h jrroep Atol - vijf kunstenaars :xposeert in Academiegebouw K e r k e 1 ij k Leven West-Nederlands Symfonie Orkest concerteerde in Voorschoten JURY: VAN RIE ONSCHULDIG" Ipgericht 1 maart 1860 Woensdag 2 maart 1960 Derde blad no. 29989 Jongste uitingen doen reactionair aan In het Academiegebouw aan ht Ra- Bburg is gistermiddag een tentoon- dling geopend van werken van vyf ipe kunstenaars, die tezamen de iep ,.Atol" vormen. De „scholen", prin kunstenaars voorheen plachten nen te werken, moesten na de oorlog I veld ruimen voor de „kunstkringen", tar nu is het de tijd van de .groepen', ffe kennen „verkoopsgroepen" als da en Zero en „programmagroepen" de „informele groep" die reeds in ie stad exposeerde en de Haagse iep „Fugare". „Atol" nu, die tussen ie twee klassen instaat, is er trots zeer waarschijnlijk de oprichting j „Fugare" te hebben veroorzaakt, jrin veelal oudere kunstenaars sa pmaan, als in een reactie op zoveel gdige scheppingsdrang. |en ziet: aan zelfbewuste vitaliteit breekt het de groep ..Atol" niet. pr wanneer men nu van mening Eht zijn, dat ze daarom wel iets uws zou presenteren, dan komt men b bedrogen uit. De dertig geëxpo- rde werken vertegenwoordigen alle flaties. die men in het surrealisme I onderscheiden: van abstract sur- bsme tot het bijna figuratieve. Men ir intussen al aan gewend, dat men „boven-werkelijke" niet moet me- met de maatstaven van de „werke- beid'. zozeer zelfs, dat de modernste ist tendeert naar de weergave van visueel ervarene. Hiermede is na- rlijk het surrealisme nog niet ,dood'. ir toch doet het in zijn Jongste Dgen nogal reactionair aan. Zo ook werk van „Atol", dit zonder uit kering gedateerd is in 1957 en I960. I goede eigenschap, die de expositie geheel kenmerkt, is de rustige, maar i meestal interessante kleurstelling, h gaat „Atol" onzes inziens mank een overschatting van waarden iren alléén suggereren niet een tallandschap" (Aot Verhoog) of een lende vrouw (id.) als de vormen niet kei ij k iets te denken geven, feter kan men dan, als Gerard Ver lof Hans van der Lek, een schilderij ieren met een datum of een code- cijfer, als was het een werkstuk van 'n scheepswerf. Wat bij de schilderijen inmiddels wel interessant is, is de veelheid van tech nieken, die werd aangewend en men kan zich er alleen teleurgesteld in voe len, dat niet elk van die technieken, gouache, tempera, olieverf, lak. collage, op papier dan wel linnen, niet volledig tot hun recht komen. Een geheel eigen stijl heeft Roger Chailloux, die zich in zijn etsen als 'n graficus van allure openbaart. Het Is opmerkelijk, wat hij in de sobere tegen stellingen weet te vangen. Daarbij geeft hij blijk van een veelzijdige aan leg omdat hij alléén de hele toonschaal van het surrealisme doorloopt, zonder één dissonant te produceren. Hij is de meest interessante van de vijf artiesten van „Atol", die onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum en het Sudium Generale van 122 maart ex poseren in het Academiegebouw. Bazaar voor Njord Vandaag en morgen wordt in het Ver enigingsgebouw van Njord aan de Hoge Marsweg een bazaar gehouden waarvan de baten ten goede komen aan de drin gend noodzakelijke verbouwing van dit centrum van de LeicLse süudentennoei- vereniging. Er zijn attracties van veler lei aard ingericht, die een bezoek aan deze bazaar zeer aantrekkelijk maken. De bazaar is geopend van 16 tot 21.30 uur. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. begonnen Vanmorgen is een aanvang gemaakt met het bevolkingsonderzoek op tuber culose aan boord van de salonboot „Ur sula", loggend in het Galgewater bij de Blauwipoortsbrug. Als eersten kwamen voor het scherm burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders Men ken, Stolp en Van Schalk en de ge- mee nitesecretaresse mr. J. Bool. Nadruk kelijk wordt erop gewezen, dat alle opge- roepenen dienen te komen, behalve de genen die na september 1959 reeds zijn doorgelicht. Nogmaals wordt een beroep gedaan op autobezitters hun auto's be schikbaar te stellen voor het vervoer van 'bejaarden en zieken. Men kan zich opgeven bij de Sociale Raadi, Nieuw- steeg 6. Verzorgingshuis voor padvinders (sters) VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTEN kring Rijnland van de Broeder van Oud-Padvinders en Oud- indsters belegde gisteren de tweede [vergadering van dit jaar in hotel tral". Ook deze bijeenkomst stond in het teken van het verzorgings waar een aantal lichamelijk ge kapte padvinders(sters) onderge it zullen kunnen worden, treerst vertelde de heer H. van bestuurslid van de kring Rijnland j van het landelijk actiecomité van PV, iets over de gehouden bijeen- t van de landelijke commissie te sfoort. Deze commissie vergadert re-advies uit te brengen aan de grote padvindersorganisaties NPG, en OPV. die deze actie hebben ge- iseerd. Het was gebleken uit het ct met overheidsinstellingen, dat jzonder moeilijk zou zijn iets der- s tot stand te brengen. Er werd een bestuur te benoemen, n niet alleen padvinders zitting volgens werden vragen, die ge varen bij een vorige vergadering lij de voorzitter van het landelijk ur van de OPV een zakelijke he wing hield over de praktische er- ;en, die reeds zijn opgedaan met ploitatie van een dergelijk tehuis woord en toegelicht door de heren ipon (verpleging) en J. H. F. Ver- arbeid ster apie gehand ic apten heren waren op dit terrein werk- als overheids-ambtenaren van Ie Zaken en gaven hun visie als ndigen op de nog onbekende pro- n rond deze actie. Zo werden de cdële aspecten besproken; de sub- twestie is van vele factocren af wijk, zoals het aantal te verplegen en. Een belangrijk punt is dat dit verzorgingshuis geen rekening met godsdienstige overtuiging. Dit lenstelling met andere instellin- raar men dikwijls alles uit prin- lescheiden houdt. Men moet hier de hoop koesteren, dat de pad sgedachte alles zal overkoepelen, al van andere vragen werd daarna m gedachten gewisseld, zodat men nigszins een beeld kon vormen le voor- en nadelen van de be- lnstelling. GOUDEN DOCTORALEN lag is het vijftig jaar geleden, dat C. Witte, geboren te Delft en wonende te Rijswijk (Z.-H.) aan dse Universiteit promoveerde tot in de rechtsweensohap. Een zelf- herdenkt dinsdag mr. P. H. L. rts Hurrelbrinok. geboren te Lei- thans wonende te Middelkerk bij (België). LEIDERDORP Clubavond Daguerre De fotoclub Daguerre Jr. hield in het Dorpshuis gisteravond haar wekelijkse clubavond. De heer S. J. Spaans ver toonde een fraaie serie kleurendia's. Hy had deze gemaakt op een fietstocht van 1800 km door Oostenrijk. Zwitserland en Italië. D. P. Weijers overleden In het Acad. Ziekenhuis te Leiden is zaterdag, nog onverwacht, overleden, de heer D. P. Weijers. Hy werd enige weken geleden geopereerd in het Diaconessen- huis en alles liet zich gunstig aanzien. Na echter twee dagen te zyn thuis ge weest, moest de heer Weijers opgenomen worden in het Acad. Ziekenhuis. De heer Weijers was een in het Zyl- kwartier bekende en geliefde figuur, en de motor van het speeltuin- en club werk. HU was blokhoofd van de B.B., commissaris van de Woningbouwvereni ging „Ons Belang" te Leiden, lid van de woningcommissie te Leiderdorp, lid van het comité Koninginnedag en het „5- Mei" comité. Sinds de oprichting in oktober 1945 was hy de voorzitter van de eerste buurtvereniging, later Speeltuinvereni ging „Het Zylkwartier". Hij was de pro motor van vele dingen. Zo is ook het clubhuis aan de M. P. Splinterlaan onder zyn leiding tot stand gekomen, want hy was het, die de contacten heeft gelegd tussen de directie van de Touwfabrieken en de burgemeester. De begrafenis is bepaald op woensdag 2 maart, om 2 uur op de Algemene Begraafplaats te Leiderdorp. Monarscoot f. 790.