Chefarine ,4 Voor KLM is komende zomer ook het straaltijdperkaangebroken Noodzakelijke centralisatie radio en televisie opnieuw getorpedeerd Amsterdam-Neiv York in acht uur A. Aler: „Vroeg of laat krijgen die Amerikaanse westkust ...van zo n lekkere verse cigaret van voortreffelijke DRUM-SHAG Pittig en tóch zacht! Half zwaar- heel lekker VERBROKKELING BLIJFT FAVORIET Wordt Federatie-secretaris de tegenspeler van NTS-voorzitter? Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Advertentie Vierde blad no. 29995 Lericht^l^jnaart^l860^ Woensdag 9 maart 1960 jr ie K.L.M. is een belangrijk jaar {broken. vers, met de zomerdienstrege- igl bet DCS straalvliegtuig op een il intercontinentale routes in ioorden gesteld. Zeer spoedig ie eerste, de „Dr. Albert Ples- op Schiphol verwacht. Dit jaar n er nog zes. Volgend jaar komen {terende vijf. ook zal deze zomer de gehele wn 12 Lockheed Electra's op alle naar het Nabije- en een deel van tnsten op het Verre Oosten wor- igezet. i DC S kost 25 miljoen, een Elec- inaar" tien miljoen. Met gronduit- \gen persöneélstraining een inves- fan ongeveer 500 miljoen irtoe moest reeds 5 jaar geleden 'ga worden. En eerst nu zal men m en moeten tonen dat de es van toen overeenstemmen met iliteit. Volgens de president-direc- de heer I. A. Aler is men vol ver en. De nieuwe machines hebben ■e capaciteit. Maar door een be er frequentie heeft men de expan- imen de verkoopbare grenzen ge- n, Maar in totaal wordt de pro- toch met 22% vergroot. Door de snelheden van de straalvliegtui- AmsterdamNew York zes uur AmsterdamSydney over de achttien uurzal het aan eguren van april 1960 tot april 1961 iger liggen dan in het voorgaande Wanneer alle uitbreidingsplannen loop van de zomer gerealiseerd bestrijkt het KLM-luchtnet 108 jin 77 landen met een totale lengte 10,000 kilometer PRIMEUR KLM zal medio april als eerste aartmaatschappij met een DC-8 Noordatlantische route verschij- AmsterdamNew York (6000 km) uur. Als een vorst in een van de feauteuils in de eerste klas of eerlijk in een van de 93 economy- eidelijk zal het aantal DC-8 vluch- lenemen en het aantal vluchten e DC-7-C dalen. Maar voorlopig beide toestellen nog op deze lijn vliegen. Gezien het tariefsver- meent de heer Aler, dat er voor een markt zal bestaan, ilve het andere materiaal en de reistijd verandert er principieel tel in het luchtnet van de KLM. uilen de diensten op Afrika iets uitgebreid. De vrijwel geluidloos bedrijf opgenomen Electra's daarvoor gebruikt worden. Reeds de KLM op tien plaatsen in maar de ambities strekken zich nog twintig andere. Bnks de aanvankelijke moeilijk- voldoet de lijn via Rotterdam Zo goed zelfs, dat men deze zomer lensten in de Maasstad zal laten len. Niet alleen naar Londen, ook naar Hamburg met de moge- d van 's ochtends uit, 's avonds TOERISTEN hoofdstuk apart vormen de z.g. iclusive tours", de toeristenreizen legtuig dus, al of niet op indivi- 's. Aanvankelijk in 1958 nauwelijks het noemen waard, jaar werd er al meer dan het dub- (bruik van gemaakt, maar voor de was het des ondanks nog weinig kkelijk. De komende zomer ver men echter nog weer eens een «toeloop. Reeds zijn meer van 140 vluchten vastgesteld en nu gaat htvaartmaatschappij er ook brood Daarom heeft de KLM met de «aus ongeveer 575 van deze uitgewerkt naar 27 verschillende imingen, in, maar ook buiten niet alleen de uitgaande toeris- iben de aandacht van de KLM, «f meer belangstelling worden de landers gadegeslagen. Het moet sde heer Aler zo worden, dat men Koek aan ons land als een nood aat zien. Te weinig wordt er vol em nog gewezen op de attracties mogelijkheden, welke ons land Intern wordt dat „Holland-pro- lesjtsjef neemt 140 man reis naar Parijs mee n onze Parijse correspondent) veek voor zijn aankomst in Pa- *ft premier Nikita Kroesj tsjef use gastheren doen weten dat wig bü zijn