DODENSTAD AGADIR WORDT NU BEDREIGD DOOR PESTEPIDEMIE Van Rie thans vrij man! Mgr. Alfrink kardinaal Huisvrouwen van Nederland! WEERBERICHT Homburg maakt de koopkracht van Uw inkomen gróter! De prijzen van alle Homburg's vleeswaren en con serven hebben wij vanaf heden drastisch verlaagd! Vraaat Uw winkelier nauere gegevens. (Vergeet vooral niet naar Homburg's "Rookvers" te vra gen, de vacuum ver pakte rookworst, die kersvers blijft!) WAARSCHIJNLIJK MEER DAN 5000 DODEN Volgende datum Autoriteiten hebben totale ontruiming geboden Chessmann 2 mei Gezworenen stemden twintig heer Uit vele landen snelt hulp toe Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 3 MAART 1960 No. 29990 DirecteurE. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel Lelden Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink is door Paus Johannes XXIII benoemd tot kar- Een hangar op de Franse ma- rinebasis nabij Agadir is ingericht als noodhospitaal teneinde zo snel mogelijk de duizenden gewonden medische hulp te kunnen bieden. nog groter. Zij was dood, toen de red- dingsploeg haar bereikte". B 'fWk 1 Een reddingsploeg poogde gisteren twee vrouwen te bereiken, die bedolven waren onder het puin van het hotel en die met zwakke stem reageerden op het dmaal van de Rooms-Katholieke geroep dei reddeio^ Slof p-g 2 ^er^' benoeming werd laat in de morgen door het Vaticaan be kend gemaakt. Bernardus Johannes Alfrink is thans 59 jaar. De in Nyike:'k gebaren aanne- merszoon gaf al op jeugdige leeftijd te kennen, dat hij priester wilde .worden. Toen hij 12 jaar was, slaagde hij als een van de besten voor het toelatingsexamen tot het kleinseminarie te Culembong. Nadat hij zijn theologische studies had voltooid aan het grootseminarie te Zeist-Driebergen, werd hy in 1924 tot priester gewijd. Mgr. Alfrink stond geruime tijd mid den in het parochieleven. Gedurende de jaren 19301933 was hy kapelaan te Maarssen en ging daar geheel op in het praktisch parochiewerk. Daarna is hij vele jaren professor in de theologie ge weest aan het grootseminarie Ryssen- burg te Zeist-Driebergen. In 1945 volgde zyn benoeming tot hoogleraar in de god geleerdheid aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen met de leeropdracht He breeuws en Oude Testament. In 1951 moest kardinaal De Jong een belangrijk deel van zijn werk om ge zondheidsredenen neerleggen. Paus Pius XII benoemde op 28 mei 1951 mgr. B. J. Alfrink tot coadjutor van het Aartsbis dom en op 13 juli daaropvolgende werd hy plechtig tot bisschop gewijd. Conse crator was kardinaal P. Giobbe, de toen malige apostolisch internuntius te Den Haag en mede-consecratoren mgr. dr. J. H. G. Lemmers, bisschop van Roermond en mgr. Jan Olav Smit, titulair bisschop van Paralus en kanunnik van St-Pieter te Rome. Toen in 1955 kardinaal De Jong kwam te overlijden werd mgr. Alfrink door de Paus tot Aartsbisschop van Utrecht be noemd en tevens tot apostolisch admi nistrateur Hü is consultor van de pau selijke bijbelcommissie, aanvaardde het beschermheerschap van de R.-K. Stu dentenorganisatie Veritas en van de R.-K. Muziekbonden. Mgr. Alfrink werd in 1957 militair bisschop. Mgr. Alfrink is voorzitter van de St.- Radboudst-ichting der R.-K. Universiteit te Nijmegen, groot-officier in de Orde van Oranje Nassau en Grootofficier in de orde van de Eikenkroon van Luxem burg. PRINS BERNHARD TERUG Prins Bernhard is gistermiddag van zijn verblijf in Afrika in Nederland teruggekeerd. Om vyf uur landde de regerings-Dakota met de Prins op de vliegbasis Soesterberg. DE GAULLE IN ALGERIJE President De Gaulle van Frankrijk is vanochtend op het vliegveld van Con- stantine aangekomen voor een kort be zoek aan Algerije. Het bezoek heeft een zuiver militair karakter en bijzonder heden van de reis worden geheim gehou den. Geen Nederlanders Het minsterie van Buitenlandse Zaken heeft van de Nederlandse