Meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met de huurverhoging Bezorgdheid over de verdediging van Nieiiw-Guinea in Eerste Kamer Eert maand uitstel tot 1 mei Kaartspel moet gezellig blijven U Tentoonstelling in Johannesburg voor jubileum van Zuid-Afrika Russische dreiging onverminderd Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 9 maart 1960 Derde blad no. 29995 Rustig debat met kritiek op details (Van onze parlementaire redacteur) Dc meerderheid van de Tweede Kamer stemt in met de huurverho ging van twintig percent per 1 april a.s. De minderheid, bestaande uit P. v. d. A., P.S.P. en de communisten, heeft grote, zelfs onoverkomenlijke bezwaren. De P. v. d. A. meent, dat verdere welvaartsverbetering voor de loontrekkenden voorrang moet hebben. Het huurdebat voltrok zich in een rustige sfeer, omdat men tevoren al wist dat in beginsel de huurverhoging zou worden aanvaard. Er werd vooral aandacht besteed aan onderdelen en de technische kanten van het regeringsvoorstel, hetgeen leidde tot de indiening van een aantal amendementen. ■\t i 1 communisten. De heer Kranenburg Vele amendementen (PvdA) vond het een gevaarlijk prece dent, dat vijftigduizend onwillige huis eigenaren door wet-sontduiking de wet Uitvoerig cijfermateriaal voerde de heer Baart (PvdA) aan voor zijn stand punt, dat de gevolgen van de bestedings beperking voor grote groepen arbeiders nog niet zijn opgeheven. Het is ook zeker, zei hij, dat op 1 april a.s. voor vele groepen eerst huurverhoging komt alvorens zij een welvaartsverbetering in het kader van de vrijere loonvorming hebben gekregen. De huurverhoging zal bovendien eerder noodzaken tot beste dingsbeperking. Met voldoening stelde de heer Van Vliet (KVP) vast, dat de huurverho ging in ieder geval niet de loonsverho ging heeft verdrongen. De toestand zal ook voor vele zelfstandigen beter worden als er spoedig 'n algemene kinderbijslag- regeling komt. Hij drong er op aan, evenals hij in 1957 had gedaan, nood woningen van de huurverhoging uit te zonderen, een wens, die de heer Bommer (PvdA) formuleerde in een amendement. WILLEKEURIG De voor 1918 gebouwde woningen be neden een huurgrens van negen gulden per week in de eerste gemeenteklasse tot vijf gulden per week in de vijfde ge meenteklasse, zullen niet in aanmerking komen voor huurverhoging. Dat be treurde de heer v. d. Peijl <CHU), maai de heer Bommer (PvdA» wilde juist de willekeurige huurgrens laten vallen en voor alle voor 1918 gebouwde woningen slechts huurverhoging toestaan nadat gebleken is, dat ze geen gebreken ver tonen. Hij diende met deze strekking een amendement in. Weer een ander denkbeeld had de heer Van Vliet (KVP», die de indiening overwoog van een amendement met het doel ook de na 1918 gebouwde woningen van huurverhoging uit te sluiten indien de huur minder bedraagt dan negen gulden per week in de eerste gemeente klasse tot vijf gulden per week in de vijfde gemeenteklasse. De suggestie van de heer Van Vliet vond de heer Van Eysden (AR) alle overweging waard. Tegen huurverhoging maakte de heer Bommer (PvdA) in het algemeen be zwaar indien niet tevens maatregelen worden genomen om de bouwkosten te drukken. Ook wij menen, zei hij, dat er op den duur een evenwicht moet komen tussen kostprijzen en vraaghuren, maar dan de vraaghuren van woningwet woningen en niet van particuliere woningen. Met huurverhoging alleen komt men er niet. Men zal ook de bouw kosten moeten drukken. BOUWKOSTEN Wil de minister eens onderzoeken, vroeg de heer Van Heivoort (KVP), waarom de bouwkosten in ons land hoger zijn dan in België en Duitsland, terwijl hier het prijspeil toch lager is? Met het maken van een begin met het vrijlaten van de huren in streken waar een evenwicht bestaat tussen vraag en aanbod