Laatste nieuws Leidse lyceïsten kozen voor hun schoolavond Goldoni's „Waaier" WOENSDAG 9 MAART 1960 Op een latere datum dan gewoonlijk het geval is, gaven de chr. lycéisten hun jaarlijkse schouwburgavond. Ver schillende omstandigheden hadden daartoe geleid. De praeses van de schoolvereniging, Herman van Zwie- ten, gaf er gisteravond een opsomming van. Hij zei o.m., dat eerst in decem ber met de toneelrepetities een aan vang kan worden genomen en dat er in de afgelopen twee maanden dus heel hard gewerkt is. De scholieren hadden voor de avond van gisteren er zou ditmaal slechts één voorstelling gege ven worden een van de ruim hon derdvijftig toneelstukken van de in 1907 te Venetië geboren Italiaanse blij speldichter Carlo Goldoni ingestudeerd. Voor een schoolavond als deze achten wij de keuze van het stuk minder ge slaagd. Laat dit echter de enige kritiek zijn. Er werd over het algemeen vlot gespeeld en men kon het de jongens en meisjes aanzien, dat zij hun uiterste best deden om van „De Waaier" een zo aardig mogelijke opvoering te geven. Naarmate het stuk vorderde ver hoogden de jongelui het tempo, waarin gespeeld werd. Dat was maar goed ook, want „De Waaier" eist nu eenmaal, evenals de vele andere blijspelen van de avontuurlijke kunstenaar, die zonder meer brak met de traditie van de Commedia dell'Arte en later zelf zijn figuren schiep, een zeer snelle dialoog. Hoewel het in ,,De Waaier" van het begin tot het eind om de liefde tussen een aantal personen van allerlei rang en stand gaat, is het verhaal lang niet zo lichtzinnig als het leven van Gol doni was. Het geeft echter een aarcüg beeld van de aard en het karakter van het Italiaanse volk. ,,De Waaier" is in 1763 te Parijs geschreven, de stad waar de schrijver zich enkele jaren eerder gevestigd had. Er komen ver schillende kostelijke typen in voor om wie men hartelijk kan lachen. De to- Tegenvaller woningbouw „Volkshuisvesting", het blad van de Federatie van te Leiden en omstreken gevestigde woningbouwverenigingen, schenkt aandacht aan het Leiden on langs toegewezen woningwetcontingent. Onder de kop „Een tegenvaller" wordt o.a .opgemerkt: „Met belangstelling is uitgezien naar de beslissing van Ged. Staten over de verdeling van het wo ningwetcontingent. Dezr dagen is de uit slag bekend geworden; aan onze ge meente zijn 250 woningen toegewezen. Dit is op z'n minst genomen een grote tegenvaller. Voor de verdeling van het aantal woningen over de gehele provin cie Zuid-Holland wordt rekening gehou den met het volgende: a. de natuurlijke aanwas (gemiddeld over 3 jaren); b.het statistisch woningtekort; c. de migratie (gemiddeld over 3 jaren) en de krotop ruiming. Indien deze overwegingen maatstaf zijn geweest voor de toewijzing, valt hier uit af te leiden, dat onze gemeente een behoorlijke toename van de bevolking mist. Verder redenerende zou men geneigd zijn te zeggen, dat de aantrekkings kracht als woongemeente ontbreekt. Niet ten onrechte heeft een der raadsleden dan ook aangedrongen bungalows te bouwen in de Leidse Hout. Waarom gaat men er niet toe over, om als gemeente zelf een bos aan te leggen, b.v. op het weiland .aansluitend op de stadsbebouwing tot aan de Leidse Hout. Hiermede zou dan worden voorkomen dat een gedeelte van de Leidse Hout ge bruikt wordt en het doel, onze gemeente meer aantrekkingskracht te geven, zou in zekere mate worden bereikt". neelspelende scholieren vertolkten deze figuren op aannemelijke wijze; zij wa ren bovendien rolvast. De regie van de heer W. Kuyper liet weinig te wen sen over, maar over de vertaling van mevrouw E. A. Keuls—Schuur zou men in een slechte bui wat minder enthousiast kunnen zijn. Al met al was het echter een plezierig schouwspel, waarvan o.m. de oud-rector van het Chr. Lyceum, dr. P. C. van Arkel, de huidige rector, dr. A. Bolhuis, cura toren en docenten van deze Leidse onderwijsinstelling volop genoten. ..Amacitia et Animo Juncti" zo hebben de scholieren hun vereniging al jaren geleden genoemd kan op de lijst van geslaagde uitvoeringen weer éón noteren. Oud-stadgenote hoogleraar te Amsterdam MEVR. DR. P. M. BOER—DEN HOED Onze oud-stadgenote, mevr. dr. P. M. Boerden Hoed, is