ambassade in Rabat bericht ont vangen, dat alle Nederlanders in Agadir wel behouden zijn. Een van de talloze gebouwen in Agadir. waarvan niet veel meer dan een puinhoop is overgebleveA. Dit is een van de eerste telegrafisch overgebrachte foto's uit de ramp stad. waar vil wij er elders nog enkele plaatsen. de glorie Nan Cuyk! RAADSELACHTIGE DOOD VAN FABRIKANT Gisteren is in de loop van de dag het ontzielde lichaam van een 45-ja- rige Rotterdamse fabrikant by de rivier in Capelle a/d IJssel aange troffen. Zijn horloge stond op halfvier stil. Deze fabrikant moes; dinsdagavond naar Krimpen aan de IJssel om er een boodschap te doen. De Rijkspolitie staat voor een raadsel hoe hij in Ca pelle a/d IJssel langs een stille en vrij wel ongebruikte weg te water is ge raakt en is verdronken. Moord wordt niet uitgesloten geacht.. De gehele dag heeft de Rijkspolitie te water gisteren getracht de (Mercedes) auto van deze fabrikant te vinden. Deze is laat in de middag in zeven meter diep water aan getroffen. Vandaag zal worden gepoogd met behulp van duikers of kikvorsman nen de wagen te bereiken en te zien of er zich nog andere mensen in bevinden. De eens welvarende stad aan de Atlantische Oceaan Agadir is thans een lege, trieste en troos teloze dodenstad, waar alleen nog maar vermoeide reddingsploegen werken, wanhopig zoekend naar overlevenden of slachtoffers onder de reusachtige puinhopen en in de diepe gaten, die door de aardbeving van maandagavond zijn veroorzaakt. De ruïnes zijn ontzettend. Tot dusver heeft men reeds 1500 gewonden en 800 doden uit de puin hopen kunnen halen. Maar in een boodschap aan Koning Mohammed V berichtte het hoofd van de Staatspolitie, dat het aantal doden waarschijnlijk tussen de 5000 en 6000 zal liggen. Volgens een schatting van het Rode Kruis zijn er vijfduizend gewonden. Hoeveel honderden of duizenden er nog onder de puinhopen van ingestorte huizen en hotels liggen, valt slechts te raden. Gisteren haalden de reddingsploegen 22 over levenden, die nauwelijks meer ademhaalden uit de puinhopen van wat eens het luxueuze hotel „Saada" was, vandaan. Het hotel w,as stampvol toeristen, toen de natuur zo wreed toesloeg. Boven de vernielde stad hangt thans echter een andere dreiging: het gevaar van een pestepidemie. De stad is geheel zonder vers water en vele riolen liggen open. Grote ratten, die in het zonlicht op kleine katten lijken, zoeken in de ruïnes naar voedsel. Wegens het gevaar van de pestilentie en ook omdat er in de stad vrijwel geen huis meer een veilige beschutting biedt, hebben de Marok kaanse autoriteiten totale ontruiming gelast. En langs de wegen trekken nu de overlevenden van de 50.000 zielen tellende bevolking per auto, te paard of ezel en zelfs op kamelen naar elders... Opperrechter Clement Nye heeft gis teren bepaald, dat de ter dood veroor deelde Caryl Chessman op 2 mei zal worden terechtgesteld. Het is voor de negende maal dat een datum is vastge steld voor de voltrekking van Chessmans doodvonnis. De advocaten van Chessman hebben bezwaar gemaakt tegen het vaststellen van een nieuwe datum. Volgens hen had dit alleen mogen gebeuren, nadat de ter mijn van uitstel van twee maandeïi, dat de gouverneur van Californië, Brown, Chessman heeft verleend, was verlopen. Het uitstel werd op 19 februari ver leend. Chessman verblijft nu al elf en een half jaar in de dodencel van de ge vangenis van San Quentin. Gouverneur Brown heeft inmiddels het parlement van de staat een boodschap gezonden, waarin hij op afschaffing van de doodstraf aandringt. De gouverneur noemt Chessman niet, maar zegt dat de doodstraf „een grove mislukking" is gebleken, omdat deze noch de onschuldige heeft beschermd noch de booswichten heeft afgeschrikt. In de eerste plaats zijn de zwakken, ar men, onwetenden en rasse-minderheden er het slachtoffer van geworden, aldus de gouverneur. Brown