'40! Koude oorlog tussen Amsterdamse autodealers voor de rechter Wij presenteren U de CORVAIR de enige compact-wagen die werkelijk nieuw is! KROESJTSJEFS BEZOEK AAN PARIJS GOED VOORBEREID Kroesjtsjef per vliegtuig uit Djakarta naar Calcutta gevlogen Kerkelijk Leven DINSDAG 1 MAART I960 Scherp verwijt van discriminatie (Van onze Amsterdamse redacteur) Zolang: de automobieltentoonstelling in de RAI heeft geduurd, heeft een kleine karavaan blauwe volkswagens door Amsterdam gereden met op de daken de slagzin: „Garage Kost meer dan tien jaar volkswagen". Dit was een der wagens in de „koude oorlog" die sinds enige tyd woedt tussen de 63-jarige Amsterdam mer A. Kost en de volkswagen-importeurs, de gebrs. Pon te Amersfoort. Gisteren heeft die strijd zich toegespitst. Voor de plaatsvervangend president van de Amsterdamse rechtbank, mr. H. J. Hütschler, diende een kort geding, waarvan de uitspraak in de automobielbranche met belangstelling wordt tegemoetgezien. De heer Kost was tot voor kort Volks wagendealer in Amsterdam. Hij bezit een garagecomplex in de binnenstad waar 180 man werkzaam zijn. Het dealer schap voor de hoofdstad is nu in handen van de door gebrs. Pon in het leven ge roepen N. V. Autopon dat thans bezig is een tien miljoen gulden kostend gebouw aan de Overtoom op te trekken. In het kort geding eiste garage Kost dat de N. V. Autopon zich op straffe van dwang sommen variërend van f 1000 tot f 10.000 zal onthouden van een ondermijnende actie waarbij in geringschattende bewoor dingen over de service van Kost zou wer den gesproken en als gevolg waarvan Kost maximaal slechts zes Volkswagens per maand zou mogen afleveren. De N.V. Autopon stelt op haar beurt dat garage Kost zich dient te onthouden bij het publiek de indruk te wekken dat zij Volkswagendealer zou zijn, terwijl zij in feite geheel buiten de volkswagen-or ganisatie staat. Namens de eiser, garage Kost, voerde mr. E. Spanjaard aan dat de directeuren van Autopon, de gebrs. Pon. alom de ser vice van de firma Kost in een kwaad daglicht stellen, terwijl deze garage in de twaalf jaar dat zij het dealerschapp be zat en ook nog daarna over 180 geschool de monteurs beschikte. Voorts zouden aspirant-kopers die een Volkswagen bij Kost hadden besteld, door Autopon zijn benaderd waarbij een kortere levertijd werd aangeboden. Volgens mr. Span jaard zou garage Kost een wachttijd voor te leveren Volkswagens zijn opge drongen die tweemaal groter is dan bij andere garages het geval is. Hij sprak van discriminatie die alle perken te bui ten gaat. Mr. L. J. van Apeldoorn die namens Autopon optrad, stelde dat er geen le veringsplicht bestaat en dat in het Bovag reglement alleen bepalingen over kortin gen zijn opgenomen. Bovendien is er een wachtlijst van 6000 Volkswagens en het spreekt vanzelf dat Autopon niet onge limiteerd kan leveren. Garage Kost wekt met zijn enorme reclame-campagne de indruk ook thans nog Volkswegen-dealer te zyn aldus mr. van Apeldoorn, die een tegeneis indiende waarin het garage Kost wordt verboden dealerreclame te voeren met o.a. Volks wagenemblemen.Op het verweer van mr. Spanjaard dat het voeren van een merk naam is toegestaan, herinnerde hij aan het dealerscontract waarin garage Kost de verplichting werd opgelegd het voeren van Volkswagenemblemen te staken na beëindiging van het contract. Voorts eis te mr. Van Apeldoorn dat de firma Kost zich niet meer mag aankondigen als „Volkswagenagent". Imposante taart van de Koksscliool De taart van de Koksschool, he denochtend onder begeleidende muziek van d« Koninklijke Mili taire Kapel aan ons jubilerend blad aangeboden (men zie voor