benoemd tot hoog leraar in de talen en letterkunde van de Scandinavische landen aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. Zy is de eer ste in ons land die een dergelijk profes soraat zal gaan vervullen. Mevr. dr. Boerden Hoed, die 6 juli 1899 te Leiden werd geboren, is buiten lands lid van de redactie van Acta Phi- lologica Scandinavica. In 1951 kende de Koning van Zweden haar de gouden Vasamedaille <8e grootte) toe. Zij gaf een Zweeds-Nederlands en een Neder lands-Zweeds woordenboek uit, alsmede een leerboek voor de Zweedse spraak kunst. Verder publiceerde zij tijdschrift artikelen over oud-germaanse taalkunde en moderne letterkunde en vertaalde zij werken van Zweedse schrijvers o.a. van Frans Bengtsson en PORLagerkvist. Ook stelde zij een bundel „Meesters der Zweedse vertelkunst" samen. LEIDSE DOVEN SCHAAKCLUB „REVANCHE" In Rotterdam werd een wedstrijd ge speeld tussen „De Maasstad" en „Re vanche" (Ken. Ned. Doven Sportbond). Revanche leed een 46-nederlaag. De uitslagen zijn: MaasstadRevan che: 1. E. v. d. KuylB. Westdijk 01; 2. W. KasperJ. v. d. Mey <res) 10; 3 A. de BruinN. J. v. d. Linde 44; 4. K. v. d. LindenJ. Verstelle 01; 5. J. v. RaakC. d-s Raad 4V26. J. EvertsJoh. Vos 01; 7. W. v. d. Kaa— J. G. Vreeswijk 1—0; 8. H. Hulsker— Ohr. v. d. Wees 1—0; 9. K. v. d Stolk— Jac Vos 10; 10 Th. v. KempersJ de Graaff 10. Totaal 64. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 8 maart. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen: Seringen: Stepman per tak 61-120, Le- gray 41-77, Blauw 40-100, Sneeuwballen 40-75, Prunus Triloba 25-65, Prunus Ser- rulata 115-275. POTPLANTEN: grote pot; kleine pot: Adianthum 65-90, Anthurium 300- 850 Aphelandra -180 -140, Aralia 100- 120 42-47, Asplenium -165 40-44, Azalea 300-800 1 00-185, Begonia Semp. 60-90, Bladbegonia 43-45, Cactussen en Vet- planten 11-18, Clnneraria 100-155 50- 85, Croton 140-150, Cyclamen 220-300 75-120, Calceolaria 50-75, Euphorbia Splensens 100-110 30-56, Ficus 300-360 Gemengde Planten 75-85, Hedera bont 150-175 60-80, idem Pittsburg 40-68, Kalanchoë 30-65, Marantha 44-46, Nephrolepis 200-280 Primula Obconi- ca 120-160 60-95, idem Sinensis 60-68, idem Malacoïdes 40-53, Phllodendron 400-850 idem Scandens 40-65, Platy- cerium 200-600 90-140, Sansevieria 200- 380 70-130, Scindapsus groen80, idem bont 80-105, Tradescantia -75 32-44, Varens gem. 32-54. KATWIJK AAN DEN RIJN. 8 maart Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 14.20-17.40, waspeen A2 (per kist) 6.50- 13.70, waspeen BI (per kist) 14.20-16.70, waspeen B2 (per kist) 3.40-7.50, waspeen Cl (per kist) 10.40-10.50, witlof 2 41.— tot 52,rode kool 1 48,rode kool 2 39,—. Aanvoer waspeen 90.000 kg, waarvan 50.000 kg voor export werd verkocht. LISSE, 8 maart. Plantgoedveiling. De aanvoer was evenals vorige week pl.m. 1300 mand. De handel verliep over het algemeen stug op enkele uitzonderingen na, zoals in onderstaande prijzen tot uit drukking komt. GLADIOLEN. 6/8 4/6: Acca Laurentia f 0.30 f 0.18, Alfred Nobel 0.75 0.55, Bloem fontein 0.22, Elan 0.35 0.22, Happy End 0.40, Gold Dust 0.40 0.18, Dr. Fleming 0.5O 0.40, Jenny Lind 0.55 Joh. Strauss 0.75 0.32. Leeuwenhorst 0.28 0.16, Leif Erlckson 0.35 0.28, Mansoer 0.60 Me morial Day 0.65, Nieuw Europa 1.40 Polygoon 0.30 0.18, Picardy 0.40 0.28, Red Fox 0.60. Rosa van Lima 0.60 Ruf fled Champion 0.45 Sans Soucl 1.20 Sneeuwprlnses 0.24 0.14, Spotlight 1, 0.70, Sunny Boy 0.30 0.18, Winston Chur chill 0.95 BIJGOED: Montbretla in soorten 6/op 0.40, idem 7/op 0.60, Oxalis Deppel 5/op 0.30, idem 4/5 0.10, Oxalis Lasslandra 6/op 1.30, Tigrldia 1200 per mand 1.50, Pyre- thrums gemengd best f 18,Lyatrls II 1400 per mand f3,idem 3 4000 per mand fl.Llllum Regale 24/op f36, Idem 18/20 f25,Arum Cornutum 22/24 f 10.60, id. 20/22 f8.05, idem 18/20 f4.05 Dahlia in soorten goede kwaliteit f 15, tot f 20,Canna Brilliant 250 per mand f 13,50, Canna Robert Kemp 450 per mand f9.45, Tritoma Royal Hybrids 250 per mand f6.80, idem 100 per mand f 11.10, Akelei 160 per mand f 12.30, idem 325 per mand f 5.Hyacint Candicans 16/18 f2.15. RIJNSBURG, 8 maart. Bloemenvei ling Flora. Tulpen: Golden Harvest 110 '120. Copland 100-110, Cordell Huil 115- 120, Brillant Star 60-65, Bandoeng 95-100, Elmus 110-115, v. d. Eerden 95-105, Carara 130-135, Attraction 1230-130, Prunus 115- '20, Bonanza 115-120, Telescoplum 105, Krelage 90, Narcissen: Flower Record 30- 35. Poetaz LTnnocence 30-35, Carlton 55- 60. King Alfred 55-58, Hyacinthen 65-70 alles per bos, Anemonen 740-760 per 100. WOERDEN, 9 maart. Kaasmarkt. Aangevoerd op de kaasmarkt 1 party. Geen notering. OEÜSTGEEST Rijkspostspaarbank Op de Rijkspostspaarbank, kantoor Oegstgeest, is in de maand februari in gelegd f 117.956.54 en uitbet. f73.442.63. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat en de Staatsse cretaris van O., K. en W. zijn voor het jaar 1960 benoemd in de commissie, be last met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van zeeschepen, tot lid onze plaatsgenoten A. de Best en J. van Konijnenburg en tot plv. lid K. J. Roberti en N. de Groot. LEIDERDORP H. Stoute 40 jaar bij Touwfabrieken Dinsdag had die NV Vereenigde Touw fabrieken wederom een jubilaris in haar midden. Het was de heer H. Stoute, bankwerker-onderhoudsmonteur, die op veertig jaren arbeid kon terugzien. Ge zeten in de kantine, omringd door zijn vtouw en twee dochters, sprak de direc teur de heer H. B. Haanappel hem toe. Spr. prees de ijver en het plichtsbesef, waarvan de jubilaris 'blijk had gegeven. De heer Stoute is ook een bekwaam onder-commandanit van de vrijwillige fabrieksbrandweer. Ook voor de wijze, waarop de jubilaris deze taak steeds heeft verricht, bracht de heer Haan appel hem hartelijk dank. De jubilaris kreeg een gouden armbandhorloge, het Vererend Getuigschrift van de Mij. voor Nijverheid en Handel met het zilveren draaginsigne, alsmede een geschenk on der oouvert. D. J. v. d. Moortel prees de heer Stoute eveneens. Waardering had hij in het bijzonder voor de uit eigen initiatieven geboren voorstellen van de jubilaris. De bedrijfsleider van de vezel- afdelingen, de heer I. Vogelenzang, bood evenals de waarnemend chef van de On derhoudsdienst, de heer R. J. Belonje zyn gelukwensen aan. De heer P. Wouters, vertegenwoordi ger uit de Ondernemingsraad, zegde de heer Stoute dank voor alles wat hij van hem had geleerd en bood hem namens de „zwarte ploeg" een geschenk onder couvert aan. De jubilaris sprak een dankwoord. VOORSCHOTEN Raiffeisenbank had goed jaar De jaarlijkse algemene vergadering van de Coöperatieve Raiffeisenbank „Voorschoten" werd dit jaar in het Jeugdhuis naast de Geref. Kerk gehou den. De voorzitter, de heer B. Hoogwerff Kroon, schetste in grote lijnen het ver loop van de marktprijzen in 1959. Spre ker uitte zijn waardering voor de acti viteit van de kassier en zyn staf. De omzet steeg in 1959 aanzienlijk. Ook in de andere sectoren was deze stij ging waar te nemen. De spaargelden be naderen de 4 miljoen gulden en het aan tal spaarders is toegenomen met 317. In het deviezenverkeer en de effecten transacties vond een belangrijke uitbrei ding plaats. Bij de verkiezingen werd de heer B. Hoogwerff Kroon met grote meerderheid van stemmen herkozen als bestuurslid en de heer Jac. Eggink als lid van de Raad van Toezicht. De balans en verlies- en winstreke ning werden met algemene stemmen goedgekeurd. Het winstsaldo over 1959 f. 10.917.76 wordt aan het reservefonds toegevoegd. Na dc pauze werden enkele films ver toond. WASSENAAR Schoolverkeersexamens Ruim 700 jongens en meisjes van de hoogste klassen der Wassenaarse lagere scholen hebben gisteren schriftelijk verkeersexamen gedaan. Onder toezicht van de verkeerspedagoog, de heer Th. van der Hoek of van een der leden van het politiekorps beantwoordden de kin deren de 20 vragen die voor dit examen door het Verbond voor Veilig Verkeer te Propaganda-avond VVV ]V arinond Accent van feestelijkheden dit jaar op gouden jubileum „Kaag" Nu Warmond als recreatie centrum volop in de publieke belangstelling staat, was het van de afdeling van de V.V.V. een goede gedachte om een propaganda- avond te houden. Velen vragen rich immers dikwijls af wat VVV nu eigenlijk doet om het vreemdelingenbezock aan de gemeente te bevorderen. Dat deze vraag vaak gesteld wordt is begrijpelijk, omdat deze vereniging