Nederlandse aannemers dagvaarden de Staat zaterdag in kort geding Chief Whip Paleizen van Soekarno door vlieger beschoten WEERBERICHT VOORSTEL VAN ANDRIESSEN VANDAAG IN MINISTERRAAD Huurverhoging werd aanvaard De president bleef ongedeerd Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 10 MAART 1960 LEIDSCH mm DAGBLAD Directeur E. A. E. van DishoecS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Smgel l- Leid™ - Glr° n°- 67055 Hoofdredacteur J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Terwijl de staking voortduurt De Nederlandse aannemers, met uitzondering van de protestant-christe lijke hebben de Staat en het College van Rijksbemiddelaars zoals men elders kan lezen inzake de goedkeuring van de C.A.O. in kort geding gedagvaard. Zij eisen een dwangsom van één miljoen per dag. Het geding zal zaterdag a.s. voor de president van de Haagse rechtbank dienen. De stakingsdag van gisteren heeft zich gekenmerkt door naarstig overleg. Vooral van de zijde der katholieke werkgevers wordt hevige druk uitgeoefend om tot een oplossing van het geschil in de bouwwereld te geraken. Door anderen worden op basis van een voorstel van de Ncd. Kath. Aannemers- en Patroonsbond stap pen ondernomen. Het Tweede Kamerlid J. W. Andriessen, oud-voorzitter van de stakende R.-K. Bouwvakarbeiders bond „St.-Joseph" heeft gistermid dag tussen twee en vier uur een gesprek gehad met de minister De Pous. De aannemers houden echter het been stijf. In de vergadering van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf gistermiddag heeft men nog eens nadrukkelijk onder streept, dat men op het eenmaal inge nomen standpunt blijft staan. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft in dezelfde bijeenkomst zijn ern stige afkering uitgesproken over de dissidente houding van de Ned. Chr. Aannemers en Bouwvakpatroonsbond. Besloten werd de verdere samenwer king met de N.C.A.B. te verbreken. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede "Kamer heeft vanmiddag met 78 tegen 48 stemmen het wetsont werp aanvaard tot verhoging van de huren met 20 pet., behoudens uitzonde ringen. Tegen stemden PvdA, PSP en de communisten. Het amendement van de heer Van Vliet (KVP) om alle woningen beneden een huurgrens van 9 gulden per week in de eerste gemeenteklasse, 8 gulden in de tweede gemeenteklasse enz. tot vijf gul den in de vijfde gemeenteklasse uit te sluiten van huurverhoging (met de mo gelijkheid van beroep voor de verhuurder op de huuradviescommissies) werd bij zitten en opstaan aangenomen. Voor stemden PvdA, KVP, PSP en de com munisten. Het amendement van de heer Bom- mer (PvdA) om de huurgrens te laten vervallen voor woningen, die vóór 1918 zijn gebouwd, was tevoren bij zitten en opstaan verworpen. Het amendement van de heer Bom- mer om voor noodwoningen geen 20 pet., huurverhoging voor te schrijven, werd by zitten en opstaan aangenomen. Het openen van de mogelijkheid met- tertijd eventueel de huren vrij te laten als de omstandighedèn dit toelaten, werd met 74 tegen 48 stemmen aangenomen. Tegen stemden PvdA, PSP en de com munisten. Het thans reeds verlenen van de bevoegdheden aan de regering om in bepaalde streken de huren eventueel vrij te laten werd met 77 tegen 48 stemmen aangenomen. Tegen stemden PvdA. PSP, de communisten en de heer Andriessen (KVP). Voorts werd een aantal technische amendementen van de heer Berkhou wer (VVD) aangenomen in verband met bescherming tegen ontruiming in geval van vrijlating van de huren. De motie van de PvdA, waarin de re gering werd uitgenodigd de subsidie regeling voor woningbouw zo te herzien dat het huurpeil van arbeiderswoningen niet stijgt boven dat van vergelijkbare woningen, die omstreeks 1957 zijn ge bouwd, werd met 47 tegen 75 stemmen verworpen. De opheffing van de huur- blokkering werd met 79 tegen 46 stem men aangenomen. