Geen standbeeld voor de minister van Financiën in noorden van land WYiEÜÏ VELERLEI KRITIEK IN EERSTE KAMER WOENSDAG 2 MAART 1960 weerde heer S. W. Hagedoorn, bevond zich eveneens onder de receptiegangers. Ds. D. J. Vossers, hervormd predikant en praeses van de Classis Leiden der Ned. Herv. Kerkwenst de directeur, de heer Van Dis- hoeck, geluk met het eeuwfeest. De in dit Blad afgedrukte foto's betrekking hebbende op ons Eeuw feest, zyn gedeeltelijk vervaardigd door eigen personeelsleden, gedeel telijk door de heer Holvast. 1 De burgemeester van Zoeter- woude. de heer H. J. J. A. Smeets, complimenteert de heer Van Dis- hoeck, met de eeuwfeestviering. Sempre Avanti's Jong en Jolig biedt gelukwensen aan. Het Collegium van het Leidsche Studenten Corps biedt gelukwen sen aan. Dode en zwaargewonde bij aanrijding Gisteravond is op de Meteorenweg in Amsterdam-noord de elfjarige Rudi Postma tengevolge van een aanrijding om het leven gekomen. Zijn tienjarig broertje Corrie Postma werd met zeer ernstige verwondingen in het YVilhel- minagasthuis opgenomen. De jongens zaten samen op een fiets, die bestuurd werd door Rudi. Corrie zat achterop. Vermoedelijk door onvoorzich tig rijden, zo neemt de politie althans aan, kwamen zij in aanraking met een hen achterop rijdende vrachtauto met aanhangwagen. Beide jongens kwamen onder de auto terecht. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleed Rudi. Bij het door de politie ingestelde onder zoek werd de auto, die technisch niet in orde bleek te zijn, in beslag genomen. De rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. mr. J. E. Jonkers, steekt een feestsigaar op. Het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, onze stadgenoot, de heer D. van der Kwaak, brengt een toost uit op ons eeuwfeest. De garnizoenscommandant van Den Haag. kolonel J. Postma en de commandant van de Leidse Koks- school, luit.-kolonel Th. H. Wes- seis, op onze receptie. Burgemeesters ter receptie. Ge heel rechts de burgemeester van Ter Aar. de heer B. G. Hooge- boom, V.l.n.r. de burgemeester van Nieuwkoop, de heer M. P. van der Weijden en de burgemeester van Hazerswoude, de heer J. Smit. De burgemeester van Nieuw koop, de heer M. P. v. d. Weijden bedient zich van een feestelijk drankje. De commandant van de Brand- (Van onze parlementaire redacteur) Een minister van Financiën is nooit populair. Dat ondervond minister Zijl stra gisteren in de Eerste Kamer bü de bespreking van de begroting van Finan ciën. In 't noorden zal voor minister Zyl- stra geen standbeeld worden opgericht, zei de heer Pollema (CHU), want ieder een weet dat 't zijn schaduw is die boven de Lauwerszee hangt en dat hy de af sluiting tegenhoudt. Daarop antwoordde prof. Zijlstra dat de minister van Finan ciën. voor wie een standbeeld opgericht wordt, een slechte schatkistbewaarder moet zijn geweest. Daarom hoopte hij, dat het voor hem nooit zou gebeuren. Wat de Lauwerszee betreft had mi nister Zylstra niet de indruk dat die kwestie door de regering in een partij politiek slop zou zijn geraakt. Het kabi net heeft het enig juiste beleid gevolgd door enkele maanden uitstel te vragen. Op dat standpunt is geen zakelijk ge fundeerde kritiek mogelijk, want anders had een beslissing genomen moeten wor den, die niet verantwoord zou zijn ge weest. Een klacht van de heer Pollema was voorts geweest, dat de Kamer tegen minister Zylstra praat als tegen een muur. Ik wou, zei hy, dat de dijken van de Lauwerszee zo „kleihard" waren als de minister „keihard" is. Alle be- lastingwensen van de Kamer hangt hij op aan de kapstok van de reeds jaren lang aangekondigde algemene belasting herziening. Dat verwijt vond minister Zijlstra on billijk. want het suggereert ten onrechte, dat hil onwillig zou ziin In een gedach- tenwisseling met de Kamer te treden. Binnenkort worden de wetsontwerpen inzake de algemene belastingherziening ingediend en aan de vooravond daarvan heeft het geen zin er uitvoerig over te spreken. Ingaan op details van die her ziening, onderstreepte staatssecretaris Van den Berge, zou alleen maar nieuwe vertraging betekenen, Belasting Evenals de heer De Wilde (VVD) had de heer Pollema aangedrongen