bijzonderheden bijgaand artikel) is een kegelvormig produkt van ruim anderhalve meter hoogte, met een kroontje van crème aan de top en versierd met het vaantje van de Koksschool. De taart was sa mengesteld uit niet minder dan 2300 vergulde roomsoesjes, hier en daar onderbroken door dotjes crème. Het „opsteken" van deze soesjes op een rasterwerk had vele uren in beslag genomen: er werd hedenochtend om 7 uur mee be gonnen. Aan de voorbereiding was anderhalve dag gewerkt. Voor deze indrukwekkende taart, die weer eens de roem van de Koksschool bevestigde, was dertig liter crème gebruikt, 160 eieren, 8 kilo boter, 8 kilo bloem, 20 liter melk en 10 kg suiker. Militairen gehuldigd VOOR HULPACTIE DROOGTE Vertegenwoordigers van ruim 70 mili taire onderdelen, die ingeschakeld zyn geweest by de hulpactie ten bate van de door de droogte getroffen boeren in het oosten van het land, zijn gistermiddag tijdens een feestelijke bijeenkomst in Utrecht gehuldigd door de drie centrale landbouworganisaties. Zij ontvingen van de voorzitter der drie C.L.O.'s, mr. B. W. Biesheuvel, een oorkonde als bewijs van erkentelijkheid voor hun enthou siaste medewerking. Mr. Biesheuvel gaf in een toespraak een overzicht van de militaire hulpactie. Begin oktober 1959 startte het eerste konvooi en 17 december jongstleden reden de laatste auto's. In totaal hebben in de tussenliggende periode 3837 mili taire trekkers 17.312 ton bietenkoppen, voeraardappelen, witlofwortelen, hooi, klaver, meel, natte en droge pulp, erw tenstro en witstro naar de getroffen gebieden vervoerd. Mr. Biesheuvel deelde ook mee, dat de standsorganisaties in Noord- en Zuid- Holland en in Zeeland een financiële bijdrage hebben geleverd van f. 320.000. Daarnaast werd door de boeren in het westen stalruimte aangeboden voor jong vee. Ongeveer 18.000 stuks vee werden uit de noodgebieden naar het westen vervoerd. Hun verzorging gedu rende de wintermaanden zal rond f. 270.000 kosten. In het kader van de hulpactie is door leden van de drie standsorganisaties spontaan voor meer dan een miljoen gulden ingezameld aldus mr. Biesheu vel. Hierin zit niet het bedrag, dat thans via het hulpfonds droogteschade van het Landbouwschap is bijeengebracht en dat inmiddels, volgens hem, het half miljoen nadert. Hierna werd het woord gevoerd door luitenant-generaal C.J. Valk, territoriaal bevelhebber in Nederland, namens de chef van de Generale Staf. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening was vertegenwoor digd door de heer C. H. J. van Beuke ring, directeur van de afdeling agrari sche handel en nijverheid van het departement. Inwoner van Lisse in Den Haag beroofd „Een knaak of ik maak je kapot" riep gisteravond een onbekende man de 36- jarige P. S. uit Lisse toe, terwijl beide mannen samen op weg waren naar een café. Zij hadden elkaar in een ander café ontmoet en wat gedronken. Bij het afrekenen had de onbekende gezien, dat de heer S. een briefje van honderd gulden wisselde. Hoewel de heer S. de keel werd dichtgeknepen, verzette hy zich hevig. Tevergeefs echter, want hij geraakte bewusteloos en toen hij weer bij kennis kwam was zijn portefeuille met bijna honderd gulden verdwenen. Eisenhowers bezoek aan Zuid-Amerika President Frondizi van Argentinië heeft meegedeeld dat Eisenhower en hij ge sproken hebben over wereldproblemen en vraagstukken inzake Amerika, maar het niet hebben gehad over de moge lijkheid van een militair bondgenoot schap tussen dc V. S. en Argentinië. Ik heb tegen president Eisenhower gezegd dat de economie van Argentinië op het ogenblik stabiel is en dat wij nu de .economische ontwikkeling van ons