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Veel bewolking met plaatselijk enige neerslag en hier en daar mist. Zwakke tot matige, in het noorden van het land tydelijk krachtige wind tussen oost en zuid. In het algemeen weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 MAART Zon op: 7.04 uur: onder: 18.37 uur. Maan op: 16.43 uut; onder: 6.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.19 en 14.33 uur. Laagwater te 10.13 en 22. 38 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het hoofdbestuur van de NCAB heeft prompt protest aangetekend tegen dit verbreken van de samenwerking. Een protest op juridische en formele gron den. Volgens een lezing van de NCAB no digde de heer J. Dura, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf de NCAB om kwart over drie uit om tegen half vier in Den Haag in een vergade ring kennis te nemen van het voornemen van die Raad. De chr. aannemers waren op dat moment juist te Utrecht in een belangrijke bespreking met bestuurs leden van drie werknemersvakbonden. Men zag geen kans om tijdig in Den Haag te zijn. Men liet dat de Raad van Bestuur weten met de aantekening, dat men niet vrijwillig uit de Raad zou wil len treden. Om kwart over vijf kreeg de NCAB de mededeling, dat het uit de Raad was gestoten. Van de zijde van de Raad van Bestuur werd medegedeeld, dat de vergadering in Den Haag van half vier tot ongeveer kwart over vijf heeft geduurd. Men heeft vergeefs gewacht op de vertegen woordigers van de NCAB. Opgeschort De bijeenkomst van de NCAB met de drie vakbonden in Utrecht was aanvan kelijk belegd om uitvoer te geven aan het wederzijdse genomen besluit tot on dertekening van de CAO voor het bouw bedrijf. Men realiseerde zich echter, dat een ondertekening wellicht van invloed zou kunnen zijn op de pogingen, die nog steeds ondernomen worden om tot een algehele beëindiging van het huidige conflict te komen. Derhalve werd be sloten onder handhaving van het ge nomen besluit de ondertekening van de overeenkomst nog enkele dagen op te schorten. In de bouwwereld leeft dus nog de hoop op een spoedige oplossing. Overigens blijkt, dat vele afdelingen het niet eens zijn met het besluit van het hoofdbestuur der Chr. Aannemers- bond. Ook de afdelingen Den Haag, Gel derland en Overijssel hebben zich thans aangesloten bij het reeds respectabele aantal afdelingen, dat weigert zich neer te leggen bij het bestuursbesluit. De Nederlandse Metselaars Patroons Bond heeft inmiddels eenzelfde stand punt ingenomen als de werkgevers in het bouwbedrijf. In een telegram aan de Raad van Bestuur Bouwbedrijf wordt kort en onomwonden verklaard: „Hoe de staking ook verloopt, de aannemers zullen aan de onderaannemers-metse laarspatroons eventuele loonsverhogin gen moeten doorbetalen. Dreigement De Amsterdamse Ballast Maatschappij deelde gisteren per brief aan de bij haar stakende arbeiders mede, dat zij ver plicht waren vandaag op het werk te rt verschijnen. Indien de arbeiders dit niet zich bij de groep aansloten. zouden doen zou de maatschappij „die maatregelen nemen, die nodig waren" aldus de brief. De stakingsleiding advi seerde deze arbeiders niet op de brief te reageren. Men vraagt zich af, wat de maatschappij nu zal doen. De delegatie van de ongeorganiseerde stakers in Den Haag heeft na een ge houden demonstratie van de plaatse lijke stakingsleiding toestemming gekre gen met steunlijsten rond te gaan. De stakingsleiding houdt zelf de supervisie over deze inzameling. De ongeorgani seerden zijn namelijk niet tevreden met de zes gulden, die zij van de officiële bonden ontvangen. De bonden voelen er echter niet voor om hogere betalingen te doen aan mensen, die nooit contribu tie hebben betaald. Het in te zamelen geld kan men nu gebruiken om aan ge zinnen met kinderen iets meer te geven en verder ook om aan ongehuwden enige steun te geven. Het dagelijks bestuur der EVC en het dagelijks bestuur EVC bouwvakbond hebben inmiddels besloten aan de leden der eenheidsvakcentrale, die aan de staking deelnemen, dezelfde uitkering te