veel werk verricht dat binnenskamers wordt afgedaan en dus niet direct tot de verbeelding van het publiek spreekt. Uit de aanwezigheid van afgevaardigden van de zustervereniging uit de Kaag, meende spreker te mogen opmaken, dat de sanirnwerkiiig tuMen beide organisaties niets te wensen overlaat. Nadat spreker een globale ting had gegeven van de werking en doelstelling van het VVV, gaf h« het woord aan de ere-voorzitter, de burgemeester, die zich gaarne bereid ve/k'a"d k?dus doelstelling nader te formuleren. De eerste doelstelling van de VVV, aldus de ere voorzitter is te zorgen, dat de vreemdeling, die Warmond bezoekt, vriendelijk en gastvrij wordt ontvangen, en de informaties, die door m« hu verschillende instanties en personen zijn ingewonnen, zijn hieromtrent alleszins bevredigend. bedoeling is om zaterdag 16 juli op de Leede een grote vlootschouw te houden en de plannen hieromtrent verkeren reeds in een vèrgevorderd stadium. Maandag wordt met medewerking van Een meer moeilijke en ook netelige kwestie is hoe de belangstelling van de watersportbeoefenaars aan deze gemeen te gestimuleerd moet worden. „Hierbij heb ik meer speciaal het oog op die personen, die Warmond hebben uitge kozen als hun vakantieoord, dus niet de dagjesmensen. Om deze mensen iets te kunnen bieden, nadat zij overdag van de watersport hebben genoten, is niet zo eenvoudig. Een stad biedt veel meer mo gelijkheden dan een dorp. Bij constant mooi weer is dit geen probleem, maar wanneer de weersomstandigheden min der gunstig zijn, is het geen eenvoudige zaak. Daarbij moeten wij niet vergeten dat Warmond onder de rook van een paar grote steden ligt en met de mo derne verkeersmogelykheden is het niet zo moeilijk deze te bereiken. Toch zal V.V.V. aan dit probleem bij zondere aandacht moeten schenken, want hier ligt, vooral voor de midden stand, een groot economisch belang. De middenstand dient goed te beseffen dat ook zy alle medewerking zal moeten ver lenen om deze netelige, doch dwingende kwestie tot een goede oplossing te bren gen. Nu dit jaar de Koninklijke Zeil-, Roei en Motorsportvereniging „De Kaag" haar gouden jubileum viert, acht ik het van groot belang dat de bevolking van War mond aan dit uniek gebeuren daadwer kelijk deelneemt, want deze vereniging is voor de economische ontwikkeling van Warmond van een niet te onderschat ten belang. Ik twijfel er niet aan, of het gemeentebestuur zal hier, waar het enigszins mogelijk is, gaarne de hel pende hand bieden. Deze hulp moet ech ter gezien worden als een stimulering van het particulier initiatief, want zon der de krachtdadige hulp van de bevol king in al haar geledingen, kan er niets goeds tot stand worden gebracht. Na deze met grote belangstelling aange hoorde uiteenzetting gaf de voorzitter een overzicht van de activiteiten die de V.V.V. in het komende seizoen wil ont plooien, waarbij hij nogmaals een krach tig beroep deed op de ingezetenen om het streven der vereniging krachtdadig te steunen. Accent op jubileum Het accent van de in dit jaar te hou den feestelijkheden zal komen te liggen op het gouden jubileum van „De Kaag". De Kaagweek .aldus spreker, zal dit Jaar worden gehouden van 15 t/m 20 Juli. De toond. de beide muziekkorpsen een verlichte gondelvaart gehouden met als sluitstuk een groot vuurwerk op de Lakerpolder. Dinsdagavond zal de bekende harddra verij voor paarden plaats hebben. Deze harddraverij werd voorheen in septem ber gehouden, doch de ervaring heeft ge leerd, dat de verplaatsing van de hard draverij naar de Kaagweek een groot succes is geworden. Woensdagavond zal een groot dansfeest worden gehouden. Het voornemen bestaat hiervoor weer een bekende band aan te trekken. De middenstand heeft nog in beraad om ook dit jaar weer een braderie te hou den. In het verleden is gebleken dat een dergelijke braderie zowel door de water sportbeoefenaars als door de ingezete nen op hoge prijs wordt gesteld, zodat de verwachting niet ongewettigd is, dat deze braderie ook dit jaar zal worden gehouden. Een meer feestelijk aanzien van het dorp zal deze vele attracties zeker meer aantrekkelijker maken en de V.V.V. overweegt dan ook hier baan brekend werk