op op heffing van de vermogensbelasting, die uit de tijd is, en op geleidelijke verla ging van de progressie in de inkomsten- en loonbelasting. Van de inkomsten van de gehuwde vrouw wilde de heer De Wilde 2500 gulden vrijstellen van in komstenbelasting. Hij noemde dit een algemeen economisch belang met het oog op het grote tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten, maar de heer Van Campen (KVP) voelde daar weinig voor en ofschoon de heer Hellema (A.R.) de arbeid van de gehuwde vrouw wilde be zien tegen de achtergrond van de ge wijzigde maatschappelijke toestanden, zocht hij een oplossing liever in een ruimere regeling voor de kosten van verwerving. Met de heer Pollema drong de heer Van Campen aan op opheffing van de omzetbelasting op boter, omdat ook margarine is vrijgesteld. Alleen de heer De Vos (PvdA) pleitte voor invoering van een vermogensvermeerderingsbelas- ting. Hij wil geen belasting verlaging zo lang het Rijk nog zoveel nieuwe taken heeft. Die opvatting vond de heer Helle- ma, ofschoon hij het er niet mee eens was, als consequentie te waarderen. Want hij verweet de andere partijen, dat zij de uitvoering verlangen van al lerlei kostbare projecten alsof de rege ring over onbeperkte middelen beschikt, maar tegelijk ook belastingverlaging eisen. Geen afwegen Toch verklaren alle partijen, merkte de heer Hellema op, dat zij handhaving van de waarde van de gulden een pro bleem van de eerste orde achten. Het afwegen van belangen tegen elkaar is niet de sterkste zijde van het parle ment. Men is niet bereid tot opschor ting van kostbare projecten. Als men dan toch belastingverlaging verwacht, moet men een grote optimist zijn of een erge pessimist ten aanzien van het ver antwoordelijkheidsgevoel van de minis ter van Financiën. Onder de huidige omstandigheden verwachtte de heer Hel lema bitter weinig van de algemene belastingherziening voor verlaging van de belasting. De vervulling van de in de Kamer 's middags geuite wensen schatte staats secretaris Van den Berge 's avonds op 700 miljoen gulden. Minister Zijlstra maakte er op attent dat het vaststellen van een rangorde van uit te voeren be langrijke projecten niet alleen een zaak is van het kabinet, dat voor die lijst van voorkeur natuurlijk wel het initiatief moet nemen. Ook het parlement moet kiezen wat voorrang moet hebben. En als men de uitgaven wil verlagen, moet men zeggen welke uitgaven. Ook alle partijfracties zouden voor zichzelf een lijst van voorkeur moeten opstellen, zo als het kabinet doet. Het vrijblijvend spreken over hogere uitgaven moet op houden voor de duidelijkheid van de politiek. Belastingverlaging blijft aan de orde, verklaarde minister Zijlstra, maar zij moet worden afgewogen tegen gewenste uitgaven, alles binnen het raam van de mogelijkheden volgens de verwachtingen voor 1961. Voor mij staat niet by voor baat vast, zei hij, dat een bepaalde uit gave dringender is dan belastingverla ging. die ook dringend nodig is. Boter en margarine zijn niet eikaars concurrenten omdat opheffing van de vijf procent omzetbelasting op boter de afzet ervan niet zou doen toenemen, GOUDEN JUBILEUM NED. PADVINDERSBEWEGING Défilé voor Koningin op 30 april Ongeveer 2500 welpen en verkenners zullen op 30 april mee marcheren in een défilé, dat ter gelegenheid van de ver jaardag van de Koningin in Soestdijk zal worden gehouden. Deze manifestatie, waaraan zal worden deelgenomen door afvaardigingen uit alle districten van het land, vormt een onderdeel van de feestelijke jubileumviering van de pad vindersbeweging in Nederland, die dit jaar 50 jaar bestaat. Dit gouden jubi leum wordt gezamenlijk gevierd door de verkenners van de Katholieke Jeugdbe weging (VKJB) cn de Vereniging der Nederlandse Padvinders (NPV). Op 29 april zullen 's avonds in hon derden steden en dorpen alle welpen en verkenners met lampions en fakkels naar de centra der gemeenten gaan om zich aan het publiek voor te stellen. Een schimmenspel, zang en andere activitei ten staan op het programma. Het publiek zal actief kunnen deelnemen aan een grote wedstrijd. Op 18 juni wordt een nationale rim- boejacht voor welpen m alle districten gehouden. Er komen