— De scooter zonder rijbewijs. FIETSEN BROMMERS SCOOTERS-0»^ HOR RL MME HSTfi 295en 309 FUKOREVRRRS TR. 6 LEIOEN NED. HERV. KERK: Beroepen te Zevenhuizen (Z.-H.) W. F. van der Staat te BierumBedankt v. Bodegraven L. Blok te Kapelle a.d. IJs- sel. GEREF. KERKEN: Beroepen te Dunedin (Nieuw-Zeeland) P. H. Pediica&n te Melbourne (voorheen te Maassluis), die dit beroep ook aan nam 'te Z war tob roek C. van der G les sen te Tzum te Eernewoude D. C. Fi- retkand, te Bergambacht te Munaoe- kezJjl I. van Loo, kand. te Sneek. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam. Almelo A. Vis&cher te VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Hendrik Ido Am- bracht D. Visser te Rotterdam-Zuid. Olof speehle Mozart met meestersehap Uit erkentelijkheid voor het be schikbaar stellen van „de Laken hal" voor de receptie van het jubilerende Leidsch Dagblad, bood onze president-commissaris. de heer A. D. de Koster aan het ge meentebestuur boven afgebeeld stilleven aan van de Leidse schilder Menso Kamerlingh Onnes. MARKTBERICHTEN SMEER, 1 maart C.V. Centrale eeree Veiling G.A. Potplanten: pot - kleine pot: Adianthuin 'I Amitihiuriuim 200800, 100150; tadra 200, 105—150; Aralia 65—125, Aaplenium 3044; Azalea MO, 80—210; Begonia Semip. Bïad'begonia 3244: C actus- Ivetplanten 60—180, 8—18; Cinne- 100155, 55—100; Croton pen 280—340, 50—140; Calceolaria f-85; Eupheorbia Splendens 100 M6; Ficus 260—340, Gem. B 75—95; Hedera bont 160— MOO; Hedera Pittsburg 40—60; poé 2575; Marantha 40 Kephrolepis 200300, Primula fca 100—160, 60—105; Primula Si- 3065Primula Malaooïdee H>5; Philodendron 300550, Pndron Scandens 6085; Pla in 200—520, 100—160; Sansevieria PO, 100—160; Scindapsus groen I Scindapsus bont 100120; ramfcia 60, 3040; Varens gem. fWlJK AAN DEN RIJN, 1 maart OeoteveilingWaspeen Al 11.30— A2 4.40—10.-0; BI 12.60—13.70; B2 Cl 9.50—10.20 per kist: wit- '0; idem 2 37; radijs 21 per 100 ti Al 94—103; prei BI 64—68; B2 pen per kist 5.70; groenekool 2 27 Merenkool 1 37; boerenkool 2 30— froer waspeen 86.000 kg, waarvan Ni voor export werd verkocht. ptDEN, 2 maart Aanvoer 4 h. notering f.2f. 2,14. Handel Uit de tijd van Tiberius ONDERAARDSE RUIMTE IN ROME Dr. F. L. Bastet hield gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden een lezing over „Een onderaardse ruimte in Rome uit de tijd van Tiberius". Spreker wees erop, dat in 1917 te Rome by de Porta Maggiore een onderaardse ruimte werd ontdekt, die sedertdien voortdu rend in de belangstelling van de geleer den heeft gestaan. Het gebouw bestaat uit een voorportaal waar een grote zaal bij aansluit, die gevormd wordt door een hoofdschip met een absis en twee zij schepen. De functie van 't hypogaeum staat niet vast. Waarschijnlijk moet men er een soort columbarium in zien. Helaas zijn er geen inscripties in aangetroffen, die mogelijk enig licht op de problemen hadden kunnen werpen. Over het algemeen is men van mening dat het hypogaeum onder Claudius ge bouwd moet zyn, maar er zyn vele argumenten aan te voeren, die er voor pleiten, dat men liever aan Tiberius moet denken. De met schilderingen ver sierde wanden en de met rijke stuccore- liefs gedecoreerde