verklaarde dinsdag tegenover verslaggevers van mening te zijn dat het zeer moeilijk zou zyn het parlement tot afschaffing over te halen wegens de verhitte sfeer, welke is ontstaan door het geval-Chessman. Gouverneur Brown heeft voorts de executie opgeschort van dreie andere veroordeelden, die deze maand in de ge vangenis van San Quentin terechtgesteld zouden worden. Het zijn de.40-jarige Charles Bruba- ker, veroordeeld op beschuldiging van het vermoorden van een gescheiden vrouw en haar zoon, de 37-jarige James Hooten, die zijn vrouw, die van hem ver vreemd was, zou hebben doodgeschoten, en de 43-jarige Vernon Atchley, die ver oordeeld is op beschuldiging van het vermoorden van een politieman. Inmiddels komt de hulpverlening op volle gang. Van een nabijgelegen lucht machtbasis zijn grote tankwagens met drinkwater naar de stad gezonden. Aan het herstel van de water- en stroomvoorziening is voorrang gegeven. Rondom de stad is een nieuwe stad van tenten verrezen. Hier en daar heeft men ver zamelplaatsen voor de slachtoffers ingericht, die nog geïdentificeerd moeten worden. Maar men gaat snel tot begraven over, omdat de stoffelijke resten in het Marokkaanse klimaat snel tot ontbinding overgaan. Trouwens ook op vele plaatsen in de stad heerst een ondragelijke stank. Ook uit andere landen snelt hulp toe. Amerikaanse materialen uit Afrika, Frankrijk en Duitsland, Franse Spaanse, Duitse, Portugese, Britse, Italiaanse en Nederlandse goederen overstelpen de vliegvelden in de nabijheid en van vele landen is nog steun toegezegd. De Marokkaanse kust is een verzamelplaats van buitenlandse oorlogsschepen van vele nationaliteiten geworden en het luchtverkeer is vele malen geïntensiveerd.1 Overigens.... volgens een Franse seismoloog is het gevaar voor nieuwe aardschokken nog geenszins geweken De overlevenden zijn de stad uit. Naar ouders en vrienden, naar Casablanca, Mogador of Marrakesj, of zij kamperen buiten de stad langs de wegkant in tenten. De Marine-luchtbasis te Agadir is vol gebonden. Zij worden door Britse, Fran se, Amerikaanse, Spaanse. Italiaanse. Marokkaanse en Tunesische dokters en verplegend personeel bijgestaan. De Franse consul te Agadir. Jeudi, wiens zoon het leven liet, verklaarde tegenover een correspondent van „Reu ter": „Er zijn mogelijk 1.500 Fransen om het leven gekomen", waarop hij voort ging met graven in de puinhopen, om eventuele overlevenden te bereiken. De Marokkaanse wijk van Agadir, Talbordyk, ligt geheel tegen de grond. Grote ratten zijn heer en meester in de ruïnes. Zelfs de twee meter dikke muren van de oude ommuurde stad. de Kasja- ba, gebouwd op een heuvel, vanwaar men een uitzicht had over de haven, is onder het geweld van de aardbeving bezweken Reddingswerkers, die slechts over primitieve gereedschappen beschikten, poogden met man en macht een meisje van vier of vijf jaar te bevrijden, dat vastgeklemd zat onder een stalen plaat en onophoudelijk „Mama, mama" riep. Grote ratten zijn heer en meester Agadir, een vrolijke, schilderachtige stad vol bedrijvigheid, waar kort geleden toeristen in de Afrikaanse zon wandel den, is niet meer. Er bestaan geen her kenbare wegen en pleinen meer. Het prachtige hotel „Saada", de trots van de stad, is thans een hoop puin, die wordt aangegeven door de gescheurde letters van het rode neon-licht, dat zich aan de voorgevel van het hotel bevond. De horizon van de stad is verzonken. Een gebouw van vier verdiepingen steekt thans nog ongeveer twee meter boven de grond uit en het geheel maakt de indruk alsof Agadir met een reusachtige pers de grond is ingedrukt. In de nacht is nog het gesteun der gewonden hoorbaar, terwijl overdag het geluid van de luchtboormachines over heerst. Reddingsploegen dringen hier mede door in de bergen puin, om gewon den te redden en doden te bergen. Volle ambulances. Dag en nacht rijden ambulance-auto's