NOG GEEN CAO AFGESLOTEN MET DE CHR. AANNEMERS Bezoek president Prado besloten niet gala-diner WEERBERICHT Werkgevers: Sombere toekomst Werknemers: Einde dichterbij Interpellatie over staking op vrijdag a.s. Des Indes was Peruviaanse grond Praat-marathon in Amerikaanse Senaat gaat nog altijd voort Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 MAART 1960 No. 2999. LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoe ck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150 BOUWSTAKING DUURT NOG VOORT De hoofdbesturen van de drie stakende werknemersvakbonden hebben op een gistermiddag in Utrecht gehouden gezamenlijke ver gadering besloten de collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouw bedrijf voorlopig aan te gaan met leden van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond, die zich daartoe bereid hebben verklaard. Aanvankelijk zou de ondertekening van de C.A.O. vanmorgen om tien uur in Utrecht geschieden, maar te elfder ure werd deze bijeen komst voor onbepaalde tijd uitgesteld. Oorzaak van deze vertraging was een plotseling dringende bespreking, welke de vakbonden op dat moment voerden met een „belangrijk" persoon. In allerijl waren enkele hoofdbestuurders van de drie vakbonden naar Den Haag vertrokken. De sfeer in het bouwconflict werd vanmorgen gekenmerkt door naarstig overleg. Maar men verwachtte nog wel, dat de ondertekening van de C.A.O. door de christelijke werkgevers vandaag nog zou geschieden. En dat contract zou dan als voorloper moeten dienen van de definitieve contracten, die ten overstaan van het College van Rijksbemiddelaars moeten worden ondertekend. Week uitkering voor ongeorganiseerden Door deze nieuwe situatie bestaat thans ook de mogelijkheid, zo deelde de lieer C. Brandsma namens de drie werknemersvakbonden mede, dat niet georganiseerde werkgevers op basis van de C.A.O., die gesloten wordt met leden van de N.C.A.B., een contract met de vakbonden aangaan. Verwacht wordt, dat spoedig het werk zal worden hervat op die bouwöbjecten, waarvan de directies tot ondertekening van het contract overgaan. Een contract, dat niet alleen geldt voor de nieuwe werken, maar ook voor de lopende werken, waarbij door de werk gevers met ingang van 1 maart j.l. afstand moet worden gedaan van de z.g. doorberekeningsclausule. Ove rigens zal het stakingsfront op gelijke sterkte gehandhaafd blijven. Met zorg zullen nieuwe objecten om „besmet" te verklaren worden uitgekozen. Do Tweede Kamer heeft gisteren de heer Van Mastrigt (C.H.U.) verlof verleend de regering te in terpelleren over de staking in het bouwbedrijf. De interpellatie zal worden ge- houden op vrijdag a.s. en niet f eerder, omdat er, met het oog op een tijdige behandeling in de Eer- f ste Kamer, haast is bg de huur- f wetten, die daarom eerst met l spoed moet worden afgehandeld, a Met deze gang van zaken ging J de heer Van Mastrigt akkoord, al had hg gevraagd zijn interpellatie J te mogen houden op korte termijn. f De heer Burger (P.v.d.A.) had f verwacht, dat de interpellatie l reeds vandaag gehouden had kun- nen worden. Hg wilde zich er echter niet tegen verzetten dat de a interpellatie vrgdag wordt ge- a houden. Hoeveel aannemers dit contract zul len ondertekenen was moeilijk te schat ten. Immers, de reacties, welke bin nenkomen bij het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvak patroonsbond, zijn zeer uiteenlopend. De totale indruk van deze reacties werd door een hoofdbestuurslid gunstig genoemd. Maar de afdeling Zuid-Beve land heeft zich in een telegram gedis- tantiëerd van het besluit van het hoofdbestuur. De provinciale Friese afdeling en de stedelijke Groningse afdeling hebben eveneens laten weten, dat ze niet akkoord gaan met het inge nomen standpunt. De afdeling Drente liet in een telegram weten ,,zeer ge schokt" te zijn. Dringend werd ver zocht een algemene ledenvergadering uit te schrgven vóór de ondertekening van de C.A.O. ONGEORGANISEERDEN Tgdens de vergadering in Utrecht hebben de drie hoofdbesturen van de samenwerkende werknemersorganisa ties in het bouwbedrijf ook een grote last van de schouders der ongeorgani seerden gewenteld. Zjj hebben n.l. be sloten aan de ongeorganiseerde ge huwde stakers en kostwinners evi on dersteuning van zes gulden per dag te verlenen. Deze regeling geldt echter voorlopig alleen voor deze week. En de bonden tekenen hierbg aan, dat de ongeorganiseerden geen enkel recht op onige