plafonds kunnen ge analyseerd worden en vergeleken met gedateerde decoraties elders. Men moet dan concluderen, dat men hier te maken heeft met de z.g. derde Pompeiaanse stijl, die gebloeid heeft tussen ong. 15 v. Chr. en 40 n. Chr. Een graf in Ostia, gebeeldhouwde architraven van de Basi lica Aemilia te Rome, terra sigillata en muurschilderingen uit huizen te Pom peii kunnen dit illustreren. Een belangrijk argument, dat men dikwijls naar voren heeft gebracht om de datering onder Claudius te steunen, nJ. de onder deze keizer ingevoerde Attiscultus, kan om verschillende rede nen niet gebruikt worden, evenmin als het feit, dat de vermeende eigenaar T. Statilius Taurus in 53 n. Chr. stierf. Doorslaggevend voor de datering onder Tiberius is daarentegen de haardracht van een vrouw, die te vergelijken valt met een munt van Livia uit 22/23 n. Chr. Waarschijnlijk is het hypogaeum dan ook tussen 20 en 30 n. Chr. gebouwd en gedecoreerd, een belangrijke consta tering, daar de kunst uit die periode zeer slecht bekend is. AFSCHEID BIJ S.L.F. De heren W. M. Lindhout en C. J. Klepke namen afscheid van directie en personeel van de Stedelijke Lichtfabrie ken wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. In de directiekamer werden zij op har telijke wijze toegesproken door de direc teur, dr. Y. Ykema, die zijn waardering uitsprak voor de wijze waarop de ver trekkende functionarissen hun taak al tijd hebben verricht. De resp. chefs slo ten zich gaarne aan bij deze woorden en ook zij wensten beiden goede pensioen jaren toe. Nadat namens de Personeelsvereniging geschenken waren aangeboden volgde het afscheid van de collega's van de me- teropneem- en incassodienst en van de elektriciteitsfabriek. Ook hier werden de hartelijke woorden met enige attenties onderstreept. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. biologie de heer J. L. Dubbeldam (Alphen aan den Rijn); kand. ex. A. wis- en natuurkunde de heer J. R. Zweerus (Leiden) en mej. A. A. v. d. Kooy (Leiden); kand. ex. E. wis- en natuurkunde de heer R. E. de Rooy (Lelden); kand. ex. B wis- en natuur kunde de heer F. C. de Joode (Rijswijk); kand ex. F wis- en natuurkunde de he ren M. A. Uiterwijk Winkel (Leiden) en C. N. de Groot (Leidsohendam; kand. ex. H wis- en natuurkunde de heer P. West broek (Leiden) .kand. ex. K wis- en na tuurkunde mej. A. E. van der Ploeg (Leiden)kand. ex. L W en N de heer H. H. Harmsen (Oegstgeest) Kledingshow voor de a.s. moeder (Van een speciale medewerkster). Sinds enkele jaren verstrekt de firma Gerzon voorlichting en adviezen aan de a.s. moeder. Allereerst wordt getoond hoe de jonge vrouw zich in de maanden voor de blijde gebeurtenis het charmantst kan kleden en voorts wat er zoal nodig is voor het uitzetje van de kleine wereldburger. Vele dames hadden gisteravond aan de uitnodiging gevolg gegeven om deze show, die in de foyer van de Stadsge hoorzaal werd gehouden, te komen zien. Onder grote hilariteit verschenen al lereerst een jonge moeder van omstreeks 1800 en een moeder uit het einde van de vorige eeuw, vergezeld door een baker met een stevig ingebakerde baby ten to nele. Het valt alleen maar toe te jui chen dat op het gebied van de bewegings vrijheid van de kleine er tegenwoordig geheel andere denkbeelden zijn. Hierna kwam het moderne moedertje aan de beurt. Wij kunnen constateren dat het op het gebied van kleding in het geheel geen opgave meer is om dewacht- tijd door te brengen. Ontelbare combinaties in rokken met jasjes, zowel klokkend als loshangend, zijn zo simpel en goed, dat het zelfs moeilijk valt een keuze te doen. De rokken zijn op verschillende