Kqü i Casino - Noordwijk/Zee Met een enkel woord Uamea-Celei [SI] Agenda Is DONDERDAG 10 MAART 1960 Zwaar geschut (Van onze t.v.-medewerker). Onze Sjouflcje en Joan zijn thuis en het was allemaal erg aardig, zoals de televisie het ons thuis bracht. Eerst de aankomst in het journaal en direct daarop aansluitend een interview van Siebe van der Zee in ..Sportpanorama' met het meiske, dat een zilveren schaats reed. We leerden haar wederom kennen als een beheerste en bescheiden jonge vrouw, die uitstekend weet wat ze wil. Dat was dan onder andere, dat ze kalm doorgaat met trainen en volgend jaar weer op de kampioensbanen hoopt te rijden. Het vervolg van de sportrubriek droeg een zeer ongebruikelijk kar akte.. We zijn in de televisie al een beetje vertrouwd geraakt met het optreden van regeerders, zoals minister Luns, die een intervieuw weggeeft als hij weer eens even in ons land is en ook in de ruDriek „Gastenboek" van de KRO. Maar bij deze laatste gaa t het dan om een vrien delijk gesprekje over koetjes en kalfjes, zo in de geest van: En hoe gaat het thuis. Excellentie. Beoefent U daar nu een bepaalde hobby? Maar gisteren was het ernst en ge beurde het bij ons weten voor de eerste maal, dat magistraten zich onderwier pen aan een gedaohtenwisseling over regeringszaken. Dat waren dan de he ren Cals en Scholten, die zich bereid hadden verklaard om aangevallen te worden over de sportnota door voorzit ter en secretaris van de overkoepelende Sportfederatie. Nu viel dat aanvallen erg mee, want het was eerder een inleiding voor een diepergaand gesprek. Maar het was toch zeer opmerkelijk, dat politiek gespro ken enige zwaargewichten zich vin den lieten voor een poging om een dis cussie buiten het parlement over rege ringsdaden op gang te doen komen. Staatsrechtelijk misschien wat eigen aardig, maar als we nu over democratie praten, zouden we willen zeggen, dat het een winstpunt was. De uitzending liep erg uit, maar gesprekleider Aad van Leeuwen durfde dat best in gezelschap van mensen, die tegen de overschrijdin gen boze gezichten moeten zetten. Een (ondeugende) vraag over de toto werd voorzichtig, maar in een positieve geest door minister Cals beantwoord. Daarna over naar Portugal, waar Tom Kelling (via Parijs) de charmante en interes sante Clara d'Ovar vandaan had ge haald om in een namaak-eetkeldertje wat „fados" te komen zingen. Nu zijn deze liederen liedjes van verlangen, wel ke door de vrouwen aan de havens wor den gezongen als ze uitzien naar de te rugkomst van hun mannen. Duurt dit lang. dan ademen die liederen eennood- lotssfeer, maar aJles bijeen is het een tamelijk eentonige aangelegenheid, die ons dan ook een beetje lang duurde, maar toch wel boeide. Een van de meest boeiende manifes taties, die t.v. ons ooit heeft geboden, kwam daarna. Dat betrof dan niet zo- zeeT het optreden van cineast Van Gas teren, die iets uit zijn film „Stranding" kon vertonen, een mengeling van met Vecht voor uw recht, zegt dr. Ver woerd „Blanken in andere delen van Afrika die het gevoel hebben, dat zij moeten verdwijnen, zijn zeer welkom in de Unie van Zuid-Afrika, omdat zij door hun speciale kennis de beste immigran ten zouden zijn. Maar wij willen hen met aanmoedigen om hun haardsteden te verlaten. Wij willen hen eerder aan moedigen om te blijven en voor hun rechten te vechten", aldus verklaarde premier Verwoerd van Zuid-Afrika gis teren in de Volksraad. Volgens premier Verwoerd heeft En geland onlangs duidelijk gemaakt, dat Zuid-Afrika geen steun kan verwachten voor enkele punten van zijn beleid, maar er waren tekenen, dat men zich in Engeland en de V.S. bedenkt, aldus Verwoerd. Als de blanken en de blanke landen hun rechten in Afrika zouden prijsge ven of zich zouden overgeven, zou de vloedgolf der gekleurde volken op de duur niet slechts de blanken in Afrika maar ook de blanken in hun eigen lan den verzwelgen. „Gevecht'" om uitnodiging Intussen staan de telefoons in Lon- dens exclusieve Mayfair deze dagen niet stil. Iedereen die zich van enige bete kenis acht, is een campagne begonnen om zich te verzekeren van een uitnodi ging tot het bijwonen van het huwelijk van Prinses Margaret met Antony Arm strong-Jones op 6 mei. In de abdijkerk van Westminster is maair plaats voor 2.250 aanwezigen maar zeker niet minder dan vijftigdui zend Engelsen, zijn van mening dat zij bij de inzegening aanwezig moeten zijn! Sommigen van hen zullen het als een diepe