land moeten stimuleren, aldus Frondizi. President Alessandri van Chili heeft gisteren op een persconferentie in San tiago meegedeeld aan president Eisen hower te hebbu: \oorgesteld dat er een speciale conferentie bijeen wordt geroe pen voor ontwaptning in Latijns-Ame rika. Volgens Alessandri heeft president Eisenhower met dit idee ingestemd. Alessandri zei voorts Eisenhower te hebben meegedeeld dat hij de verkla ringen van president Kubitschek van Brazilië over de versterking van de eco nomische toestand van het Amerikaanse vasteland steunt. De GauUe deze week naar Algerije Van gezaghebbende ztfds te Parijs wordt verklaard dat president De Gaulle aan het eind van de week naar Algerije gaat. Het bezoek zou drie of vier dagen duren en een strikt militair karakter dragen. Het zou beperkt blijven tot oon- tact met het leger. Slechte een zeer klein aantal medewerkers zou de pre sident vergezellen. Woensdag, na een kabinetsvergadering, zal de vertrekda tum wordeu bekendgemaakt. De „voorlopige regering van de Alge rijnse republiek" heeft gisteren in een korte verklaring, in Tunis uitgegeven, gezegd de zelfbeschikking voor Algerije te aanvaarden, de kantonale verkiezin gen en een verdeling te verwerpen en onderhandelingen over zelfbeschikking te eisen. „Het gaat hier dus niet om onder handelingen over de toekomst van Alge rije. Die toekomst immers zal zijn zo als het Algerijnse volk wil dat zij zal zijn", aldus de verklaring. Premier Abbas zei in de verklaring, voorgelezen voor Radio-Tunis, dat de enige waarborg die Frankrijk tot nu toe voor de toepassing der onafhanke lijkheid had aangevoerd het Franse leger was. „Een beginsel is een ding en zijn toepassing een ander", aldus Abbas, die voorts de gedachte van verdeling van Algerije in een federatie van etnische groeperingen met stelligheid verwierp. Naar verluidde zou generaal De Gaulle voorstander zijn van een dergelijke ver deling. Amsterdamse politie sluit 10 posthuizen Schrijnend tekort aan agenten (Van onze Amsterdamse redacteur). Nadat sinde de laatste oorlog de zo genaamde wijkagent uit de Amsterdam se straten is verdwenen, heeft de hoofd stedelijke politie moeten besluiten met ingang van 8 maart tien posthuizen op te heffen. Beide maatregelen hebben hun oorzaak in het schrijnende tekort aan I politieagenten. I Het Amsterdamse politiekorps heeft 250 personeelsleden minder dan in 1940. Het tekort wordt schier maandelijks vanwege de pensioneringen groter maar ook de stad groeit. De hoofdcom- missaris heeft onlangs becijferd dat hij er 850 agenten by zal moeten hebben wil het politie-apparaat zijn aangepast Het jongste lid van het technisch personeelAad van der Spektij dens de onthulling van het eeuw feestgeschenk van het gezamenlijke personeel. (Foto L.D./Holvast) Goud in Indonesië in beslag genomen De Indonesische politie heeft bij overvallen bij goudsmeden op Oost-Java beslag gelegd op 14 niet-geregistreerde, verborgen staven goud, voor een totale waarde van ongeveer f. 115.000. Een zamenman werd gearresteerd, het goud werd in beslag genomen. Sterkere Thorraket met succes gelanceerd Op de Amerikaanse raketbasis van Cape Canaveral in Florida is gisteren met succes de laatste proef genomen met een gewijzigde Thorraket, die een stuwdruk van 74.250 kg ontwikkelt, het geen 6.750 kg meer is dan de oorspron kelijke Thorraket. De gewijzigde raket zal dienen als eerste trap voor de Thor-Able en de Thor-Del t araketten De proef van gisteren ging over een afstand van 2700 km. Het wapen legde die afstand af in zuidoostelijke richting en het kwam terecht in een doelgebied bij het eiland Antigua. J aan de