verstrekken als de uniebonden aan hun leden geven. Dit betekent: aan gehuw den 40 maal de contributie per week plus kinderbijslag, aan ongehuwden 30 maal de contributie per week. Bovendien zal aan kostwinners dezelfde uitkering wor den verstrekt als aan gehuwden. De EVC zal aanvullende uitkering verstrekken aan haar leden, indien de uniebonden alsnog besluiten ook uitke ring te verstrekken aan de leden der EVC op basis van f 6.per dag voor gehuwden en kostwinners. Het voorstel om tot beëindiging van de staking in de bouwwereld te komen, waarover het Tweede Kamerlid, de heer J. W. Andriessen gisteren een gesprek heeft gevoerd met minister De Pous van Economische Zaken, is vandaag bespro ken in de ministerraad. Tijdens de ver gadering kwam er een telegram van de Nederlandse Katholieke Middenstands bond binnen, waarin hij zijn instemming met het voorstel betuigt. De Ned. Kath. Aannemersbond is bjj deze Kath. Mid denstandsbond aangesloten. Inmiddels acht de landelijke stakings leiding in Utrecht het niet uitgesloten, dat de staking zich wellicht reeds van daag of anders morgen zal uitbreiden tot een aantal steden in het Zuiden van ons land. De omvang van deze staking zal door de plaatselijke stakingscomité's nader worden bekeken. Hoewel de sta kingsleiding van mening is, dat het op de vierde dag van het conflict noodzakelijk is dat de staking uitgebreid wordt, wil men er anderzijds aan medewerken, dat de bemiddelingspogingen van de heer J. W. Andriessen, die zich thans dus in een vergevorderd stadium bevinden tegen de achtergrond van een „rustig stakings front" verlopen. In Den Haag hebben gistermiddag en vandaag honderden stakende bouwvak arbeiders onder leiding van hun voor mannen per fiets, brommer en motor een tocht gemaakt langs de verschillende bouwwerken om te trachten hun collega's die nog aan het werk waren, over te ha len neer te leggen. De actie verliep bij zonder ordelijk. Nergens kwam het tot scheldpartijen of ordeverstoringen. Vrij wel overal hadden de stakers succes. Met gejuich werden de collega's begroet, als zij hun gereedschappen inpakten en Sir Winston Churchill en zijn echt genote zijn van het vliegveld bij Alleen vrijwilligers in Engels leger (Van onze Londense correspondent) De Britse soldaat van de toekomst zal geen battle-dress meer dragen. In plaats daarvan krijgt elke beroepsmilitair het Britse leger zal na volgend jaar uit sluitend uit beroepsmilitairen bestaan moderne vechtkledij en twee speciale uniformen, een voor parades en een als algemene dracht in het openbaar. Chris topher Soames, de minister van Oorlog heeft zulks gisteravond in het Lagerhuis bekendgemaakt. De verandering zal mil joenen ponden kosten, maar ./ordt be schouwd als beslist noodzakelijk om de dienst, welke voortaan geheel van vrij willigers zal afhangen, zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Londen vertrokken naar Gibraltar, waar zij aan boord zullen gaan van het jacht „Christina" van de Griek se reder Onassis. De grote Britse staatsman in dikke winterjas, bont kraag en handmof met de onaf scheidelijke sigaar bij zijn vertrek naar het vliegveld. Veertig (loden door regens in Brazilië Tetnminste 43 personen hebben het leven verloren tengevolge van hevige slagregens, die boven de meeste Brazi liaanse kuststaten zijn gevallen. Er zijn ook duizenden daklozen. Gezwollen ri vieren hebben bruggen weggeslagen, we gen overstroomd en spoorwegverkeer ontwricht. Er is volgens deze berichten grote schade aangericht. Doodstraf tegen Pope geëist De auditeur-militair in het proces tegen de 31-jarige Amerikaanse vlie ger Allen Lawrence Pope in Djakarta heeft gisteren het pleidooi van de verdediger verworpen en de doodstraf geëist. Pope vroeg om een reces van een week om zich voor te bereiden op een laatste pleidooi. Het verzoek werd in gewilligd. De volgende zitting van de krijgsraad werd bepaald op 16 maart a.s. De auditeur-militair, majoor Prodjo- radono van