verder plaatselijke Advertentie OVERAL DREIGT fe BESMETTING Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk want de prijzen van boter en marga rine liggen daarvoor niet dicht genoeg by elkaar. Over de verkoop van grond in de IJs- selmeerpolders (naast verpachting) hoopt het kabinet spoedig zijn stand punt te bepalen. demonstraties van verkenners. Ook aal het Aalsmeerse bloemencorso in Am sterdam in het teken staan van het 50 jarig pad'vinders j ub ileumWelpen en verkenners van de twee padvindersox- ganisaties gaan ook een jubileum goede daad" voor de gemeenschap verrichten, daartoe zijn goede diensten aangeboden aan alle gemeentebesturen van Neder land. Uit de reaoties die zijn binnenge komen blijkt, dat deze onbetaalde kar weitjes zullen variëren van het verwij deren van stookolie op 'het strand tot het aanleggen van wegen en het oprui men van terreinen. Een gemeente heeft voorgesteld schadelijke boktorren in bo men door padvinders te laten vernieti gen. Staatssecretaris Stijkel in Wenen De Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stykel, heeft gisteren in Wenen een uitvoerige gedachtenwisseling gehad met de Oostenrijkse minister van Handel, dr. Fritz Bock- De heer Stykel is voorzitter van de conferentie van Europese ministers van Verkeer. Het gesprek ging over het Europese wegverkeer en in het bijzon der over de uitbreiding van het Euro pese wegennet. Ook de kwestie van de unificatie van de bepalingen inzake grootte en gewicht van voertuigen en het vraagstuk van gemeenschappelijke internationale verkeersregels kwamen aan de orde. De heer Stykel is naar Wenen geko men voor overleg met de twee vice- voorzitters van de conferentie van mi nisters van Verkeer de Oostenrijkse minister Karl Waldbrunner en de Noorse minister Varmann met. het oog op de bijeenkomst van de ministers in mei. Onderzeeërs van Russen en Chinezen in Grote Oceaan De Amerikaanse admiraal Thach heeft op een persconferentie te Hono- loeloe meegedeeld, dat er meer dan honderd onderzeeërs van communistische landen in ^e Grote Oceaan zijn Twin tig van deze boten zijn van de Chi nese communisten, de rest zijn Russen. Volgens admiraal Thach bouwen de Chi nezen thans zelf onderzeeërs waarvan de onderdelen hun door de Russen worden geleverd. Haarlemse bloemenmeisjes treden weer op De Haarlemse bloemenmeisjes, dit jaar twintig in getal, van wie zeventien voor het eerst meewerken, zullen don derdag, als de Haarlemse voorjaarsbeurs voor de huisvrouw in het Krelagehuis wordt geopend, bloemen uitreiken. Zij zijn weer in nieuwe kleren gestoken en aangezien het aantal uitstapjes naar het buitenland toeneemt zijn de meisjes ook in het bezit van een cocktailjurk voor avondrecepties. Bij koud weer dragen zij een vilten zalmkleurige mantel. In de loop van april en mei reiken zij in de Haarlemse binnenstad bloemen uit. Ook zullen zij aanwezig zijn op de Floriade te Rotterdam, waar onder meer het eeuwfeest van de Koninglijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur gevierd wordt. Twee reizen naar Engeland staan op het programma. Van 8 tot 14 mei ver blijven zy in Glasgow, waar onder lei ding van de Kamer van Koophandel voor Groot-Brittannië een Nederlandse week wordt gehouden. Van 12 tot 14 juni brengen zij voor de derde maal een bezoek aan de badplaats Scarborough. Ook zullen de bloemenmeisjes de eer ste treinreis van de nieuwe verbinding Ruhrgebied-Nederlandse kust meemaken. Aan deelnemers aan elf congressen, die in de periode van 15 april tot 15 juli in Haarlem worden gehouden, zal een bloem worden aangeboden. Broer en zuster bij ongeluk gedood (Speciale berichtgeving) Een 20-jarig meisje en haar 22-jarige broer beiden afkomstig uit Nijmegen zijn by een botsing in Venlo om het leven gekomen. De auto waarin zy zaten botste tegen een onder een straatlantaarn geparkeerde trekker met oplegger. De bestuurder van de per sonenwagen viel op het wegdek maar liep slechts lichte verwondingen op. De heide anderen echter werden met ern stige kwetsuren naar het ziekenhuis in Venlo vervoerd waar het meisje in de loop van de dag en haar broer vanmor gen zijn overleden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4