Winsten en dividenden over 1959 niet onbelangrijk gestegen Amerika's hoogste college thans dag en nacht in vergadering bijeen Probleem welvaartsverdeling noopt tot afwachtende houding Resultaten van de visserij in maand november van vorig jaar Krachtproef voor de Senatoren die beslissing moeten vellen het ontwerp van Dirksen over Uw krant werd deze week 100 jaar... met jubileum-nummer. 'ynaa^- '36ó~ de eerste paai voor een bejaardacentr uw qmq de grond 'wt MA W UA!-. Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 5 maart 1960 Derde blad no. 29992 Pleidooi toelating buitenlandse emissies (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen blijken de laatste weken moeilijk hun richting te kunnen bepalen. Het koerspeil heeft zich na de jongste daling (aandelenindex Amsterdam 372318) weliswaar hersteld (thans ca. 337), maar de rechte stemming is nog niet teruggekeerd. De omzetten zijn in februari dan ook kleiner geweest dan in de voorgaande maand, n.l. wat de aandelen betreft, f. 84.8 miljoen tegen f. 99.3 miljoen, hoewel het totaal van de eerste twee maanden (f. 184.1 miljoen) nog boven dat van die periode in het vorig jaar (f. 174.6 miljoen) uitgaat. Opmerkelijk is, dat ook de omzetten op de obligatiemarkt in januari en februari kleiner zjjn geweest dan in 1959 en van omvangrijke ruilingen schijnt dus nog geen sprake te zijn. Ook aan de andere beurzen heeft de fondsenhandel de laatste tijd aan levendigheid ingeboet, met name ook in New York, waar in het koerspeil de laatste dagen weinig verandering is gekomen en men blijkbaar in een afwach tende houding volhardt. Het probleem, waarmee men zich hier, zowel als in de andere landen van Europa en de V.S. bezig houdt, ligt thans voornamelijk in een gevreesde overschatting van de vooral in 1959 toegenomen welvaart, die tot een in- flationistische stijging van de consump tieve bestedingen kan leiden en waar tegen de regeringen zich met de hun ten dienste staande middelen trachten teweer te stellen. Van de in 1959 door het bedrijfsleven verkregen resultaten gaat blijkbaar een min of meer fasci nerende invloed uit. Men leest dat 450 Amerikaanse ondernemingen in dat jaar 22 meer winst hebben geboekt dan in 1958 en zowel de president van de Bethlehem Steel, als van de Repu blic Steel en de Kennecott Copper heb ben als hun mening uitgesproken dat de gunstige gang van zaken zich ten minste in de eerste helft van 1960 zal voortzetten en de Amerikaanse staal industrie dit jaar mogelijk het record van 1955 van 117 miljoen ton zal over schrijden. Ook een enquete onder 1500 Amerikaanse zakenlieden heeft van een merendeels optimistische visie op de naaste toekomst blijk gegeven en het kan dus niet verwonderen, dat de werknemers pogen hun aandeel in de nationale welvaart te vergroten. Men kan dit zowel in de V.S., als in Engeland, West-Duitsland, Frankrijk en ook in ons land constateren. Presi dent Eisenhower heeft daarom nog eens een klemmend beroep op het be drijfsleven gedaan de loonsverhogin gen te beperken tot de vooruitgang van de produktiviteit, welke hij voor de V.S. op 2 2% per jaar aan neemt. Ten onzent heeft minister De Pous geconstateerd, dat de stijging van de bestedingen die van de produktie reeds overtreffen en minister Zijlstra heeft dit nog eens onderstreept. Het spreekt vanzelf, dat hogere inko mens voor de bevolking tot grotere uit gaven leiden. In haar jaarverslag over 1959 spreekt de directie van Spanjaard dan ook de verwachting uit, dat de hogere lonen van 1960 een grotere tex- tielconsumptie met zich zullen brengen en vooral ook een zogenaamde demo cratisering van de luxe", welke de om zet van merkartikelen van hoge kwa liteit ten goede moet komen. Ook de effectenbezitter heeft zijn inkomen over 1959 zien stijgen. In de V.S. is het bedrag