belediging aanvoelen wanneer zij niet onder de genodigden zijn. Daarom laten zij zich niet afschrikken door de beperkingen die opgelegd moeten wor den. De taktieken om een uitnodiging te krijgen worden tot in het oneindige besproken boven theekopjes, in statige landhuizen en elegante flats. De vraag waar alles om draait is: „Wie kennen wij om hier iets voor ons te kunnen be reiken?" Zij die er alles van afweten zijn Ko ningin Elizabeth en de Lord Chamber lain. Zij zullen aan de definitieve lijst van genodigden hun fiat geven. Geen van tweeën is gemakkelijk te benaderen of te beïnvloeden. Vragen ever zuivelprodukten Het Tweede Kamerlid de heer Egas (P.v.d_A.), heeft aan de minister van Landbouw en Visserij de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister bereid, de Kamer een inzicht te verschaffen in de oor zaak van de huidige zeer hoge aanvoer van melk? 2. Kan de minister voorts mededelen waardoor de scherpe daling van de prij zen van zuivelprodukten veroorzaakt is? 3. Welke verwachtingen heeft de mi nister van de afzetmogelijkheden van zuivelprodukten in de komende maan den? 4. Wat denkt de minister te doen om aanbod en vraag beter op elkaar af te stemmen? 5. Hoe is de ontwikkeling in de andere EEG-landen en is in het kader van het gemeenschappelijk landbouwbeleid een verbetering van de zuivelmarkt te ver wachten?. veel moed opgenomen brokken uit een verschrikkelijk gebeuren en zoete stu- dioflltsen, maar het verhaal van Klaas Toxopeus, de geboren verteller niet al leen, maar de bescheiden en daardoor grote mens, die zijn leven inzet op elk moment van een etmaal als het er om gaat levens van anderen te redden. Het was machtig, het was grandioos; we hebben er heel eenvoudig geen woorden voor. Van Gasteren hield zich op de achtergrond en bewees alle kijkers daarmee een dienst, want op die ma nier misten we geen woord van het ver haal over het vredelievend gevecht voor het leven. Dit is een man, die een grooi aandeel heeft in de grootheid van ons kleine land. En hij was bij ons op vi site en dat vonden we een bijzonder eervolle onderscheiding voor ons huis. We hadden daarna in het geheel geen behoefte meer aan sterke staaltjes van Amerikaanse vliegeniers en hebben ons toestel stil gezet, maar uit de donkerte van het scherm straalde de moed van Toxopeus en zijn mannen nog lang na. en pijn weg- wrijven met DAMPO Nixon en Kennedy in New Hampshire als eersten uit de bus In de Amerikaanse staat New Hamp shire zijn verkiezingen gehouden voor het aanwijzen van kiesmannen door de Democratische en de Republikeinse partij, die op de in juli a.s. te houden partijconventies de kandidaten voor hei presidentschap en het vice-president- schap der Verenigde Staten zullen kie zen (de presidentsverkiezingen worden, als bekend, in november a.s. genou- den). Bij deze voorverkiezingen zijn de re publikeinse vice-president Nixon en de Democratische rooms-kathol ieke Sena tor Kennedy als de sterksten uit de bus gekomen. Op Nixon werden 65.077 en op Ken nedy 42.969 stemmen uitgebracht. Bei den verkregen hiermede meer stemmen dan hun voorgangers gij de vorige voor verkiezingen in New Hampshire, toen op de Republikeinse kandidaat, president Eisenhower en de Democratische ver tegenwoordiger Senator Kefauver resp. 56.464 en 21.701 stemmen werden uitge bracht. Kennedy verkreeg dus twee maal zo veel stemmen als Kefauver. Hij boog de traditionele meerderheid der Repu blikeinen in New Hampshire van twee tegen een om in een verhouding van ongeveer drie tegen twee. Een andere conclusie, die uit de voor verkiezingen in New Hampshire wordt getrokken is, dat Nixon in het Repu blikeinse kamp blijkbaar geen ernstige mededinger heeft voor de kandidaat stelling voor het presidentschap. Waar nemers, die hadden uitgekeken naar vele voorkeurstemmen voor gouverneur Rockefeller van New York die be sloten heeft zich niét als kandidaat voor de komende presidentsverkiezin gen beschikbaar te stellen werden teleurgesteld. Handel van Moskou met het Westen verdrievoudigd De minister voor Buitenlandse Han del der Sovjet-Unie, Nikolai Patolitsjef, schrift in een artikel in de Prawda, dat de handel van de Sovjet-Unie met „ka pitalistische" landen zich sedert 1953, uitgedrukt in constante prijzen, bijna verdrievoudigd heeft. De Sovjet-Unie drüft thans handel met meer dan 60 „kapitalistische" landen. Driekwart van de handel vond in 1959 plaats met „so cialistische" landen, waarbij