3 Spinoza in paardesprongen 4 Opa maakt het priem-a Kryptogram 6 5 Rekenkundig eeuwfeest H N T D T r E N 1 O M U A D R G R O E U E O D E E D B N O R A D V E A N V N E E E H T V 5 N L 1 N E 1 O 1 T M R N S N E A E E E D L R R E v o E D E O Z R L R N C H L E L N H O T V R E E O U S FlZjE E N R T O D A C A F 1 E V D E S A K O E s V A L E E E N E O T D E E E M G E A 1 T L A E V V S 1 L E S E D S N A R N W E A S E B E E 1 N R G 1 A A V N D B D T T e: S N Z Z H N H 1 O N T N N N 1 1 H T T R N T 'J 1 Het is ons niet bekend of Spinoza een groot liefhebber van paard rijden is geweest. Wij hebben dat ook niet in oude folianten nage speurd. want we moeten hem nu toch wat gaan laten springen. Een citaat uit een van zijn werken (hier en daar een enkel lettertje gewijzigd omdat we het goede aantal letters moesten hebben) is in bijgaande diagram op een wat wonderlijke manier neergeschre ven, in elk van de 204 hokjes een letter. Men kan het citaat recon strueren, door van de linker bovenhoek (de letter H) uit met de paardesprong van het schaakspel alle vakjes in 203 sprongen te doorlopen, elk vakje niet meer dan éénmaal. Voor puzzelaars die de paardesprong niet kennen zij nog gegeven, dat dit de sprong is tussen twee vakjes, die één recht en één schuin van elkaar af liggen. Ter verduidelijking is dit in het bijgaande tekeningetje weergegeven van het zwarte middenvakje af. Van dit vakje kan dus naar acht andere vakjes gesprongen worden. De voortzetting van enkele van deze sprongen is in gebroken lijnen weergegeven. Vanzelfsprekend zijn wij ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Leidsch Dagblad ook op bezoek gegaan bij die andere grpte „instelling" mogen wij wel zeggen, die niet bij de Kamer van Koophandel maar bij de burgerlijke stand staat ingeschreven als Primulus Vrolijk. Vanzelfsprekend omdat ook deze nationale figuur dit jaar een eeuw geleden geboren werd. Per slot van rekening is het aardig eens een genoeglijk gesprek tussen twee honderdjarigen te organiseren. „En, Opa (onder welke naam men Primulus Vro lijk nu al tientallen jaren aanspreekt in zijn dorpje Raadsellodam), hoe gaat het er mee?" „O, prima Het klonk wat afwezig, wat dof. „Hoe gaat het met de gezondheid?" „O, prima We waren net van plan hem te vragen, wat hij dacht over de invoering van een maximum snelheid voor voetgangers, toen plotseling alle vaagheid van zijn gezicht verdeen, een glimlach als een late herfstzon over de rimpelige akkers van zijn gelaat trok en „opa" zonder aarzeling teruggreep naar onze eerste vraag om er een wat enthousiaster antwoord op te geven. „Ik maak het prima". „O, dank U, ik meende zo-even al te horen dat U het pri „Ja Ja, prima, met de gezondheid ook, echt prima. Nou ja, meer priema hoor!" We hoorden opa duidelijk die e aan zijn blijkbaar prima gezondheid toevoegen. „Tja, ik zat net wat uit te rekenen. Weet U wat een priemgetal is?" Dat wisten we, maar we wisten evengoed dat opa het prettig vond om altijd meer te weten dan een ander en dan nadrukkelijk iets uit te kunnen leggen om zijn alomvattende kennis te demonstreren. Der halve gaven wij een bescheiden ontkennend ant woord. „Een priemgetal is een ondeelbaar getal. Een getal dus, dat alleen door zichzelf en door 1 deelbaar is, maar door geen enkel ander heel getal. Zoals b.v. 11, 43, 5, 67 enzovoort. Ik zat net eens over mijn nako melingen te denken, en vandaar dat ik het zo priema maak. Kijk, dat zit zo. Ik heb toevallig, nu ik zowat honderd jaar ben, honderd nakomelingen, en „Wat heeft dat met priemgetallen te maken? Honderd is toch geen ondeelbaar getal?" „Nee, wacht nou even, daar wilde ik juist wat over zeggen. Ik heb kinderen, kleinkinderen, achterklein kinderen, achterachterkleinkinderen en achterach- terachterkleinkinderen. En hun aantallen zijn alle maal verschillende priemgetallen, en die vijf priem getallen zijn dus samen honderd. Leuk hè?" „Zo, zo, hebt U al tot in het vijfde geslacht nako melingen? Dat is wel een uitzonderlijk geval!" „Ja, dat zal wel. Maar het is nog veel leuker. Met die priemgetallen bedoel ik. Er komen natuurlijk een heleboel voornamen dezelfde keer voor onder al die honderd nakomelingen. Zo zijn er 29 Annies, 7 Willems en 17 Hendrikken onder allemaal priemgetallen. Alle namen komen alleen in een priemaantal voor! Alleen Annie en Hendrik komen in alle generatis voor, en „En de naam Primulus?" „Dertien maal. Mijn oudste zoon was natuurlijk de eerste! Dat is natuurlijk wel vervelend, zo'n on geluksgetal 13, maar daar is niets aan te doen. Maar laten we nu verder gaan met die aantallen nakome lingen. Het aantal kinderen plus het aantal achter- achterachterkleinkinderen is gelijk aan het aantal achterachterkleinkinderen en het