oppervlakte en inwonertal van J Amsterdam. Het verdwijnen van de wijkagent, de agent per fiets die de buurt op zijn I duimpje kende, is destyds gecompen- I seerd door instelling van de radio-auto- j dienst. Thans gaan de laatste steunpun- ten in de buurten, de posthuizen, ver- dwijnen omdat men de personeelsbezet ting niet meer kan opbrengen. Resten dan nog de afdelingsbureaus, die echter veel minder contact met de bevolking hebben dan het slechts door enkele agen ten bezet posthuis. Ook hier zal de inmiddels versterkte radio-autodienst voor compensatie moeten zorgen. Onder het Amsterdamse politieperso neel bevinden zich velen van oorsprong niet-Amsterdammers die voornamelijk in de twintiger jaren naar de hoofdstad zijn gekomen. Een dergelijke „immigra tie" wordt thans belemmerd door het huisvestingsprobleem. Voorts is de sala riëring voor velen nog niet aantrekkelijk genoeg, hoewel de secundaire arbeids voorwaarden zoals de vergoeding voor overuren en de promotiekansen grotere struikelblokken blijken te zijn. Verrassend nieuwe CHEVROLET conceptie extra lage lijn - sportieve allure. gemakkelijk manoeuvreer- baar en te parkeren, ruim comfort. U brede, openslaande deuren. motor achterin: sobere, voorname stijl, volmaaktuitztchtopdeweg. stijve en lichte zelfdragende carrosserie. volmaakte geluidsisolatie, verwarming onafhankelijk van de temperatuur van de motor. motor acmerm. 6 dl. aluminium boxer motor LUCHTGEKOELD Maakt U vrij en bezoekt onze showroom. W Vandaag nog. n.v.HET MOTORHUIS Showroom: Stationsweg 1 en 2. Kantoor, werkplaats en garage: Morssingel. 1b Hoge Rijndijk 5 Tel. 24741 President De Gaulle laat zijn Russische gast heel wat van Frankrijk bekijken Veiligheidspolitie neemt uitgebreide maatregelen (Van onze Parijse correspondent) Terwyt de muiterü in Algiers de ern stige vormen van een staatsgreep ging aannemen, terwijl de moeilijkheden van zijn regering met de landbouwers van dag tot dag toenamen heeft generaal De Gaulle steeds aandacht gehad voor een onderwerp dat hem na aan het hart ligt: het bezoek van Nikita Kroesjtsjef aan Frankrijk! In het heetst van de Alge rijnse insubordinatie ontving hij de Rus sische gezant te Parijs om langdurig met hem over een detail van Kroesjtsjefs visite te praten. En terwijl de hoofdige boeren in Amiens slaags waren met de brandweer sprak hy met de Franse ge zant in Moskou over bepaalde verlan gens welke Kroesjtsjef ten aanzien van zijn bezoek had geuit. De Gaulle wil dat dit bezoek een groot succes wordt, zowel voor de Franse po litiek als voor de Russische premier zelf. Niet alleen hoopt hij een tegenhanger te kunnen leveren van het bezoek van Kroesjtsjef aan de Verenigde Staten, maar 'hü is van mening, dat Frankrijk evenals in de tijd van de tsaren en in die van de jaren tussen de beide we reldoorlogen in, in de zwarte jaren van 19401945 behoefte heeft aan een ster ke bondgenoot aan de oostgrens van Duitslandi, om het even of dat de grens van West- of van O'ost-Duitsland zal zijn. Vandaar dat de generaal (hij is pre sident van de republiek .maar iedereen in Frankrijk spreekt steeds van: de ge neraal) zich laat inlichten over ieder Hij zal Indonesië later iveer bezoeken Premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie is vanmorqen vroeq van het vliegveld Kemajoran vertrokken naar Calcutta waar hij, naar alqemeen wordt aangenomen, zal confereren met premier Nehroe van India en de gekozen premier van Burma De Noe. Kroesjtsjef wordt morgen in de hoofdstad van Afghanistan Kaboel verwacht. „Wy zullen het communistische pad volgen en U zult uw pad volgen, maar laten wij vrienden zyn," aldus