van de over dat jaar uitge keerde dividenden niet onbelangrijk groter geweest dan over 1958 en blij kens de statistiek van het Fin. Dag blad hebben ten onzent van de 55 on dernemingen, die over 1959 dividend hebben betaald of aangekondigd, 36 het percentage verhoogd, terwijl 14 een zelfde en slechts 5 een lager dividend uitkeren. Het lijdt dus geen twijfel of het afgelopen jaar is in economisch opzicht een zeer gunstig jaar geweest, zodat zelfs ondernemingen, die lange tijd met verlies werkten (Spanjaard, General Banden), ditmaal weer met een winstcijfer uitkomen. Het ls dus niet de vrees voor een armslag van de conjunctuur, maar voor een bovenmatig gebruik van de con junctuurwinsten, welke thans zorgen baart. Het is duidelijk dat als de lo nen en dus de bedrijfskosten overeen komstig de gestegen produktiviteit worden verhoogd, de ondernemingen bij een gelijkblijvende omzet, geen grotere winsten kunnen maken nu de regering zich fel kant tegen een verhoging van de prijzen. Blijft de produktiviteitsver- hoging bij de stijging van de bedrijfs kosten ten achter, dan zullen, bij ge lijkblijvende pryzen, do winsten moe ten dalen, hetgeen tot vermindering van de reserveringen, dan wel tot ver laging van de dividenden zal moeten leiden. De vraag hoe dit proces van produk- tiviteitsverhoging en loonsverhoging zich hier en elders zal ontwikkelen, vormt een element van grote onzeker heid, dat de aandelenmarkten de pas heeft doen markeren. Daar komt dan nog bij dat ook het vraagstuk van de belastingverlaging aan de orde is. De Nederlandse rege ring heeft meer dan eens toegegeven, dat de belastingdruk in ons land te zwaar is en met name de progressie onevenredig drukt en kapitaalvernieti gend werkt. Minister Zijlstra heeft voor 1961 dan ook een belastingverlaging in uitzicht gesteld en staatssecretaris Van den Berge schijnt hierbij allereerst aan de progressie van inkomstenbelasting en loonbelasting te denken. I Dit is ongetwijfeld een schoon voor uitzicht. maar zulk een verlaging zal alleen dan niet inflatoir werken als te gelijkertijd en in evenredigheid de uit gaven van de staat worden vermin derd. Dit zal echter een krachttoer voor de minister van Financiën worden,' waarvan het welslagen nog allerminst zeker is. Economisch gezien zou het daarom de voorkeur verdienen niet de persoonlijke belastingen te verlagen, maar die op de vennootschappen, ten einde deze in staat te stellen grotere bedragen voor nieuwe investeringen te besteden, omdat deze tot een vergro ting van de produktie en een verlag\ng van de kostprijzen kunnen bijdragen en, althans niet in eerste instantie, tot een vergroting van de consumptieve uitgaven leiden. Het gaat er dus om, hier zowel als in het buitenland, de ontwikkeling van de conjunctuur in de hand te hou den, waarby het bemoedigend kan worden genoemd dat de nationale be sparingen zich tot dusver op een hoog niveau blijven bewegen. Ten onzent is dat weer gebleken uit de spaarcyfers over februari, welke niet onbelangrijk beter zijn dan die van het vorig jaar en waarin een van de oorzaken is ge legen van het nog altijd vry ruime aan bod op de kapitaalmarkt. De 4% staatslening van 1960 k 98 uitgegeven, heeft het al weer tot 99% kunnen brengen en de Bank voor Nederlandsche Gemeenten maakt van deze gelegenheid dankbaar gebruik door de aankondiging van een emissie van f. 100 miljoen 4% obligaties k 98 nadat zij van 1 december 1959 tot 1 februari j.l. reeds f. 324 miljoen aan onderhandse leningen heeft opge nomen. In verband met het verschil in rente stand tussen ons land en omliggende landen wordt van banlderszijde dan ook gepleit voor een beperkte openstelling van onze kapitaalmarkt voor buiten landse obligaties, omdat deze een de- flatoir effect hebben en de vermogens positie van ons land, zomede