financiële steun van de zgde der vakbonden kunnen doen gelden! Gisteravond in het journaal van de Nederlandse Televisie Stichting is de staking een onderwerp geweest van ?nkel® vraaggesprekken. De voorzitter van de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond, de heer Brandsma, sprak namens de Centrale Commissie Bouw nijverheid. Hij noemde het besluit van de chr. aannemers om de C.A.O. voor de bouwnijverheid te ondertekenen van grote betekenis in de gehele ontwikke ling van het conflict. Hij meende, dat een algemene opheffing van de sta king hierdoor ook meer in het zicht was gekomen. Er is een breuk gesla gen in het front van de werkgevers organisaties nu er één van de drie is uitgetreden, zo zei hij. „VAANDELVLUCHT" De voorzitter van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura, noemde het besluit van de protestantse bond ,,een vaandelvlucht na één dag staking". Overigens, het besluit van de N.C.A.B. zou volgens hem niet de min ste invloed hebben op de opvattingen en standpunten in de andere organisa ties in de Raad van Bestuur. De christelijke bond, aldus de heer Dura, bestaat uit kleine burgerpatroons, die in wezen niet direct met de zaak zijn geconfronteerd. Hij zei de toestand bijzonder somber en ernstig in te zien. Tenslotte verklaarde hij bereid te zijn tot elk overleg, op welke wijze dan ook. Later op de avond verklaarde de heer Dura nog, dat er in de grote aanne merswereld een stemming heerste, waarbij men van geen compromis meer wilde weten. Hij deelde mee telegram op telegram te hebben ontvangen, waarin hem gevraagd werd met onder handelen te stoppen. ,,Wij gaan nu in het offensief", aldus de heer Dura. Mr. F. J. M. van Thiel, voorzitter van het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen daarentegen is gisteren druk bezig geweest om te pro beren „een gat te vinden" voor een oplossing van het bouwconflict. Van daag zal dit beraad worden voortge zet. De heer Van Thiel zei echter niet direct de bedoeling te hebben zich als bemiddelaar op te werpen. Zilveren broodmand '59 voor H. D. Louwes De (Speciale berichtgeving) Ned. Vereniging van Meelfabri kanten heeft besloten de zilveren brood- mand 1959 toe te kennen aan de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Land bouwschap. De overhandiging zal op 24 maart in hotel Wittebrug te 's-Graven- hage geschieden. De zilveren broodmand is in 1956 in gesteld als onderscheiding wegens bij zondere verdiensten voor de voedsel voorziening. Deze verdiensten kunnen liggen op wetenschappelijk, bestuurlijk, economisch, organisatorisch of technisch terrein. De eerste zilveren broodmand is op 14 februari 1957 uitgereikt aan de toenma lige minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, de tweede aan prof. dr. B. C. P. Jansen, Ir. W. H. van Leeuwen ontving de zilve ren broodmand 1958. De heer H. D. Louwes heeft zich na zgn middelbare opleiding en zgn studie aan de Rijks- landbouwwinterschool als boer gevestigd in de Westpolder, gemeente Ulrum. Van 1930 tot 1947 was hij voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw, van 1938 tot 1950 van het Kon. Ned. Landbouw-comité. In deze laatste kwa liteit heeft hij steeds geijverd voor sa menwerking van de ondernemers met de landarbeiders. Toen in 1945 de Stichting voor de Landbouw tot stand kwam, is hij onmid dellijk voorzitter van deze stichting ge worden. Bij het instellen van het Land bouwschap is hij ook van dit publiek rechtelijk orgaan voorzitter geworden. In zijn jongste nieuwjaarsrede heeft hij meegedeeld, dat hij met ingang van 1 mei a.s. zich niet meer beschikbaar stelt als voorzitter van het Landbouw schap. Hiermee zal dan een einde komen aan de activiteit van de heer Louwes op het gebied van het landbouw beleid. Op ander gebied blijft de heer Louwes evenwel werkzaam ten dienste van de landbouw en wel als voorzitter van de Nationale Coöperatieve Aan- en Ver koopvereniging voor de Landbouw „Cen traal Bureau" G.A. te Rotterdam, als voorzitter van de Nationale Coöperatieve Raad en als lid van het dagelijks be stuur van de Ned. Heide Maatschappij. Van 1946 tot 1950 is de heer Louwes eerste vice-president geweest van de Internationale Federatie van Agrarische Producenten. Van 1933 tot 1937 is hg lid geweest van de Tweede Kamer; sinds 1950 is hg voor de VVD lid van de Eerste Kamer. De heer Louwes is Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en Comman deur in de Orde