent vrijdag avond 10 juni de burgerijdagen. Zaterdag 11 juni vindt om half tien een militair défilé plaats, waaraan de uitreiking van uniformen aan Pro Patria verbonden wordt. Pro Patria verloor bij de brand ongeveer 60 van de 80 uniformen (waar van een gedeelte eerst enkele jaren geleden door de burgerij was geschonken) en de Leidse Vereniging van Industriëlen heeft thans gelden beschikbaar gesteld om enige tientallen uniformen aan te schaffen. Daarmee wordt Pro Patria uit de eerste nood geholpen. Van 10 tot 17.00 uur zijn er bedrijfs voetbalwedstrijden op het LFC-terrein, van 14.30 tot 17.00 brandweerdemonstra ties (voor zover dit nog nodig is na de demonstratie van efficiency en doortas tendheid op 3 december!) en van 19.00 tot 24.00 uur een sportoptocht met een daarop aansluitend burgerijfeest op de Burcht. Op en om de Burcht wordt na melijk een feestterrein ingericht, o.m. voorzien van enige dansvloeren, dat tij dens de gehele lustrumviering een van de belangrijke feestcentra zal worden. Beelden in Hortus Inmiddels werd deze dag om 10.30 uur een beeldententoonstelling in de Hortus (ook in de Oranjerie) opengesteld. Deze expositie geeft een overzicht van de hui dige stand van de Nederlandse beeld houwkunst en sluit als zodanig aan bij de beeldenexpositie op de Floriade, die een internationaal karakter heeft. De directeur van de Lakenhal de heer J. N. van Wessem heeft een belangrijk aan deel in de inrichting dezer tentoonstel ling, waaraan vooraanstaande beeldhou wers uit het gehele land medewerking verlenen. De expositie blijft de gehele lustrumviering opengesteld. De burgerijdagen worden zondag 12 juni voortgezet met een draaiorgelcon cours op de Beestenmarkt van 13 tot 17 uur. Wij vragen ons af of het niet mo gelijk was geweest voor dit concours een andere dag te kiezen teneinde de gevoe lens van een deel van de bevolking te ontzien. Ballonrace Diezelfde dag starten des middags minstens vijf ballons voor een ballon race. waarvan de leiding berust bij de bekende ballonvaarder Boesman. Grote moeilijkheden moesten worden overwon nen om de gasvoorziening te regelen, doch daarvoor is thans een oplossing gevonden. Deze ballonrace zal herinne ren aan de ballonrace uit Oegstgeest enkele jaren geleden (waaraan meer ballons deelnamen dan thans voor de lustrum-race op het programma staan) en de ballonvaart vanuit Ypenburg en kele jaren geleden, toen ruim tien gas- gevaarten het luchtruim kozen. Des avonds zijn er zondag schaak-, bridge- en klaverjaswedstrijden en een quizz voor scholieren, welke wellicht door de TV wordt uitgezonden. Maandag 13 juni, de laatste der bur gerijdagen brengt des ochtends vroeg viswedstrijden, om 10 uur ontvangst van ouden van dagen, festiviteiten voor de schooljeugd en een taartenbakwedstrijd en voorts van 19.30 tot 21.30 uur een hospita-avond op en om de Burcht. Taptoe Het slotfestijn van de burgerijdagen maandagavond brengt een taptoe op het LFC-terrein, waaraan waarschijnlijk ook Engelse bands zullen deelnemen. Daar op volgt onmiddellijk een vuurwerk bij hetzelfde terrein. In de loop van deze dag zal voorts aandacht worden besteed aan de chro nisch zieken die enkele programma-on derdelen zullen kunnen bijwonen en aan de Mythylschool aan de Zuidsingel waar de kinderen op een feestprogramma worden onthaald. Reeds tijdens deze burgerijdagen zal de commerciële kermis op het Pieters kerkplein geopend zijn evenals een schilderijententoonstelling in de Aca demie, de reeds genoemde beeldenten toonstelling en het feestterrein op de Burcht, terwijl voorts uitvoeringen van een show en van dr. Faustus van Mar lowe worden verzorgd. Academiedagen De academiedagen worden dinsdag 14 juni geopend door de rector magnificus. Na een voordracht over de toekomst van Europa wordt in Minerva een borrel