wonen De stad waarin wij Na oorlog 5000 nieuwe woningen f OE stond het in Leiden bij het einde van de oorlog 1940 1945 met de woningbouw en de stadsuitleg? De woningbouw had tijdens de oorlog praktisch stilgestaan; 163 woningen waren verwoest, de woningvoorraad was van 1 januari 1940 af toegenomen met slechts 233 woningen, de bevolking evenwel met 5782 personen, namelijk van 78.217 inwoners (op 1 januari 1940) tot 83.999 inwoners (op 1 januari 1946). ECHO EN VISIOEN j 1 MAART 1860 - 1960 LE1DSCH DAGBLAD *3 Het aantal samenwoningen van gezinnen was tengevolge van deze achterstand in de woning bouw dan ook schrikbarend toegenomen. Met de leniging van deze woningnood stond de stedelijke overheid voor een zware opgave. Grote complexen woningen waren nodig om op het enorme woning tekort in te lopen. De benodigde gronden moesten echter grotendeels nog aangekocht en bouwrijp worden gemaakt, nadat eerst nieuwe uitbreidings plannen waren ontworpen. Het algemene uitbrei dingsplan van 1933 was voor de verdere ontwikkeling van de stad niet meer geschikt te achten. Reeds voor en tijdens de oorlog ontstond een nieuwe visie op de vorm en inhoud van woning en woonwijk, welke meer ruimte, meer groen, meer afwisseling en samenhang in de woonwijk en vooral ook doelmatigheid als richtlijn aangaf. Aan het sociale aspect in de opzet van de nieuwe woonwijk en de inrichting van de woning werd bijzonder veel waarde gehecht. Hier lag dus wel bij uitstek een taak voor de gemeente om een verantwoorde stadsuitbreiding te creëren. Welke mogelijkheden bood Leiden na de oorlog? De ivoningbouw tussen de beide wereldoorlogen had rondom de Leidse singels een in dikte variërende schil van bebouwing doen ontstaan. De belangrijkste stadsuitbreidingen waren te zien in het zuiden (Tuinstad- wijk, Burgemeester- en Professorenivijk) en in het noorden (Kooikwar- tier). Verder was slechts een aarzelende poging tot woonwijkvorming aan de Lage Morsweg en de Haagweg merkbaar. Een afgeronde woonwijk was echter nog niet ontstaan. De aloude binnenstad nam nog steeds een zeer dominerende plaats in, geheel anders dan in oude Hollandse steden als bijv. Amsterdam en Haarlem, waar buiten de oude binnenstad reeds uitgestrekte woonwijken waren ontstaan. Het meest voor de hand lag daarom een zodanige uitbreiding van de stad, dat deze zou leiden tot voltooiing van die woonwijken, welke waren gelegen birinen de natuur lijke begrenzingen als de spoorbanen Den HaagLeidenHaarlem en LeidenWoerden, de Stinksloot, tevens gemeentegrens, in het noorden en het Rijn- en Schiekanaal en de Zijl in het oosten. Eén van de eerste complexen woningwetwoningen werd dan ook gebouwd in het noorden van de stad in de omgeving van Julianakade, Bernhardkade en de Willem de Zwijgerlaan. Aan deze woonwijk is na de oorlog tot heden voortdurend doorge bouwd. Meer dan 1000 woningen zijn hier thans verrezen. Verleden, heden en toekomst Ir. J. C. H. Drost, die sinds 1956 in het Stadhuis zijn speciale aandacht wijdt aan de toekomstige stads ontwikkeling in het kader van de Leidse agglomeratie, vonden wij bereid in dit eeuw feestnummer te schrij ven over de stedebouwkun- dige ontwikkeling en de woningbouw in de periode 19-15-1960. Bovendien schetst hij een beeld hoe Leiden er in 1985 zal uitzien. Met de bouw van een zestal hoven is de bebouwing aan de noordzijde van de Willem de Zwügerlaan thans geheel voltooid. Een uitgestrekt com plex van circa 20 ha. permanente volkstuinen sluit thans deze woonwijk aan de noordzijde af. Binnen enkele jaren zullen in dit stadsdeel de bouw mogelijkheden volkomen zijn uitgeput. De bouw van middenstandswonin gen richtte zich vooral op de omge ving van de Burggravenlaan, een doortrekking van de reeds voor de oorlog aangelegde De Sitterlaan in noordwaartse richting naar de Hoge Rijndijk. Deze nieuwe weg, voorzien van gescheiden rijbanen, ontsloot nu nieuwe terreinen voor