aantal kleinkin deren is het omgekeerde van het aantal achter achterkleinkinderen en het omgekeerde aantal achterkleinkinderen min het omgekeerde aantal achterachterkleinkinderen is ook weer een priem getal, dat een priemgetal groter is dan het aantal achterachterachterkleinkinderen, en het aantal Ja nussen in alle geslachten is gelijk aan het aantal achterachterkleinkinderen en het omgekeerde van het aantal achterkleinkinderen, gedeeld door het aantal achterachterachterkleinkinderen, is ook weer een priemgetal en gelijk aan het aantal namen Janus, en het aantal Maries is een priemgetal, dat ligt tussen het aantal achterachterkleinkinderen en het aantal achterachterachterkleinkinderen. De naam Pieter komt ook maar weinig voor. Da's maar goed ook, want dat vind ik een naam van niks Enigszins duizelig vonden we dit een goed moment om deze woordenstroom te onderbreken. „Dat moet U niet zeggen, want er zijn ook een heleboel goeie Pieten, al zijn ze dan wel eens zwart". „Hè, hè, leuke mop. Maar laten we verder gaan. Jan vindt ik een veel mooiere naam, maar die komt toch ook niet zoveel voor. Wel een priemaantal, maar dat kan je toch met één cijfer schrijven. Het merkwaardigste geval doet zich echter voor bij de achterachterkleinkinderen. Tel je het aantal achter kleinkinderen bij het aantal achterachterkleinkin deren en deel je dat door het aantal Jodocussen dan Waarschijnijlk zit opa nóg te praten. Maar wij konden het niet langer uithouden. Toen w(j na het consumeren van ruime hoeveelheden kalmerende middelen des avonds weer in staat waren redelijk te denken, ontdekten wtf dat opa ondanks z(jn gekwebbel over kinderen, kleinkinderen, achterkleinkin deren, achterachterkleinkinderen en achterachterachter- kleinkinderen bepaald niet achterlik of kinds was. H(j heeft ons waarschijnlijk een raadsel willen opgeven. Een raadsel, dat wtf U nu ter oplossing voorleggen: Hoe heten de achterachterachterkleinkinderen van opa? Horizontaal: 1. laag land dat bij ons hoog in ere staat 5. twaalfmaal per jaar mede klinkers aan elkaar. 8. op de boterham is deze stra tegische affaire wel te ge nieten. 10. de laatste medeklinker boven de eerste heeft iets met een eeuw te maken 11. overlevering is niet meer dan een kippenwerk met een boom 12. nauwgespannen S volgt nog 14. draal twee letters in een ge schreven stuk om, en Rus land krijgt kriebels 15. klusje 18. academicus zaait twist tus sen twee even getallen 19. een deel is kapot 21. lezer is nog net geen hoog leraar 23. donderhond 26. verpletterd ei maakt veel kabaal 27. deel van Europa ligt in uiterste noorden en uiterste zuiden 28. in een ladder zit lichaams vorming 29. verward doelpunt dat in een regelmatig tempo gescoord wordt is een makkelijk hulp middeltje voor de wiskun dige Verticaal: 1. in het Hollands is deze we reldberoemde naam toeval lig identiek aan het Degrip dat spreekt uit de nalaten schap van de drager 2. bestuurder met een akelige meteorologische inslag 3. roddel mept op de rug 4. waarvoor men spreekwoor delijk met stank genoegen moet nemen 5. in gaarde van vruchten puree groeien groenten 6. op korte termijn is reeds spoedig 7. in vele kerken vindt men deze merkwaardig gegroeide boom 9. zonder lidwoord wordt een vertegenwoordiging een ver tegenwoordigende instantie 13. relatie van een pose op afstand 14. stekelige bloem ontsiert de haardos 16. oude vrouw verschilt slechts één letter van een luidruch tig instrument bij een voet balinstituut 17. zijn ei en alcohol nodig om recht te krijgen? 20. dromerige waterkering 22. Cas, jongen, laten we er een compagnonschap van ma ken, dan hebben we althans de romp van een schip 24. sexe en vaardigheid liggen slechts één medeklinker van elkaar af 25. zet men de staart van de huid aan de kop, dan heeft men verstrooiing HONDCPS JABE.NLD «ld* l 8 6 O DAKEN O N HERD I 9 In bijgaande gecombineerde vermenigvuldiging en deling zijn de meeste cijfers door punten en slechts een deel door letters vervangen, terwijl enkele cijfers eveneens zijn gegeven. HONDERD wordt vermenigvuldigd met JARENLD en het produkt wordt daarna door JARENLD gedeeld als controle. Deze deling komt dus op 0 uit. Verder zijn alleen in deze vermenigvuldiging en deling de letters LD en de cijfers 1860 en 1960 gegeven. Door beredenering met een klein beetje proberen kan de oorspronkelijke com binatie van vermenigvuldiging en deling in cijfers worden gereconstrueerd. Ver schillende letters stellen steeds verschillende cijfers voor en gelijke letters gelijke cijfers. Er is slechts één oplossing mogelijk. Het cijfer 0 komt niet als linker cijfer van een getal voor. Hoe luidde*de oorspronkelijke berekening in cijfers?

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13