China de eerste plaats innam. De handel met dit land steeg met ongeveer 35 procent tot een totaal van 8,2 miljard roebel, ter wijl de handel met „kapitalistische" lan den een waarde had van 10,4 miljard roebel. Washington wil geen wrijving met Moskou (Van onze Amerikaanse correspondent) Herters persconferentie van giste ren heeft stellig nieuws opgeleverd: Amerika beschouwt de uitlating, die Kroesjtsjef in Indonesië over Berlijn deed niet als een ultimatum en verder zal Amerika op dit moment niet boven tienduizend meter gaan vliegen in de corridors naar Duitslands oude hoofdstad. Herter heeft aldus wel zeer duide lijk gemaakt, dat Eisenhowers regering alle wrijving met de Rus sen wenst te voorkomen. Toen Kroesjtsjef In Indonesië -ver klaarde een vredesverdrag met Oost- Duitsland te zullen sluiten, indien de topconferentie niet tot een bevredigend resultaat zou leiden, meenden sommigen daar een ultimatum in te zien. Kroesj tsjef zou ontrouw zijn geworden aan de „geest van Camp David". Herter ver klaarde evenwel geen tijdselement te hebben onitdekt in Kroesjtsjefs uitspraak en daarom geen afwijking van wat in Camp David is overeengekomen. Dit is beslist een zachtzinnige interpretatie van Kroesjtsjefs woorden. Wat het vlie gen boven tienduizend meter betreft hield Hei-ter natuurlijk vol, dat de Wes telijke bondgenoten nooit een hoogte- limiet hebben erkend. Doch nooit zou Amerika hebben besloten de vludhlten boven tienduizend metf- te hervatten. Naar de letter is dit juist. Zo'n besluit zou het fiat van Eisenhower vereisen en dat is op het laatste moment uitgeble ven. Het was in Washington echter een publiek geheim, dat de plannen voor de vluchten op een hoger niveau in een vergevorderd stadium verkeerden. Daar om is thans duidelijk onderstreept dat Eisenhower beslist alle wrijving met de Sovjet-Unie wenst te voorkomen. Voor het grootste deel van de wereld zal Herter Amerika's vredeswil extra duidelijk naar voren hebben willen bren gen, doch het is vooral van belang wat Kroesjtsjef moet denken van Amerika's omzichtigheid. De mogelijkheid is zeker niet uitgesloten, dat hij deze interpre teert als beduchtheid voor Ruslands macht en zulk een uitleg zou hem kun nen aanzetten tot een riskanter koers. Overigens beschuldigde minister Her ter op zijn persconferentie de Sovjet- Unie van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Japan. Hij wees in dit verband op de poging van Rusland om het Japanse volk zover te krijgen dat het het veiligheidsverdrag, kortge leden gesloten tussen de V.S. en Japan, verwerpt. Dit verdrag heeft een «louter defensief karakter en bevat geen enkel element dat zou kunnen leiden tot toe neming van de internationale spannin gen, aldus Herter. Nieuw-Guinea en Euromarkt De Nederlandse afgevaardigde bij de V.N. mr. L. J. Goedhart heeft gisteren voor de voorlichtingscommissie voor niet- zelfbesturende gebieden, verklaard dat er geen sprake van is dat Ned. Nieuw-Gui nea door de Europese gemeenschappe lijke markt geëxploiteerd wordt. Neder lands enige oogmerk is het gebied te helpen zich snel te ontwikkelen en zijn verbinding met de Euromarkt is slechts een middel hiertoe, aldus zijn antwoord op een vraag van de Indiër Rasgotra. Mr. Goedhart voegde hieraan toe dat Nieuw-Guineas eigen bronnen slechts een klein deel van de uitgaven dekken en dat deze toestand nog wel enige tijd zal duren. Het Indiase commissielid had om meer inlichtingen verzocht over de uitwerking van de Euromarkt in niet-zelfbesturen- de gebieden die ermee verbonden zijn, z.i. zijn de tot nog toe verstrekte inlich tingen te summier om uit te maken hoeveel een .koloniaal" land in een land steekt en hoeveel het er weer uit haalt. Hij vroeg zich af waarom de be trokken gebieden niet gevraagd werd of zy zich wel bij de Euromarkt wilden aansluiten. Advertentie Iedere zondagavond DANSEN Muzikale verzorging THE JAZZ PILGRIMS (7 personen)Entree f 1.50. Japanse Prinses in het huwelijk getreden Prinses Soega, de Jongste, knappe dochter van Keizer Hirohito van Japan, is hedenochtend in het huwelijk getre den met de Tokiose bankemployé Hisa- naga Sjimazoe, een afstammeling van oude Japanse adel. Met dit morganatisch huwelijk volgde de 21-jarige Prinses het voorbeeld van haar broer Kroonprins Akihito en haar drie zusters. Om elf uur stond de jonge Prinses in al de zware pracht van kledij en haar tooi die oude tradities vereisen voor het