te verrichten in het ver trouwen. dat de burgerij dan niet achter zal blijven. Betreurd De door de voorzitter gegeven uiteen zetting van de komende festiviteiten brachten by de leden verschillende vra gen naar voren. In de eerste plaats betreurde men het zeer dat slechts één bloemist lid is van de V.V.V., terwyl deze organisatie door het leggen van mozaieken en andere activiteiten toch ook reclame wordt gemaakt voor de bloembollenteelt. Men zou tydens de Kaagweek toch ook gaarne kermis-at- tracties willen zien. Verscheidene leden vroegen zich af of het geen aanbeveling zou verdienen de volksspelen, die door gaans in september worden gehouden, definitief te verplaatsen naar de Kaag week. Men vroeg of het niet mogelyk is een commissie te benoemen die moet nagaan of het niet mogelyk is om ge durende het zomerseizoen tot een per manente versiering van de Dorpsstraat te komen. De voorzitter meende, dat al deze problemen beter ter sprake kunnen worden gebracht op de binnenkort te houd enalgemene ledenvergadering. Hierna werden door de Provinciale V.V.V. enige prachtige kleurenfilms ver- PRESIDENT VAN PERU NAAR PARIJS VERTROKKEN Precies tien minuten over half elf zijn vanmorgen de president van Peru en mevrouw Prado met een Dakota van de Kon. Luchtmacht van het vliegveld Ypenburg vertrokken, waarmee aan het driedaagse staatsbezoek van het presi dentiële echtpaar aan ons land een einde was gekomen. Hartelijk nage wuifd door H. M. de Koningin, Prins Bemhard, zijn drie kleindochtertjes met hun gouvernante en de vele op het vliegveld aanwezige hoogwaardigheids bekleders vertrok de president en zijn vrouw naar Le Bourget, het vliegveld van Parys. De president zal daar enkele dagen vertoeven alvorens de thuisreis naar Lima te aanvaarden. Utrecht waren opgesteld. In totaal na men 15 lagere scholen aan het verkeers examen deel, terwyl bovendien nog en kele leerlingen van Uloscholen, die niet eerder in de gelegenheid waren het exa men te doen, gisteren deze opgave vol brachten. Binnenkort zal op dit schrifte lijk gedeelte een praktisch examen vol gen. Enqu&te busdienst De buurtvereniging Deyleroord en om geving heeft onder de bewoners van de buurtschappen Deyleroord en Deyl een enquête uitgeschreven in verband met de plannen voor het vervangen van de tramlyn Den Haag-Wassenaar-Lei den door een busdienst van de NZHVM. Bij contact tussen buurtvereniging en directie van de busmaatschappy bleek, dat deze maatschappij voor zover mo gelijk bereid is rekening te houden met wensen die ten aanzien van de nieuwe busdienst in deze omgeving leven. Op enquêteformulieren kunnen de bewoners hun verlangens ten aanzien van route, halteplaatsen en frequentie kenbaar ma ken. Het secretariaat van de buurtver eniging, Van der Marckstraat 8, ver wacht gaarne de ingevulde formulieren uiterlijk 10 maart weer terug. Raadsvoorstellen Een verschil van mening tussen ge meentebestuur en de bouwondernemers die aan de Ryksstraatweg en de Deyler- weg woningen en garages bouwen is uit de weg geruimd, zo blykt uit een voorstel van B. en W. aan de raad. Het menings verschil had betrekking op het terrein waarop de garages zullen verryzen. Aan de raad is voorgesteld, het daarvoor be nodigde terrein bouwryp te maken en de aanleg van een toegangsweg naar het garageterrein ondershands aan te beste den voor f. 8300. Voorgesteld wordt voorts, op haar verzoek aan mej. D. J. J. Beek eervol ontslag te verlenen als on derwijzeres aan de openbare lagere school aan de Bloemcamplaan. B. en W. achten geen termen aanwezig, aan een te Breda gevestigde Academie voor Beeldende Kunsten een subsidie toe te kennen voor uit Wassenaar afkomsti ge leerlingen. Het bestuur van de school had f. 80,per jaar per leerling ge vraagd. B. en W. merken op, dat in het algemeen alle redelijke kosten van een dergelijke school onder subsidieverband zyn te brengen en stellen daarom voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. Als de raad geen bezwaren heeft zal het binnenplein, dat uitkomt op het Rozen- plein bii Deyleroord voortaan Fresia plein heten. Aan de gemeenteraad is ter goedkeu ring voorgelegd een ontwerp-overeen- komst met de Melkinrichting