CHR. AANNEMERS AANVAARDEN VOORSTELLEN VAN REGERING Starfighter - opdrachten voor 1.6 miljard gulden WEERBERICHT Pogingen tot akkoord te komen liepen gisteren op niets uit Militairen te Wezep eten niet Benelux-industrieën profiteren in de komende vijf jaren WESTDUITSE VOORRADEN IN BUITENLAND NOODZAKELIJK Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 MAART 1960 No. 29994 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 BRES IN WERKGEVERSFRONT Het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond heeft gisteravond een bres geslagen in het front der werkgevers bij de bouwstaking. Toen werd namelijk in een verklaring gezegd, dat het de voorstellen van de regering wilde aanvaarden en zijn vertegenwoordigers in het overleg opdracht had gegeven te bevorderen, dat het conflict zo spoedig mogelijk zou worden beëindigd. Ook de Ned. Chr. Aannemers- cn Bouwvakpatroonsbond is nog steeds van oordeel, dat de houding van de regering in feite een ernstige inbreuk op de contractuele rechten van de aannemers betekent, maar hij acht een voortzetting van de staking in sociaal en economisch opzicht niet verantwoord. Derhalve verklaart het bestuur van de N.C.A.B. zich bereid tot bekrachtiging van de nieuwe C.A.O. Een standpunt, dat niet gedeeld wordt door de Friese afdeling van de bond. De afdeling stuurde het hoofdbestuur het volgende telegram: „Gaan niet akkoord. Zeggen vertrouwen in het bestuur op. Achten ons niet gebonden. Staken door. Teken niet". De afdeling Friesland probeert nu de andere provinciale afdelingen van de N.C.A.B. tot haar standpunt te brengen. Duitse ronselaars in Zuid-Limburg De Raad van Bestuur Bouwbedrijf deelde daarop mede, dat het besluit van de N.C.A.B. in de houding en het standpunt van de overige bij hem aan gesloten organisaties niet de minste wijziging zal brengen en de kracht van deze organisatie in geen enkel opzicht zal ondermijnen. De besturen van de drie werkne mersorganisaties in het bouwbedrijf, die gisteravond in Utrecht bijeenkwa men, toonden zich zeer verrast door de houding van de N.C.A.B. Men had niet verwacht, dat één organisatie zich los zou maken van de andere. In de loop van vandaag zouden de werknemers organisaties zich in eigen kring bera den over het voorstel van de N.C.A.B. en wellicht zou vanmiddag een uit spraak kunnen volgen. Ook gisteravond was de landelijke sta kingsleiding nog niet in staat een volko men gaaf beeld te geven van het aantal arbeiders, dat gestaakt heeft. Men schat te het aantal op ongeveer 35.000. Vast stond wel, dat alle werken, die door de drie werknemersbonden besmet waren verklaard ook stil hebben gelegen. Gisteravond heeft men ook gesproken over het vraagstuk van uitkeringen aan niet en anders-georganiseerden. Ook hierover zou men zich vanmorgen nader beraden, waarna vanmiddag een geza menlijk standpunt zou worden ingeno men. HOOG NIVEAU Overigens heeft het overleg op hoog niveau om tot een oplossing van het be staande geschil te komen, gistermiddag niets opgeleverd. Omstreeks twee uur namen de heren J. Dura, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en dr ir. P. Q. den Hollander van het Ned Verbond van Werkgevers afscheid van de ministers J. W. de Pous en mr. J. van Aartsen. Wat er in de voorafgaande drie uur in het departement van Economische Zaken besproken werd, is niet bekend gemaakt, maar wel vertelde de heer Dura gisteravond, dat hij omstreeks vier uur reeds een schriftelijke afwijzing van minister De Pous had ontvangen inzake de door hem naar voren gebrachte voor stellen. De heer Dura deelde verder mede, dat hem van verschillende kan ten gevraagd was aan alle onderhande lingen definitief een einde te maken. Niettemin wil hij alles doen om een op lossing van het conflict te bevorderen Nieuw contact met de regering blijft dus mogelijk. BEMIDDELING De voorzitter van de Kon. Ned. Mid denstandsbond, de heer P. G. van der Weele heeft in telegrammen aan de Mi nisterraad, aan de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en aan de Centrale Com missie Bouwnijverheid zijn diensten aan geboden tot bemiddeling in de stakings situatie. De sectie Bouwnijverheid van het Ned Verbond van Middenstandsverenigingen heeft na een vergadering in Den Haag vastgesteld, dat bij de onderhandelingen over de nieuwe CAO met name van werkgeverszijde grote aantallen