Sjinto-altaar, waar het huwelijk geslo ten werd volgens een eeuwenoud ritueel. Een half uur later was zij, gekleed in een modieuze cocktailjurk het middelpunt van een receptie in de Kaioen-club en daarna reed het jonge paar naar een In westerse stijl gebouwd huis in de buiten wijken van Tokio, dat zij zullen delen met de moeder van de bruidegom. Ge heel Japan kon via de televisie van de huwelijksplechtigheid getuige zijn. Het paar gaat voorlopig niet op huwe lijksreis. Pas in mei reizen zij naar het eiland Kioesjoe om daar de voorouders van Sjimazoe officieel in kennis te stel len van hun huwelijk. Franse socialisten ever het probleem-Algerije „De Franse socialistische partij her haalt haar overtuiging dat een oplossing voor het Algerijnse drama door een overwinning van de wapens alleen, niet kan worden bereikt", zo heeft het bureau van de partij in een communiqué be kendgemaakt. Gezegd wordt dat de par tij reeds lang geleden haar standpunt uiteenzette over de noodzakelijkheid van een staken van het vuren en de onmis bare waarborgen voor een werkelijk vrije volksraadpleging, onder welke er geen echte zelfbeschikking en duurzame vrede zullen zijn. „Zij is van mening dat vóór het sta ken van het vuren tweeërlei onderhan delingen noodzakelijk zijn, namelijk over het beëindigen der vijandelijkheden, (niet te verwarren met overgave) en over de waarborgen voor het uitoefenen van het zelfbeschikkingsrecht. Maar even vanzelfsprekend als het is dat de onderhandelingen over een sta ken van het vuren worden gevoerd met degenen die strijden, is het van belang dat over de waarborgen voor het zelf beschikkingsrecht wordt gesproken met de vertegenwoordigers van alle catego rieën der Algerijnse bevolking, omdat dit een kwestie is die allen aangaat die geroepen zijn aan de stemming deel te nemen". Kunstschilder Molkenboer 87 - te Haarlem overleden (Speciale berichtgeving) Te Haarlem is op 87-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Anton H. J. Molkenboer. De thans overledene werd 8 april 1872 te Leeuwarden geboren, be zocht de HBS, de Rijksnormaallessen voor tekenonderwijs te Amsterdam, de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten aldaar en enkele academieën in Parijs en New York. In 1918 werd hij verbonden als lector aan de Academie voor Beeldende Kun sten in Amsterdam. De heer Molkenboer schilderde vele portretten in Nederland en was artistiek leider en ontwerper van lustrumfeesten voor de studenten in Leiden. Hij maakte vele wandschilderin gen, schilderijen en mozaieken voor ker ken zowel in binnenland als in het buitenland. Overvallers veroordeeld (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse rechtbank heeft een 16-jarige slagersknecht en een 19-jarige magazijnbediende, beiden uit Rotter dam, elk veroordeeld tot een jaar en zeven maanden gevangenisstraf met af trek, wat de eerste betreft door te bren gen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Op 3 oktober hadden zy een taxi ge huurd, waarmee zij naar Rotterdam- Zuid reden. Onderweg op een stil ge deelte ter hoogte van de Kerkedijk overvielen zij de chauffeur met het doel hem van zijn geld te beroven. Zij sloe gen de man met een alarmpistool op het hoofd, maar deze, ondanks de hem toe gebrachte hoofdwonde, verzette zich zo hevig dat het tweetal ijlings de vlucht nam. Zij werden evenwel gegrepen en opgesloten. Het O.M. had tegen elk wegens poging tot diefstal met geweldpleging in ver eniging twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. BINNENLAND Aan mr. M. P. L. Steenberghe, pre sident-curator van de Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg, is op z\jn verzoek onder dankzegging ontslag ver leend. Mr. Steenberghe heeft deze func tie zeven Jaren bekleed. Tot zijn opvolger is gekozen dr. C. N. M. Kortmann. Com missaris der Koningin in Noord-Brabant, die vanaf 1955 lid ls van het curatorium. Voor de nationale verpakkingswed strijd. uitgeschreven door het Nederlands Verpakkingscentrum, zijn 157 Inzendingen ontvangen. Elf hiervan werden bekroond met een gouden noot-trofee en oorkonde. Aan twintig Inzendingen ls een eervolle vermelding toegekend. De trofee is een vergulde walnoot - symbool van een Idea le verpakking gevat ln glas. naar ont werp van de vormgever A. D. Copier uit Leerdam. De prijsuitreiking zal plaats vin den op donderdagmiddag 17 maart ln Am sterdam. Gisteravond laat ls op de Nederrljn by Götterswlckerham ln