gevarieerde middenstandsbouw, zodat de straat- namencommissie vele professoren en burgemeesters aan de rij hunner voor gangers kon toevoegen. Van bijzondere betekenis is de aanleg van het wijk- park „Roomburg", omvattende wan delpaden, speelweiden, tennisbanen en sportvelden. Dat deze 7.5 hectaren, ondanks de ruimtenood waarin de ge meente verkeerde, niet voor woning bouw doch voor sport en spel en voor wandeling en rust werden bestemd, zal het nageslacht, naar wij hopen, tot grote dankbaarheid stemmen. Het type van woningen, dat hier werd gebouwd, vertoonde evenals trouwens bij de wo- ningwetbouw een kardinaal verschil met die van voor de oorlog. Behalve het eengezinshuis werden nu in groten getale etage-woningen gebouwd, hetzij in 3 of 4 woonlagen. Torenflat waardige bekroning van nieuwe wijk Het ingebouwde gemeenschappelijk trappenhuis deed zijn intrede in de Leidse samenleving, terwijl de eerste galerijwoningen tot stand kwamen in de in 1957 gereedgekomen Torenflat, met tien woonlagen, welke zo prachtig is gesitueerd langs de Kanaalweg en een waardige bekroning van deze nieuwe woonwijk vormt. De bouw van de etagewoningen, met hun gemeen schappelijke tuinen en openbare groen stroken heeft deze woonwijk in de periode van 1945 tot 1960 in stede bouwkundig opzicht een verrijking be zorgd, vergeleken met de door zijn aard eentonige complexen eengezins woningen, welke voor de oorlog waren gebouwd. Jammer is, dat de vele scho len in de omgeving van de Burggra venlaan een in stedebouwkundig op zicht weinig representatieve en in de totaliteit van de woonwijk weinig pas sende plaats hebben verkregen. Alle, in totaal 11 scholen, waarvan zeven thans zijn gebouwd, verrijzen namelijk op terreinen, welke op drastische en weinig fraaie wijze uit de eigen lijke woonbuurten zjjn geamputeerd. Hier wreekt zich o.m. het tekort van de vooroorlogse uitbreidingsplannen, waarin op onvoldoende wijze terreinen voor scholenbouw werden gereser veerd. In dit opzicht is door het huidige wetenschappelijk onderzoek t.b.%. de programmering van de uitbreidings plannen, in dezen inderdaad een stap vooruit gedaan. Sinds 1945 zijn er in dit stadskwartier circa 1050 woningen bijgebouwd. Wanneer hopelijk over enkele jaren de thans nog braakliggende bouwter reinen aan de Uhlenbeckkade en Meijerskade zullen zijn bebouwd, langs de lommerrijke Kanaalweg een rij van fraaie villa's zal zijn verrezen, aan de Roomburgerlaan een aaneengesloten winkelfront de bewoners ten dienste staat en de Hervormde Vredeskerk bij de De Sitterbrug het stadsbeeld siert, zal ook deze woonwijk, wat de bebou wing betreft, zijn voltooid; althans in zoverre men van voltooiing kan spre ken, want nimmer zal de stedebouw- kundige zijn zorg kunnen ontnemen aan een woonwijk, vooral niet wan neer daar nog door toekomstige sane ring verbeteringen, als b.v. hier de vernieuwing van de Rijndijkstraat e.a., kunnen worden aangebracht. Sprong over de spoorbaan Van vérstrekkende betekenis voor de stadsuitbreiding na de oorlog was de sprong over de spoorbaan Leiden Woerden. Alleen in de polder tussen de Korte Vliet en de Trekvliet was binnen de gemeentegrenzen nog de mogelijkheid voorhanden om een nieuwe woonwijk tot stand te brengen. Zo werd in 1947 een verdere uitbrei ding van de reeds bestaande bebou wing in de omgeving van de Da Costa- straat, welke dateert uit de jaren 1924 en 1933, tot stand gebracht. Na enkele jaren onderbreking werd in 1951 ver der in zuidelijke richting doorgestoten. Boshuizerkade een begrip De Boshuizerkade begon langzamer hand een begrip te worden. Een na deel was, dat deze uitbreidingen slechts via de Haagweg een verbinding hadden met de overige stadsdelen. Naarmate de woningbouw en ook de bouw van winkels en scholen vorderde bleek wel duidelijk welk een barrière het goede renemplacement vormt voor de goede communicatie met deze woonwijk. De door deze uitbreiding ontstane