VERMOEDELIJK DRIEDUIZEND DODEN IN DE ZWAARGETROFFEN STAD AGADIR STAKING VERWACHT IN DE BOUWWERELD WEERBERICHT Zelfs hotels zakten als kaartenhuizen ineen Massa's schepen en vliegtuigen zijn reeds te hulp gesneld jfl 4 Hkt a ^4 \i f Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 MAART 1960 No. 2998» LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tengevolge van de aardbeving en de daarmee gepaard gaande vloedgolf in de Marokkaanse stad Agadir zijn achtduizend slachtoffers gevallen, onder wie drieduizend doden. Er zijn vijf-en-dertig tot veertigduizend daklozen. Van de kasbah, het Marokkaanse stadsdeel, is negentig procent en van de Europese wijk zeventig procent vernield. Blokken flats zakten als kaartenhuizen ineen, de grote hotels aan de zeekant stortten eveneens in en er moeten honderden hotelgasten onder het puin bedolven liggen. De vloedgolf drong de stad ongeveer driehonderd meter binnen. De stad biedt op het ogenblik een verschrikkelijke aanblik. Grote rotsblokken staan midden in de opengereten Het zwaarst getroffen Is de volkswijk van Agadir. Duizenden Marokkanen leefden daar in huizen van vele verdiepingen, die vrijwel alle zijn ingestort. Vele mensen kamperen thans in de buitenwijken: de bevolking is doodsbang voor een nieuwe aardschok. Koning Mohammed V van Marokko heeft drieduizend man troepen naar Agadir gezonden om de orde te handhaven en de slachtoffers te helpen. Er zjjn krachtige maatregelen genomen tegen plundering. De Koning bezocht gisteren de zwaar geteisterde stad en belastte Kroonprins Moelai Hassan met de leiding van het reddingswerk. Intussen stroomt van alle kanten de hulp toe: vijftien Franse oorlogsschepen, die een oefening hielden bij de Canarische eilanden, zijn op weg naar Agadir. Het Franse leger heeft een aantal transport vliegtuigen ingeschakeld. Er daalt thans elke vijf minuten een Frans vliegtuig in Marokko. Ook de Amerikanen hebben ogenblikkelijk een luchtbrug georganiseerd voor de aanvoer van hulpmiddelen en de afvoer van gewonden. Spaanse oorlogs schepen en koopvaarders zijn eveneens op weg naar Agadir. De bevelhebber van de machtige Amerikaanse Zesde Vloot, admiraal Akers, bezocht gisterochtend reeds de plaats van de ramp en organiseerde ogenblikkelijk het hulpwerk. Ook Nederlandse schepen zijn op weg: H.M. kruiser „De Ruyter", H.M. jager „Gelderland", H.M. jager „Limburg" en H.M. fregat „De Bitter". De rampzaligste aardbeving uit de bekende geschiedenis is die uit 1556 toen in de Chinese provincie Sjensi 830.000 mensen het leven verloren. Lissabon werd in 1755 door een beving vernield en 150 jaar later, 1906 werd San Francisco grotendeels vernield. In Lissabon waren 15.000 mensen om het leven gekomen. straten. Auto's liggen volkomen vernield langs de wegen, in de opengescheurde huizen ziet men bedden, waarin de stoffelijke overschotten liggen van de mensen, die in hun slaap zijn gedood. Men vreest, dat alle militairen, die deel uitmaakten van de in Agadir gelegerde Marokkaanse troepen om het leven zijn gekomen. Het hoofdkwartier van deze troepen is volkomen vernield. Een wees huis in de buurt van hotel Saada, waar 150 gasten logeerden, van wie er maar twintig het leven hebben afgebracht, is nog slechts een hoop puin: van de honderd weeskinderen konden er maar enkele gered worden. Droevig relaas Een jong meisje, dat door haar zuster vergezeld in Casablanca aankwam, ver telde het volgende relaas van de ramp: Rode Kruis zond plasma en dekens Van de grote aardbevingen uit de laatste 'jaren zijn de ernstigste die van 1957 in Perzië geweest, waar in twee reeksen schokken 3000 mensen om het leven kwamen. Ruim 25.000 mensen verloren het leven in 1935 bij hevige bevingen in Pakistan en vijf jaar latei- stierven 30.000 mensen tengevolge van een aardbeving in Turkije. Japans ern stigste ramp uit de geschiedenis was de aardbeving van 1923 toen 99.000 mensen omkwamen en 43.000 vermist raakten bij een aardschok, gevolgd door een vloed golf bij Tokio en Jokohama. „Wij woonden nabij het hotel „Saada". Plotseling hoorde ik een dof gerommel, waarna ik door de daarop volgende schok op de grond werd geworpen. Mij* zuster begon van schrik te gillen. De kamer, waarin mijn vader en moeder zich bevonden, was, als door toverkracht plotieling verdwenen. Mijn zuster had de tegenwoordigheid van geest het wiegje te grijpen van ons jongste zusje Nanette, maar het was leeg W\j slaagden erin buiten te komen, waar een groot gedrang en paniek heer ste. Plotseling hoorden wij een onheil spellend geluid: de weg zakte weg en auto's verdwenen in de diepte Nederlandse hulp Het Nederlandsche Roode Kruis heeft gistermiddag een zending van 100 sets 400 c.c.