de Russi sche premier tijdens een toespraak aan het afscheidsbanket, dat gisteravond in Djakarta ter ere van de scheidende gast werd gegeven. „Ik zal U niet vragen communisten te worden," zo verklaarde hij en bracht een hartelijke toost uit op Indonesië zyn volk en president Soekamo „die ik persoonlijk zeer respecteer." In zijn antwoord onthulde Soekamo, dat Kroestsjef van plan is Indonesië opnieuw te bezoeken per kruiser. Soe kamo deelde de datum echter nietmele. Kroestsjef bracht een dronk uit op de vriendschap tussen de beide landen, op de gezondheid van zijn gast en diens familie. Geestelijke verzorging van de strijdkrachten BESTAAT THANS 10 JAAR De geestelijke verzorging van land-, zee- en luchtmacht in Nederland be staat thans veertig jaar. In 1920 begon nen met vier leger- en twee vlootpre- dikanten met als chef een leger- en vlootpredikant in algemene dienst, kwa men er in 1939 150 reserve-legerpredi- kanten by. Bij de capitulatie in '40 werd ook dit instituut opgeheven. Na de oor log werden direct pogingen in het werk gesteld om het weer op te richten en met moeite slaagde men er in elk batal jon dat naar Indonesië vertrok, een le- gerpredikant mee te geven. In vijf jaar hebben honderd legerpredikanten ge arbeid. Twee van hen: ds. C. van Breu- gel en ds J. H. Kuypers zyn gesneuveld. Na het uitbreken van de oorlog in Korea ging ds. J. Timens als eerste predikant mee. Hy sneuvelde. In 1950 werd het vormingscentrum „Beukbergen" geopend- en in 1957 „de Kroeskamp". Er worden pogingen in het werk gesteld een derde centrum te stichten. Thans werken in de geestelyke verzorging totaal 93 pre dikanten als zee- land. en luchtmacht predikant onder een hoofdlegerpredi- kant (ds. A. T. W. de Kluis) en een hoofdvlootpredikant (ds. J. H. Sillevl6 Smitt). NED. HERV. KERK Beroepen door de Gen. Synode als pred. voor buitengewone werkzaamheden (geest, verz. gevangeniswezen te 's-Gravenhage) A. H. Hellemans te Leeuwarden. Beroe pen te Driebergen (vac. H. J. van Dru- ten) J. van Dijk te Garderen en ln de va cature 3de pred.pl. F. Offeringa te Katwijk aan Zee te Goudriaam-Otto- 1 H. Blnnekamp, kand. te Utrecht. land i Aangenomen het beroep van de Gen. Synode als Zendlngspred. op Nieuw-Gui- nea H. J. Teutscher. pred. voor buiten- gew. werkz. te Rotterdam. Aangenomen naar Scherpenlsse P. Alblas. kand. te Utrecht, die bedankte voor Herklngen. Bedankt voor Brakel (toez.) E. F. Ver- gunst te Rijssen. GEREF. KERKEN Beroepen te Ferwerd A. Corporaal te Edam te Dirkshoorn W. Bakker, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar 's-Gra- veland H. Th. van Reenen te Lichten voorde. BAPTISTEN GEMEENTEN VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Velp, H. F. Huson, te Musselkanaal, die bedankte voor Gou- GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Sint Catharines (Ontario, Canada) C. Hegeman te Genemuiden, MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 maart. Vette varkens- markt. Aangevoerd 153 vette varkens. No tering per kg. levend gewicht: zware var kens f 1.42-1.45, lichte varkens f 1,44-1.47 slagersvarkensf 1,47-1.51, zeugen f 1,29- 1.34. Handel slepend. AALSMEER, 29 februari. C.V. Centr. Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen: Seringen. Stepman per tak 56-115, Le- gray 39-54, blauw 39-85, Forsythia 20-59, Sneeuwballen 30-85, Prunus Triloba 20- 59, Prunus Serrulata 110-260, Euphorbia per stuk 40-75. Calla 45-75. Amaryllis 30- 52. Fresia per bos 75-130, Cyclamen 80-135 Iris 150-205, Berberis 85-140, Anemonen 45-66, Anjers: rood per stuk 20-32, roze 20 32, wit 20-36, Orchid Beauty 20-32, Ro zen: Better Times 45-85, Roselandla 35- 75, Edith Helen 60-125, Parel van Aals meer 50-110, Geh. Dulsberg 45-95, Pech- told 30-57, Verschuren 30-66, Towny Gold 40-85, Mad. Ofman 55-115, Stokman 45- 85. BODEGRAVEN, 1 maart. Kaasmarkt. Aanvoer 15 partijen. Notering f 2,tot 1 2.15, per kg. Handel kalm. BOSKOOP. 