Duitsland het 180 ton metende binnenschip Roelfien aange varen en gezonken. Hierbij zijn de 33- larige vrouw van de schipper R. Zulder- noek-Drenth en zijn 5-Jarlg dochtertje Hennle verdronken. Het schip ls eigendom van schipper H. Zuiderhoek en hoort thuis ln Musselkanaal. - Te Lollum in Friesland is gisteravond omstreeks 10 uur door een onbekende oorzaak de boerderij, bewoond door de 80- Jarige veehouder J. Tullener en diens zoon en dochter, tot de grond toe afgebrand. By deze brand kwamen meer dan 100 stuks vee ln de vlammen om. 60 koelen, 40 Bchapen, een stier, twee paarden en een aantal nokkelingen en wat Kleinvee. BUITENLAND - Het WestberlIJnse denazlflcatle-hof heeft woensdag de confiscatie gelast van de Berlljnse bezittingen van de nazl- ldeoloog Alfred Rosenberg, die ln 1946 ls terechtgesteld. Deze bezittingen, waarvan de waarde op 29,200 mark geschat wordt, zullen beschikbaar worden gesteld voor de schadeloosstelling van nazi-slachtoffers. Gisteren ls ln Bern op vijftigjarige leeftijd de dirigent Otto Ackermann over leden. HIJ werd ln Boekarest geboren. Hij trad vanaf zijn vijftiende Jaar reeds op als dirigent bij opera-uitvoeringen ln Roemenië. Op 18-Jarlge leeftijd werd hij dirigent van de opera ln Brunn. Een 12- tal Jaren dirigeerde hij het opera-orkest van Bern. Na de oorlog ondernam hy tournees naar het buitenland. De Buitenlandse Persvereniging ln Hollywood heeft Rock Hudson en Dorls Day uitgeroepen tot de populairste film sterren van de wereld. Zij noemde „Ben Hur" de beste film die het vorig Jaar ln Hollywood is gemaakt. De Britse film "Room at the top" kreeg het predikaat „beste film, die buiten de V.S. is gemaakt. Vijftig boeren zagen toe hoe zeven onbekende Jongeren In Cremona ln Noord- Italie een zwerver doodstompten. Toen de folitie verscheen verdwenen zij. De poli- ie. die getuigen opriep, zei dat de 42- jarige Renzo Bottoli door de Jongeren was aangevallen nadat een moeder geklaagd had dat haar 15-Jarige dochter op straat door hem werd gevolgd. De Londense Daily Express bericht dat de Romeinse prins Ralmondo Orslni ln een brief aan Sjah Mohammed Reza Pahlevl van Perzië om een audiëntie heeft verzocht ten einde een huwelijk te kun nen aangaan met Prinses Soraja. de vroe gere gemalin van de Sjah. Don Raimondo is zeer onlangs teruggekeerd van een va kantie met Soraja in het Oostenrijkse Sankt Anton. Volgens de Express had Or slni tot zijn stap besloten „omdat gesprek ken onder vier ogen het hem duidelijk hadden gemaakt, dat de Prinses Orslni graag zou trouwen wanneer de keizer be wogen zou kunnen worden zijn bezwaren ln te trekken". De kop thee, eeuwenlang door de Britten beschouwd als hét middel tegen elk soort crisis, verliest terrein ln Enge land. Blijkens een verslag van de Econo mische commissie van het Gemenebest gaan de Britten langzaam maar zeker over op het kopje koffie. Het koffieverbrulk ls sinds de laatste wereldoorlog twee-en-een- half keer zo groot geworden als daarvoor. "Time and Tide", onafhankelijk Brits weekblad, dat ln 1920 werd opgericht, zal worden opgeheven. De hoofdredactie deel de mede aat op het laatste ogenblik de hoop op een financiële regeling verloopt. ..De televisie en de grote bladen en tijd schriften schijnen steeds meer adverten- tlegelden aan ons blad te onttrekken", zo wordt gezegd. Het blad zou een oplage van ongeveer 30.000 hebben. „ZIJ had een te lange hals wat de lachlust van leder opwekte en daarom heb lk haar Jarenlang op myn zolder bewaard" zo verklaarde Stephen Harrison, eigenaar van een schildery met de signatuur Mo- dlgliani. getiteld „Portret van een meisje". Het doek zal op 29 Juni op de velling van Sotheby ln Londen verkocht worden. De directeur van dit veilinghuis, Wilson, schat het schilderij op 60.000 gulden. De eigenaar had het 25 Jaar geleden voor nog geen duizend gulden gekocht. Een rechtbank ln West-Berlijn heeft twee oud S.S.