Menken over de kosten van het afpompen van afvalwater. Enige Jaren geleden werd by de aanleg van riolering in de Backers- hagenlaan en omgeving een aansluiting gemaakt voor de melkinrichting, die grote hoeveelheden spoelwater te lozen heeft. De firma betaalde de kosten van deze aansluiting en bovendien een ge deelte van de kosten van een nieuw rioolpompstation. Voor het bepalen van de bydrage, die Menken zal moeten betalen voor het af voeren van het water, is een formule ontworpen, waarin de kolenprys en het loon van een vakman ln gemeentedienst de belangrijkste factoren zyn. Tenslotte wordt nog aan de raad voorgesteld, toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling inzake samenwerking op het ge bied van de gasvoorziening tussen een aantal Zuidhollandse gemeenten en wet houder E. M. Schade te benoemen tot lid van de Algemene Raad van dit or gaan en wethouder mr. dr. J. Hazenberg tot plaatsvervangend lid. - Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat en de staatsse cretaris van O K en W zyn voor het jaar 1960 benoemd in de commissie belast met het afnemen van de examens ter verkryging van een diploma als stuur man aan boord van zeeschepen tot lid onze plaatsgenoot N. van Meerten en tot plv. lid G. H. Visser. ZOETERWOllDE Dokter Kortmcnn kreeg pauselijke onderscheiding Op grootse wyze is gisteravond dokter W.vbo Kortmann gehuldigd in verband met zyn zilveren jubileum als arts. De grote zsal van het patronaat aan de Schenkeiweg was geheel gevuld. Velen moesten met een staanplaats genoegen nemen. De voorzitter van het huldigingscomité burgemeester H. J. J. A. Smeets zei, dat op initiatief van enkele patiënten een comité was gevormd, om de dokter te huldigen. „Een ieder weet hoe dokter Kortmann dag en nacht klaar heeft ge staan om niet alleen in het hartje van Zoeterwoude en Stompwyk, maar ook in de uithoeken van deze gemeenten de mensen bij te staan. Wij allen heb ben diepe eerbied voor de medewerking door dokter Kortmann op sociaal en charitatief terrein gegeven. Vooral ook onze moeders die u hebt geholpen heb ben een grote plaats voor hun dokter Kortmann ingeruimd. Spr. herinnerde aan de grote steun en hulp van de dok ter voor het werk van 't Wit-Gele Kruis de EHBO en voor de Ouden van Dagen. Honderden kwamen de dokter dan ook de hand drukken by de receptie in de cember 1959. Het gevormde comité zag zich genood zaakt één avond te Zoeterwoude en één avond in Stompwyk te verzorgen, waar- fa y de patiënten voor een eigen pro gramma zorgden. Spreker deelde mee, dat de Paus de dokter de orde van Rid der in de orde van St.-Svlvester heeft toegekend. Mevrouw Kortmann speldde op verzoek van de burgemeester de ju bilaris de eretekenen op. Tenslotte wenste spr. dokter Kort mann namens alle patiënten geluk met deze onderscheiding en sprak de wens uit, dat het de jubilaris gegeven mocht zyn dit ridderteken nog vele jaren te dragen. Hierna zong het R.-K. Gemengd Zangkoor Sancta Lucia enkele num mers. Anti-Amerikaanse actie op Cuba De Cubaanse pers en radio voeren op het ogenblik een anti-Amerikaanse cam pagne als nooit tevoren. In Havanna is een stemming ontstaan als op de voor avond van een oorlogsverklaringge luidswagens rijden door de straten en op de openbare pleinen staan luidsprekers opgesteld, waaruit marsmuziek opklinkt afgewisseld met heftige aanvallen op Amerika, dat medeverantwoordeiyk wordt gesteld voor de „misdadige en laffe sa botage" tegen Cuba. In de pers, die geheel onder regerings controle staat, worden de dikste koppen en de meeste ruimte gewyd aan hetzelf de onderwerp. Verder wordt veel aan dacht besteed aan de „boodschappen van solidariteit" van Latynsamerikaanse linkse groeperingen, zoals de Studenten vereniging in Urugay, die onlangs de monstreerde tegen de bezoekende presi dent Eisenhower Daartussen door marcheren mannen en vrouwen van de zogenaamde volks militie door de straten om geld in te za melen voor de aankoop van wapens om het land te verdedigen tegen agressie. SCHERPE KRITIEK OP AMERIKAANSE POLITIE In verband met arrestatie van marconist Het Amerikaanse blad „Washington Post" heeft vandaag in een hoofdarti kel kritiek geuit op de