belang hebbenden niet zijn gekend, b.v. de on dernemers. Het bestuur acht die situatie bepaald onbevredigend, omdat het nu voor de consequenties wordt geplaatst van het mislukken van onderhandelin- Aanhoudend koud De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Aanvankelijk nog weinig later meer bewolking met mogelijk hier en daar enige sneeuw. Vrij krachtige tot harde oostelijke wind. Lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 MAART Zon op: 7.09 uur; onder: 18.33 uur Maan op: 14 33 uur; onder: 5.01 uur Hoogwater te Katwijk te 0.47 en 13.12 uur. Laagwater te 0.29 en 21.05 uur. gen, waaraan het geen deel heeft gehad. Het moet dan ook iedere verantwoorde lijkheid voor het thans ontstane con flict van de hand wijzen. RONSELAARS In de loop van gisteren zijn in de Kerkraadse café's ronselaars verschenen van aannemers uit het aangrenzende Duitse grensgebied, om van de onrust in de bouwvakwereld te profiteren. De Duitse lonen bedragen bijna het dubbele van de Kerkse bouwvakarbei derslonen ,en variëren van 130 tot 140 gulden netto per week. De Duitse ron selaars vertelden onder het aanbieden van potten bier natuurlijk niet, dat voor sociale voorzieningen over de grens on geveer 20 procent wordt ingehouden tegen 5,4 procent hier. Dat neemt niet weg, dat de Duitse bouwvakarbeiders lonen al geruime tijd de Limburgse ar beiders trekken. Ze krijgen gemakkelijk een Duitse werkvergunning. Anderzijds doen zij over de grens veel teleurstellingen op wegens het daar heersende werkregime, waar door na kortere of langere tijd, Limburgse arbeiders die bij een Duitse aannemer werk gevonden hadden, toch weer terug keerden. Intussen hebben zij aan het werkfront in eigen land ontbroken. De nieuwe situatie, veroorzaakt door het verschijnen der Duitse ronselaars onder voor de Duitse aannemers zo gunstige omstandigheden in Kerkrade en de ver dere mijnstreek, vervult de Limburgse aannemers thans met grote zorgen, naast de zorgen die zij al hebben als rechtstreeks gevolg van de staking. Hedenmorgen bleken bij drie bou' objecten te Heerenveen plakkaten te zijn opgehangen, waarop werd aange kondigd, dat daar nu ook gestaakt wordt. Gisteren werd er in Heerenveen in het geheel niet gestaakt. De staking, die vandaag is uitgebroken betreft een groot aantal arbeiders. Distrietsbestiiurders in Friesland zyn inmiddels geïnformeerd. Zij zullen trachten de mannen te bewegen het Volgens tot nu toe bij de landelijke werk te hervatten. stakingsleiding binnengekomen berich ten is ook vanmorgen overal gestaakt op de punten, die door de landelijke en plaatselijke stakingsleidingen waren aangegeven. De bouwvakarbeiders keerden, na zich gemeld te hebben, naar huis terug, in afwachting van verdere instructies van hun bestuur ders. De ƒ100.000 er uit! In de Sta tsloterij is de f. 100.000 ge vallen op lot 13435. Van het winnende lot werd serie A verkocht door F. Driesesn, Reguliers dwarsstraat 121 te Amsterdam, serie B door C. van Velthoven, Goudenregen laan 64 te Delft, serie C door mevrouw E. Hartmans, Prinsegracht 93, Den Haag, serie D door mevrouw E. Meij er- Van der Veer, Stilsluizen 10 te Gronin gen, serie E door mevrouw A. Stokyis- Koningswinter, Metiuslaan 95, Eindho ven, serie F door L. van Beekom, Val- kenboslaan 182 Den Haag. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's In de Prinses Margrietkazerne te Wezep (gem. Oldebroek) hebben enige honderden militairen, behorende tot Jiet 41ste geniebataljon, gisteravond geweigerd de warme maaltijd te ge bruiken. Zij hebben het eten gewei gerd. omdat het naar hun mening on voldoende smakelijk was en ook om dat zij van mening zijn dat de accom modatie van de eetzaal te wensen over laat. Het schijnt, dat er onder deze mili tairen reeds enige tijd ontstemming heerste over de kwaliteit van de warme maaltijden. Zij zouden het voornemen hebben, niet te eten, zo lang zij dit kun nen volhouden. Enige weken geleden zou zich een soortgelijk incident hebben voorgedaan Toen zouden de «militairen een brood maaltijd hebben geweigerd. Van de zijde van de Legervoorlichtingsdienst werd ons meegedeeld, dat de bataljonscom mandant en de kazernecommandant een onderzoek instellen. In de ambtswoning van burgemees ter Van Hall van Amsterdam ge bruikten de Peruviaanse president en zijn echtgenote gisteren in ge zelschap van