Parijs voelt weinig of niets voor generaal Norstads nucleaire plan VERGEEFS ZOEKEN NAAR COMPROMIS WEERBERICHT NAVO voor De Gaulle slechts een verzekeringsmaatschappij Overleg op hoogste niveau levert ook geen resultaat op: dus staken Salon P. H. Koevoets Ontploffing op Cuba: 75 doden v. d. Water Geblokkeerde huurgelden worden zo spoedig mogelijk terugbetaald Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 5 MAART 1960 No. 29992 LEiDSCH DAGBLAD Directeur A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 2£041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Het plan voor een Atlantisch instrument van nucleaire stootkracht waardoor Amerika, Engeland en Frankrijk zouden samenwerken en dat enkele dagen geleden door generaal Norstad in grote lijnen werd onthuld, schijnt bij de Franse regering niet in goede aarde te zijn gevallen. Officieel heeft Parijs, tijdens afwezigheid van generaal De Gaulle, zijn mening nog niet bekend gemaakt, maar de verwachting is wel, dat de regering dit plan-Norstad binnen afzienbare tijd van de hand zal wijzen. Of er van Franse zijde dan tegenvoorstellen zullen worden gedaan, is op dit ogenblik nog niet te zeggen. Franse rege ringskringen verwijten de Atlantische opperbevelhebber al, dat hij uit de militaire school zou hebben geklapt. Militaire integratie geen geloofsartikel In de „standing group" te Washington zijn militaire autoriteiten der drie Wes telijke grote landen al maanden bezig om een oplossing te zoeken voor de be kende" Amerikaans-Franse tegenstellin gen inzake de eenheid in Atlantisch verband. De denkbeelden die generaal Norstad enkele dagen geleden op zijn persconferentie heeft uitgesproken, zou den ook in Washington al meerdere malen ter sprake zijn gekomen. Van Franse zijde knelt de schoen echter nog altijd op dezelfde plek: „men" en dat is uiteraard generaal De Gaulle wenst geen enkel ander land, Amerika inbe grepen, het recht toe te kennen het laatste woord te spreken wanneer het gaat om het gebruik van atoomwapens, die op Franse bodem staan opgesteld. De militaire integratie is voor generaal De Gaulle geen geloofsartikel en de Atlantische gemeenschap evenmin een kathedraal. Tegen een bezoeker moet de generaal in verband met de NAVO dezer dagen van een „verzekeringsmaatschap pij" hebben gesproken, waarmee hij dan Vakantievliegreizen Met ingang van 11 april a.s. zal de nieuwe Nederlandse luchtvaartmij. „Eu- ravia", in samenwerking met Avia-Tours en Sky-Tours als Nederlandse en Engelse organisatie op het gebied van volledig verzorgde vakantievliegreizen, in Neder land zowel van Rotterdam als van lucht haven Zuid-Limburg toeringvliegtochten gaan ondernemen naar de zonnige kus ten van Zuid-Frankrijk, Spanje en Italië, naar Majorca, de Kanarische eilanden en naar Marokko. De Sky-Tours uit Londen heeft al een achtjarige ervaring met het organiseren van vakantiereizen per vliegtuig, en in die tijd boekten ruim honderdduizend toeristen passage op die Sky-Tour-vluchten. In de combinatie met de Sky-Tours zal voor de nieuwe onderneming in Nederland een totaal van 24 duizend passagiers al voldoende zijn tijdens het toeristenseizoen om het net van vliegreizen van Nederland uit rendabel te maken. Reeds nu is dat aantal in Engeland al reeds bijna volgeboekt, want daar zijn de vakantiegangers er veel eerder bij om him passage voor vakantietrips te be spreken dan in ons land. Het doorgaan van het reizenschema der vliegreizen met begin te Rotterdam en vliegveld Zuid-Limburg is dus wel verzekerd. De vliegreizen welke door de Avia-Tours in Nederland worden georganiseerd, zijn zogenaamde inclusief-tours waarbij zo wel de retourvlucht, hotel, maaltijden en verblijf in een der badplaatsen of een andere reisbestemming in de