ver keerssituatie op de Haagweg was dan ook verre van ideaal te noemen. Ge lukkig kwam dan ook in 1955 de Vjjf- Mei-brug over de Trekvliet tot stand en werd daarna de Vijf Meilaan aan gelegd, zodat nu ook via de Heren straat een verbinding met het stads centrum tot stand kon worden ge bracht. Stedebouwkundig bezien waren evenwel aan de plaats, waar de sprong over de spoorbaan en de Trekvliet werd genomen, grote bezwaren ver bonden, welke zich thans duidelijk demonstreren. Deze centrale verkeersverbinding vanaf de spoorwegovergang bij de He renstraat naar de Vijf Meilaan voert over een belangrijke lengte door een industriegebied, n.l. dat van de HCW en door het industriegebied, gelegen tussen Rooseveltstraat en de Trekvliet, dat thans reeds voor een belangrijk gedeelte is volgebouwd. Het is uit een oogpunt van industrievestiging welis waar te verklaren, dat deze industrie terreinen op deze plaats werden ont worpen, immers er waren daar reeds belangrijke vestigingen (HCW, NEM, groenteveiling e.a.) aanwezig, doch deze industriedriehoek (tussen Roose veltstraat, Rijn- en Schiekanaal en spoorbaan LeidenWoerden dringt zich wel op zeer onplezierige wijze tot ver in het stadslichaam. In de oude binnenstad zijn er diverse sprekende voorbeelden van aan te wijzen hoe woonwijk en industrievestiging, welke te dicht bij elkaar zijn gelegen, elkaar zeer slecht verdragen. Ook hier demon streert zich hoe in het engbegrensde Leiden, beperkt als het was en thans nog is, in zijn keuzemogelijkheden voor de vestiging van industrieën, woonwijken en recreatiegebieden, de vorming van een gave stedebouwkun- dige stadsstructuur geweld moet wor den aangedaan. Vijf Meiwijk groots van opzet Echter, ondanks deze bezwaren, deed zich de levensdrang van het zuidwes telijk stadsdeel krachtig gelden, vooral toen aan de Vjjf Meilaan en het Be vrijdingsplein in de jaren 1956—1957 een modern en ruim ontworpen win kelcentrum werd gebouwd, bestaande uit 40 winkels met daarboven 122 flat woningen. Daar de binnenstad nog steeds een plein moet missen, moet dit ruime winkelplein wel een plezierige belevenis zjjn voor de Leidenaar. Dit winkelcomplex vormt een belangrijke aanzet voor een groots wijkcentrum, dat zjjn uiteindelijke vorm en sfeer zal hebben verkregen wanneer de west zijde van het Bevrjjdingsplein is afge sloten door een combinatie van een winkelgalerij, met hoogbouw, een cul tureel wijkcentrum, een kerkelijk cen trum, gelegen aan de noordzijde van de Vjjf Meilaan en vooral ook door de bouw van dagwinkels op het Vjjf Mei plein. waar, te midden van de ge kleurde bestrating, de grijze tegel- vlakken reeds de toekomstige plaats aangeven. Door deze lage winkels en door een oostelijke afsluiting van het plein naar het industrieterrein (een gezellig café-restaurant!), zal hier in de toekomst toch ook de intimiteit terug gevonden kunnen worden. Met volle kracht vooruit Met volle kracht gaat het nu voor uit met de uitbreiding van Leiden- zuidwest, vooral nu andere woon wijken volgebouwd raken. Nieuwe woonbuurten ontstonden of zijn in wording vanaf het winkelcentrum tot aan de Voorschoterweg. De Vjjf Mei laan werd doorgetrokken, bijkans tot aan de gemeentegrens, en wanneer men thans de spoorwegovergang bjj de Vink passeert, ziet men op korte af stand voor zich het nieuwe Leiden uit de grond komen. Dat ook dit uitbrei dingsplan met het in snel tempo toe nemende verkeer rekening houdt, laat het kruis van hoofdwegen (Churchill- laan en Vjjf Meilaan) zien, dat deze woonwijk, welke meer dan 20.000 in woners zal gaan tellen, in vier secto ren gaat verdelen. Beide hoofdver keerswegen, welke ook een functie in groter verband verkrijgen, hebben gro tendeels gescheiden rijbanen van zeven meter, met ter weerszijden apart ge legen rijwielpaden van drie meter en voetpaden, terwijl voorts het aantal kruispunten en het parkeren langs deze wegen door de wijze van vorm geving