aangeboden en wordt het fotoboek over de universiteit uitgereikt. Dit fotoboek omvat naast een rijke illustratieve in houd (vrijwel geheel vervaardigd aan de hand van afdrukken omdat het negatief materiaal van de Studenten Cineasten bij de brand verloren ging) een aantal beschouwende artikelen. Het boek wordt gedrukt bij de Rotogravure. Woensdag 15 juni worden de acade- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOUEN Elisabeth Helena, dr van B. Devilee en I. van der Maas, Leonieke Jeanne Maria, dr. van C. H. Verhoogt en G. M. Rosier, Martin Joseph, zn van L. Boers en A. M. Humme, Jolanda, dr van H. Rynsburger en N. van Duuren, Johannes Hendrik, zn van H. Pet en M. van Strater, Maria Cor nelia, dr van A. P. Koeleman en J. C. van Veen, Judith, dr van S. Tegelaar en S. van Es, Cornelia Christina, dr van J. Smits en C. M. Sommeling. OVERLEDEN M. J. Buring. 68 Jaar, wed. van L. G. Moraal. D. B. Gaykema, 73 Jaar, man, A. Molenaar, 80 Jaar, echtgenote van P. J. Melet. G. J. de Regt, 56 Jaar, man, L, van Hevellngen, 61 Jaar, man. miedagen voortgezet met een bijeen komst van de Christen Studentenraad in de Pieterskerk, een voordracht over de toekomst van Nederland en het gala concert van Lyra Academica. Zeer spectaculair zal deze dag zijn een openluchtlunch op beide zijden van het daartoe voor alle verkeer afgesloten Ra penburg, waaraan naar schatting 2000 mensen zullen deelnemen. Deze Rap- Hap is, evenals de andere manifestaties in de academiedagen, alleen voor de le den en oudleden van de Universitaire gemeenschap bedoeld. Donderdag 16 juni, de laatste der academiedagen, wordt een tekeningen tentoonstelling in de Lakenhal uit wer ken van de collectie Welcker geopend, waarna de president curator dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk de laatste voordracht, thans over de toekomst van de Universiteit zal houden. Tot slot volgt een feestelijke bijeenkomst van hoogleraren, lectoren, docenten en le den van de wetenschappelijke staf, ter wijl voorts tweemaal de film Zes Jaren wordt vertoond. Feestweek 1722 juni De feestweek wordt vrijdag 17 juni geopend met een collation voor de leden van het LSC waarna een reünistenbal plaats vindt in het Kurhaus te Scheve- ningen. Zaterdag 18 juni doen de reünisten hun intocht in Leiden waarna de feest week officieel wordt geopend door de rector magnificus prof. mr. J. E. Jon kers en de reünistenpraeses mr. J. W. Gratama. Dit geschiedt in de Pieters kerk. Die dag zijn er recepties, een reünistencollation en voorstellingen van show en toneelstuk. Zondag 19 juni is er een concours hippique op het univer sitaire sportterrein aan het Piet Paal- tjenspad. Organisatie kost studenten tijd! Aan de organisatie van het lus trum zit zeer veel werk vast. Onge veer 350 Corpsleden zijn bij deze organisatie ingeschakeld, en zij moeten hiertoe een deel van hun studietijd opofferen. De hooglera ren van enkele faculteiten (waarin het strikt volgen van een zeer druk studieprogramma welhaast onver mijdelijk is) hebben besloten facili teiten te verlenen aan de organise rende studenten uit de overweging, dat de Senaat de viering van het lustrum nu eenmaal aan het LSC heeft opgedragen. Deze faciliteiten hebben voornamelijk betrekking op een ruime marge in de tijd waar binnen bepaalde examens of tenta mens moeten worden afgelegd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Dit terrein is het enige in de omge ving, dat geschikt is voor een spectacu lair onderdeel van dit ruiterfestijn: een paardenpolowedstr ij d Andermaal wordt deze dag de show opgevoerd welke is samengesteld door leden van het Leidse Studenten Cabaret (voor het eerst optredend onder beroeps regie van Stije van Brandenburg), welke show nadien nog tienmaal in de Leidse Schouwburg wordt gebracht. Ook het lustrumstuk