manie ren ontworpen, zoals het kangeroemodel, waarvan de rok aan de bovenkant door het aanbrengen van lusjes aan de zij- en onderkant zodanig verwijd worden, dat deze een halve cirkel vormt. Hier naast zagen wij rokken met een verstel baar stretch nylon voorstuk. Er was zelfs een geplisseerde terlenkarok voor dit doel vervaardigd. De gekozen materialen waren van soe pel katoen, marita en tinneroy. Deze laat ste stof wordt veel verwerkt voor spen- Het West Nederlands Symfonie Or kest krijgt burgerrecht in de Leidse contreien, waar we het nu voor de ze vende maal ontmoetten. Eergisteren nestelde het zich in Voorschoten op een speciaal daartoe uitgebouwd podium in de mooie behuizing van het „Cultureel Centrum". Misschien als eerste beroeps orkest, nadat het HASO en het Leidse Toonkunst Orkest van amateurs reeds waren voorafgcigaan. Het gebouw was uitverkocht. Omdat een soliërende Theo Olof daar staan zou... de naam van het door tienduizenden gretig gelezen Ooie vaartje „Daar sta je dan..."? Of om het feit van een beroepsorkest? Of omdat een goede publieksorganisatie een volle dig welslagen werd? Al deze redenen en oorzaken zyn gezond! Sinds Sam Swaap zes Jaar geleden gepensioneerd concertmeester werd, maakte hij zich aan het hoofd van het „West Nederlands" tot een middelaar tussen een nieuw te scheppen „sym fonisch publiek" en het gangbare sym fonische kamerorkest-repertoire. Swaap interpreteert de eerste taak van dit or kest als cultuurspreiding en daarnaar moet dan ook de beoordeling zich rich ten. De aan de recensenten toegewezen plaatsen (links vooraan) waren helaas weinig gelukkig gekozen. De le en 2e violen werden ons nu als een soort klankmuur en deze instrumenten ont vingen bij het beluisteren een veel te grote overwaarde in het geheel. Het klankschoon, dat er in de vertolkingen stellig geweest zal zijn, kunnen we dus niet beschrijven, omdat het ons moest ontgaan. Nu er eindelijk een uitgebouwd podi um verrees, hadden we zo gaarne het effect beoordeeld in die streek van de zaal, waar de klankbundeling akoestisch het voordeligst had kunnen worden waargenomen. We vermoeden dat een belangrijke verbetering kan zijn ont staan. omdat het Madrigaalkoor on langs," geheel voor de brandschermen opgesteld reeds een volle, ongedempt en onverbrokkel'de sonoriteit wist te ont wikkelen. cers, waaronder blouses worden gedra gen. Een violetkleurig jasje, waaronder een witte overhemdblouse werd getoond, was heel mooi. Zeer gedistingeerd was een combinatie in marinewit Ook in deze collectie jaqonnen waren kleine ruitjes troef. Voor een feestelijke gelegenheid waren er enkele beeldige japonnn. Voor de aanschaf van het baby-ult- zetje. was er een grote verscheidenheid in luiers, lakens, sloopjes, hemdjes, pak jes, jurkjes en zelfs een baby-petticoat. Zeer doelmatig vonden wij de nylon-de ken, die met behulp van enkele bandjes, omgetoverd kon worden tot reiscape. Nieuwe fabriek Royal MeBee in Leiden Naar een ontwerp van het Rotterdam se architectenbureau AE. G.en J. D. Postma verrijst in hett uitbreidingsplan Lelden-Zuid-West een nieuwe schrijf- machinefabriek van Royal McBee Ne derland N.V. Het gebouw omvat circa 1000 M2 kantoorruimte. Met deze nieuw bouw is een bedrag van vier miljoen gul den gemoeid. In de nieuwe fabriek zullene circa 1200 personeelsleden kunnen werken. Het fa briekscomplex bestaat uit de afdelingen onderdelen-fabricage. aoppervlakte be handeling (chemische afdeling), monta ge, gereedschapsmakery, magazijnen en de onderhoudsdienst. Een maquette van het nieuwe bedrijf. Met de verhuizing naar de nieuwe fa briek hoopt men per 1 mei