der woonbuurten tot het uiter ste beperkt zal blijven. Sinds de oorlog zijn hier totnutoe plm. 2000 woningen gebouwd, groten deels woningwetwoningen en zoals elders, volgens geheel andere stede- bouwkundige principes dan voor de oorlog. Op grote schaal werden etage- woningen in 2, 3 en 4 woonlagen, afge wisseld met eengezinswoningen waar onder ook bejaardenwoningen ge bouwd. De zo noodzakelijke efficiency bij deze grote woningproduktie leidde bij de bouw tot herhaling van bepaal de wooneenheden, welke op zichzelf bestonden uit gedifferentieerde groe pen van etage- en eengezinswoningen. Het complex van circa 500 woningen, gelegen tussen Willem Klooslaan en Telderskade, gebouwd in de jaren 1952 tot 1954, is daarvan een duidelijk voorbeeld. Dat het onderwijs van de kinderen in dit thans pl.m. 11.000 inwoners tel lende stadsdeel niet werd vergeten moge blijken uit de bouw van 5 scho len (w.o. één noodschool) terwijl twee scholen (w.o. een chr. vakschool voor meisjes) bijna gereed zjjn. Dat ook de Leidse studenten een sprong tot bulten de singels konden verrichten getuigt de bouw bij de Haagweg van de Ster flat voor 220 woningen, op donderdag 28 januari jJ. door Prins Bernhard officieel geopend. Als een groene baan ligt In dit uit breidingsplan een strook sportvelden, bestaande uit zeven voetbalvelden en vier korfbalvelden. Helaas is de be volking totnutoe nog verstoken geble ven van een wijkpark, waar het ge zellig en rustig wandelen is. Leiden bouwt Naast deze drie grote stadsuitbrei dingen kwam ook een drietal afzon derlijke woonbuurten gereed, hoofd zakelijk bestaande uit eengezinswonin gen. zoals het complex van circa 380 woningen, gelegen tussen Zoeterwoud- seweg, Veilingkade en Lammenschans- weg. gebouwd in de jaren 1947 e.v. Hoewel de aanleg van deze woonbuurt op zichzelf aantrekkelijk is, is het in de stedebouwkundige structuur van de stad minder gelukkig gelegen, daar het volledig door industrieën is omsloten en door kleine omvang verstoken is gebleven van directe verzorgingsge bouwen in de vorm van een winkel centrum, scholen e.d. Ook vond nog een verdere uitbrei ding plaats van de bebouwing in het Morskwartier. n.l. met plm. 430 wo ningen. gebouwd in de jaren 1949 1951. De ter plaatse zaagvormige grens met Oegstgeest verhinderde echter een zeer noodzakelijke verdere uitbouw van deze buurt. In de Meerburgerpol der. de Leidse driehoek tussen Rijn en Rijn- en Schiekanaal. verrezen in de jaren 1950—1951 nog 195 woningen. Deze aardige stadsuitbreiding bleef echter staan by de boomgaard en werd voorlopig niet voltooid. In de komende Jaren zullen ook hier de resterende gronden tot aan de gemeentegrens met Zoeterwoude wel worden vol ge bouwd. Na 1945 bijna 5000 woningen gebouwd Als resultaat van bovengenoemde stadsuitbreidingen werden na de tweede wereldoorlog tot aan het begin van 1960 5439 woningen gebouwd (w.o. 110 duplexwoningen iEchter verdwe nen er in deze periode ook woningen door sloop, wijziging van bestemming en verbouwing, n.l. in totaal 575 wo ningen. Daarentegen werden door ver bouwing e.d. 110 woningen weer aan de voorraad toegevoegd. De woning voorraad van onze gemeente nam daardoor toe van 19479 woningen op 31 december 1945 tot 24616 op 31 de cember J.I., derhalve met 4974 wonin gen. De by dit artikel gepubliceerde gra fiek geeft een veelzeggend beeld van het aantal woningen, dat jaariyks werd gebouwd en tevens de Jaarlijkse toename van de woningvoorraad Deze grafiek laat zien hoe eigenlijk eerst in 1950 de woningbouw in Leiden goed op gang begon te komen. De Ja ren 19*4 en 1956 vertonen een om vangrijke inzinking, waardoor over het geheel een discontinue verloop is ontstaan. (Zie volgende tekstpagina 1XXXH f94 5 IX Xi i960 Spoor w (ua/er opbart,/o.LJe *5 A» t/fAJon&r-s boua/ri/oa* rof.M 37000 197 "Y*. i 700 m S$467 tf9 ~*/i, t 9SO Mb 9GSOO tos

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7