passage- prijzen zijn inbegrepen. ook uitsluitend zakelijke relaties wenst te onderhouden. Hoe dat zij, in zijn goedbedoelde pogingen de kloof tussen Washington en Parijs in verband met de militaire integratie te overbruggen, heeft generaal Norstad, zo schijnt het dus wel, schipbreuk moeten lijden. Zo ontstonden in Polen de emigratiegeruchten De Poolse Janine Dabrofska, die werkte op de Amerikaanse ambassade in War schau, is gearresteerd. Ook haar man is aangehouden. Mevr. Dabrofska heeft vele Polen, die naar de V.S. willen emi greren, vragenlijsten inzake visa ge stuurd. De lijsten waren voorzien van een stempel van de ambassade. Haar echtgenoot ging, voorzien van een nagemaakt bewijs dat hij in dienst was van de ambassade, naar deze Polen toe en troggelde hun vast een voorschot af op de reis naar de V.S. Zoals bekend heeft het gerucht dat emigratie naar de V.S. mogelijk was, een enorme deining in Polen veroorzaakt. De Amerikaanse ambassade werd al spoedig bedolven onder een lawine van verzoeken. Duizenden Poolse boeren uit de arme streken in het noordoosten en oosten van het land, meldden zich vergeefs bij de Amerikaanse ambassade! Advertentie VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GER0 CASSETTES v. d. Water Haarlemmerstraat 207 Bus in ravijn bij Seoel: 22 doden Er zijn gisteren 22 mensen om het le ven gekomen en twintig gewond, door dat ten noordoosten van de Zuidko- reaan hoofdstad Seoel een autobus in een ravijn reed. Reeds tachtig doden door sneeuw in V.S. De sneeuwstormen in de V.S. hebben tot nu toe de dood van tachtig mensen veroorzaakt, van wie meer dan twintig in de staat New York. Alle scholen en universiteiten en honderden zaken in het gebied van New York waren gesloten en het weg- en spoorverkeer, de onder grondse en het luchtverkeer ondervon den ernstige hinder. Op de zijwegen zijn talrijke auto's ingesneeuwd en ook op de hoofdwegen zijn vele auto's door de eigenaars achtergelaten. Het is de zwaarste sneeuwstorm in de stad New York sedert 1958. De helft van de 12.000 taxi's in de stad reed niet uit. Baby bij tij d§ gered uit brandend huis Twee brandweerlieden zijn er gisteravond in geslaagd een zes maanden oude baby te redden uit de zolder van een brandend huis aan de Utrechtsedwarsstraat num mer 80 nabij de Amstel in Amster dam-centrum. De brand ontstond omstreeks zes uur op de eerste étage in de woonkamer van die familie Klijssen tijdens het bijvullen van een brandende petroleumkachel. In een oogwenk stond de kamer in lichter laaie. De heer Klijssen, zijn echtgenote en zijn 9-jarig zoontje, wisten zich snel in veiligheid te stellen. De brandweer, die zeer vlug ter plaat se was, werd toen geattendeerd op de aanwezigheid van een baby op zolder, het kindje van bewoners der derde étage, de heer en mevrouw Tiepel. Deze waren op dat moment niet thuis. Twee brandweerlieden hebben het kind met behulp van een hoge ladder van de zol-tj der gehaald. Het vuur dat vrij snel was geblust, verwoestte de gehele eerste etage en de voorzijde van de tweede verdieping. Ultimatum Bouwbedrijf afgelopen Hedenmiddag om twaalf uur is het ultimatum, dat de werknemers organisaties in het bouwbedrijf aan de werkgevers gesteld hadden, afgelopen. En vanmorgen was de toestand nog steeds onveranderd. Alle betrokken partijen hielden het been stijf, zodat slechts een „wonder" een staking leek te kunnen voor komen. De werknemersorganisaties hadden in hun brief aan de werkgevers dui delijke taal gesproken. Vóór twaalf uur zaterdagmiddag moest de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf zijn on dertekend of althans een dienovereen komstige schriftelijke toezegging bin nen zijn. Zo niet, dan zou het parool uitgaan om maandag het werk neer te leggen. De bouwvakarbeiders wen sen niet, dat de C.A.O. wordt uitge steld in verband met een conflict tus sen regering en werkgevers. Gistermiddag is er op hoog niveau nog een gesprek gevoerd om deze controverse uit de wereld te helpen. Een kabinets zitting werd onderbroken om in het mi nisterie van Binnenlandse Zaken een be spreking te houden met topfiguren uit het Nederlandse bedrijfsleven. Van rege ringszijde werd aan dit overleg deelgeno men door de minister-president, prof. De PHILIPS TELEVISIE v.a. f 725.