-gedroogd bioedplasma per vlieg tuig naar het gebied van Agadir ge stuurd. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft voorts girorekening 777 geopend voor het storten van geldelijke bijdragen ter leni ging van de nood in Agadir. Er zijn ook reeds 700 dekens verstuurd. Vijftig doden bij een brand in Poesan Bij een zware brand in een rub berfabriek te Poesan (Zuid-Korea) zijn vanochtend circa 50 arbeiders om het leven gekomen. Twintig arbeiders zijn gewond, voorname lijk in het gedrang, dat ontstond toen de brand uitbrak en de arbei ders in paniek naar de fabrieksuit- gangen drongen. Een 200 man kon zich redden door uit de ramen op de eerste verdieping te springen. De brand, die vermoedelijk is ont staan door een weggeworpen eindje sigaret, sloeg in enkele minuten tijds door het gehele gebouw. NIEUW-GUINEA WEER VOOR DE VER. NATIES? De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebrandio, heeft gis teren in het parlement verklaard, dat de regering overweegt of zij de kwestie Wes telijk Nieuw-Guinea opnieuw in de VN zal brengen, aldus meldt Antara. OOK GISTEREN GEEN AKKOORD Werknemers handhaven ultimatum werken niet wilde toestaan", zei gistermiddag de voorzitter van de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond, de heer J. Dura Jzn. op een te Den Haag gehouden persconferentie. „Het is verschrikkelijk jammer. Er zal ongetwijfeld een staking uit voortkomen, - die grote invloed zal hebben op de eco- verhogmg voor lopende DOUW- nomie van ons land. Maar wij mogen (Van onze Haagse oorrespondent) „Wij zijn het volledig eens met de werknemers, die hun 5 pet loonsverhoging via hun nieuwe C.A.O. wensen te bereiken. Toch hebben wij de C.A.O. niet kunnen tekenen, omdat de regering de doorberekening van deze loons- van Verkeer De minister Waterstaatde heer H. A. Kort- £}jj spoorwegramp ill hals, in gesprek met de heer en at mevr. H. f. de Koster-Burgersdijk tijdens onze Eeuw f eestreceptie. De heer W. Henny, oud-direc teur en thans commissaris van ons Blad, biedt de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, nu. Klaasesz, een vlammetje aan Californië: 30 (loden Naar schatting 25 tot 30 mensen zijn omgekomen bij een spoorweg ongeluk te noorden van Bakers- field in Californië, waar dinsdag avond negen van de elf personen rijtuigen van de Santa Fe-expres zijn ontspoord en in brand geraakt na een botsing met een tankauto. I De eerste drie rijtuigen zijn vrijwel in elkaar geschoven. Degenen die zijn omgekomen zaten in deze rijtuigen. Gevreesd werd, dat er nog mensen opgesloten zijn in en- I kele brandende rijtuigen. De hitte is zo groot, dat het volgens een woordvoerder van de spoorwegen Iniet mogelijk is, dichterbij te komen. De trein, die op weg was van Chicago naar Francisco, botste op een overweg met een snelheid van 120 km per uur op een tankauto. Een der tanks van de wagen ontplofte op de locomotief. De lichtflits was tot op zes kilometer af stand zichtbaar. De tweede tank van de wagen werd weggeslingerd, doch ont plofte niet. Onder de doden bevinden zich de chauffeur van de tankauto en de bestuurders van de diesel-locomotief Bij het reddingswerk zijn hef schroef- vliegtuigen ingeschakeld. Regering over het stakingsrecht De regering stelt zich voor om haar standpunt ten aanzien van de vraag, of de indiening van een wetsontwerp tot wettelijke regeling van het stakings recht moet worden bevorderd, te bepa len nadat zij van de door haar benoem de commissie van deskundigen op het gebied van