inhechtenisne ming en behandeling van de Nederland se marconist door de politie van New York. Volgens het blad is de uitspraak: „onschuldig" van de jury van de recht bank van Boston van vorige week een les voor de politie en het publiek. De politie van New York heeft duidelijk inbreuk gemaakt op het recht en de marconist gebruikmaking van hem toe komende rechten onthouden. Zij arresteerden hem zonder bevel tot inhechtenisneming en zonder dat zij over inlichtingen beschikte volgens welke het waarschynlyk wa'. dat hij mevrouw Kauffman had vermoord. Zy hield 'hem twintig uur gevangen zonder vergunning voor bezoek waarin hij mee dogenloos werd verhoord, wat in stryd is met de wetten van New York. Verder heeft de politie hem de bijstand van 'n advocaat ontzegd en zelfs verhinderd dat hy contact onderhield met het Ne derlandse consulaat. Op de zitting ontkende de marconist mevrouw Kauffman te hebben geslagen. Politiemannen mochten echter op de zitting getuigen dat hy tydens het ver hoor had bekend haar te hebben ge slagen. Het oordeel van de jury bewyst dat de gezworenen meer geloof in de marconist stelden dan in de politie, al dus de „Washington Post". Nehroe over Chinese bezetting van gebied Premier Nehroe van India heeft in het parlement in antwoord op vragen gezegd, dat ongeveer 30.000 km2. ge bied van India door China zyn bezet (d.i. byna de oppervlakte van Neder land - Red. L.D.). De afgelopen zeven of acht maanden wa sde toestand, voor zover bekend, niet veranderd. Kikvorsman Lourmais is achter op tijdschema De Franse kikvorsman Louis Lour mais, die van Schaffhausen naar Rot terdam de Ryn afzwemt, had heden ochtend om elf uur ongeveer 70 km. van de 1000 km. afgelegd. Hy is hier door uren achter op zyn tydschema. De oorzaak is dat hij dinsdag door het ijskoude water gedwongen was de ri vier te verlaten, hoewel hij drie rub- berpakken aan had. Lourmais. die dinsdagochtend zijn tocht begon, hoopt omstreeks 24 maart zijn einddoel te be reiken. Ongeorganiseerde stakers te Den Haag willen ook een hogere vergoeding Ongeveer tweehonderdenvyftig onge organiseerde bouwvakarbeiders uit Den Haag hebben vanmorgen hun ontevre denheid laten bUjken met de f6.- per dag, die zy van de samenwerkende werk nemersorganisaties krygen als vergoe ding voor loonderving wegens de sta king. „Wy willen even veel als de ge organiseerde arbeiders", aldus een woord voerder, die stelde dat het bedrag van f 6 - te weinig is om van rond te ko men. „We staken mee om de georgani- seerden te helpen en dus ïykt het ons redeiyk eenzelfde vergoeding te ontvan gen". De groep arbeiders trok in een lange ry naar de zetel der plaatselyke sta kingsleiding. het kantoor van de Alge mene Nederlandse Bouwbedryfsbond aan de Huygensstraat. Vanmiddag zou de Haagse stakingsleiding beslissen over het verzoek van de stakende bouwvak kers om met steunlysten te mogen lo pen .indien er geen verhoging van de vergoeding mogelyk blykt. BEURSOVERZICHT Internationals iets hoger Amsterdam, 9 maart. By de opening noteerden de interna tionale waarden vanmiddag een weinig onder de vorige slotkoersen. Gedurende het verdere beursverloop trokken de pryzen over de gehele linie een paar punten aan, zodat de tendentie uiteinde- lyk goed pryshoudend tot iets hoger ge noemd kon worden. De handel was, evenals de voorgaande dagen, van heel weinig betekenis. In Wall Street daalde gisteren het Dow-Jones gemiddelde voor de industriële waarden beneden de 600. Hierdoor daalde dit gemiddelde de laat ste drie maanden circa 85 punten. Toch hadden de ongeanimeerde slotkoersen uit New York geen invloed op de koers- vorming van de internationale waarden in Amsterdam. Het publiek biyft een af wachtende houding aannemen, voor de beroepshandel zijn de koersfluctuaties te gering om aan de handel deel te nemen en de arbitrage kon moeilyk tot zaken komen. Al met al viel de stem ming zeker niet tegen. Aku's op 432 na een opening op 429, tegen een vorige slotprijs van 431 De beurs rekent erop dat het Aku-concern met een gunstig jaardividend over 1959 zal komen. Er wordt zelfs over een bonus gesproken. Philips steeg van 7494 tot 7534 en boek te op deze prijs een