dr. Faustus van Chr. Mar lowe in een vertaling van Dolf Ver spoor en onder regie van Cruys Voor- bergh wordt dan weer opgevoerd. Dit geschiedt in een openluchtvoorstelling op het Gerecht met het Gravensteen als achtergrond. Maandag 20 juni wordt een buiten dag op de terreinen van het clubhuis Te Werve. Ook die dag worden show en to neelstuk opgevoerd. Dinsdag 21 juni zijn er lunches van disputen en gezelschap pen, voorts een concert van Sempre Crescendo, de gala-toneelvoorstelling, voorstellingen van de show en het gala bal in Huis ter Duin. Woensdag 22 juni wordt de feestviering besloten met een autorallye, een thé dansant, een drive- in-bioscoop en een slotfeest. Woningbouw en annexatie besproken Gisteren heeft de Kamerkringvereniging Leiden van de Chr. Hist. Unie in het gebouw „Nabij" te Alphen aan den Rijn de jaarlijkse ledenvergadering gehouden. Onder leiding van de voorzitter, de heer D. van der Kwaak te Leiden, werd allereerst het huishoudelijk gedeelte afgewerkt. In zijn inleidend woord wees spreker erop, dat 1959 in politiek opzicht vooral een belangrijk jaar is geweest, omdat er een Kabinetsverwisseling plaats vond. Mocht dit nieuwe Kabinet aanvankelijk wat aarzelend zijn gestart, thans komt het pas goed op gang en is de C.H.U. bereid dit Kabinet zoveel mogelijk te steunen, mits men ingaat op de moeilijkheden en zich niet laat intimideren door de oppositie. Gecontateerd werd, dat vooral ook de jongeren een krachtige leiding waar deren en verlangen. Er zal door de re gering gelet moeten worden op de, zoals spreker het noemde, principloze massa, die groeiende is. Het is mededetaak van de C.H.U. te trachten deze massa weer terug te brengen naar de wortel van het christendom, hetgeen spreker een moei lijke ,doch mooie taak noemde. Met het geven van de verzekering ,dat de C.H.U. niet naar partij successen jaagt, doch bereid is onder Gods leiding tot zegen van het volk te willen arbeiden, ver klaarde de heer Van der Kwaak de ver gadering voor geopend. De secretaris, de heer J. J. Steenbak ker Morilyon Loijsen en de penning meester, de heer K. van Diepeningen, brachten hierna de jaarverslagen uit. Hieruit bleek o.m., dat de kas per 1 ja nuari met een batig saldo van f 408,53 is afgesloten .Aan de afgevaardigden uit Hillegom en Oegstgeest werd verzocht de boeken en bescheiden te willen contro leren. De aftredende bestuursleden, de heren mr .dr. J. J. R. Schmal, J. J. Steenbak ker Morilyon Loijsen, T. Terlouw, A. Verboom en W. de Ruiter jr. werden herkozen, terwijl in de vacatures van de heren K. G. van Tiel en K. W. van Breda gekozen werden de heren J de Geus te Wassenaar en M A. van dei- Have te Valkenburg. In de plaats van de heren J. C. Vo gelaar en K. G. van Tiel werden de he ren D. van der Kwaak en J. van den Oever in het hoofdbestuur gekozen. De heer J. van Iterson uit Leiden bracht het verslag uit van de pers- en propagandacommissie; er is een batig saldo van f 169.48. FORUMDISCUSSIE Na een korte pauze volgde er een fo rumdiscussie, geleid door de heren J. de Ruiter, lid van de Tweede Kamer, D. van der Kwaak, lid van de Ged. Staten van Zuid-Holland en K. van Diepenin gen, burgemeester van Leiderdorp. Tal van vragen werden het forum voorgelegd .vooral ook over de woning bouw, de verdeling van de woningwet woningen en annexatieplannen. Burgemeester van Diepenmgen kreeg o.m .een vraag te beantwoorden inzake de grenswijzigingsplannen in Zuid-Hol land. Hij wees erop, dat men zeer voor zichtig iroet zijn by het maken van dergelijke plannen. In de Randstad Hol land neemt de bevolkingsaanwas in vrij wel elke gemeente toe. Deze gemeenten groeien naar elkaar toe, hetgeen echter beslist geen aanleiding mag zijn om tot samenvoeging over te gaan. Het standpunt van de C.H.U. is, dat men bij grenswijziging uiterst voorzich tig te werk moet gaan. DE WONINGBOUW De heer Van der Kwaak bracht op een gestelde vraag de woningbouw en de ver deling der woningwetwoningen ter spra ke. Daarbij ontvouwde spreker een plan voor de bouw van goedkope, doch uit stekende premiebouwwoningen in de z.g. A-klasse. Woningen, welke voor een prijs van rond f 17.000,- gebouwd kun nen worden en waarop een jaarlijkse toe lage verstrekt wordt van f 345.