-officieren tot gevangenis straffen veroordeeld wegens medeplichtig heid aan moord op driehonderd Joden In de Oekralnse stad Berditsjef ln 1942. De rechter bepaalde dat belden hun bevelen ongaarne hadden uitgevoerd maar dat zy zich niet konden beroepen op het moeten handelen op bevel van hogerhand. In Algerije zhn dertig mohamme daanse terroristen ln hechtenis genomen. Zij hadden van maart tot november 1959 aan verscheidene aanslagen deelgenomen. De Westelijke ministers van Buiten landse Zaken zullen van 12 tot 14 april in Washington byeenkomen om de top conferentie van Oost en West, ln mei ln Parys. voor te bereiden, zo ls ln de Ame rikaanse hoofdstad bekendgemaakt. Op 12 april zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk vergaderen. Daags daarna zal waarschyniyk hun Westdultse collega. Von Brentano, zich bij hen voe gen. Op 14 april zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Engeland, Frankryk, Canada en Italië (de vyf westeiyke landen naar de tlen-mo- gendhedenconferentie over de ontwape ning) besprekingen voeren. Verscheidene zakenlieden, die gere geld Angola bezoeken, hebben in Johan nesburg de berichten over een opstand ln genoemd gebied nadrukkelijk tegenge sproken. „De enige blanke troepen die ik er ooit gezien heb, waren jonge mensen die in militaire dienst waren", zei een van hen. „Als er moeilijkheden tussen de ne gers en blanken bestonden, had lk er zeker over horen spreken." Zes personen werden gewond toen zy bij L'Aquila (Abruzzen) in een kne kelhuls terechtkwamen nadat de vloer van de rouwkamer waarin zy zich bevonden, het begaf. Dit macabere Incident gebeur de op het kerkhof van Collebrinclonl, een dorpje ln de bergen. De slachtoffers van de val werden in het ziekenhuis behan deld. niet slechts voor de verwondingen, die niet van ernstige aard waren, maar ook voor de opgelopen shock. De Kopenhaagse arbeidersorganisatie heeft aangekondigd dat zij dit Jaar geen 1-mei-optocht zal organiseren, hoofdza kelijk omdat het op een zondag valt. De leden zouden deze dag liever ln hun ge zin willen doorbrengen. De communisten houden wel een optocht. President Gronchl van Italië heeft de demissionaire premier, prof. Antonio Segni. verzocht een nieuwe regering te vormen. De oude regernlg trad veertien dagen geleden af. Segnl (christen-demo craat) heeft de opdracht aanvaard. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatle. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Radio Phll- harm. Orkest en solist. 21.20 Een fantas tische vlucht, hoorsp. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en beursber. 22.40 Journ. 22.55 Sport- act. 23.06 Uit de wereld v Ji. amusement. 23.55-24.00 Nws. Hilversum n, 298 m. NCRV: 18.00 Lichte muz. 18.15 Sport- rubr. 19.30 De koorzang onder de loep. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nw6. en weerpraatje. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Klein Radio-koor. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.16 Periodiekenparade. 22.25 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsprotuitsl. 22.45 Avondover denking. 23.00 Orgelrecital. 23.30 Gram. 23.65-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Fllmbespr. 20.40 t.v.-eenakter. 21.30 Fllmfantasie. 21.40 Eenakter. 22.10 Dag sluiting. VOOR VRIJDAG 11 MAART Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. en reportages. 8.00 Nws .8.18 Act. en gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Tydelijk uitgeschakeld, lezing. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V d .kleuters. 11.15 Kerkorgel. 11.40 Gram. AVRO: 12 00 Lichte muz. 12.20 Regerlngs- ultz.: Ultz. voor de landb. 12.30 Land- en tuib.meded. 12.33 Sportber. 12.50 Plano- spel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Promenade-ork. - soliste 13.55 Beurs ber. 14.00 Cello en plano. 14.35 Gram. 14.40 Boekbespr. 15.00 Quiz en Dagboek van een grootvader .hoorsp. 16.00 Muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. teenagers. 17.55 Act. Charme voor Uw handen Samenwerking Gerritsen met „Edelmetaalbedrijf" De besturen van de NV Koninklyke Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Werken Gerritsen en Van Kempen te Zeist en de NV Koninklyke Nederlandse Edelmetaalbedrijven Van Kempen, Begeer en Vos te Den Haag delen mede, dat zij tot de overtuiging zijn gekomen dat een nauwe samenwer king in het belang van beide bedrijven zal zijn. Om hiertoe te geraken zal Ger ritsen en Van Kempen enkele wyzigin- gen in de statuten aanbrengen, waarby o.a. de samenwerking in een nieuwe ge meenschappelijke naam tot uitdrukking komt. De houders van aandelen Édel- metaalbedrijven zullen in de gelegen heid worden gesteld hun stukken op on derstaande voorwaarden om te ruilen: 1. voor ieder preferent aandeel en priori teitsaandeel groot f. 1.000 kan worden verkregen een 6 obligatie groot f. 1.000 Gerritsen en Van Kempen, ren tende vanaf 1 januari 1960; 2. voor ieder gewoon aandeel A en AA groot f. 300 en voor