de luchtmacht, verklaarde dat Pope's schuld „voldoende was be wezen". Hij verwierp het argument als zou het proces onwettig zijn omdat be klaagde niet werd berecht als krijgsge vangene. (In de ten laste legging wordt Pope een avonturier genoemd). „Pope bracht buitengewone gevaren voor Indonesië zei PrÓdjoradono. uit eenzettend waarom hij de doodstraf eiste, „de geschiedenis heeft ons ge leerd dat de grootste gevaren voor In donesië kwamen van het „kolonialisme' en „imperialisme" en wij dienen nic* te aarzelen de doodstraf toe te passen. „Het recht moet zijn loop hebben, het recht, dat aanvaardbaar is voor de vrou wen en kinderen van degenen die Pope's slachtoffers werden, en voor het Indo nesische volk dat voor zijn onafhanke lijkheid heeft gevochten", aldus de auditeur-militair. De gouverneur heeft het laatste woord De wetgevende juridische commissie van de Californische Senaat heeft van daag gouverneur Browns wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf ver worpen met 8 tegen 7 stemmen, na een bespreking van twaalf en een half uur. Het lot van Chessman ligt nu weer in handen van gouverneur Brown. Gisteren verwierp het hooggerechtshof van Californië het laatste verzoekschrift van Chessman, waarin de wettigheid van het vaststellen van een nieuwe da tum voor de terechtstelling werd be slist. Toen gouverneur Brown op 19 fe bruari Chessman 60 dagen uitstel van executie verleende, zei hij dat hij Chess man zou laten terechtstellen als het ver zoek tot afschaffing van de doodstraf zou worden afgewezen. Frankfortse politie mishandelde jood.... Een gepensioneerde joodse winkelier uit Toronto. Canada, is tijdens het car navalsweekeinde in Frankfort op twee verschillende politiebureaus afgeranseld omdat hij zich wilde beklagen over het optreden van een nazi. Chaim Kuflik, een Canadees van Poolse origine, kreeg op 27 februari, om streeks middernacht, moeilijkheden met een Duitser, die zich prijzend over Hit- Ier uitliet. Kuflik merkte op dat Hitier een misdadiger was, waarop de Duitser hem in het gezicht sloeg. Kuflik ging naar een politiepost in de nabijheid, maar de agent weigerde zijn klacht in behandeling te nemen of naar het restaurant te gaan om getuigen te horen. Toen Kuflik aandrong kreeg hfj enkele klappen en werd hij naar bui ten gegooid. Nog dezelfde nacht ging Kuflik naar het hoofdbureau van politie. Ook hier weigerde men zijn klacht te onderzoeken. Hij kreeg opnieuw een klap en men gaf hem te verstaan zo spoedig mogelijk te vertrekken. Een woordvoerder van de politie van Frankfort heeft de mededelingen van Kuflik bevestigd en verklaard dat „een onderzoek wordt ingesteld". Dr. Manuel Prado, de president van Peru, en diens echtgenote hebben gisteren afscheid van ons land ge nomen. Op Ypenburg werden de gasten uitgeleide gedaan door het Schorsing raadsbesluiten De Kroon heeft raadsbesluiten van de gemeenten Veen dam. Winschoten en Purmerend geschorst, hangende het on derzoek naar de vraag of deze besluiten in sta-yd zijn met het algemeen belang. Zy betreffen het verlenen van een uit kering ineens of extra-salarisverhoging aan het gemeentepersoneel. Soekarno over zijn nieuwe parlement In een rede, die president Soekarno hield voor een organisatie van vrouwen heeft hg medegedeeld, dat hij voornemens is, een „gotong rojong"- parlement (een lichaam op coöperatieve grondslag) in te stellen ter vervanging van het parlement, welks werkzaamhe den hij verleden week heeft opgeschort. Wanneer dit nieuwe parlement tot stand zou komen deelde hij niet mede. Soekarno zeide o.a. ook dat het niet in zijn bedoeling ligt, een dictator te wor den. „Ik sta", zeide hij, „bekend als iemand, die rekent op de potentiële kracht van de 90 miljoen Indonesiërs. Koninklijk Paar en links op de voorgrondde kleindochters van de president. op Kdert lip! 20 STUKS F t- Achttien gewonden Dc 28-jarige tweede luitenant Daniel Makuar, afkomstig uit Menado een van de eerste zes