van woningen, kon de heer Schuitemaker (VVD) zich ver enigen, maar de heer v. d. Peijl (CHU) verklaarde, dat zijn fractie de minister op dit punt slechts aarzelend wil volgen. Ook de heer Van Eysden (AR) maande tot voorzichtigheid. De heer Van Hei voort (KVP) vroeg de toezegging van de minister, dat hij de liberalisatie de eerste twee of drie jaar niet zal toepas sen. Indien hij die toezegging niet krijgt, zou hij een amendement indienen. Op zichzelf had de heer Bommer (PvdA) voor vrijlating van de huren onder bepaalde omstandigheden geen angst, maar men kan er ontzaglijk veel kwaad mee stichten. Hij voelde er niets voor een blanco volmacht te verlenen aan een Kabinet dat zijn vertrouwen niet heeft. Men kan wel zeggen, dat in Engeland en België de vrijlating van de huren geruisloos is verlopen en dat men er in Duitsland, Frankrijk, Italië en Denemarken mee bezig is, maar heeft de minister zich ervan overtuigd, dat de minder goed gesitueerden er niet de dupe van zijn geworden, want uit België heb ben de heer Bommer verontrustende be richten bereikt. HUURBLOKKERING Tegen de opheffing van de huurblok- kering verzetten zich de PvdA, PSP en ongedaan hebben kunnen maken. Er komen .bovendien miljoenen in vrije be steding, die kunnen leiden tot een nieuwe overbesteding. De woordvoerders van de overige partijen hadden echter tegen de opheffing van de huurblokkering geen bezwaar omdat de maatregel geen stimu lans is gebleken voor woningverbetering. Er zal waarschijnlijk meer worden be reikt door geen huurverhoging toe te staan indien woningen niet voldoen aan modern woongerief en behoorlijk onder houd. Over de late indiening van het rege ringsvoorstel tot huurverhoging, waar door straks de Eerste Kamer onder hoogspanning zal moeten werken, klaag den de heren Schuitemaker (VVD) en Van Dis (SGP). Laatstgenoemde vroeg of de regering van plan is de huurver hoging een maand uit te stellen, tot 1 mei, om aan bezwaren van de Eerste Kamer tegemoet te komen. Tegen middernacht was het debat van de zijde van de Kamer ten einde. Vandaag antwoordt de minister. Eerste aardbeien: 57 cent De kweker M. J. Kuypers uit Druten (Maas/Waal) heeft gisteren op de vei ling te Nijmegen de eerste aardbeien aangevoerd. Een Nijmeegse winkelier kocht ze voor 57 cent per stuk. Werkgevers tegen landbouwbeleid EEG (Speciale berichtgeving) De landbouwintegratiecommissie van het Verbond van Ned. Werkgevers, het Kath. Verbond van Werkgeversvakver enigingen en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland heeft de voor stellen van de Europese commissie be treffende het gemeenschappelijk land bouwbeleid in Ie EEG bestudeerd. Zij is van mening, dat in deze voor stellen vele gevaren schuilen voor de Nederlandse economie en in het alge meen en de veredelingsindustrie van landbouwprodukten in het bijzonder. De commissie is dan ook tot de con clusie gekomen, dat deze voorstellen, al- hans in hun huidige vorm, onaanvaard baar zijn. RECHTZAKEN Benzine-diefstallen op Texel voor de rechtbank Voor de rechtbank te Alkmaar heb ben terecht gestaan een 47-jarige grondt werktuigkundige uit Den Berg, een 42- jarige vllegveldchef afkomstig uit Den Haag, een 41-jarige vlieger uit Rijswijk en een 32-jarige vlieger eveneens uit Rijswijk. Allen werden verdacht van diefstal van vliegtuigbenzine ten nadele van de N.V. Schreiner en Co. Verdachten be riepen zich erop, dat zij iets deden wat traditie was geworden. Zjj verkeerden in de veronderstelling, dat destijds een chef toestemming had gegeven om da gelijks enige benzine uit de tankinstal latie van het vliegveld Texel te gebrui ken. Dit betrof dan de eerste 20 liter, die met condenswater vermengd waren en die toch veiligheidshalve moest wor den afgetapt. De verdedigers, die tot vrijspraak