ieder gewoon aandeel B groot f. 1.000 kan worden verkregen resp. f. 270 en f. 900 aandeel Gerritsen en v. Kempen, delend in de winst vanaf 1 ja nuari 1960; 3. voor ieder oprichtersbe- wijs kan worden verkregen een bedrag van f. 300 in contanten, voor ieder winstbewijs A en AA kan worden ver kregen resp. een bedrag van f. 35 en van f. 10 in contanten, voor ieder liqui- datieoverschotbewijs serie A en AA kan worden verkregen resp. een bedrag van f. 10 en van f. 5 in contanten. Aan dit aanbod zal de voorwaarde verbonden zijn, dat een voldoend aantal houders van bovengenoemde stukken - zulks te beoordelen door Gerritsen en v. Kempen - hiervan gebruik zal maken. Over het boekjaar 1959 zal worden voorgesteld om op de preferente en prioriteitsaandelen, alsmede op de ge wone aandelen Edelmetaalbedrijven een dividend van 4.8 procent uit te keren (v.j. 9 op de preferente en 7V4 op de gewone aandelen). De houders van aandelen Gerritsen en Van Kempen zullen uit de agio-reserve 5 in aandelen ontvangen (v.j. nihil, over 1957 zes procent). Notering ter beurze van Amsterdam van de uit te geven obligaties alsmede van de aandelen zal worden aange vraagd. Nadere mededelingen zullen te zyner tijd worden gepubliceerd. DONDERDAG Doelenkazerne: De Schouwspelers „De nacht van de 16de Januari". 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus „De tijd vooruit" door prof. dr. J. G. Bomhoff. 8 uur nam. Rehoboth: Lezing H. Klelbrink voor Veron. 8 uur nam. Schevenlngen (Kurhaus)Modeshow Couture Rlëï. 8 uur nam. VRIJDAG Rapenburg 8: Vlro. Lezing de heer J. Meyer. „De algemene vergadering der V.N.". 8 uur nam Pieterskerk: Avondgebed o.l.v. prof. dr. T. Jansma m.m.v. Collegium Musicum. 19.1519.50 uur nam. Salonboot Ursula (Galgewater): Bevol kingsonderzoek t.b.c. 2-4.30 en 7-9.30 uur nam. Schouwburg. K. en O. Haagse Comedle. „De dolleman of de verliefde reactionair". 8 uur nam. Oegstgeest: (Zendingshuls) Poelgeesterwykgem. Herv. Kerk. „Het ge sprek gaat door". 8 uur nam. Wassenaar: Zuiderhout. Voor drachtsmiddag G.S.V. 2.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclessia". 8 uur nam. Den Burcht: Jaarl. uitvoering Accor deonver „Accordanto". 8 uur nam. ZONDAG Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn". „Jan Klaassen en de draak". 3 uur nam. MAANDAG De Doelen. Ledenvergadering Leldse Amateurfotografenver. 8 uur nam. Stadszaal: Sportforum P.v.d.A. r8 uu nam. DINSDAG Ryksmuseum van Oudheden: Lezing dr. B. H. Strieker over „Graeco-Egyptlsche cultuur". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.60-1.20 uur nam. Gulden Vlies: V.V.D. Lezing lr. J. C. H. Drost over het structuurplan voor de Leldse agglommeratle. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): LKK „Voor Al len". Quartetto Carmlrelll. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 2—4 uur. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Koorzang. 18.50 De puntjes op de 1, praat- Je. 19.00 V .d .kleuters. 19.10 Gram. 19.20 De Spijtoptanten ln Indonesië, lezing. VP RO: 19.30 De stad nu. lezing. 19.45 VPRO- nws. 20.00 Nws. 20.05 Ons geloof 1. d. praktijk v .h .leven, lezing. 20.20 Gitaar en viool. 20.40 Toneelbespr. 20.50 Europa één. lezing. VARA: 21.00 Quiz. 21.50 Geen tyd voor helden, klankb. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek .VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto .23.10 Vergeiykenderwys muz. discussie. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 V. d. oudere luisteraars. 12.00 Vioolrecital. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.52 Tien Jaar voorlinde, rep. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.50 Trekkersliederen. 14.05 Schoolradio. 14.25 Omr.ork. 15.00 Gram. 15.15 Van oude en nieuwe schryvers. 15.35 Kamer- muz. 16.00 Wenken v. d. tuin. 16.15 Ra dio Phllharm. sextet. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. NCRV: 18.00 Gevax. muz. 18.20 Gevar. progr. 18.60 Regerlngsuitz.: Industrialisa tie III. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.16 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Avondrust, hoorsp. 20.20 Aida .ODera. 23.00 Avondoverdenking. 23.15 Kunstrubr. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA (Draadomroep) (Over de 4e iyn van 18-20 uur) Engelbert Humperdlnck. „Hö,nsel und Gretel". Sprookjesopera ln drie bedryven op tekst van Adelheld Wette. Uitvoeren den: Hansel. Elisabeth Grümmer, mezzo sopraan, Gretel, Elisabeth Schwarzkopf, sopraan. Peter, een bezembinder, hun va der. Josef Metternlch, bariton; Gertrud, zijn vrouw. Maria von Ilosvay, mezzo-so praan, De toverheks. Else Schürhoff, mez zo-sopraan; Het Zandmannetje, De Dauw fee. Anny Felbermayer, sopraan: Engelen, Kinderen, Koren van de Loughton High School for Girls, Essex en Bancroft's School. Philharmonla Orkest. Dirigent: Herbert von Karajan. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. VARA: 20.30 Act. 20.40 Documentaire. 21.15 Melodieën uit de Balkan .21.30 Quiz. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gevar .muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Herh. v. progr.'s v. d. afgelopen week. 15.00 Schoolradio. 16.00 Brlevenbeantw. 16.30 Rep. 17.00 Ork.conc.18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Ork.conc. 21.30 Discussie 22.00 Nws. 22.15 Lezingen. 22.45 Gevar. progr. 23.15 Recital. 23.45 Pari. overz. 23.55 Wetensch. nws. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar. progr. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Gevar. muz. (Om 14.30 nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.) 16.00 Fabrleksfanfare. (Om 16.30 nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gevar. muz. 18.30 Nws. en f;evar. progr. 19.28 Weerber., nws., act. en lchte muz. 19.40 Crlcketrep. 19.45 Hoor spel. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Samenzang. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Gevar. muz. (Om 22.30 nws.) 23.30 Nws. en crlcketrep. 23.43 Ge var. muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55- 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amerikaanse liederen en pianoreci tal. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. en solist. 16.05 Orgelconc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Ork.conc. 20.50 Or kest. koor en orgel. 21.45 Nws. 23.15 He dendaagse muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. Daarna: Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 19.30 Kamer muz. 20.00 Simon Boccancgra, opera. 23.10 Kamermuz. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m 324 m.: 12.00 Gevar. muz. (Om 12.30 Weerber.) 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koer sen. 16.06 Gram. (16.10 Reportage wieler wedstrijd Parhs-Nlce). 16.30 Omr.ork. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 V.d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. en soliste. 20.45 Kunst- kaleldoscoop. 21.00 Ork.conc. (verv.) 21.25 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Embers, luister spel. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.00 Belg. muz. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Le Jaloux corrlge. opera. 18.38 Orgelspel. 19.30 Nws. 20.30 Ork.conc. 22.55 Nws. DE BIOSCOPEN Trianon „En eeuwig zingen de bossen". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De valstrik" (The trap). 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Whisky als water" Whisky Ga lore). 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Lldo Rif if 1 onder de vrouwen". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De verstrooide professor". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: Donderdagcyclus „Geen liefde duurt eeuwig". (Les amants du Tage). 18 Jaar. Rex „Tarzan, de aapmens". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Avond- en nachtdienst der apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136. By geen gehoor b\j Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur). I i 8 2 Amsterdam geh. bew. Den Helder regen Ypenburg regen 0.6 geh. bew. zw. bew. regen regen regen Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg regen Helsinki mist Stockholm mist Oslo vry w. onb. Kopenhagen onbewolkt Aberdeen regen Londen zwaar bew. Brussel geh. bew. Luxemburg regen Parhs licht bew. Bordeaux zwaar bew O 4 o 6 O 4 8 4 1 ozo 4 7 5 2 zzw ono watll 3 7 4 0.5 2 7 4 4 -5-6 0 1 -11 0 2-8 0 1 -2 0 3 2 9 Grenoble Nice Beriyn Frankfort MUnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Aiacclo Madrid Mallorca Lissabon half Ïeh. bew. Icht bew. geh. bew. geh. bew. mist mist regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zo 4 w^tll nw 5 o 6 ono 2 wzw 1 W-Stll w.stll o 2 zo 12 w 5 ozo 7 zzo 12 ozo 1 wzw 6 w.atll w 6 14 3 4 16 9 5 12 1 21 7 6 27 6-10 8 2 0.2 7-0 0 4-0 0 3 1 28 2 1 25 11 4 15 10 1 14 13 22 13 5 1 18 11 0 14 7 6

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2