—. FLIM persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Droog weer De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Tijdens opklaringen in de nacht zal hier en daar nachtvorst mogelijk zijn, maar overdag zullen de temperaturen tot omstreeks 10 graden oplopen. De kans op regen is de eerste paar dagen gering. (Opgemaa.kt te 10 uur). 6 maart Zon op: 7.16 uur; onder: 18.28 uur. Maan op: 11.52 uur; onder: 250 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.16 en 21.55 uur. Laagwater te 4.28 en 17.05 uur. (7/3 hoogwater te 10.33 en 23.22 uur, laagwater te 5.35 en 18.28 uur.) Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een BijvoegseL Op een onbewaakte overweg- bij Kockengen werd gisteravond een personenauto gegrepen. Een in zittende kwam om het leven, vier VVD tegen plaats operagebouw Amsterdam (Van onze Amsterdamse redacteur) De VVD-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag ge weigerd haar goedkeuring te hechten aan een voorstel van B. en IV. betref fende het honorarium van ir. B. Bijvoet, die een opera-gebouw zal ontwerpen op de plaats van het huidige RAI-gebouw. De VVD motiveerde de weigering door erop te wijzen dat kan worden aangeno men dat de publieke opinie zich verzet tegen het bouwen van een opera op deze plaats. Met alleen de VVD-stemmen tegen werd het krediet van f. 90.000 goedge keurd. De wethouder zei te hopen over drie jaar met het definitieve ontwerp en met een voordracht voor het begin van da bouw te kunnen komen. moesten naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Het wrak van de personenauto. Auto kwam onder trein Gisteravond omstreeks half acht is op een niet beveiligde overweg te Koeken' gen een personenauto door een trein ge- grepen. De vijf inzittenden waren allen afkomstig uit Kamerik, een van hen, de ongeveer 70-jarige heer B. van der Neut, is omgekomen. De chauffeur, de 30-jarige P. Doornen bal, heeft verklaard de trein niet opge merkt te hebben. Hij werd ernstig ge wond, evenals de wed. J. Korver. De andere inzittenden, het echtpaar J. Ho- gendoorn, werden licht gewond. Zij zijn allen naar het R.-K. ziekenhuis „Ope Dei" in Woerden overgebracht. Het gezelschap was op weg naar een bruiloft. De machinist van de trein is onmiddellijk na het ongeluk uitgestapt en met een rode lamp de baan opgelopen om een trein, die uit tegenovergestelde richting moest aankomen, op te houden. Hij is daar inderdaad in geslaagd. Quay, de ministers Zijlstra, De Pous, Van Aartsen, Korthals, Van Rooy en Visser en de staatssecretarissen Rool- vink en Schmelzer. De heren Van Til burg, Middelhuis en Van Mastrigt waren als voorzitters van het NVV, de KAB en het CNV aanwezig. Van werkgeverszijde waren vertegenwoordigd het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Verbond Nederlandse Werkgevers, het Verbond van Katholieke Werkgevers, het Chr. Verbond van Werkgevers en de vier middenstandsbonden. ONMOGELIJK De regering wees er nog eens nadruk kelijk op, dat de door haar gevoerde loon- en prijspolitiek niet gedoogt, dat een loonsverhoging zijn weerslag zou vinden op de lopende bouwwerken. Zij is bereid geweest te accepteren, dat deze loonsverhoging zou worden doorberekend bij werken, die voor 1 maart zijn begonnen en 1 