29 februari. „De Bos- koopsche Velling". Forsythia 1 37-34. idem 2 29-24. Idem 3 21-17, Idem 4 15-12, 3 49-28, Seringen: Stepman 60-45-22, An- dromedablad 53-34-105. Rhod. Pink Pearl 66-63, Idem kort 49-36. Magnolia Soulan- geana 40-41, Amandelen 30-17-11 per tak Azalea Chinensls 100-55 per tak. Mahonia- blad 115-80, Prunus Triloba 27-28-19. KATWIJK AAN DEN RIJN. 29 februari. Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 11.40-13.70. waspeen A2 (per kist) 4. tot 10.50, waspeen BI (per kist) 13.tot 14.60, waspeen B2 (per kist) 1.50-3.80, waspeen Cl (per klBt) 9.90-10.10. boeren kool 1 48,tot 54,boerenkool 2 40, Het Eeuw feestgeschenk van het gezamenlijke personeel, een des avonds verlichte aardbol met tijd aanwijzing volgens het ontwerp van de Rotterdamse edelsmid J. Bosman tot 44,spruiten Al 48,tot 50, spruiten A2 47.tot 48.gele kool 1 25,— tot 35,—. gele kool 2 17,— tot 18.— groene kool 2 17,tot 45,radijs (per 100 bos) 24,rode kool 1 40,— tot 46. witlof 1 53,— tot 63,—. witlof 2 43,— tot 61,—. Aanvoer waspeen 85.000 kg. waarvan 60.000 kg voor export werd verkocht. ROTTERDAM, 1 maart. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 4381. Weektotaal 636 vette koeien en ossen 350. gebruiksvee 972, vette kalveren 519, graskalveren 176, nuch ter kalveren 1905, varkens 16, lopers 29, biggen 60, paarden 76, veulens 3, schapen of lammeren 213, welde/zuiglammeren 41 bokken of geiten 21. Prijs in cents per kg: vette koelen le kw. 295-325. 2e kw. 280-295. 3e kw. 255- 280. vette kalveren 290-320, 260-290, 220- 260. slachtpaarden 235, 180. 170. Prijs in guldens per stuk: graskalveren le kw. 440. 2e kw. 380. 3e kw. 280. nuch tere kalveren 58 48 38. exportvarkens lo pers 85 70 60, biggen 50 42 38. schapen 115 90 60, lammeren 115 90 65, kalfkoelen 1250 1090 900. melkkoeien 1250 1090 900. vare koeien 875 750 650. vaarzen 910 760 600. pinken 560 500 400. RIJNSBURG, 29 februari. Bloemen veiling Flora. Tulpen: Pink Attraction 140-145, Sulpher Glory 130-135. Apeldoorn 135-145. Edith Eddy 75-85, Imperator 115 -120. Roze Copland 90-105. White Vlrglne 100-105. Paris 125, KLM 130-135. Prunus 100-120. Golden Harvest 95-105. Her Grace 75, Cordell Huil 125, Campflre 100 detail van Kroesjtsjefs reis en dat hij, als gevolg van zijn fenomenale geheugen reeds thans weet wat de Russische pre mier op ieder ogen-blik van de dag tus sen 15 en 29 maart zal doen, hoe hij zal worden 'bewaakt, wie hij zal ontmoeten en welke moeilijkheden er even-tueel dreigen. De Gaulle zelf is nogal optimis tisch over het verloop van Kroesjtsjefs reis. Vele functionarissen van het Fran se ministerie van BinmenHandse Zaken, verantwoordelijk voor Kroesjtsjefs vei ligheid, zijn dat minder. Honderden re chercheurs zijn reeds sedert enige weken de Franse provincie ingetrokken. Ieder huis langs de route, welke in de steden gevolgd wordt, staat te boek. En van iedere bewoner en mogelijke gasten zijn de antecedenten bekend en gecontro leerd. Dat hoopt men tenminste, maax bepaalde hoge functionarissen doen geen oog meer dicht. Men verwacht trouwens dat De Gaulle zelf wel zal helpen en dat hij af en toe zijn hoge gast zal komen begeleiden op plaatsen, waar mogelijk© anti-communistische manifestaties roet in het eten van de Frans-Russische ver broedering zouden kunnen gooien. Bovendien is er een lijfwacht van be