verblijf, diat twee we- auren, in Frankrijk uit 140 men- bestaan Toen Kroesjtsjef Enge- Kocht werd hij begeleid door een o 60 leden en op zijn Amerikaan- varen 70 Russen van de partij. Russische reisgezelschap zal uit «pen bestaan In de eerste plaats Nr K", zijn vrouw, kinderen en familieleden, dan de politieke ügen en tolken onder leiding van wche minister van Buitenlandse .Gromyko en tenslotte een 35 ®ten en fotografen, liefdevol om- oor een vijftigtal fors gebouwde 'ten en politiefunctionarissen, "ton de Franse regering in de ód van Kroesjtsjefs medereizi- *a§ een aanwijzing ziet van het de Russische regeringsleider Min eerste ontmoeting met ge- Caarles de Gaulle wil hechten, «r door die massale toeloop nieu- •©bukken opgeworpen. Inder- fja daarom nieuwe zendboden J ministerie van Buitenlandse Jet land ingestuurd om in hotels Ke gepaste verblijven extra on- Toor de Russische gasten te zoe- judien zal er tenminste nog een «•toestel, dat 90 passagiers kan moeten worden gecharterd om Ufi-Russische reisgezelschap op totaande „Tour de France" te vervoeren. A. ALER Vroeg of laat, maar we komen er motion" genoemd. Er wordt hard ge werkt aan een project, waardoor men onze kwaliteiten in ons buitenland meer en beter kan pousseren. Nadere gegevens wilde hij tydens de persconferentie gis termiddag in Den Haag niet loslaten. Ze zullen spoedig volgen. Maar hjj wees reeds op de actieve steun van de KLM ten opzichte van de Hilton hotels en de toezegging, welke zijn maatschappij had gedaan voor een bjjdrage in een Haags Congresgebouw. EMIGRANTEN Voorts sprak de heer Aler nog over de enorme groei van het luchtvracht- vervoer en de grote expansiemogelijk heden, die daarin schuilen. Ook het emi- grantenvervoer zal bijzondere aandacht genieten. Vanaf 1 maart is door 'n spe ciale rijksbijslagregeling het vliegen naar elke emigratiebestemming even duur ge worden als het varen. Van de de 22.000 Nederlanders die vorig jaar emigreerden leverde de KLM er 30% van in het nieu we vaderland af. Het kon niet uitblijven. Natuurlijk kwam ook de Amerikaanse weigering van landingsrechten in Los Angeles ter sprake. De heer Aler toonde zich opti mistisch. „Vroeg of laat krijgen we die west kustDat stond voor hem vast. Maar ja, de Nederlandse regering had nu eenmaal niets om vervelend mee te kunnen zijn Waarschijnlijk hadden de Duitsers daar wel de beschikking over. „Maar hoe zou men op den duur zo iets kunnen tegenhouden. Een maat schappij met een jaarlijkse omvang van meer dan 500 miljoen kan men toch zomaar niet in zijn export beperkingen opleggen. Maar wij weten, dat we de regering, het parlement en het volk achter ons hebben en ook in Califor- nië is men op onze hand. Derhalve: vroeg of laat krijgen we die west kust Amerikaans vlieqdekschip pikt vier Russen op Het Amerikaanse vliegdekschip „Kearsarge" heeft zondag j.l. op 1000 mijl ten west-noordwesten van het eiland Midway in de Stille Oceaan vier Russische militairen opgepikt, die door een hevige storm in een klein landings vaartuig 49 dagen over de oceaan wa ren gedreven! Het Russische schip, dat slechts zestien meter lang is, was op 17 januari stuurloos geworden toen het ter hoogte van Jetorofoe, een der eilanden van de Russische Koerïllen- groep, door de storm werd getroffen. De vier Russen vjaren uitgeput door ontberingen. Naar schatting was hun vaartuig ruim duizend mijl afgedre ven. De mannen die al die tijd geleefd hadden van drie blikken vlees, één brood en het regenwater, dat zij kon den opvangen, hebben 35 tot Ifi pond aan gewicht verloren. In kwaliteit-beschermende plastic tabakszak I (Van onze Haagse correspondent) In departementskringen wordt ernstig gevreesd, dat de aangekon digde benoeming van de heer G. Sluyser tot algemeen secretaris van de Federatie van Omroepverenigingen gericht is tegen de centralisatie in de radio en vooral tegen de coördinatie in de televisie. Men wijst op de omstandigheid, dat indertijd in het televisiebesluit was bepaald, dat door de Nederlandse Televisie Stichting een algemeen secretaris zuu worden aangesteld. Deze functionaris diende geen vertegenwoor diger van een omroepvereniging te zijn, zoals in de colleges van het N.T.S.