september a.s. nog niet zijn opgeleverd, wanneer een door haar ingestelde commissie tot de conclusie zou komen, dat niet doorbere kenen tot een nadelige exploitatie van het bouwbedrijf in zijn geheel zou lei den. Maar wel heeft de regering bepaald, dat voor de nieuwe werken op geen en kele wijze de loonsverhoging doorbere kend zou mogen worden. Ten tweede zou de regering willen toe staan. dat de binnenkort te verwachten verlaging van de door de aannemers te betalen vorstverlet-premie van tien tot zeven procent niet in de bouwprijzen tot uiting komt. Verder meende de regering in het ka der van de door haar gevoerde en door de werkgevers steeds onderstrepete po litiek niet te mogen gaan. Maar nu wei gerden de werkgevers in het bouwbedrijf zich daarbij neer te leggen. EEN KWART Gisteravond kwamen de aannemers met een tegenvoorstel, waarin zij zich bereid verklaarden afstand te doen van 25 procent van het bedrag, dat hun vol gens de in de bouwcontracten gebruike lijke risicoregeling bij loonsverhoging zou toekomen. Maar reeds enkele uren later verwierp minister De Pous telegra fisch dit voorstel. In het overleg 's middags had de mi nister zeer duidelijk gesteld, dat de bo vengenoemde voorstellen het uiterste was, waartoe de regering kon gaan. Ver der kon onmogelijk. Zij had daarmede volgens haar alles gedaan om een sta king te voorkomen. Maar de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer Dura, ver klaarde Tisteravond, dat voor het door de minister afgewezen voorstel van de aannemers hetzelfde gold VERANTWOORDELIJK De voorzitter van de bij het NVV aan gesloten Algemene Nederlandse Bouw- bedrijfsbond, de heer C. Brandsman, heeft gisteravond voor de radio de werkgevers verantwoordelijk gesteld voor het onthouden van recht en billijkheid aan de bouwvakarbeiders. Als de strijd maandag mocht losbranden rust de ver antwoordelijkheid daarvoor op hun schouders. De Bond van Nederlandse Architecten BNA heeft in een telegram er bij de re gering, werkgevers en werknemers op aangedrongen, „al het mogelijke, zelfs het onmogelijke te doen om deze drei gende staking af te wenden". De vakvereniging „Het Zwarte Corps", de Onafhankelijke Bond van Machine- en Werkplaatspersoneel in Water- Spoor-, Wegen- en Utiliteitsbouw, waar bij de meerderheid van de machinisten in de bouwnijverheid, is aangesloten, heeft haar leden opgeroepen niet deel te nemen aan een eventueel maandag te beginnen staking. De vereniging deelt mee dit besluit te hebben genomen, omdat zü geen actie wenst te voeren voor de totstandkoming van een collectieve arbeidsovereenkomst, die verscheidene bepalingen vervat, waartegen wij ernstige bezwaren hebben, terwijl zij bovendien buiten het overleg werd gehouden. Binnenkort brengt Toon Hermans het programma te repeteren, waar zijn nieuwe ,,One man show". Zelfs voor hij dan voortreffelijke outil- het bad kan hij niet nalaten lage bij de hand heeft. NOORDEINDE 13 - LEIDEN TELEFOON 23159 Moderne coiffures. Haarverven - Kleurspoelingen. Een ontploffing aan boord van het Franse vrachtschip „La Cou- bre" in de haven van de Cubaanse hoofdstad Havanna heeft aan ten minste 75 mensen het leven ge kost. Volgens sommige berichten kan het dodencijfer zelfs tot hon derd stijgen. Er zijn 200 gewonden. De gezagvoerder van het schip, Georges Dalmes, die met lichte verwondingen in een ziekenhuis werd opgenomen, verklaarde, dat het 4.310 ton metende vaartuig in Antwerpen twee miljoen patronen en talrijke wagens aan boord had genomen, die bestemd waren voor het Cubaanse leger. In de middag deden zich twee zware ontploffingen aan boord voor, gevolgd door een groot aantal kleinere explosies. Onder de slachtoffers van de ramp be vinden zich acht Cubaanse brandweer lieden, die op de kade