- en een toelage ineens van 414 maal dit bedrag. Het is verrassend hoeveel aanvragen er voor deze drie kamerwoningen huur prijs circa f 16.50 per week thans binnen komen. Het zijn vooral de indus- Andere gebeurtenissen De lustrumviering brengt voorts Njordwedstrijden op 11 en 12 juni, een studentensongfestival onder de naam Troubade, georganiseerd door de Stu denten Grammofoonplaten Industrie (De 20 beste liedjes zullen in speciale voorstellingen ook tienmaal buiten Lei den gebracht worden) en de vertoning van een door Leidse studenten vervaar digde speelfilm. Dit zal de eerste pro- duktie zijn van de onlangs opgerichte Nederlandse Studenten Filmindustrie. Zoals gezegd draagt dit feestprogram- PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „De Gemeenschappelijke Vergadering der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. 1952—1958". de heer P. J. G. Kap- teyn, geboren te Laren (N.-H.) en thans wonende te Oegstgeest. De promotie ge schiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „Het wijsgerig onderwijs aan het gymnasium illustre en de Hogeschool te Harderwijk 15991811", de heer A. A. M. de Haan, geboren te Rotterdam en thans wonende te Doetinchem. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Maatschappij en Recht", de heer H. J. Pot, geboren te Zierikzee en thans wo nende te Heemstede. ma min of meer een voorlopig karakter, maar men verwacht, dat zich in de grote lijnen geen veranderingen meer zullen voordoen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Benoemd tot vicaris te Dongen Ph. Kroes. kand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Zevenhulzen (Z.-H.) W. F. van der Staat te Blerum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Saskatoon (Canada) (Chr. Ref. Church), B. Boelens te Christ Church (Nleuw-Zeeland) (voorheen te Breda), die bedankte voor Jarvls (Onta rio, Canada). Aangenomen naar Reltsum E. C. Kim. kand. te Groningen, die be dankte voor Beetsterzwaag, Krommenie en voor IJlst. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Delfzijl H. van der Werf te Emmen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Drachten A. J. van der Linden te Emmen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zaandam A. Vergunst te Rotterdam. Een goed begin: Begin hef vooijaar goed en kies een Waarborg-costuum uit de gloednieuwe collectie „mode 1960". Prachtige wollen kaïngarens, twist-cloth en bannockbum. In de nieuwste Piëmonte modekleuren... zo vanuit Italië. 64 H/aa/lóty^ HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Respect voor Buurmans vakmanschap Het studentenconcert in de Zuiderkerk werd ingeluid met „Aeterna Christi Munera", een Palestrina-mis, en uitgeluid met Bachs „Magnificat" Palestrina's kroonwerken wortelen in de domeinen van de volmaakte schepping. Hij had genoeg aan de vier registertimbres der menselijke stem. Met dit werk materiaal kon zich in zijn dagen geen instrumentarium meten naar gelijke tech niek en sereniteit. De onontkoombare eenzijdigheid werd Palestrina's immense kracht. Met Bach staat het radicaal anders. Generaties van muzikanten en speellieden, die alles kenden en alles konden, leefden al in hem in het uur van zijn geboorte. En Bach hanteerde en vermengde en verruimde alle expressie-middelen, die grijp baar waren! Maar doelloos ware de vraag, wie de „grootmenselijkste" is geweest, Palestrina