zyn po sitie als internationaal financieel cen trum zou verbeteren. (Van een speciale medewerker» Het weer was in november in de noor delijke Noordzee vrij ongunstig waardoor de aldaar vissende schepen veelal de visserij moesten staken en wachten op betere omstandigheden. In de zuidelijke Noordzee en in de Ierse Zee hadden de haringschepen 2 tot 4 verletdagen. In het Noordrayon konden de kotters en de overige vaartuigen enkele dagen niet vissen door harde wind met buien, waar bij windstoten met stormkracht voor kwamen. In het Zuidrayon en in het Engelse Kanaal werd de visserij belem merd door dikke mist: bovendien moes ten de schepen enige malen uit zee vluchten voor opkomend slecht weer. Op 16 november werden twee beman ningsleden van de SCH 210 in de Ierse Zee tijdens de visserij door een vallend visbord overboord gesleurd. Beiden ver dronken. Eén stoomtreiIer en 24 motortreilers (grote motorloggers) visten tussen 58°- 60°-30° N.B. en 2°-3° O.L. waar haring, makreel, schelvis, wijting, kabeljauw en koolvis werden gevangen. De meeste schepen hadden behoorlijke resultaten; de reisduren bedroegen 9 tot 13 dagen. Een stoomtreiler uit IJmuiden behaalde de hoogste reisbesomming, nl f40.348 voor 81.362 kg haring en zeevis. Een 29-tal kotters van 240 en meer pk viste vanaf de Nederlandse kust tot aan de Klaverbank, „P"-boeienlijn en Witte Bank. Zij vingen schol, tong en wijting. De resultaten waren zeer goed; de reis duren bedragen 2 tot 10 dagen. Een Hiatal kotters met een motor van minder dan 240 pk viste vanaf de gron den langs de Nederlandse kust tot aan de „P"-boeiemlijn en Borkum Flat, waar schol, tong, wijting en schar werden ge vangen. Vooral de tongvangsten waren in deze maand zeer goed; de resultaten (Van onze Amerikaanse correspondent) Dikwijls dreigen Amerikaanse Senatoren met een zogenaamde „filibuster". Daaronder verstaat men het houden van schier eindeloze redevoeringen om een stemming over een wetsontwerp uit te stellen of onmogelijk te maken. Zelden echter heeft het dreigement van een filibuster zo serieus geklonken als dit jaar. Dirksen, de leider in de Senaat van de Republikeinse partij, heeft een wetsontwerp ingediend, dat beoogt om de negers in het zuidoosten meer burgerrechten te geven en met name het stemrecht voor hen te garanderen. In Dirksens ontwerp is de suggestie opgenomen van Amerika's minister van Justitie om zo nodig aan verongelijkte negers hulp te verlenen door het afvaar digen van scheidsrechters naar plaatsen waar een gerechtshof onrecht matigheden mogelijk achtte. Gevecht tot het einde toe? Vele leden van de Democratische partij wensen eveneens dat er een wet zal worden aangenomen om de burger rechten van de negers tot realiteit te maken en deze Democraten uit het noorden en het westen werken thans nauw samen met de Republikeinen. De Senatoren uit het zuidoosten allen Democraten hebben evenwel ver klaard dat zij zich met hand en tand zullen verzetten tegen een wet zoals Dirksen heeft voorgesteld. Zij betogen, dat de rechten van hun deelstaten op en zij hebben thans openlijk hun toe vlucht genomen tot een filibuster. Lyn don Johnson, de leider van de Demo craten in de Senaat, heeft dit aan zien komen en hij heeft doorgezet ten einde een filibuster moeilijk te maken dat de Senaat van maandag 29 fe bruari af onafgebroken, dag en nacht, zou bijeenblijven! Bezettingstijd Vooral 's nachts krijgt men thans de indruk, dat een bezettingsleger de Se naatsvleugel van het Kapitool heeft ge- requireerd en daar zijn bivak heeft op geslagen. In voornaam betimmerde commissiezalen ziet men rijen kribben staan en daar liggen Amerika.'s hoog- die manier geschonden zouden worden ste volksvertegenwoordigers te rusten Gulden Boek Hilversum Gistermiddag, op de verjaardag van de gemeente