het arbeidsrecht de gevraag de voorli Ming heeft ontvangen. Zij ver trouwt, dat deze commissie binnen niet te lange tijd haar zienswijze aan de re gering zal kenbaar maken. Dit heeft minister Beerman geant woord op de schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid de heer Samkalden (P.v.d.A.), gesteld naar aanleiding van het arrest van de Hoge Raad inzake de boycot van de panhonlibco-schepen. De heer Samkalden had gesteld, dat de be staande spanning rond het stakings recht door dit arrest niet is opgeheven en vroeg of de minister voornemens was een wetsvoorstel te bevorderen teneinde de betekenis van het stakingsrecht voor onze rechtsorde te verduidelijken en te versterken. BOTERPRIJS GEDAALD Met ingang van gisteren is de z.g. voorlopige afrekeningsprys van de boter gedaald met 88 cent per kg. Dit betekent dat de consumentenprijs nu bedraagt f. 1.04f. 1.06 per half pond. De oorzaak van deze prijsdaling ligt in het stopzetten per 1 maart van de import van boter uit Nederland door de Duitse Bondsrepubliek. mm im W 2 •j "WZïS' JttBÊm niet met deze els van de regering mee gaan, want dat zou de ondergang bete kenen van een groot aantal bouwbedrij ven", aldus de heer Dura. Tevoren had er in het gebouw van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf nog een langdurige bespreking tussen de werk gevers en de werknemersorganisaties plaats. Er was getracht op een of ande re manier een voorlopige vorm van over eenkomst te bereiken, maar dat is niet gelukt. De werknemers eisen dat de werkgevers de nieuwe CAO zonder voor behoud tekenen. Herhaald werd het dreigement, dat wanneer dat niet ge beurde. men „niet zou aarzelen, met alle hun ten dienste staande middelen de in voering van deze CAO te realiseren". De wericgevers zijn het echter allen met elkaar eens, dat deze CAO het Ne derlandse bouwbedrijf zo'n schade zal opleveren (naar raming ongeveer 45 mil joen gulden), dat er geen sprake van meegaan kan zijn. Geen „zwarte lonen" De oude CAO, die van 1958 dateert, blijft voorlopig dus nog van kracht. De bouwvakkers zullen géén loonsverhoging ontvangen .Er is nog even ter sprake gekomen om ondanks deze oude CAO toch vijf procent loonsverhoging te ge ven. maar dat bleek onmogelijk, omdat die lonen dan als „zwarte lonen" door de regering aangemerkt zullen worden. Nadrukkelijk verklaarde de heer Dura, dat de werkgevers hun arbeiders graag meer loon gunnen, maar dat moet dan kunnen worden doorberekend in de prij zen voor de lopende bouwwerken. Daar toe is destijds toch de risicoclausule in het leven geroepen, mede op verzoek van de overheid. In de Tweede Kamer heeft de minister destijds meegedeeld, dat zij ten doel heeft te voorkomen, dat de aannemers hun prijzen te hoog zou den maken door steeds bij voorbaat het risico van verhogingen van lonen en ma- teriaalprijzen mee te calculeren. Nakomen! Tot op vandaag zijn met de overheid als opdrachtgever contracten getekend, die de risicoclausule bevatten, volgens welke loon- en prijsverhogingen en ook verlagingen, die zich tijdens de uitvoe ring van het werk voordoen, in de defi nitieve bouwprijs mogen worden verre kend. Als wü een overeenkomst hebben gemaakt met wie dan ook menen wij, dat die moet worden nagekomen, aldus de heer Dura. Ook in de contrac ten van de aannemers met hun onder aannemers en toeleveringsbedrijven komt de risicoclausule voor en van aan nemerszijde is men van plan zich daar aan te blijven houden. Bij het totstandkomen van de nieu we bouw-CAO in 1958 kwamen dezelfde moeilijkheden voor de dag. De regering stelde toen echter, dat bouwers, die kon den aantonen, dat zij door de nieuwe regeling schade ondervonden deze aan de opdrachtgevers mochten doorbereke nen. Nu wilde de regering deze mogelijk heid niet toepassen. In ieder geval zijn de onderhandelin gen tussen werkgevers en werknemers gisteren op dit punt weer afgesprongen. De drie werknemersorganisaties zullen tegen donderdagochtend a.s. hun bonds raadsvergaderingen bijeenroepen ter be spreking van de situatie. Alle drie de vergaderingen zullen in Utrecht worden gehouden. Tevoren zal men intern de mogelijkheden, die wellicht nog open staan, onder de loep nemen. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, biedt de directeur van ons Blad, de heer E. A. E. van Dishoeck, gelukwen sen aan. Russen achten akkoord over luchtcorridors mogelijk In gezaghebbende Sovjet-Russische kringen te Oost-Berlijn werd gisteren meegedeeld, dat de Sovjetrussische auto riteiten geen veto in de weg zullen stel len van een nieuw gesprek over de vlieg hoogte in de luchtcorridors naar en van Berlijn. Het voornemen van de Weste lijke geallieerden om, als zii zulks goed achten, boven de 3000 meter te vliegen, zou volgens genoemde kringen op vier- mogendhedenbesprekingen tussen de VS. de Sovjet-Unie. Engeland en Frankrijk aan de orde kunnen komen. Een eenzij dige beslissing in deze kwestie zou de zaak slechts onnodig ingewikkeld ma ken. Niets wettigt de gedachte dat men geen voor alle vier betrokken landen be vredigende oplossing zou kunnen vin den, aldus de gezaghebbende Russische kringen in Oost-Berlijn. Nieuwe burgemeester in Voorschoten L. de Kool van Zuidland Met ingang van 16 maart is de heer L. de Kool tot burgemeester van Voor schoten benoemd. De heer De Kool is thans burgemeester van Zuidland en be hoort tot de A.R.-partij. Burgemeester De Kool is 54 jaar. In 1923 trad hij in dienst van de gemeente administratie van Ridderkerk. Op 1 juli 1932 werd hij benoemd tot gemeente secretaris van Heer Jansdam. In januari 1944 werd hij door de bezetters ontsla gen. In 1945, dus na de bevrijding, werd hij „uitgeleend" aan het ministerie van Binnenlandse Zaken. Op 16 maart 1947, dus ongeveer 13 jaar geleden, volgde zijn benoeming tot burgemeester en tevens gemeentesecretaris van de gemeente Zuidland. Zuidland telt ongeveer 2350 inwoners en is geheel protestants. De bevolking in het plaatsje bij Rotterdam is oorspron kelijk agrarisch, maar richt zich thans meer en meer op de industrie in het Botlekgebied. Burgemeester De Kool, die de heer C. J. v. d. Hoeven opvolgt als burge meester, aanvaardt, zoals hij verklaarde, zijn nieuwe functie met vreugde. En maar praten De „filibuster", die een aantal zuide lijke Senators maandag in de Ameri kaanse Senaat zijn begonnen tegen een wetsontwerp inzake de burgerrechten duurt nog steeds voort. Het debat begon maandag en het heeft maandagnacht en dinsdag de gehele dag voortgeduurd (Filibusteren is in Amerika het met op zet eindeloos praten over een onderwerp •om daardoor de aanneming te sabote ren). Toen men gisteravond de tweede nacht inging waren er nog geen tekenen die wezen op een afnemen van het ver zet tegen het ontwerp, dat het kiesrecht van de negers zal garanderen. De toon van de redevoeringen lijdt wel onder de lange duur van het debat. Toen bijv. Senator Dirksen van Illinois vroeg om inschrijving in de handelingen van een uitspraak van het Opperste Gerechts hof van 1857 over de burgerrechten,, antwoordde Senator Eastland van Mis sissippi: Er komt al zo veel onzin in de handelingen, en de meeste uitspraken van het Opperste Gerechtshof zijn on zin. Nadat de Senaat 18% uur bijeen was geweest werd een motie om het debat te verdagen verworpen en met 55 tegen 6 stemmen besloot men voor onbepaalde tijd bijeen te blijven om de zaak te be handelen. Senator Spessard Holland uit Florida sprak het langst van degenen die de wet willen tegenhouden: drie urn en twintig minuten onafgebroken! Senatoren die op kampeerbedden in him kantoren rustten werden 's nachts tweemaal opgeroepen toen de filibusters een stemming eisten. De voorstanders van het ontwerp lieten haastig hun aan hangers halen om een automatische ver daging te voorkomen. Opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Opklaringen en op de meeste plaa-sen droog weer. matige t»t krachtige zuid westelijke wind. Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 MAART Zon op: 7 22 uur; onder: 18.23 ju Maan op: 9.59 uur; onder uur Hoogwater te Katwijk te 6.58 en 19 uur, laagwater te 2.35 en 15.00 uur Dit Blad bestaat uit 10 pagina's

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1