van Oranje-Nassau. v 1 l (Van onze Haagse redactie) Er stonden gisteravond maar weinig, heel weinig mensen in de buurt van Hotel des Indes in Den Haag, toen de Peruviaanse president, gastheer aan het gala diner, er arriveerde. Die mensen hebben echter met een hartelijk hoera weer laten zien hoe charmant dit staatshoofd wel is, want nadat zijn echtgenote eerst vriendelijk naar links en naar rechts had gewuifd, dankte de president voor de toejuichingen door het publiek achtereenvolgens naar beide zijden een paar passen tegemoet te lopen en er vriendelijk lachend met de hoge hoed naar te zwaaien. De schaarse aanwezigen hebben overigens wel moeten wachten eer zij aan juichen toe waren. De president en zijn echtgenote kwamen namelijk 25 minuten te laat bg het hotel aan. Voordien kwamen echter de andere gasten voorrijden, daarbij waren minister president De Quay en zijn echtgenote. Ook minister Luns kreeg een hartelijk hoeraatje. Zo viel er op het koude Voorhout toch nog het een en ander te zien. President en mevrouw Prado van Peru hebben gisteren in Hotel des Indes" in Den Haag een diner aan geboden aan het Koninklijk Paar en de Prinsessen Beatrix en Irene. Door de vertraging arriveerde presi dent Prado slechts tien minuten voor de Koninklijke familie bij het hotel. Voor he1 hotel was een extra verlichting aan gebracht door een aantal met schijn werpers uitgeruste vlaggemasten waar aan Nederlandse en Peruviaanse vlaggen wapperden. De Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene werden door president Prado in de hal van hotel Des j Indes verwelkomd. De zalen van het hotel waren voor de duur van het diner tot Peruviaans grondgebied verklaard. Onder leiding van de binnenhuisar chitect werd het restaurant voor deze gelegenheid met ruim vijftig vierkante meter uitgebreid. De grote spiegels aan de achterwand van de dinerzaal waren bedekt met fraaie Perzische tapijten. De tafelversiering waarin de presi dent zijn vorstelijke gasten had willen eren was uitgevoerd in de kleuren van het huis Oranje-Nassau en bestond uit zacht oranje azalea mollis, afgewisseld door toefjes paarse maartse viooltjes en donkerblauwe hyacinten. Aan het hoofd van de U-vormige tafel was de Ko ningin gezeten met aan haar rechter hand mevr. Manuel Prado en aan haar linkerhand de president van Peru, naast wie in volgorde aanzaten Prins Bern hard. Prinses Beatrix, mr. J. M. A. H. Luns, en de grootmeesteres van Hare Majesteit mevr. G. J. van Wickevoort Crommelin-jkvr. Teixeira de Mattos. Naast mevr. Manuel Prado waren geze ten Prinses Irene en de minister van Buitenlandse Zaken van Peru dr. Paul Porras Baranechea. In totaal zaten aan dit diner 70 genodigden aan. De muziek tijdens het diner werd ver zorgd door het trio Lorenzo. Aan het begin van het diner bracht de president van Peru in het Frans een toost uit op het Koninklijk gezin en het Nederlandse volk, welke, door de Ko ningin in dezelfde taal op geestige wijze werd beantwoord, te oordelen naar het gelach dat onder de aanzittenden op- klaterde. H. M. was gekleed in een robe van zachtgele zijden organza met vage bloemmotieven in rose met wijde rok. Mevrouw Prado droeg een nauwslui tende beige satijnen japon met losse sleep vanuit de schouders, Prinses Bea trix zag er allerliefst uit in een wijduit- staande robe van zeegroene zijde, ter wijl Prinses Irene een zacht oudrose zijden toilet droeg, eveneens met uit staande rok. Prins Bernhard droeg de admiraals uniform. Koningin Juliana en Prinsessen onderscheiden Koningin Juliana en de Prinses sen Beatrix en Irene droegen gis teravond tijdens het contra-diner van de president van Peru in hotel Des Indes te 's-Gravenhage de ver sierselen, behorende bg de onder scheiding Grootkruis in de Orde van de zon van Peru. Koningin Ju liana, die de versierselen reeds ge durende twee dagen draagt, heeft de onderscheiding ontvangen zoals die slechts aan staatshoofden wordt verleend: het Grootkruis in de Or de van de zon met de briljanten. Prinses Margaret huwt op 6 mei Prinses Margaret en Antony Arm strong-Jones zullen vrgdag 6 mei in de Westminster Abdij te Londen in de echt worden verbonden, aldus een bericht van Reuter uit de Engelse hoofdstad. Het barre voorjaar van I960.. Minder koude nacht De But verwacht van heden- tot mor gen a\ id; Vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen, Zwakke tot matige, maar in het noorden van het land aanvanke lijk nog krachtige