Hilversum, is in de Burger- i zaal van het raadhuis door burgemees ter J. J. G. Boot de inschrijving bekend gemaakt in het gulden boek der ge- i meente van de navolgende personen: prof. magister dr. J. B. kors, oud-voor zitter van de KRO, de NRU en de NTS, opperrabbijn S. Rodrigues Pereira, van het Portugees-Israëlitisch Kerkgenoot- i schap en oud-conrector van het stede lijk gymnasium in Hilversum, dochter I. Wessel, geneesheer-directeur van het Diaconessen huis en wijlen de musicus J. S. Brandts Buys, in leven directeur 1 van het Goois Muzieklyceum. Na de bekendmaking overhandigde burgemeester Boot de oorkonden. Tal van genodigden uit de kringen van de radio-omroep, de televisiestichting, het Joods kerkgenootschap en vele medici en musici woonden do plechtigheid bij. of te slapen, doorgaans met hun broek en overhemd nog aan. Dit „bezettings leger" van liberale Democraten en Republikeinen moet namelijk op zijn qui vive blijven. Zó alleen hoopt men de filibusterende Democraten uit het zuidoosten af te matten. Of men daar in slagen zal is nog niet te voorspellen. De strijd is fel: nog nooit in de ge schiedenis is het gelukt een filibuster te breken, die tot doel had burger rechts-wetgeving tegen te houden. Dit maal zijn de omstandigheden beslist anders dan vroeger, doch het is altijd nog mogelijk, dat ook deze keer de strijd niet tot het bittere einde door zal gaan en dat er een of ander compro mis uit de bus zal komen. Twee middelen Voor niet-Amerikanen moet deze strijd in de senaat veel duisters heb ben. Welke vreemde spelregels maken een dergelijke vertoning mogelijk? De Amerikaanse Senaat is een zeer bijzonder lichaam en de leden zijn er zeer trots op dat zij vrijwel ongelimi teerd recht van spreken hebben. Dit garandeert ieder zo uitvoerig als hij wenselijk acht zijn standpunt uiteen te zetten. Dit onbeperkte recht van spre ken kan evenwel misbruikt worden ten einde de stemming over een wetsvoor stel voor onbepaalde tijd uit te stellen. Dit proberen thans de Senatoren uit het zuidoosten te doen en dit is wat men een „filibuster" noemt. Er bestaan twee middelen om een einde te maken aan een filibuster: afmatting en spreektijdsbeperking. Met de afmatting is men thans begonnen. Er zijn ongeveer achttien Senatoren, die, al filibusterend, marathon-spee ches willen houden. Nu de Senaat ech ter nacht en dag zitting houdt, moet deze groep ervoor zorgen, dat er te allen tijde een van hen aan het woord is! Dat is een hele opgave, maar on mogelijk is het niet om dat gepraat een paar weken vol te houden, mits men rollen en tijden maar goed ver deelt. De afmatting werkt ook in de andere richting: aan het einde van hun spee ches proberen de marathon-sprekers een pauze te scheppen voor hun groep door te beweren dat er in de Senaat geen quorum aanwezig is. Zou dat zo zijn, dan zou de zitting afgebroken moe ten worden. Een quorum heeft men pas, wanneer er 51 Senatoren present zijn (de helft plus één) en teneinde steeds een quorum te kunnen vol ma ken moeten de voorstanders van de burgerrechts-wet steeds in de buurt van de grote zaal blijven. Vandaar die kribben in de diverse zaaltjes van het kapitool, vandaar ook, dat de eerbied waardige Senatoren 't zich nauwelijks kunnen veroorloven om zich uit te kle den voor zij gaan slapen Lyndon Johnson, Democraat uit Te xas. is de leider van de meerderheids partij in de Senaat. Officieel heeft hij zich niet kandidaat gesteld voor Ame rika's presidentschap, maar het is al lerminst een geheim, dat Johnson in 1961 gaarne zijn intrek zou nemen in het Witte Huis. Johnson kon erop reke nen. dat het zuiden (ook het „donkere zuidoosten") hem in het algemeen zou steunen in zijn strijd om het president schap. En eigenlijk is dat nog altijd zo. Maar juist omdat hij zoveel banden had met