het Nederlands Ko ninklijke Paar het noenmaal. Op de toto van links naar rechts dr. Manuel Prado, Koningin Juliana en burgemeester Van Hall. Rotsvast vertrouwen in enorm project (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft zich verplicht om aan straalvliegtuigen van het type Lockheed F-104-G Starfighter, reserve-onderdelen en alles wat erbij behoort opdrachten aan de be treffende Beneluxindustrieën voor de komende 5 jaar te geven tot een totaalwaarde van 1.8 miljard Duitse mark (f. 1.6 miljard gulden). Dit deelde minister Strauss ons gistermiddag te Bonn mee. Indien deze opdrachten ter waarde van 1.8 miljard Duitse mark in ons land en België niet geplaatst kunnen worden voor de F-104-G dan zal» aldus de verplichting van Strauss 20% van dit bedrag (dat is dus 360 mil joen mark of 324 miljoen gulden) in andere Duitse militaire opdrach ten voor industrieën in Nederland en België worden gestoken. Dit zou het geval kunnen zijn indien de vijf Nederlandse en Belgische vlieg tuigfabrieken en motorenfabrieken die in het gehele Starfighterproject, waar over wij gisteren uitvoerig hebben be richt, worden ingeschakeld de opdracht niet aan zouden kunnen. Het gaat hier om Fokker, Aviolanda, de Brusselse fa brieken Sabca en Fairy en F.N.-Luik. De Westduitse contractueel vastgelegde verzekering komt er in feite echter op Californische jongen pleegde zes moorden Een 17-jarige Californische jongen, Dennis Whitney, heeft te Miami bekend, in de afgelopen drie weken bij overval len zes mensen te hebben doodgescho ten „Ik schoot er een dood en ik dacht, ik zou er wel mee kunnen doorgaan", zo verklaarde hij. Zijn slachtoffers waren voornamelijk bedienden by benzine stations. „Ik denk dat ik de elektrische stoel of levenslang krijg", aldus Whitney tegenover Journalisten. „Geen hulp van de Arabische Liga" De Londense Daily Express schreef hedenochtend, dat de tra gedie van Agadir Marokko heeft getoond wie zijn werkelijke vrien den zijn. „Frankrijk, Nederland en de Verenigde Staten zonden ter stond medische en andere hulp, maar wat deden Marokko's mede leden van de Arabische Liga? Hoeveel hulp boden Tunesië en Irak? Hield Nasser even met zijn geïntrigeer op om zijn Arabische broeders te hulp te snellen?" Een ingenieur van de gemeente Agadir heeft gisteren aan de pers meegedeeld, dat de haven van Agadir naar verwach ting binnen veertien wagen weer ge bruikt kan worden De laatste jaren is Agadir een drukke havenplaats gewor den en een centrum van sardienvisserij. Technici, die de haveninstallaties heb ben onderzocht, zyn van oordeel, dat de haven niet zo ernstig beschadigd is dooi de aardbeving en de daarmee gepaard gaande vloedgolf als eerst gevreesd werd In ambtelijke kringen hoopt men ook, dat de schade in het industriegebied van Agadir weer hersteld kan worden. Dit gebied en de woonwijk Anza hebben weinig schade opgelopen. In Anza is de watervoorziening maandag hersteld. De Amerikaanse luchtmacht is giste ren begonnen met het overbrengen per vliegtuig van 250 Marokkaanse wees kinderen van Agadir naar de hoofdstad Rabat. Koffie goedkoper Naar wy uit vakkringen vernemen worden de koffieprijzen als gevolg van de daling op de wereldmarkt met ingang van vandaag verlaagd. Deze verlaging zal over het algemeen be dragen 8, 6 en 2 cent per pakje van 250 gram. neer dat te Bonn een rostvast vertrou wen bestaat in de kunde, het vakman schap en de economische politiek van de onderhavige Beneluxbedrijven. De West duitsers zouden anders zeker niet met Nederland en België in zee zijn gegaan met deze zo nauwe militaire samenwer king waarbij het om miljarden gaat. In totaal 674 Starfighters In totaal, zo verklaarde minister Strauss ons verder, gaat het hier eerste instantie om een project van 674 Starfighters F-104-G, t.w. 574 voor de De Peruviaanse president dr. Manuel Prado en zijn echtgenote, mevr. Clorinda Malaga Prado, in gezelschap van Koningin Juliana in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag, waar de Zuidamerikaanse gasten gisteravond een galavoor stelling bijwoonden. Op de achter grond Prins Bernhard en Prinses Irene. Westduitse, 50 voor de Nederlandse en 50 voor de Belgische luchtmacht. Van deze 674 toestellen zullen er 400 in de Bonds republiek zelf. door de Zuid- en Noord- duitse vliegtuigfabrieken worden ge bouwd. Circa 40% uit de