in zijn Mis of Bach in het Magnificat Huub Buurman, directie voerend over het „Collegium Musicum" en het in eeu wig verbond daarmee levend „Leids Stu denten Zankoor". heeft ook verleden jaar Palestrina het eerste en Bach het laatste woord geschonken. Hier gaat den kelijk een muzikale belijdenis in schuil, en de tekenen dat een idealistisch ge zicht deel van de Leidse academische jeugd hem daarin dienend volgt, zijn bijzonder verheugend. Een team als dit orkest en koor brengt Bachs Leiyziger cantoraat in de herin nering.. Het heeft destijds nooit een mu siceren in perfectie kunnen worden. Dat kan ook nu in Leiden niet worden ver wacht, de gelederen wisselen daarvoor te veelvuldig. Opmerkelijk is dat het aantal koorleden thans zeer is uitge breid, een verschijnsel dat uitgelegd mag worden als een erkenning van Buurmans werk en ingeburgerde positie. Deze jonge dirigent komt ook alle res pect toe voor het onomstotelijke vak manschap en voor de sijtlzuivere opvat tingen, waaraan hij dit vakmanschap onderwerpt. Verleden Jaar vertolkte men Pales trina beter dan Bach, ditmaal was dat omgekeerd. De sublieme mis lag nog een korrel boven de capaciteit. Meer door gaande vaart, meer levendigheid en meer plasticiteit waren wenselijk ge weest. Maar er bleven dingen, in ama teurs te bewonderen: in de onafhanke lijkheid der voortbewogen zanglij nen heeft het toonverband nooit gefaald, de ontzinnelijking van de stemkleuren mis te haar functionele betekenis niet en in pianissimo-gedeelten kon iets uitgele zen schoons worden gehoord. In Bachs Magnificat hadden de stem groepen groter steun aan elkaar, werd compacter zang mogelijk en kon deze zang van nature ook meer glanzen, kleur en emotionaliteit aannemen. De tech nische eisen waren echter alweer verre van gering en voor de prestatie nemen we, gerekend de omstandigheden, de hoed af. Laten we terugdenken aan het indrukwekkende Misericordia van alt, tenor, strijkers en fluiten, en aan het grandioze drievoudige Gloria. In drie hoofdgedachten: subtiliteit der melo- diek, doorzichtige stemvoering en meer- GEVONDEN VOORWERPEN In de maand februari zijn de vol gende voorwerpen gevonden: etui, inh. bril, zak brandstof, mapje inh. gelds bedrag, sleutels, badhanddoek, heren portemonnee, vulpen, geldsbedrag, schakelarmbandje, ring, damesporte monnee, handtas, kinderbril, dames- vest, damespolshorloge, passerdoos, kinderportemonnee, herensjaal, zak mes, aktentas, damespolshorloge, hand schoenen, wanten, boek, militaire tas, ketting, autostep, vierkleurenpotlood, sigarettenaansteker, schoudertas, leder motorkapje, verpleegsterskapje, blok fluit, marmot, verstuiver (brandstof- pomp), rijwielpompje, kettingbeursje, honderiem, verfbus, regenjas (plastic). Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevon den voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. triëlen, die voor de bouw van deze wo ningen bijzondere belangstelling aan de dag leggen. Aanvragen voor deze z.g. A-wonlngen, die zullen verrijzen op voor woningwet woningen aanvankelijk bestemde grond, worden in Den Haag met voorrang be handeld. Dat Nederland op de Euromarkt ach ter zou komen of schade zou ondervin- Het forum aan liet woord. V.l.n.r. de heren de Ruiter (Alphen), D. van der Kwaak (Leiden) en K. van Diepeningen (Leiderdorp). (Foto Leldsch Dagblad) den van deze markt bestreed de heer De Ruiter. Het is zaak, aldus spreker, dat wij bijblijven en volledige medewer king verlenen bij het opruimen van de tolmuren. T.a.v. de door de regering verleende medewerking voor de bouw van een r.-k. middelbare school in Hollandia op Nieuw Guinea, wees spreker erop, dat bij het verlenen van de vergunning voor deze bouw, grote fouten zijn gemaakt. De be treffende lagere ambtenaar (r.