het conservatieve zuiden, leek Johnson onaanvaardbaar voor de meer liberale Democraten in het westen en noorden. Johnson maakt thans onge twijfeld bij laatstgenoemden een goede beurt, wanneer hij tracht om de fili buster te breken. Zijn voorstel om de Senaat permanent in zitting te houden heeft hem in één kamp gebracht met de voorstanders van een wet, die voor negers burgerrechten zou garanderen. Men moet afwachten of Lyndon Johnson ook tot het andere middel tegen de filibuster zjjo toevlucht zal moeten nemen: beperking van de spreektijd. Indien twee derden van de aanwezige Senatoren zich daarvoor uitspreken, kan men het debat sluiten door aan iedere senator nog slechts één extra uur spreektijd toe te kennen. Nog nimmer is men er in geslaagd In Nigeria voor de monding van de Escravis is een hoeveelheid Ne derlands materiaal aangekomen voor verbetering van de haven van Sapele. Daarbij bevindt zich deze kraan van bijzondere constructie, die speciaal gemaakt is om de moeilijkheden van de zware golf slag te overwinnen. waren zeer bevredigend; de reisduren bedroegen 1 tot 7 dagen. De kustvissers ondervonden veel hin der van het ongunstige weer. De sche pen, die nabij de grotere kotters visten, hadden zeer goede resultaten, de vaar tuigen, die dicht onder de kust visten, hadden nog lonende besommingen. De kleinere kustvissers hadden matige be sommingen. Eén motortreiler deed een reis naar de noordelijke Noordzee. Het schip riste nabij 59- NB en 3' OL; door slecht weer werd de visserij vele malen gestagneerd. Na een reis van 13 dagen werd f. 18.000 besomd voor 83 kantjes zoute haring en 17.600 kg zeevis. Hierna vertrok de mo tortreiler naar de Sandetti-bank Toen op 11 november een motortrei ler 100 kantjes haring ving bij de San- detti-bank, voer een groot aantal sche pen met de haringtreil naar deze gron den. In de week van 16 tot 21 november hadden bijna alle vaartuigen dagvang sten van 150 tot 300 kantjes. Op 21 no vember besomde een Soheveningse log ger voor 1300 kisten verse haring plus 510 kantjes haring ruim f. 48.000 na een reis van 11 dagen. In de laats:e week liepen de vangsten sterk terug; in de eerste dagen van de week hadden enkele schepen nog dagvangsten van ruim 100 kantjes terwijl andere schepen weinig vingen. Na 28 november voeren alle schepen zuidelijker het Engelse Kanaal in op zoek naar haringscholen. Totaal visten 23 motortreilers in grote motor- loggers en zeven kleine motorloggers nabij de Sandettie-bank. De besommin gen varieerden van f. 12.000 tot f. 48 000 na reizen van 6 tot 14 dagen. Een Sche- veningse logger behaalde de hoogste reisbesomming, te weten f. 43.000, na een reis van 6 dagen. In de eerste helft van de verslagmaand visten 17 motortreilers/grote motorlog gers in de Ierse Zee ter hoogte van Cork. De haringvangsten waren over het alge meen zéér matig en voor het grootste gedeelte bestonden de overigens matige vangsten uit makreel benevens koolvis en kabeljauw. Enkele schepen voeren na geringe vangsten naar Dunmore om al daar haring van de Ierse vissers te ko pen. Na 10 november vertrokken bijna alle schepen naar de thuishavens, met de bedoeling om onderweg by Sandettie enige dagen te trachten hanng te van gen. De laatste twee treilers vertrokken op 14 november uit de Ierse Zee. zy hadden ruim 1000 kisten makreel gevan gen en besomden na een reis van 17 da gen ruim f. 30.000. De schepen, die eer der waren teruggegaan, voerden aan: 200 tot 800 kisten makreel en zeevis plus 100 tot 200 kantjes haring, die hoofd zakelijk by Sandettie Bank was gevan gen. De besommingen van deze treilers varieerden van f. 12.000 tot f. 27.000 na reisduren van 11 tot 14 dagen. In het begin van november werd de baringdrijfnetvisserij uitgeoefend door 139 loggers. Tot 18 november werd ge vist tussen 