-bestuur gebruikelijk is. Het N.T.S.-bestuur heeft dit besluit toen naast zich neergelegd, daar de omroepverenigingen vreesden voor een te grote invloed van deze centrale en onafhankelijke figuur. ÏTrnviYct miplenniit men recht saan vrezen voor de „llOOg&l 11 t lt j^tllIL veelbesproken centralisatie. en doorzichtig Thans is men in de eigen kring van de federatie tot aanstelling van een algemeen secretaris overgegaan, kort nadat de Kroon een onafhankelijke voorzitter van de N.T.S. heeft be noemd. Het valt op, dat de gepubli ceerde taakomschrijving van de fede ratie-secretaris praktisch overeenkomt met hetgeen de taak van de nieuwe N.T.S.-voorzitter zou moeten zijn. De vraag is gewettigd, of de „eigen" se cretaris van de vier grote omroepver enigingen de V.P.R.O. heeft als voorstandster van een nationale om roep geen zitting in de Federatie wellicht tot taak heeft op te tornen tegen het beleid van de onafhankelijke, door de Kroon benoemde voorzitter. In dit verband kan er nog op worden gewezen, dat de vier omroepverenigin gen AVRO, KRO, NCRV en VARA hun belangen zijn blijven behartigen in de „Federatie van Omroepverenigingen" on danks de stichting van gezamenlijke in stituten als de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisie Stichting. Er wordt rekening mee gehouden, dat in deze onderlinge en besloten federatiever gaderingen beslissingen worden genomen, welke in de officiële en meer publieke NRU en NTS alleen nog behoeven te worden bekrachtigd. In de tijd, dat ook in deze twee stichtingen nog geen bui tenstaanders zitting hadden, leverde dit voor de omroepverenigingen weinig moei lijkheden op, zo zei men ons, maar bij voorbeeld sedert de aanwezigheid van de regeringscommissaris en drie door de Kroon benoemde bestuursleden in de NTS, konden de NTS-vergaderingen door de omroepverenigingen al niet meer als een „onder-onsje" worden beschouwd. Doch met name door de benoeming van de nieuwe energiekeNTS-voorzitter, de heer Schlittenhelm, die het voorzit terschap voor het eerst in de omroep wereld als dagtaak ging uitoefenen, zou VOORWAARDE Deze centralisatie wordt door bevoeg de waarnemers als een voorwaarde ge zien voor een krachtig en efficient tv- beleid, dat wezenlijk rekening houdt met het belang van de kijkers. Het zijn im mers deze kijkers, die jaarlijks ettelijke miljoenen voor de televisie bijeenbren gen ,op grond van het feit, dat zij op hun beeldscherm een interessant pro gramma verwachten. Deze centralisatie echter, welke in de loop der jaren reeds in allerlei vormen is voorgesteld, is door de omroepverenigingen steeds opnieuw categorisch geweigerd. Zo herinnert men ten departemente aan de voorstellen tot het instellen van een éénhoofdige lei ding. welke in het gecompliceerde tv- bednjf een dwingende noodzakelijkheid is. Aan de plannen voor een centrale programmastaf, welke betere program ma's tot gevolg zouden hebben gehad. En ook aan het in feite bindende voor schrift een algemeen secretaris van bui ten de omroepwereld te benoemen. De omroepverenigingen zijn op geen dezer voorstellen ingegaan. Nu echter tenslotte vanwege de Kroon een objectieve buiten staander tot voorzitter van de NTS werd benoemd, gaat men in eigen, besloten kring, plotseling over tot de aanstelling van een centrale figuur. Men acht dit niet een „hoogst onelegante en doorzich tige maatregel", maar men wijst er te vens op dat deze benoeming vooral bij de tv moet leiden tot spanningen, welke voor de ontwikkeling van de televisie in