proefde politiemannen geformeerd, die geen duimbreed van Kroesjtsjefs zyde wyken. Dat niet alleen, zij verkennen reeds thans het parcours van de reis. De zijdeuren en gangen van de gebouwen waar hij zal overnachten of eten, noch de mogelijkheden van vensters en zy- straten, noch de gevaren van losschie tende gietmonden in fabrieken hebben gelheimen voor hen. Voor het overige vertrouwt men ook een weinig op de loyaliteit van de Fransen en voor de af deling „enthousiaste betogingen" heeft de Franse politie contact opgenomen met de afdelingen van de Franse communis tische party. Dit voor het eerst sedert de jaren van het Volksfront van 19341 Druk programma Premier Kroesjtsjef gaat een volbezet- te veertien dagen tegemoet. Op 15 maart komt hij aan op het vliegveld Orly met een Tupolef-114 (gewicht 140 ton) en op 29 maart zal hij met hetzelfde vliegtuig weer van het. Parijs© vliegveld vertrek ken. Daaa- tussen maakt hij per auto, per extra trein en per vliegtuig (de Ca- ravelle, de trots van de Franse vliegtuig industrie) een tocht die hem van Parys naar Bordeaux, Marseille, Avignon, Lyon Beifort, Nancy, Verdun, Reims, Rijssel, Normandië en via Rambouillet weer naar Parijs zal brengen. Hij zal onderweg fa brieken, tuindorpen, arbeiderswoningen, universiteiten, kathedralen, kastelen en de stranden van de geallieerde invasie bezoeken. Zo zal hij in Marseille kun nen zien hoe honderden studenten van de medische faculteit tegelijk bepaalde operaties kunnen bijwonen via de tele visie in kleuren. In Rouen zal hij de prachtige na vijftien jaar bijna geheel gerestaureerde kathedraal bezoeken, evenals te Reims, waar de aartsbisschop hem persoonlijk zal ontvangen. In Rouen ook brengt men hem naar de gedenksteen op de Oude Markt, op de plek, waar Jeanne d'Arc verbrand Is. Het zal belangwekkend zijn te weten in hoeverre zo'n voor Fransen gewyde plek enige indruk maakt op de vertegenwoor diger van een systeem dat in lawines van bloed en moord is geboren. Het pleit in ieder geval voor De Gaulle dat hij Kroesjtsjef inderdaad met vele facetten van het Franse leven laat kennis ma ken. Al blijft het een vraag in hoeverre een dergelijke overladen reis op zo'n soort staatsman een diepe indruk kan achterlaten. Uitvoerig gesprek Op 27 en 28 maart zal Kroesjtsjef te Rambouillet verblijven. Dat bezoek zal nog warden onderbroken door een tochtje naar het paleis van Versailles en naar de Ren-aultfabrieken te Fleins. De Gaulle hoopt dat hij gelegenheid zal hebben uitvoerig met Kroesjtsjef van gedachten te wisselen en hem zijn plan voor een oplossing van het Duitse vraag stuk en voor een versterking van Frank- rijks positie in Europa uiteen te zet/ten. Velen in Frankrijk staan echter wat voorzichtig tegenover al te grote ver wachtingen welke men van het bezoek mocht koesteren, al geven zy toe, dat dergelijke uitingen van vriendschap nooit kwaad kunnen en in ieder geval toch wel bijdragen tot een beter weder zijds begrip. 105, Narcissen: King Alfred 60-62, Poe- taz 35-45, Cragford 70, Carlton 75-80. Ca- lifornle 65. Sempre Avanti 63. Scarlet Ele gant 70, Hyacinthen. gemengd 85-100. Fresia's: Buttercup 65-70, Snow Queen 80-58. Marijke 90-100. alles per bos; Hya cinthen: Jan Bos 12-16, L'Innocence 18- 22. Delfts Blauw 20-24. Pink Pearl 18-20- per stuk. Am. Anjers: Sim wit 1 24.tot 26.idem roze 22.tot 24,idem Der by 18.— tot 20,— per 100. RIJNSBURG, 29 februari. Groente veiling: waspeen 7,tot 72.groene kool 33.tot 55.uien 8.tot 23.— boerenkool 36,tot 45.breekpeen 9 - tot 28.gele kool 23,tot 39,rode kool 31,tot 46,per 100 kilo.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4