52' NB en 53 10' NB en 2° 40' OL en 3° 30' OL. De vangsten wa ren op deze gronden over het algemeen niet best; enkele loggers vingen 50 tot 100 kantjes, terwijl de overige schepen 0 tot 20 kantjes hadden. De loggers, die bezuiden 52° 30' NB vosten vingen veel pilchards, soms tot meer dan 50% van de gehele vangst. De meeste loggers vin gen in drie weken slechts 20 last. Ver schillende loggers gingen hun geluk pro beren in het Kanaal, doch de resultaten vielen, evenals in de Noordzee, tegen. Een aantal loggers beëindigde vroegtijdig de haringvisserij en schakelde over naar de treilvisserij De harimgspanvisserij begon pas op 3 november. In totaal namen 30 spannen aan deze visserij deel. Deze visserij werd vanuit Breskens uitgeoefend. In novem ber werd in totaal ruim 5.000.000 kg ha ring aangevoerd, waarvan door draaide. De gevangen haring was over wegend 3-jarige haring, daardoor klein van stuk. De resultaten waxen over het algemeen vrij goed. De visserij op pilchards, sprot en zee bliek had weinig te betdienen. De deel name hieraan was gering. Met de garnalenvisserij werd de beste resultaten behaald in rayon Noord. In rayon Zuid waren deze ook gunstig. In totaal voerden de treilschepen 8.970.852 kg aan voor een waarde van f. 6.191.600. (In november 1958 9.376.046 kg voor f. 5.574.666). IJmuiden had de hoofdmoot ■met bijna 6.5 miljoen kg voor bijna 5 miljoen gulden. Van de aangevoerde vis was de verse haring het grootst: 2.474.714 kg. gevolgd door gezouten treilharing 1.186.470 kg, daarna verse makreel met 1.414.579 kg. Het merendeel van de vispryzen lag ho ger dan in november 1958, behalve verse haring, deze was gelijk gebleven en wel f. 0,40 per kg. Gezouten haring was f.0.45 per kg (in november 1958 f.0,57). Van de aangevoerde verse haring te IJmuiden en Scheveningen ging niets naar d? vismeelfabricage' De uitvoer van gezouten haring be droeg in november uitgedrukt in va ten van 100 kg netto 57.300 vaten te gen 56.469 vaten in de overeenkomstige maand van 1958. De export vond onder meer plaats naar: België en Luxemburg, Canada. Denemarken. Ocst-Duitslnnd, West-Duitsland. Frankrijk, Israël. Italië, Jordanië. Libanon en Syrië, Noorwegen, Oostenrijk en USA. (Het bovenstaande lazen wy in „Vis- serymieuws". Record gebroken Gistermiddag brak de Senaat het record 1915, toen de Senatoren 54 uur en tien minuten onafge broken bijeen waren. Intussen be ginnen vele Senatoren tekenen van uitputting te vertonen, de te genstanders van het wetsvoortsel door de schier eindeloze redevoe ringen waarmee zij het debat rek ken. en de overigen doordat zij steeds op korte termijn in de zaal aanwezig moeten zijn als de zui delijken willen laten vaststellen of het quorum nog aanwezig is. om op die manier een filibuster van deze aard te breken. Maar in verhou ding tot de rest is de zuidoostelijke groep in aantal geslonken en boven dien zyn ook meer conservatieve Re publikeinen dit jaar wel te vinden voor de wet van Dirksen, omdat dit Repu blikeinse initiatief by de negers stellig in de smaak zal vallen en stemmen kan opleveren van de grote negergroe pen in de steden van het noorden. Maar nogmaals, het is nog niet te voorspellen of deze filibusterstrijd tot het einde toe zal worden uitgevochten. Senator Russell van Georgia kan men beschouwen als de geroutineerde leider van de filibusteraars. Hy liet op de eerste dag van de strijd door schemeren, dat zijn groep misschien wel genoegen zou nemen met een ge matigder versie van de thans inge diende wet. daavomwaseyiw de LakenViat een recept -Oz sl/ixn. Üeqsfyeest had Woens dag öcm Veilig-Ver - »ii-^ .NijverheidWandel luisterde naar. Uw be drijf in ogen van anderen Lêidse ingezetenen kow den weer aan bevol kingsonderzoek doen

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11