waren om de reeds ontstane branden te blussen. Een ander met munitie geladen schip, dat in de omgeving van het Franse schip voor anker lag, kon worden weggesleept. Kapitein Dalmes verklaarde niet te weten, hoe de ontploffingen waren ver oorzaakt. In Havanna werden de theaters en bioscopen gesloten en alle sportwedstrij den werden afgelast. Premier Fidel Castro nam van uit een vliegtuig de schade in het havengebied in ogen schouw. Vernietigende kritiek van Fulbright op president Eisenhower Senator Fulbright, de democratische voorzitter van de Amerikaanse Senaats commissie voor Buitenlandse Zaken, verklaarde gisteren, dat president Eisen howers geloof „dat hij het het beste weet wat de defensie betreft" een gevaarlijk denkbeeld is dat het bestaan van de natie bedreigt. „Als president van de V.S. en als opperbevelhebber van de strijdkrachten is Eisenhower de enige man wiens beslissingen over onze bewa pening als deze verkeerd zijn er toe kun nen leiden dat de vrije wereld in één middag verloren gaat", aldus de senator. Hij was van oordeel dat de V.S. onder Eisenhower geworden zijn tot „een 20-ste eeuws Babyion, zonder hoofd en zonder hart, een groot log doel voor de handig geleide communistische wereld en de schreeuwende door armoede geteis terde staten". Senator Fulbright achtte het vernederend dat de V.S. met een in komen per hoofd van de bevolking, dat bijna tweemaal zo hoog is als dat van welk ander land ook, moeten debatteren over de mate waarin hun strijdkrachten wellicht inferieur zijn aan die van de Sovjet-Unie. Tenslotte nam de Senator het de president kwalijk, dat deze de mensen die kritiek oefenen op het de fensieprogram „met verachting behan delt". CERTINA HORLOGES Alléén in de betere Speciaal Vakzaken Haarlemmerstraat 207 Aan de verplichting tot storting van de helft van de huurverhoging 1957, dat is ongeveer 10% van de totale huursom, hebben 148.645 eigenaren voldaan en naar schatting 50.000 eigenaren niet. Het aantal aangemelde huur-woningen bedroeg 941.662, zodat ongeveer 25.000 woningen niet werden aangemeld. De jaarlijkse stortingsplicht zou f. 50.152.213 bedragen. Over twee jaar werd f. 66.176.806.62 gestort. Twee miljoen werd gedeblokkeerd voor aangebrachte verbeteringen en voorts werd voor f. 2.8 miljoen ontheffing van de verplichting tot toekomstige stortingen verleend. Dit delen de ministers van Bouwnij verheid en Financiën samen met de staatssecretaris van Financiën mee, in de Memorie van Antwoord op het wets ontwerp Opheffing Grootboek Woning verbetering. De geringe resultaten werden slechts met de grootste moeite verkregen, zo wordt verder meegedeeld. Van 'een automatische werking van de adminis tratie van het Grootboek kwam maar weinig terecht. De nalatigheid van het naleven der verplichtingen was zo groot, dat zonder aanzienlijke overschrijding van de admi nistratiekosten van f. 600.000 per jaar strikte handhaving van de wet niet mogelijk bleek. Controle met steekproeven verdeeld over 10 jaar zou achteraf invorderen van achterstallige betalingen steeds moeilijker maken. Het leek de regering dan ook beter het grootboek woningverbetering op te heffen tegelijk met het ingaan van een nieuwe huui-verhoging. De verwachting, dat van de regeling enige stimulans tot verbetering van huurwoningen zou uitgaan is niet ge grond gebleken. De regering wil nu zo spoedig moge- luk tot terugbetaling van de gestort» gelden overgaan. De eigenaren zullei daarbij rente ontvangen tot aan de maand, waarin wordt terugbetaal!.' Hierdoor kan naar de mening van dc regering nog enig voordeel blijven be staan voor degenen, die zich aan de ver plichting onttrokken, doch zjj meent geen verder redres te kunnen geven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1