Nederland kwalijke gevolgen moet heb ben. POTTEKIJKER Het is bekend, dat sommige omroepbe- stuurders in onderlinge gesprekken niet onder stoelen en banken steken, dat zij de nieuwe NTS-voorzitter in feite als een pottekijker beschouwen. De enkele voor standers van sterkere centralisatie, wel ke zelfs in Hilversum nog te vinden zijn, wijzen erop dat het gebrek aan sa menwerking bij de tv echter al geleid heeft tot situaties welke bezwaarlijk met het belang van de kijkers zijn te ver enigen .Een groot deel van de veertig procent zendtijd, welke bij de tv aan de NTS is toegelaten .wordt geproduceerd door functionarissen van de omroepver enigingen. Met uitzondering van de re dactie van het NTS-journaal bestaat er bij de NTS geen centrale staf, die zelf standig over opzet en uitvoering van een NTS-programma kan beslissen. Voor de Eurovisie-programma's be schikt de NTS wel over een eigen func tionaris, doch aan hém is slechts toege staan de gegevens over aangeboden Eu rovisie-programma's te verzamelen en door te geven. De beslissing of een Eurovisie-programma al dan niet wordt uitgezonden, ligt bij de omroepvereni gingen. Het gevolg is dan ook, dat in de praktijk de omroepprogramma's voor rang hebben. Zo heeft de NTS kortgeleden geen aandacht besteed aan de uitzending, waarmee Spanje officieel werd aange sloten op het Eurovisienet. Het betrof bovendien een uitzending, waarmee men een zeer groot aantal kykers een bij zonder genoegen zou hebben gedaan: een directe reportage van de voetbalwedstrijd Real Madrid tegen Nice. Op de betref fende avond was uiteraard een omroep programma in het schema opgenomen, doch naar wij vernemen, is er zelfs geen overleg geweest om te overwegen dit om roepprogramma te verzetten. De aanbie ding, die de NTSdagen tevoren be reikte „kwam te laat om het KRO-pro- grainma te verzeten", aldus een com mentaar. Sslechts een centrale leiding zou in staat zijn geweest hier rigoureus te be slissen in het belang van miljoenen kij kers. FILMS Het NTS-filmprogramma voor de dinsdagavond wordt voorbereid door de filmafdeling van de NTS. De betrokken functionaris mag echter slechts de door hem verworven films ter keuze aanbie den aan de omroepverenigingen, die be palen wat er in een NTS-programma wordt uitgezonden .Dat hierdoor slechts kan worden gehandeld op grond van de grootst gemene deler die voor iedereen aanvaardbaar is, spreekt vanzelf. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken dat de enkele dinsdagse film avond, die aan een „omroepvereniging- met-progressievere-normen" is toebe deeld, voor de kijker meestal een aan genaam filmgenot betekent. Een cen trale leiding zou ook hier ongetwijfeld rekening houden met het belang van de kijkers. Het veelbesproken NTS-sportprogram ma wordt elke zondag geproduceerd door functionarissen van omroepvereni gingen ,die naast hun eigen omroep- werk deze verantwoordelijkheid als bij baantje kregen toegeschoven .Pogingen van enkele nog ruim denkende lieden, om deze zware produktie in een cen trale dienst te coördineren, zijn gestrand op de meerderheid der omroepvereni gingen, die ook hier weigerden verder centralisatie door te voeren. Het resul taat is een programma dat niet verder komt dan een mat schijnsel van hetgeen een sportprogramma zou moeten zijn. Zelfs is men in de praktijk bereid de omroepproducers aan de gezamenlijk heid op te offeren, indien maar kan worden voorkomen, dat hun plaats wordt ingenomen door NTS-functionarissen, die er hun beroep van zouden gaan maken. OLYMPISCHE SPELEN De mislukking van de reportages der Olympische Winterspelen mag dan voor een deel te wijten zijn aan omstandig heden. waarop de omroepsamenstellers van de „Sport in Beeld"-programma's geen rechtstreekse invloed hadden, zo zegt men ons, een centrale sportredac tie, die zich de verantwoordelijkheid na mens de NTS