-k.) is daarvoor ontslagen en de hogere ambte naar (Prot.), die destijds het voorstel klakkeloos tekende, is met pensioen. Nu de school er echter staat zal ook de C.H.U. aan de instandhouding blijven meewerken. Naar aanleiding van de plannen tot stichting van Wilsveen wees de heer Van Diepeningen erop, dat ook kleinere ge meenten er steeds voor moeten zorgen een uitbreidingsplan gereed te hebben. HET DELTA-PLAN In aansluiting op deze jaarvergade ring werd in de avonduren een bijeen komst gehouden, welke stond in het :eken van een familieavond. De leiding was in handen van de voor zitter van de afdeling Alphen. de heer J. van den Oever, die zijn vreugde uit sprak over de grote belangstelling. Op interessante wijze besprak de heer C. F. van der Peijl, lid van de Tweede Kamer, „het Deltaplan", waarbij hij een aantal uitstekende films vertoonde over de werkzaamheden, o.a. over het sluiten van de gaten bij Schelphoek en de Braakman Ook werd een overzicht ge geven van de stand van zaken en de ge meen ti vorderingen. De heer Jac. Brokaar zorgde deze avond voor declamatie. Het was voor de kring Leiden van de C.H.U. een vruchtdragende dag .welke in de toekomst zeker voor herhaling in aanmerking komt. stemmigheidsstructuur is op zeer aan nemelijke wijze voldoening gegeven. Het leidt te ver om ons in de verrich- ingen der zes solisten te begeven (3 so pranen, als, tenor, bas), De enige onder hen, die zonder kans op veel kritische tegenstand zou kunnen treden buiten de welwillende sfeer van het toegenegen acdemische publiek, is de alt Mies We- melsfelder en wel omdat haar stemmid- delen op zo gave wijze in een volkomen evenwicht zijn gebracht. Een handvol koorleden, selectie uit het grote koor is nog te horen geweest in een a cappella werkje „Assumpta est Maria" van Sem Dresden. Dresden raakt hier aan grenzen van het uitvoerings vermogen van gemiddelde koorzangers, beweegt zich sterk in moderne richting, hoewel op gregoriaanse motieven steu nend, door toepassing van een vrij zwe vende ritmiek. Om een hemelvaart te suggereren moet hy een klankvisioen bevrijden en vrij maken uit verborgen krachten der geluiden. Zulk een mees terstukje is Dresden gelukt en het koor groepje heeft het, afgezien van een in- zingingsaanloopje, verbluffend knap ge realiseerd. „Collegium Musicum" had de orkest- taak in het Magnificat, bovendien zullen de vijf obligaatpartijen daarin wel geheel of grotendeels door orkestleden zijn in gevuld (met alle reden tot tevredenheid, hetgeen mede toepassing heeft op de cimbalist Frits van Kersen) In zelf standige functie heeft het orkest Haydns allerlaatste symfonie vertolkt, de 104-de in D. De klaroenende trompet leek een wonder te beloven, maar we gingen al spoedig veronderstellen dat hier een vakman was ingeschoven, want het or kestrale wonder is niet gekomen. Het inleidende korte Adagio sleepte zich schuchter en moeizaam voort. De waak zaamheid ener geheel accurate directie bracht alles vervolgens in een gedisci plineerde gang terug, bij de strijkers be trekkelijk kortademig en nergens wijzend op inspiratie. De warme glanzing van een verzadigde strijkerstoon is wegge bleven. Wel wist Huub Buurman dn on derlinge verhouding soms fijntjes af te wegen en goede fraseringen, als in het Andante, te onderhouden. De royale streek is niet aangedurfd en de klank kon dus niet de grote ruimte der (tame lijk volle) Zuiderkerk vullen. Met de medewerking van hout en koper stond het gelukkiger. Laten we ons beperken tot het noemen van de hoboïste Tobia v. d. Berg en de fluitis ten Marianne Was en Martha Op d»3 Coul. De Symfoni-„ele" Concertante var Ruud Koumans is midden in het pro gramma, met Bach en Palestrina als toe- zichters, herhaald onder Koumans' lei ding. Het ls een amusant bedrijf ge weest! V.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3