a.s. te kun nen beginnen. Het bedrijf zal deel gaan uitmaken van een klein Amerikaans hoekje in het uitbreidingsplan Lelden- Zuid-West. Op het ogenblok is er reeds een Amerikaanse dochtermaatschappij gevestigd, de Reed Roller Bit Company, terwijl voor de Reece Corporation een gebouw in aanbouw is. De klanken, die we nu hoorden, waren te matriëel van aard en bepaalden ons te veel bij het mechanische en metho- dieke aspect van het spelen. Er leken tekorten in het exact-synchronisch mu siceren. Het gaat ons voor alles echter om de groepskleuring, om de subtilitei ten in de nuancering. Wel weten we dat die e»r in Bodegraven onlangs, in een akoestische ideale kerkruimte terdege waren. Wat ondanks al voor ons goed doorkwam, was de stemvoering. Swaap is een lyricus, die waar het kan zeer breed-uit laat zingen. De detail-afwer king heeft niet zijn allereerste zorg en wordt mogelijk ook gehandicapt door een zekere doorstroming van krachten in dit orkest, want telkens ontdekken we daarin nieuwe gezichten. Het begon met de jeugdige, vriende lijke ouverture tot „Lucio Silla" van Mozart, opgevolgd door een als 13de aangegeven symfonie van Haydn. In ieder geval was die symfonie, die voor ons gevoel chronologisch kan thuis horen tussen de nummers 80 en 90, een van de bijzonder mooie van Haydn, vooral door het onvergetelijke Largo en de meeslepende Finale. Als laatste zijn de 6 Roemeense Volksdansen van Bela Bar tok gespeeld (van oorsprong piano- werk), waarvan we ons de reproduktie feller, scherper, obsederender, minder goedmoedig menen te mogen voorstel len. Tussen in stond dan het prachtige Vioolconcert in A van Mozart, waarvan zeker iedereen dat suggestieve, chroma tisch stijgende en weer dalende, mar kante alla-turca-motief zal zijn bijge bleven. Olof heeft het concert naar de maat van zijn meesterschap gestreken, warm en voornaam, en in de cadensen van Joachim vlekkeloos muzikantesk en virtuoos. Een zeer nadrukkelijk bij val werd het tegen-antwoord. V. Willem van Rie, radiotelegrafist van de „Utrecht", die te Boston terecht heeft gestaan op beschuldiging van moord op de 23-jarige gescheiden Amerikaanse Lynn Kaufmann, is door de jury na 15 uur beraadslaging „onschuldig" bevonden aan het hem ten laste ge legde. Van Rle is ontslagen van rechts vervolging. BEURSOVERZICHT Ongeanimeerde markt Amsterdam, 2 maart. De internationale waarden waren van middag over de gehele linie lager in een ongeanimeerde markt. Van een flauwe stemming kon zeker niet gesproken wor den, maar door gebrek aan kooplust vie len de eerste noteringen niet mee. Deze bleven alle onder de slotprijzen van gis teren. De slotkoersen uit Wall Street waren zeker geen stimulans voor het Damrak. De Westdultse beurzen waren vandaag niet onvriendelijk, maar daar was dan ook alles mee gezegd. De handel was niet van grote omvang. Het publiek neemt een afwachtende houding aan en internationaal worden weinig zaken door de arbitrage tot stand gebracht. Aku's liepen op van 448 tot 452 doch dit verhinderde niet dat op deze prijs nog een koersverlies van ruim 2 punten moest worden geboekt, ten opzichte van de soltkoers van gisteren. Philips steeg van 769v- tot 773, tegen gisteren als slot- prijs 779. Unilevers verbeterden van 732 tot 735 (739V4). Vandaag vonden geen ruilingen van Unilevers in Philips plaats. Kon. Olie op f. 153.40, twee gulden bene den de vorige slotprijs en iets onder pariteit New York. De preferente aan delen Philips werden iets lager geadvi seerd. Aan het forse koersverlies van giste ren voor aandelen Holalnd-Amerika lyn als gevolg van de dividendverlaging, werd vandaag op 152 