koerswinst van ruim 3 punten. Volgens de beurs zal dit con cern maandag a.s. de voorlopige jaar- cyfers alsmede het jaardividend over 1959 bekend maken. Unilevers op 7264 na 721, tegen een vorige slotprys van 7244. Kon. Olies een weinig lager op f. 149.40 ingevolge Wall Street. Ook KLM kreeg een lagere adviesprys even als Hoogovens op 760 (762). Later werd werkeiyk 760 in Hoogovens genoteerd. Scheepvaarten lusteloos met zeer ge ringe koersafwykingen. Scheepvaartunies 146 na 1444, tegen een vorige slotprys van 1454KNSM iets lager. Ook in de cultuursector was het zeer stil met koer sen die iets onder het vorige slotniveau lagen. Staatsfondsen vast. Het gunstige nieuws over de Nederlandse maatschap pij voor de Walvisvaart was niet van in vloed op de koers van de aandelen die op 115 onveranderd werden geadviseerd. Claims Lindeteves kregen een advies prys van f. 8,50 tot f. 9.— (f. 8,60). Ver der werden de grootbanken door elkaar iets hoger geadviseerd en was Natio nale Handelsbank iets in herstel. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 maart Londen 10.574—10.58%. New York 3.77 A—3-77A. Montreal 3.96%—3.964, ParUs 76.83—76.88, Brussel 7.56%— 7.56%, Frankfort 90.434—90.484; Stock holm 72.784—72.834. Zürich 86.93— 86.98. Milaan 60.704-^0.754, Kopen hagen 54.664—54.714, Oslo 52.79— 52.84, Wenen 14.5114.52, Lissabon 13.18—13.194. Beurs van Amsterdam Woensdag 9 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4 4 99%GL 99% Ned '59 4 4 99 99% Ned. '59 4% 97A 97 A Ned. '53 3% 93%B 94 Grootboek obi. 34 77 A Ned. '47 3 4 (3) 92 92A Ned. '51 34 94%B 94% Ned. '53 34) 92 92A Ned. '56 3 4 92 92% Ned. 48 3% 85% 85% Ned '54 34 864GL 86 A Ned. '55 I 34 88Vs 88% Ned. '55 II 3V4 90 90 Ned. '37 3 90y4 884 Dollarlng '47 3 904 904 Investeringscert. 3 96% 96% Ned. 62-64 3 96% 96H Indië '37 A 3 92% Grootboek '46 3 89(g Ned. W.B 6% 108% l0o.4 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40 394 Nat. Handelsbank 158 160 Ned. Handelmy249 4 249 4 Amst. Rubber 1154 115GB H.VA152% 151% Senembah 545 548 A.K.U431% 431 Berkel's Patent (v.) 275GB 276GB Calvé Delft cert. ..684 6854 Dell My en (Ver 172GB 170.10GB Kon Pap v Gelder 2404 240 Hoogovens cert762 757% Mtiller en Co. N.B 350 350GL Ned. Kabelfabr398 390 Philips 750 752% Philips pref.277 4 275GB Unilever 724% 725 4 Wilton Feyenoord 212 211 Biliton 2de r 340 336 Dordtse Olie gew 697 6964 Kon Olie (f20.—) 152.— 151 Idem (50 f20.—) 149.90 149.20 Holl Amer lUn 1504 1504 Java China Paket 159 159 K.LM 107.50 106 Kon Ned Stmv My 1724 170% Kon Paket My 1394 138 Stoomvaart My Ned 171 168 Nievelt Goudr cert 140% 140% v Ommeren cert 243 4 241 4 Kon Rott Lloyd 158 156% Ned Scheepv Unie 145% 145% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (34) 3 92% 92% idem 48 34) 92 934 R dam '52-1 (44) 96 97 ld ld "37 I-Il (34) 93 Z-Holland -56 (44) 97fj Bank N. G. *58 (54) 1034 id. N.W3. '52 (44 95% Industr. Obligaties Philips DoUarlng *51 94B Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam '51 I 24 82% A'dam '56 I 2483% A'dam'56 U 24 90% Eindhoven '54 2 4 79% Enschede '54 24 80 Den Haag '52 I 24 824 Idem II 24 86% R'dam '52 I 24 85 Idem n 24 864 Idem '57 2 4 96 Utrecht '52 24 85 Z.-Holl. 1957 2 4 93 103A 944 824 83% 904 794 814 86% 95% 85% 93 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 217. Amst. Bank 323 H8.U. eert211 Rott. Bank 2714 Twentsche Bank 271 Industrie Ondernemingen Albert Heyn352 B Borsumy64 K. N. Ed.met. A-AA 95 tdem pref wd. 95% Electrolasmy. 295% Kon. Ned Grofsm 175 Holl. Constructie 435 lng bur v Bouwnyv 263% Internatlo 156 Int Kunststof! Ind. 60 Leidse Wolspinnery 370% Rott. Droogdok My. 586 Sikken's Lakfabr. 581 Ver. Touwfabrieken Walvisvaart 115 Wernlnk's Betonm. 161% Van Wijk en Heringa 108 Zaalberg 120 Spoorwegen Dell Spoorweg My 5% Amerlk. fondsen Canadian Pacific R 254 Intern NickeJ 94% Anaconda 51% Bethlehem Steel 45% Cities 8ervice 42% General Motors 44% Kennecott 82 Republic Steel 60% Shell OU 66% Union Pacific 27% Un. States Steel 80% 216 3224 211 275 273 352 63 175 431 265 155 63 590 581% 290L 115 159% 120 24% 96 51% 454exd. 42 44 A 79% 59% 64% 27A 79%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11