LEIDENS INIDJVVC GEZICHT [1 MAART "i860 - 1960 LEIDSCH DAGBLAD ECHO EN VISIOEN j 'l vlakken" en die bouwwerken, die geba seerd zijn op, of verwant zijn mèt de op vattingen van de Stijlgroep (o.a. Oud en Rietveld). Dit zijn overigens slechts enkele richtingen in de moderne bouwkunst, die niet stil is blijven staan en waarin voort durend naar nieuwe wegen gezocht wordt. Trouwens, de leidende figuren zijn zelf ook geëvolueerd, zodat er vrij sterke nuances voorkomen tussen de werken van eenzelfde bouivmeester. Daarbij komt, dat iedere architect, ook al bouwt hij in moderne stijl, een zelfstandige persoonlijkheid is en dat, op al of niet gélukkige wijze, in zijn werk tot uitdrukking brengt. Wil men dus een omschrijving geven van het begrip „mo derne architectuur"dan kan men, ruim geformuleerd, het beste spreken van die vormen, welke, onder invloed van het ge bruik van nieuwe materialen, rationele opvattingen vertolken, waarin de voorkeur gegeven wordt aan strakke lijnen en waar bij, in het algemeen gesproken, afgezien wordt van wat het voorgeslacht aan schil derachtige bouwvormen heeft overgeleverd. Op deze pagina zijn enkele afbeeldingen bijeengebracht van wat in Leiden aan modern bouwen" te vinden is. Links boven: het nieuwe gebouw van het Motor huis aan de Stationsweg; in het midden: trappenhuis van een flat aan de Burg- gravenlaan; rechts boven: de imposante Ook in Leiden, een van de oudste steden n ons land, vindt men verscheidene voor- elden van moderne architectuur. Nu ver- (se men zich niet: lang niet alles wat 8 gebouwd is, behoort daartoeomdat ak wordt vastgehouden aan min of meer nventionele vormen. En wat wèl tot het „nieuwe bouwen" behoort, kan weer worden onderverdeeld in uiteenlopende richtingen. Zo is er, om enige voorbeelden buiten de stads grenzen te noemen, een duidelijk verschil tus sen bijv. Dudoks vermaarde raadhuis in Hil versum dat men zou kunnen karakteriseren als een spel met kubussen en onversierde Torenflat, een fraaie afsluiting van de „burgemeesterswijk" midden-links: woonhuis aan de Kanaalweg en rechts: een fragment van het Station; links onder: huizen aan de Rijn en Schiekadein het midden: trappen van de Sterflat aan de Klikspaanwegen rechtsonder: het „Boekhuis" aan de Breestraat, een modern accent in het hart van de stad.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11