gehele Starfigh- ter-pool der drie landen wordt dus in Nederland en België gebouwd, waarbij voorop gesteld wordt dat bepaalde onder delen of motoren van een bepaald In de Benelux geassembleerd toestiel ook wel in Duitsland gemaakt kunnen worden. Men stuurt namelijk aan op een zo nauw mogelijke samenwerking hij de assem blage der Starfighters, n.m. via een drie- landenbouwbureau te Koblenz. De 674 starfighters van de Duits-Ne derlands-Belgische pool vormen teza men het enorme financiële project van tenminste 4 miljard gulden Te verwach ten is dat in de loop der jaren deze som zal worden vergroot tot 5 5.5 miljard gulden, gezien de Nederlandse en Bel gische straaljagersbehoefte die bij de be grotingen in de komende jaren tezamen uiteraard zullen komen te liggen boven 50 Starfighters per land De eerste ge tallen voor de geschatte totaal behoefte gaven voor Nederland 200 en voor Bel gië 175 Starfighters aan Het Duitse totaal van 574 in de pool ligt vast. De Bondsrepubliek koopt daarenboven 96 Starfighters direct van de Lockheedfa- brieken in Amerika tegen een prijs van circa 5.7 miljoen mark per stuk. Men hoopt dat in de Westduits-Nederlands- Beleische pool deze pfijs naar beneden gedrukt kan worden tot 4 5 miljoen Duit se mark per toestel. Minister Strauss noemde dit bedrag ook tegenover ons. ]\Iinister ran Defensie Strauss deed het Spaanse avontuurnog eens uit de doeken (Van onze correspondent in Bonn) Nog eenmaal heeft Strauss, de Westduitse minister van Defensie zijn „Spaanse avontuur" uit de doeken gedaan. Voor de Buitenlandse Persvereniging te Bonn verklaarde hij gisteren, dat hij gedwongen is te blijven aandringen op de vestiging van Westduitse militaire depots, ravitaillerings-opslagplaatsen, hospitalen en dergelijke buiten de Bonds republiek om de eenvoudige reden, dat West-Duitsland zelf geen ruimte heeft voor uitbreiding van het aantal militaire oefenplaatsen en zelfs niet voor het aanleggen van nieuwe vliegvelden. „Nooit achter de rug van de NAVO" Strauss zal die problemen op de aan staande vergadering van de NAVO-mi- nisters van Defensie, die op 31 maart te Parijs begint, ter tafel brengen. Daar zal dan overigens wel gesproken worden over de Duitse behoefte aan depots en dergelijke in het buitenland, maar Strauss is niet van plan eigen voorstel len over bepaalde landen waarin zijns inziens dergelijke ravitaillerings- en an dere opslagplaatsen zouden moeten wor den gevestigd te doen Hoe precair de zaak voor het nieuwe Westduitse leger in eigen land is geworden schetste de minister als volgt. West-Duitsland kan slechts voor 4045 procent voldoen aan de eisen, die de NAVO stelt wat de oefenterreinen voor het leger aangaat. Slechts voor 70 procent i§ voldaan aan de eenvoudigste plannen op dit punt Vergeleken met communistisch Oost- Duitsland beschikt de Bondsrepubliek per soldaat slechts over 1/4 van het oefenterrein waarover een Oostdultse soldaat kan beschikken. Men Ls in West-Duitsland thans niet verder dan in de Jaren 1920-1930, aldus Strauss, waardoor een overvloed van theorie en een tekort aan ervaring bij de soldaten komt. Hetzelfde geldt voor de luchtmacht, waar geen opleidingsmo gelijkheden meer zijn hoewel voor de opleiding van een piloot een half mil joen mark wordt uitgetrokken Niet onder Duitse vlag Het „Spaanse avontuur" schetste Strauss als volgt: van Westduitse kant ls bij Spanje ge polst. er is niet onderhandeld; het initiatief in deze kwestie is niet van een bepaalde Westduitse minister uitgegaan maar van een groep militai ren en civiele experts; onderhandelingen en beslissingen, ook inzake Spanje, kunnen niet worden be gonnen of genomen zonder goedkeuring van de NAVO, die van Duitse kant dan ook rapport in viervoud heeft ontvangen over de Westduitse polsingen. Nimmer is Strauss volgens eigen zeg gen dan ook achter de rug van de NAVO te werk gegaan Tenslotte legde hy er alle nadruk op, dat Duitse opslagplaat- ser ln het buitenland niet onder Duitse vlag behoeven te bestaan, maar zeker onder NAVO-vlag kunnen komen Later op de dag heeft Strauss het Britse aan bod aan de NAVO-landen -ook aan de Bondsrepubliek) om op de Zuid-Hebri- den voorraden en dergelyke aan te leg gen toegejuicht. Principieel, zo zei hy keuren wR iedere hulp van de Britt' ten deze goed.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1