bewust is, zou door vak kundige improvisatie middelen hebben gevonden, welke deze uitzendingen op z'n minst aanvaardbaar zouden hebben gemaakt. In de plaats hiervan werd men vergast op klaagzangen, welke slechts een demonstratie waren van het eigen onvermogen. Een centrale verantwoorde lijkheid zou ook hie rstimulerend in het belang van de kijkers hebben gewerkt. Ook het plan om tot een centrale pre sentatiestaf te komen, heeft schipbreuk geleden op de onwil van de meerderheid der omroepverenigingen. Het is al deze coördinatie en centrali satie, welke door de omroepverenigin gen in de persoon van de nieuwe NTS- voorzitter worden gevreesd. De indertijd aan de minister gestelde vragen om trent de dagtaak van deze voorzitter, hadden dan ook een schrille betekenis. Immers alle verantwoordelijkheden, wel ke op NTS-niveau voor de kijker direct of indirect belang hebben, zijn over de vier grote omroepverenigingen uitge splitst. (De VPRO wordt hier buiten ge houden). Toekenning van slechts een deel dezer verantwoordelijkheden aan een dynamisch man als de nieuwe NTS- voorzitter, wordt door deze omroepver enigingen beschouwd als regelrechte aantasting van hun onafhankelijkheid. De strijd om deze verantwoordelijk heden wordt thans kennelijk bepaald door de benoeming van de eigen, alge meen secretaris van de omroep-federa- tie. Blijkens zijn functie-omschrijving krijgt hy tot taak onder andere de in vloed van een centraal NTS-beleid te decimeren tot een papieren en represen tatieve aangelegenheid, die met de schijn van centralisatie ,de verbrokkeling der belangen moet dekken. Spaaroverschot van bijna 33 miljoen Bii de Stichtingen. Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-ban-k te Utrecht bedroe gen de stortingen en terugbetalingen in februari 1960 respectievelijk f. 168.100.000 en f. 125.400.000, zodat er een sipaarover- sohot was van f. 32.700 000. In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot f. 50.700.000. Op een Parijse modeshow werd deze witte Baku-hoed voor de lente getoond, met een om de bol gewon den gele voile, versierd met lelie tjes-van-dalen. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderent Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Een der bestanddelen zorgt dat niettegenstaande de krachtige werking ook de zwakste maag niet van streek raakt. 0e vier middelen teza men werken nóg beter en doen werkelijk wonderen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chetoro*. 20 tab!, f 0.80. Voordelige gezinsverpakking lOOtabl. 13.50 Kroesjtsjef: „Geen Russisch komplot tegen Ver. Staten" De Sovjetrussische premier en partij leider Kroesjtsjef heeft de burgemees ter van San Francisco, Christopher, gisteren in een informeel onderhoud van drieëneenhalf uur in zjjn werk kamer (gevolgd door een middagmaal in een der vertrekken van het Kremlin) gevraagd het Amerikaanse volk mee te delen, dat de Sovjet-Unie nimmer zal samenzweren, met het doel de Verenigde Staten aan te vallen. HU voegde hieraan toe, dat een van de manieren, om het volk morele verzekeringen te geven, uit ontwapening bestond. Het onderhoud tussen Kroesjtsjef en Christopher werd bijgewoond door hun echtgenoten en door de twee eerste vice- premiers Mikojan en Kozlof. Burgemeester Christopher, die, op uit nodiging van Kroesjtsjef een uitgebrei de reis door de Sovjet-Unie maakt, ver klaarde later dat de Sovjet-premier her- klaarde later dat de Sovjetrussische pre mier herhaaldelijk over zijn bezoek aan San Francisco had gesproken, „dat het ys brak gedurende mijn reis door de VS". Kroesjtsjef had hieraan toegevoegd: „Anderhalf jaar geleden zou het in de praktijk ondenkbaar zijn geweest, dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten de huidige stand hadden en niettemin is dit toch een feit geworden."

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7