con cludeerden, betoogden, dat de firma Schreiner niet benadeeld was. De ge stolen benzine .circa 5.600 liter per jaar, kwam op een bedrag van f 2.800 jaar lijks. De verdachten reden op deze ben zine in het weekeinde naar huis en spaarden zodoende hotelkosten. Thans bedragen deze onkosten circa f 1.000 per maand. (De zaak kwam aan het rollen door de aangifte van een Texelse hotel houder te Den Buig). Ook voerden de verdedigers aan, dat de firma Schreiner contractueel 120 liter per uur in reke ning moest brengen voor de vliegtuigen, die ze voor de Luwa liet vliegen. In werkelijkheid werd maar 95 liter per uur gebruikt. Het was daarom niet te ver wonderen, dat de diefstal van de ben zine oogluikend werd toegelaten. De officier van Justitie, mr. dr. J. Vellinga, eiste tegen de eerste twee ver dachten, die ongeveer drie jaar zich op deze wijze benzine hadden verschaft, een gevangenisstraf van 5 maanden m.a. en 6 maanden m.a. De twee vliegers, die minder benzine hadden gebruikt, hoor den lichtere straffen tegen zich eisen, n.l. 3 maanden voorwaardelijk met f 400 en een maand voorwaardelijke gevange nisstraf en f200 boete. Uitspraak over 14 dagen. Kwestie pocketbooks nog onbeslist In de zaak over de al of niet wettig heid van de boekverkopersbeschikking van 1958, die het bedrijfsmatig verko pen van boeken afhankelijk stelt van voorafgaand verlof der overheid, heeft de Hoge Raad, die gisteren uitspraak zou doen, zijn arrest aangehouden tot 22 maart. Met een handkus begroette minister Luns gistermiddag mevr. Prado, die met haar echtgenoot, de president van Peru, in zijn ambtswoning de lunch gebruikte. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wat is kaarten? Een spel, een tijdverdrijf, een gezellige bezigheid. Laat het dus voor alle deelnemers werkelijk gezellig spel blijven! Stel dat U een doorgewinterd bridger bent, of een canasta-kampioen, en dat U speelt met beginne lingen. Ai, wat is het dan vaak verleidelijk om spitse kritiek te leveren! Of om soms héél verwonderd, soms héél verveeld te gaan kijken. Arme partners, zij krijgen er nog een minderwaardigheidscomplex van Vermijd dit dus zoveel mogelijk! Wees geduldig! En, weet U wat? Presenteer een Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt! VOORNAAM EN AANGENAAM Nederland krijgt een uitgebreide inzending bijzondere attractie Bij gelegenheid van de zaterdag j.l. officieel begonnen viering van het vijf tigjarig bestaan van de Unie van Zuid- Afrika zal in het Milner Park te Jo hannesburg een Unie-tentoonstelling worden gehouden, die op 4 april haar poorten opent. Deze tentoonstelling komt in de plaats van de traditionele Ons defensie-apparaat is ten achter (Speciale berichtgeving) De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van Defensie behandeld. Opzienbarend is het debat niet geweest. In het algemeen hebben de sprekers bij deze begroting de nieuwe minister van Defensie met vertrouwen welkom geheten. Minister Visser zette uitdrukkelijk uiteen, dat de Nederlandse defensie niet meer als een louter Nederlandse aangelegenheid kan worden gezien, maar dat onze defensie deel uitmaakt van een geïnternationali seerd geheel. Men kan de Nederlandse defensie niet meer los zien van hetgeen de bondgenoten in de NAVO doen. Het belang van de NAVO noemde de heer Visser bepalend voor het defensiebeleid. Hij wilde geenszins ontkennen, dat de samenwerking in de NAVO grote offers van ons volk vergt. Dit kan men betreu ren, zoals de heer de Dreup (PvdA) deed, maar de gegroeide situatie kan ons niet afhouden van het doen van onze plicht, aldus de bewindsman, die tegen over de heer Polak (Comm.) verklaarde, dat de defensie-uitgaven geen doel zyn, maar middel. Even nadrukkelijk stelde minister Vis ser zulks tegenover mr. Van