door'-de stad. Zij zijn altijd vol en zij vervoeren slechts doden! Zacht weer De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Bewolkt met tijdelijk enige regen, maar ook plaatselijk enkele opklaringen Matige, aanvankelijk af en toe krach tige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 MAART Zon op: 7.20 uur: onder: 18.25 uur. Maan op: 10 32 uur; onder: 0 58 uur Hoogwater te Katwijk te 7 34 en 19.54 uur. Laagwater te 3.08 en 15.31 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Verschrikkingen Honderden gewonden wachten op de Marine-luchtbasis buiten Agadir op ver voer per vliegtuig. Op hun gezichten zijn de sporen te leven van de verschrik kingen, die zij moesten doormaken. Men meent, dat zich nog vele leven den onder het puin bevinden. Tussen de puinhopen bewegen zich wenende men sen, die vol hoop tegen ineen gestorte muren kloppen, in de hoop antwoord van bloedverwanten te ontvangen, die ter plaatse zijn bedolven. De zeventienjarige Brit Richard Lud- dington, die de ramp overleefde, ver klaarde tegenover de correspondent van Reuter: „Toen de aardbeving kwam, schudde het hotel „Saada", waarin ik mij bevond, op zijn grondvesten, waarna het. als een kaartenhoop in elkaar stort te. Ik had geluk, want ik zat slechts on der twee meter puin bedolven en zij groeven me in zes uur uit. Mijn vader had ongeveer vyf meter puin boven zich, maar na 22 uur haal den zy ook hem eruit. De hoeveelheid puin, waaronder mijn moeder lag, was Gelijk in een gedeelte onzer oplage van gisteren reeds gemeld, is de Nederlandse marconist van de „Utrecht", Van Rie, gisteren te Boston door een jury, bestaande uit 15 mannen, op alle punten van schuld vrijgesproken. Van Rie stond, nadat de uitspraak bekend was gemaakt, op en dankte de jury. Zijn vrouw barstte in vreugdetranen uit, toen de uitspraak bekend werd gemaakt. Op een vraag, wat Van Rie nu dacht te gaan doen, antwoordde hij: „Rust nemen". De heer Bernard G. Roetering, de vertegenwoordiger in de V.S. van Radio-Holland, deelde na de vrijspraak mee, dat zijn organisatie Van Rie opnieuw als radiotelegrafist zou plaatsen. „Wij hebben nooit aan zijn onschuld getwijfeld", aldus de heer Roetering. Van Rie werd door velen omringd toen h(j de rechtszaal als vrij man verliet. Hij zei tegen de journalisten„Ik denk absoluut dat Lynn Kauffman in een ogenblik van wanhoop zelfmoord ge pleegd heeft. Ik heb vele redenen daar voor". Hij weidde daar echter niet nader over uit. „Ik voel tegen niemand wrok", zei hij. „Ik maakte mij gedurende het proces nooit zorgen. Als men de waarheid ver telt, wint men het altijd". De voorzitter van de Jury. Charles Carroll, verklaarde dat de uitslag van de eerste stemming zes tegen zes was en dat er in totaal twintig keer gestemd werd voordat de gezworenen tot hun eenstemmige uitspraak kwamen. Mc Auliffe geen veroordeling opleverde was zijn eerste, in 1946. Het proces tegen de Nederlander Van Rie heeft de stad Boston ongeveer 14.600 dollar gekost (ongeveer f. 55.500). Alleen al de reis van de hutbediende Ge- dong van Indonesië naar Boston om er een getuigenis van 15 minuten af Ie leg gen kostte 1893 dollar. De kosten voor de jury bedragen 3272 dollar en een steno grafisch verslag van het proces kwam op 4556 dollar. Er zullen nog wel enkele duizenden dollars onkosten by komen, daarvan is het juiste bedrag nog niet vast te stellen. De districts officier van Justitie, Gar ret Byrne zei na afloop van het proces: „De jury heeft gesproken. Dit is Ameri kaans recht". Hij heeft het proces niet zelf geleid maar het overgelaten aan zijn assistent John Mc Auliffe, die de rechtszaal haastig verliet toen hy de uitspraak had vernomen. Het was de eerste keer in 14 jaar dat deze er niet in geslaagd was het bewijs voor een moord aan te tonen. De enige moordzaak welke

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1