Indonesische vliegers, die hun opleiding voor het vliegen van Mig-jagers in Egypte hebben gekregen, heeft gisteren tijdens een formatie-vlucht amok gemaakt en het vuur geopend op de Dessa Lagoa en de paleizen van Soekarno in Bogor en Djakarta, alsmede de kustplaats Tjilintjing. Er schijnt hier sprake te zijn van een wraakneming. De vader van de vlieger, woonachtig bij het vliegveld Kemarojan, was onlangs in hechtenis genomen wegens onwettig wapenbezit tijdens het bezoek van Kroesjtsjef. Totnutoe zijn er 18 gewonden door de beschietingen. Volgens de politie te Djakarta was het doelwit bij de aanval op Tjilintjing een aantal tanks van een oliemaatschappij. De piloot, die bij Bandoeng een noodlanding maakte, zal voor een verhoor naar Djakarta overgebracht worden. President Soekarno was tijdens de beschieting niet in zijn paleis aanwe zig. Hij vergaderde dichtbij het paleis met de Opperste Adviesraad over landhervorming. De president kwam in hemdsmouwen naar buiten, nadat het vliegtuig verdwenen was. Met ai- verse functionarissen bekeek hij hel opengescheurde asfalt van de oprij laan en de beschadigde veranda van het paleis. Soekamo's kinderen be vonden zich in het paleis, terwijl de kogels door de gangen en de eetkamer vlogen. De aanval geschiedde zeven minuten na de opstijging; het toestel van de piloot vloog met supersonische snelheid en gaf een regen van kogels af, die o.a. een arbeider en een schild wacht licht verwondden. In Tjllin- ting werden 14 personen gewond, en kelen ernstig. Politietroepen. gewapend met gewe ren en automatische pistolen hebben een onderzoek ingesteld in het bescho ten paleis in Djakarta, waar, in tegen stelling met het paleis in Bogor, de ko- Kinderleed Een 2-jarig meisje te Veenendaal. is uit een openstaand slaapkamerraam ge vallen en zes meter lager op de tegel- plaats terechtgekomen. Met een zware hersenschudding is het meisje naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Ook is een 2-jarige Jongetje, dat by familie te Veenendaal op bezoek was, in een onbewaakt ogenblik in een teil met kokend water gevallen. Met ernstige brandwonden is het ventje in zorgwek kende toestand naar het Julianazieken huis te Veenendaal overgebracht. gels, waarvan drie werden teruggevon den .splinters uit stenen muren en mar meren pilaren hebben geslagen en zware kandelaars hebben beschadigd. De schut ter gebruikte mitrailleurkogels van zwaar kaliber Hij opende het vuur in een frontaanval. Terwijl het onderzoek werd Ingesteld, verzamelde zich voor het paleis een nieuwsgierige menigte. Men heeft wei nig gemerkt van de beschieting, die op het heetst van de middag werd uitge voerd. In de late morgen was het ge knal gehoord van vliegtuigen die de ge luidsbarrière doorbraken. Eerst laat in de namiddag werd via pers en radio vernomen van het incident. Een Indonesiër in Hongkong, die zich woordvoerder noemde van een „opstandige beweging" heeft in com mentaar op het bericht over dc be schieting van Djakarta verklaard, dat het gebruikte toestel behoort tot de Indonesische luchtmacht en be stuurd werd door een vlieger die sym pathiseert met de opstandige bewe ging. Dit Incident was voorzien I n onze plannen, verklaarde hij, „wij heb ben medestanders in de gelederen van de luchtmacht". In een officiële verklaring noemt het Indonesische leger het voorval „een be treurenswaardig incident". De burgerij wordt opgeroepen tot kalmte. Het op lossen ..van de moeilijkheden waarvoor wij staan" moet worden overgelaten aan de regering en de regeringsdiensten. .Zij zullen krachtige maatregelen ne men tegen elkeen die tracht verwarrin te stichten, of landverraad denkt t plegen" .aldus de officiële verklaring d door een woordvoerder van stafch< Nasoetion voorgelezen werd Men ziet hierin een waarschuwing vr het ieger aan de communisten in Ind< nesië, om vooral niet te trachten po tieke munt t3 slaan uit de aanslag.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1