Riel (VVD) dat de grote bedragen, die ons volk moet opbrengen voor de defensie, zo goed mogelijk worden besteed. In ant woord op opmerkingen van de heren de Dreu (PvdA) en de Gou (KVP) gaf de minister toe dat er een zekere achter stand is in ons defensie-apparaat. Deze is o.m. veroorzaakt door de bestedings beperking van 1957/58 en daarna dooi de spanning op de arbeidsmarkt. De Kamer en de bewindslieden hebben ver der vrij veel aandacht geschonken aan het recente bericht, dat Rusland zijn strijdkrachten met 1,2 miljoen man zal verminderen. De heren Vixseboxse (CHU) en van Riel (VVD) bleken hier van niet erg onder de indruk en minis ter Visser was het daarmee eens. De ge vechtskracht van de Sovjet-Unie en haar satellietlanden wordt daardoor niet verminderd, meende de minister. En ze ker zal de dreiging, die van Rusland uit gaat, er niet door verminderen. De ver mindering van de Russische strijdkrach ten mag zeker niet betekenen, dat we onze defensie-inspanning mogen laten verslappen. De heren Vixseboxse (CHU), Van Riel ter moest toegeven dat de situatie daar inderdaad zorg baart. Nu heeft onlangs de minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië wel verklaard dat Indonesië niet voornemens is Ned. Nieuw-Guinea met geweld te willen verkrijgen, maar minister Visser bleek tegenover deze ver klaring nogal sceptisch te staan. In elk geval onderschat hij de toestand daar door de verbeterde bewapening van In donesië geenszins. Het kabinet zal zich over de verdediging van Ned. Nieuw- Guinea binnenkort beraden, een mede deling waarmee de heer Algra (AR) zich, bij de replieken, niet tevreden toonde. Dit beraad komt z.i. rijkelijk laat De heren Van Riel en Vixseboxse hadden beiden gepleit voor grote prio riteit voor de defensie. Minister Visser gaf te verstaan, dat bij de opstelling van het prioriteitenschema natuurlijk reke ning zal worden gehouden, maar uitein delijk zal de regering étlle belangen daar bij moeten afwegen. Van verschillende kanten was het vraagstuk van de ver korting van de diensttijd ter sprake ge bracht. Minister Visser verklaarde dat deze alleen dan mogelijk zal zijn, als er zich voldoende vrijwilligers melden. Humanistisch geestelijke verzorging Veel aandacht heeft de Kamer ge schonken aan de humanistisch-geeste- lijke verzorging onder de militairen. Hiervoor traden met name de heren De Rijk (PvdA) en Van Riel (VVDi en later bü de replieken ook de Liberaal Louwes In onze op het beginsel van vrijheid van levensbeschouwelijke overtuiging en meningsuiting gebaseerde samenleving, dient naar de opvatting van minister Visser, de overheid zich in het algemeen te onthouden van een waarde oordeel over en ingrijpen in de verschillende stromingen op geestelijk gebied, welke zich in ons volk voordoen. Nu was de mi- minister, bij een onderzoek gebleken dat er bij de militairen geen behoefte aan humanistisch-geestelijke verzorging be staat. Mocht in de toekomst het tegen deel blijken dan zal de minister niet aar zelen de geëigende maatregelen te he men. Van een achterstand in subsidie ring van de humanistisch-geestelijke verzorging is intussen, volgens de minis ter, geen sprake. Het besluit om over te gaan tot aan schaffing van de Starfighter noemde de minister een belangrijke daad. mede met het oog op de Nederlands-Belgisch- Duitse samenwerking bij de produktie. Verbetering van de kostwinnersvergoe ding, waarom de heer Maenen (KVP) had gevraagd, werd door staatssecretaris Calmeyer afgewezen. De staatssecretaris voor Marine, de heer de Jong. hield de „Rand Easter Show", die internationaal bekend is geworden als de „etalage van Zuid-Afrika". De tentoonstelling wordt op 9 april officieel geopend en duurt tot 23 april. Er komen inzendingen van Ne