wind tussen oost en zuid. Minder koude nacht. Morgen over dag dezelfde temperatuur als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 MAART Zon op: 7.07 uur; onder: 18 35 uur. Maan op: 15.37 uur; onder: 5.35 uur Hoogwater te Katwijk te 1.40 en 13.57 u. Laagwater te 9.24 en 21.55 uur Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Franse politie is bijzonder actief De Franse politie is in de afgelopen 24 uur grootscheepse acties begonnen tegen rechtse elementen en tegen zekere linkse kringen. De operatie tegen uiterst rechtse ele menten betrof huiszoekingen in verschei dene steden bij personen, die verdacht worden van sympathie voor de aanstich ters van de opstandige beweging in januari in Algiers. Er werden geen arres- I taties verricht. Het tweede onderzoek werd te Cler- mond-Ferrand verricht. Hierbij werden tot dusver een priester-arbeider, een student en een jonge musicus aangehpu- den, die aanhanger zijn van de linkse beweging „Jeune resistance". Deze orga nisatie zou zich o.a. bezig houden met het over de grens brengen van jonge Fransen, die niet willen dienen in Al gerije. De deserteurs zouden naar Zwit serland. West-Duitsland, Italië en Ca nada worden geholpen. Spreken vermoeiend voor keel en knieën - Johnston las voor uit een boek van Hoover (Van onze Amerikaanse correspondent, dr. P. G. J. Korteweg) De filibuster (een opzettelijk gerekt, ononderbroken debat) is tijdelijk onderbroken. Achttien senatoren uit het zuidoosten hebben meerdere dagen en nachten geprobeerd stemming te voorkomen over een wet, die onder meer wil garanderen, dat de negers hun stemrecht overal in het land kunnen uitoefenen. De filibuster is gisteravond echter ver daagd tot heden (woensdag) middag, nadat Republikeinse en Democra tische Senatoren overeengekomen waren donderdag te stemmen over al dan niet stopzetting of beperking van het debat. Geen verheffend schouwspel Op een ochtend ben ik om 6 uur naar de Senaatszaal getogen. Het schouwspel was bepaald niet verheffend. Aan het woord was Olin D Johnston, conserva tief Democraat uit Zuid-Carolina Op de perstribune kon men slechts nu en dan een zin opvangen van wat hg zei Of juister, van wat hg voorlas uit een dik boek. Later bleek, dat hfj de verzamelde werken van J Edgar Hoover aan het op dreunen was. Hoover is de bekende lei der van Amerika's federale recherche, waarom de senator dit werk speciaal had uitgekozen voor zijn lezing werd me niet duidelgk. waarschijnlijk omdat het zo dik was Senator Johnston hield ruim negen uur het woord. Later merkte hij op. dat hg op het eind meer last van zgn knieën begon te krijgen dan van zijn keel. Van een Senator wordt ver langd, dat hil staat wanneer hij spreekt en op die manier worden die lange spee ches extra vermoeiend. Op ieder moment kan een spreker van de saboterende minderheid ophouden en verklaren, dat er geen quorum aanwezig is. De voorstanders van de wet op de burgerrechten, die ernaar streven het zuidoosten af te matten, moeten dan snel bewijzen, dat er wel degelijk 51 senatoren in de buurt zijn. Die senato ren slapen ln andere zaaltjes van het gebouw of in hun kantoorlokalen op de heuvel van het Kapitool. Zij kunnen rustig slapen want zij laten altijd een van hun groep als waakhond achter in de Senaat Hg moet ervoor zorgen, dat zijn collega's, als dat nodig is. snel uit hun bed worden gehaald Met halfdichte ogen verwarde haren, op pantoffels en soms gekleed in een dikke trui. komen zij. als de nood aan de man komt. even de zaal binnen om „present" te roepen Daarna kunnen zij hun krib weer opzoeken Het is een zonderling gezicht om de altijd zo correct geklede Senator Salfonstall. een Republikein uit Massachusetts, op licht gele Indiaanse pantoffels de zaal te zien binnenkomen Symington, de Democraat uit Missouri, die hoopt kandidaat voor het presidentschap te worden, ziet er ongewoon, maar toch niet slecht gekleed uit in zijn losse trui met .schildpadnek- kraag" In het begin hadden sommige Senato ren nogal moeite om te slapen in de on gewone omgeving, maar de vermoeid heid schijnt te helpen: Senator Prox- mire. een Democraat uit Wisconsin merkte op dat het een beetje op kampr ren geleek: eerst had je moeite om te slapen, maar gaandeweg werd je zo af gemat, dat je prima sliep, ook al was dr slaaplaats niet erg comfortabel en a' werd je op de vreemdste uren uit je bef' getrommeld.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1