nog 2 punten toe gevoegd, nadat dea andelen op 154% openden. Overigens gebeurde er in deze sector vanmiddag bitter weinig. Scheep vaartunie 2 punten lager op 146 en KNSM prijshoudend op 176. De stem ming voor de leidende cultures stak gun stig af bij die van de internationale waarden. Deli was gevraagd en circa f. 1,hoger, terwijl Amsterdam Rubber en HVA goed prijshoudend ln de markt lagen evenals Senembah. De vaste ten- dnetie van de laatste dagen voor de staatsfondsen kon behouden blijven. Ook hier was de affaire zeer kalm. Aande* len Hoogovens een paar punten lager, anderd op 171 werd geadviseerd. Claims Llndeteves werden op f. 9 (f. 8,10) geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 maart. Londen 10.56%—10.57%, New York 3.76%—3.77%, Montreal 3.96%—3.96%, Parijs 76.79%—76.84%, Brussel 7.56— 7.56%, Frankfort 90.38%—90.43%, Stock holm 72.81—72.86, Zürich 86.92%—8657% Milaan 60.65%—60.70%, Kopenhagen 54.61—54.66; Oslo 52.73—52.78. Wenen 14.50—14.51, Lissabon 13.16%—13.18%. Beurs van Amsterdam Woensdag 2 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 99% 99% Ned. '59 4% 99 ft 99}* Ned. '59 4% 97% 97% 93% 93% Grootboek obl 3% 77ft Ned '47 3% (3) 91% 9111 Ned '51 3% 94 94B Ned '53 (3%) 92% 92% 92% 92% Ned. '48 3% 86% 86 86% 86% 88% B 88% 89% 89% Ned '37 3 88 31 88% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert 3 96% 96% Ned 62-64 3 96% 96% Indie '37 A 3 93% 93% Grootboek '46 3 S9% Ned. W.B 6% 109 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 41GB Nat. Handelsbank 171GB 170GB 257% 255GB 119 119%GL H.VA 158% 158GB 535 B 540 AX.U 453% 450% Berkel's Patent (v.) 280 G B 283 Calvé Delft cert. 705 695% Deli My .en (Ver.) 174.75 17550 Kon Pap v Gelder 241 241 Hoogovens cert 782% 780% MüUer en Co. NJB. 364 365GB Ned. Kabelfabr 402 402 Philips 779 771% 287 284 739% 735% Wilton Feyenoord 215% 215% Bill ton 2de r 350 GB 343 Dordtse Olie gew. 718% 708% Kon Olie (f20.— 155.50 154.50 Idem (50 A f20—) 155.10 153.30 Holl Amer lijn 154 152GB Java China Paket 161 162 K1.M 109.50 109 Kon Ned Stmv Mij 176 176% Kon Paket Mi) 140% 141 Stoomvaart Mi) Ned 167% 168 Nievelt Goudr eert 144% 145 v. Ommeren eert 245 247% Kon Rott Lloyd 156 156 Ned 8cheepv Unie 148% 147% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 92% idem '48 (3%) R dam '52-1 14%) ld. ld -37 I-n (3%) Z.-Holland '56 (4%) 94 93% 94 Bank N. G. '58 (5%) id. N.WR. *52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 103% 96 94 103% 94% Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '56 I 2%83% 83% A'dam '56 n 2% 91% Eindhoven '64 2% 79% 79% Enschede'54 2% 80% Den Haag '52 I 2% 84 L 83 Idem II 2% 85% R'dam '52 I 2% 85% Idem n 2% 87 86% Idem '57 2% 98 98% Utrecht '52 2% 85L 85 Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 220% Amst Bank 330 H.B.U eert219% Rott. Bank 280 Twentsche Bank 273 Industrie Ondernemingen Albert Heyn335 L Borsumij65% K N. Ed.met. A-AA 90 Idem pref wd. 88 Electrolasmi) 300 Kon Ned Orofsm. 176 Holl Constructie 435 B lng bur v BouwniJv. 260 Interna tio 160 Int. Kunststoff. Ind. 63 Leidse Wolspinnerij 380 Rott. Droogdok Mij. 590% Sikken's Lakfabr. 594 Ver. Touwfabrieken 295 Walvisvaart 116% Wernlnk's Betonm. 163% Van Wijk en Heringa 110 B Zaalberg 124% 220 335 219 280 274 65 92 91 159 63 591 594 293 Mi). Spoorwegen Dell Spoorweg Am e rik. fondsen Canadian Pacific R Intern Nlekei Anaconda Bethlehem Steel Cities 8ervice General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. 8tates 8teei 26 103% 57% 48% 44 47 86% 65% 70% 29 A 25 ft -102% 56% 48% 44% 47% 84% 64% 69% 28% 85%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7