derland, Oostenrijk, België, Canada, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, Israël, Ita lië, Polen, Rhodesia, het Verenigd Ko ninkrijk en de Westduitse Bondsrepu bliek. De Nederlandse inzending belooft een der uitgebreidste te worden. De Neder landse auto-industrie zal er vertegen woordigd zyn en ook de HAL met een model van het vlaggeschip „Rotterdam". Er zullen textielgoederen tentoongesteld worden, piano's, opname-apparatuur, bouwmaterialen en aardewerk. De bo venste etage van het Nederlandse pavil joen zal aan voedingsmiddelen gewijd z(jn. Nederlandse klederdracht en tulpen zullen niet ontbreken. De werkzaamheden voor uitbreiding en verbeteringen aan de tentoonstellings ruimten in Milner Park belopen een l kosten van tien miljoen gulden. Er j wordt o.a. een nieuwe „hal van de Zuid- afrikaanse industrieën" gebouwd die een halfronde vorm krijgt. Een bijzondere attractie zal verder ge vormd worden door de „Belingwe sma ragden" die twee jaar geleden in het Dandawana-dal van het district Beling- j we in Zuid-Rhodesia werden opgedol- I ven. De vondst werd destijds door bij- I zondere veiligheids- en wettelijke maat regelen beschermd en over de waarde en de omvang ervan zijn nooit officiële me dedelingen gedaan. „Geen commentaar" Chinese ambtenaren te Peking moes ten lachen toen hun gisteren om hun oordeel werd gevraagd over de opmer king van het Indiase parlementslid dr. Raghuvira volgens wie communistisch- China op 28 maart in de Gobi-woestijn een atoombom tot ontploffing zal bren gen. Een van hen zei glimlachend. „Het geachte lid van het Indiase parlement schijnt beter op de hoogte te zijn dan wij". Er is nog geen officieel commen taar. Kamer de ernstige dreiging van de Rus sische maritieme kracht voor. Rusland beschikt over een onderzeevloot groter Met betrekking tot de paraatheid van onze Marine verklaarde staatssecretaris dan Duitsland ooit heeft bezeten. De Jong, dat zij in staat is op elk ogen blik schepen en personeel uit te zenden, waar de regering dit nodig oordeelt. De Kamer heeft zich tenslotte met de begroting van Defensie verenigd, evenals met die van het staatsbedrijf artillerie inrichtingen. (VVD) en Algra (AR) legden grote be- in het krijt. Zij werden heftig hesfre zorgdheid aan 'le dag over de verdedi- den door de heren Algra (AR), de Gou ging van Ned. Nieuw-Guinea. De minis- (KVP) en Vixseboxse (CHU). De aankomst van president Prado van Peru en zijn echtgenote in ge- j zclschap van Prinses Beatrix bij het clubgebouw van ,,De Maas" te Rotterdam, van waar uit een rond vaart door de havens werd ge maakt. STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOI HOUDEND Gedenkteken in Marcinetie Op de eerste „Werelddag van de in valide", te houden op 20 maart in de Belgische mijnplaats Marcinelle, zal een internationaal gedenkteken worden ent- huld, dat wordt opgedragen aan allen, die bij het vervullen van hun taak zijn overleden of daarvan de blyvende gevo!- gen ondervinden. Het internationale co mité, dat deze dag heeft voorbereid, heeft voor de plaats van het monument Marcinelle gekozen, waar in 1956 262 mijnwerkers het slachtoffer werden van de grootste mijnramp, die België ooit heeft gekend. Het gedenkteken wordt vervaardigd door de Italiaanse beeld houwer Benzo Vignolini en zal het sym bool uitbeelden van de broederschap en gelijkheid van alle rassen en volken, on geacht politieke en godsdienstige over tuigingen. Het gedenkteken zal neger meter hoog worden. Het zal steunen op steenblokken, waarin de namen zullen worden aangebracht van de landen - waaronder Nederland die de oprich ting mogeiyk hebben gemaakt. De „V relddag van d> invalide" zal ver elk jaar worden gehouden op d1 zon. voorafgaand aan de eerste lentedag.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5